s 5® GAAT Ij II 3 S GEMENGD NIEUWS. Van CZ> Harlingen en De van naar bindt betn op te en ten den ongelukkige te rechtvaardigen. Wat ik OC uj a. v. a. v. JAN COURAGE. 6,30 7,15 6,30 7,15 5,30 6,45 W M O H O O ö’3O 6,45 5,15 5,30 6,45 7,10 8,25 9,5 s O bC a aJ 8,25 9,5 7,35 8,15 9,30 8,15 8,30 9,15 <z> >rd 4,— 11 - 11,45 -, 1,30 2,10 3,20 4,— 5,15 6- 6,40 9,20 10,— Van Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsw. Te Sneek Ik houd u aan uw woord, hernam de klerk met beteekeniswij hebben gewed om tien gul den, dat gedurende een uur de bezoekers van dit café voor negen tiende gedeelten zullen zeggen hard gaat ie Je schijnt nog al zeker van je zaak, jonge vriend, glimlachte mijnheer Dildoks. Inmiddels had Willems een groot stuk papier bemachtigd en schreef daar iets op. Toen zette hij met groote letters, die wel in ’t oog moesten vallen, op de andere zijde Lees den achterkanten lag daarna het papier op het biljart. Weldra trad een bezoeker binnen, ging langs het biljart, nam het biljet in handen, keek naar de keerzijde en legde ’t biljet weer neer met de woorden Hard gaat ie Spoedig volgde een tweede en een derde be zoeker. Telkens als er iemand langs het biljart kwam, werd het papier in handen genomen, omgekeerd en weer glimlachend op de oude plaats gelegd, met de woordenHard gaat ie De oude heer, die tegenover den klerk aan een tafeltje zat, keek heel bedenkelijk. ’t Verlies van zijn tientje was een voldongen feit, want telkens weerklonk in zijne nabijheid weer dat zinloozeHard gaat ie 1 Toen het uur verstreken was, sprak Willems Nu, mijnheer Dildoks, heeft u er aanteekening van gehouden Ik heb de overtuiging, dat ik het verloren heb, maar begrijpen doe ik het niet. ’k Wil toch ook dat orakel eens zien 1 Met die woorden nam hij het papier op, las eerst aan de bovenzijdeLees den achterkant 1 Voor het café van Floorhuis, vlak aan de rivier, zat de oude heer Dildoks in de lectuur van het Zondagsblad verdiept, toen de jonge Willems, klerk op ’t stadhuis, beleefd groetend het café wilde binnengaan. Juist op dat tijdstip werd de fluit eener stoom boot vernomen en kwam, met pijlsnelle vaart, het fraaie vaartuig stroomafwaarts glijden. Wat ’n verbazende snelheid liet zich mijnheer Dildoks ontvallen. Ja, hernam Willems, hard gaat ie Wat ’n dwaas stopwoord is dat nu weer Dwaas, mijnheer wel dat gebruikt thans iedereen. Och kom Heusch Wil u er de proef van nemen Op welke manier zou die proef te nemen zijn Och, zeer eenvoudig! Als wij een uur aan een der tafeltjes in de koffiekamer plaats nemén, meen ik zeker te zijn dat minstens negen van de tien personen, die er in dien tijd komen, zullen zeggen hard gaat ie Als wij in een gekkengesticht leefden, zou dit mogelijk zijn, maar nu houd ik zoo iets ten eenenmale voor onmogelijk. Durft u wedden om tien gulden Zeker durf ik datik heb een te hoog denk beeld van het gezond verstand der menschen. 4,35 5,50 5,15 6,30 7,35 8,15 9,30 7,— 8,15 8,30 9,15 gemerkte Tram vertrekt Woensdags om 1.20 De uren van vertrek en aankomst worden geregeld naar den Amsterdamschen tijd. 3,55 7,20 9,20 5,30 8,— 10,— 6,45 -,- 4,— 7,10 Sneek-Bolsward- Harlin<_ren. Op 11 erkdagen 9,30 1,— 2,15 10,25 2— -2,55 11,50 3,15 9,45 12,15* 1,30 2,55 3,35 Op Zondagen: 9,30 10,15 9’45 11,— 11,45 voorwerp te lossen, grond opleverde, om beklaagde minder zwaar te straffen, weshalve hij tot ééne maand gevangenisstraf werd veroordeeld, (inge gaan 30 September jl.) Door de politie te Halfweg is proces-verbaal opgemaakt tegen een (Zondags)jager, die zoodanig misschoot, dat de hagel terecht kwam in de woonkamer eener boerderij, de ruiten verbrijzelde, doch gelukkig niemand trof. In den laatsten tijd behoorde onder de in strumenten die in de bijeenkomsten van het Leger des Heils te Kampen gebruikt werden ook een groote trom. Door de politie is het gebruik van die trom verboden. Maandagavond jl., nadat de politie