NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SÖI.SWABB EN WONSERAOEEL 3^- BERICHT. "W 1 NK0WJAABSWMSCS8N I- Uit de Raadszaal. AFSCHEID EN WEEMOED. I J 4 - 1891. Dertigste Jaargang. No. 52. Hl N N EN LA N D. DONDERDAG 24 DECEMBER. 3 VOOR DE UITGEVER. zelfs gezegd, dat ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. el a/ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^XXXXXXXXX” XXXX XXXDCX^ I bloeie de goede stad onzer inwoning en de zoo belangrijke gemeente Wonseradeel, die haar om ringt, leg ik mijne taak neer als mede-redacteur van dit blad. M. E. van der MEULEN. 1 '■Jb Nog eensafscheid en weemoed. In het le No. van het jaar 1882 trad ik op ver zoek van de firma B. Cuperus Az. op, als mede redacteur van dit blad. Tien jaren lang heb ik op gezette tijden ’t geen ik te zeggen en te beschrijven had, daarin mede gedeeld. Nu achten de uitgevers en ik den tijd gekomen, dat een ander mijne plaats ver vange. Met zekeren weemoed neem ik afscheid van u, lezers en lezeressen. Er gist nog veel in mijn hoofd en hart, waarover ik met u van gedachten zou willen wisselen, maar tijdelijk nemen andere betrekkingen te veel mijn beschikbaren tijd in be slag. Met eenige vrijmoedigheid zie ik op het afge sloten tijdperk terug. Terwijl ik mij bewust ben van mijne tekortkomingen, weet ik evenzeer, dat ik met al mijn zwakke krachten geijverd heb voor de eer en den bloei der stad, waarvan ik bijna dertig jaren inwoner ben. Voorts heb ik met de uitgevers getracht in dit blad altijd den goeden toon te bewaren en hebben wij aan ieder, die zijn woord met zijn naam bekrachtigde, gelegenheid gegeven zijne gevoelens te uiten. In dit tienjarig tijdperk is Bolsward in veel voudig opzicht vooruit gegaan. Met eenleve en laatsten tijd met steeds klimmend succes hare operatiën doet en het bepaaldelijk op den inhoud der winkelladen begrepen heeft. Bedoelde bende, hoofdzakelijk bestaande uit aankomende jongens, schijnt haren zetel in den omtrek der Bagijne- straat te hebben, terwijl de leden elkander on derling op de hoogte brengen van de gelegen heden, waar een vangst te doen is. Zijn er toe vallig geen bejaarde winkeliers, die van den in houd der lade verlost kunnen worden, omdat ze reeds vroeger „bewerkt” werden, dan vergenoe gen de booswichten zich met het openduwen van slecht gesloten buitendeuren, maken zich mees ter van paraplnies, vloermatten enz., en besteden de opbrengst van den verkoop om aan hun snoep lust bot te vieren. Een van de laatste slachtof fers is een winkelier in het Noordeinde, bij wien een bedrag van ongeveer f28 uit de lade gesto len werd. Als geroutineerde dieven ging men bij deze operatie te werk. Twee jongens deden bui ten dienst en surveilleerden. Om de aandacht van buren of voorbijgangers af te leiden, maak ten ze, met het onschuldigste gezicht van de we reld, midderwijl gymnastische oefeningen aan het hek van de woning van den winkelier. Onder- tusschen was no. 3 in den winkel bezig, waar hij de lade opende met den sleutel, door den winke lier op een verborgen plaats gelegd. S-XXXXX XXXXhXXXXXXXXX^ DONDERDAG 24 DECEMBER. Afscheid en weemoed behooren bijeen. Gaan zij niet samen, dan hapert er iets. In de ure waarin ik dit schrijf, bij ’t geen heden voor mijnen geest voorbij zweeft en in mijn harte woont, zijn zij onafscheidelijk aan elkander verbonden. Nog enkele dagen en 1891 behoort tot de ge schiedenis. Hoeveel goeds hebben wij genoten, hoeveel zegen is ons deel geweest Geen groote rampen hebben onze stad en haar vruchtbaren omtrek, Wonseradeel’s schoone bouw- velden, getroffen. De weide was immer groen en ’t was een lust, eene bekoring, om over de akkers met bloeiende gewassen, met golvend en rijpend graan het oog te laten weiden. De veestapel bleef gezond, de prijzen der producten gaven