NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Herfst-gedachten. o 1891. No. 39. Dertigste Jaargang. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. BINNENLAND. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. ^xxxxxx xidcdcL; 5 VOOR 0 Uit de Tweede kamer. tv mr. Bahlman, steun- ’A ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 7 In den Roomschen hoek is de vrede nog gan- schelijk niet hersteld. Van dr. Schaepman, omringd door zijn getrouwen, houden de heeren Bahlman e. s. zich op een eerbiedigen afstand. De heer Smits van Oyen, zoon van het lid der Eerste Kamer, heeft zorg gedragen de plaats van den heer Vos de Wael, die dicht bij dr. Schaepman zat, niet in te nementerwijl de oud-protestant, thans roomsch-katholieke, jhr. van den Berch van Heemstede den zetel inneemt van den heer mr. Borret. En aan de linkerzijde. Daar ontbraken gisteren slechts twee leden. De liberale heer Boogaert die baron van Wassenaer vervangt, was nog niet aangekomen en Hoorn is nog niet vertegenwoor digd. Overigens waren al de Kamerleden op hun post, 98 in getal. De vermaarde rechts-eenheid- prediker mr. J. A. Levy heeft een goed plaatsje, vooraan, dicht bij het bureau der Kamer. Nu vóóraan, dat voegt dien redenaar ook Dominé Hou wing, die weinig van een predikant heeft, is naast mr. Farncombe Sanders gezeten, van wien hij wellicht nog wel een en ander zal kunnen leeren. De heer van Beuningen, den zetel inne mende van baron W. van Dedem, thans minister van koloniën, zal moeite hebben zich te gewennen aan het denkbeeld niet in Utrecht’s gemeenteraad te zitten, waar tegen zijn wijze van betoogen wellicht minder bezwaren bestaan dan in ’s lands raadzaal. Mr. de Kanter, bekend ook door zijn adres-beweging, heeft een plaatsje naast den heer Guyot gevonden, terwijl de man naar het hart der classicale heeren van Wijk bij Duurstede, jhr. de Beaufort, naast mr. van Kerkwijk zit. De heeren Conrad en Pijnacker Hordijk, aan de linkerzijde gezeten, beloven wel iets, daar zij als bekwame mannen bekend staan. Overigens is het gehalte der Kamer er niet op gebeterd. Maar liberaal is zij gewordendat is zeker. Eenige dagen geleden werden de Rozendaal- sche ingezetenen bij advertentie verzocht om bij dragen tot betaling der boete, waartoe Sequah veroordeeld werd. Tot heden is bij den persoon, die de gelden in ontvangst zou nemen (een depot houder van de middelen) slechts vijf cent ont vangen. Ondank is ’s werelds loon. Een brutaal stuk. Zaterdagavond omstreeks acht uur, dus op een oogenblik dat het verkeer in die straat zeer groot is, hebben een of meer brutale inbrekers een gat geboord in een der ruiten van den goud- en zilverwinkel, Kalver- straat 100 te Amsterdam, toebehoorende aan den heer J. W. F. Nienhuis. Daarna werden een paar gouden kettingen, die achter het raam hingen, weggenomen, zonder dat de politie of een der voorbijgangers zulks bemerkten. Eerst veel later ontdekte men het gat in de ruit en den brutalen diefstal. Vrijdagmiddag werd tusschen Aarle Rikstel en Helmond, een jongen, die naar men ver moedt langs den weg lag te slapen, door den stoomtram overreden. Aan alle iichaamsdeelen gewond, is hij per tram naar Helmond vervoerd, alwaar hij in het liefdehuis ter verpleging is opgenomen. Zondag is hij aldaar aan de beko men verwondingen overleden. Sequah. Men schrijft uit Rotterdam Dezer dagen had ik de gelegenheid een zeer geacht en als bekwaam bekend geneeskundige te kunnen polsen over Sequah en diens wonder middelen. Vooraf zij echter medegedeeld, dat het geens zins mijne bedoeling is iets hoegenaamd ten voor- deele van den Amerikaanschen reclame-man te willen zeggen. Het zijn slechts bloote opsom mingen van feiten. De door mij bedoelde geneeskundige begon met de verklaring dat hij van oordeel is, dat Sequah is een uiterst bekwaam masseur, die wan neer hij zich vestigde en massage-kuren deed ondergaan, ongetwijfeld succes zou hebben en die dan gerustelijk f25 per behandeling zou kunnen rekenen. Van de geneesmiddelen sprekende geloofde hij dat deze niets anders waren, dan hetgeen het Maandblad der Kwakzalverij had medegedeeld