NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OESWA.RO EN WONSERAÖEEJL GELDBELEGGER A No. 37. Dertigste Jaargang. 1891. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. BUITENLAND. 2* DONDERDAG10 SEPTEMBER. g (I J Kortste en Goedkoopste OVERTOCHT. WASMI VOOR I SS 1 s F ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. xxxxxx jovdc; xxxxxxxxx^ lang In het Venl. Weekblad zegt de heer Haff- mans volstrekt niet boos te zijn, omdat de libe ralen hunne erkentelijkheid voor den steun der katholieken in sommige districten niet eens hebben betoond door bij de samenstelling van het Ka binet de katholieken niet te vergeten. Integendeel, wij zijn blij als de engelen, ’t Is een van de voornaamste redenen, waarom ons de oplossing der crisis zoo goed bevalt. Vooral in een liberaal Ministerie mag in het belang der katholieken geen katholiek zitting hebben. De ondervinding heeït geleerd dat zulks allernood- lottigst is. liet ligt ook in den aard der zaak. Bedenk slechts. Met een katholiek in het Ka binet op te nemen, doet men allen katholieken in den lande een genoegen. Dit verbeeldt men zich althans en pretendeert nu, dat de katholieken zich met dit blijk van wellevendheid tevreden zullen stellen, ’t Is eene manier om zich van de katholieken af te maken. Zouden dezen het hart hebben iets te vragen, men zou hun te gemoet voerenGy zij t ook nooit voldaan. Een geloofs genoot in het Kabinet te hebben moest u genoeg zijn. En die geloofsgenoot in het kabinet is na tuurlijk met zyn benoeming hoogst vereerd en geen haar op zijn hoofd dat er om denkt, in den Ministerraad de belangen der katholieken voor te staan of op de vervulling hunner wenschen aan te dringen. Hij is de devotie zelve voor zijn col lega’s en zegt op alles ja en amen. Het gevolg is, dat er nu verder geen notitie van ons wordt genomen. En bleef het nog hierbij 1 Maar neen, dikwijls wordt die katholiek in het Kabinet te werk gesteld om maatregelen te nemen en wetten door te dry ven, die voor de katholieken hoogst grievend zijn. Klagen deze daarom, het heet: üw geloofsgenoot heeft het gedaan. Wij beweren niet, dat dit Kabinet iets voor de katholieken zal doen. Maar had het daar plan op, dan zou dit veel beter gaan nu er geen katholiek in zit, dan wanneer dit wel het geval was. De Roomschen kunnen bij geen mogelijkheid een Kabinet beheerschen waar zij buiten zijn. Dus wanneer dit Kabinet iets zou doen dat den katho lieken aangenaam ware, het gewone verwijt ware niet te vreezen, dat men voor Roomschen invloed zwichtte. De daad ware alleen toe te schrijven aan de overtuiging der Regeering, dat recht en billijkheid zulks eischt. Zietdaar waarom het beter is, geen katholiek in het Kabinet te hebben. Een natuurlijke voor spraak, die niet durft kikken, doet meer kwaad dan goed. Dit begrypt een kind. En toch denkt de Standaard dat de fractie Bahlman (zoo noemt dr. Kuyper de dissidenten) treurt, dat er geen katholiek in het nieuwe Ministerie zit. Hoe onnoozel Met het oog op de steeds toenemende ar moede in Haarlemmermeer, een gevolg van gedeeltelijke mislukking van den oogst, is ’t ver blijdend voor den werkman te vernemen, dat vanwege het Rijk haast gemaakt wordt met de herbesteding van het groote inundatiewerk in deze gemeente, waarvan de aanbesteding reeds den 15 dezer plaats heeft. Mocht alsdan de gun ning spoedig volgen, de winter niet te haastig invallen en de aannemers bij voorkeur geschikte grondwerkers uit de gemeente nemen, dan zou de armoede hierdoor zeer gelenigd worden. Als een staaltje van Friesche koppigheid wordt het volgende medegedeeld Te Donkerbroek staat een best gezond paard nu meer