NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD en Cacao. „ARÖEN WONSERAOEEL Dertigste Jaargang. Praatjes over allerlei. v üux'uiUuu.. werken?”... No. 50. 1891. BINNENLAND. Ingezonden. d 20 cent per stuk. ft O P. J. GLASZ Zoon, DONDERDAG 10 DECEMBER. VOOR ar ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. y BROOD te bekomen Bij groote hoeveelheden, lager. de voort daad saeaeeiiDg. -s -n 1 J Wat toch is treuriger dan dat de kinderen van ~W3TC K S Ik zou alle jonge dames willen aanraden bij een huwelijksaanzoek als eerste voorwaarde voor hare toestemming de verzekering te eischen van het leven van haar aanstaanden echtgenoot voor ten minste duizend dollars. Een polis van levens verzekering is het schoonste huwelijksgeschenk. Gehuwde vrouwen zou ik willen aansporen het hunne mannen zóó lastig te maken, dat levens verzekering de eenige voorwaarde werd van huiselijken vrede. Maar dat kost zooveel Een polis voor duizend dollars kost geen drie stuivers daags. Wat beteekenen vijftig guldens per jaar voor den man die het dubbele besteedt voor nietigheden. In den regel geven zij, die tegen deze uitgaaf opzien, meer uit voor zaken die hun leven verkorten, tabak, sterken drank enz. Maar levensverzekering kost bloedgeld Neen het is geld voor brood bestemd. De man, die het zonder noodzaak aan zijn gezin onthoudt, is niet waard een gezin te hebben Mogen deze Amerikaansche woorden weerklank vinden in Nederlandsche harten. De Directie der Algemeene Verzekering-Maat schappij „de Philantroop" te Bolsward, C. W. EISMA. J. P. K. van MOORSEL. nmnmr'üairhtjrr’Knfli uRhrViOT.4e, fabj’js-véftOw hij niet meer dan een dollar per dag, er meestal raad op weet om in den een of anderen hoek zijner woning een polis van verzekering op zijn leven te hebben liggen van zoodanig bedrag, dat zijne weduwe daardoor in staat gesteld wordt om zelve in haar onderhoud te voorzien. Ja, lieve vriendenin dit opzicht zijn wij nog zeer ten achterenOnlangs stond ik aan het sterfbed van een betrekkelijk jonge man, die zijne vrouw en vijf kinderen hulpeloos achterliet. Het berouwde hem zeer dat hij zich door zijne vrouw had laten overhalen zijne premiebetalin gen te staken, ten einde eene piano op afbetalin gen te kunnen koopen. Die goede vrouw zal, vrees ik, ten gevolge van hare dwaasheid andere muziek hooren dan zij verwacht heeft. Ik herhaal „ten gevolge van hare dwaasheid.” Het is eene on vergeeflijke dwaasheid voor elke vrouw, de eerste levensbehoeften aan de bevordering van voeding verstoken kinderenj van Staatswege ont- twijfelachtige bekwaamheden op te offeren. L. S! Het oordeel van een geestelijke over Levens verzekering. Aan een toespraak vau den Heer Harrison, geestelijke te Milwaukee, voorkomende in de Insurance Gazette van 1 October j. 1., ontleenen wij het volgende Mijne ervaring doet mij gelooven dat het bezit van een weinig geld de zedelijkheid niet weinig bevordert, en ik zou alle menschen, katholieken en niet katholieken, willen aanmoedigen wat matiger te zijn en wat geld te besparen voor de kwade dagen. -- - De burgemeester van Leeuwarden, de heer P. Lycklama a Nijeholt, is heengegaan en heeft zijne nieuwe betrekking te Rotterdam als zoodanig reeds aanvaard. Een hartelijk vaarwel, uit menig huis, van ieder die met hem in aanraking kwam, in de gelegen heid was zijne goede eigenschappen van hoofd en hart te kunnen waarnemen, of van anderen mocht vernemen, volgde hem naar Rotterdam. Hoe gaarne men den heer Lycklama ook de eervolle onderscheiding van tot burgemeester van Rotterdam te worden benoemd, gunde, een „dat is jammer!” ontvlood onder den eersten indruk aan menig mond, toen die benoeming bekend werd. Wie of zijn opvolger ook moge worden, niet gemakkelijk zal hij de groote mate van populari teit deelen, welke den heer Lycklama onder alle rangen en standen in Leeuwarden ten