NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Uit de oude doos. 5'1 iels- A.«D EN WONSERA.OEEE. 'I 1891. No. 44. Dertigste Jaargang. s BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 29 OCTOBER. s< 72 1^1 s - F VOOR 5 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. .2 '5 e s g B Goddank, en een zucht van verlichting zal uit der Italianen borst zijn ontvloden geen te kort dit jaar op de begrooting. „De heden gehouden ministerraad sloot de beraadslagingen over het financiëele programma. „Het budget zal”, schrijft men uit Rome, „dank zij de nieuwe besparingen, .5» ;9 brengst bij soort 612 niets te bespeuren. Opsterland, 26 Oct. Men mag den verslag gever van den toestand in de venen te Beets dankbaar zijn voor de beschrijving. In het eenvoudig verslag zijner reis ligt de waarheid zoo «pen en bloot. Zoo ergens dan moet daar verandering komen. Of zoo’n uitge- baggerden grond op den duur een duizendtal menschen zal kunnen voeden, dat gelooven wij evenwel niet en o. i. zal eene verplaatsing van een deel der bevolking op den duur noodig zijn en dat geldt alle diep uitgebaggerde gronden. Het bezadigd woord vau den heer Wartena, die persoonlijk onderzoek heeft gedaan, zal meer ten goede voor de veenbewoners uitwerken dan de dreigende bombast der socialistische leiders, die altijd de paarden verkeerd voor den ploeg span nen. Dat schelden op de veenbazen en dat uit lokken tot werkstaken en tot gewelddadigheden verbittert en komt niet ten bate van den werk man. Dat hebben de arbeiders ook begrepen, daarom was er voor de opruiers dit jaar ook geen plaats. Gelukkig, wij hebben de tijden achter den rug, toen de veenarbeider zich liet misleiden door de booze geesten. De les voor de arme lieden is echter te duur geweestzij sukkelen nu nog aan den werkloozen tijd. Toch blijkt het doorloopend loon te gering te zijn en de prijs der waren in sommige winkels te hoog; maar ’t is ook waar, dat de veenarbeid, die slechts gedurende enkele maanden kan plaats hebben, niet zoo kan beloond worden, dat het gezin er een vol jaar opteren kan. De veenarbeider moet' noodzakelijk kunnen zaaien en maaien om in den tijd, dat in de venen niet wordt gewerkt, iets te kunnen verdienen. Oudkerk. Als een zeer bijzonder staaltje uit de dierenwereld kan van hier worden gemeld, dat een kat van den kastelein Terpstra haar kat tenaard verloochende, door jonge kuikens, anders gewoonlijk een kluifje dat door poes niet ver smaad wordt, in plaats van op te peuzelen, onder hare welwillende bescherming te nemen. Moeder de hen had, toen zij met haar toom voor’t licht kwam, de handen vol met op hare kindertjes te passen. Maar een min of kindermeid kent men onder de dieren niet. Hier kwam poes te hulp. De oude kip zag het eerst wel wat schroomval lig aan, maar was er ten laatste geheel mee ver zoend, dat haar klein gevederte zich koesterde aan de zijde van de kat, die met edele zelfver loochening hier aan vele menschen een voorbeeld gaf van hulpvaardigheid en barmhartigheid. W. K. B. Oudega. Eerstdaags zal eene geregelde stoom vaart geopend worden tusschen de vier woud- dorpen en de boterfabriek te Oudega (Wpm- britseradeel.) Aanleg-plaatsen zullen zijn bij S. Meinesz, veerschipper te Nijega en aan de Woudbrug te Kolderwoïde. Daar de vrachtprijzen merkelijk lager zullen worden dan naar de fabriek te Sloten, heeft men hoop op veel melk. Naar wij meenen, behoort de boot aan de fabriek te Oudega. Ooststellingwerf. Het doet ons en zeker de meesten groot genoegen, dat het plan van den ingenieur Krieger omtrent het aanleggen van een locaal-spoor van Buitenpost naar Meppel, Dinsdag j.l. door de betrokken autoriteiten zoo 3 O s een klein overschot aanwijzenRudini is van plan, van de Kamer een motie van vertrouwen te krijgen over ’t financiëele programma.” Dat ’s Italië, waar men dankbaar is voor een overschotje, een klein overschotje op de begroo ting. Anders in Beieren. Daar zwemt de minister van financiën letterlijk in ’t geld, en elk bericht, dat er een overschot op de begrooting is, wordt ontvangen met een half onderdrukte jammer klachtalweer