eer reden tot tevredenheid dan tot klacht. Geen besmette lijke ziekten deden het sterftecijfer onder de in woners onzer gemeente bovenmate stijgen. De welvaart moge niet op buitengewone wijze zijn toegenomen, langzamerhand begint de boerenstand zich weer wat te herstellen van den gedurende eenige jaren ondervonden achteruitgang en dit werkt natuurlijk op arbeiders en burgers terug. Onze stad heeft weer bij de Provinciale tentoon stelling van tuinbouw, en bloemen getoond wat gemeenschappelijke samenwerking vermag enheel ons gewest heeft dit gewaardeerd en erkend. Uit alle steden en dorpen, uit alle rangen en standen zijn de bezoekers samengestroomd en hebben, nu als vroeger, getuigenis gegeven van de gastvrijheid die hier heerscht, van het vele schoone en merk waardige, dat te genieten was op het gebied van bloemen en vruchten, van beeldhouw- en hout snijkunst. Veel goeds is doorleefd, veel zegen genoten, veel vreugde gesmaakt, maar ook veel leed is ge leden en met stillen weemoed, moge ’t niet zijn met bitteren weedom, eindigt menig gezin, menige ziel, het daarheen snellend jaar. Oude, getrouwe, beproefde vrienden en vriendinnen zijn bezweken geslachten, sints vele tientallen van jaren vereen zelvigd met de geschiedenis onzer stad, verdwijnen meer en meer met hunne nakomelingen. Hier en daar zijn kinderen, op onderscheiden leeftijd, aan het ouderhart ontscheurd en blijft een gapende wonde, al brengt de tijd ook eenige genezing. Ook is er teleurstelling ondervonden, is miskenning veler deel geweest. Ongerechtigheid is gepleegd en zonden zijn bedreven. De maatschappij is nog niet wat zij moet zijn, omdat wij niet zijn, die wij moeten wezen. Dat alles vervult ons met weemoed, maar wij buigen niet slechts het hoofd en storten niet slechts een traan. Neen, wij vreezen de donkere toekomst niet, wij zien nieuwe geslachten opkomen, wij den ken aan zoovelen die gespaard zijn, wij worden door beproeving gelouterd en gestaald, wij zien de hand slaan aan de verbetering onzer maat schappelijke toestanden, niet verwoestend, maar hervormend en met ’t oog omhoog, rondom en bin nen in ons, gaan wij weer blijmoedig den nieuwen tijdkring tegen. In de breede plooien van zijnen mantel houdt de groote onbekende een bloemen- schat verborgen, hij zal ze uitstrooien op ons le venspad. Ook een kruis zal hij planten, hier en daar, nu en dan, wij zullen het omstrengelen met de rozen van geloot en hoop en liefde. Het volgend no. zal verschijnen op 1 Januari 1892. Er zal gelegenheid bestaan daarin te plaatsen, a f0,25 per advertentie. Opgaven worden gaarne vroegtijdig ingewacht. Bolsward. Maandag den 21 December ver gaderden de leden der Afdeeling „Bolsward” van de Friesché Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, in „het Pasver” bij P. Gosliga, alhier. Slechts 18 leden waren tegenwoordig. Na opening der vergadering door den President, wer den de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Overgaande tot benoeming van een afgevaar digde wegens periodieke aftreding van den heer IJ. D. Miedema, verkreeg deze 15 stemmen, de heer T. Zantema 2 en de heer H. Zijsling 1 stem, zoodat de aftredende is benoemd, welke de betrekking weder aannam. Aan de orde was nu de behandeling van het rapport over het ziek worden en sterven van jonge kalveren, voorkomende in de Mededeelingen en Berichten van 15 Augustus. Verschillende sprekers voerden daarover het woord, waarop eindelijk aan het bestuur werd opgedragen, om zoo mogelijk in deze belangrijke zaak nader ad vies van deskundigen te verkrijgen. Punt 4 van de agenda, of het ook beter is om kalveren in het land loopende afzonderlijk uit eene emmer te doen drinken, dan gezamenlijk uit eene trog werd door velen toegelicht, en voorbeelden aangehaald, zoodat algemeen het ge voelen was