deel viel. De Slagersvereeniging te Groningen heeft ge tuigschriftenboekjes ingevoerd. De leden dier ver- eeniging verbinden zich om de gezellen, zoowel zij die arbeiden in de gemeente als daar buiten, in geen geval tot de werkzaamheden toe te laten, mits voorzien van een gemotiveerd getuigschrift, afgegeven, door den patroon (tenzij men gediend heeft bij een patroon, geen lid van de vereeniging zijnde), waar zij het laatst werkzaam geweest of nog werkzaam zijn. Dit getuigschrift moet naar de orde der volgnummers in het getuigenboekje ingeschreven worden. Dat iemand zich overtuigen gaat van de eerlijk heid, arbeidzaamheid en zedelijkheid van den per soon die hij in dienst en meermalen in zijn huis neemt, kan men niet meer dan billijk vinden. Of echter de slagersknechts in Groningen zich zullen verlagen om er een boekje, evenals zeker soort van vrouwen of meisjes, op na te houden, betwijfelen we. Indien de partijen gelijk zullen staan, dienen de patroons er dan ook een boekj e op na te houden, waarin de knecht schrijft hoe de patroon hem heeft behandeld. Dan zijn de inlichtingen over en weer volkomen en behoeft men niet bevreesd te zijn, dat ze niet naar waarheid worden gegeven. Fr iesche Crt. Bij de firma TB TOTTB.E, eigend worden en opgevoedmaar zeker is het o. i., dat de Staat in zijn eigen belang handelt, wanneer hij zooveel mogelijk medewerkt om deze ongelukkigen uit den poel van ellende voor heel hun volgend leven te redden. Leeuwarden, de heer P. deel van het Nederlandsche volk van het hoogste gewicht. De Gemeenteraad van Puttershoek en, in navolging van dezen, die van Heilo, hebben met ingang van 1 Januari 1892 eervol ontslag ver leend aan een onderwijzer, op grond, dat op ge noemden dag in de school, waaraan hij werk zaam is, één onderwijzer met hoofdakte moet geplaatst zijn, welke akte op dit oogenblik nie mand van het personeel dier school bezit. Naar aanleiding daarvan heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zich tot onderscheidene colleges van Gedep. Staten gewend met een adres, waarin wordt ge zegd, dat deze beide raadsbesluiten alom in den lande bij de openbare lagere onderwijzers eene groote en wel verklaarbare ongerustheid hebben verwekt. Geen van die besluiten toch is gegrond op de overweging, dat bedoelde onderwijzers zich hebben schuldig gemaakt aan plichtverzuim of ongeschikt zijn gebleken om hunne taak behoor lijk te verrichten. Het ontslag wordt alleen ge geven of aangekondigd, omdat die onderwijzers niet in het bezit zijn van de hoofdonderwijzers akte en de onderwijswet nu eenmaal bepaald heeft dat met 1 Januari 1892 zoowel aan de eene als aan de andere school, behalve het hoofd, min stens één onderwijzer moet werkzaam zijn, die de bedoelde akte heeft verkregen. Zulk eene handelwijze acht het hoofdbestuur niet alleen hoogst onbillijk, maar ook in strijd met de be langen van het lager onderwijs in het algemeen. Het kan toch niet anders dan hoogst onbillijk genoemd worden, dat een onderwijzer wordt ont slagen, omdat hij niet in het bezit is van zekere bevoegdheid, die men bij zijne benoeming in het geheel niet van hem geëischt heeft. Op gelijken grond als waarop in de beide ver melde gemeenten het ontslag gegeven is, zullen, wanneer het onderwijs in de vrije en orde-oefe- ningen der gymnastiek algemeen moet worden ingevoerd, onderwijzers kunnen worden ontslagen omdat zij de bevoegdheid missen om in dat vak onderwijs te geven. Daardoor zal bij geschikte jongelieden de lust om zich aan het onderwijs te wijden, nog meer dan tegenwoordig het geval is, afnemen, terwijl men van de in functie zijnde onderwijzers niet kan verwachten dat zij, onder de gestadige vrees levende van ook buiten hunne schuld uit hunne betrekking te worden ontsla gen, met onverzwakten ijver en opgewektheid hunne taak zullen blijven vervullen. Om deze