UITVERKOOP. r I L I IJ 17 Kantongerecht Bolsward. Kennisgeving-Grondbelasting. Kost en Inwoning met Vrije Kamer gevraagd. i JLanbestedingL Bekendmaking. G. SCHRAKAMP, Bolsward. Ofïicieele Advertentiën. BURGERLIJKE STAND. ^ADVERTËÏTÏËN.^ VERKIEZINGEN. a. het leveren van Druk werk over 1892 b. het leveren van Schrijf- en Kantoorbehoeften over 1892, een en ander ten be hoeve van de Gemeente- Administratie. Japonsloffen, vanaf 10 ets. breed, 10, 15 en 17% ets. breed. Voorts Bontjes, Paars, Drill’s, Vitrage’s. Jaquets vanaf f 1.50. Zomer-, Regen- en Kindermantels, alles tegen ongekend LAGE prijzen. GEERTJE, Noteering van C. RINSE. met zijn attributen en 8 7 6 5 4 3 2 1 21 5 zöl hsv SCHAAK-PROBLEEM. No. 2. W i t speelt geeft in twee zetten mat. Bolsward. Zwart. e7 e5 b—8 c—6 g-8 f—6 4 4 4 4 3 5 4 o 0 BEKENDMAKING. Brieven met conditiën onder letter Q bureau dezer courant. 4 6 R 4 g—1 f—3 f—1 c—4 80% 60% 44% D Nederland. Oostenrijk. 79 80%g 80% 28% 88s/i6 89 V. 89% 92’/ig 6474 96 60 187>s BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, zullen op Woensdagl7 Februari 1892, ’s middags 12 uur, ten Raadhuize aan besteden Gedrukte lijsten met de voorwaarden zijn voor 15 cent verkrijgbaar ter Secretarie, waar de ge zegelde inschrijvingsbiljetten vóór de besteding moeten worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PEEREBOOM. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd: 197 Koeien 9 Stieren, 25 Kalveren, 76 Scha pen, 00 Lammeren, 100 Varkens, 9 Biggen en 0 Paardon Prijs der Koeienf 60 a f 280Stieren f 60 a f 180; Kalveren f 12 f 30; Schapen f 12 a 35Lammeren f 00 a f00Varkens f30 a f 120 Biggen f 12 a 1 25; Paarden f 00 èfOO. Heden Dochter in den ouderdom van 30 jaren. Een lang durig doch geduldig lijden maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. W. B. REINOUTS en Echtgenoote. Bolsward, den 4 Februari 1892. Eenigste kennisgeving. AMSTERDAM, 8 Febr. 1892. Kaapolie per 100 Kg. Vliegend f 287i 28. lo Mei 27%. Io Sept.Dec. 27 liijnolie per 100 Kg. Vliegend f 20% a lo MaartMei 20% a 3/t. lo JuniAug. 217» a lo Sept.—Dec. 21%. Raapkoeken per 1000 Kg. f 65 a 95. I4lnkoeken per 100 Kg. f 9% a 14. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat door hen bij besluit van 6 Februari j.l., no. 85, aan L. de JONG te Arum onder yoorwaarden vergunning is verleend tot het oprichten van een slachterij in het pand ten kadaster bekend gemeente Arum, Sectie B, no. 1050. Witmarsum, 8 Februari 1892. De Burgemeester, O. W. O. T. VISSER. De Secretaris, E. JANSEN. met zijn attributena. de kabel om de studen ten aan de Leidsche burgers te verbinden; b. het „broodje met kaas” voor degenen die dit laatste liever hebben; Oochtar, Leidsch klabak en Sequab, „Patiënt en geneesheer”; de vijanden eveneens 5, aangevoerd door de Beer (Ursus Minervalis) door den redacteur van de Stemmen, een eerbiedwaar dig varkensfokker en de moordenaars van Njord’s onsterfelijke Zwaan. Een droevig voorval had plaats in de Schavensteeg, eene beruchte buurt te Rotterdam. Eenige lotelingen, die omstreeks 8 uren die straat bezochten, begaven zich naar het zich daar be vindende logement en bierhuis „Het Zwaantje,” en eischten, hoewel in reeds een door drank opge wonden toestand verkeerende, bier en jenever, hetgeen hun door den houder werd geweigerd, waarop zij zoodanig tegen de deur schopten, dat er een ruit brak. De kastelein, die zich inmiddels in zijn logement begeven had, kwam hierop naar buiten en loste in het wilde twee schoten uit een revolver, met het gevolg, dat een lSjarige jongen, die juist voorbij kwam, in den rug getroffen, op den grond viel. Twee agenten van politie waren weldra aanwezig, arresteerden den dader in zijne woning, ontnamen hem zijn revolver, welke nog met drie scherpe patronen geladen