NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WAR D EN WOJWSBAÖBBB I Kantongerecht Bolsward. Dertigste Jaargang. Br. ABRAHAM KUENEN, geboren 16 September 1828, gestor ven lü December 1891. 1891. No. 51. BINNENLAND Ld X X X X VOOR de organisatie niets anders s l ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 4 $XXXXX XXXX”XXXXXXXXX DONDERDAG 17 DECEMBER. $xxxxxxxxx” kxxxxxxxx^ Terechtzitting' van 4 December 1891. O l' zijn er, hen verwijs ik naar een vrome als de ontslapene. In Kuenen verliezen wij een der grootste ge leerden en een der beste christenen. Welk een troost voor zijne kinderen die nu helaasouderloos zijn. Welk eene liefelijke nagedachtenis voor ons, die den doode in hooge eere houden, terwijl hij voor ons leven blijft door den geest, die uit zijne werken ons omzweeft. M. E. van der MEULEN. Veroordeeld 1. A. van M. te Stavoren, ter zake van het op eene plaats, gebruikt tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van twee niet herijkte maten, bij verstek tot 2 ml. f 1 of 2 ml. 1 dag hechtenis, met verb, verkl. van de maten. 2. M. I. K. te Nijega, ter zake van het op eene plaats, bestemd tot het afleveren van waren, voorbanden hebben van twee niet herijkte gewich ten, contradictoir tot 2 ml. f 1 of 1 ml. 1 dag met verb, verkl. van de gewichten. 3. A. K. te Workum, ter zake van het op eene plaats, bestemd tot het verkoopen en afleveren van waren, voorhanden hebben van twee niet herijkte maten en een niet herijkt gewicht, bij verstek tot 3 ml. f 1 of 3 ml. 1 dag, met verb, verkl. van de maten en het gewicht. 4. R. H. te Parrega, ter zake van het op eene plaats, bestemd tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van eene afgekeurde maat, contradictoir tot f2 of 2 dagen, met verb, verkl. van de maat. 5. D. F. te Hindeloopen, ter zake van het op eene plaats, gebruikt tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van een afgekeurd gewicht, contradictoir tot f 2 of 2 dagen, met verb, verkl. van het gewicht. 6. D. D. D. Jr. te Wommels, ter zake van het op eene plaats, bestemd tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van eene afge keurde en eene niet herijkte maat, contradictoir tot f2, en f 1, of 2 dagen en 1 dag, metjerb. verkl. van de maten. 7. J. P. F. te Wommels, ter zake van het op eene plaats, gebruikt tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van een afgekeurd en een niet herijkt gewicht, contradictoir tot f2 en f 1 of 2 dagen en 1 dag, met verb, verkl. van de gewichten. Bij de verkiezing voor de Tweede Kamer in Tiel was er een wachtwoord, dat voor velen een tooverwoord bleek te zijn Ik ben een Tielsche jongen! Het was een uitdrukking van den ge kozene, den heer Tydeman zelf. Optredende als spreker voor zijn kiezers, had hij, in tegenstelling van de hooge waardigheden, die bij de aanbeveling van de canditatuur van den oud-Minister Mackay opgesomd werden, er op gewezen, dat hij niets van dien aard achter zich had, en zich slechts kan geven als een Tielsche jongen. Dit eenvoudig uitgesproken woord heeft vele hoorders ontroerd en er toe mede gewerkt om den liberalen candidaat populair te maken. De heer Tydeman was trouwens zeer openhartig en heeft, waar hij tot de kiezers sprak, een aantal, omwonden verklaringen afgelegd, ook waar hij wist dat ze sommigen minder aange naam toeklinken zouden. In dit opzicht vormde hij een merkwaardige tegenstelling met een vroe- geren candidaat, den heer Beelaerts van Blok land, die daar een drietal jaren geleden ook eens voor de kiezers optrad, en eene rede hield, die zoo kunstig gedraaid was, dat aan het slot nie mand wist wat de spreker eigenlijk gezegd had. Over de zegepraal van den Tielschen jongen heerschte een groote geestdrift, die vooral 's avonds bleek na de serenade, toen de deelnemers uitge- noodigd werden den gekozene te vergezellen naar de groote zaal van het Spaarbankgebouw. Ofschoon deze zaal 700 personen kan bevatten, was zij te klein omdat zoovele geestdriftigen zich bij den stoet aansloten, zoodat menig kiezer niet toege laten kon