NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OJ.SWA.RI> EN WOMSgftAÖSM 1 Uit de Raadszaal. "L I Willem Uilkesde Jong. N *3 *1 No. 36. 1891. Dertigste Jaargang. BINNEN LA ND. BUITENLAND. L DONDERDAG 3 SEPTEMBER. mH VOOR Ingezonden. ei ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. DINSDAG 1 SEPT. 1891. schenen, waarin verklaard wordt, dat Oostenrijk- Hongarije zich tot den oorlog uitrust, althans zijn krachten gaat vergrooten. Voorzitter, wiens stof in deze groeve rust, maar wiens nagedachtenis nog lang zal voortleven. De burgemeester, de heer P. Peereboom, ver klaarde namens den raad, maar evenzeer namens de gansche burgerij, dat hij dit gedenkteeken gaarne in aller bescherming aanbeval, als van een algemeen geacht burger, van een man, die met vaste hand het roer bestuurde en altijd recht door zee ging. De Heer U. O. de Jong dankte, als neef van denoverledene, namens de familie, allen die mede gewerkt hadden tot de oprichting van dit gedenkteeken en hen die het aanvaarden, voor de waardeering dien doode bewezen en hier mede liep deze eenvoudige plechtigheid af, maar wij mogen zekerlijk namens allen, die hem gekend hebben, de verklaring afleggen, dat wij in Willem Uilk.es de Jong een onzer waardigste burgers zullen blijven gedenken. Ter nagedachtenis I Men begint weer donkere wolken te zien aan den Europeeschen politieken hemel. Servië trekt zooveel troepen samen aan de Bulgaarsche grenzen en als de Bulgaren vragen wat dat be- teekent, krijgen zij ten antwoord, dat ’t slechts manoeuvres zijn, doch zij gelooven ’t niet. De Bulgaren moeten, volgens berichten, voor welker waarheid niet wordt ingestaan, den sultan erken ning van vorst Ferdinand gevraagd hebben. Doet hij ’t niet, dan zeggen zij hem de gehoorzaam heid op. Én ten slotte wordt er beweerd, dat Duitschlandsch keizer in zijn laatste rede lang niet met zooveel zekerheid over het behoud van den vrede heeft gesproken als hij gewoon is. Dit misschien en nog meer heeft ’t Engelsche regeeringsorgaan, de Standard, zwartgallig ge stemd. Het blijkt duidelijk, zegt ’t blad, dat al len zich klaar gaan maken voor den oorlog en of wij de lui op ’t vasteland nu al trachten kalm te houden, ’t helpt ons niets en wij worden nog maar verkeerd begrepen op den koop toe. Wat maken de Éngelschen een schitterende uitzondering! Gedurende de vijf jaren van Salis bury’s regeering hebben zij niet meegedaan en hun strijdkrachten zijn niet grooter dan strikt noodzakelijk is om ’t oneindige koloniaal-gebied te beschermen. De triple alliantie is wel een sterke militaire bond, maar de krachten komen niet overeen met die, welke daar tegenover kun nen worden geplaatst. Zoo spreekt lord Salisbury’s blad en aanlei ding daartoe gaf een brochure te Weenen ver- Bij de opening waren 7 leden tegenwoordig. Allereerst werd aau de orde gesteld het le punt van behandeling n. 1. Beëediging en instal latie van de benoemde leden van den Raad. Er werd lecture gegeven van de resolutie van Vrijdagmiddag werd te Scheveningen door het rap en kloek gedrag van het badpersoneel het leven gered van den heer H., t<$ ’s Hage. Bouwende op zijn vaardigheid als zwemmer, zwom hij, in weerwil van de herhaalde en luide waar schuwingen van het badpersoneel, steeds verder van den wal. De zee was op dit uur niet be paald kalm te noemen, terwijl een sterke stroom langs de kust liep, en toen de heer H. eindelijk gehoor poogde te geven aan de betere inzichten van de badlieden, zouden zijn overmoed en eigen zinnigheid hem duur zijn te staan gekomen, in