was, en brachten hem, gedekt door eene sterke politie macht om hem tegen de woede van eene steeds aangroeiende volksmenigte te beschermen, naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij in bewaring gesteld is. De getroffen jongen, in middels door een burger naar voornoemd politie bureau en vandaar naar het ziekenhuis gedragen, bleek onder het rechterschouderblad getroffen te zijn, doch het was nog niet uit te maken of zijn toestand gevaarlijk is. De dader maakte reeds meermalen kennis met de politie. Amst. Ct. Naar aanleiding van de beweging in de on derwijzerswereld over het ontslag van den onder wijzer Smit te Heilo, maakt het Weekbl. voor Burgerlijke Administratie” de opmerking, dat deze onderwijzer zoowel als het gemeentebestuur wist, dat in 1892 de gunst ophield, welke veroorloofde dat hij zijne betrekking vervulde zonder aan den eisch der wet te voldoen. Zijn ontslag kon dus tegemoet gezien worden. Met het vak vrije en orde-oefeningen acht het Weekbl. v. Burgert. Adm. het een geheel ander geval. „Van geen onderwijzer zegt dit blad kan met recht gevorderd worden, dat hij die betrekking kiezende, vooruit moest weten, dat de werkgever te eeniger tijd hem een akte zou afvragen, die hij te voren niet behoefde. Niet zonder en naar onze meening volstrekt niet misplaatste scherpte zagen wij ergens de vraag gesteld, of wel ooit bij andere beroepen, waarvoor de wet een examen eischt (dokter, no taris, advocaat) bij het stellen van nieuwe eischen ook de vroegere titularissen daaraan werden on derworpen. Dit geschiedde nooit. Al eischt de wet thans examens in vakken, die aan vroegere studenten zoogoed als onbekend waren, de door deze eenmaal verkregen bevoegdheid bleven zij behouden. Misschien of zeker kon dit voor vak j bij onderwijzers niet. Doch en dit is de fout niet van den onderwijzer, niet van een ge meentebestuur, maar van den wetgeverdeze is er niet op bedacht geweest, hoe hierin te voor zien. Het gaat niet aan, in functie zijnde ambt- tenaren eensklaps ‘met een nieuwen eisch te over vallen, op straffe van ontslag. Wij kunnen daarom wel medegaan met het gevoelen, onlangs door een lid der Eerste Kamer ontwikkeld, dat een ontslag om deze reden gegeven, niet door Ged. Staten behoorde goedgekeurd te worden. Wie zal dan hier in het einde den last moe ten dragen Wij kunnen niet anders inzien dan de gemeente. Ontslag geven mag zij niet, dunkt ons, en zorgen voor gymnastiek-onderwijs moet zij, zegt de wet. Zij heeft dus voor een bevoeg den onderwijzer te zorgen en de kosten komen op haar. Nu is ook hier wellicht wel een middel te vinden, wanneer meerdere gemeenten zich aan eensluiten om één gymnastiek-onderwijzer aan te stellen. Nergens toch staat, dat dit onderwijs door een gewonen onderwijzer moet gegeven wor den. Op die wijze waren de kosten gezamenlijk te dragen. En waar ook dit te bezwarend bljjkt, kan al. 2 van art. 6 der wet van 1889 of rijks- subsidie te hulp worden geroepen. Een stap verder op den weg, die leidt tot on- derwijs-rijkszaak. Terechtzitting van 5 Februari 1892. VEROORDEELD 1. D. M. te Cubaard, ter zake van openbare dronkenschap, bij verstek tot f 1,of 1 dag. 2. J. N. te Bolsward, idem. 3. A. M. W. te Oosterend, ter zake van open bare dronkenschap, bij eerste herhaling gepleegd, bij verstek tot f 3,of 3 dagen. 4. K. T. H. te Wommels, ter zake van open bare dronkenschap, gepleegd bij tweede herha ling, contradictoir tot 8 dagen hechtenis. 5. J. F. J. te Witmarsum, ter zake van het te Bolsward buiten noodzaak met een kruiwagen over de zoogenaamde slechten rijden, contradic toir tot f 1,of 1 dag. 6. B. R. te Franeker, ter zake van het in Wonseradeel met eene hondenkar de wegen be rijden, zonder dat de honden geheel onder de kar zijn gespannen, bij herhaling gepleegd, bij ver stek tot f 2,of 2 dagen. 