dan 18 jaren op stal, zonder van de plaats te komen. Het dier heeft nog nooit werk verricht. De eigenaars, twee bij elkander inwo nende broeders, hebben zegt men voor ongeveer 18 jaren over dit paard woorden ge kregen. ’t Is toen op stal gezet, ’t wordt be hoorlijk gevoederd en ’t staat er nog. Er wordt in huis nooit over gesproken. Dit is nu de laatste komkommer De Oostersche kwestie is weer te voorschijn getreden. En ofschoon ’t loopt tegen ’t einde van den komkommertijd en ’t dus voor haar meer dan tijd wordt te verdwijnen van ’t wereldtooneel, schijnt zij er niet toe over te kunnen gaan tus- schen de coulissen te verdwijnen. En ’t dient gezegd, dat ’t publiek zich zoo druk met haar bezig houdt, dat ’t haar zwaar moet vallen heen te gaan om een jaar lang te wachten op ’t eerste komkommerspruitje, dat zijn neus boven den grond lano- in veree.telheid Indische gagementsreglement, doch verhoogd met tien ten honderd. Nadere inlichtingen te verkrijger aan het Departement van Koloniën t( ’s Gravenhage, bij den korps-commandant, der Luit.-Kol. BRUINSMA te NIJMEGEN ei bij de Kapiteins, Commissarissen van afmonste ring, te Amsterdam en te Rotterdam (bureai Zeemanshuis). hedenavond weer hervat. Een troep straatjongens, waarbij zich allengs anderen van dezelfde soort en ook volwassenen aansloten, zoodat het getal veilig op 1000 kon worden gesteld, trok, de be kende liedjes zingende, verschillende straten door. Aan de Paradeplaats en in de Kerkstraat werden een aantal gaslantaarns stuk geworpen, en ver dwaalde ook een en andermaal een steen in de ruiten van particuliere woningen. De burgemees ter, de procureur-generaal en de officier van justi tie waren op het eerste gerucht op het bureau van politie aanwezig. Toen <je zingende menigte de Groote Markt be reikte, zag zij eensklaps eene sterke politiemacht, versterkt door maréchaussées, voor zich. Met eene flinke stem, die over de markt weerklonk, werd bet volk gesommeerd uiteen te gaan. Dit maakte indrukmen begreep, dat er niet langer viel te gekscheren. Het gezang werd onmiddellijk gestaakt en men droop stilletjes af. De orde werd verder niet ge stoord. Te betreuren is het, dat het verbod van samen scholingen niet beter wordt gehandhaafd. Indien de politie in den beginne de kwajongens (want deze spelen den boventoon) belette zich op straat in troepen te vereenigen, en in het algemeen aan het publiek gebood te circuleeren en niet stil te blijven staan, zij zou zich later op den avond niet zoo licht tegenover een troep van meer dan 1000 man geplaatst zien. De Haagsche briefschrijver der Pr. Gr. Ct. geeft de wetgeving in overweging de rijwielen te belasten, de vélocipèdisten „die u voorbijsnor- ren voor men er besef van heeft, en die letterlijk den openbaren weg onveilig maken.” „Daarom, mijne heeren van de wet,” vervolgt hij, „o groote Lycurgussen, die u op de zetels der regeering hebt neergezet, denkt eens na over eene belastingwet op de snel wielen; maakt, o stedelijke besturen, bepalingen omtrent de hoe grootheid der snelheid, waarmede deze kwelgees ten door de gemeente mogen rijden. Een loflied op het snel wiel zal uit mijne pen nooit vloeien, zoo j men aan den vélocipèdist onbeperkte be schikking over zijn werktuig laat. Wordt onze Scheveningsche weg, deze heerlijke, nooit volprezen lustwarande, niet onbegaanbaar, onveilig, ellendig gemaakt door die in elkaar ge doken, ineen gedraaide bukkende snelwielrijders, die u plotseling, zonder dat ge door iets gewaar schuwd wordt, snorrend voorbij vliegen, als de wind doorhollen, en in een oogwenk uit het ge zicht zijn Gisteren nog vloog mij een vélocipèdist op den Langen