NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWA.R.Ö EN WONSER AOEEL Uit de Raadszaal. 1892. Een en dertigste Jaargang. No. 5. WIE IS KIEZER? B1NNENLAND. VOOR de lijsten 23 mogelijk. tan Amerika. een den geschikten werk- 'V ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. den winter, dan des zomers steeds DINSDAG 26 JANUARI 1892. &XXXXX XXXX^XXXXXXXXXi^ g DONDERDAG 28 JANUARI. ^XXXXXXXXX^ KXXXXXXXX^ Gij maakt „depressies” In alle vormen Roept dan geniepig „Pas op, ’t zal stormen 1” Gij zijt de kwelgeest Van gansch Europe, De hoofdverwoester Van vreugd en hope. Och, had Columbus U maar vergeten Die man heeft alles Op zijn geweten. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van krachtige, Vóór 15 Febr. worden de kiezerslijsten opge maakt, waarop de namen voorkomen van de kie zers voor de 2e Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. Binnen eene maand na dien datum worden deze lijsten door het Dagel. Bestuur der Gemeente vastgesteld, dadelijk aangeplakt en ge durende 14 dagen op de secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage gelegd. FTiervan ge schiedt openbare kennisgeving. Bezwaren tegen genoemde lijsten moeten binnen 14 dagen na deze kennisgeving met de noodige bewijzen gestaafd, aan den gemeenteraad worden ingediend, die over deze bezwaren beslist. Om op de kiezerslijsten te worden gesteld, moet men zijn 1°. Mannelijk, meerderjarig ingezetene, heb bende op den dag der sluiting van de lijsten 23 jaar bereikt. 2°. In de personeele belasting zijn aangeslagen tegen eene huurwaarde van f 24 in het jaar, zoo men woont in eene gemeente van nog geen 3000 zie len van f 28 in eene gemeente van 3000 —5000 zielenvan f 33 in eene gemeente van 5000 - 8000 zielen, enz. Door de som, voor welke men in de huurwaarde (eerste grondslag) is aangesla gen, met 20 te vermenigvuldigen, kan men zon der hulp den aanslag wetenb. v. wie in Bols- ward voor f 1,65 in de huurwaarde is aangeslagen, kan kiesrecht hebben, want 20 maal f 1,65 is f 33 huurwaarde. 3°. Men is ook kiezer, wanneer men f 10 grondbelasting betaalt, onverschillig waar die grond in ons land ligt, ook bij gemeenschappelijk bezit; ligt deze grond echter elders, dan moet hiervan vóór 15 Februari aangifte geschieden, alsmede, zoo men elders in de huurwaarde voor het vereischte bedrag is aangeslagen, en dit met het voldaan ge- teekende aanslagbiljet van het laatst verloopen dienstjaar kan bewijzen. Bij verzuim hiervan ver beurt men zijn kiesrecht. 4°. Ook kamerbewoners, sedert 9 maanden in een huis wonende, dat het dubbele der huur haalt (overigens aan de eischen der wet voldoende) kunnen op goedgekeurde aangifte ter Secretarie, kiesrecht bekomen. Bij finale sluiting der kiezers lijsten is er voor het loopende jaar geen herstel Ooststellingwerf. In den veehandel begint hier wat meer levendigheid te komen. De vraag naar koeien, die binnenkort moeten kalven, neemt met den dag toe en voor deze soort worden dan ook goede prijzen besteed. Ook de handel in varkens wordt vlugger. De meeste kooplieden leveren aan de export-slachterij te Assen en hoe wel men daar in den laatsten tijd lage prijzen besteedde, moet er uitzicht bestaan dat men spoe dig het kilo met een paar centen zal verhoogen. Aclllum. Ten bewijze, dat de Achlumer vaart, die de Bolsw.