NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERABEEL Een 1892. en dertigste Jaargang. No. 7. BINNENLAND. ZDe Spaarbank DONDERDAG 11 FEBRUARI. VOOR verlaging der Weij, ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BOLSWARD. van den groei der instelling 1882 f 195,552,05s 1884 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 sel der sociaal-democratie voor hen gaat verblee- ken en verdwijnt. Moge onze hoop verwezenlijkt worden en onze vrees beschaamdDen heer van Zinderen Bakker lof voor zijn kloek woord 1” aantal daalde van 273 tot 263. Toch is ook de omvang hunner werkzaamheid toegenomen. Immers het gezamenlijk bedrag dat zij ver schuldigd waren, beliep in 1888 f57,780,818,15 tegen f36,670,828,88 in 1880, terwijl zij per dui zend zielen der bevolking bij ’t einde van 1880 vijf-en-vijftig en bij ’t einde van 1888 zeven-tn- zestig boekjes in omloop hadden. De directeur der Rijks-postspaarbank meent te kunnen verzekeren, dat van haar het meest ge bruik wordt gemaakt door die klassen der bevol king, op wier belangen de wetgever in de eerste plaats het oog had, toen hij haar in ’t leven riep. Daarvoor pleiten de volgende verschijnselen. Eer stens dat op zeer enkele uitzonderingen na in de verloopen tien jaren het totaal bedrag der inge legde gelden steeds het grootste was tijdens het derde kwartaal, en het totaal bedrag der terug betaling steeds het grootst tijdens het vierde. Het ligt nu voor de hand, hier te denken aan de kringen der bevolking, die, wanneer hun verdien sten het ruimst zijn, een gedeelte ervan afzonde ren, om het later aan te wenden tot inkoop van benoodigdheden voor den naderenden winter. Ten tweede was de eerste maand des j aars voor de postspaarbank altijd een buitengewoon gunstige. Naar alle waarschijnlijkheid, merkt de directeur op, het gevolg van de omstandigheid, dat gedu rende die maand aan een deel der burgerij buiten gewone voordeelen toevloeien. Het volgende staatje van de inleggelden tijdens Januari der opeenvolgende jaren kan een denk beeld geven in - 383,446,0 P - 384,594,54 - 452,968,22 - 588,023,44s - 755,849,74s - 880,347,97 - 1,123,107,75 - 1,211,206,48 - 1,282,485,19s. Voor de toekomst zou het er toe bijdragen, de instelling steeds dieper wortel te doen schieten in het volksleven, indien zij meer en meer eene rol ging spelen bij het sparen in de scholen. Men weet, hoe dit op eenvoudige wijze kan geschieden door opplakking van 1 cts. postzegels op daartoe bestemde formulieren. Ook hierin is vooruitgang. Als het waar is, zegt het Soc. Weekbl., wat wij gelooven, dat het sparen, mits goed geleid, op voedende kracht oefent een gewoonte wekkend, die, onder niet al te ongunstige omstandigheden, groote kans heeft, een gewoonte te blijven voor het leven dan is het ook waar, dat aldus zaad wordt gestrooid, hetwelk later den oogst op den akker der rijks-postspaarbank moet vergrooten. Ten slotte en voorzeker terecht acht het aangehaalde blad, dat het hoogtepunt van den wasdom der bank in de verte nog niet is bereikt, maar meent tevens den tijd rijp voor maatregelen, om haar groei nog te bevorderen, om haar werk kring te verruimen. De St. Ct. bevat de statuten der naamlooze vennootschap Maatschappij de Groote Schouw burg, te Rotterdam. De brood- en koffieuitdeeling te Haarlem is Zaterdag geëindigd. Gedurende ruim 6 weken werden dagelijks aan minstens 1500 personen, waaronder 1100 kinderen, flinke porties verstrekt. Sequah heeft aan het Dordsche publiek medegedeeld aldaar nog deze week te zullen ver toeven en dat hij te ’s Gravenhage het Casino in de Wagenstraat voor zijn séances heeft gehuurd, welke huur ingaat heden over acht dagen. Door de directie der gasmaatschappij (Im perial) te Haarlem, wordt aan den Raad dier gemeente verzocht de concessie, die eerst in 1903 eindigt, reeds thans met 15 of 20 jaar te verlen gen. Het is reeds de derde maal, dat de directie op concessieverlenging aandringt. Dezen keer biedt