een! „Anders zijn ’t de tekorten, die den ministers van financiën plagen, bij ons zijn ’t de overschotten die ’t den minister van financiën lastig maken”. Zoo meldt de Frank furter Zeitung uit München. „Reeds in het be spreken der budgetrede keurden de bladen van beide partijen eenstemmig de overschotten af. De minister zag zich genoodzaakt”, zoo wordt er ver volgd, „zich tegen deze afkeuringen te verdedigen. Heden roerden de liberalen het thema weer aan, drukten zich gedeeltelijk zeer levendig tegen de overschotten uit, en beweerden dat er maatre gelen daartegen moesten worden genomen, ter wijl de nieuwe begrooting daarnaar diende in gericht. De minister zette uitdrukkelijk uiteen, hoe de overschotten zijn gekomen en dat hij ze niet had voorzien. Hij had niet gewerkt op ’t verkrijgen van overschotten.” Arme minister’t Een ieder naar den zin te maken enz. mag hij zingen, en hij krijgt ze ker, zoodra hij dat liedje aanheft, steun. Uit zijn solo, zou minstens een duo, zelfs een trio kun nen groeien, wanneer het geen quartet zou kun nen worden. Bolsward, 28 October 1891. Onderstaand adres is de vorige week verzonden naar de Tweede Kamer. Naar wij vernemen zal in de volgende week in druk verschijnen het Tooneelspel„Moderne Zeden" van den heer J. Hora Adema. De raise en scène is van den heer Henri van Kuijk. Als manuscript werd dit tooneelspel in het vorig seizoen reeds eenige malen te Amsterdam en o. m. ook te Bolsward opgevoerd. Kimswerd, 26 October 1891. In de voiige week is er van gemeentewege een onderzoek naar den toestand van woningen alhier ingesteld. Dat onderzoek had ten doel om woningen, die voor menschen ongeschikt moeten worden geacht, uit kracht van de politie-verordening onbewoonbaar te verklaren en te doen ontruimen. Verschillende ’t Is niet onaardig en niet onbelangrijk nu en dan eens te snuffelen in oude boeken en geschriften. Zoo vond ik in No. 6 van „De Rotterdamsche Librye” eene aanhaling uit „de letter-historie en boekbeschouwer van 1763—64 eene aanhaling, die in verband met de oprichting in onze dagen van huishoud- en keukenscholen voor jonge meis jes, het bewijs levert, ook weer in dit opzicht, dat er niets nieuws is onder de zon. Het geldt dan voor die dagen het„Ontwerp en Voordeel ter Inrichting eener Akademie voor de Jufferschap”. Men leest daar o.a.„Men moet zoodanig een Akademie in een middelmatige of ook wel in eene kleine stad, en zelfs hier en daar ten plattenlande, of in eenig lustig en welgelegen dorp oprichten. Tot het gebouw zelve kon men ’t een of ander oud adelyk, ruim en gemakkelyk slot, waarvan ’er een meenigte hier te Lande ge vonden wordt, laaten bekw’aam maakentot Leeraaressen moest men meestal ervaarene, schran dere, bescheiden en minzaame vrouwen, ’t zij we duwen of eenigszins bedaagde vrijsters, van ten minsten 35 a 40 Jaaren oud, verkiezen ’t werk dezer Leeraaressen moest bestaan in ’t onderwijs der Jufferschap, in ’t Naaijen, Borduuren, en al lerlei vrouwelijk handwerk, voorts in de Kook- en Huishoudkonst, in de Reeken- Schrijf- Teeken- Zang- Dans- en Spraakkunden waartoe de uuren zorgvuldiglijk en net verdeeld konden worden Daar beneven zouden ’er twee geleerde, rechtscha pene Mannen, als openbaare Leeraars by deeze Akademie behooren aangesteld en onderhouden te wordenwaarvan de een de Natuur- Geschied en Aardrijkskunde, en de ander de Zede- en Huis houdkonst aan de Juffers voorstellen en leeren moest Bovenal moest deeze Akademie staan onder ’t hoog bewind en oppertoezigt van eenen Directeur of bekwaamen Bestierderdie een geleerd en aan zienlijk, deftig Edelman, of anders een uitsteekend en beroemd Geleerd Man van laager order moest zijn. Of zulk eene „akademie voor de Juffers” toen tertijd tot stand gekomen is, weet ik niet, maar het blijkt, dat zij op breede schaal ontworpen werd en zelfs „de Huishoudkonst”, op wetenschappelij- ken grondslag moest worden onderwezen, door een „geleerd en rechtschapen man”, let wel, tege lijk met „de zedekonst”. Van geheel anderen aard is het volgende, dat ik ontdekte in het Oud-Archief onzer stad. Daar trof ik namelijk aan eene „Ordonnantie /Achtervolgende dewelcke/ ten behoeve van de Ghemeene Saecke /zoo ten platten Lande/ als in de Steden van Frieslandt /bij de Ed. Mog. Heeren Staten van denselven Landschappe/ den Impost op het harde Cooren /dat ghemalen ende gebrooc- ken zal worden/ zoowel ten Platten Lande als in de Steeden /voorts van nu voort-aeu gheheven ende ghe-collecteert zal werden”. Deze ordonnantie is in werking getreden in 1635. Daarin wordt het last „tarwe en masteleyn” belast met 36 Carolus Guldenshet last „rogghe” met 16 Gl.