dien de badlieden niet nog bij tijds hulp hadden kunnen bieden. De heer H. ondervond toch danig, dat ’t ge makkelijker is landafwaarts te zwemmen dan tegen den stroom in weder aan land te komen. Reeds begonnen de krachten hem te begeven, toen hij tot overmaat van ramp ook te kampen kreeg met een zoogenaamd gat, waarin hij was geraakt. Een worsteling met de woeste baren op leven en dood zou daarvan ’t gevolg zijn ge weest, indien op ’t hachelijkst oogenblik de rappe badlieden, den in gevaar verkeerenden bader niet met de steeds gereed staande reddingsboot van het Zeebad Scheveningen hadden bereikt, nadat een paar andere getracht hadden, hoewel vruch teloos, den heer H. zwemmende te bereiken. Zij mochten dan ook de voldoening smaken den heer H. voor een wissen dood te hebben be waard. In het kamp bij Zeist zijn thans 6000 man gelegerd. Het kamp strekt zich uit op eenigen afstand van en met den rug naar den straatweg van Amersfoort naar Utrecht en heeft haar front naar het zuidoosten. Het is het gemakkelijkst te bereiken van uit Baarn, Amersfoort of Soes- terberg de wandeling van laatstgenoemde plaats af is de kleinste, van de twee overige ongeveer twee uren. In eene beschouwing over den loop der ministerieele crisis, deelt de Haagsche correspon dent van de Middelb. Crt. mede, dat, toen de heer Tak door den heer van Tienhoven uitge- noodigd werd deel van het Kabinet uit te maken, hij zijn vriend Smidt, zeer tegen diens zin, over haalde eveneens op te treden: hij maakte daar van zelfs zijn eigen optreding afhankelijk. Van Tienhoven wierf daarop zijn vriend Pierson aan en deze vier moesten nu vier ambtgenooten zoeken. Dit ging zeer moeilijk, omdat men was afgeweken van de gewoonte, dat de Kabinets- formeerder zich tot zeven andere heeren wendde, om dan gezamenlijk de beginselen van het pro gramma vast te stellen. Men deed de onmoge lijkste aanzoeken en bood zelfs de portefeuille van Waterstaat den heer Kerdijk aan, maar deze achtte zich niet berekend voor dit ambt, wegens de tecUnische onderwerpen, welke tot dat departement behooren. Zooals wij mededeelden is te Utrecht aan de raadsleden presentiegeld toegekend, ten be drage van f 1.50 voor elke zitting. Daarbij is de naar wij meenen gebruikelijke bepaling gemaakt, dat het presentiegeld slechts wordt toe gekend aan hen, die bij den aanvang der zitting tegenwoordig zijn, d. i. die de presentielijst tee- kenen, waardoor officieel hunne tegenwoordigheid is geconstateerd. Althans dit komt ons voor, de strekking dier voorwaarde te zijn. De Standaard weet er eene andere strekking aan te geven, die geen eer doet aan hem, bij wieu dit denkbeeld opkwam. Het blad schrijft: „In Utrecht zal nu het fraais vertoond worden, dat de heeren-raadsleden minstens een kwartier over hun tijd ter vergadering zullen komen wat dan natuurlijk chique gaat staan. En het eenige werkman-raadslid zal dien tijd ten aanschou- we van het publiek op zijn raadszetel moeten paradeeren voor z’n lieve geld! „Zoo sollen de liberale heeren met de werk lieden over wier belangen zij altijd den mond vol hebben.” In den bijbel van de Standaard zal waarschijn lijk staan „de Liefde verdenkt alle dingen.” Een dronken koopman in galanteriën ging van Berlicum naar ’s-Hertogenbosch en hi,eld daarbij den eenen kant der Zuidwillemsvaart, ter wijl zijne echtgenoote, op een hondenkar gezeten, op den anderen oever de reis maakte. Uit het gesprek, dat tusschen de echtelieden vrij hevig van oever tot oever gevoerd werd, viel op te ma ken, dat de