en die met winst konden verkocht worden voor 30 cents per flacon. Verder was ik in de gelegenheid om een paar door Sequah gecureerde patiënten te spreken. De een was een werkman, die ongeveer twintig jaar aan rheumatiek had gesouffreerd. Deze ver klaarde hersteld te zijn. Sprekende over de voor waarden der behandeling deelde de man nog mede, dat het hem niets had gekost. Alleen was hem tot voor waarde gesteld, ofschoon hij betrek kelijk goed kon loopen, zich naar de zaal te laten rijden en aldaar gedragen op den rug van zijn geleider op de estrade te laten helpen. Deze voorwaarde had geen ander doel dan om reclame te makenwanneer zoo een patient de estrade opgedragen wordt, maakt dat veel meer indruk dan wanneer deze, hetzij dan ook moeilijk, zelf de estrade beklimt. Een tweede geval is van een bekend deur waarder bij de rechterlijke macht, die vroeger zich niet anders bewegen kon dan met behulp van een tweetal personen. Deze is door Sequah behandeld en bevindt zich nog steeds zonder pijn. Een derde geval is van den administrateur van een onzer op Batavia varende stoomschepen. Deze is niet persoonlijk door Sequah behandeld, maar heeft diens middelen gebruikt en verklaart daardoor belangrijke verlichting zijner pijnen te hebben ondervonden. Bij alle deze drie gevallen hadden zich geene gewrichtsverkrommingen voorgedaan. Daartegen helpen de Sequahmiddelen niet. De depothouder der Sequahmiddelen maakt goede zaken. Voortdurend wordt zijn winkel be zocht door personen, die deze middelen komen koopen en deze achten zich zeer gelukkig wan neer zij de verlangde fieschjes hebben verkregen. Wat in romans een zeer ailedaagsch ver schijnsel is en meestal leidt tot eene gelukkige echtvereeniging, maar in werkelijkheid bijna nooit geschiedt, had verl. week in den Haag plaats. Een hollend paard werd door een voetganger bij den teugel gegrepen en tot staan gebracht. Hi] die zijn leven waagde was de agent van politie no. 116. Dat voor hem een huwelijk het gevolg van zijne kloeke daad zal wezen is niet waarschijnlijk. Wel is het te hopen, dat zij andere, voor hem gelukkige gevolgen zal hebben. Over het Internationaal Zangersfeest te Keu len en de prijzen, welke daar door de verschil lende vereenigingen behaald werden, werd reeds gesproken. Thans is de geheels uitslag bekend, waaruit blijkt dat van de tien internationale prijzen, Duitschland geen enkele verwierf; Ne derland vijf en België ook vijf. Bovendien ver kregen de Nederlandsche zangvereenigingen in de Hollandsche afdeeling vier prijzen, zoodat te zamen negen prijzen door Nederlandsche lieder- tafels gewonnen werden. De Duitschers schijnen het er al heel slecht afgebracht te hebben. De jury was bij het ver kondigen van den uitslag uiterst verbitterd op de medewerkende Duitsche vereenigingen, die door haar fiasco op dit concours den roem van het Duitsche volkslied zouden verzwakken. In energische woorden wekte de jury die mede werkende vereenigingen op, door ernstige opvat ting harer vrij willig aanvaarde taak zich Voortaan beter voor te bereiden tot den slag^ dien men op het veld der kunst wil slaan. Dit is het jaargetijde van vroom gepeins, van innigen weemoed en vredigen ernst. Doet de lente nieuw verlangen ontwakennoodt de weel derige zomer tot volop genieten de bonte, schemerrijke herfst kweekt gedachten en herin neringen in het mijmerziek gemoed. Het zijn herinneringen van hetgeen wasgedachten aan hetgeen nogmaals zijn zal, en nogmaals geweest zal zijn. Zachter, verdraagzamer stemmen ons de beelden van vergankelijkheid rondom ons. Ja, wanneer wij op een kronkelpad tusschen dit welkend loover een geestelijk tegenstander ontmoeten, wien we minachtend den rug zouden hebben toe gewend in de bloeiende lente, of met nijdigen blik zouden getart hebben in den gloeienden zomer, zie, we zouden hem nu de hand kunnen reiken, en met hem neerzitten op eene bank, en tot hem zeggen Broeder, beken eerlijk is het raadsel van deze vallende bladers voor ons beiden niet hetzelfde. En, zoo neen is het niet te hoog en te diep, dan dat het tusschen ons een onder werp zou mogen blijven van enghartig