zij als voordeel aan verlaging van den gasprijs voor de gemeente en de parti culieren van 9 tot 7 of 6‘/2 cent; levering van het gas voor de publieke verlichting voor 3l/2 cent; een halve cent van iedere M3. verstookt gas door de gemeente of particulieren en ver plaatsing der fabriek uit het midden der stad naar een buitenwijk. Zij zegt bij haar voorstel, dat dit het uiterste is wat zij kan aanbieden. Of de Raad ook thans wei op het verzoek zal ingaan, valt te betwijfelen, daar algemeen op eigen exploitatie wordt aangedrongen. De eerste aflevering van het door den Anti- Opiumbond uit te geven tijdschrift is verschenen. Het heet De Opium-Vloek. De hoofdinhoud van deze aflevering is het rapport van het lid in den Raad van Neerl. Indië W. P. Groeneveldt, over het Opium-monopolie in Fransch Indo-China, waarvan de beschouwingen, de conclusiën en de slotsom telkens geplaatst worden naast die van het indertijd door den bond uitgegeven geschrift De Opium- Vloek op Java, om de merkwaardige overeenstemming tusschen die beide aan te toonen. Daarop volgt een artikel van J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oije, over Het Ac- cijns-licentie-stelsel, eenige kortere bijdragen en het verslag omtrent den bond over het jaar 1890/91. Zoo iets, dan is dit tijdschrift een middel om de belangstelling van alle Nederlanders voor deze donkere plek in ons Indisch beheer levendig te houden. Hoe goed men in Noord-Brabant op de hoogte van de toestanden in andere deelen van ons land is, blijkt uit eene mededeeling, voorkomende in het onlangs te ’s Hertogen bosch opgericht Noord-Brabantsch Dagblad, betreffende de pers in Nederland. Volgens dat blad worden de on katholieke bladen in ons land öf door Joden ge schreven en uitgegeven, öf staan zij geheel of ten deele onder de hoede van Joodsche geldschieters 1 Dit is de reden waarom zij zwijgen over de schrik barende toeneming van de macht der Joden. Zou nu de man, die dit schreef, zoo weinig op de hoogte van den toestand zijn Dan deed bij beter maar te zwijgen. Of zou hij het schrij ven tegen beter weten in Dan deed hij nog beter als hij zweeg. De Duivelshoeker W., te Amsterdam, die door het ongeluk vervolgd wordt wijl het hem telkens een erfenisje bezorgt, om hem lichame lijk en zedelijk nog dieper in den kelder te hel pen, is door zijn onmatigheid en andere uit spattingen thans zoover gekomen, dat hij niet meer zonder hulp van zijn bed of van zijn stoel kan opstaan. Zoolang hij nog rijksdaalders kan schuiven wat, de wijze in aanmerking geno men, waarop hij er mede omspringt, wel niet lang meer zal duren, vindt hij, natuurlijk, gewillige adsistenten te over maar hoe zal de uitgemergelde man het maken, wanneer het laatste kopstuk zal zijn verbruikt? De fortuin is toch eene dwaze dame. Hoevelen had zij met die f 23,000 het bedrag der twee erfenissen, werkelijk gelukkig kunnen makenEn zij wierp ze toe aan een verkwister, tot zijn totalen stof- felijken en zedelijken ondergang. Er heerscht op het oogenblik groote drukte bij de administratiën voor het leger tengevolge van de overplaatsing „op papier” van duizenden miliciens. Zulks is een gevolg van de nieuwe localiteiten der militie, met het doel vlugger te kunnen mobiliseeren. De voortvarendheid hierin door den Minister van Oorlog betoond, verdient allen lof, want de vlugste wijze van mobiliseeren kan voor ons kleine landje nooit vlug genoeg zijn. De vraag komt echter bij ons op, of het niet doelmatig zou zijn, in plaats van groote ma noeuvres te houden, dit jaar de geheele militie, zij ’t voor 3 dagen, op te roepen in hunne nieuwe garnizoenen, teneinde zich te overtuigen, dat ieder weet waarin hij zich bij eene opkomst met spoed moet begeven Onder bevel van den kapitein Alard, kom- mandant der maréchaussées te Roermond, werd Donderdag het uitgestrekte Echterbosch, gelegen op drie uren afstand van Roermond, door een 25tal maréchaussées doorzocht, daar bericht ont vangen