zich had overtuigd, dat tegen het verbod werd gehandeld, kwam de burgemeester met den commissaris van politie het lokaal binnen, en werd den leider dier oefeningen de overtreding onder het oog gebracht. Trom en tamboerijns werden in beslag genomen. Een modelmensch. De volgende zeker niet alledaagsche advertentie komt voor in het Zaanl. Advertentieblad Die meent te staan, ziet toe dat hij niet valle. Nog eenige dagen, en dan hoopt ondergeteekende den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren lid werd van de Chr. Ger. Kerk, gemeente (Spoor straat), en hoe hij door Gods genade is bewaard gebleven, dat in die 25 jaren de eerste trap der kerkelijke tucht op hem niet mocht worden toe gepast. Maar, omijne en uwe blijdschap zal in hooge mate klimmen, dat in die 25 jaren door Gods genade niet eene keer hem het Heilige Avondmaal des Heeren is ontzegd geworden om eigene verkeerdheid, noch om eene in de zonde vallen van lastering, ontucht, misbruik van sterken drank, of eenige andere openbare zonde. De genade des Heeren mij bewezen, is groot, en daarom kan de blijdschap ook groot zijn anderen in die blijdschap te doen deelen. Ziedaar het doel, dat ik met dit kleine stuksken mij had voorgesteld. Nu alles aan God dank te weten, Zij steeds mijn plicht, mijn werk, mijn lied, De Heer heeft nimmer mij vergeten, Vergeet mijn ziel den Heer ook niet. CORN. DEKKER Wlmz., Schilder tegenover de Gasfabriek. Zaandam. Een rijke dominé. Den 2en December 1890 overleed te Apeldoorn ds. A. Dekkers, die een kapitaal naliet van f 582,105.80, terwijl na aftrek van successierechten en boedelkosten een zuiver bedrag van f 478,000 te verdeelen bleef. Behalve de legaten, ontvangen 49 verschillende instellingen kerken en diaconieën een deel der erfenis. De Weesinrichting te Neerbosch o. a. ontvangt ‘4 gedeelte of f 79,666.67 de stichting Bethanië. te Zeist of f 4780, terwijl aan de Utrechtsche Zendingsvereeniging f 73,293,33 ten deel valt. Een nieuwe manier van adverteeren. In Recht voor Allen leest men de volgende advertentie „Door den gewonen proletariërs-vloek verwel komd, kwam Theodoor Gestman de maatschappij binnenrollen.” Bij de behandeling der begroeting is door den gemeenteraad van Amsterdam de post van f 2000 voor de Tooneelschool verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Men voerde aan, dat het Tooneel- verbond twee duizend leden telde; werd de con tributie met een gulden verhoogd, dan behoefde die instelling geen aalmoes meer van de gemeente te ontvangen. De opbrengst der algemeene collecte ten behoeve van hen, wier oogst door den hagelslag geleden heeft, bedraagt f28,671,30, terwijl de schade begroot werd op acht ton. f7500, dus meer dan het vierde gedeelte dezer opbrengst, kwam uit Gelderland, f7600 uit Lim burg zelf. De overige provinciën brachten te zamen de ontbrekende helft op. Aan Noord-Bra bant werd niets gevraagd. Onder de verschillende ziekten die bij den veestapel nogal eens voorkomen, treft men aan de melkziekte. Sneek Bolsward Te Harlingen Van Harlingen Bolsw. Te Sneek met een komt 2,40 te Bolsward aan. Men schrijft uit de Betuwe De schapenhouders lijden reeds thans groote schade door den afgeloopen natten zomer. Bij de meeste schapen vertoont zich de z. g. gelligheid, eene ziekte, veroorzaakt door den velen regen en in de meeste gevallen met doodelijken afloop. Dientengevolge worden thans geheele kudden schapen, die eigenlijk tot f25 per stuk moesten opbrengen, verkocht voor f5 per stuk. Als men nagaat, dat deze schapen het vorig jaar zijn ge kocht als lammeren voor f 10 tot f 15, dan blijkt hieruit het groote nadeel, door deze ziekte ver oorzaakt. Naar het Vad. mededeelt, heeft een eigenaar van een der groote confectie-magazijnen in Ne derland een prijscourant verspreid met figuren er op, die de winter-nouveautés dragen en er uit zien als onze Ministers. Wij hebben het voorrecht niet, die