Vijverberg voorbij en het scheelde één of twee strepen, of een paar kindertjes, die de onvoorzichtigheid hadden om uit te wijken, waren door den vliegenden wielrijder vermorseld. Laat die plaag onzer straten, pleinen, wegen en paden aan banden leggen, hef belasting van den be zitter, opdat het genoegen van den een niet uit sluitend ten laste van den ander komt. Ik gun gaarne ieder het zijne, maar evenals het koetsiers en ruiters verboden is, binnen de stad zoo hard te rijden als het hun goeddunkt, evenzeer behoort men reglementen te maken voor de wielrijders, die anders een plaag voor stad en land dreigen te worden.” Het D. v. N. wil weten, dat Prof. Asser te Amsterdam candidaat zou zijn gesteld omdat de heeren Tak en van Tienhoven niet gaarne zouden zien dat de heer Vrolik afgevaardigd werd. In hoeverre deze bewering juist is, valt moeilijk te zeggenmaar is dit zoo, dan ware het toch te verwonderen, dat te Amsterdam zelf de heer Vrolik tot candidaat is gekozen. Voorbands hechten wij dan ook niet veel waarde aan die bewering, evenmin als aan de zijdelingsche inmenging van Ministers in de ver kiezing der hoofdstad. Op den Koninginnedag bracht de 85-jarige A. Sinnema te Akkerwoude (Fr.) de driekleur op den dorpstoren, ter eere van onze jeugdige Koningin. Sedert 64 jaren en onder vier ge slachten van ons Vorstenhuis plantte S. op ver jaardagen der koninklijke familie de vlag op den dorpstoren. De grijsaard wil volstrekt niet heb ben, dat een ander dit, in beider zin verheven werk voor hem doet. Men schrijft „Dat de opbrengst der perron kaartjes niet zoo heel gering is, kan hieruit blijken, dat er sedert 1 Juni jl. aan het Station Leeuwarden werden verkocht 14,50J vertegenwoordigende een bedrag van f 725, terwijl er aan het station Arnhem dagelijks gemiddeld 4>00 van die soort kaartjes worden gevraagd, wat over het afgeloopen kwar taal een som van f 1803 moet uitmaken. Het is echter de vraag of de opbrengst der perronkaartjes opweegt tegen de kosten die de vermeerdering van het personeel, ten gevolge der nieuwe controle, met zich heeft gebracht. Op het station Utrecht b. v., waar voorheen hoogstens 3 portiers noodig waren, zijn thans niet min er dan 11 van die beambten voor de controle werk zaam, tegen een minimum daggeld van f 1.40. De directie der staatsspoorwegraaatschappij heeft nu echter bevolen, dat tot nader order het con- tróle-personeel op de stations niet mag worden uitgebreid. Misschien begint genoemde maatschappij in te zien, dat zij bij opheffing der tegenwoordige controle, die ongetwijfeld in het verschiet ligt, niet zal weten, wat met al die overcompleete controleurs aan te vangen.” Men vervoege zich aan de Kantoren der N. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam en bij de Agenten, of bij InspecteurJ. E. Kroes te Groningen. E. Bolsius te Oisterwijk. latryïèn-uescunmrcnr- zeker wegens de veelvuldige regens aan ’t lot overgelaten zijn geworden. De patrijzen worden over het algemeen in deze streken in afwijking van andere jaren niet veelvuldig aangetroffen, zoomin als ander wild. De raad der gemeente Beetsterzwaag heeft zich tot de Regeering gewend met verzoek eene subsidie van f8000 uit ’s Rijks kas te verleenen ten behoeve van de armenzorg in die gemeente, welke jaarlijks bijna f 40,000 uit de gemeentekas vraagt. Aan den nu afgetreden Minister van Bin- nenlandsche Zaken werd Hetzelfde verzoek ge richt, waarop destijds afwijzend werd beschikt. Iemand die zich dr. IJ. noemt, geeft in het D. het denkbeeld aan om, in navolging van eene Parysche vereeniging, door geneesbeeren een zwart boek te doen aanleggen, waarin zij de patiënten aanteekenen die hen niet betaalden. Roept dan een zieke de hulp van een geneesheer in, dan zou deze dadelijk kunnen zien of de man of vrouw nog iets schuldig is aan een zijner col lega’s en hem dan maar aan zijn lot overlaten. Of dr. IJ. veel succes op zijn voorstel zal heb ben, betwijfelen wij. Een der passagiers aan boord van het stoom schip Dubbeldam schrijft d. d. 4 Sept Het stoomschip Dubbeldam, van de Ned. Ame- rikaansche Stoomv.