NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I B I I 1SWAR» EN WWMRABBK. Een en dertigste Jaargang. 1892. BURGERLIJKE STAND. BINNENLAND. GW’ f i VOOR e> nden. Ld I I ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver* volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^xxxxx xxxx^xxxxxxxxx^. VRIJDAG 1 JANUARI. ^xxxxxxxxx1; kxxxxxxxx^ steeds „vaardig” zal blijken te zijn. Werd door het stadsbestuur in 1891 alles gedaan, wat onze gemeente ten goede kon komen, wij gaan de toekomst te gemoet in ’t volle vertrouwen, dat het ook in 1892 een open oog zal hebben voor alles, wat strekken kan tot bevordering van Bols- wards stoffelijke en intellectuëele welvaart. „Willen wij nu”, om met een onzer schrijvers te spreken, „dat deze nieuwjaarswensch aan ons vervuld zal worden, dan moeten we bovenal den spiegel onzer eigenliefde stuk slaan, de hebzucht de nagels afbijten, den nijd het scheelzien afleeren, den laster den gifttand uitbreken en de ontevre denheid eene eerlijke begrafenis geven. Dan veel heil in het nieuwe jaar!” DE REDACTIE. Z I I sier, die zijn paard wilde grijpen, sprong van den bok, doch geraakte onder de wielen, en werd zwaar gewond. Een paar doctoren verleenden spoedig hulp, waarna de man per raderbaar naar het ziekenhuis werd vervoerd. Behalve een ern stige beenbreuk had hij belangrijke kwetsuren aan hoofd en borst. Te Arnhem verhuisde kort vóór de vorst een familie van een bovenwoning. Op den 2n Kerstdag werden ’s avonds de beneden bewoners eerst door een druppel, daarna door een straaltje, oogenblikkelijk gevolgd door een buitje binnens huis verrast. Geruimen tijd duurde het, vóór de sleutel van boven gevonden was en toen bleek, dat in de keuken de waterleiding gesprongen was, daar men vergeten had de kraan af te draaien. Men kan zich den toestand der half verdronkenen en later het gezicht van den huisheer voorstellen. In de Kampioen komt een staat voor van de personen, die het rijwiel gebruiken ten behoeve van hun ambt, beroep of bedrijf. Niet minder dan 1536 hebben zich opgegeven en het geheele getal meenen wij dus veilig op 3000 te mogen stellen, daar ook hier wel 50 pet. zullen zijn achtergebleven. Amsterdam bijv, gaf er maar 4 op, en er moeten er 300 zijn. Het talrijkst zijn de bloem- en boomk weekers vertegenwoordigd, waarvan er 20 zich aanmeldden. De meeste be roepswielrijders levert Zuid-Holland op, hun getal is 263. Dan volgt Gelderland met 256. Drente heeft er slechts en minder dan Noord-Holland, namelijk 200. In ZeeSamd zijn er maar 23. Leve de vrije concurrentie, zegt het Bott. Nbl. Bij een aanbesteding voor het rijk heeft een der fabrikanten van de gevraagde knoopen de beleefdheid gehad zijne concurrenten uit te noo- digen, hun inschrijvingsbiljet met 4 maal f 170 te verhoogen, opdat de mededingenden, die te hoog zouden wezen, toch iets ontvingen. De aan besteding had plaats, de knoopen waren zeer prijzig, naar schatting wel een f700 te duur. Op de breede Schenk zakten Vrijdagavond omstreeks 7 uur van een zestal schaatsenrijders die van Leiden naar den Haag terugkeerden, een dame en drie heeren door het ijs. Gelukkig was het dicht bij den kant, zoodat allen weer spoedig op het droge stonden, maar op een door tallooze sloten doorsneden weiland, op een half uur af- stands van de stad, en waar het zoo donker was, dat men geen vijf pas voor zich uit kon zien. Na lang sukkelen werd eindelijk door het zestal, dat zich door het ongeval het humeur niet had laten bederven, het Bezuidenhout bereikt. Herhaalde malen kwam, naar men verneemt, het in den laatsten tijd voor, dat uit de goede renloods aan het station Maas te Rotterdam pak ketten op onverklaarbare wijze te zoek raakten. Men vermoedt thans achter een nieuwe methode van oplichterij gekomen te zijn. Een of ander persoon zou namelijk op de pakketten zijn eigen adres over dat van den afzender plakken, waar door het hem thuis bezorgd wordt. