Schaatsen. t- Schaatsen! Geen fijner en beter COGNAC dan die van Duranton Frères. IJSÏÏAAKJES enUSSPO REN. Ifaison gébé. *ste Jaargang. 1892. No. 4. BERICH 21 JANUARI. x I UITNEMEND, I B 1 N N E N L A N D. i/HA VEL A A RS”-Z a ak. Th. H. van der Meulen. N. Y. GALAMA AMSTERDAM. 1 1 AMERIKAANSCHEPETROLEÜM, per fust en bij minstens 5 Liter. w Deze Cognac is direct uit Cognac o! flesschen geïmporteerd. H. Cr ROE NIER Wzn. NIEUW LICHT a. s. de N. Gr. 1 Wargaster, (Hoekstra en Minkema.) Alleen- Verkoop voor Bolsward en Omstreken. Ijlster 1 Duitsche Amerikaansche HM Alles prima kwaliteit. ^M Vriendelijk aanbevelend, In het nummer dezer Courant van 1 Januari j.l. werd door „de Redactie” gezegd, dat de naam nog niet kon worden medegedeeld van hem, die uitgenoodigd was, als mede-redacteur den heer M. E. van der MEULEN te vervangen. In dat bericht lag dus opgeslotenlater zullen we dien naam bekend maken. Enkel om die reden meent ondergeteekende verplicht te zijn, zich nu aan de lezers en lezeressen van dit blad als mede-redac teur voor te stellen. Toen de Uitgever met bovenbedoelde uitnoodi- ging tot mij kwam, aarzelde ik, haar aan te nemen, omdat ik er tegen opzag, eene taak over te nemen, die door een zoo bekwaam man als de heer M. E. van der Meulen gedurende tien jaai op zoo uitstekende wijze was vervuld. Wat aan die aarzeling een einde maakte, kan opgemaakt wor den uit hetgeen in ’t hoofd-artikel van 't nieuw- jaarsnummer wordt gezegd omtrent de taak van een blad als dit. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. de lijnHeeren- Nederlandsche 1 van de firma’s VAN BIJSTERVELD, p.fl f 1,50. p. %fl.f75- VAN ENST Co. - 1,50, - 75 Aanbevelend, in ons lanu worm jaaiii)^sTc^iiCsoifi mm uiui.n. - verkwist, waaruit zestigduizend gezinnen een aar dig inkomen konden trekken. En de 25 millioen, die in de branderijen belegd zijn, zouden die niet, op andere wijze gebruikt, onze volkswelvaart beter doen toenemen, en nog grooter baten voor de schatkist afwerpen, langs anderen en beteren weg Door het misbruik van sterken drank ontaarden de weefselen van het lichaam, vooral die van het hart, de maag, de lever en de nieren. Ook de hersenen ontaarden en daarvan weten de genees- heeren in de krankzinnigengestichten te spreken. Langzaam en geleidelijk wordt bij den dronkaard alles ruwer, zinnelijker, dierlijker; zijn zedelijk gevoel verzwakthij wordt onwaar, dom en listig tegelijk, totdat eindelijk de geringste lichamelijke stoornis eene uitbarsting van dronkenmanswaan- zin te voorschijn roept. Gaat hij voort met drinken, dan herhaalt zich het delirium, de zieke sterft door zelfmoord of in krankzinnigheid. Maar welk eene ellende heeft hij vóór dien tijd in zijn gezin verspreid Dit zijn de ergsten en hun getal is na te gaan. Mïtar ontelbaar zijn zij, die slechts matig ruw, matig gemeen, matig lui en matig valsch worden door hun drankmis bruik. In ons land worden iedere week 750,000 K.G. gerst en 810,000 K.G. rogge vooi’ jenever ver bruikt. Het is goed, dit te weten, nu het brood zoo duur is. Wanneer al dit graan eens gebakken werd, hoe bereikbaar zou het zijn voor iedereen, ook zonder gratis uitdeelingenMen spreekt veel van heideontginning, van bevordering van land bouw maar wat baten ons onze graanvelden, als wij van het graan jenever stoken? Dan is de Appelscha, 15 Jan. Evenals andere winters begint hier ook thans weer vrij wat armoede te heerschen. De werkzaamheden zijn hier anders al schaars, maar nu wintervorst bijna alle arbeid belet, valt er niets te verdienen. Daarbij is het een' slecht, aardappeljaar geweest en bij velen is de voorraad reeds uitgeput. In die gevallen blijft er niets anders over, dan zich tot het arm bestuur te wenden om onderstanddit moet evenwel zeer te rade gaan met de financiën en vandaar dat de bedoelingen in den regel zeer gering zijn. De aandrang om onderstand begint echter sterk te worden deze week maakte men