was, dat de moordenaar van vrouw K. te Haaren en van de jeugdige A. M. uit Hagen zich daar zou ophouden. Op Pruisisch grond gebied hadden een lOtal gendarmen postgevat zoodat de moordenaar, zoo hij zich daar ter plaats, had bevonden, in de val had moeten loopen. Na een drijfjacht van 8 uur v.m. tot 2 uur n.m., die geen gunstig resultaat opleverde, trok men op last van den kapitein naar do verschillende standplaatsen terug. Uit de provincie Friesland zijn in het jaar 1891 als landverhuizers vertrokken 872 personen tegen 718 in 1890. Het grootste getal leverde de gemeente Het Bildt, nl. 102daarop volgt Barradeel met 95. Onder de vertrokkenen wa ren 385 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, 131 vrouwen, 355 kinderen en 1 dienstbode. Door de Jury voor den tooneelwedstrijd te Leeuwarden, door de directie der „Harmonie” uit geschreven, is voor de afdeeling „Nederlandsch” de eerste prijs, verguld zilveren medailje met f 150, toegekend aan de rederijkerskamer „De Genestet" te Utrechtde tweede prijs, zilveren medailje met f 75, aan „La belle Espérance” te Groningen en de derde prijs, bronzen medailje, aan Amstels Tooneel- en Zangvereeniging „Louis Jacques Vellmari” te Amsterdam. De uitslag van de afdeeling„Friesch” zal in het laatst dezer maand worden bekend gemaakt. Naar uit den Haag wordt gemeld is het aantal personen, die aan de Tweede Kamer kennis hebben gegeven, dat zij in aanmerking wenschen te komen bij de benoeming van een lid der Algemeene Rekenkamer, zeer aanzienlijk en neemt het nog dagelijks toe. Dit kan niemand verwonderen voor andere betrekkingen wordt eene speciale kennis gevor derd, maar voor het lidmaatschap van de Reken kamer, waar het ambtenaarspersoneel het werk doet, kent bijna iedereen zich de vereischte ge schiktheid toe men beschouwt bet als een otium cum dignitatie, en een inkomen van f 4000 is wel de moeite waard, dat men er naar vraagt. Nog altijd is het regiment grenadiers en jagers zonder kolonel. Eischt het staatsbelang eene benoeming, dan is het ontbreken van een chef niet verantwoord. Is het geen eisch van staatsbelang, en de zaak van ondergeschikten aard, dan is het nog veel minder te begrijpen, dat in de hoogste kringen des lands daarover zooveel te doen is. Kan echter zonder nadeel voor het land of den dienst een chef gemist worden en een op hem volgende zoo langen tijd ad interim met de zaken worden belast, dan zou men daaruit de gevolg trekking kunnen maken, dat er ook in dit op zicht op onze weerbaarheid valt te vereenvoudigen en te bezuinigen. Men schrijft aan de Maasbode uit Schiedam Er heerscht hier sinds eenigen tijd veel be drijvigheid onder de ambachtslieden, vooral onder de koperslagers, die tot laat in den nacht werken machinisten, loodgieters, timmerlieden, smeden, metselaars enz., allen zijn tevreden en kunnen beter in hun onderhoud voorzien dan eenigen tijd te voren. De ongewone drukte ontstaat, doordat de nog overgebleven branders, die het nog doen kunnen, hun fabrieken of branderijen volgens een nieuw systeem laten inrichten, de een tot een Weener, de ander tot een Fransch, weer ander tot een Deensch, Zweedsch, Schotsch of lersch systeem. Nu wil dit niet zeggen, dat men in de inrich tingen deze verschillende talen moet spreken. Zoo dat waar was, zouden de leeraren der hoogere burgerschool heel wat te doen krijgen. Neen, het verschil bestaat alleen in de gistfabricatie. Het is te hopen, dat een goede oplossing der moei lijke quaestie nu maar gevonden zal zijn. Herhaaldelijk komt het voor, dat door het personeel der Staatsspoorwegmaatschappij, met de treincontróle belast, onjuiste gedeelten van retour- kaarten worden ingezameld, nl. dat op de heen reis het retourgedeelte in plaats van het heenreis gedeelte wordt afgescheurd. Daar hierdoor op de terugreis voor de reizigers ongerief ontstaat, door het nemen van nieuwe plaatsbewijzen en de be taling van de verhooging, hetgeen aanleiding tot reclames