heeren per soonlijk te kennen een paar uitgezonderd en kunnen dus niet beslissen of deze keuze het costuum beter zal doen uitkomen. Wel weten we, dat er Ministers zijn geweest, wien het geen kwaad zou hebben gedaan, als de kleerma ker hen eens met zorg onderhanden genomen had. Omgekeerd echter zijn er ook van die hooge staatsdienaren geweest, voor wie het officieel ge waad het eenige middel was, om iemand, die hen niet kende, in hen een Minister te doen zien. (Arnh. Crt.) Nadat de telling voor de toekomstige nieuwe regeling van het kiesrecht was afgeloopen, heeft men een aanvang gemaakt met de beroepstelling, die dezen keer voor het eerst in de tienjarige periodieke volkstelling begrepen is. Het blijkt, zegt de N. R. Ct., dat de moeie- lijkheden, aan deze telling verbonden, grooter zijn dan men wel vermoed heeft. Daardoor dan ook is het tarief, voor deze telling gesteld, wel wat laag. Men heeft berekend dat dit, hoewel schijnbaar in overeenstemming met dat van vroe gere tellingen, feitelijk viermaal zoo laag is, daar deze telling veel meer tijd vereischt. Vele ambtenaren, wien dit werk is opgedragen, spreken er dan ook reeds van om voor verdere toezending van werk te bedanken, daar de be- looning te onevenredig is aan het te leveren werk. Men schrijft uit Wageningen „De suikerbieten vallen dit jaar zeer tegen door elkaar werd nog geen 20,000 KG. per HA. geoogst. Alleen onder Wageningen werd dit jaar 500,000 KG. verbouwd. De geheele voorraad ligt tot vervoer gereed, doch dit ondervindt vertraging, wegens den la gen waterstand. Zij, die dit jaar hun land ver huurd hebben, maken beter zaken dan zij, die voor eigen rekening hebben geteeld. Van nieuwe contracten hoort men nog weinig. Door de Arnhemsche suikerfabriek is voor de nieuwe campagne reeds f 10 per 1000 KG. gebo den. Voor pulp van de fabriek wordt besteed f4.50, franco Wageningen.” Een geval van „afschuwelijke wreedheid” is te Parijs in het Quartier St. Martin ontdekt. Een meisje van negen jaar, Adolphine Borlet, kwam ’s morgens het schoolgebouw binnen, toen de onderwijzeres onmiskenbare teekenen van zwakte bij haar ontdekte en bovendien meende te bemerken, dat het kind erge pijn leed. Toen zij het meisje ondervroeg, verhaalde het kind dat, om de eene of andere reden, haar ouders een hekel aan haar hadden en haar op onmenschelijke wijze behandelden. Eiken morgen, voor ze naar school ging, hield de vader haar met het hoofd naar beneden in een bak met water, tot zij bijna gestikt was. De moeder verbrandde de vinger toppen van het kind met een gloeiende pook en in den laatsten tijd scheurde zij haar nu en dan met een gloeiende tang stukken vleesch uit het lichaam. De kreten van het kind smoorde zij door het een schort om het hoofd te binden. Het meisje werd ’s morgens zonder eten naar school gezonden en zij sliep ’s nachts op den vloer, zonder dekens. Toen Borlet en zijne vrouw naar de gevangenis gebracht werden, had de politie de grootste moeite, hen te beschermen tegen de woede der verontwaardigde menigte, die hen wilde lynchen. Een verpande- clarinet. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed Dinsdag jl. uitspraak in de appélzaak van den kanonnier 2e klasse J. D., van het 2e reg. vesting-artillerie. Deze artillerist was door den krijgsraad te Haarlem schuldig bevonden aan verduistering van een clarinet, welke hij als lid eener muziekvereeni- ging te Amsterdam in gebruik had, onder bepa ling, dat hij elke vijf dagen 30 ets, aan den penningmeester dier vereeniging, den sergant Cannemeijer, zou afdragen, totdat hij de kosten van dat instrument, zijnde f 25, betaald had. In Mei jl. beleende hij die clarinet in de bank van leening te Amsterdam voor f 3 en verteerde dat geld. De krijgsraad had hem deswege tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch het hof was met den advocaat-fiscaal die van dat vonnis in hooger beroep gekomen