NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ABD EIS WRMSEBAÖEEÏ. FOOIEN. 1 OLS/ 5 1891. No. 41. Dertigste Jaargang. BINNENLAND. DONDERDAG 8 OCTOBER. .'I f H VOOR ,».XJ - -i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. het werk is) Is dat zóó a - aan ook per drie maanden ging betalen en voor Mietje een kermis- en nieuwjaarsfooi bedong en verkreeg, boven en behalve 1 percent voor con tante betaling. Van kermis- en Nieuwjaarsfooien gesproken, ik ben niet zulk een anti-fooiïst (een mooi woord, maar dat helaas, niet eens in het Nieuw-Nederlandsch woordenboek is te vinden,) dat ik den aschman, vuilnisman, krantenman, en meer dergelijke man nen, die ons dagelijks hunne trouwe diensten be wijzen, bij die gelegenheid niet een flinke fooi zou gunnen, maar wat ik nu wel weer vreemd vind is, dat onze bediende nooit een dergelijke fooi krijgt van de leveranciers, die toch heel wat aan ons leveren, maar dat integendeel de bedienden of loopers van die leveranciers wel bij ons komen aankloppen, ’t Is waar, zij moeten zoo dikwijls het bestelde te huis brengen, maar daarentegen moet onze looper ook telkens de bestellingen gaan doen. Ik zou zeggen, dat is nog iets uit de verkeerde wereld. Mocht er in dit stukje werkelijk iets voorkomen, dat nog tot de verkeerde wereld behoort, dan wensch ik, dat het gezegde moge bijdragen tot verbetering, opdat wij meer en meer komen in de goede wereld. Dat dit dan mijn fooi moge zijn. R. zeer doenlijk en aanbevelenswaard toeschijnen, met het oog op den van liberale zijde herhaaldelijk uitgesproken wensch, dat eindelijk eens gebroken werd met de sinds lang ingeslopen onregelmatig heid, om niet te zeggen onwettigheid, van de vaststelling der begroetingen na den aan vang van het dienstjaar. Vooral nu er om verschillende redenen geen stof zal zijn voor uitvoerige begroo- tingsdiscussiën, zal het, meent het blad, zeer wel mogelijk zijn vóór het einde des jaars de behan deling der begrootingen in beide takken der Ver tegenwoordiging ten einde te brengen. Uit eene financieele beschouwing van het Dagblad blijkt, dat er in den Haag zijn, 35 scho len, in Rotterdam 70. Den Haag telt pl. m. 140,000 inwoners, Rot terdam pl. m. 170,000. „Commentaar overbodig,” zegt het Dagblad, met betrekking tot de kosten van onderhoud. Ook wij zeggen„commentaar overbodig” met betrekking tot het aantal scholen. Het is zeker niet van belang ontbloot te weten, zegt het D., dat de huwelijken van militairen beneden den rang van officier, inzon derheid voor de onderofficieren, in dezen tijd, nu het kader meer en meer voltallig wordt, door de bevelvoerende autoriteiten niet in de hand wor den gewerkt. Het is namelijk gebleken, tegen veler opvatting in, dat aan onderofficieren, die volgens de bestaande bepalingen na zes jaren onafgebroken dienst in hun graad mogen huwen, toch die toestemming niet mag worden verleend, indien zij als milicien-sergeant in hun graad hebben gediend, en zij dus thans eerst aanspraak kunnen maken als zij zes jaren achtereenvolgens als „vrijwilliger” in hun graad hebben gediend; niettegenstaande de militiedienst wel aanspraak geeft op andere bestaande voorrechten alsvolg orde in de ranglijst, soldijverhooging na drie en zes jaren dienst, enz. Men schrijft uit Amsterdam aan de Haarl. Ct. De Staatscourant heeft medegedeeld, dat aan mr. G. H. G. Ras eervol ontslag is verleend als kantonrechter in het 9e kanton alhier, „onder dankbetuiging voor de vele in rechterlijke be trekking bewezen diensten.” Deze laatste zinsnede is zoo tot formulier ver- mummied, dat niemand er meer iets bijzonders uit leest. Toch verdient de heer Ras, die wegens Imo gen ouderdom zijn ontslag nam, dat zijne werk zaamheid met meer nadruk herdacht wordt. Hij was als kantonrechter het type van den gemoeds- mensch, wien zijne plichten zwaar wegen. Hoe talloos ook de ontruimingszaken geweest mogen zijn, die hij te beslissen heeft gehad, tot aan het eind toe is het hem aan het hart blijven gaan, een armen drommel te gelasten wegens niet be taalde huur zijne woning te verlaten. Zoo veel als het ging trok hij