worden. In toespraken en toosten wer den de Tielsche jongens meer dan eens herdacht, en daar zijn er verscheidene onder, wier naam met eere in den lande genoemd wordt. Daartoe behoort ook mr. P. Rink, de afgevaardigde voor Arnhem, die uit den Haag kwam om de over winning van zijn academievriend mede te vieren, en bij zijn binnentreden in de volle zaal, waar reeds eenige waardeerende woorden over hem gesproken waren, met bijzondere geestdrift ont vangen werd. Onder de gasten merkte men ook vele Katholieken op, en er wordt met reden ver ondersteld dat vele Katholieken in het district op den liberalen candidaat gestemd hebben. Te Rotterdam is door den storm de spits van den toren der in aanbouw zijnde Noorderkerk zoodanig getroffen, dat zij ongeveer 50 centimeter overhelt, zoodat de aannemer vermoedelijk een gedeelte van den toren zal moeten afbreken en opnieuw bouwen. In den Haag heeft de storm van Donderdag tal van schoorsteenen omgeworpen en dakpannen weggeslingerd. Vele boomen zijn in het Bosch en in de Scheveningsche Boschjes ontworteld en tal- looze takken atgescheurd. Scheveningen heeft weinig te lijden gehad, daar de geheele vloot aan het strand lag vastgemeerd. Het gerechtshof te ’s Hertogenbosch heeft een twintigjarige fruitvrouw uit Oosterhout, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Breda, schuldig verklaard aan moord op haar dochtertje van 5 maanden gepleegd, door dit in een sloot zoolang onder water te houden, totdat het tengevolge daarvan overleden was, en haar veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Te Haarlem is men op weg weder de „rug gespraak” voor de afgevaardigden in te voeren. De Katholieke, anti-i evolutionaire en radicale kiesvereenigingen hebben in overweging geno men om te besluiten dat de raadsleden, welke door die vereenigingen gekozen worden, vooraf met elkander in overleg zullen treden, wanneer er gewichtige zaken zullen behandeld worden, teneinde hunne houding te bepalen. Er is niet bijgevoegd, dat dit overleg uitslui tend door de bedoelde raadsleden zal gehouden worden onwaarschijnlijk is dan ook niet, dat leiders der kiesvereenigingen daaraan rechtstreeks of middellijk zullen deelnemen en het advies en de stem van den vertegenwoordiger niet zal wezen de vrucht van zijn eigen zelfstandig oor deel, wat toch volgens de aangenomen staats rechterlijke beginselen een eisch is. De Kampioen deelt mede, dat dezer dagen een onderhoud heeft plaats gehad tusschen den Minister van Oorlog en de heeren Bergsma, Burkens en Netscher, ter bespreking van de be langen van het korps militaire wielrijders. In dit onderhoud bleek, dat de vorige Minister van Oorlog den militairen wielrijders heeft toe gestaan uniformkleeding te dragen, waarvan zij zelf de kosten moeten vergoeden. Het Dagelijksch Bestuur van den bond zal nu zoo spoedig moge lijk een ontwerp-uniformpak ter goedkeuring aan den Minister van Oorlog aanbieden. Tiel. „Tiel is bitter geslagen,” zucht de Standaard. „We wonnen er niet. We behielden zelfs ons plaatst op den top van Golgotha, van waar men een uitgestrekt gezicht heeft op de stad Jerusalem en hare omgeving en hier ziet men den stoet, die Christus naar het kruis geleidt. Het tweede gedeelte stelt voor het gezicht, dat men van iet platte dak van een huis heeft op de plaats, waar het kruis is opgericht. De Christus heeft zijn laatsten strijd gestreden. Vooral het lichten de groepeering der beide tafereelen wordt zeer geprezen. Te Meeden (Groningen) kwam dezer dagen bij het hoofd der school een jongen zich aan melden, met verzoek een deel van het onderwijs in de nuttige handwerken te mogen volgen. Zijn bedoeling was, zich op die wijze voor zijne aan staande betrekking als schaapherder voor te be reiden door het breien te leeren. Daar de wet zeker op zulke gevallen niet ge rekend heeft, werd de knaap niet tot de lessen toegelaten. In sommige Drentsche dorpen en gehuch ten bestaan nog zoogenaamde boer- of buur schappen, waarvan de leden elkander wederkeerig bijstaan bij werkzaamheden op het land, het