geeft, is door de directie der Staats- spoorwegmaatschappij bepaald, dat, wanneer door een beambte die zich daaraan schuldig maakt, onmiddellijk daarvan wordt kennis gegeven, dezen dan geen straf, zooals tot nog toe het geval is, zal worden opgelegd, mits hij het verkeerd ingenomen biljet niet vernietigd heeft. Men ver wacht, dat hierdoor voortaan de door de reizi gers in te dienen reclames gemakkehjker zullen kunnen worden nagegaan of zij al of niet ge grond zijn. In een verslag over de voordracht, door mr. N. de Roever in de gehoorzaal van Teyler’s Stichting te Haarlem gehouden, schrijft de Haar- lemsche Courant Tot hier gekomen nam de spreker eenige mi nuten pauze om echter niet meer aan het woord te komen. In de pauze zelve ging ’t licht in de zaal uit en alle pogingen om het weer te ontsteken, bleven vruchteloos. Een sterke gas lucht verspreidde zich docr het lokaal en het publiek verwijderde zich. Zaterdag namiddag is op den Goudsclien rijweg te Rotterdam een 6 jarig knaapje, dat op een sleeperswagen wilde springen, gevallen, met het gevolg dat een der achterwielen het knaapje over den hals ging, tengevolge waarvan hij on middellijk dood was. Eene merkwaardige verklaring. Uit St. Anna Parochie wordt aan de N. Rott. Crt. gemeld, dat aldaar „in het lokaal der afdee ling van algemeen kies- en stemrecht optrad de heer van Zinderen Bakker, een der bekende lei ders van de Volkspartij in Friesland. Zijne rede was eene variatie op het gewone thema. „Nadat de spreker zijne rede geëindigd had, deed hem de voorzitter der vergadering, de heer T. P. Schat, bekend door zijn aandeel in de ker kelijke troebelen alhier, de volgende pertinente vraag: Hebt gij hoop op den revolutionairen weg Hebt ge geloof daarin Spreker, de heer S. drukte als zijne overtuiging uit, dat de revolutie niet te keeren is, en vond het daarom noodig, dat daarop gewezen werd, opdat iedereen zooveel mogelijk zal voorbereid wezen en wete, wat hem te doen staat. „De heer van Zinderen Bakker antwoordde hierop, dat hij geloofde in den weg van evolutie. Een andere vraag is echter, of hij verwacht, dat er geen geweldadige uitbarstingen zullen komen. W ie revolutie wil, moet ophouden met het aan grijpen van middelen tot verbetering van de toe standen dan niet gewerkt bij verkiezingen, dan niet werkstakingen gesteund, want dit en nog veel meer werkt de evolutie in de hand en de revolutie tegen. Het is treurig, maar toch waar, dat het volk nog menigen trap zal te verduren hebben, voor het zal zeggen„dat moet op houden.” Of we willen of niet de geheele geschiedenis leert het de weg der evolutie moet worden gevolgd, en de ontwikkeling der toestanden in de richting van voortdurende beterschap te trachten te bevorderen is onze taak, onze plicht.” „De Vaderlander” zegt naar aanleiding hier van „Een merkwaardige verklaring, mede een der teekenen van kentering in de gevoelens veler sociaal-democraten in Friesland. Een verklaring, die hoop opwekt op vreed zamer oplossing der sociale misstanden met sa menwerking van meerderen, hoop op wegne ming van den angel van het wantrouwen tegen iederen niet-socialist. Een verklaring, die echter ook vrees inboezemt want van niet weinigen is het helaas te vreezen, dat hun belangstelling voor de noodige sociale verbeteringen zal inslapen, zoodra het akelig spook- Riiks-lBoslspaarhank. De directeur dezer spaarbank heeft een geschrift in ’t licht gegeven, getiteld „Statistisch historisch overzicht betrekkelijk het eerste tienjarig tijdperk van haar bestaan (1 April 1881—1 April 189L”) Het volgende ontleenen we aan een artikel in het „Sociaal Weekblad” dat een belangrijk uittreksel geeft van dat geschrift. Er blijkt duidelijk uit, dat door de ambtenaren een zeer belangrijke arbeid verricht werd. Het getal verzonden en ontvangen brieven bedroeg niet minder dan 178,219. Hierbij worden niet ge rekend de verantwoordings-staten der postkantoren, de ter verificatie toegezonden