was van meening, dat de omstandigheid, dat beklaagde, toen hij de clarinet beleende, reeds f 5.60 had afgedragen en dus de vereeniging hierdoor in staat was, zonder eenige schade, het beleende keerde het toen om en zag daar met nog grooter letters staanHard gaat ie 1 Geen wonder, dat alle bezoekers van het café* die ’t papier in handen hadden genomen, bijna tegen wil en dank hardop de woorden hadden gelezen. Verdrietig en geërgerd haalde de oude heer de poitemonnaie uit den zak, om het door hem verloren bedrag aan den winner der wedding schap ter hand te stellen. Inmiddels had zich een groep nieuwsgierigen om de beide hoofdpersonen geposteerd, die al spoedig op de hoogte der geschiedenis was en niet weinig lachte om den snuggeren zet van den klerk. Zwijgend rijkte de heer Dildoks hem vier rijks- daalders over, doch de jonge man nam het geld niet aan. Mynheer Dildoks, sprak hij, ik zou mij schamen, als ik het geld aannam, dat ik u door een grappigen zet heb doeu verliezen. Toch wil ik wel iets van u aannemen en van de andere heeren ook. Luistert een oogenblikje. Ik heb u eene droevige geschiedenis te vertellen. Een ambtenaar ter secretarie, man en vader van een groot gezin, heeft zich door den druk der armoede zoo zeer vergeten, dat hij de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om diefstal plegen. Al spoedig was de euveldaad ontdekt beleden. De schuldige zit nu, iu afwachting van de na dere beschikking des rechters, reeds drie weken in voorarrest. Mijnheeren, ik zal geenszins trach- echter wel wil beproeven, is om uw bijstand in te roepen voor de onschuldige vrouw met hare jeugdige kinderen. Zij lijden groot gebrek. Nog dezen morgen heb ik mij persoonlijk van den treurigen toestand der ongelukkigen over tuigd en kwam tot de ervaring, dat spoedige hulp dringend noodig is. Het misdrijf van den vader mag aan de hon gerige kinderen niet gewroken worden. Wie dit met mij eens is, drage iets bij tot leniging van den nood in dat zwaar beproefd gezin 1 Toen Willems zweeg, nam de oule heer Dil- doks het woord en riep: houd op je hoed De klerk gaf aanstonds aan deze opdracht gevolg. Alle vier rijksdaalders van den ouden heer werden in het hoofddeksel geworpen, met de woordennu zult ge ze toch hebben ziedaar Hard gaat ie Zijn voorbeeld werkte zoo aanstekelijk, dat niemand zich onthield, maar allen offerden in den hoed, met de bijvoeging: zie laar; hard gaat ie Aanstonds toog Willems, nu in het bezit van ruim vijf en twintig gulden naar het huis der ongelukkigen en wierp met een van vreugde stralend gelaat, aan de arme vrouw zijn schat in den schoot. Toen hij zich snel weer verwijderde, om aan de dankbetuigingen der beweldadigden te ont komen, riepen de straatjongens hem achterna hard gaat ie Stoomdrukkerij Firma B. Cuperus Az. Bolsward. Meestal zijn het de beste melkkoeien, die er door worden aangetast en doorgaans met doode lijken afloop. Geen wonder dan ook, dat er altijd veel werk van is gemaakt en vele middelen worden beproefd om deze ziekte tegen te gaan. Als een goed en eenvoudig voorbehoedmiddel tegen de melkziekte en dat, zoover bekend, nog steeds met gunstig gevolg is aangewend, wordt het volgende mede gedeeld. Men doet ongeveer drie kop roggemeel in een emmer, vult dezen aan met gekookt water en na dit mengsel goed te hebben omgeroerd, giete men er een halve liter raapolie op. Dit drinken moet het rund lauw, d. i. niet te warm, terstond na het kalven worden toegediend. Dat lust tot reizen soms vroegtijdig ont waakt, bleek dezer dagen in een Noordbrabantsch dorp. Het driejarig zoontje van een mandenma ker had ongemerkt plaats genomen in een spoor wegcoupé, met het gevolg, dat men hem eerst te Zwaluwe ontdekte. Niet in staat zijne identkeit te bewijzen, zond men draadbericht naar Vlijuren, zijne woonplaats, zoodat de ouders, die hun kind reeds verloren waanden, spoedig wisten waarheen hij was