NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD W5WAW EN WONSS&AOEEt I I 1 id 1 Poëzie en Proza. Het Groeten. (EEN PRAATJE). No. 3. BINNENLAND. 1892. VOOR f ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. f f 94604 105065 3536 12708 1340 374 JCXXX^XAAXXXXXX^ DONDERDAG 14 JANUARI. ^acncxc xxxxxx” xxcdxacdcncxcncx:^ f STAAT VAN Ontvangen 13 r ie ven enz. aan het Postkantoor te Bolsward en de daaronder behoorende Hulpkantoren over 18 9 1. S 'Eén onzer dichters, W. Messchert, geeft in zijn „De dichter en de prozamensch” aan twee men- schen het woord, die ons laten hooren, hoe ver schillend soms de indrukken zijn, die de beschou wing van één en dezelfde zaak op de menschen maakt. De eerste b.v. zegt bij het zien van een prachtig bosch„Het woud omringt me in heilig zwijgen”, en de ander laat daarop hooren „Maar ’t bosch zal weinig eikels geven”. De dichter zegt in vervoering „Hoe lieflijk groen is gindsche weide worden zijn, als hij nog leelijker geweest ware dan ik Om nog even op dien „voorname” van straks terug te komengrappig is het, dat hij het later zelfs op vrij grooten afstand zal merken, als ge hem zonder groeten voorbijgaat. Als de zon eens deed als die man, dan zouden er velen het heele jaar door wel bij de kachel mogen blijven, zelfs in de hondsdagen. Maar die zon, hoe verheven en heerlijk ook, begroet hoog en laag, berg en dal, den dauwdrup zoowel als de zeezij geeft den arme en den rijke beiden licht en warmte en vraagt niemand, welk vermo gen hij heeft, wat hij is, hoe hij heet. Neen, zij schijnt den bedelaar in het vermagerd gezicht en in de ledige hand, die hij den rijke toesteekt, zoo goed als dezen in de volle geldbeurs, waarin hij naar wat kleingeld zoekt. Laat ons doen als de zon Op een prachtigen zomeravond rijdt een boer in gezelschap van zijn knecht door het Oranje woud. De volle maan giet haar zilveren stralen in milden overvloed over het prachtig landschap. ’t Is doodstil. Daar klinkt op eens de betooverend schoone slag van den meester zanger, den nachte gaal. „Ho”, zegt de boer. De man wordt tot in de ziel getroffen door het goddelijk schoone, dat hij nu door gezicht en gehoor beide geniet. „Hoor eens” zegt hij. „Ja, antwoordt de knecht; „nou is ’t hier zoo mooi stil en nou kan zoon „smerige protter’’ zijn bek niet houden.” Zij noodigt mij tot rust”. De prozamensch pruttelt Dit stukje wei staat schraal en pover Eén koebeest graast het glad”. De een dus heeft oog en oor voor het verhevene, het schoone de ander vraagt niet anders dan „wat geeft het mij of„wat neemt het van mij Een en ander kwam ons in de gedachte, toen we onlangs lazen van twee menschen, die het niet eens konden worden over de waarde of onwaarde van het groeten. De een beweerde dat het eene dwaze de ander hield vol, dat het eene lieve gewoonte is. De eerste zei„Wat heb je aan groeten Het gaat er de menschen toch volstrekt niet beter om, al zegt men hun nog zoo vaak „goeden dagEn bovendien, hoe dikwijls wordt dat„goeden daguitgesproken, zonder dat er iets bij gedacht wordt En de ander antwoordde„Ik.wil niet beweren, .dat ons wèl’en wee afhankelijk is van het groo- ter of kleiner getal groeten, die we ontvangen ook zal ik uw laatste bewering niet tegenspreken. En toch, als ik bedenk, dat het menschelijk leven zoo kort en dikwijls zoo rijk is aan velerlei onaan genaamheden, dan vind ik het eene lieve gewoon te, zijn medemenschen te toonen, dat men een goeden wensch voor hen in de ziel koestert, en dat men hun gaarne genoegen zou doen, al was ’t dan ook maar enkel met het uiten van dien wensch Wie heeft gelijk ’t Antwoord ligt, meenen we; opgesloten in het volgende, dat we aan een onzer schrijvers ont- leenen. „Een echte groet is als de geur van een vrucht boom. Maar er zijn ook sierplanten, die wel geur, maar geen vruchten geven, ten minste geen eet bare er zijn zelfs bloesems, die geen geur en ook geen vrucht