NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Uit de Raadszaal. r II 1891. No. 42. Dertigste Jaargang. BINNENLAND. DONDERDAG 15 OCTOBER. Hl I i Ingezonden. VOOR Geleend 305 Zoodat er een batig saldo in kas is van 143.72 112.— gezin te voorzien. w. g. M. E. van der MEULEN. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Saldo in kas Voorraad klomphout 10 kruiwagens 5 stoelen 2 trappen Diverse houtwaren 1 tafel Spaarbank Gereedschappen (20% afschrijving 24.75 33.50 15.50 5.42 DINSDAG 13 October 1891. 55.— 22.50 4.— 4.20 50.— 1.50 7.78 voor over het jaar 189091. VERSLAG van het Bestuur der Vereeniging voor Werkverschaffing te Bolsward Werkloon Baas-Klompenmaker Huishuur Assurantie J. Brouwer Zoon vordering vorige iaar met rente daarvan en nog één jaar rente van ƒ300.van het vorige jaar ld. vordering vorige jaar met rente van 28 Febr. tot 1 Juli Drukwerken en schrijf behoeften V ergaderingskosten Vuur, licht, bindtouw, draad en verdere kleine uitgaven UITGAVEN. ƒ677.61 164.— 129.— 3.50 Hierna geven wij de volgende balans. VOORDEELIGE STAAT. ƒ143.72 stuur der inrichting verspreiden gaat om den le zers ervan te doen zien hoevele „taaie ouwe rak kers” gaarne op „stal” zouden worden gezet, en hoezeer zij dat verdienen. „Och,” zegt hij aan het slot zijner schets, „de arme zielen hebben het zoo noodig.” Denk er eens aan, als ge uw kopje thee drinkt, zonder zeelui zoudt ge dat nooit hebben kunnen doen. Haal nu uw beurs eens voor den dag en „haal er ook wat uit.” Geen twijfel of velen zullen „er wat uit halen”, zij kunnen het dan zenden aan den penning meester van het algemeen bestuur der stichting, den heer W. G. Wendelaar, Stadhouderskade 157, Amsterdam. 450.— 51.24 —ƒ1801.27 Saldo in kas Contributie en donatiën Giften Subsidie St. Anthony Gasthuis Zuivere opbrengst der klompen 523.40 Verkoop van brandhout „14 kruiwagens van de Heeren J. Brouwer Zoon De werkverschaffing is aangevangen den 29 Dec. 1890, aanvankelijk met 13 man, welk getal echter gedurende het wintersaisoen gemiddeld 17 a 18 bedroeg. Eenigen die door ons waren aangenomen, ver zochten uitstel, om reden zij nog werk bij parti culiere werkgevers konden vinden. Den 7 Maart 1891 werd de werkverschaffing voor het afgeloopeu saisoen gesloten, en nog ge durende een week daarna vijf personen bezig gehouden rot het afwerken van het fabricaat, het herstellen van gereedschappen en het in orde brengen der localen. Alle werklieden waren als klompenmakers werkzaam. De eerste week werd door allen, overigens alleen door de hakkers en zagers per daggeld gewerkt. Evenwel is het bij ons in ern stige overweging, ook de hakkers in ’t vervolg, evenals de klompenmakers per stukloon te laten werken. Het stukloon bedroeg voor de klompenmakers, evenals het vorige jaar 24 ct. per paar. De leiding der werkzaamheden werd wederom aan A. Koekendaal opgedragen, en als helper ook dit jaar R. v. d. Zee aangewezen. Aankoop van hout had dit jaar niet plaats,de voorraad is thans evenwel bijna geheel verwerkt. Dit jaar werden gemaakt ruim 1700 voor vol gerekende paren klompen, waarvan werden ver kocht 1350 paar tegen ƒ29,200 paar tegen ƒ36,en 100 paar tegen ƒ32,per 104 paar. De overige minder goede klompen werden voor geringer prijs van de hand gedaan. Het brandhout werd geregeld voor een goeden prijs afgezet. Wat de ontvangsten en uitgaven betreft, ge ven wij de navolgende cijfers ONTVANGSTEN. ƒ198.34 596.50 18.50 250.