verzeild geraakt. Het spreekt vanzelf, dat hij als ijlgoed werd teruggezonden. In het Nw. Schoolblad vertelt een onder wijzer aan een school voor minvermogenden in den Haag, dat hij onlangs zijn leerlingen vroeg, wie van hen wel eens te Scheveoingen geweest was. Van de 49 kinderen staken er zeven den vinger op. Sterker nog is het volgende geval, dat de Echo mededeelt. Op een school le klasse op Katten burg te Amsterdam vroeg een onderwijzer aan de leerlingen van een hoogste klasseWie van u is wel eens in het Vondelpark geweest Slechts twee kinderen bleken er wel eens gewandeld te hebben. Hij is er stil van door gegaanHoe het met de kermis in Plancius te Amsterdam gegaan was Och, heel eenvoudig, schrijft het Centrum. Een jongmensch, zekere T., had zich zelf gepro moveerd tot voorzitter van een denkbeeldig col lege Oefening on Genoegen. In die qualiteit had hij het lokaal gehuurd, en de geheele pirtij ge organiseerd, de kramers, en de wafelmeisjes, den draaimolenman en de krachtmeters, de koek blokken en enfin alles wat bij een kermis behoort 1 Maar de entrée’s liepen niet mee en toen er f 65 ontvangen was aan het loket, achtte T. het raadzaam zich maar vast te verwijderen en zich voor zijn moeite beloond te achten. Vandaar het algemeen tumult, waaraan de politie moest te pas komen. Behalve bij den lokaalhouder staat de geachte president van Oefening en Genoegen nog in den beer bij den drukker, die voor f36 drukwerk had moeten leveren. Hoe een olifant voor z'n pleizier uitgaat. In het circus Alegria te Toulouse treedt sedert een veertien dagen de neger Thompson op met zeven groote olifanten. Zaterdagmorgen kreeg een der dikhuidjes een onweerstaanbaren trek naar vrijheid. Toen hij dan ook naar de drink plaats werd geleid, nam hij plotseling de vlucht en ging hij „passagieren,” de stad in. Zijn eerste aanlegplaats was een tuin sinjeur trok een aan tal kleine boompjes uit den grond, vernielde al de bloemperken, verbrijzelde potten en vazen en wat er te verbrijzelen viel en ging toen verder. Op zijn tocht zag hij een koffiehuishij trad binnen, keek naar de wanden en zag daar in de spiegels die aan weerszijden hingen zijn eigen beeld. Woedend dat een collega getuige zou zijn van zijn euveldaden, sloeg hij alle spiegels stuk hij greep stoelen en wierp ze tegen ’t verrader lijke glas, een tafel nam hij op en slingerde die zijn gezel naar de ooren. Toen er geen spiegel meer te bekennen was en hij zijn collega ver dwenen zag, wilde hij de keuken instappende deur was echter te kleindaarna hield hij nog een inspectie over kruiken en karaffen, waarvan geen enkel heel bleef, en vertrok toen. Hij wan delde een paar straten door, sloeg uit louter jool hier een paar ruiten stuk, trapte daar een deur in en trad eindelijk een woning binnen. Niet voor niemendal een olifanten-ontwikkeling heb bende genoten, wandelde hij de trap op en stapte onverwachts een kamer op de eerste ver dieping binnen, waar een heer zat te werken, die hem van schrik een inktpot naar zijn ooren gooide, wat hem volkomen onverschillig liet.Uit louter goedhartigheid liet hij zelfs den bewoner tijd om uit ’t raam te klauteren hij toonde zelfs plan den vluchteling een weinig te helpen, doch werd hierin verhinderd door Thompson, die hem een klontje suiker gaf, hem de trap afhielp en naar ’t circus terugbracht. Vreeselijke aardbeving in Japan. Japan werd Woensdag 11. geteisterd door eene aardbeving, die hare weerga zoekt in de geschie denis van dit rijk. „De schok was hevig en plot seling,” seint men aan de Ind. Beige„Hij werd niet zooals dat gewoonlijk het geval is, door on- deraardsch gerommel voorafgegaanevenmin werd eene op en neergaande beweging van den bodem waargenomen. Alles was het werk van één oogenblik, zoodat sUJjevolking geen maat regelen kon nemen om zich tegen de gevolgen der ramp te beveiligen. Deze gevolgen waren vreeselijk. Eene zeer groote