geven. Zoo is ’t ook met de groeten. Menigeen is haastig genoeg, een „goeden dag” te wenschen, maar als ’t er op aan komt, dien wensch te helpen verwezenlijkendan spant men soms lie ver de slak of den kreeft voor den wagen. Bij de groeten hangt er veel af van de herkomst, n.l. of ze uit het hoofd, uit het hart, uit de maag of eenvoudig van de tong afkomstig zijn. Bij die uit het hoofd, is de eigenbaat munt meester, en de vier hoofdregels uit de rekenkun de zijn zijne handlangers. Bij die uit het hart betaalt de liefde. De groeten uit de maag lijken veel op de dorstige: „vergeet-mij niet”, maar er zijn ook van die gemeene woekerplanten onder die van de tong zijn niets meer dan schaduwbloe- men of winterbloemen op ’t glas. Er zijn onder de groeten allerlei soorten en ook bastaardsoorten. Ge komt b.v. iemand tegen, die zich zeer voor naam gevoelt. Ge wenscht hem een luid „goe den dag 1” Maar ge wordt niet gehoord of gezien, naar ’t schijnt. Bekreun u daarover niet want dan zou uw gemoed verzuurd en verbitterd worden en dat is het ergste, wat een menschkan treffen. Socrates zei eens tot zijne leerlingen, die zich zeer boos maakten over de lompheid van een voorbijganger, die door hun meester gegroet werd „maak u toch niet boos, omdat die man onbeleef der is dan ikge zoudt immers ook niet boos ge- 23 f 12845,53 - 2651,11% 862,94% 9569 4649 1441,15% 10226 206 f84737,89 - 78968 Zooals men weet zijn door het Klassikaal bestuur van Leeu warden 95 lidmaten der Herv. gemeente alhier ontzet van hun lidmaatschap. Ze werden echter in de gelegenheid gesteld binnen een bepaalden termijn bij het Prov. kerkbestuur in hooger be roep te komen. Dit hebben ze niet gedaan. Wel is een door 61 personen geteekende protestbrief naar ’t Klassikaal bestuur opgezonden. Inmiddels roepen de twee kerkvoogden, die ook tot de ge- vonnisden behooren, per advertentie eene verga dering bjjeen, teneinde het reglement te wijzigen. De president-kerkvoogd weigerde deze vergade ring te beleggen, ’t Heeft al den schijn, dat de twee kerkvoogden zich niet willen storen aan ’t vonnis. Met belangstelling ziet men hier het einde dezer kwestie tegemoet. Tzuiu. Onze arbeiders zijn druk aan de braak. De werkverschaffers-commissie heeft het dank baarste werk evenwel niet, daar de beste werk lui in dienst worden genomen door particulieren, die voor eigen rekening vlas laten braken De kenners van ’t vak zorgen echter wel dat er goed vlas aan de markt wordt gebracht, zoodat de commissie de hoogste vlasprijzen halen kan. Voor dekking van een eventueel tekort op de arbeids- loonen gaat weder als vroeger een lijst het veld in. Dat men haar gedenke in het belang van onze arbeiders, die toonen dat zij verdiend brood wenschen te eten. Moge de deelneming meer algemeen worden, dan draagt de last te lichter en wij doen een goed werk. Dat ieder, wien de lijst wordt aangeboden, iets bijdrage tot leniging in den nood, dan is het jaar 1892 hier met een goede daad aangevangen. Achlum. In de schoolspaarbank alhier werd in het afgeloopen jaar gestort f331,515, en uit genomen f 216,29®, alzoo f 115,22 meer ingelegd dan uitgenomen. Den eersten Januari had deze nuttige inrichting 10 jaar bestaan. Gedurende dien tijd werd er f 3710,38® ingebracht en f 2467,47® teruggevraagd en aan rente ad 4 pet. bijgeschreven f501,89. Franeker, 7 Jan. Door de volkspartij is ditmaal geen candidaat gesteld in de vacature voor de Provinciale Staten. De leiders achten de kosten, die een krachtig optreden zou eischen, niet in overeenstemming met het mogelijk te be halen voordeel. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct. vestigt in het voorbijgaan de aandacht op de overtreding van de wapenwet bij gelegenheid van den raout ten Hove gepleegd, maar waartegen zeer verstandig, door de politie geen processen verbaal zijn opgemaakt. „Behalve de autoriteiten waren natuurlijk ook vele particulieren van aanzienlijken stand ten Hove en menigeen verkoos een wandeling naar huis, op gevaar af van door een stortregen te worden overgoten, boven het lange wachten op een rijtuig in de tochtige vestibule van het pa- -leis. Volgens het voorschrift waren ook die par ticulieren in gala, d. w. z. in een zoogenaamd phantasie- of hofcostuum, meer of minder rijk met goud versierd, maar in elk geval voorzien van een degen. Deze nu stelden zich op hun middernachtelijke wandeling bloot aan eene be keuring wegens het onbevoegd dragen van een wapen, daar zij niet gedekt waren door het ambts gewaad, dat recht geeft tot het voeren van het bijbehoorende wapen. Hier is eene leemte in de wapenwet, welker ontwerper niet op Hoffeesten schijnt gerekend te hebben, of wel een goed ver trouwen heeft gehad in het doorzicht der Haag sche politie.” De Haagsche correspondent der Zw. Ct. schrijft, over de taak van het Ministerie spre kende Alweer een nieuwe krant. Bij den uitgever K. O. Wiersma te Amsterdam is het le No. verschenen van De Controleur van de Fondsen markt, critisch financiëel weekblad”. De redactie „stelt zich ten taak, waarheid te zeggen” zij is daartoe gedrongen door de omstandigheid, dat „het getal groot is van hen, die van den leu gen hun bedrijf maken ten koste van de beurzen der eenvoudige lieden”. De verschillende fondsen zullen in dit blad aan een critiek worden onderwor pen. In ’t eerste nummer wordt al vast een begin ge maakt met de aandeelen Nederlandsche Handel maatschappij en die van enkele Amerikaansche sporen. Op beiden heeft de redactie vrij wat aan te merken. Zij, die liefhebberij hebben in spe culatie en ook zij, die er belang bij hebben, de beste wijze van geldbelegging te weten, kunnen wellicht met dit blad hun voordeel doendaarom vestigen wij er de aandacht op. IJswoede! Ik geef in overweging, dat van Dale’s woor denboek alsnog dit woord opneemt. Er is wer kelijk een schilletje ijs in ’t water geweest en dat beteekent - als we over wel 35 jaren kunnen nagaan er moet noodzakelijk op schaatsen ge reden worden en er moeten weer enkelen verdrin ken. Zeer juist is het schijnbaar ongevoelig woord der Sneeker Courant „’t Zal wel overbodig zijn, te vermelden, dat er tengevolge van onvoorzichtigheid en dooi in ons land dezer dagen een half dozijn menschen onder ’t ijs den dood hebben gevonden.” Als het ijs een kraai kan houden, waarom dan geen dikken jongen ook van zoo’n 8 of 10 jaar Wel, kijk, zijn hondje staat zoowaar op ijs in eene holte van den weg en de dreumes sloeg zijn klomp stukzoo hard was het ijs Overigens hij is ingewijd in alle mogelijke en onmogelijke voor- teekenen van vorst en dooi. Al spoedig geven hij en zijne medescholieren zonder gemoedsbezwaren, welke de knaap trouwens al heel weinige heeft, vacantiedaarna doen de kerkgangers hetzelfde bij dominé en catechisatie is nu uit de mode. Zang- gezelschappen, anders zoozeer in trek, tooneel-, Nuts- en alle mogelijke vergaderingen zijn ondin gen voor het heden, en geen spreker der maat schappelijke bewegingen lokt het „jongfolk” (dat zijn„feinten en fammen” of „jongelingen en maagden”). IJswoede niet andersvoorzichtigheid is eene leer van oude bestjes en de schaatsenrijders heb ben immers hun verstand meegenomen Ook de meest gehoorzame zoon of dochter, o ja, zal pro forma vader of moeder, misschien èn vader èn moeder vragen, doch deze mogen in geen geval weigeren. Wel, ze zijn zei ven ook eerste waag halzen geweest „in hunne fleur” en waren ze 't bijgeval eens niet, waren ze zelfs baaivangers en sukkelaars, wie heeft verkondigd, dat zoon of doch ter datzelfde moeten betrachten? In elk geval heeft de jeugd gelijk en de ouders hebben onge lijk. En stelligvoor deze enkele maal wil men zelven weten, wat men zal Het meisje heeft een „iiefeint”. Een „iisfeint” is een „feint” of jonge man, die als voorrijder haar op ijzeren wiekjes moet geleiden, hetzij