— Aan de Redactie van de „Werkmansbode”. Geachte Redacteur! In No. 6 van uw blad lees ik in uw antwoord aan den Heer H. C. P. de Groot„Willen, zou den wij zeggen, de weinige religieusen want er zullen nog maar weinigen zijn ons verbond verlaten...welnu laat ze gaan”. En aan het slot„Regout, de Maastrichtsche Fabrikant, een steunpilaar der Roomsch katho lieke kerk, behandelt zijn arbeiders geen haar beter eu mogelijk nog wat minder, dan Scholten, de Groninger industrieel, die weinig of niets ge looft en althans niet religieus is, en let men op de fabrikanten in Nederland, die met den heer van Marken, de wet van vraag en aanbod niet enkel in al haar schrilheid laten werken en toe passen, dan vindt men hen bij voorkeur onder de niet- of weinig geloovigen”. Uit deze aanhalingen blijkt, dat ik niet voor nemens ben mij te mengen in de beschouwingen over het onderwerp door de Groot en U behan deld. Mijne aandacht werd getrokken door de woorden „religieusen” en „niet- of weinig geloo- viiien”. Het eerste past gij toe op de weinigen, die nog „religieus” zullen zijn onder de leden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond en die wat U betreft gerust kunnen heengaan. En het laatste is een loftuiting op Scholten, van Marken en andere fabrikanten, die „de wet van vraag en aanbod niet enkel in al haar schrilheid laten werken”. Naar uw oordeel zijn de meeste leden van het A. N. Werkliedenverbond dus niet „religieus” en de beste fabrikanten „niet of weinig geloovig”. Dat klinkt mij zonderling toe. Ik gis dat we hier weer denken moeten aan een misverstand door spraakverwarring, want dat een en ander speelt ons tegenwoordig leelijke parten. Voor U althans blijken „religieus en „geloo vig” woorden te zijn van zeer ongunstige betee- kenis. Gij stelt de meeste leden van uw verbond te hoog om „religieus” te zijn en zegt van de wei nigen die dat helaasnog zijn„welnu laat ze gaan”. En haast zou men zeggen, dat een „ge loovig” fabrikant in uw oog niet licht een goed fabrikant kan zijn, althans de ongeloovigen zijn de besten. Maar zoo raken wij toch geheel in de war, want deze woorden drukken eigenlijk het beste uit wat er in een menschenziel kan wonen en gij, en velen met U, hechten er eene vlak tegenovergestelde beteekenis aan. Of dwaal ik misschien Laat ons het „Woordenboek der Nederlandsche taal” opslaan. Daar lees ik: „Inzonderheid wordt het geloof, als gezindheid, in tegenstelling gedacht met de daden of „goede werken”, die er het uit vloeisel van behooren te zijn”. „Geloovig” in de ruime beteekenis opgevat, duidt ook eene edele gezindheid aan. Zoo wijst datzelfde Woordenboek ons op Hand. 16,1 waar Timotheus de zoon wordt genoemd eener geloomge Joodsche vrouw en kunnen wij evenzeer wijzen op 2 Tim. 1,5 waar de schrijver „zich in gedachtenis brengt het ongeveinsde geloof dat in Tim. is, hetwelk eerst gewoond heeft in zijne grootmoeder Loïs en in zijne moeder Eunice”. Hieruit blijkt dat „geloof” volstrekt niet aan een kerk of een bepaalden godsdienst is gebonden maar een vroom, een edel, een goed hart te ken nen geeft. De joodsche moeder en grootmoeder van Timotheus zijn immers evenzeer geloovigen als de Christenen geworden zoon en kleinzoon. Geloovige fabrikanten zijn dus edele menschen, hetzij zij J oodsch of Roomsch, Orthodox of modern zijn. Zoo geloof ik in U, als een goed volksvertegen woordiger, als een edel mensch, die het goed meent met het volk en inzonderheid met dat deel ervan, waartoe gij het U eene eere acht te mogen behooren. Ik weet wel dat er Roomschen en Orthodoxen zullen zijn die U en mij niet minder tot de on geloovigen rekenen, maar ik acht het zeer gewenscht dat wij dit schoone