het den armvoogd-boekhouder vrij lastig, waarom het noodig was dat er politie-toezicht werd uit geoefend. Ook begaf de burgemeester zich der waarts. Alles is nog goed afgeloopen, doch de armoede neemt natuurlijk toe en honger is een scherp zwaard. Het blijkt al meer en meer, dat vele gemeenten erg onder financieelen diuk ge bukt gaan, die zich ’s winters, als er onder den minderen stand armoede heerscht, niet het minst doet gevoelen. Mocht men van rijkswege dit toch beseffen en de handen aan het werk slaan om spoedig hulp te verleenen. Ooststellingwerf, 15 Jan. Door de sneeuw misleid zijn hier in de laatste dagen nog al ver scheidene schapen verdronken. Ook worden de kraaien brutaal genoeg om hier of daar Drentsche schapen aan te vallen, de oogen uit te pikken en soms den buik open te rijten, ’t Schijnt wel, dat de honger de dieren begint te kwellen en hen zoodoende moedig maakt. IJsbrechtum, 15 Jan. De vrachtrijder Piso, dagelijks van Bolsward op Sneek v. v. rijdende, had gisterenmiddag het ongeluk dat tusschen hier en Tjalhuizum het stokraam brak. Door de gladheid van den weg begon de wagen achter uit te rijden en kwam zoo met vracht en al in de sloot terecht. Spoedig was hulp aanwezig, doch de schade voor den voerman moet nog al belangrijk zijnmen spreekt van meer dan 25 gulden. Den 1 Juli a. s. treden de volgende leden der Provinciale Staten van Friesland af: Hoofdkiesdistrict Leeuwarden Mr. T. van Hettinga Tromp, J. Troelstra, dr. N. Reeling Brouwer, J. N. Witteveen en S. B. Drijber Bzn. Dokkum D. Fontein de Jong, W. Hellema, Jhr. Mr. C. van Eysinga, F. E. Botma en P. J. Meindertsma. Heerenveen Mr. H. Binnerfs, J. Faber, S. Sleeswijk, J. S. Koopmans en IJ. Reitsma. Sneek F. Sleeswijk Visser, D. H. Okma, J. F. H. vacantie gehouden en schier in alle scholen komt dit in de laatste dagen nu en dan met een of een paar uur voor. Onder politie, postamb tenaren, in de ministeries ontbreken tientallen aan het personeel en de Eerste Kamer onder zoekt de Staatsbegrooting met twee leden boven de reglementaire helftDe enquête-commissie moest den arbeid schorsen, omdat de leden, de opgeroepen getuigen en de stenografen te weinig talrijk waren. Kortom, het is een akelige toestand. Men hoopt, dat de ingetreden koude verandering ten goede zal brengenmaar ik vrees, dat we door de sneeuw niet beter zullen worden. De Minister van financiën brengt ter alge- meene kennis, dat ingezetenen, die in gemeenten buiten den kring van het ontvangkantoor, waar onder zij wonen, voor Rijks-directe belasting zijn aangeslagen, die belasting, te beginnen met 1 Februari a.s. bij den ontvanger der directe be lastingen hunner woonplaats kunnen voldoen, mits, wat de grondbelasting aangaat, voor l Juni van het dienstjaar. Nopens de verdere bijzonderheden kunnen zij bij dien ontvanger inlichting bekomen. De bevoegdheid om aanslagen in de grondbe lasting beneden f 5 door middel van een post wissel aan te zuiveren, is door het bovenstaande vervallen. Op het gebied van den landbouw begint zich een gunstig verschijnsel te openbaren, schrijft men uit Bolsward. De moedeloosheid in het huren van bouwland en greide verdwijnt en maakt plaats voor graagte, zoodat de huurprijzen aanmerkelijk stijgen. De strijk-en verhooggelden zijn hier en daar afgeschaft, elders nemen de verhuurders de onkosten, diede huurders tot nog toe zelven betaalden, voor hunne rekening en dit werkt zeer gunstig op de stemming der bieders. Of dat verschijnsel gunstig is, durven wij zoo ia eens maar niet neerschrijven. Er is een tijd geweest, dat op enkele dagen een ganschen troep menschen zich op de landen van een te huur aangeboden boerderij bewoog met schop en boor, ’t Waren gegadigden, meest boerezoons, die, ge sterkt door de vaders en aanstaande schoonvaders er maar duchtig op losbrandden als het briefje van inschrijving bij den landheer moest worden ingeleverd. Onder de huurders van die tijden is