redenen verzoekt het hoofdbestuur de colleges van Gedep. Staten hunne goedkeu ring te onthouden aan alle raadsbesluiten, waarbij een onderwijzer wordt ontslagen, op grond, dat hij niet is in het bezit eener bevoegdheid, welke op het tijdstip zijner benoeming niet van hem werd gevorderd. Uit Rotterdam schrijft men aan het Utr. Dgbl. „Als het denkbeeld van uwen correspondent uit Scheveningen uog eens verwezenlijkt mocht worden, en er een strand-tramweg werd aangelegd, zich uitstrekkende van den Hoek van Holland naar Zandvoort, met Scheveningen tot middelpunt, dan zou er ook voor de plek, waar de Maas zich in de zee stort, eene schoone toekomst kunnen aanbreken. Thans trekt de Hoek van Holland nog te weinig bezoekers aan. De spoorweg van Rotterdam daarheen is nog altijd niet voltooid, maar sedert dezen zomer kan men althans tot Maassluis stoomen. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft, ter bediening van het lijntje Schiedam- Vlaardingen-Maassluis, voor fraai en gemakkelijk materieel gezorgd. Van Maassluis gaat men over Naaldwijk of ’s Gravenzande per rijtuig naar den Hoek. Veel gebruik werd er dezen zomer nog niet van deze reisgelegenheid gemaakt, maar dat de Hoek eene toekomst heeft als zomerverblijf- plaats is zeker, want de ligging is zoo gunstig mogelijk. Als overal langs onze kust heeft men er eene fraaie zee en heerlijke duinen, en men heeft er bovendien eene mooie rivier, die uitlokt tot tochtjes. Ook heeft men daar, als op geen ander punt aan onze kust, het gezicht op eene drukke scheepvaart. De Hoek ligt voorts in de onmiddelijke nabij heid van het Westland met zijne fraaie dorpen, die alle door een tramweg verbonden zijn. Naaldwijk, ’s Gravezande, Poeldijk, Monster, Loosduinen behooren alle tot de fraaiste landelijke streken van Holland, en bieden ruimschoots ge legenheid aan tot aangename wandelingen. Het eenige wat men aan den Hoek nog mist, is eene comfortable gelegenheid om er eenige dagen te verblij ven. Ook dat echter zal wel komen, als de reisgelegenheid van hier uit nog gemak kelijker is gemaakt. Zou niet de Hoek bestemd zijn voor de Rotterdammers te worden, wat Scheveningen is voor de Hagenaars en Zandvoort voor de Haarlemmers en Amsterdammers En wanneer dan de Hoek werd aangesloten aan een strand-tramweg, en aldus verbonden met Scbeve- ningen, wié weet, werd dan ook niet dat plekje strand en duin een aantrekkingspunt voor vreem delingen Dit is zeker, dat de Hoek van Holland als zeeplaats veel meer aantrekkelijks zou hebben dan Kijkduin (Loosduinen), Katwijk en Wijk aan Zee.” Als eene bijzonderheid mag worden ver meld, dat dezer dagen met goed gevolg te ’s-Hage examen voor de akte van middelbaar onderwijs wiskunde werd afgelegd door iemand, die nooit les heeft gehad in dat vak, maar zich op een klein dorp in Drenthe geheel zelfstandig heeft gevormd. .dulden” maar aan de bestendiging welke losse schroeven het raderwerk der logica i zich al Aan gelegenheid tot ontspanning ontbreekt het in Leeuwarden waarlijk niet. Avond op avond concert, tooneelvoorstelling, wedstrijd, sprekers van elders en van naam ook die in vergaderingen optreden, openbare bijeenkomsten van- rederijkerskamers en wat dies meer zij, zie, dat alles volgt met een verbazende snelheid elkander op, dat de menschen, die nog al eens van een avondje uitgaan houden en daaraan ontbreekt het ook in Leeuwarden niet bijna geen tijd vinden om het gesmaakte kunst genot of de woorden van den gevierden redenaar te verwerken. Er zit wel stoom achter. ’t Is alsof men bang is, dat er weer een winter mocht komen, als wanneer de kunst, vooral in Friesland, om brood bedelt en de beste redenaar voor ledige stoelen zijn talent laat hooren. Dat is nu eenmaal zoo in Friesland en daaraan is niemendal te veranderen. ’t IJs begeestert ouderdom en jeugd, en hoe voorzichtig de Fries van aard