afzonderlijk drinken te moeten aan bevelen. Daarna had eene belangrijke bespreking plaats over de resultaten der inenting van jonge var kens. Vooral de mededeelingen van den heer Bosma, veearts te Wommels, deed de vergade ring besluiten om het bestuur te machtigen de noodige stappen te doen bij het Hoofdbestuur, om van Rijkswege gratis inenting mogelijk te maken. Op de vraag of er ook andere voorbe hoedmiddelen tegen de ziekte waren, werd door enkelen nog aangeraden de jonge varkens scba- penbloed te doen gebruiken, hetwelk ook goede resultaten had geleverd, maar met het oog op de onzindelijkheid in de toepassing, werd inen ting het beste gerekend. Omtrent voorstellen in ’t belang der Afdeeling of Maatschappij, werd na eenige discussie be sloten om keuringen van stieren te houden en wel een te Bolsward en een te Wommels, tusschen 20 April en 12 Mei 1892 van stieren behoorende aan leden van deze Afdeeling. Aan het bestuur werd overgelaten daarvoor het noo dige voor te bereiden en dag en datum te be palen. Ten slotte werd nog bepaald, dat de volgende vergadering weder te Bolsward zoude worden ge houden, en de localiteit alwaar, aan het bestuur overgelaten, en dat onder meer op het convoca- tie-biljet daarvoor, zoude voorkomen een voor stel om door verhooging der contributie met 25 ct. aan de leden, daarvoor een Starings almanak te kunnen verstrekken. De president sloot hier op de vergadering onder dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne belangstelling. Franekeradeel. Zoo ooit dan is het thans met de vlasbrakerij treurig gesteld. Daar wordt zelfs gezegd, dat er zulk min vlas voor de braak komt, dat men meer dan een dozijn schoven be- noodigd is om een bundel schoon vlas te ver krijgen. Zoo wordt het karig weekloon wel zuur verdiend. Toch spinnen ook de eigenaars er geen zijde mee. Ooststellingwerf, 21 Dec. Wat een ver schil in zoo’n korten tijd. Dit voorjaar weiden in deze gemeente sollicitanten opgeroepen voor de betrekkingen van onderwijzer of onderwijze res op een jaarwedde van f400 ieder. Niet min der dan 26 meldden zich aan. Een dier betrek kingen is thans weer vacant. Tot 2 maal toe is een oproeping van sollicitianten geplaatst en het resultaat is één sollicitant. Wijmbritseradeel. Door den gemeente raad zijn, met ingang van 1 Januari e. k., tot algemeene armvoogden voor IJsbrechtum c. a. benoemd, Sjoerd Zondervan, Gerrit Alberda en Sjoerd Stilma. Het is te hopen dat de benoem den de betrekking zullen aannemen, want sedert langen tijd is het voor een goeden gang van za ken lastig, dat IJsbrechtum ressorteert bij Nij- land en Tiras bij Scharnegoutum. Deze maat regel was genomen, omdat zich niemand genegen betoonde, de vaak zoo ondankbare betrekking DINSDAG 22 DECEMBER 1891. Alle 13 leden waren tegenwoordig bij de Dins dagavond gehouden raadsvergadering. Ingekomen waren Vooreerst 4 Resolutiën van Ged. Staten respec tievelijk berichtende de goedkeuring der onder- handsche verhuring van een perceel land, en het presentiegeld van den raad ad. f 325. Verder het Koninkl. Besluit tot goedkeuring der tolheffing bij de bruggen over de Workummervaart, en het besluit der Prov. Staten om 66% subsidie te verleenen aan de werken bij de Tjerkwerderzyl. De eerste 3 werden aangenomen voor kennis geving en omtrent het laatste hebben Burg, en Weth. omtrent het accepteeren der subsidie een voorstel te doen, zoodat deze resolutie ter inzage ligt. Van den Raad van State is een missive ont vangen dat den 23 dezer in het openbaar zal worden behandeld de zaak omtrent de opheffing van het gemeenschappelijk beheer over don weg Bolsward—Harlingen. Aangenomen voor notificatie. Van het Bestuur der stadsspaarkas is ingeko men de aanbeveling voor de periodieke vacature in hun college. Deze aanbeveling bestaat uit de