getwist? Kunnen wij niet eerbiedig wachten totdat het ons opgelost zal worden, en inmiddels, samen voort wandelend, elk op zijne wijze wakker en vroom wezen Wel dood zijn deze arme verstrooiden, maar nochtans vruchtbaarmakend de stam die hen droeg, het gras waarboven zij zich wiegelden bij de glorie van zoo menigen Juli-ochtend, bij het tooverschijnsel van zoo menige zomermaan. Er is geen dood, dan de dood der liefde. Niet het leven vreest den doodmaar de liefde vreest hem. Liefde! Och we hebben zooveel lief! De aarde, den hemel, de zee en de bergen, ons zelven en de onzen, menschdom, vaderland en huis heb ben we lief. En wij bidden Leer ons, o God, opdat die groote liefde iets waard zij, leer ons haar toonen tot in "t kleinste onzer werken Want gemakkelijk is het, deze wereld om hare schoonheid te bewonderen, om hare gaven haar lief te hebben. Maar het is moeielijk, bitter moei lijk soms, vrede te hebben met het werk en het doel, die onze bestemming er ons op toewees moeielijk, een weinig van onze groote wereldliefde te openbaren bij het vervullen van de kleine plichten en het doorstaan van de kleine beproe vingen des alledaagschen levens. Dat daartoe de kracht ons gegeven worde, met wat geduld en zelfverloochening, wat wijsheid en sympathie, dit smeeken we van den Geest, dien velen noemen met verschillende namen den bezielenden Geest des Heelals, den Geest van Orde en Redelijkheid. Men schrijft ons uit 't district Hoorn Het belooft een heete strijd te worden, wie no. 99 zal worden in de Tweede Kamer, Ferf of Treub. Reeds vóór de eerste stemming is er heel wat moeite gedaan, vooral door de voorstanders van den laatste. Hij zelf is op allerlei plaatsen in het district als spreker opgetredenin For merend trad zijn vriend Mr. Oalisch op, om hem aan te bevelen. In een zekere gemeente was Ferf door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld en zond de burgemeester strooibiljetten rond ter aanbeveling van Treub. Nu echter herstemming noodig geworden is, wordt ook voor Ferf meer moeite gedaan en trad ook hij reeds in een paar plaatsen op om zijn beginselen te ontvouwen. Aan de Katholieken zou nu de be slissing kunnen zijn, als ze ten minste niet thuis blijven; door het intrekken der legerwet is de kans daarop grooter geworden. Toch zijn we zeer nieuwsgierig naar den uitslag. Wel is Ferf de candidaat der centrale liberale kiesvereeniging, maar deze, te Hoorn vergaderende, schijnt niet zoo bizonder veel vertrouwen te hebben als zij verdient, omdat men hare werking vaak verkeerd begrijpt en haren raad niet opvolgt met de woor den we willen ons door Hoorn niet op den kop laten zitten, ’t Is voor het pas opgetreden Mi nisterie te wenschen dat Ferf overwinnaar zal blijven; op den steun van hem zullen ze beter kunnen rekenen dan op dien van Treub. Mogen de kiezers dat inzien, waar zij een plaatsvervanger in de Tweede Kamer moeten aanwijzen voor onzen onlangs opgetreden Minis ter van Koloniën. Omtrent de opening der Staten Generaal deelt men uit den Haag nog mede, dat met af wijking van hetgeen vroeger plaats had, de plechtigheid voor het eerst officieel in de groote, voor hen bestemde loge werd bijgewoond door de leden der Algemeene Rekenkamer en van den Hoogen Raad der Nederlanden, in ambtsgewaad, en door de onderscheiden in de residentie ver toevende vlag- en opperofficieren der zee- en landmacht. De bedoelde loge werd vroeger steeds, bij de opening der Kamers, aan haar eigenlijke bestemming onttrokken en afgestaan aan enkele bevoorrechte dames, die daarvoor van de leden der Staten-Generaal toegangskaarten ontvingen;' terwijl bovendien nog de journalisren-tribune ge heel voor het schoone geslacht werd bestemd. De opening had, door deze verandering, meer dan gewonen luister verkregen. Toch waren de dames niet geheel uit de loges buitengesloten, de zijloges bleven voor haar beschikbaar; en de journalisten-tribune was mede voor haar, voorde verslaggevers der bladen en voor eenige andere bevoorrechten bestemd, terwjjl ook op de gewone gereserveerde tribune verscheiden dames nog plaats hadden gevonden. Aan het slot zjjner rede