schapenhoeden enz. Sommige werkzaamheden mogen ook niet aangevangen worden, voordat bij het blazen op den hoorn het boerhoorn de geburen zijn opgeroepen om te overleggen, wanneer men er mee zal beginnen. Onlangs nu onttrok een boer te Deurze zich aan zijne verplichting, toen het zijne beurt was een jaar lang een stier te houden. Hem werd toen bij deurwaa^rders-exploit aangezegd, dat hij uit de boerschap was uitgesloten, m. a. w. ge- boycott. Daar zijn toestand te Deurze nu on houdbaar is, zal hij zich elders moeten gaan vestigen. Ongeveer twee- a driehonderd man, welke te Tjalleberd bezig waren met de graving van wijken, hebben eenparig het werk gestaakt. Wanneer men weet, dat de beste werklieden een loon eischen van 80 a 90 ct. daags, en dat voor zeer z waren arbeid, waarmede ze slechts met een kleine pauze, om een bete broods te eten, van af dat het daglicht het werk toelaat, tot aan den avondstond die het verbiedt, bezig zijn dat ze om aan den arbeid en naar huis te gaan, ’s morgens bij duister een half uur gaans afleggen en ’s avonds natuurlijk weer dezelfle marsch moeten maken, kan men zich voorstellen wat een zwaren arbeid ze verrichten om 80 a 90 cts. daags te verdienen. En om tot dat bedrag te komen moeten ze nog werkstaken. Arme stakkers. De houding van de menschen is kalm, geen sprake van opwinding. Men verklaarde zich bereid onmiddellijk de werkzaamheden te hervatten, mits een behoorlijk loon 80 a 90 cts. bij aanneming^ voor het uitgraven van een zeker deel n.l., werd uitbe- taald. Met genoegen vernamen we, dat de houding van de werklieden kalm is, dat ze niets anders eischen dan een behoorlijk loon. We hopen zeer, dat hun dat gegeven worde, dat de publieke opinie te dezen opzichte de werk lieden in hun billijke eischen steunt, en dat geen politieke agitators zich in deze kwestie mengen, waardoor zoo menig goede zaak bedorven is. In Dr. Abraham Kuenen heeft Nederland een zijner edelste, zijner vroomste, zijner geleerdste burgers verloren. En Nederland niet slechts. Overal waar degelijke geleerdheid, gepaard aan innige vroomheid, op prijs gesteld worden, overal waar men kennis genomen heeft van de vruchten zijner onderzoekingen, moet en zal zijn dood ten diepste worden betreurd. Sints vele weken dachten allen, die hem lief hadden, die hem vereerden en hoogachtten, met zorg aan het lijden, dat hem aan ziekbed en zie kenkamer gekluisterd hield. Op hoop en tegen hoop werd door die allen uitgezien naar elk be richt, of ook voor het uitzicht op beterschap eenige goede grond was. De bladen spraken er weinig van. Hij had dat niet gaarne. Zijne bescheiden heid drong hem daartoe en „laten ze mij nu toch nog niet uitluiden.’ had hij eens gezegd. Ten laatste is de slag gevallen, God nam hem weg. Wij, zijne tijdgenooten, voelen het, wij hebben een steun, een leidsman verloren. In 1851 had hij zijne studiën aan de Leidsche Hoogeschool geëindigd en was hij candidaat tot den Heiligen Dienst geworden en dus toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk. Hij heeft echter nooit eene predikants- plaats gehad. Den 16den October 1851 reeds werd hij benoemd in eene wetenschappelijke betrekking aan de Hoogeschool te Leiden. In December van het volgend jaar kreeg hij eene aanstelling tot Buitengewoon Hoogleeraar in de Godgeleerdheid aldaar,alszoodanigtradhijopden 12den Maart 1853, en den Isten October 1855 aanvaardde hij het ambt van Gewoon Hoogleeraar. Sedert heeft hij zich met hart en ziel aan de wetenschap gewijd. Toch stelde hij er hoogen prijs op, en ditteekent hem juist als den man met het vrome hart, om met volle recht den predikdienst te kunnen uit oefenen en den 14den Juli 1857 werd hij beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk, natuur lijk zonder vaste standplaats. Dat een man als Kuenen algemeen ontwikkeld was, behoeft geen nader betoog, maar zeer ver standig heeft hij gedaan, dat hij met volle kracht zich gewijd heeft, bij uitnemendheid aan één deel der zoo uitgebreide godgeleerde wetenschap, de studie van het oude Testament, met al wat