er een groot aantal dat niet alleen gedegra deerd is tot daglooner, maar dit tevens de ouders van weerzijden heeft geruineerd. Laat men asjeblieft zoo niet weer de paarden voor den ploeg slaan, dat kan geen touwen houden. Nu schaft men strijk- en verhooggelden af, of een eigenaar neemt de kosten voor zijn rekening, maar tengevolge van dien verminderden druk op den huurder, schrijft deze zooveel hooger in, of biedt zelfs zooveel dat de verhuurder met die vrijwillige of half gedwongen afstand der strijk- geldbelasting toch nog meer in zijn zak steekt dan vroegerwat geeft dan de maatregel voor voordeel aan den huurder? En wat baat het den daglooner, die te minder verdienste ontvangt naarmate de boer meer huur geeft? Immers nie mendal. Is de meerdere animo bij de boeren te danken aan de mirktprijs zijner productie, dan kan de daglooner er voordeel bij hebben en toch meenen wij, dat nog altijd de huurprijzen te hoog zijn, en dat de maatschappij, vooral in Friesland, het meest zal gebaat zijn, als de boer een ruim bestaan heeft. Zonder ons verder op economisch gebied te verliepen zouden we liefst maar wenschengeen hooger huurprijzen.” Fr. Crt. In de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam kwam onlangs op een avond een man thuis met de alles behalve prettige boodschap, dat straat- roovers zijn portemonnaie met f 12 hadden mee gepakt. De vrouw kon het moeielijk gelooven en toen haar echtgenoot sliep als een roos, stelde ze een nauwkeurig onderzoek in en vond de por temonnaie met slechts enkele centen in een zijner laarzen. Der vrouw ging een licht op en den man ook, toen hij wakker werd gemaakt met de pook, die zoo onzacht op zijn aange zicht daalde, dat hij naar ’t gasthuis moest. De gemeenteraad van Sneek heeft op de Begrooting van 1892 eene som van Honderd gulden uitgetrokken voor kindervoeding op de lagere school. Gedeputeerde Staten hebben dien post niet goedgekeurd. De Raad evenwel wenscht hem te handhaven, zoodat nu de Raad van State in deze zaak moet beslissen. De arbeids-enquête-commissie, die onder leiding van Jhr. Mr. Rochussen in ’t gebouw der Tweede Kamer zitting hield tot het hooren van getuigen, heeft den arbeid gestaakt wegens de influenza. De Exploitatie-Maatschappij der Staatsspoor- wegen heeft voor vierhonderd harer rijtuigen inrichtingen voor gasverlichting besteld. Niet alleen de le en 2e, maar ook de 3e klasse-rijtui- gen zullen daarvan worden voorzien. Aan den heer S. Hamelink, directeur der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij te Heeren- veen, is, naar men meldt, concessie verleend voor den aanleg van een lokaal-spoorweg Leeu warden-Drachten—Groningen. Deze verbinding is zeer belangrijk, want de meeste afgelegen deelen van beide provinciën zullen door dezen spoorweg doorsneden worden, terwijl het lokaal- spoor te Drachten aansluit aan veenSneekHarlingen der heide nog beter, daar eten althans de schapen nog van. Een merkwaardig jubilee. De stad Franeker zal in Mei a.s. haar 700-jarig bestaan kunnen herdenken. In 1192 werden haar door den Potestaat Sicco Sjaardema stedelijke rechten toegekend, welke werden bekrachtigd op den landdag in Mei van dat jaar. Vóór dien tijd 1 bestond de stad uit twee buurten, Godsakker en Froonakker. De laatste naam ging over op de stad. De beteekenis van den naam der stad is dus dezelfde als van het thans nog bestaande Duitsche woord Frohnacker, d. i. akker, waaraan heerendiensten verbonden zijn. Deze naam ver vormde zich langzamerhand tot Franeker. Al spoedig werd de stad de eerste in Wester- goo en speelde zij eene belangrijke rol in de ge schiedenis van Friesland. Eenige harer voor naamste historische feiten zijn de belegering door de Vetkoopers in 1500, en het ontzet door Albrecht van Saksende vernieling van het Klooster Lid- lum in hare nabijheid in 1572de stichting van hare hoogeschool in 1585 en de opheffing daar van door Napoleon in 1811de