„Garst ende Boonen” met 9 Gl. „In de 34 artikelen dezer Ordonnantie staan allerlei scherpe bepalingen. Alles wat bakkers of brouwers behoeven is belast; van meel dat in Ton nen van buyten compt sal men betalen den acht sten Penninck”. Zelfs „Op het Loopen van het Cooren /te weten/' Garst /Orten/ ende Wieken /dat ghebroocken sal werden/ tot Beesten ofte swijn-eeten /sullen alle persoonen/soowel ten plat ten Lande /als in de Steden/ betalen 5 stuyvers. Te midden echter van al deze strenge bepalin gen, betreffende eene belasting op ’t geen aller eerst noodig is voor mensch en dier, lezen wij in Art. XXXI„Van desen Impost van ’t Ghemael /sullen vry ende exempt zijn alle de bovenge schrevene Granen /dewelcke ghebruyckt sullen worden by de Brandewijn Brandersdie hun voor- ders sullen hebben te reguleeren nae de volghende Resolutie”. Die resolutie dagteekent reeds van 15 October 1629. Toen en ook later achtten de Staten en dit vind ik zeer opmerkelijk, zich verplicht, in Fries land en elders, om „te advanceren de Negotien, ende hunne Inghesetenen te doen ghenieten den Exemption ende vryheden, soo de Inghesetenen van andere Provinciën in ’t selve stuck zijn ghe- nietendeconsenteren allen ende een yeder, die binnen dese Provincie Stoker yen van Ghebrande wijnen hebben, den vryheyt van Impost van 't Ghemael, van alsulcke Granen als sy tot den voortz. Stoockeryen sullen hebben te ghebruycken. Tappers en winkeliers moeten later wel impost betalen, maar de Staten van alle gewesten achtten zich verplicht, terwijl arm en rijk belast zijn voor elke bete broods, de stokers van „ghebrandewij- nen” te begunstigen met volkomen vrijheid van belasting; de brouwers daarentegen worden als de bakkers zwaar belast M. E. van der MEULEN. goed is ontvangen. De hoop om uit ons isole ment verlost te worden, voor korte jaren opge wekt, toen er sprake was van eene tramlijn Gor- redijk of HeerenveenAssen, is thans weder ver levendigd en het is nu maar te wenschen, dat de teleurstelling niet even groot, zoo niet nog grooter zal worden dan destijds. Waar evenwel mannen als mr. Verwer, Löhnis, Houwingende Burgemeesters der verschillende gemeenten zich ten sterkste voor de zaak interresseeren, daar mag men de beste hoop koesteren dat binnen een niet al te lang tijdsbestek de lijn werkelijk tot stand komt. De keuze door den heer Krieger gedaan, valt werkelijk te roemen. Zoo ergens dan is er in deze streken behoefte aan betere communicatie-middelen, ook met het oog op het pauperisme, dat zich hier ai meer en meer be- gint te ontwikkelen nieuwe bronnen van wel vaart kunnen dit alleen tegengaan en deze zul len geopend worden door de voorgestelde verbin ding. Grondverbetering zal er in de eerste plaats het gevolg van zijn, zoo noodig in den Zuidoost hoek van Friesland en Drente om de bevolking uit den staat van armoede op te heffen. Met grond mag men dan ook verwachten, dat het co mité in zijne pogingen om het noodige kapitaal tot dekking der kosten van voorloopig onderzoek, bij verschillende corporatiën en belanghebbenden zal slagen. Ieder, die het wel meent met voor uitgang, die belang stelt in lotsverbetering van duizenden en financieelen steun kan verleenen, is zedelijk verplicht in dezen de behulpzame hand te bieden. De invoering van het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningeu der gymnastiek schrijft de Maasbode toe aan het streven om reeds nu „de soldaterij” op de lagere school te doen aanvan gen. Orde en tucht worden, volgens dat blad, hierdoor aan het militarisme ten offer gebracht. in deze meening