boekjes, de aan vragen om materiaal, de uitgegane kennisgevingen betrekkelijk inleg- en tegoed-bedragen en de orders tot terugbetaling. Er werden uitgegeven 390,051 spaarbankboekjes, waarvan 97,642 geheel werden terugbetaald. Er hadden plaats 3,435,462 inlagen en 912,879 terug betalingen hiervan eischten 261,583 machtiging der directie wegens het bedrag. Het totaal-bedrag der inlagen was f 66,318,862,81 en dat der terugbetalingen f 46,460,661,80s. Niet in alle provinciën werd van de spaarbank in ge lijke mate gebruik gemaakt. Op elke duizend zielen behooren in Limburg 65, in Noord-Brabant 66,8 tot de inleggers, in Friesland slechts 30 en in Groningen 23, hetgeen waarschijnlijk hieraan is toe te schrijven, „dat in de laatstbedoelde pro vinciën een belangrijk aantal particuliere spaar banken te vinden zijn, veelal reeds geruimen tijd bestaande en bestuurd door mannen, die in hun omgeving groot vertrouwen genieten.” (Dit laatste is in ’t bijzonder van toepassing op Bolsward en omstreken Red.) Enkele dier particuliere banken zijn tijdens de werking der Rijks-postspaarbank bezweken. Hun Op den elfden Februari 1867 werd door zes Bolswardsche burgers, van wie naar waarheid ge tuigd werd, dat zij „aan het publiek allen waar borg voor soliditeit en goed beheer opleverden,” eene spaarbank opgericht. Het waren de heeren A. W. Huidekoper, N. de la Lande Cremer, T. v. d. Weij, W. A. Peereboom, L. Leroir en D. J. Brouwer. Het toezicht op het beheer werd opgedragen aan drie van de meest geachte en als solide overbekende ingezetenen dezer Gemeente, nl. de heeren W. van Hulst, H. van der Werf en J. E. Westenberg. Den eersten April 1867 werd de spaarbank ge opend. Het heugelijk feit der définitieve oprichting wordt heden door de tegenwoordige en de vroe gere bestuurders en commissarissen feestelijk herdacht. Zonder de minste overdrijving mag hier gespro ken worden van een heugelijk feit. Immers sedert die oprichting hebben duizenden ingezetenen ge toond, dat de spaarbank een zegen voor Bolsward is geweest en nog is. Heeren Bestuurders en Commissarissen kunnen met voldoening terugzien op hetgeen ze in dezen hebben tot stand gebracht de belangelooze wijze, waarop zij hebben mede gewerkt, niet alleen om armen te ondersteunen, maar ook om armoede te voorkomen, is velen ten zegen geweest. Velen hebben getoond, dat de spaarzaamheid niet enkel eene deugd was onzer vaderen, maar ook thans eene spaarbank kan doen bloeien. Heeren bestuurders hebben eene aanzienlijke som ter beschikking gesteld van de spijs-commis- sie, waarvoor de behoeftige ingezetenen gisteren eene aangename verrassing bereiden. Hulde brengen we dien heeren èn voor hunne jarenlange toewijding aan eene hoogst nuttige zaak, èn voor de mildheid, waarmede zij bij hunne feestviering den armen gedenken Dat ze nog lang ook voor de spaarbank mogen blijvende rechte mannen op de rechte plaatsen Omdat we ons overtuigd houden, in den geest onzer lezers te handelen en ook, omdat we mee nen, dat de plicht der erkentelijkheid dit vordert, geven we hier de namen van de mannen, die Bolsward en omstreken zoo zeer aan zich hebben verplicht 1. Tegenwoordige Bestuurders W. A. Peereboom, D. J. Brouwer, N. de la Lande Cremer (deze drie heeren en den heer T. v. d. Weij in 't bijzonder een woord van hulde zij toch hebben gedurende een kwart-eeuw hunne beste krachten gewijd aan de belangen van de spaarbank), P. J. Fennema, A. Bouma Hzn. en B. Bölger. 2. Tegenwoordige Commissarissen T. van der Weij, H. J. v. d. Oever en C. A. Dardenne Ankringa. 3. Oud-Bestuurders: L. Levoir, A. W. Huidekoper, J. E. Westen berg, Baron L. C. v. d. Feltz, T. van M. A. Jentink en K. van Ringh. 4. Oud-Commissarissen W. van Hulst, J. E. Westenberg, S. Kutsch Lojenga, Mr. J. Boldingh Gzn., Baron L. C. v. d. Feltz, E. van der Werf. e Bolswardsche Courant I- 1 -* TE 1883 - SRf? A4.R 015 •n n Ti T) Ti Ti Ti Ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1