woord niet in die onware be teekenis, welke uit een hoogmoedig hart voort spruit gebruiken, maar er den verheven zin aan hechten, dien het oorspronkelijk heeft. Een zelfde beteekenis heeft het woord „religieus". Zooals gij weet hebben wij dit woord aan het Latijnsche „religio” en „religiosus”, ontleend. Vindt gij het niet opmerkelijk dat reeds Cicero zegt dat het in verband staat met „iemands hoogere na tuur, die wij dan goddelijk noemen?" En als wij nu bedenken dat „religiosus", dus ook „re ligieus”, in de eerste plaats „heilig" en voorts „nauwgezet van geweten” beteekent, dan is het waarlijk niet eervol, dat gij van menschen, die zoo gezind zijn, zoudt zeggen: „laat ze gaan”. Vrees niet dat ik meenen zou, dat gij dit doet, ’t Is alleen dat gij een woord met een heerlijke beteekenis, in ongunstigen zin opvat. Zoo noemden de Joodsche overpriesters, de edele eerste Chris tenen, met hun algemeene menschenliefde „idioten” terwijl ik het mij eene eere acht, tot hen te mogen behooren. Dat was een scheldnaam. „Religieus” echter is een eernaam, laat ons het woord niet tot een scheldnaam omsmeden. Het blijve eene eere- titel voor elk mensch, voor ieder lid van uw bond, om „religieus”, d.i. nauwgezet van geweten te zijn. Elk streve naar een rein hart. Zijn er velen die gij wilt laten „gaan”, duid dat dan, verzoek ik U ernstig, aan met een ander woord. Ml Ki gende gemakkelijk nagaan. Ferwerderadeel heft ongeveer 8% hoofdelijken omslag. In de Leeuwarder Courant is voor korten tijd evenwel duidelijk aangetoond, dat dit alleen maar zoo heet en dat men in werke lijkheid voor een veel hooger cijfer komt te staan. Van de hoofdsom der personeele belasting heft Ferwerderadeel 25%, en alsof ieder belasting- muisje noodzakelijk een staartje moet hebben ook, kwamen H.H. kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. in de vorige week met eene heffing, berekend naar 5% van den Hoofdelijken Omslag. Een knappe kop, die ’t nog ontbrekende aan eene 100% belasting noodig heeft, ontbreekt tot dusver. Ooststellingwerf. Zelden is de handel in varkens slapper geweest dan tegenwoordig. De prijzen zijn buitengewoon laag en de kooplieden ondervinden, dat zij bijna altijd nog te veel be talen. Op de weekmarkt te Assen waren Woens dag jl. zeer veel biggen aangevoerd, maar wat bleek Dat men ze bijna niet van de hand kon doen. Voor vijfweeksche biggen kon slechts van 30 tot 50 cents bedongen worden. Ook de loop- varkens konden zeer weinig opbreogen. Gemeste varkens van 130 tot 150 halve kilo’s kunnen tegenwoordig niet meer dan 16 cents per pond levend gelden. Alleen de beste soorten van 300 pond en zwaarder brengen nog tamelijke prij zen op. Niettegenstaande deze malaise moeten velen verkoopen, omdat het voeder te duur is. De voorraad aardappelen is niet groot genoeg om er van te kunnen voeren rogge en maïs zijn te hoog in prijs en de eenige uitweg is dus zoo spoedig mogelijk verkoopen. Er is geen uitzicht, dat er in dezen toestand spoedig verbetering zal komen. De markten worden overvoerd met var kens. Velen, die het nog eenigszins kunnen doen, zullen ongetwijfeld eerlang zelf slachten, zoodat tal van varkens, misschien niet zwaarder dan 100 halve kilo’s, tot de slachtbank zullen worden verwezen. Uit Ede schrijft men De officier van justitie te Arnhem en derech- ter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, zijn Zaterdag bijna den geheelen dag alhier bezig geweest met het instellen van een onderzoek naar de op 7 October voorgevallen on geregeldheden, gericht tegen het Leger des