daar toe behoort. Met alle recht wijs ik daarop, ook in dit blad. Ik weet wel, dat menigeen misschien zal zeggen: Wat gaat ons die studie aan? Het onbekend maakt onbemind, geldt ook hier. Toch is er geen boek uit de vóórchristelijke wereld, dat van zoo veel beteekenis is als juist dit Oude Testament. Niet zonder schade voor onze ontwikkeling in veelsoortig opzicht, derven wij de kennis van den inhoud dier verzameling van geschriften. Wat het tegenwoordig geslacht geworden is, heeft het, voor een goed deel onbewust, aan dat boek te danken. Dat heeft Kuenen ingezien. En voorwaar, het is geen dorre studie waaraan hij zich gewijd heeft. Zooals het immer gaat, de nijvere onder zoeker getroost zich jarenlang op zijn studeerver trek den noesten arbeid, om de paden en wegen te vinden die naar de heerlijke mijnen voeren, waaruit eenmaal de edele metalen te voorschijn zullen komen. Reeds heeft hij voor velen licht ontstoken in de donkere schachten. Reeds heeft hij niet weinigen gezegend met de vruchten van zijn arbeid. Zoolang het zijn dag was heeft hij medegewerkt met eenige uitstekenden, die in hem hun aanvoerder erkenden, aan een nieuwe ver taling van dat onschatbaar boek. En zij bovenal zullen treuren om ’t geen zij en wij, ook in dit opzicht, in hem missen. Toch heeft hij bijkans veertig jaren lang zóó veel gearbeid, dat het niet uitblijven kan, of er zal een geslacht komen, in dit opzicht degelijker ontwikkeld, dat waardeeren zal wat hij heeft ge daan. De geschiedkundige, de zielkundige, de godsdienstige beteekenis van deze boeken, uit een 1000-jarig tijdvak bijeengebracht, zal meer en meer worden gewaardeerd. De wijsheid, die uit zoovele wetten en voorschriften spreekt, daarin aangetrof fen, wordt door allen erkend, die ze kennen. Dui zenden worden bezield door de heerlijke poëzie van die zangers der oudheid. Doch nog om eene andere reden vestig ik de aandacht op de beminnelijke persoonlijkheid die van ons weggenomen is Hij was door studie en nadenken, door verstand en geweten gedrongen, een ijverig en beslist voorstander van de nieuwe richting op godsdienstig gebied. Hij had conse quent nagedacht, de wetenschap had hem niet van God afgevoerd, zooals met velen geschiedt, die haar eenzijdig dienen, maar hij geloofde met zijn gansche ziel in de onzienlijke dingen. Met genot herinner ik mij zijn warm pleidooi voor het ver band tusschen godsdienst en zedelijkheid. Hij was vroom in den echten zin van t woord en daarom ook zoo nederig van harte. Hij liet niemand het gewicht zijner meerderheid gevoelen, was even min nederbuigend vriendelijk, maar elk voelde zich in zijne tegenwoordigheid op zijn gemak en hij had een groote gave der waardeering. Wie nog meenen, dat voorgangers en volgelin gen van wat de moderne richting wordt genoemd, op een eenigszins zwevend standpunt staan of minder ernst met de vroomheid maken, dan de rechtzinnigen of Roomsch-Katholieken, en zoo cijfer niet. We gingen aanmerkelijk achteruit, in steê van vooruit. En de liberalen kregen op hun candidaat zelfs meer dan de absolute meerder heid. Hieruit blijkt, dat de conservatieven, die in Tiel nog al talrijk zijn, meerendeels op den liberaal gingen, en dat de kleurlooze middenstof geheel op Tydeman overliep. Zelfs ontstaat het vermoeden, dat een deel der Roomsche kiezers in dezelfde strooming mee afdreef. Of er onzerzijds niet veel aan de organisatie haperde, durven we niet te beoordeelen. Tiel behoorde altoos onder de districten, waarin men, zooals het heette, zeer zelfstandig te werk ging- Contact met Tiel bezat ons Centraal Comité bijna nieten gelijk men weet, is het bij het Centraal Comité vaste stelregel, zich nooit in een district te mengen, dat zelf geen advies of steun vraagt. De Vaderlander kan nu weer juichen. Weer gaat een tegenstander van de Christe lijke school voor Tiel met zijne hulp, naar het Binnenhof.” Zooals altijd bij wind, hadden te Amsterdam eenige komische tooneeltjes gedurende den jong- sten storm plaats. Op de Stadhouderskade woeien tegelijkertijd van een ouden, kaalhoofdigen