de partij voor de vervolg den, en een tooneeltje als het volgende is het type van de vele, die tijdens zijne werkzaamheid alhier voor het 4e kantongerecht afgespeeld zijn De eigenaar of zijn vertegenwoordiger heeft de feiten gesteld de gedaagde betaalt niet, hij ver zoekt de ontruiming der woning te gelasten. Nu wendt mr. Ras zich tot de vrouw (gewoon lijk verschijnt die, als de man aan „Wel, moedertje, hoe zit dat? Heb je de huur niet betaald „Och ja, meneer de kantonrechter. Maar ik kan het niet helpen. De tije zijn zoo slecht. Je verdient met moeite een stukje brood’t is al mooi as je de monde opent kunt houë, zeg uwees nou zei vers.” „Ja, dat begrijp ik best. Maar de eigenaar kan toch ook niet van niets leven. Zou je nou geen kans zien om wat van de achterstallige huur aan te zuiveren „Nee, Edelachtbare,’t is meheusch nietmensche mogelijk. Ik kan zooveel geld niet bij elkaar scharrele.” Stilte. Da kantonrechter voelt iets onpleizie- rigs van binnen. „Ja, dan zal ik den eisch moeten toestaan en bevel geven tot de ontruiming.” Dan, tot den eischer „Tegen wanneer wou u die bepaald hebben Deze noemt een termijn van enkele dagen. Mr. Ras trekt een bedenkelijk gezicht. „Jonge, jonge, is dat niet wat heel vlug De menschen moeten toch eerst ’n andere woning zoeken. Kan het niet een dag of vier later De eischer beweert dat het niet kan. Er is toch al zooveel schade. „Nu, drie dagen dan?” En mr. Ras gaat aan het beknibbelen om voor het arme gezin ten minste nog eenig uitstel van executie te krijgen. Lukt het hem, dan is hij weer wat meer tevreden. „Nu, moeder, je hebt 't gehoord. Ik heb er nog een paar dagen bijgekregen. Langer gaat het niet. Maar dan ook heel gemodereerd er uit gaan en niets moedwillig beschadigen, hoor!” De vrouw belooft het en strompelt weg, de lange gang door en de hooge trap af. Inmiddels is er weer een ander patiënt verschenen. En on vermoeid gaat onze kantonrechter voort, op zijnen eenvoudig gemoedelijken trant het strenge recht met de menschelijkheid te vereenigen. Zonder zijne collega’s in iets te kort te doen mogen wij getuigen, dat met mr. Ris een eigen aardig type uit onze rechterlijke macht verdwijnt, aan wien velen nog lang zuilen denken. Naar Het Vad. verneemt is, na het verschij nen van het rapport over de begrafenisfondsen, thans door het hoofdbestuur van de Maatschappij „Och, manje moet je een beetje leeren schik- „ken naar de bestaande gebruikenjelui mannen „hebt ook zulke zonderlinge ideën en het komt „immers ten slotte, op hetzelfde neer,” zoo ein digde een gesprek, tusschen mij en mijne vrouw over debaker. Ik had nl. gezegd, dat ik niet begreep, waar voor het dienstig was, eerst zooveel te moeten ge ven voor godspenning, dan zooveel voor vaders- geld, later weer zooveel als de kleine gedoopt was, en dat alles behalve zooveel loon per week of per maand. Laat het mensch in eens afzeggenik moet zooveel per week hebben en daarmede uit en heeft ze je Hink geholpen en je wilt ze bij het afscheid het een of ander extra of cadeau ge ven, nu fiat maar zóó mag de drommel zijn rekening maken. 't Kan zijn, dat ik het mis heb, maar ik heb nu eenmaal het land aan dat fooienstelsel. Kost een rit met de tram 20 cents en geef je een kwartje, dan wordt er zoo lang naar 5 centen gezocht, dat je wel genoodzaakt bent te zeggen laat maar blijven. Koop je een potje bier, de aannemer kijkt u met een zuur gezicht aan, als je hem geen stuiver extra geeft. Doe je een ritje met de vigelant, het kost maar 40 cents, als je bovendien maar zorgt voor ’tfooitje aan den koetsier, enz. enz. Ik vraag maar, waarom moet ik den Jan, den koetsier, den conducteur, en de hemel mag weten, wien al meer aan een weekloon helpen, omdat hun patroon daarin niet voldoende voorziet. Zou het voor die menschen niet prettiger zijn een flink weekgeld te verdienen, zonder op de welwil lendheid of de meerdere of mindere vrijgevigheid der klanten te moeten azen Zeker, 40 cents en 10 cents is ook maar f 0.50, en ’t komt dus voor mij, behalve dat ik nu twee maal in den zak moet in plaats van ééns, op ’t zelfde neermaar ik