- en Fran. vaart in verbinding brengt met het groot scheepskanaal naar Har lingen, nog al veel water afvoert, kan dienen, De boeren klagen Amerikanen Zijn prijsbedervers Van alle granen. Ook zijn voor jaren Reeds in uw sporen Hier kapitalen Door ons verloren. O, land van vrijheid O, land van grootheid Geheel de wereld Erkent uw snoodheid. Een practiseli middel tot op heffing van sociale nooden. De Nederlandsche Schildersbond, vertegenwoor digende 6 afdeelingen en 248 leden (patroons), heeft eene circulaire verspreid, waarin gewezen wordt op de armoede, waarin vele werklieden dikwijls verkeeren tengevolge van gebrek aan werk. Het schildersvak kwijnt gedurende de win termaanden, terwijl in ’t voorjaar en des zomers geen werkkrachten voldoende aanwezig zijn en de patroons zich vaak met mindere werkkrachten moeten behelpen, om aan de eischen van de klan ten te kunnen voldoen en hen op tijd te bedienen. Dan wordt er van den vroegen morgen tot den laten avond gewerkt, en al moet worden toege geven, dat de inkomsten der werklieden dan ook hooger zijn, als de winter in ’t land komt en ’t werk daarmee ophoudt, zijn er weinigen, die overgegaard hebben, zoodat armoede ’t lot van velen wordt. Betere verdeeling van den arbeid kan hierin verbetering brengen. Hoe hiertoe te geraken De Schildersbond geeft aan alle werkgevers (dat zijn de klanten) den volgenden raad lo. Doe in ’t voorjaar niet meer werk ver richten dan hoog noodig is, wijl er dan overvloed van werk is. 2o. Laat uw buitenwerk wachten tot den na zomer of herfst. 3o. Bewaar uwe tuinmeubelen, emmers, tob ben, vaten, rijtuigen enz. voor den winter, dan behoeft de patroon niet als nu vreemde knechts in dienst te nemen. De circulaire eindigt met de opwekking „Moge hetgeen wij onder uwe aandacht hebben gebracht, door u worden ondersteund en verdeeling van het werk betreffende het schildersvak worden bevor derd, dan zullen wij werkzaam geweest zijn tot verheffing van het lot van den geschikten werk man. Elke verheffing van het vak is een verheffing ook van den werkman Tehuizen voor vrouwen. In het N. Adv. bl. komt een „ingezonden stuk” voor, geschreven door den heer S. Wartena Jr., Doopsgez, predikant te Akkrum. Op verzoek nemen we ter wille der goede zaak, hierboven genoemd, uit dat stuk het volgende over „Op Donderdag 24 Dec. jl. kreeg ons dienst meisje een telegram uit haar ouderlijk huis te Stadskanaal, waarbij ze wegens diep treurige om standigheden naar huis werd geroepen. Natuur lijk dat er door haar en door ons onmiddellijk maatregelen werden genomen, om dadelijk aan die weemoedige roepstem gehoor te geven. Maar nu kwam de groote zwarigheid Het was reeds bij half vijf, toen het droevig draadbericht kwam, zoodat zij voor den trein van 9.10 niet kon ver trekken, en dien avond onmogelijk verder dan Groningen komen, waar ze dan ook pas om ruim elf uur op zijn vroegst zou aankomen, wel te ver staan, als de trein op tijd was, wat ouder ge- Bij de heden gehouden raadszitting waren 12 leden tegenwoordig. De heer H. Oosterbaan was absent met kennisgeving. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn a. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van hoof- delyken omslag. b. Een resolutie begeleidende het Kon. Besluit, waarbij opnieuw voor drie jaren concessie is ver leend tot tolheffing aan de bruggen over de Bols- warderWorkumervaart en tot heffing van overgangsgelden aan de brug in de buren te Par- rega, zulks met mededeeling dat omtrent een vernieuwd bezwaarschrift van het gemeentebe stuur van Wonseradeel geen termen zijn gevon den om de goedkeuring te onthouden voor deze heffing van overgangsgelden. c. Een missive van de teekenonderwijzers J. Driebergen en A. v. d. Meer, houdende dankbe tuiging voor de verhooging hunner jaarwedde. Een en ander werd voor notificatie aangenomen. d. Een schrijven van den heer M. E. van deih Meulen, archivaris dezer gemeente, begeleidende een door hem vervaardigd opstel, over het Gilde- wezen te Bolsward, om dit in het archief te plaat sen. Besloten dit onder dankzegging te aanvaarden. e. Een schrijven van Mej. A. BölgerKim, naar aanleiding der aanbeveling voor lid der Da- mes-Commissie voor de handwerken. Aangezieu dit schrijven is ongezegeld, stelt de Voorzitter voor het ter zijde te leggen, hetwelk werd goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een lid der dames-commissie voor de handwerken. Mejuffrouw WesterbaanSlothouwer werd be noemd met 9 stemmen, op Mejuffrouw Bölger Kim waren 3 stemmen uitgebracht. 