uitgestrektheid gronds werd geheel verwoest. De steden Ogaki, Kano en Kasamutsu liggen geheel in puin en zijn in een ruïne veranderd. Het meerendeel der bewo ners is omgekomen, terwijl eenigen, die de wijk in het veld genomen hadden, van honger en koude stierven. Te Gifa stortten 5000 huizen iu en werden even veel menschen onder de puinen bedolven. Te Oro- goya zijn 18,000 huizen ingestort en 2000 menschen gedood. De spoorweg werd over eene lengte van 90 KM. verwoest. Onder de dooden bevinden zich begrijpelijkerwijs vele Europeanen. Onder hen, die zich nog intijds konden redden, bevonden zich ook eenige toeristen, die onder leiding van het agentschap Cook een reisje door Japan maakten. Verschillende omstandigheden werken ertoe mede, dat de toestand der overgeblevenen zeer treurig is de enorme afstanden tusschen de ste den, het gebrek aan verkeerswegen, waardoor niet spoedig en voldoende hulp kon gebracht wor den en velen van koude en honger in de onher bergzame ruïnen omkomen. Volgens een nader telegram aan het Berl. Tgbl. brak kort na de aardbeving in het dichtst bewoon de gedeelte van Nagoyn, eene stad met 200,000 in woners, brand uit, waarbij vele inwoners in de vlammen omkwamen. Overigens schijnt, vol gens dit blad, het totaal aantal dooden niet zoo groot te zijn als aan de Ind. Beige wordt ge seind. Het is echter moeilijk omtrent de gevol gen eener zoo vreeselijke catastrophe vooralsnog eene min of meer juiste opgave te doen, zoodat nadere mededeelingen dienen afgewacht te wor den. Een verlicht dorp. Terwijl nog niet alle groote steden in het bezit zijn van electrisch licht, pleit het zeer zeker voor den vooruitstre- venden geest van het eenvoudige dorp Lokstedt in Holstein, dat het sedert eenige weken van gemeentewege electrisch verlicht wordt. Het is dan ook het eerste dorp in Duitschland, zoo niet in geheel Europa, dat zoo met den tijd is mede- gegaan. In Amerika is thans blijkbaar het toppunt van realiteit bij eene tooneelvoorstelling bereikt. In het stuk Blue Johns worden de toeschouwers op het volgende aangrijpende tooneel onthaald. De hoofdscène valt voor in de machineruimte van een stoomzaagmolen. Op den achtergrond wordt een werkelijke zaagmachine van roes achtige afmeting door stoom in beweging ge bracht. Langzaam, door een mechanische inrich ting bewogen, schuiven de vier duim dikke plan ken naar voren en worden met veel geraas door de zaagtanden doorsneden. Het vertrek is leeg, de arbeiders zijn aan het schaften. Daar komen de beide bezitters der fabriek in heftige woordenwisseling op. Zij zijn elkanders medeminnaar. Moorddadige gedachten vervullen het brein van den een. Met een ge dachten vuistslag slaat hij zijn tegenstander tegen den grond. Nu deze bewusteloos blijft lig gen, komt een duivelsch plan bij den overwin naar op. Hij pakt den bezwijmde beet en bindt hem op een plank, die langzaam maar zeker met haar menschelijken last voortschuift naar de vlijm scherpe tanden van de zaag. De moordenaar vlucht weg zijn slachtoffer is alleen, alleen en hulpeloos op de plank en ieder oogenblik komt hij den dood in den vorm van de blinkende zaag nader. Het publiek verkeert in de uiterste spanning. De mannen staan bevend en ontzet op, vrouwen vallen in onmacht, angstkreten gaan op. De man op de plank beweegt zich niet. Als men eens niet bijtijds tusschenbeide kwam Als hij, wiens rol dit meebrengt, eens éene seconde te laat optreedt Nog éen centimeter is de ongelukkige van het doodelijke werktuig verwijderd en de plank schuift voort. Eindelijk daagt er red ding De arbeiders stormen naar binnen, houden de machine op en rukken den rampzalige naar omlaag hij is behoudenNog éen seconde en het publiek had kunnen zien, hoe de hoofd persoon in twee helften naast de zaag neerviel. En dat moet nu in onzen tijd kunst heeten w w DOOR o x> a> bD a «S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 4