-maatschappij verliet Woens dag 26 Augustus Amsterdam om de eerste reis naar New-York te ondernemen. Volgens het oordeel van eenige zich aan boord bevindende deskundigen is de boot gemaakt voor de kalme zeeën van Zuid-Amerika en ongeschikt voor de vaart naar Noord-Amerika. Zij rolt voortdurend van links naar rechts met gevolg, dat na twee dagen het grootste gedeelte van het servies en glaswerk gebroken was, en aan tafel wijn en bier uit theekopjes gedronken wordt. Bij de aankomst te Boulogne s/M brak een van de zware ankerkettingen, hetgeen echter geen verdere gevolgen had. Toen echter Zondag de barometer tot 743 mm. daalde en er een orkaan uit het Z. W. kwam opzetten, brak de stuurin richting, zoodat zij Maandagochtend om 3 uur geheel hulpeloos te midden van 35 a 40 voet hooge golven lag te drijven. Het gevaar was toen zeer groot en het is hoofdzakelijk aan het voortdurend uitwerpen van olie te danken, dat zij behouden bleef. Eerst Dinsdagmorgen kon weder gestoomd worden, en het roer met be hulp van lange kabels worden bestuurd. De kapitein A. Potjer vond het niet raadzaam ver der te ga,an, en keerde terug. Wij hopen morgen te Plymouth te komen, waar de Dabbeldam ge repareerd zal worden. Waarschijnlijk zal er een andere boot van de Ned. Amerik. St.-Mij. naar Plymouth gezonden worden om de passagiers verder te vervoeren. Arnh. Crt. Te ’s-Bosch is het nog maar altijd woelig. Van Vrijdagavond meldt men van daar aan de N. R. Ct. „Jammer genoeg, werden de ongeregeldheden Er was eens een tijd, die is nog niet zoo heel lang voorbij, dat men in Friesland geld op intrest kon krijgen voor 2% a 3 pCt., ja ’t is in deze eeuw gebeurd, dat een boer zijn beheerder, van wien hij geld moest ontvangen, verzocht, ja haast bad, om het voor hem te bewaren. Toen hem dit ge weigerd werd was hij ten slotte zeer blij dat de zelve het toch hield, mits daarvoor 1 pCt. ontvan gende 1 Uit die dagen is ook het bekende en zeer juist kenschetsend geval dat zekere boerin den timmerman riep, omdat haar kabinet aan eene zijde begon door te zakken, wegens den zwaren last van rijksdaalders daarin opgestapeld. Dat was in den tijd dat men klinkende specie soms bij duizenden wegstopte in kousen, broeks pijpen, of haar in een ouden ijzeren pot in den grond begroef. De malaise is ingetreden, die wantrouwen heeft doen ontstaan, veeltijds maar al te zeer gewettigd. Men leent elkander als goede kennissen op hand schrift nog wel eens geld voor 4 pCtmaar die het noodig heeft vindt het maar niet meer zoo te greep. De gemeente en provinciale openbare werken, als straatwegen en kanalen, hebben mee gewerkt om hierin verandering te brengen. De boer vertrouwde aan zijne of eene andere gemeente, waarvan hij het hebben en houden kent en aan de provincie in welke hij woont zijn geld wel toe. Hij kent die er aan ’t roer staan, hare bezittingen en schulden, hare administratie en „zij loopen i niet weg,” denkt hij. Maar er is nog meer dat hem van het klinkend geld verlost, ’t welk hij over heeft, en dat zijn de effecten. Gemeente- en provincie-obligatiën zijn hem secuur genoeg en met de rente was hij vroeger zeer content, maar de begeerte naarhoo- ger rente is allengs ook bij hem