ook moge zijn, zoo- dra de spiegelgladde baan zich vertoont, gaat menig waaghals over één nacht ijs en als hij er zonder verdrinken over heen zwiert, dan volgen anderen niet altijd mot zoo gelukkigen afloop. Ondertüsschen is het een feit, dat niet zooveel ongelukken „over ijs” plaats hebben dan voorheen. Dat hebben we o. a. aan de goede werking van den Frieschen Ijsbond te danken. Stoomden booten en sloegen schippers vroeger zoolang er wat te stoomen en te slaan viel, het spiegelgladde ijs stuk, waardoor tal van „wekken” ontstonden, die later menigeen het leven moest kosten, dank zij den Frieschen Ijsbond is daarin verbetering gekomen. Doch dat niet alleen, ze wist te bewerken, dat de gemeentebesturen de verkeerwegen van het ijs zoo belangrijk ge durende den winter beter behartigden dan voorheen, dat de bruggen tijdig gesloten werden, waardoor het meermalen als ’t ware moedwillig vernielen van het ijs werd voorkomen. Ze stelde zich met het provinciaal bestuur in betrekking, om ook van die zijde algemeene en beperkende bepalingen te verkrijgen, waardoor het ijs voor vernielen, overstroomingen en andere nadeelige gevolgen bewaard wordt. Ze drong met succes er op aan, dat zoo mogelijk overal twee banen werden aangelegd, een voor paard en slede en een voor de schaatsrijders, een maatregel die zeker niet weinig bijdraagt om ongehinderd van het ijs te profiteeren en tevens om ongelukken te voor komen. Daarom deed het ons genoegen te zien, dat sommige ijsvereenigingen reeds besloten om ge noemden bond finantieel te steunen. We hopen, dat dit goede voorbeeld door velen gevolgd moge worden, en dat ook tal van particulieren zich bij haar aansluiten. De contributie die ze vraagt, kan slechts voor weinigen een hinderpaal zijn. Aan gelegenheid om hardrijderijen ijs en weder dienende bij te wonen, zal het in Leeuwarden, even als elders, zeker niet weer ont breken. De verschillende ijsclubs zijn reeds dapper aan ’t werk op ’t papier namelijk om niet on voorbereid te zijn, wanneer de winter zich weer eens plotseling, zooals a. p., mocht vertoonen. De beide aldaar bestaande ijsclubs toch besloten ieder een 3-tal hardrijderijen te zullen organiseeren. Als nu ’t maar winteren wil. Maar in ’s hemels naam niet zoo bar als a. p., dan maar liever niet. Dé gemeenteraad van Weststellingwerf besloot onlangs burgemeester en wethouders te machtigen behoeftige schoolkinderen van gemeentewege voedsel en kleeding te verschaffen. Burgemeester en wethouders hebben nu aan de hoofden der scholen een aanschrijving gericht, met verzoek op te geven welke leerlingen, wegens onvoldoende kleeding en voedsel, niet voldoend lager onderwijs ontvangen. Met veel genoegen vernamen we bovenstaande mededeeling. onderwijs verstoken blijven, tengevolge van ge brek aan voedsel en kleeding. We willen maar niet over de vraag spreken of de gemeente daarin behoort te voorzien. Wanneer zoodanige treurige gevallen zich voordoen en die zijn in den winter vele en de particuliere liefdadigheid voorziet er niet in, dan is o. i.-de-' gemeente de aangewezene om te hulp te komen. Doet ze het niet uit philantropie, dan uit zelf behoud. Die van onderwijs, van kleeding en voeding beroofde kinderen komen later, wanneer ze groot zijn geworden, bij arm- of gemeentebesturen aan en vragen om bedeeld te worden. Ze hebben weinig of niets geleerd, en zijn daardoor slechts op sommige tijdstippen, wanneer er handen te kort schieten om te werken, bruikbaar, maar voor het grootste gedeelte van ’t jaar zijn ze wegens gebrek aan opvoeding en onderwijs onbruikbare wezens in de maatschappij, welke op hunne beurt weer zulk soort van schepsels, ware lastposten, aan de markt brengen, zouden we bijna zeggen. De tijd is er nog niet rijp voor, en ’t zal de vraag zijn of bij de tegenwoordige inrichting van de maatschappij ze ’t wel ooit zal worden, dat