bij de indiening der Staatsbegrooting liet de Minister van Finan ciën een blik slaan op de financieele voorstellen die men van hem te verwachten heeft. Na de tekorten besproken te hebben, zeide hij Er moet gedacht worden aan de maatregelen, om in deze tekorten geheel of ten deele te voor zien want de vlottende schuld, ongerekend het debet-saldo bij de Nederlandsche Bank en de daarvoor in pand gegeven schatkistbiljetten, zal binnen weinige dagen geklommen zijn tot f7,500,000, en duurzame aanwas van die schuld moet niet slechts tegengegaan, maar de schuld zelve geconsolideerd worden. Het tweede en laatste punt betreft een onder- Er is iets in ’s lands raadzaal, wat we geen naam kunnen geven, zegt de Standaard, maar wat haar voor ons vreemd maakt. Dat wordt niet alleen veroorzaakt door de veranderingen, welke aan de zaal zijn aangebrachtmaar wellicht door de vreemde gezichten, door de andere partijver houding, die thans te bespeuren is, door de ge dunde gelederen onzer anti-revolutionaire strijders, door de opschuiving van plaatsen. Uit alles is te bespeuren, dat een nieuw, een heel ander parle mentair tijdperk is begonnen en dat maakt ons misschien wel vreemdeling in de anders zoo ge zellige vergaderzaal. Aan de Rechterzijdemaar is er nog wel sprake van een Rechterzijde Deze vraag zal weldra kunnen beantwoord worden, als het Adres in behandeling komt. Doch dit is zeker, dat zij, die bij de Juni-verkiezing waanden de meerder heid in de Kamer te kunnen behouden, zoo slechts de anti-revolutionairen herkozen werden, thans wel ontnuchterd zullen! zijn. De Roomsch-Katho- lieken, onder aanvoering van mr. Bahlman, steun den gisteren met alle man de liberale partij. Blijkbaar waren zij nog niet afgeschrikt door het hervormingsgezinde plan van arbeid van de nieuwe ministers. Aan de Rechterzijde waren thans en aan de partij-verhouding deed dit geen kwaadook liberalen gezetendaar de banken aan de Linker zijde te weinig in aantal zijn om den schoonen buit, dien de Juni-stembus aan de liberale partij gaf, bijeen te houden. Op den zetel, eens door Heemskerk ingenomen, ziet men thans den heer Beelaerts, naast Prof. De Geer. En waar vroeger De Vries, Van Kempen, Glinderman, Okma zaten, zit het radicaal-liberalisme broederlijk naast het liberalisme van den ouden deftigen stempel. Daar ziet men Dr. Poelman, van wien men hopen mag, dat zijn blindheid aan zijn meegaan met den tijd geen schade heeft gedaanen naast de deftige figuur van Poelman, het jeugdig voorkomen van den Noordschen radicaal Tijdens, die naar het scheen, nog niets wil weten van het liberaal partij-verband. Dan volgt onze bekende Pijttersen, die, gisteren met de heeren Brantzen van de Zijp en Van Berckel geïnstalleerd, de twee vingers opstak en het „ik beloof het” uitsprak en alzoo aan het vraagstuk van den eed toonde twee zijden te zien. Naast den heer Pijttersen de heer Roessingh, van wien we niet anders kunnen zeg gen, dan dat hij nog het voorkomen heeft be- houde» van den modernen dominé. En voor deze heeren uit het radicale Noorden zaten de heeren Vrolik en Hennequin vroolijk te converseeren. werp, dat wegens zijn nauw verband met de geldmiddelen hier niet onaangeroerd mag blij ven, ons belastingstelsel. Wat moet geschieden om daarin verbetering te brengen en welke orde moet bij het invoeren der gewenschte verbete ringen worden in acht genomen Ik bepaal mij tot eenige hoofdpunten. Vergun mij openhartig bloot te leggen, wat, naar mijne overtuiging, groote fouten van ons belastingstelsel zijn. Ten eerste worden mindervermogenden te zwaar gedrukt. Wat zij betalen aan personeel, aan accijnzen, staat in vele gevallen buiten verhouding tot hetgeen aan meergegoeden is opgelegd. Ten tweede zijn so nmige belastingen, hoewel in beginsel niet afkeurenswaard, onbillijk ge regeld. Als voorbeeld noem ik de patentbelasting. Ten derde zijn met sommige retributiën be lastingen vereenigd. Deze vereeniging, in theorie nooit aan te bevelen, wordt hinderlijk wanneer zulke belastingen zeer zwaar zijn. Het is onnno- dig te zeggen, dat ik hier de evenredige regis tratierechten op het oog hebook