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Kimswerd, 28 Dec. 1891. „Bauke Saedsma in sijn wief” en „Mijn hart zit in Scheveningen” waren de stukken, welke alhier op den eersten Kerstavond door eenige leden van de Zangver- eeniging „Harmonie” ten tooneel werden gebracht. De spelers en speelsters kweten zich flink van hunne taak, zoodat de pl. m. 120 bezoekers hoogst voldaan waren over het gehoorde. f De Heer E. Faber, benoemd tot lid van ’t Burgerlijk Armbestuur, heeft daarvoor bedankt. Heden avond werd de heer J. Timmer gekozen tot Notabele. Hij hééft do benoeming aanvaard. BOLS WARD, van 23 tot en met 29 Dec. 1891. Geboren: Hittje d. v. Hessel Bouma en Jantje Wijngaard. Anna d. v. Siebren de Freeze en Baukje Bartsma. Berber d. v. Fokke Kroiienza en Sjoerdtje Kleinhuis. Overleden: IJnte Jorritsma 48 jr. echtgen. van Antje Boerstra. Femmigje 14 jr. d. v. Johan nes van Dijk en Akke Draaisma. Anna Zijl 70 jr. weduwe van Jacob van Manen. Elisabeth 5 maan den d. v. Dotje van der Zee en Autje de Vries. WONSERADEEL, van 23 tot en met 29 De--* cember 1891. Geboren: Jarig z. v. Arjen Zijlstra en Uiltje Blom te Makkum (woonpl. Workutn). Pie ter z. v. Andries van der Meulen en Pietje Ma- nnus te Makkum. Feikje d. v. Jelle Haanstra en Sjoerdtje de Groot te Schettens. Trijntje d.v. Fekke Bijlsma en Akke de Vries te Gaast. Gooitzen z. v. Jetze van der Wal en Foekje de Vries te Parraga. Pieter Jogchem z. v. Pieter Straatsma en Trijntje Jaarsma te Witmarsum. Baukje d. v. Marten Damstra en Aukje Kuiper te Zurich. Hendrik z. v. Simon Grasman en Wijpkje Louwsina te Piaam. Klaas Hantje z. v. Hantje van Dijk en Antje Noordmans te Gaast. Riemer z. v. Jouw Bouma en Gerritje Lamminga te Makkum (woonpl. Zurich). Overleden: Lambertus IJntema 41 jr. echtgen. van Sijke Sterkenburgh te Cornwerd. Klaaske Foekema 59 jr. wed. van Rients Wier sma te Wons. IJme Haarsma 6 rndn. te Ping- jum (woonpl. Balk). zou overlegd worden, welke eigenschappen en kundigheden de verschillende te kiezen verte genwoordigers moesten bezitten en langs dezen weg zouden de Kamers de trouwe afspiegeling zijn van elf groepen inwoners, die verschillende belangen hebben. De Koerier zegt „Wij behoorden te hebben een knap spreker, van zooveel mogelijk algemeene ontwikkeling in de tegenwoordige politieke wetenschap. Naast hem nog iemand los van tong en vooral bedreven in alles wat de industrie betreft, om den eerste te steunen, zoo’n soort onderspreken Dan iemand die perfect op de hoogte was van het landbouw bedrijf in al zijn takken, en bijzonder doorkneed in de belastingen, die den landbouw drukken. Voeg daarbjj een candidaat, die van waterwerken, mijnontginningen enz. verstand heeft. Neem dan nog een onzer groote grondeigenaars, bij voorkeur iemand, die om de eene of andere reden grooten invloed in de hofstad bezit. En kies voor den zesde de een of andere specialiteit.” Het denkbeeld klinkt in theorie zeer goed, maar de practijk heeft geleerd, dat bij verkie zingen uitsluitend gevraagd wordt is de candi daat Roomsch of anti-revolutionair liberaal of anti-liberaal Zoolang deze vragen de verkiezin gen beheerschen, zal onze Vertegenwoordiging het karakter behouden, dat zij thans heeft en waarvan de natie de gevolgen ondervindt. De Amsterdamsche Sportclub zal op de ter reinen achter het Rijksmuseum, dit seizoen een driedaagsch IJsfeest geven ijs en weder dienen de in ’t begin van Februari. Den eersten dag zullen gereden worden de mijl en de 5 mijlen, den tweeden dag de 1 mijl en de 2 mijlen. Hij die drie van de vier zoo even genoemde wed strijden wint, wordt