zal de Maasbode wel alleen staan: de orde althans zal waarlijk niet onder de oefeningen lijden. Wel echter zullen velen, gelijk ook wij, hare meening deelen omtrent de examens die daarin afgenomen worden. Het vak moet, zegt de Maasbode, op 1 Januari 1893 op alle lagere scholen worden ingevoerd en dus onderwezen, en de gemeentebesturen worden bevoegd geacht de onderwijzers, welke niet in het bezit dier akte alsdan zullen zijn, eenvoudig van de openbare scholen te verwijderen. Daar zij dit zoowel den hoofd- als hulponderwijzers zullen kunnen doen, zijn ook Heden, die reeds lang den examen-tijd achter den rug hebben, genoodzaakt, zich aan een examen te onderwerpen, na zich te hebben ge oefend in een geheel nieuw vak, waarvan voor een jaar ternauwernood de naam bekend was, en op het platteland de studie om verschillende re denen bijna onmogelijk is. Wij hebben nimmer kunnen begrijpen, dat de onderwijzers zich deze schromelijke onrechtvaar digheid hebben laten welgevallen, dat zjjnietin massa zijn opgekomen tegen het voorstel van den Minister Mackay, en ook dat zij niet de invoe ring van het voorschrift eenvoudig onmogelijk hebben gemaakt, wat zij geheel in hunne macht hadden. Van eenige oppositie heeft men echter niet vernomen, en de onderwijzers zullen nu hebben te zien, hoe zij uit de moeilijkheid geraken. Zou den wjj hun een wenk mogen geven, het zou deze zijn, dat zij zich met een algemeen petition nement tot de Tweede Kamer wenden, om schrap ping van letter j. uit art. 2 der schoolwet te ver krijgen. Nu de wind in die Kamer en in de Re geering niet meer uit den militaristischen hoek waait, is het volstrekt niet ónmogelijk, dat zulk petitionnement succes zou hebben. Met het oog op den bestaanden toestand had men mogen verwachten, dat de examen-commis- siën geen te strenge eischen zouden stellen. De meeste commissiën hebben dit dan ook zoo op gevatenkelen echter hebben’t anders begrepen en zijn in al hunne macht en majesteit als exa minatoren opgetreden. In het belang der onderwijzers Zeker niet. „In het belang van den goeden gang van zaken bij het onderwijs? Wii betwijfelen het. Zij ver gaten bovendien geheel, dat de leiders der vrije- en orde-oefeningen door een half jaar practijk veel verder zullen komen dan door jarenlange studie. Koninklijke machtiging is verleend aan de Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, om door het geheele land eene collecte te houden. Dat ter leniging van groote rampen, die het geheele land of eene gansche landstreek teister den, tot eene algemeene collecte verlof wordt ge geven, is toe te juichen, maar wanneer elke Ver eeniging voor een beperkt doel zulk eene alge meene collecte houdt, dan zal de opbrengst er van afnemen in verhouding van de veelvuldigheid der inzamelingen. Wanneer dan werkelijk eene ramp plaats heeft, tot leniging waarvan veel, zeer veel geld noodig is om een enkel voorbeeld te noemen, ten behoeve der bewoners van Beets, dan zal de inzameling niet in evenredigheid staan tot hetgeen vereischt wordt om in den toestand dier hongerige, van alles beroofde menschen iets noemenswaard te doen. Aan de suikerfabriek Zwartenberg te Leur, bij Breda, heeft men de campagne tijdelijk moe ten. staken, daar de aanvoer van beetwortelen te gering is, om de werkzaamheden gaande te houden. Te St. Nikolaasga (Fr.) is door het aard- appelrooien. en lijsterstrikken, het schoolverzuim tegenwoordig zeer groot. De hoogste klasse telt thans twee leerlingen. a Bjj de vreemde soorten vond men hoegenaamd geene zieken en er was van de werking der Bouillu-Bordelaise ten opzichte der meerdere op- woningen werden bezocht en op enkele wegens overbevolking, onvoldoende lichtschepping, te wei nig slaapsteden, enz. aanmerkingen gemaakt. De Commissie bestond uit de HeerenVisser, Burgemeester, Reitsma, architect, Albers, arts, Scheepsma, wethouder, en de raadsleden Kool, Kingma en D. de Jong. te KIMSWERD. a Bolswardsche Courant R R R R R R R R R O 1T5 t o CO 1O CO 1Q O a o o •o ’a O 1O o -24 R 05 -a s 05 ■s c i®2 i a 05 o 24 •1 72 05 24 aj 05 O 24 CO R OS c<Z p cq □Q 05 --s O