ben zoo vrij te gelooven, dat een verdiend dubbeltje voor den koetsier meer waarde moet hebben dan een gekregen dubbeltje, en dat is nu nog het voornaamste niet, maar de werkman zegt zelf„het vaste wint.” Bij men schen, als de genoemde is de weekhuur niet vast, althans niet dat deel er van, dat uit fooien be staat maar hangt af van de meerdere of mindere drukte in de zaak. Nu kan men over eene sloot van eene bekende breedte met een stok van voldoende lengte ge makkelijk heenspringen maar wie over die sloot moet springen, dan eens met een te lange en dan eens met een te korte stok, moet er in het laatste geval noodzakelijk insukkelen. Of' zonder beeld spraak, de knappe huisvrouw komt met een be paald weekgeld altijd rondmaar de vrouw, die dan eens meer, dan eens minder weekhuur ont vangt, (gesteld dat haar man haar ook in de meerdere ontvangsten laat deelen), kan geene re kening houden, en moet noodwendig den een of anderen tijd inbrokkelen, en eenmaal ten achteren komt men niet zoo spoedig weer gelijk. Een eigenaardig soort van fooien is het geven van 1 percent bij het betalen van rekeningen. Dit gebruik is zoo algemeen geworden, dat men het ontvangen daarvan niet meer als een gunst maar zelfs als een recht beschouwt. Of dit stel sel nu alleen in Nederland bestaat, dan of dit ook in andere landen is ingevoerd, weet ik niet, even- min als ik zou kunnen zeggen, door wien dat percent nu eigenlijk betaald wordt, door hem, die het geeft of door hem, die de rekening betaalt. Zeker is het dat in voorname diensten deze ge woonte voor de dienstboden een niet onaardig verval oplevert. In zooverre nu dit gebruik eerlijk wordt toegepast, heb ik er vrede mede maar dat ook hier misbruik zal bestaan is onge twijfeld. Het hangt toch niet zelden van de hoe grootheid dezer fooien af, of men al of niet voor dezen of genen voornamen heer mag werken of aan hem leveren. De koetsier of huisknecht is het maar al te dikwijls met de leveranciers eens en weet die lieden, of juister gezegd, zijn heer terdeeg op schatting te stellen. Schuift de leve rancier niet genoeg af, dan scheelt er al heel gauw, dan dit en dan weer wat anders aan de fourage of het geleverde werk, en moest Mijnheer bij dien of dien winkelier of leverancier of werkbaas gaan en daar in Jan, Piet, Hendrik, of hoe de koetsier of huisknecht dan heeten moge, het volste ver trouwen wordt gesteld, en mijnheer maar al te vaak door zijne oogen ziet, gebeurt het dan ook dat een eerlijk leverancier de vlag moet strijken voor een collega, die het nu juist zoo nauw niet neemt. Er is als ik mij wel herinner, vroeger gespro ken over het belang dat er voor den winkelier in gelegen is, dat hij contant betaald wordt, en nu is de winkelier zelf, of hoe vreemd dit ook moge klinken het stelsel van 1 percent voor contante betaling, oorzaak, dat lieden, die gewoon waren contant te betalen, dit gaan nalaten. Zoo vernam Mevrouw M. van hare vriendin, dat hare dienstbode ook van den winkelier A. bij de betaling per 3 maanden 1 percent, en boven dien een nieuwjaars en kermisfooi kreeg, ,,’tls zonde”, zei Mevrouw M. „en hij geeft Mietje nooit wat! Dat wil ik wel gelooven, zei de vriendin, je betaalt zeker ook telkens de boodschappen, die je laat halen, en dan doen ze dat natuurlijk niet. (Ik ben een beetje onbegrijpelijk uitgevallen en zie dus het natuurlijke niet goed in)maar wat ik wel natuurlijk vind is, dat Mevrouw M. voort- Wpiiseradeel, 3 Oct. De in den laatsten tijd miderscheidene malen bij den Raad ter tafel geweest zijnde quaestie met de Gemeentebestu ren van Bolsward en Harlingen over de opheffing van het gemeenschappelijk beheer van den kunst weg BolswardHarlingen kwam in de vergade ring van heden opnieuw aan de orde. Gedepu teerde Staten, uitvoering gevende aan de hun bij art. 147 der provinciale wet opgelegde taak om te trachten geschillen tusschen de gemeentebe sturen in der minne te doen bijleggen, hadden Burgem. en Weth. uitgenoodigd om den Raad in overweging te geven op zijn besluit waarbij de opheffing met 12 Mei 1892 gevorderd wordt terug te komen. Burgem. en