naar bekende groote verzamelingen op de ijsvlakte, als te Birdaard, Oudkerk, Grouw, Sneek enz., hetzij om tochten te doen naar hardrijderijen of naar vriend en maag of wel naar Leeuwarden, Gro ningen, Appingadam, Assen wie weet? Ijsclubs zijn er zeker wel 100 en het zou be spottelijk zijn voor elke dier clubs, geen wedstrijd te houden. Leeuwarden, Bolsward en Sneek kun nen kunstbanen hebben door land kunstmatig te laten overstroomen, andere plaatsen hebben landijs. Na het rijden is dansen aan de beurt en de hemel weet, hoeveel bloedspuwingen en andere naweeën dit geeft. Dit geschiedt vaak in water- herbergen of herbergen aan het water, zonder dat er een kunstweg of zelfs zandweg daar is te zien. De schipperij, het ijsvermaak en in den zomer verhuring of verkooping van grasgewas en etgroen, moet daar bestaan geven en doet dat dan ook overruim in winters, als die van 1890 op’91, maar bij open winter met behulp van andere zaken: visscherij, winkelnering, melkerij of iets anders. Het spijt me, dat het oogenblik geen aanleiding geeft, over eene voortreffelijke instelling te spre ken „de Friesche Ijsbond”. Maar al schenen we pessimistisch, ons bevalt passend ijsvermaak en vooral bij de jonkheid. Al leen er zijn zoo heel veel „maren” en werkelijk die vreeselijke aanmoediging door wedstrijden enz. heeft heel wat menschen en gezinnen ongelukkig gemaakt. „Atjeh en de opiumregie zijn de krachtmeters, waarop de heer van Dedem zijn spieren mag beproeven. Veel heil en zegen op zijn werk. Slaagt hij er in deze beide klitten van ons kolo niaal gewaad af te peuteren, dan gunnen wij hem van harte een driedubbel pensioen, een prachtige villa op het schoonste punt van de badplaats Kemala, en een half pikol opium van het fijnste merk, teneinde er de droomen van zijn welverdiende rust mede te vergulden. Onderwijl wijde Tak van Poortvliet zijne zor gen aan de uitbreiding van het kiesrecht, bij mijn weten het eenige punt waaromtrent ik be houdend gestemd ben. Ik zie de noodzakelijk heid niet in, dat Jan en Alleman meekiest, want laat men baanvegers stemmen, dan voteeren zij eeuwigdurend ijs en molenaars, eeuwigdurenden wind. De invloed van een hongerige maag op het invullen van een stembiljet is daarbij een open vraag. Ik zeg u, er zal meer vreugde zijn in den hemel en op aarde over één proletariër, die een menschwaardig bestaan vindt, dan over tien derzelven, die het kiesrecht beërven.” Naar wij vernemen zullen onze Koninginnen in de volgende maand eene reis naar het zuiden van Frankrijk doen, terwijl het bezoek aan het Duitsche Hof in Mei zal geschieden. Uit het pakhuis van de wed. Abbring te Stadskanaal (prov. Groningen) werd in de vorige week een vat met 106 liters jenever ontvreemd. Deze diefstal mag zeker buitengewoon brutaal worden genoemd, als men weet, dat de maré- chaussées de plaats gedurende den nacht niet minder dan zesmaal gepasseerd zijn. Door de bemoeiingen van het gemeente bestuur van Ameland bestaat er alle kans, dat van particuliere zijde pogingen zullen worden gedaan, om eene stoomboot in de vaart te bren gen tusschen Ameland en Holwerd. Voor de eilanders, die alleen door het postschip geregeld met den vasten wal zijn verbonden, zou de bedoelde onderneming eene groote aanwinst zijn. Gedurende het jaar 1891 zijn te Amsterdam aangekomen van de verschillende buitenlandsche havens 158 zeil- en 1498 stoomschepen, te zamen 1656, tegen 182 zeil- en 1412 stoomschepen in 1890. Een vooruitgang dus met slechts 62 bo dems. In de haven van IJmuiden kwamen in 1891 binnen 244 zeil- en 1684 stoomschepen, ter wijl 268 zeil- en 1671 stoomschepen haar verlie ten. Aan het Vaderland wordt medegedeeld, dat de eerste belastingsvoorstellen van den Minister van Financiën eerstdaags naar den Raad van State gezonden zullen worden. De bestaande patentbelasting zal in eene belasting van de win sten uit het bedrijf worden omgewerkt. Ook