7. IJ. B. te Workum, ter zake van straat schenderij, contradictoir tot f 2,of 2 dagen. Tevens alle veroordeelden in de kosten van het rechtsgeding, invorderbaar bij lijfsdwang. VRIJGESPROKEN P. T. te Witmarsum, van het hem ten laste ge legde en door den Heer Kantonrechter niet wet tig en overtuigend bewezen verklaarde feit, als zoude hij zich den 16 December 1891 des avonds omstreeks half twaalf uur, zonder daartoe gerechtigd te zijn, hebben opgehouden in de door den kastelein Hein Hilarides onder Arum ge houden wordende herberg, de kosten te dra gen door den Staat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Bolsward. Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen door deze ter kennis van de belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, zal plaats hebben ten Gemeentehuize alhier op Vrijdag den 26 Februari e. k., des morgens ten 10% ure; dat op den 27ste dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, als mede dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, het pas poort of ander bewijs van ontslag of een uit treksel uit het stamboek, of een bewijs van wer- kehjken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd, moet worden ingeleverd. Bolsward, den 3 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PEEREBOOM. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. WONSERADEEL, van 3 tot en met 9 Fe bruari 1892. Geboren: Hesseltje d. v. Pieter Bosma en Goikje Molenmaker te Schraard. Gerrit z. v. Rippert Visser en Battje Andela te Arum. Jouwe z. v. Pieter Postma en Johantje Nadema te Zurich. Meilina d. v. Dirk de Groot en Jeltje Molenaar te Arum. Jan z. v. Jan Tilstra en Jantje Haitsma te Schraard. Anne z. v. Jarig Sierkstra en Anskje Walta te Greonterp. Riem- ke d. v. Klaas Hiemstra en Grietje Oppedijk te Pingjum. Wijpkje d. v. Wiebe de Boer en Geertje bij de Weg te Wons. Marten z. v. Klaas van der Veen en Cornelia van der Meulen te Pingjum. Overleden: Taeke Meinsma 84 jr. wedn. van IJmkje Postma te Makkum. Margjen Knobbe 62 jr. echtgen. van Hendrik Jansma te Arum. Wijbe Knol 51 jr. te Hartwerd. Oepke Lam- mertsma 73 jr. te Piaam. als volgt Leeuwarden. Wit. Ie zet e—2 e4 2e 3e a bedefgh Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien vóór 22 Febr. a.s. bij den Uitgever dezes. Bij de correspondentiepartij, welke gespeeld wordt tusschen de schaak club „Philidor” uit Leeuwarden en de schaakclub „Westergoo” alhier, zijn de zetten De BURGEMEESTER van Wonseradeel brengt ter algemeene kennis, dat gedurende dertig dagen, in te gaan morgen, ter secretarie voor belanghebbenden ter inzage zal liggen eene opgave van de uitkomsten van schatting en meting, bedoeld bij de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82.) Witmarsum, 2 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER Bolsward, 10 Febr. De maand Februari biedt, vooral als er dan geen ijs meer in vaarten, grachten en ijsbanen is, steeds vele gelegenheden tot uitgaan aan. Wél hem, die om zijne gezond heid en zijn beurs hiervan gebruik kan maken, want veel goeds en schoons is er te hooren en te zien. Dat erkent zeker het talrijke publiek, ’t welk Donderdagavond den 4 Februari jl. in „de Doele” aanwezig was, om eene uitvoering bij te wonen van de oudste leerlingen van de Nuts-zangschool alhier, met medewerking van de Muziekvereeni- ging „Bolsward”. Dat erkent ook het nog tal rijker publiek, dat Zondagavond bij de uitvoe ring tegenwoordig was toen hetzelfde programma weder werd uitgevoerd. Beide avonden hadden volkomen succes. Alle medewerkenden en vooral den Directeur komt een woord van dank en lof toe. Heden Donderdag geeft de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus” eene openbare uitvoering voor hare leden en dames gevolgd door