ontwaakt en gaan deweg gevoed door de buitenlandsche effecten, die hem tot lagen koers worden aangeboden en toch hooge rente geven. Wie hem er bang voor maakt dat hij wel eens geen renten kan krijgen en het kapitaal wel eens weg kan zijn, ontvangt van hem tot antwoord„ik heb uit de papierkraam van alles een beetje en vliegt er eene over den kop dan ben 'k nog dezelfde. De Potentaten zijn ook allemaal schuldplichtig. ’t Heeft daarom geen gevaar En vijftig jaar geleden zei de dikke boer op het platte land„wij zetten ’t geld uit op Rusland”, maar nu geeft hij het aan al wat leent en met een coupon, vroeger voor hem een „vod”, is hij thans zoo eigen als met een rijksdaalder. Zelfs naar noodlijdende effecten grijpt hij en in de beurs- noteeringen in de courant is hij haast beter thuis dan in den huisbijbel, door zijn vader zwart ge lezen. Geld is een schrander leermeester. Ook vindt hij het pleizierig dat die effecten alle dagen van de hand zijn te zetten. Was hij vroe ger verdrietig, als een gemeente- of een provinciale obligatie uitlootte, nu heeft hij zijn hart gezet op papier, dat bijna eiken dag, nu op, dan neer gaat en dat hij zoo bij een kassier kan kwijtraken, ja beleenen kan. En dat kan hij zoo doen zonder dat zijn neuswijze buurman er iets van weet. Zijn kassier en hij zijn David en Jonathan en als hij een buitenkansje heeft, weten de hoofdelijke om slag-fabrikanten er niets van. Krijgt hij een tik, dan lacht hem niemand uit. Wel zijn er die hun hart op vast goed blijven zetten, maar als zij hooren en zien welke rente papier geeft en op ’t einde van ’t jaar ondervin den dat de grond hun hoogstens 2 pCt. opbrengt, dan wordt hunne oudvaderlijke liefde voor onroe rend goed wel op een harde proef gesteld. De zucht om geld in effecten te beleggen is se dert het dalen der landerijen weer grooter gewor den. Of ’t goed is? Men raadplege de onder vinding, de ondervinding van jaren, en dan zal ’t blijken dat grondbezitters bezitters zijn geble ven, zijn ze niet snel vooruitgegaanZe gingen zeker en kwamen vóór menig hardlooper aan ’t eind der baan. W. K. B. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. BALT I MO RE. N aar gemeld wordt had er Zaterdag in een coupé 2e klasse van den trein van Rotterdam naar Dordrecht eene brutale aanranding plaats. Een officier van gezondheid van het Duitsche leger werd bij aankomst te Dordrecht gewaar dat hem zijne portefeuille was ontnomen, en verdacht daarvan een persoon, die naast hem gezeten had. Den chef van het station werd van de zaak ken nis gegeven en een conducteur geplaatst naast den verdachte, die zijne reis in een 3e klasse waggon voortzette. Aan de Lage Zwaluwe kwam in den trein een maréchaussée, die den post overnam: aan het station Rozendaal werd tot arrestatie van den verdachte overgegaan en op hem de ontvreemde portefeuille gevonden, waar in zich een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde bevond. De dief werd daarop te Rozendaal in voorloopige bewaring gesteld. De portefeuille moet door hem ontvreemd zijn, terwyl de eige naar zat te slapen. In den nacht /usschen Zaterdag en Zondag omstreeks half een werd er brand ontdekt in de stoomhoutschavery van de firma Varsseveld Co. te Leerdam. Spoedig stond de machinekamer in lichte laaie. Door het spoedig en flink optreden van de brandweer werd de brand beperkt tot genoemd lokaal. Volgens een Arnhemmer maakt men in Duitschland geen staat meer op aansluiting van de treinen uit Holland. Te laat komen is regel. Men neemt ’t dan ook geen staatsspoor, maar telaat-spoor. f Bolswardsche Courant r i i EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1