de andere inkomsten zullen bij afzonderlijke wet evenredig worden belast. Het ontwerp-vermogen- belasting is reeds geheel gereed. De zoutbelas- ting zal niet worden afgeschaft, maar verminderd, welke vermindering met eene nieuwe wettelijke regeling gepaard zal gaan. Men schrijft aan de Tw. Crt. De oudejaarsavond bij den boerenstand in Twente is, zooals overal elders, een eigenaardige avond. De vele zoons en dochters uit den min deren of kotterstand, die in dienstbaarheid zijn, gaan den laatsten dag van ’t jaar ollejaors- aovond het ouderlijk huis weer opzoeken. Met een gezonden stoete en een dikke metworst in ’t kussensloop op den rug, dansen zij meer dan ze loopen naar vader en moeder toe, dikwijls uren ver verwijderdde blijdschap staat bij dat „heen-koeken-gaan” den gelukkigen „koekers” op het gelaat. Ieder bij de zijnen op oudejaars avond dat wordt hier nog opperbest in eere gehouden. Hebben nu de koekers den ouder lijken haard bereikt, dan geeft het vetpot. Moe der de vrouw en vader zijn als om strijd in de weer, om het dierbare kroost als welkom een kopje goede koffie, ’n dreedraodjen, ’n hoop be- schuutten, tabak en den onvermijdelijken borrel te presenteeren. Zoo gaat de laatste dag van ’t jaar heel ge moedelijk, vreedzaam en eetzaam om in de kleine boerenwoninkjes, waar het ouderenpaar dikwijls rijker is met zijn stoete en worst dan menig vorst dezer wereld. Des avonds wordt de tafel ètten holdt lief en zeele by mekare zegt moe der gedekt met rijstsoep, dikken rijst en (of) podding vol heerlijke rozijnen of ander zoet spul. Hoe allen het zich laten smaken 1 Er zijn zooveel gerechten aan een rijkemans- tafelwant zegt moeder ie zölt allemaole zat hebben van aovond... Is het wel wonder, dat menig koeker later onrustig in zijn bed rond woelt en van „oud” en „nieuw” gekweld wordt door allerlei akelige droomen, wegens te ruim schoots genieten van de overvloedige gaven van den ollejaorsaovond. - Door de hooge suikerprijzen worden de fabrikanten in Noord-Brabant steeds aangemoe- digd tot het afsluiten van beetworteloontracten voor de volgende camptgne. De prijs, dien men besteedt, is over het algemeen fll a f 11,50 per 1000 Kg., doch in enkele streken betaalt men reeds f 12, franco geleverd aan de fabriek. Er zal dit jaar overal veel meer worden uitgezaaid dan verleden jaar. Enkele fabrikanten hebben reeds het contracteeren geëindigd, daar zij reeds nu voldoende van wortelen voor de aanstaande campagne voorzien zijn. De fabrikanten kunnen coulant fl6% en f 16% per 100 Kg. voor Oct. Dec. suiker maken. Binnenlandsch Verkeer. Gefr. brieven 125983 Ongefr. brieven 657 Briefkaarten (enkele) 68746 (dubbele) 698 Drukwerk le klasse (dag- en weekbl.) 96892 id. 2e Andere gedrukte stukken (3e kk) Monsters Dienstbrieven Aanget. brieven (gewone) (met aangeg. waarde) (bedrag f 163153,45). Expresse bestelling Kwitantiën ingev. 2810, bedrag Gew. 441 Kwitantiën België, Duitschland en Frankrijk ter invordering ontvangen 37, bedrag Postpakketten verz. binnenl. 54 met aangeg. waarde 245 verrekenpakketten, bedrag Ontvangen binnenl. buitenl. Postwissels gestort 6438, bedrag uitbet. 6377, St. Anna Parochie, 7 Jan. Jaren geleden reisden we in gezelschap van twee heeren, die beiden van eene pleizierreis huis waarts keerden. De een had Zwitserland, de ander de Rijnstreken bezocht. Nadat de eerste vrij lang had gesproken over de schoonheden van het Al- pen-landschap, en in bijzonderheden de bekoor lijke ligging van Interlaken en Lucern had ge schilderd, vroeg hij aan den ander„en wat was het meest belangwekkende, dat gij op uwe reis hebt ontmoet?” „Dat zal ’k u zeggen”, was het antwoord’t allermeest heeft mij getroffen het zien van een bosch in het Zwarte Woud in dat bosch, meneer, zat wel voor honderd duizend gul den hout 1” (Meneer was houtkooper, hoorden we later.) w V i—4 Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1