verstandhouding, althans voor het oogenblik, nogal wat te wenschen overlieten of het nu was eene soort van wraakneming op de kijvende vrouw, dan wel of het meer onwille keurig geschiedde, maar de drenken vent floot de honden en riep ze tot zich en één oogenblik later kon men kar, vrouw en honden te water zien. Wonder boven wonder kwam het vrachtje behouden bij den baas aan den overkant. Op den 9 September a.s. viert „Fleralia” we der haar jaarlijksch blocmenfeest. Èvenals vorige jaren zal het bestuur trachten dien dag, den avond vooral, zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is te verwachten, dat des middags van 24 uur de tentoonstelling zal worden opgeluisterd door muziek en zang. De toegang in de Socië teit „de Doele” is dan kosteloos geopend voor de leden van „Floralia” persoonlijk. Vreemde lingen en tijdelijk verblijf houdende huisgenooten worden toegelaten tegen betaling van 25 cents Ten einde de inzenders van planten beter in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te kunnen bezichtigen, wordt de zaal voor hen ’j avonds te 6 ure opengesteld. Aan hen die geen lid zijn van „Floralia” wordt ’s avonds te 7*/2 ure toegang tot de zaal ver leend tegen betaling van 10 cents. Hierbij zijn twee uitzonderingen, waaraan het bestuur stren? de hand zal moeien houden. Geen huisgenoot, niet lid zjinde. wordt toegelaten op de kaart vai een lid en geen kind beneden dén leeftijd van 16 jaren. Ten 8 ure wordt de toegang onvoor- waardelijk gesloten. Het zal het bestuur weder aangenaam zijn, ook dit jaar weder overjarige planten ter opluistering te mogen ontvangen. Wij vleien ons, dat wij weder van onze stadgenooten een en ander zul len ontvangen ter versiering van de zaal, en bo venal, dat het bestuur, indien mogelijk, vóór of op 8 September verblijd zal worden door de toe zending van eenige prijzen, daar het ons niet mogelijk is de kosten daarvan uit onze geringe inkomsten te bestrijden. Het Bestuur van „Floralia” M. E. van d.er MEÜLEN, Voorz. P. PEEREBOOM. P. J. FENNEMA. K. van RINGH. G. J. KEILMAN. J. HOMMES. W. J. van DOUWEN. J. HAITSMA MULIER, Secr.-Penn. xxxxxx xcxcxU, xxcxcxcxcxcxcxcxc^ -- Op de stille en vriendelijke rustplaats der dooden ter dezer stede is een eenvoudig ijzeren gedenk teeken geplaatst, op het graf waar het stof van den waardigen man rust, wiens naam hierboven staat en die, het was zijne eere, het merkteeken van zijn eenvoud, onder ons als „Willem Uilkes”j bekend stond. Dit gedenkteeken is een kleine obelisk, ver vaardigd in de werkplaats van de firma L. J. Enthoven Co. te ’s Gravenhage. Vóór staat: Hulde van de vereeniging Schut- tevaer aan haren Voorzitter 18701890 ont huld 29 Augustus 1891. Daaronder staan de namen der leden van het Hoofdbestuur: Mr. H. Smeenge, Voorzitter, F. Tjerks, U. O. de Jong, B. Berends Jr., G. Tetenburg, J. Ymker en J. Varekamp, Secretaris. Aan de eene zijde leest menTer nagedachte nis aan den Eere-Voorzitter der Vereeniging tot bevordering van Handel en Nijverheid te Bols- ward; aan de andere: W. U. de Jong geb. 4 Maart 1812 te Ureterp, overleden 23 December 1890 te Bolsward. Aan de achterzijde ziet men een brik met volle1 zeilen in zee en bovenop staat een anker met, de zinnebeelden van de scheepvaart. Rondom staat een ijzeren hek. Dit gedenkteeken is opgericht uit bijdragen der leden van de Vereeniging Schuttevaer”, die van „Handel en Nijverheid” en andere vrienden van den overledene. L.l. Zaterdag stonden rondom dit gedenktee ken geschaard, het Hoofdbestuur van Schuttevaer. het bestuur van