heeren J. R. A. Donker, aftr. lid en J. Hommes. Hierop zal bij punt 5 van de agenda gelet worden. Vervolgens waren nog ingekomen 4 adressen. Het eerste van den heer Wesselius, behelst het verzoek dat het bestuur voorzie in den ontred derden toestand van de straat en het verder terrein door de opgraving aan de Kade, om daar een riool te leggen naar het erf van den heer Jan van der Werf. Dit wordt gesteld in handen van Burg, en Weth. ten fine van afdoening. Het tweede was van den heer J. D. Doorman, die een gedeelte van het open terrein achter het postkantoor a m zijn tuin wenscht te verbinden. Burg, en Weth. adviseerden adressant te be richten dat dit verzoek van den huurder, dus van Rijkswege dient uit te gaan, en alzoo werd besloten adressant te berichten dat dit verzoek zoo niet voor behandeling vatbaar is. Vervolgens een adres van den heer G. Upma, verzoekende de zoogenaamde „Stadssteden” weder om in huur te mogen houden. Daar echter de tegenwoordige pachtsom te hoog is, verzoekt hij, die te bepalen op f 10 per jaar. Dit werd ter visie gelegd. Het laatste was van de Directie der Kaas- en Roomboterfabriek om ijs te mogen inzamelen op dezelfde conditiën als vroeger. De Voorzitter stelt voor, dit adres urgent te verklaren, en verder om de gevraagde vergun ning te verleenen, evenzoo ook aan de Zuivel- school. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goed gekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel van Burg, en Weths. tot wijziging en aanvulling van den primitieven Staat der Wa terstaatswerken in de gemeente. Burg, en Weth. stellen voor, dezen staat te wijzigen, omdat de brug het Hooghout ver valt en het nieuwe draaibrugje er op dient aan gebracht te worden. Tevens dient nog te worden afgeschreven het gedempte water „Achter de smeden,” en aangebraehtde bestrating van het nieuwe Marktplein, Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2. Voorstel van Burg, en Weths. tot het open baar aanbesteden van drukwerk, schrijf- en kan toorbehoeften voor de gemeente en tol vaststelling der voorwaarden. Burg, en Weth. stellen voor, de drukwerken en kantoorbehoeften ter secretarie, voor zoover dit geschikt kan, bij publieke aanbesteding te doen leveren. Met algem. stemmen goedgekeurd. 3. Behandeling van het adres en de voorstellen in zake de schoolgeldheffing. Het nader rapport der raadscommissie wordt gelezen. Hierin wordt in de eerste plaats er op ko- na het aan te nemen. Vroeger had men daar wel een I volledig collegie, doch twee der voogden be- dankten omdat zij, zooals men meende, het niet met den administrateur konden vinden. Deze laatste bedankt later ook, nadat bleek dat niemand genegen was met hem zitting te willen hebben. De drie nieuw benoemden doen wel, de benoe ming aan te nemen, omdat daardoor in eene groote behoefte aan inwonende armvoogden wordt voorzien. Trijnwouden. Een drietal landbouwers in onze environs hadden de aardigheid een onbe kend waschmiddel voor wolvee ook te beproe ven op kalveren, om ook deze van ongedierte te zuiveren. Het gevolg was zeer noodlottig en moge tot waarschuwing dienen aan alle veehou ders. Eén der kalveren nl. is reeds dood en de beide anderen zijn lijdende. De beesten heb ben, met zich af te likken zeker, vergiftige be- standdeelen ingezogen. De werkstaking te -ZEngwirden. De heer dr. Vitus Bruinsma scbryft in het l). v. N. dat hij door een nauwkeurig ingesteld on derzoek tot de overtuiging is gekomen, dat de werkstaking te 2Engwirden volkomen gerechtvaar digd is en dringend noodig wordt haar zoo spoe dig en zoo krachtig mogelijk met geld te steunen. V erder doet de heer V. B. eenige mededeelingen over de toestanden in de venen, wat betreft loon, werktijd en andere omstandigheden. Hieraan ontleenen we het volgende „De arbeiders kunnen, door van