de verhongerde en verkleumde, van onderwijs en op- Dronrijp. Ook alhier denkt men eene stoom- zuivelfabriek op te richten. Met den bouw hier van kan niet vóór Mei worden begonnen, wijl op de plaats, waar het gebouw alsdan zal ver rijzen, nu nog een zevental huisgezinnen wonen, die niet vóór dien tijd hunne woningen kunnen ruimen, zoo hun geene andere worden aangewezen. In de Nieuwe Gids bespreekt een Neder landsch adept van het socialisme de vraagof men na de aanvaarding van de socialische theo rieën voort mag gaan met in zijn stand televen en een inkomen te verdienen in handel en nijver heid op kapitalistischen grondslag En zonder blikken of blozen beantwoordt hij die vraag be vestigend. „Door zoo te doen immers zoo beweert hij -handelt men uit zelfbehoud, het tegenovergestelde beteekent machtelooze ellen- „In deze maatschappij zoo gaat hij zou vrijwillig aanvaarde armoede een zijn als die van een vrijwillig martelaar, krachtig sprekend tot sommigen, doch van geen algemeene beteekenie.” Ei zoo zegt de Tijd, „het vrijwillig marte laarschap van geen algemeene beteekenis Wel, ons komt het voor, dat de geschiedenis van heel iets anders getuigt! Waar het de eindelijke zegepraal gold van een beginsel, een leer, een stelsel, bleek door alle eeuwen heen het persoon lijk offer de machtigste factor. Mits natuur lijk het beginsel rechtvaardig, de leer juist, het stelsel op waarheid gegrond was. Bovendien een van beiden „de kapitalistische grondslag” der tegenwoordige maatschappij is „in zich onzedelijk,” of zij is „het niet.” In het laatste geval, wat valt er dan ter rechtvaardi ging te zeggen van de socialistische leer In het eerste geval, waaruit kunt gij ooit uwe be voegdheid ontleenen, om niet enkel dien grond slag te -J- J--:-- van dien grondslag naar uw vermogen Intusschen blijkt hier weer welsprekend, op i in de socialistenwereld gesteld is. Menigeen heeft zich al eens afgevraagd hoe het toch te ver klaren viel, dat mannen als Domela Nieuwen huis in ons land, Singer en Vollmar en anderen daarbuiten wel met „woorden” voor den socia- maar „metterdaad” eenvoudig „bourgeois” of soms wei „groote kapi talisten” blijven. Wij hebben nu het antwoord. Of het voldoende blijken zal, om nog langer den „minderen mau” zand in de oogen te strooien -i Door het vorige ministerie was een wets- ontwerp ingediend tot regeling van de heffing voor het gebruik van wegen, havens, vaarten enz., dat echter door de nieuwe Regeering is terugge- l nomen. f Er waren daarover bij de Kamer eenige be ll langrjjke adressen ingekomen, waarover nu ver- - slag is uitgebracht. De Vereeniging tot behartiging der stoomvaart- belangen vroeg opheffing van de watertollen, en - de Kamer van Koophandel te Arnhem heeft dit verzoek ondersteund, omdat vrijdom van tollen voor de trams werd voorgesteld. Een der andere kamers, die in denzelfden zin requestreerden, die van Apeldoorn wees er o. a. op, dat, indien het Rjjk in deze voorgaat, waarschijnlijk vele, zoo niet alle, provinciën en waterschappen zullen volgen, waardoor de binnenlandsche scheepvaart, welke onder gunstige en niet drukkende bepalingen aan duizenden in den lande een ruime bron van in komsten verschaffen kan, wat nu, helaas, niet onverdeeld kan worden beweerd, zeer zou wor den gebaaten de kamer van Winschoten wees op het belang vooral van die schippers, die slechts één schip bezitten en met dat eenige bezit hun dagelijksch brood moeten verdienen in concur rentie met spoor- en tramwegen, die heinde en ver hun goederen vervoeren zonder door tollen, bruggelden enz. te worden belemmerd. De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer noemt deze zaak voor een groot Bolswardsche Courant uaaiuuncu wei iuüu wuuiu is bizonder voedend LIJNZAAD-VOER- listischen gelukstaat ijveren, J I T-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1