Bx-v ''F JU hji “w r- r- co io oi iO io CM co o 24 ïo 3 a ce c CQ CQ QQ 'cS fefl n S-t Q. Q. O 72 72 R R Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Mijne Heeren De raad der gemeente Bolsward veroorlooft zich de vrijheid de aandacht van Uwe Vergadering te vestigen op de onvermijdelijke noodzakelijkheid van de restauratie van het merkwaardig raadhuis dezer gemeente en Uwe medewerking te vragen voor het ver kenen van een rijkssnbsidie in de kosten dezer restauratie. Dit gebouw in 1474 gesticht, in 1614, 1615 en 1616 sierlijk herbouwd en in laatst genoemd jaar, zoo vermeldt een ge denksteen in den zijgevel //door magistraat en burgerij Gode en het Recht toegewijd,” is een der schoonste onder de weinig overig geblevene monumenten uit den bloeitijd der Nederland- sche renaissance. Reeds in 1887 heeft het gemeentebestuur zich tot de Regee- riug gewend met het verzoek om het verkenen van een rijks- subsidie te bevorderen, en werd bij dit verzoek een uitvoerig advies vau het bestuur der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst overgelegd. In 1888 zijn aan de Regeering op haar verlangen nauwkeurige détailteekeningen, plan van uitvoering en begrooting van kosten ingediend, welke laatste naar den wensch der Regeering met een bedrag voor onvoorziene uitga ven is verhoogd en gesteld op een maximum f 20,000. Op eene vraag vau de Regeering welk deel der kosten door de gemeente zoude kunnen worden gedragen, antwoordde de ge meenteraad, bij brief van 29 Juni 1888, dat door dc gemeente hoogstens 50 ten honderd in de kosten zoude kunnen worden bijgedragen, en dit belangrijk offer zoude .kunnen worden afge staan nu de restauratie van een der merkwaardigste gebouwen vau Nederland hoogst noodzakehjk is. Toen de verwachting dat voor het dienstjaar 1889 de zaak zoude worden ter hand genomen ijdel bleek, heeft het dagelijksch bestuur der gemeente zich in dat jaar op nieuw tot de Regee ring gewend met het dringend verzoek te willen bevorderen, dat althans in 1890 het werk zoude kunnen aanvangen. De heer Minister vau Binnenlandsche Zaken gaf hierop te kennen, dat op het ontwerp der Staatsbegrooting van 1890 geen crediet voor de herstelling van het raadhuis kon. worden nitgetrokken, en dat eene nadere aanvrage voor 1 Juni 1890 tot hem behoorde te worden gericht. Deze nadere aanvrage bij missive van 19 Mei 1890, bleef onbeantwoord, evenals het nader uitvoe rig vertoog dat het dagelijksch bestuur bij brief van 23 Juli j. 1. tot de Regeering richtte. Intusschen is de toestand van het gebouw op bedenkelijke wijze verergerd in een der zijgevels is eene verzakking ont staan, de fraaie voorgevel is in gebrekkigen toestand, inwen dige versterking is hoog noodig, bij latere het laatst in 1765 aangebrachte versieringen en veranderingen is tegen den stijl gezondigd. De gemeenteraad, het bestuur der maatschappij tot bevordering van bouwkunst, vele andere erkende deskundigen en ieder die liefde heeft voor de monumenten van de vaderlandsche kunst achten het onverantwoordelijk dezen toestand langer te doen voortduren. In het plan van uitvoering is het werk over drie jaren ver deeld. Daardoor zoude dus noch de schatkist, noch de gemeen tekas in eens voor eene groote uitgaaf worden geplaatst De gemeenteraad overtuigd dat langer uitstel moet worden voorkomen, dat de herstelling van zulk eeu merkwaardig ge bouw als het raadhuis van Bolsward is eene nationale zaak en dus de kosten daarvan door Rijk en gemeente mogen worden gedragen, heeft het zijn plicht geacht gehoor te vragen bij de Volksvertegenwoordiging en verzoekt met eerbiedigen aan drang, dat Uwe Vergadering het toekennen van een rijkssub- sidie voor de restauratie van het raadhuis te Bolsward bevor- dere, immers eeue eerste uitgaaf daar voor op de Staatsbegrooting van 1892 helpe aanbrengen. De Raad der Gemeente Bolsward^ P. PEEREBOOM, Voorzitter. K. H. LAAGLAND, Secretaris. O 05 O o iz3 co R CM i O os os -O 05 - 24 05 05 f— - Q N 24 c 24 o "a o - f-5 O R R R R R O CO U I 1 SS 1 - A i VAN HET o •SO F-1 O 44 o -24 Tf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1