Weth. stelden in het licht, dat in de resolutie geen argumenten waren bijgebracht, die zulk eene handeling zou den rechtvaardigen. Zij vroegen daarom opdracht om aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de Raad geen termen kan vinden om op bedoeld besluit terug te komen. Deze opdracht werd na eenige discussie met 12 tegen 3 stemmen verleend. De vele liefhebberij, die er tegenwoordig in ons land voor het harddraven bestaat en de uitstekende harddravers, welke in den laatsten tijd in ons land zijn gefokt en ingevoerd, hebben de Amsterdamsche sportclub doen besluiten, op Donderdag 8 October op haar terrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam vier harddraverijen, waarvan drie op de lange en een op de korte baan, uit te schrijven. Niet minder dan 69 paarden zijn hiervoor in geschreven. Bijna geen enkele der beste hard dravers op korte of lange baan ontbreekt. De afstand voor de harddraverij op de korte baan is vastgesteld op 400 meter, dus iets langer dan gewoonlijk, en zeer belangwekkend zal de strijd zijn tusschen de snelste harddravers van de korte baan met de beste loopers van de lange, welke laatsten zich hebben doen inschrijven, daar de afstand 400 M. bedraagt. De harddraverij op de korte baan wordt gehouden in de tijden, welke verloopen tusschen de harddraverijen op de lange baanzoo zal men steeds iets te zien hebben en het is zeker, dat men in Amsterdam de mooiste harddraverijen zal kunnen genieten, welke tot nog toe zijn gehouden. Men verzekert, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, bij het departement van Water staat een afzonderlijke afdeeling voor landbouw zaken in te stellen, onder leiding van een erkende specialiteit op landbouwgebied. {Vad.) Door de besturen van zestien werklieden verenigingen te Amsterdam is eene hulde ge bracht aan den afgetreden burgemeester. Te halfnegen werden drie bestuursleden van elke vereeniging door den heer van Tienhoven, in tegenwoordigheid zijner echtgenoote, ontvangen. Een album werd hem aangeboden, tien duizend naamteekeningen bevattende. De heer van den Berg voegde er bij, dat bij dit huldeblijk een paar stoelen waren gevoegd voor het huisvertrek van den heer van Tienhoven. Deze beloofde ze daar een plaats te geven en er trouw gebruik van te zullen makeu. OnderwijzersnoodDit woord, dat een negental jaren geleden gebrek aan onderwijzers beduidde en thans nog altijd gebrek der onder wijzers beteekent, schijnt zoo schrijft een der correspondenten van de Midd. Ct. weer zijne oorspronkelijke beteekenis te zullen her krijgen. Er is eene kleine rijzing in de trakte menten te bespeuren en dat de behoefte aan personeel groot is blijkt daaruit, dat het onder wijsblad de Vacature geregeld 303ü annonces bevat, waarbij onderwijzers worden gevraagd. Eens telde ik er drie-en-vijftig, waaronder zeven tien uit Limburg alleen. In tegenstelling met de gedane mededeeling dat de Tweede Kamer den 10 November weder bijeen zou komen, deelt het Vad. mede, dat die datum nog niet is vastgesteld. Een eenigszins tijdiger bijeenkomst zou ons, zegt het blad verder, tot Nut van 't Algemeen ingevolge besluit der alge- meene vergadering ook een commissie benoemd tot onderzoek van de ziekenfondsen in ons land. In die commissie hebben zitting dr. Van Tien hoven en dr. Snijders Sr. te ’s Gravenhage, prof. Stoeder en mr. Ribbe te Amsterdam. Door een ingezetene van den Haag wordt getracht bij rechterlijke uitspraak te doen be slissen, of winkelhouders vruchten op alcoholische dranken in gesloten flesschen van minder dan 2 liters inhoud mogen verkoopen zonder de bjj de drankwet voorgeschreven „vergunning.” De Raad der gemeente Grootegast heeft besloten een proef te nemen te Opeinde met het verstrekken van voedsel, kleeding en schoeisel uit de gemeentekas aan arme kinderen. Slaagt de proef, dan zal men er uitbreiding aan geven. De inwijding van het nieuwe orgel in het Concertgebouw te Amsterdam zal in een buiten gewoon Concert op Zaterdag 10 October plaats hebben. Het orgel werd vervaardigd door den heer M. Maarsehalkerweerd, firma Maarschalker- weerd Zoon