champion der wereld, ontvangt de gouden medaille van den Nederl. Schaatsen- rijdersbond, benevens een zilveren beker, uitge loofd door de Amsterdamsche Sportclub. Deze wedstrijden zullen plaats hebben onder leiding van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. Den derden dag zullen er wedstrijden plaats hebben in schoontijden in paren en kunstrijden. Alle bovengenoemde wedstrijden zijn gedurende die drie dagen internationaal. Schier eiken winter, na de opening van het Noordzeekanaal, is de vraag op welke wijze het bevaarbaar kan worden gehouden, ter sprake gekomen. Nog onlangs hebben leden der Tweede Kamer er hunne gedachten over laten gaan, bij de beraadslaging over de subsidie, van Staats wege daartoe toe te kennen aan de Vereeniging De IJsploeg te Amsterdam. In het buitenland, en wel te Stettin, heeft men verleden jaar eene machine tot opruiming van ijs gemaakt. Het is mogelijk dat men er te Amsterdam aan denkt eene dergelijke machine te laten maken. Naar ons inzien, zegt de Opr. Steenu). Cour., zoude het jammer zijn, indien de commissie in de hoofdstad onkundig bleef van het feit, dat de heer H. W. Duijts alhier d. i. te Steenwijk een model voor een machine tot het openhouden van het kanaal in gereedheid heeft. Ofschoon wij geen deskundigen in het vak van machines zijn, meenen wij op dat feit opmerk zaam te moeten maken, daar de door hem uit gevonden machine het ijs in een vrij langen bak doorsnijdt en op zijde werpt. Van hoeveel belang zou het voor de hoofdstad en voor het geheele rijk zijn, indien niet alleen het Noordzeekanaal, maar ook andere wateren des winters bevaarbaar werden gehouden Iedere plaats heeft hare eigenaardigheden en zoo ook heeft’ Koedijk, nabij Alkmaar, de hare. Wordt overal in Nederland het St. Nicolaasfeest op den 6en December gevierd, alleen te Koedijk niet. Daar gaat de dag van den heilige als een gewone dag voorbij. De ouders bewaren de ge schenken voor hun kroost en voor de familie leden voor Nieuwjaarsdag, en dan is het niet St. Nicolaas met zijn zwarten knecht, maar „de gouden engel”, van wien alle goede gaven komen. Sedert jaren houdt dit gebruik stand. De oor sprong van dit gebruik is niet met zekerheid bekend. Sommigen meenen, dat de oorspronkelijke be woners zeelieden waren, die van Kerstmis tot Vrouwendag aan den wal waren en dan getuigen wilden zijn van dit feest. Een der kerkelijke diaconieën te Amsterdam had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoonster van een barer ouderwetsche „huisjes” had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, ’r. Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luidde haar laatste aandringen want „de Jood” had voor het oude „rottige” behang al 25 gulden geboden. Van ’t beginsel uitgaande, dat twee Joden wel weten wat een bril kost en dat „tres faciuni collegium” lieten de heeren als nu aan een drietal antiquiteiten-kooplieden het behangsel zien, en het resultaat was, dat men voor het oude stuk goudleder, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden kreeg neergeteld. Het moedertje mag nu wel eene extra-mooi „papiertje” hebben Op den eersten Kerstdag vielen tijdens de godsdienstoefening in de Luthersche kerk te Zwolle vijftien jonge dames flauw tengevolge van de kolendamp, die uit het verwarmingstoe stel ontsnapte. Gelukkig had het ongeval geen ernstiger gevolgen dan dat de dienst enkele oogenblikken gestaakt moest worden. Het paard van een postwagen schrikte bij het Hollandsche station te ’s-Hage door het flui ten eener locomotief en ging op hol. De koet- Bolsward. In den nacht van 28 op 29 Decem ber is door eene onbekende oorzaak brand ont staan in een der broeikasten van den tuinman 8. Koopmans. Die brand werd ontdekt door de dienstbode van een