Handel en Nijverheid, het Dage-' lijksch Bestuur en vele leden van den Raad, een aantal belangstellenden van elders en uit deze stad. Het eerst nam Mr. H. Smeenge het woord en zeide terecht, dat, toen hij in 1888 als belang stellende de vergadering van Schuttevaer in deze lieve stad bijwoonde, hij weinig had kunnen den ken, dat hij zoo spoedig lid van het Hoofdbestuur zou zijn, nog minder dat hij reeds na zoo korten tijd den waardigen de Jong als Voorzitter zou moeten opvolgen en allerminst dat hij in deze hoedanigheid voor ’t eerst in het openbaar aan deze plaats zou geroepen worden te spreken. Wat hij zeggen zou, zou zonder tooi zijn, want de waarheid behoeft geen tooi en hij had te spreken over een man, wiens kenmerken waren, eenvoud en waarheid. Toen dacht hij in vluchtige trekken aan Schuttevaer, den oprichter van de vereeniging, die voor de binnenlandsche scheepvaart van zoo veel beteekenis werd en bleef, dat Thorbecke e. a. na hem steeds prijs stellen op haar voorlichting en zelfs de groote staatsman Schuttevaer „zijn vriend” noemde. Hij zag in den geest de Jong staan bij de onthulling van het gedenkteeken voor Schuttevaer te Zwolle opgerichtde woorden toen door dezen gesproken, ten opzichte van Schut tevaer, zij gelden nu hem zelven, want zij waren beide mannen van hetzelfde karakter, met den- zelfden ruimen blik en in de twintig jaren dat hij als voorzitter heelt voortgebouwd op den eens gelegden grondslag, heeft hij telkens blijken ge geven van zijn eigenaardigen practischen tact, om op hoofdzaken den nadruk te leggen en van bij zaken de aandacht af te leiden. Nadat het sombere lijkfloers van het gedenk teeken was afgenomen, dankte de S. den burge meester en den raad voor de toestemming om het hier te plaatsen en beval het in hunne be scherming aan. Toen nam de voorzitter van Handel en Nijver heid, de heer C. W. Eisma het woord en deze richtte zich als tot den overledene, schetste hem als den vroegeren zoo ijverigen Secretaris dier vereeniging, bracht hem hulde, omdat hij niet alleen in scheepvaart, maar in de daaraan zoo nauw verbonden handel en nijverheid evenzeer belang stelde en verklaarde dat deze vereeniging met groote bereidwilligheid had meegewerkt tot oprichting van dit gedenkteeken voor haar Eere- Arum. Daar er dit jaar aan den vlasbouw belangrijk minder gedaan is dan andere jaren, is de commissie voor werkverschaffing in den win ter alhier te rade gegaan het vlas elders aan te koopen en is het haar mogen gelukken een vol doende hoeveelheid overjarig vlas in de provincie Groningen te verkrijgen, zoodat de braak hier in ’t wintergetij ook ditmaal niet ledig behoeft te staan. Westergoo. Het staat er toe, dat het vlas aanmerkelijk in prijs zal stijgen, te rekenen naar den slechten stand van het gewas. Er is veel vlas door commissiën van werkverschaffing aan gekocht in de provincie Groningen van het gewas des vorigen jaars; de kwaliteit echter laat veel te wenschen over. Het vlas, dat thans van den akker komt en in de roting ligt, zal deerlijk tegenvallen. Door de aanhoudende natheid is als ’t ware een deel des vezels al geroot en toch moet het nog in de slooten worden gelegd om een ander deel voor de bewerking geschikt te maken, waardoor de ontbinding van het eerste in al te groote mate zal worden bevorderd. Ooststellingwerf. In de laatste dagen laat Eölus geducht zijne krachten gevoelen. Voor het afdrogen der veldvruchten en tot tegengaan van den regen mag dit goed zijn, in andere op zichten veroorzaakt de harde wind nog al schade. De