te Utrecht en is een groot 16-voets werk met drie klavieren en vrij pedaal, waarop verdeeld zijn zes-en-veertig sprekende stemmen, waaronder een van 32 voet, in het geheel 2726 pijpen. Voor den windaanvoer is gebruik gemaakt van de aanwezige gasmotor voor zoover be kend, bestaan in ons land nog geene orgels waarin de wind op dergelijke machinale wijze werd aan gebracht. De eigenaardige orgelkast met de schitterend gepolijste pijpen maakt een goed ef fect in de concertzaal. Bij de voorloopige bespeling, die Woensdag namiddag geschiedde door den heer Jos. A. Ver- heijen, den gunstig bekenden organist, voldeed het orgel uitmuntend. Onder meer zal bij het inwijdings-concert worden uitgevoerd voor orkest en orgel het vierde concert van Handel en de symphonie van A. Guilmant. Door den commandant van het korps Genie troepen te Utrecht, is een klacht ingediend bij de directie der Staatssp.-Maatsch. aldaar en wel naar aanleiding van het feir, dat de overweg, die toegang verleent tot de kazerne der genietroepen, tusschen Utrecht Centraalstation en Utrecht vrachtgoederen, bijna den ganschen dag wegens rangeeren, van goederen- en personentreinen blijft afgesloten, tengevolge waarvan de geregelde gang van zaken in belang van ’s lands dienst, wordt geschaad niet alleen, maar ook schrome lijke ongelukken kunnen worden veroorzaakt, daar de militairen om op tijd op de appèls te kunnen zijn, over de afsluitboomen van den overweg klimmen, hetgeen bij slechte verlichting vooral des avonds hoogst gevaarlijk is. Op grond hiervan zal moeten worden besloten tot het maken van een brug over den overweg of wel van een tunnel, waartoe een zijtak van den zoogenaamden Kruisvaart moet worden gedempt. Terwijl een landbouwer van Noord-Schar- woude zich de vorige week met zijn gezin naar de kermis te Oudkarspel begeven had, wist iemand zijne woning binnen te sluipen en zich toegang te verschaffen in de woonkamer, waar hij het kabinet openbrak en zich van de voor handen zijnde contanten meester maakte. De politie, met het feit in kennis gesteld, is de ver moedelijke dader, naar men verneemt, reeds op ’t spoor. De lynchwet toegepast. Zaterdagavond werd een gehuwd heer, terwijl hij rustig zijne avond uren dacht door te brengen bij een paar „dames” in de Govert Flinckstraat te Amsterdam onaan genaam verrast door zijne wettige vrouw in gezel schap van eenige barer bloedverwanten. Hij werd eerst in de woning en later op den publieken weg deerlijk afgeranseld. Door den grooten toeloop van vrouwen scheen hij zijn leven niet meer zeker en vluchtte in een winkel in de Van Woustraat. Ook daar trachtte men hem te lijf te gaan, doch hij had de tegen woordigheid van geest de straatdeur af te slui ten. De eigenaar van de zaak, voor eigen schade beducht, trachtte met behulp van anderen, de politie op te sporen, doch deze scheen door Sequah gewreven te worden, want waar men ook zocht en riep er verscheen niet één agent. Een heer daar tegenwoordig nam een afdoend besluit en liet in een nabijgelegen winkel de brandweer op roepen. Een paar minuten later was deze met twee wagens aanwezig. De officier trad zeer kalm op en nam met zijne manschap den ontrouwen echtgenoot tegen verdere mishandeling in beschermingplaatste hem ongemerkt op een der wagens en reed toen ijlings weg, gevolgd door zijne bedreigers en tal van menschen, die meerendeels spijt hadden, dat aan den wensch „hem dood te slaan" geen ge volg kon gegeven worden. Dat is nu eerst: leiding in ééne hand. Amst. Ct. Uit Wageningen meldt men Zaterdag j.l. had de heer W., volontair inde sigarenfabriek der heeren A. N. Co. te Rhenen, het ongeluk zich ernstig te verwonden, toen hij in de Wageningsche Nude zijn hoofd te ver buiten de stoomtram stak, zoodat het tegen een boom kwam. Maandagmorgen te zes uur is hij aan de gevolgen overleden. Door de politie te Maastricht is gearres teerd Girolama de Amicis, wiens uitlevering door de Italiaansche regeering is gevraagd, en die in zijn land voor zeker feit nog 7 jaren dwangar beid te ondergaan heeft. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1