verandering van het Athenaeum in een krankzinnigengesticht in 1843de aansluiting aan het spoorwegnet van Nederland in 1866. In de laatste jaren is de stad verfraaid door plantsoen, hare verkeerswegen zijn verbeterd en de gezondheidstoestand is door doeltreffende maat regelen bevorderd. OUDE DOELENSTRAAT 11,- Slechts nog korten tijd finale uitverkoop H S in Maison Bébé van KINDERKLEERTJES, g 3 I I I I I I H ZÏ LUIERM ANDSARTIKELEN en complete gill 1 f I I 11 I ill I I ll LUIERMANDEN. DAMES, profiteert JL JL V V/ V JL. JL4» V van deze gelegenheid en vraagt prijscou rant. Zeer fraai flanellen jurk uitstekend in de wasch 1—4 jaar f0,90, alle kleuren. Stoffen jurk, zeer lief gegarneerd, 1—4 jaar, alle kleu-BTI W3 fWA TA W3 T 4 IA ren, f 1,50. Fluweelen matrozenpakjes voor jon-JA JL ÜjLn I I J IA I J I W gens en meisjes, 1—4 jaar, f3,50. Huisboezelaars met wit band, lange of korte mouwen, best katoen f0,40. Tricot manteltjes zeer sierlijk, twee rijen mooie knoopjes fl,50. Flanellen apen rokjes ook in piqué f 0,60. Flanellen luierbroek- jes f0,50. Zendingen tegen rembours. Bekhuis, H. Luiking en J. J. Crolis. Franeker J. Van Loon Jz., J. S. Potter van Loon, W. liarmens Cz., Mr. J. Klaasesz de Boer en M. Kingma Hzn. De verkiezing heeft plaats Dinsdag den 17 Mei. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft In het algemeen heeft de heerschende ziekte op den gang van zaken een zeer nadeeligen in vloed de rouw, waarin zeer vele gezinnen ge dompeld zijn en de talrijke ziektegevallen, waar voor bijna geen familie wordt gespaard, maken dat ’t gezellige leven zeer beperkt isde han del kwijnt daaronder en men hoort dan ook niets dan klagen. Gelukkig is de influenza hier van een goedaardig karakter en de meeste slacht offers zijn menschen op leeftijd, maar er heerscht toch een geest van ongerustheid, die zich in alles openbaart. De scholen zijn half ontvolkt; door afwezigheid van het personeel moeten de lessen worden beperkt aan de meisjes-burgerschool werd heden gedurende de morgenuren gedwongen Tramweg-Maatschappij. zich slechts zelden over de Ha velaar s-zaAk uitge laten. Een zijner familieleden gaf mij daarvan de volgende, niet onwaarschijnlijke verklaring. Naar diens inzien had D. v. Twist geen begrip van den ontzaglijken invloed van Multatuli. Hij was te hooghartig of oordeelde het politiek, niet te ant woorden ook begreep hij niet, welk eene kracht er uitging van eenen stijl en eene wijze van zeg gen, zooals Douwes Dekker bezat”. Alweer een nieuwe krant. Bij de Exploitatie Maatschappij„Multiplex” Kerkstraat 344, Amsterdam, is No. 1 verschenen van: „Algemeen Belang," weekblad voor de mid denklasse. Het blad zal zich wijden aan de be hartiging van de belangen van den middenstand het wil dien stand „op politiek gebied dat bieden, wat hem interesseert, wat hem aantrekt en wat voor hem van belang is.” In de allereerste plaats zullen besproken worden de middelen, waardoor de middenstand zich zal kunnen staande houden in den reusachtigen strijd tusschen kapitaal en arbeid. In eene rubriek„vragen en antwoorden” zullen de lezers gelegenheid hebben, onderling van ge dachten te wisselen. Boeiende feuilletons zullen worden opgenomen en zóó worden gedrukt, dat ze kunnen worden afgeknipt en in boekvorm bewaard. Gratis ont vangen de inteekenaren prachtbanden voor die lectuur, terwijl bovendien nog ééns per jaar een premiewerk zal worden aangeboden. Van tijd tot tijd zullen er platen worden bijgevoegd, „politieke toestanden kenschetsende.” Te oordeelen zoowel naar het uiterlijk als naar den inhoud, wordt in „Algemeen Belang” eene aantrekkelijke lectuur aangeboden, die blijken zal niet alleen mede te werken tot bevordering der belangen van den middenstand, maar ook tot „Belang van 't Algemeen.” l'len belangrijk rapport. In den „Bode der Heldringestichten” komt een raonort voor ytyf «jfy’aght^ door Ds. Ulfers van HM Russische wordt er niet op nagehouden. Ml Prijs per flesch met inbegrip van flesch fl.3C Per origineele kist met inbegrip van kist e: flesschen f 15. Ie kw. Étl-IUM, per flesch van f 1,30, f 1,6 en f2,50% zwaar. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 ma; Franco per post 95 Cents. In het lijvige boek, waarin de levensberichten voorkomen van de in 1891 overleden medeleden van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde, komt ook eene biografie voor van den heer Mr. A. J. Duymaer van Twist. De schrijver, Mr. P. A. van der Lith, bespreekt ook de moeielijk- heden, welke de overledene gehad heeft met Mul tatuli. Hij zegt daarvan o.a. het volgende „Het ontslag, aan Douwes Dekker als adsistent- resident van Lebak verleend, heeft menigeen D. v. Twist doen beschouwen als een landvoogd, die, ongevoelig voor het lijden der inlanders, niet schroomde, een bekwaam ambtenaar op te offeren aan de eischen van het bestaande systeem, dat volslagen onverschilligheid vorderde voor kneve larijen en uitspattingen, ja, zelfs voor misdaden van inlandsche Hoofden, zoolang zij maar het gouver nement getrouw dienden. De heer van der Lith herinnert hier tegenover aan maatregelen, door D. v. Twist op eigen ver antwoordelijkheid in ’t belang der inlandsche be volking genomen, op gevaar af, daarover in bot sing te komen met het opperbestuurhij verzekert, dat 1 van Twist met kracht is opgetreden tegen dezelfde misbruiken, als waarvan Multatuli de S hoofden in Lebak beschuldigde, daar hij o. a. bij besluit van 11 Aug. 1851 heeft bevolen, den re gent van Kendal en eenigen zijner wedono’s te straffen wegens geldafpersing enz. „Het is voorts bekend”, gaat de heer van der Lith voort, „dat er in de Lebaksche zaak een onderzoek is inge steld, hetwelk leidde tot het ontslag van eenigen der Hoofden, terwijl aan den regent van Lebak, voor wiens daden verschoonende motieven waren aangevoerd, op ernstige wijze het ongeoorloofde zijner handelingen werd voorgehouden, met aan maning, zich in het vervolg daarvan te onthouden. Het ontslag, aan Multatuli verleend, was dan ook volstrekt geene poging, om het inlandsch be stuur te redden en het de vrije hand tegenover de bevolking te laten, maar eenvoudig het gevolg van de wijze, waarop Douwes Dekker, voorzeker met de beste bedoelingen, optrad, en die in den ambtenaar niet konden worden geduld. Het sprak van zelf, dat de Gouverneur-Generaal, waar het gold te beslissen tusschen den pas kort geleden opgetreden adsistent-resident, die in allen gevalle getoond had, weinig tact en bezadigdheid te be zitten, en die verlangde, dat men enkel op grond van zijne, door geene bewijzen gestaafde verze keringen, inlandsche Hoofden op de meest kren kende wijze zou behandelen, en tusschen den hoofd-ambtenaar, die het volle vertrouwen der regeering genoot, den eerste niet kon handhaven. De raad van Indië stelde voor, Dekker als onge schikt voor zijne betrekking van „derzelver” ver dere vervulling eervol te ontheffen. De Gouver neur bepaalde zich tot eene verplaatsing naar Ngawi. Voor hen, die D. v. Twist hebben gekend, is het wel zeker, dat daarbij niet de beweegre denen ten grondslag lagen, die Multatuli gelieft op te geven, maar de wensch, om den man te redden, die in geen geval, ook in het belang van een in te stellen onderzoek, gelaten kon worden op de plaats, waar hij, van ambtelijk standpunt beschouwd, zijne ongeschiktheid voor den dienst had bewezen. Die handeling werd door D. Dekker beantwoord met een ongemotiveerd verzoek om ontslag uit ’s lands dienstden Gouverneur-Generaal, die dit toestond, kan het verwijt niet treffen, onrecht vaardig te hebben gehandeld. Het is zeker te betreuren, dat D. Dekker niet in de gelegenheid werd gesteld, zich mondeling bij den landvoogd te verantwoorden. D. v. Twist was echter in de laatste dagen van zijn verblijf Bols' B IN DE •4'1 I ireeit L>. v. iWlst

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1