Heils. Circa 30 personen hebben een verhoor ondergaan. Arrestatiën hadden nog niet plaats. Zaterdag avond was er veel volk op de beentoch bleef alles rustig. Trouwens het Heilsleger heeft zijne oefeningen nog niet hervat. De Roeper uit den wensch, dat een der leden van de Kamer Lohman’s wetsontwerp tot bevordering der kinderpokken weder op zal rapen en indienen. De wijze, waarop het denkbeeld om de bepalingen betreffende de inenting te wijzigen door de Kamer is ontvangen, is niet aanmoedi gend voor hem, die aan deze uitnoodiging gevolg zou willen geven. Waarschijnlijk zal het dan ook wel de stem des roependen in de woestijn wezen. Het blad erkent zelf, dat zoodanig voorstel niet veel kans van slagen zou hebben, maar, zegt het: „een gestadige drop holt den steen uit.” Men moet bet den menschen maar weten lastig te maken. Nauwhjks, zegt het Vaderland, is de forma liteit der attestatiën de vita, ofschoon nog altijd even nutteloos en onzinnig, voor belanghebben den iets minder bezwarend gemaakt, of de altijd vindingrijke administratie heeft zich gehaast iets te bedenken, waardoor er weder wat meer last aan wordt verbonden. Terwijl men tot nog toe de gezegelde attestatie ten Raadhuize ontving en daar de penningen offerde, waarmee men het recht koopt om officieel voor levend verklaard te worden, krijgt men thans een ongezegeld stuk en moet men zich daarmede naar het zegelkan- toor begeven, om het te doen zegelen en het recht te betalen, om vervolgens weder naar het Raadhuis terug te keeren, teneinde de ambte lijke verklaring te verkrijgen. Honderden, zoowel de pensioentrekkenden als de ambtenaren der gemeente-secretarie en van de registratie, worden hierdoor bemoeilijkt. Voor bejaarde menschen en bij smerig weer een on gehoorde last en in plaatsen, waar geen zegel- kantoor is, tijdrooveud en kostbaar bovendien. En waarom nu deze nieuwigheid? Men zegt alleen ter wille van een administratieve formali teit, de verevening van de niet gebruikte zegels, die door dezen Minister wordt geweigerd, in af wijking van het tot nu toe steeds geldend ge bruik. Deze toepassing van het heilige circumbouche verdwijne zoo spoedig mogelijk. Het bestuur der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee doet weder een beroep op de weldadigheid van het Nederlandsche volk, om, ieder naar zjjn krachten, nog een steentje bij te dragen ten bate voor die oude zeelieden, die in de stichting een rustigen ouden dag hebben. Men begrijpt dat daarvoor voortdurend geld noodig is, vooral als men nog meerderen wil opnemen, die verlangend naar een rustig leven na zooveel jaren van hard en dikwijls gevaarlijk werken, uitzien. De heer A. Werumeus Buning, de bekende schrijver van marine-schetsen, heeft eene schets geschreven. Een taaie, ouwe rakker, die het be- 305.— 300 -ƒ1944.99 -ƒ400.70 NADEELIGE STAAT. J. Brouwer Zn. voor geleend 300. Rente tot 1 Juli 5. Batig Saldo 95.70 Wij bevelen op nieuw en met aandrang onze vereeniging aan bij ieder, die instemt met het gezond beginsel, waarvan zij uitgaat, nl. om den ijverigen en werkgragen werkman in tijd van werkeloosheid de gelegenheid te verschaffen om door nuttige en productieve bezigheid zooveel mogelijk in de noodzakelijkste behoeften van zijn Het Bestuur P. PEEREBOOM, Voorzitter. B. D. EERDMANS. G. KEILMAN. H. T. de BOER. Joh. KRAMER Mzn. K. TROMP, Secretaris. Ferwerd, 12 Oct. Waar in Ferwerd een groot deel der dubbeltjes blijven, kan men uit ’t vol- Bij deze raadszitting waren 12 leden tegen woordig, de heer Albada Jelgersma was met kennisgeving absent. Ingekomen