heer de hooge zijden, van een jong blozend dienstmeisje de tulen muts af. De hoed kwam in het water terecht, de tulen muts op het eerwaardig hoofd van den grijsaard, die, blijde zijn kalen schedel aldus bedekt te zien en minder blootgesteld aan den invloed van den kouden luchtstroom, het mutsje over de ooren trok en het zoolang ophield totdat men hem zijn doornatten hoogen zijden bracht en hij dien met zijn eigenaardig hoofd deksel kon verwisselen. De blozende eigenares van de muts nam hartelijk lachend haar eigen dom weer in bezit. Op de Leliegracht woeien twee heeren tegen elkander en kwamen heel vertrouwelijk naast elkander te zitten op de stoep van een sigaren winkel, terwijl zij elkander lachend verzekerden, dat de wederzijdsche kennismaking zeer aange naam was. (Echo.) Te Katwijk aan den Rijn is in vergevor- derden staat van ontbinding gevonden het lijkje van een kind, dat voor 11 maanden moet zijn geboren. Het werd bewaard in eene ongebruikte bedstede. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. De verdenking rust op eene ongehuwde vrouw, te wier huize de pot gevonden werd. Door den hevigen storm van Donderdag en Vrijdag j. 1. heeft een gedeelte dhr gemeente Aals meer in groot gevaar verkeerd. De hevige wind herschiep de Westplas in eene kleine zee, wier golven met zulk eene kracht tegen den dijk van den Stommeerpolder beukten, dat elk oogenblik gevaar van doorbraak was te vree- zen. In dat gedeelte waartegen het woedende element het meest zijne kracht beproefde, waren reeds gaten geslagen, zoodat, ware het bestuur van den Stommeer niet spoedig ter plaatse geweest om doeltreffende maatregelen te nemen, als het aanbrengen eener kistdam en het vullen der gaten met zakken grind, groote onheilen waren gebeurd. De heer C. 1). Doeleman, gymnastiek-onder- wijzer in den Haag, maakt in het Vad. de vol gende opmerkingen „Sinds eenigen lijd is de geheele onderwijzers wereld in beweging gebracht door de examens in vrije en orde-oefeningen. Veel stemmen zijn daartegen opgekomen in de verschillende vak bladen, en daarom is het niet ondienstig, het groote publiek, dat de vakbladen niet leest, ook eens op de hoogte te brengen van de vele dwaas heden, daaraan verbonden. Zoo is het een dwaasheid, dat men die zaak zoo ver heeft door gedreven zonder de overtuiging, dat het zijn nut zal hebbendwaas is het, dat men mannen van 50 jaren, en nog wat ook dit examen Lat maken zelfs op gevaar dat zij met hun huis gezin aan den dijk kunnen gezet worden. Een dwaasheid is het, dat de Regeering toestaat, voor die examens plusm. 30.000 gld. uit te geven aan commissiën, zaalhuur, versnaperingen enz., een bedrag, dat zeker een volgend jaar nog wel wat hooger zal wezen, daar de talrijke af gewezenen van dit jaar een volgend jaar met de anderen weer zullen opkomen. En over ’t algemeen is het de grootste dwaasheid dat men toegeeft dat op scholen, waar geen lokalen of speelplaatsen zijn, dit onderwijs tusschen de schoolbanken mag gegeven wordenwant het stof, door die oefeningen in het schoollokaal ge maakt, benadeelt de gezondheid van het kind in niet geringe mate. Waar men op fabrieken er op aandringt, ruime lokalen voor werklieden te hebben, daar zal men goedkeuren, dat p. m. 30 kinderen in een lokaal van 6 bij 6 gymnastiek doenDat kan men toch niet meenen. Het zou m. i. geen dwaasheid zijn als èn de Minister èn de leden van de Kamer deze zaak nog eens ernstig overwogen en het dan eenvoudig uit de wet schrapten. Men late toch de examens lager en middelbaar onderwijs alléén op denzelfden voet bestaan en schrappe een zaak, die om het uiterst geringe voordeel, dat zij steeds zal ople veren te duur voor het Rijk wordt.” lu Amsterdam is reeds sedert eenigen tijd in de Plantage een nieuw panorama, dat veel aandacht trekt en dat een bezoek overwaard is. Het is „Jerusalem,” geschilderd door den heer A. Brouwer. Het geheel bestaat uit twee voor, stellingen. In het eerste gedeelte is men ver. 1-^ -J Bolswardsche Courant i? 1 ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1