2. Behandeling van de missive van Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Hervormde gemeente inzake den St. Martinitoren, met advies van Bur gemeester en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren, dat zij zich laten leiden door de meening, dat aan deze zaak een einde dient gemaakt; en ofschoon hun vroeger voorstel om f 50,te bepalen, hun niet onbillijk voorkomt, stellen zij toch voor, om nu het kerk bestuur' aanbiedt f 40,per jaar te geven, deze som maar te aanvaarden, onder bepaling, dat deze regeling bij nadere overeenkomst worde be vestigd. De heer v. d. Weij heeft indertijd gestemd voor het billijke voorstel om de vergoeding te bepalen op f 50,Hij wil niet terug treden in de toen geleverde beschouwingen, doch hij is bij over weging tot het resultaat gekomen, dat het het woonte op den dag voor Kerstmis tot de uitzon deringen behoort. Maar ze kende niemand in Groningen en was er volslagen vreemdeling. Waar zou ze zoo laat in den avond, juister in den nacht nog henen Goede raad was duurDaar herinneren we ons eensklaps, dat we in het station wel eens onder de vele annonces iets gezien hadden van „Tehui zen voor vrouwen”, aanbevolen door den Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Stond ook Groningen daarop niet vermeld als een der plaatsen, waar zulk een „Te huis” voor vrouwen gevonden werd? ’t Werd direct door ons onderzocht, en gelukkigwe had den ons niet vergist. Er was in de Pelsterstraat te Groningen zulk een „Tehuis”. Onmiddellijk telegrafeerde ik, dat ’s avonds met den laatsten trein ons dienstmeisje via Leeuwar den zou arriveeren, dat ze geheel onbekend was en dat ik verzocht om hulp en logies. Ons vertrouwen op het „Tehuis” werd niet beschaamd, maar de verleende hulp overtrpfonze stoutste verwachtingen, ’s Nachts stonden twee uit het huis haar reeds op te wachten aan het station, en brachten haar per tram naar haar ver blijf, waar ze werd verkwikt door brood en koffie en haar in een net kamertje een heerlijk bed was gespreid. Den volgenden morgen bij tijds gewekt, werd ze, na een goed ontbijt, naar de eerste tram gebracht, om hare reis voort te zetten. En al die zorg en goede gaven kosten haar slechts vijftig cents, de nachtelijke tram mede inbegrepen. Misschien doe ik velen geen ondienst met de herinnering, dat zulke „Tehuizen” worden gevon den, behalve te Groningen, o. a. ook te Amster dam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, en inlich tingen en logies in verschillende andere steden verstrekt worden, als te Alkmaar, Dordrecht, Haarlem, Leiden, Maastricht en Zutfen. Mis schien zijn er later nog wel meer bijgekomen, wat gemakkelijk bij een der genoemde „Tehuizen” kan worden onderzocht, terwijl misschien ook wel het Bestuur van den „Nederl. Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn” van raad en advies zal willen dienen. Dit bestuur bestaat uit de dames Douairière Klerck, geb. van Hogen dorp en Mevr. Gevers Vrolik." Naar wij vernemen, moeten deze zeer nuttige inrichtingen voor een groot deel door giften be staan wellicht wordt hierdoor nog iemand opge wekt, er ook zijn steun aan te verleenen. Niets nieuws onder de zon. Dat er ook vroeger wel over een „normalen” arbeidsdag is gesproken en nog wel een korteren dan den nu verlangden achturige, kan blijken uit het volgende rijmpje, kort geleden gevonden in een „kroniek van Brabant’ van den jare 1618: Vijf uren zuldy in den dach God eeren, Seven uren zuldy u werck hanteeren, Seven uren meuchdy slapen, Twee uren meuchdy locht rapen, Drie uren meuchdy eeten, Aldus doende zuldy den tijd vergheten, Het blad dringt op het nemen afdoende maatregelen aan. De heer Noord tzy deelt naar aanleiding van eenige vragen in de Bazuin mede, dat hij bij de bekende intrekking van zijn ontslag-aanvrage als docent te Kampen, zich het recht voorbehield zelf het tijdstip van zijn terugtrekking temogen kiezen. „Bijna onmiddellijk na de Synode, zegt hij voorts, trad ik dan ook met het comité van de centrale kiesvereeniging in ’t district Kampen in overleg over een mogelijken opvolger. „Intusschen deden er zich een paar omstandig heden voor van zakelijken en voorbijgaanden aard, die met mijn persoon als zoodanig niets te maken hebben. „Ik sprak er over met den president-curator deelde ze daarna ook schriftelijk mede aan de broeders curatoren. „Die omstandigheden zijn echter van zulk een vertrouwelijk karakter, dat er publiek geen sprake van kan zyn. Dit is nu eenmaal niet anders.” ’t Is mogeljjk dat anderen iets van deze op heldering begrijpen. Ons is zij even onverklaarbaar als onverschillig. Te Amsterdam werd in de vorige week (Dinsdag) de eerste groote hardrijderij gehouden. Ofschoon er groote prijzen waren uitgeloofd, was ’t aantal mededingers zeer klein, er waren slechts 13. De spiegelgladde baan was 200 meter lang. Eerst werd gereden in den wind, daarna voor den wind. In de eerste ronde vielen af F. van der Ben, Amsterdam tegen G. Entjes, Groningen. Wessel Entjes uit Groningen kwam niet op, zoodat Dekker uit Zwolle een vrijen rit had. A. Hoogendijk uit Moordrecht hield Klaas Hanje tot op het laatst in beide ritten goed bij, doch verloor het met slechts ongeveer 1 meter. L. Tamminga uit N.-Amstel viel af tegen A. Boersma uit Amsterdam Koopmans uit Akkrum tegen Wiebe de Vries uit Leeuwarden F. Holst uit N.-Amstel tegen K. Wester uit Eernewoude. Merk Kingma uit Grouw had een vrijen rit. Den prijs van f200 behaalde Hanje van Ak krum, den tweeden prijs van f 75 G. Entjes van Groningen, den derden van f25 Wester van Eernewoude en den vierden van f 10 Wiebe de Vries van Leeuwarden. dat het ijs daarin, zoolang er gestroomd wordt, mets te beteekenen heeft en nooit te vertrouwen is. Dat ondervond thans voor de zooveelste maal weder een achttienjarig meisje, dat, onder de nieuwe tiile willende door rijden, er geheel onder zakte. Gelukkig voor haar schoten een paar mannen terstond met een ladder toe om haar te redden, dat hun dan ook mocht gelukken. Op welke manier de zoogenaamde kwartjes vinders trachten hun slag te slaan, blijkt uit het volgendeEen te Rotterdam wonende schoen maker kreeg bezoek van een persoon, gekleed als heer, die hem eene groote bestelling deed, doch voor nadere bespreking was het noodig, dat de schoenmaker naar Amsterdam overkwam. Hieraan werd voldaan, en aan het station aldaar werd hij door bedoelden persoon opgewacht, die hem bracht naar een bierhuis. Twee personen zaten daar aan een tafeltje om grof geld te spelen, doch hoeveel moeite men ook aanwendde, de schoenmaker had geen lust, om aan het spel deel te nemen. Hij kreeg achterdocht, en er vielen eenige woorden. Op een gegeven oogenblik was de persoon, die met den schoenmaker had onder handeld, verdwenen. De schoenmaker kon on verrichter zake huiswaarts keeren. Op de Kattenburgerkade te Amsterdam viel een jongetje van een jaar of acht te water. Reeds was het kind onder een tjalk weggedreven, toen plotseling een wakkere knaap, de 13^jarige A. Stadtman, die op weg