buurman, bij wien gewaakt moest worden. Zoo spoedig mogeljjk wekte zij genoemden tuinman, die al ’t mogelijke deed, om den brand te blusschen. De schade is even wel vrij aanzienlijker moet voor nagenoeg drie honderd gulden aan bloemen en planten verbrand of verschroeid zijn. Ze waren niet te gen brandschade verzekerd. f In de den 28 Dec. jl. gehouden vergade ring van afgevaardigden der acht in het kies district Franeker bestaande liberale vereenigingen, is tot candidaat voor lid der Prov. Staten (vaca ture Lycklama) gekozen de heer H. Fennema, Jiotaris te Sneek. i f Hoe nuttig het is in zijne jeugd zwemmen te leeren, is weder bewezen, bij het ongeval dat onzen stadgenoot de heer D. Uitterdijk overkwam :oen hij Donderdag schaatsenrijdende, door het js zakte. Bijna een half uur heeft hij zich zwemmende ooven water moeten houden, zonder dat het hem jelukte het ijs tot den wal te breken. Eindelijk laagde er hulp, en werd hij reeds bewusteloos >p het droge, en spoedig in een nabij zijnde voning te bed gebracht. Eerst later kon hij per ij tuig naar zijne ouders vervoerd worden. Naar wij met genoegen vernemen, is hij thans veder gezond en wel. t In de Sociëteit Amicitia” was het den eersten Lerstdag feest, voor de kinderen van de „Zon- lagsschool” van den Nederl. Prot. Bond, alhier. )at zij genoten bewees geheel hun uiterlijk, wat eker aan de Dames-Onderwijzeressen, en de -anwezige inteekenaren eene aangename vol- oening schonk voor de vele bemoeiingen, en en finantieelen steun. f Den tweeden Kerstdag had een gelijk feest laats voor de kinderen van de Zondagsschool Samuel”, in de Christelijke school alhier. Ook aar was vreugde bij jong en oud. ’s Avonds van dien dag had er in het Evan- elisatielokaal alhier, eene uitvoering plaats van de iangvereeniging „de Lofstem”, directeur de heer L van Albada. De vele aanwezige belangstel- mden hebben genoten van de verschillende num- iers, welke even als de solo’s verdienstelijk erden uitgevoerd. Op een ander gebied van kunst vermaakte zich alijktijdig in de Sociëteit „do Doele” een talrijk ubliek, bij de opvoering van het tooneelstuk „It buden Kroantsje” en het blijspel Ate Jierdei.” Het was de Rederijkerskamer „Halbertsma” m Stiens, welke die stukken vertolkte. Dat j dit goed deed, bewees het opgetogen publiek j herhaling. Het was een genotvolle avond, joral voor hen, onder het publiek, die bekend jn met het dagelijksch leven, van den boeren and, en zich daarin weten te verplaatsen. Zij moten extra. Was er dan geen enkele aanmerking over it spel van de uitvoerenden Neen, over het stuk lf, weinige, over de groote pauzen tusschen der bedrijf, ja. Het duurde te lang, een voor- elling, waarna Bal is geannonceerd, moest ’s mnds elf uur geëindigd zijn. Thans was het 12% ir. Die aanmerking vernam men algemeen, van m Societeithouder echter hebben we ze niet ver- imen. Het gevolg van het late einde der voorstelling a,s oorzaak, dat het bal waaraan velen deel imen ook laat eindigde. De „beroemde” Sequah-maatschappij is nu k in Saragossa opgetreden. Haar agent heeft ,ar op de bekende wijze zijn intrede gedaan in n vergulde koets met dienaren en muzikanten Mexikaansche kleederdracbt tout comme ez nous. De eigenaars van den Parkschouwburg te msterdam gaan het voorbeeld der hypotheek- uders van den Rotterdamschen volgen. Bedoeld gebouw is althans ten publieken ver- op op lo Februari aangeslagen. De Limburgsche Koerier gaf voor eenige gen een plan van organisatie aan van de po- ieke partijen. Het blad oppert het denkbeeld i in ieder district eene flinke kiesvereeniging te richten, die zich tot een provincialen bond teenigen. In eene vergadering van dien bond sasEsnaaE* wardsche Courant 4 J Sta

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1