de eerste mor genschemering af tot aan de avondschemering toe hard te werken, zonder zich zelfs tijd voor schaften te gunnen, in den regel geen 60 cent verdienen, en de meesten kunnen het slechts tot 30, 40 of 50 cent per dag brengen, zoodat zij, wanneer het weer toelaat alle dagen te werken, niet of nauweljjks tot drie gulden per iveek ko men en daarbij zijn er velen, die van verre kc men en die ’s morgens vóór en ’s avonds werk 2 of 3 uur hebben te loopen Daartegenover is nu de eisch niet anders dan dat de betaling voor het werk zoo geregeld worde, dat zij 80 cent per dag kunnen maken, wat nog niet eens f5 per week zal zijn.” Dr. Vitus Bruinsma noemt het een dure plicht van ieder rechtschapen mensch om dezen alles zins billijken eisch te steunen. Daardoor werkt men over den aannemer heen op de aanbesteders en op alle autoriteiten, die over de bestekken wat te zeggen hebben, om daarin voortaan een be hoorlijk loon voor den arbeider verplicht te stellen. „Er zijn, naar ik meen, zoo eindigt de heer V. B. zijn artikel, ongeveer 300 man. Het is geen kleinigheid om dezen enkele weken te steunen. Maar het is noodig, niet alleen voor die menschen en hun ongelukkige gezinnen, maar ook voor het groote deel dat daar achter ligtde overtuiging te vestigen dat er velen zijn, ook buiten de krin gen der arbeiders, die zoo’n afbeuling van den werkman voor een laag loon, verafschuwen en de hand in hun beurs willen steken om daarin ver andering te brengen. Er zullen misschien ook wel vanwege het Frie- sche comité van de Volkspartij of van andere vereenigingen oproepingen gedaan worden. Maar het duurt lang voor dat een vergadering is bij eengeroepen om daarover te besluiten. En de tijd dringt. Daarom doe ik geheel persoonlijken voor eigen verantwoordelijkheid deze oproeping om mij wat geld toe te zenden. „Helpt, helpt spoedig en zoo veel als gij maar kunt Te St.-Anna-Parochie is door de meerder heid der kerkvoogden gunstig beschikt op een verzoek van den Bond voor Algemeen Stemrecht om op een der Kerstdagen haar het kerkgebouw af te staan voor een politieke rede van den heer Gerhard te Amsterdam. Ook is besloten de kerk te openen voor den heer Domela Nieuwenhuis, die Zondag spreekt, zoo blijkt, dat de toeloop te groot is, om do belangstellenden in het eigen lokaal der afdeeling op te nemen. Wij leven in een vrij land, zegt de Haag- sche correspondent der Zw. Ct., maar die vrijheid heeft hare grenzen. Zoo mag ik mijne jas ver branden, ook al heb ik die niet betaald, maar met mijn eigen beenderen en spieren, mijn eigen huid en haar mag ik niet handelen zooals mij goeddunkt. Zoolang ik leef en pijn kan voelen, mag ik mijn arm vrijelijk verbranden, maar ben ik dood en voel ik dus geen pijn meer, dan is mij dit verboden. Aan dit verbod wijt ik de schandelijKe tooneelen, die bij de opruiming van het kerkhof om de Groote Kerk voorvielen. Iloopen schedels en beenderen lagen opgestapeld honden zag men met de knoken spelen en weg draven, en de schedels gingen voor een kwartje willig van de hand. Zoo heb ik dan het onverkwikkelijke verbruit- zicht dat mijn brave kop, waaraan ik toch, om Je tanden, oogen, ooren en hersenen, waarmee hij mij steeds trouw gediend heeft, eenige ver plichtingen heb, ni verloop van een kwarteeuw aan een schoolknaap zal verkwanseld worden, om dien groenen, onbeholpen jongeling te dienen als aschbak of tabakspot. Men schrijft uit den Haag: „Nu de hoofdcommissaris van politie, alhier, door de benoeming van een vierden commissaris, de handen weer wat vrij heeft gekregen, zou het in het belang van de winkeldoende Hagenaars zjjn, ah de heer Van Schermbeek zich eens spe ciaal ging toeleggen op het uitroeien van een goed georganiseerde dievenbende, die in den (i Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1