was naar school, den kleinen drenkeling zonder aarzelen nasprong en de voldoening had, hem van een zekeren dood te redden. Alsof er niets gebeurd was, ging het moedige kereltje in zijn natte pak naar school, vanwaar hij echter natuurlijk door den onderwijzer naar huis gezonden werd, om droge kleeren aan te trekken. Te Emdenkamp in de provincie Drente had een geval van bloedvergiftiging plaats, dat om de bijkomende omstandigheden zeker welde vermelding waard is. Een dochtertje van de wed. Schluter klaagde onder schooltijd over pijn in den vuet, dien ze had verwond. Dit verergerde dermate, dat de dokter werd gehaald, maar te laat; ’t kind overleed na korten tijd. Volgens verklaring van den geneesheer zijn hier nieuw geverfde kousen, die ’t meisje droeg, als oorzaak te beschouwen. Te Aalten is bij den predikant Gangel, die in 1886 den kerkelijken strijd leidde, uit wraak onmenschelijk huisgehouden. Eerst heeft men diens huis met vuil besmeerd, en toen diens hond een der achterpooten afgesneden. Een mensch, door godsdiensthaat bezield, is tot de grootste wreedheden in staat. Eenige Nederlandsche adellijke dames heb ben een bond opgerieht ter bestrijding eener gruwelmode, zooals zij het dragen van vogelen op vrouwenhoeden en vrouwenkleeren noemen. Engeland en Frankrijk voerden in een enkel jaar tijds 160,000 vogelhuiden in. Gedurende het laatste saisoen bedroeg deze invoer in Frankrijk alleen een millioen colibris. Deze laatsten wor den, om den glans hunner vederen te behouden, levend gestroopt. In een circulaire, waarin tot toetreding tot dezen Bond wordt opgewekt, worden nog meer cijfers genoemd, welke een overzicht moet geven van het enorme getal vogels, dat ter wille der mode gedood wordt. De dames noemen het zondigen tegen de na tuur, ter wille eener dwaze ijdelheid, hare schoon ste kinderen te verdelgen, zoowel als tegen dat gene, wat den menschen, en vooral der vrouw het heiligste zijn moest; medelijden,ontferming Wij vreezen, zegt de Zutph. Ct. zeer juist, dat de Bond weinig leden zal trekken. De ijdelheid is sterker dan een vrouw. Zoolang de mode het dragen van vogeltjes voorschrijft, zullen ze in zwang blijven, ondanks het krachtigste protest van vele fijngevoelige dames; eerst als demode weer iets anders heeft ontdekt (wat misschien niet minder ergerlijk zal wezen) zullen de vogelen verdwijnen, ook zonder tusschenkomst van een nieuwen Bond. Het zal er mee gaan als met de „queues,” Protesten tegen die onnatuurlijke uit wassen had den niet de minste uitwerking, Zoodra echter juffrouw Mode begon mee te spreken, verdwenen ze als met een tooverslag. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de officieren voortaan in het bezit moeten zijn van revolver, veldkijker, zakkompas, telegram- boekje, veldflesch, musette enz.voor eerste aan schaffing dier voorwerpen kan aan elk officier een geldelijk voorschot van f 100 worden verleend, dat in 2 jaren moet worden terugbetaald door inhouding op de traktementen. Voorts krijgt ieder officier bij mobilisatie een verbandpakje, dat ge borgen moet worden in een borstzak binnenin de jas. Een paartje, dat in den Haag wilde aan- teekenen, werd weggezonden, omdat de bruidegom te jong was (17 jaar en 2 maanden). Het bruidspaar heeft nu een request aan de Koningin gezonden, in de hoop, daf de aan staande man vergunning moge krijgen. De Bred. Ct. klaagt over de wijze, waarop men te Breda te werk is gegaan met het zoeken naai water voor de waterleiding. Er is nu 7 jaar gezocht en f 21,009 uitgegeven en thans is men nog even ver en heeft nu weer besloten het rivierwater vun de Mark te gaan onderzoeken i Bolswardsche Courant h

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1