boekweit heeft er zeer veel van te lijden en een belangrijk deel van het zaad gaat op die wijze verloren. Een landbouwer deelde ons mede, dat op zijne akkers gemiddeld wel voor ƒ30 schade was veroorzaakt, ’tgeen eene niet onbelangrijke som voor ‘t geheel geeft. Ook de vruchtboomen hebben veel te lijden. Appels en peren vallen bij menigte af, voor het meerendeel nog onbruik baar. Sommigen voeren ze aan de varkens. De stokboonen zijn bijna allen omgewaaid en deer lijk gehavend, ’t Schijnt of alle omstandigheden samen werken, om den oogst zooveel mogelijk te doen mislukken. f Behalve dat men hoort van galziekte onder de schapen, sterven hier vele vooral Drentsche scha pen aan „koud vuur,” eene ziekte welke een buitengewoon snel verloop heeft. Men schrijft dit hoofdzakelijk toe aan het vochtige weder, ’t Gebeurt meer dan eens, dat de schaapherders s avonds met minder dieren van de heide terug- keeren, dan zij ’s morgens zijn uitgetrokken. Noodlijdende gemeenten. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., is eene der eerste handelingen van den nieuw op getreden Minister van Binnenlandsche Zaken ge weest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlijdende gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Gedeputeerde Staten der provinciën eene circulaire daartoe ver zonden. In het plan van den Minister is gelegen, in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven die in het algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belasting stelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wenscht de Minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om die gemee.nten, welke in groote moei lijkheden verke6ren, van rijkswege hulp te ver strekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Gedeputeerde Staten noodig. De Minister ver zoekt die vóór den laatsten September te ont vangen. De te Breda gehouden collecte voor de noodlijdenden door den hagelslag, heeft pl. m. f 800 opgebracht. De heer N. Noordtzij, die bij de jongste Kamerverkiezing in het district Kampen werd gekozen, heeft op verzoek der Synode te Leeu warden besloten, docent te blijven en voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken. In het district Kampen zal dus weldra eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Dat men hier met een ondergestoken kaart te doen heeft, lijdt bij ons geen twijfelde heer Noordtzij ruimt de plaats voor de Savornin Lohman of Mackay. Dat verzoek van de Synode zal wel uitgelokt zijn door den heer Noordtzij zelven, om zjjn terugtreden te motiveeren. Anders zou het niet te elfder ure zijn gekomen. Kloeker en oprechter ware het geweest, indien hij ruiterlijk voor zijne bedoeling ware uitge komen. Volgens de leer van het Centrum zouden de kiezers in Kampen, gelijk dat blad verlangt, dat zij te Almelo zoudeu doen, de verwisseling van Noordtzij met Mackay of Lohman rustig moeten aanzien, en zou het candidaat stellen van een ander tegenover hen deloyaal wezen. Ook onze Regeering heeft een ingenieur naar Mönchenstein gezonden om zijn advies in te win nen omtrent de oorzaken van het bezwijken der brug aldaar. Tengevolge daarvan zijn of wor den alle spoorwegbruggen in ons land onderzocht, en moeten verscheidene gebreken zijn aangewe zen, onder anderen zijn 6000 klinknagels aan de brug te Zutphen vernieuwd. Wat is de uitslag geweest van het onderzoek der brug bij de Vink onder Leiden Is die nu in orde? Bolswardsche Courant 6 Hl AAN D. VAN DER MEER.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1