waren Drie resolutiën van Ged. Staten, houdende a. goedkeuring van den nieuwen rooster van aftre ding der raadsleden, gelijk die in de vorige zit ting is bepaald, b. goedkeuring der gemeentere- kening enz. over 1890 en c. de kennisgeving, dat zij omtrent de uitruiming der Tjerkwerderzijl 60% subsidie der kosten, geraamd op f 17.674, zullen verzoeken aan de Prov. Staten en omtrent dat plan van de betrokken gemeentebesturen een gemeenschappelijk raadsbesluit, benevens een om schreven begrooting, plan en situatieteekening verzoeken. Van de Friesche Tuinbouw Vereeniging te Leeuwarden, houdende dankbetuiging voor de goede ontvangst en medewerking bij de gehou den tentoonstelling. Van den raad van Wonseradeel, dat de heer Mr. J. Klaasesz de Boer is herbenoemd als com missaris van den weg BolswardHarlingen. Van het bestuur van den weg Bolsward Harlingen, dat de rekening over 1891 is goedge keurd. Van do maatschappij van Weldadigheid een gedrukte circulaire omtrent de werking dezer maatschappij en tevens het verzoek aan de raads leden, om persoonlijk de inrichting en werking dezer stichting te komen bezichtigen. Van de Zuiderzee-vereeniging het verslag der gedane onderzoekingen. Deze stukken zijn ter inzage gelegd en voor notificatie aangenomen. Vervolgens waren er nog 4 adressen als a. Van den heer H. J. Tuininga, verzoekende nog twee boomen voor zijn huis te mogen plaatsen. b. Van den heer S. J. Pekema, om herbe noemd te worden als Directeur-boekhouder der Stads Bank van Leening, c. Van den heer H. J. van Dijk, stoomboot- kapitein, om de tarieven op de tolheffing te wij zigen en te verlagen. d. Van den heer IJ. Ringnalda, om „het Langeland” voor de helft aan de Gemeente be- hoorende, opnieuw in huur te mogen ontvangen op de tegenwoordige conditiën. Deze adressen zijn ter inzage gelegd, om ze met advies van het Dagel. Bestuur, in een vol gende vergadering te behandelen. Punten van Behandeling Punt 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1891. Hieruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen: ƒ51,918,49 de uitgaven -45,638?55 Saldo in kas 6,279,94. Aangenomen voor notificatie. Punt 2. Rapport der Commissie talonderzoek van de rekening der Stads werkinrichting over 1890/91. Volgens dit rapport bedroegen de ontvangsten ƒ3217,705 de uitgaven - 4238,76 Nadeelig saldo ƒ1021,055, welk bedrag als subsidie uit de gemeentekas moet worden bijgedragen. De commissie merkt nog op, dat gedurende 18 weken gemiddeld aan 26 personen werk ver schaft is. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd, de heer Feenstra hield zich buiten stemming. Punt 3. Behandeling van het adres van den heer J. van der Werf om vergunning tot het leg gen van een buis of riool naar de Stoombootkade met advies van Burg, en Weth. Burgemeester en Wethouders adviseeren, op dit adres gunstig te beschikken, onder de gewone conditiën. Met algemeene stemmen werd alzoo besloten. Punt. 4. Behandeling van het adres van den heer W. Propstra c. s. om vermindering van huur van Landen met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. adviseeren op dit adres afwij zend te beschikken. Het adres is bij hen een punt van ernstige overweging geweest, en hoe wel zij het streven naar een goede gelegenheid voor ijsvermaak zeer waardeeren, meenen zij, door het verlagen van de pachtsom een gevaar lijk antecedent te stellen. Mocht men de onder neming finantieel willen steunen, dan zou toch r <4 w y i n n Bolswardsche Courant tn Y> n 7) T) L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1