na de ver beteringen van 1882 hebben zij een grondige herziening noodig. Bovendien is de wetgeving op de gemeente- financiën gebrekkig. Groote gemeentelijke uitga ven moeten veelal geschieden voor oogmerken van niet zuiver plaatselijk belangen de ge meentebesturen kunnen niet allen treffen, die tot de plaatselijke uitgaven behooren bij te dragen. Sommige dezer fouten zijn slechts te verbeteren na een omvangrijk onderzoek; anders eerst, nadat zekere hervormingen zijn voorafgegaan. Doch aan de verwijdering van enkele kan ter stond de hand worden geslagen, en deze over weging bepaalt vanzelf de gedragslijn der Re- geering. Moge zij bij hare voorstellen tot verbetering van het belastmgswezen kunnen rekenen op uwe medewerking Van al hetgeen over de optreding van den heer Vening Meinesz tot burgemeester van Am sterdam gezegd is, trof ons het meest de herin nering aan de lofspraak, die eenmaal het Am- sterdamsche raadslid mr. de Vries op den Rot- terdamschen gemeenteraad hield: „Daar wordt minder gepraat en meer gedaan.” Ook in andere deelen des lands werd dezelfde lof aan dat col lege gegeven, een lof die grootendeels toekomt aan den thans afgetreden burgemeester. Zal zijn optreden te Amsterdam bewerken, dat van de hoofdstad hetzelfde getuigenis kan worden af gelegd Wie zich daarmede vleit zou wel eens het omgekeerde van het spreekwoord kunnen onder vinden, en niet buiten den waard, maar buiten de gasten rekenen. Arnh. Crt. Men schrijft uit het Noorden aan de Arnh. Crt. Ik zal het waterland nog even moeten ter sprake brengen. En dat ik nog eventjes bij den schipper blijf, kan zijn reden hebben. Tienduizenden in den lande willen meer in het voetlicht treden en de schippers ook. Hij heeft zijne belangen en hij is geen slecht staatsburger, al ware’t enkel maar, dat hij in zijn stand tal van zeer werkzame lui telt. Maar toen ik de instelling van ds. Dornseiffen (Schippersfonds) roemde, gaf ik ongelukkige resul taten van dat onderwijs op politieke tinnegieterij en zoo iets. Ja, maar dat kon ook bewijzen, dat er meer geesten beginnen te ontwaken. Nog altoos is de leertijd van de schippers beperkt schipperskinderen moeten al te vroeg aan ’t lijntje trekken (om moeder of zuster te vervangen,) om te venten met aardappelen, om wrakke klan ten tot betaling aan te manen, om van nat en droog in te reeden, om... ja, om op het schip te passen, enz. Want de kleine schipper behoort zelden tot de gegoede burgerij: met velen hunner is het ja ook al eens: van de hand in den tand maar althans vaak: een afgepast broodje! Jammer maar, dat zoo menig schippertje wat veel borrelt. En hoezeer ik geneigd ben van de duizenden bij duizenden minder bevoorrechten alles goeds te zeggen, het schijnt mij een vloek bij dezen schipper en bij vele minder bedeelden, dat ze niet schijnen in te zien, hoe ze dikwijls zich, hunne kinderen en de maatschappij plagen (om ’t zoo te noemen) door heele massa’s hunner kin deren. De bedoeling is zeker duidelijk: hieraan kan enkel een verhoogd zedelijk gevoel iets ver beteren. Tal van schippers leven in wuonscheepjes welke men in Friesland arken noemt en zijn gewoon onderhouden te worden van diakonie of gemeente en, ronduit gesproken, velen hunner zijn uitge slapen als iemand anders, om overal bedeeling op te doen, in de dorpen welke om hen toe liggen. Daardoor lijden kregele schippers en men heeft de voorbeelden gehad, dat ze verhongerden zon der dat iemand zelfs vermoedde dat ze armoede hadden geleden Eenige opgeschoten jongens waren Zondag te Baarn bezig steenen op de spoorbaan nabij de zes woningen te leggen. Een heer, die toe vallig daar was en zelf tot de rechterlijke macht behoort, zag dit gevaarlijk werk en waarschuwde een seinwachter. Aan dezen gelukte het een der bengels te pakken, die dan ook spoedig zijne kameraden verklapte. Het gebeurde is in handen der politie en ’t is te hopen, dat deze baldadigheid, waardoor hon derden menschenlevens in gevaar zouden kunnen komen, ten strengste gestraft zal worden. Bolswardsche Courant olswa.ru aw wonser adeei. ff. k 1* I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1