bal. De gunstige naam der Vereeniging zal zeker velen opwekken getuige te zijn van de vorderingen der werkende leden. A. s. Zondag avond uitvoering van hetzelfde programma tegen een lage entrée. Maandag 15 Februari 2de abonnements-voor- stelling door het Hollandsch Tooneelgezelschap, Directie A. van Lier van Amsterdam. Dien zelfden avond Domineerpartij in de herberg „Pas ver” alhier. Dinsdag 16 Februari sluiting der 25-stoots- biljartpartij, gevolgd door eene gewone biljartpartij in het Café „de Vereeniging.” Zondagavond den 21 Februari, uitvoering van de alhier bestaande Dameszangvereeniging „Me- lodia” waarvoor eene inteekenlijst circuleert, waarop reeds verscheidene namen voorkomen. Voor zoover tot nu bekend is, komen dan eenige dagen van rust, tot Zondag den 28 Februari wanneer de Zangvereeniging „Concordia” te Sneek, onder directie van den heer Gaillard in de concertzaal alhier, eene zanguitvoering zal geven. Ook dan kan zeker een druk bezoek worden verwacht. Er is dus in deze maand nog voor „elk wat wils”, er is te zien, te hooren en daardoor te ge nieten. t De algemeene bekendheid, dat er onder Bolswards ingezetenen vele beste biljartspelers zijn, is Maandagavond weder te Tjerkwerd bevestigd. Aan de aldaar gehouden amateurs biljartpartij bij den kastelein Bergsma waaraan 30 spelers deel namen, werden de drie prijzen gewonnen door onze stadgenooten de heeren K. H. Laagland, Ids van der Weij en A. Vis. Arum. De heer E. Fokkema, onderwijzer te Nijland is alhier tot hoofd der Chr. school benoemd. Witmarsum. Bij de aanbesteding van de levering van 1176 stere grint ten behoeve der wegen in de gemeente Wonseradeel is deze, tegen f 2.97 per stère gegund aan J. Weener Az. te Hasselt. Zurich. Ook hier is men bezig een Stoom- zuivelfabriek op te richten. Het plan bestaat, die in Mei a. s. in werking te brengen. Het benoo- digde ijs is reeds in eene doelmatige bergplaats aanwezig. Gaasterland. Vele arbeiders in onze ge meente zijn bezig met het zoeken van keien die op sommige plaatsen in groote hoeveelheden gevonden worden. In bosschen, in tuinen, op bouwlanden, overal zijn de daglooners in de weer om het begeerde te vinden. Sommige arbeiders verdienen 5 a 6 gulden per week, eene verdienste, die in dezen tijd niet te versmaden is. Hindeloopen. De Zondagnamiddag te 2 ure alhier gehouden lezing van den bekenden spreker der Volkspartij, mr. D. van Eek, was slecht be zocht. Er waren maar zestien personen tegen woordig. Ook van „het goede” kan men dus te veel krijgen. De vergadering te Workum werd door ruim 30 personen bezocht. f In de vorige week werden alhier een paar diefstallen gepleegd. Van een schip op de werf werden de koperen pompen gestolen en uit een ander vaartuig, een koperen ketel en andere voorwerpen ontvreemd. Aan de ijverige bemoei ingen van den Burgemeester, daarin bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie, gelukte het de vermiste voorwerpen, die reeds te Workum wa ren verkocht, op te sporen, welke opsporing tevens den vermoedelijken dader aanwees, tegen welken proces-verbaal van iederen diefstal is opgemaakt. Sneek. Voor een klein publiek trad hier Zon dagavond j.l. in de Concertzaal op de heer C. V. Gerritsen van Amsterdam met een weldoordachte rede over „Scheiding van Staat en Kerk”. Na de liberale kamerleden eerst eens geducht de les te hebben gelezen over hun schoone beloften, zette spreker uiteen, dat zij, de synodalen, die meenden recht te hebben op de bezittingen der Ned. Herv. kerk, daar evenmin aanspraak op konden maken als doleerenden en afgescheidenen, omdat de eersten zich evengoed hadden afge scheiden als de laatsten. Zal de Staat aan zijn roeping beantwoorden, oordeelde de heer G., dan moet elke handeling van dien Staat op algemeen belang gegrond zijn. ’t Bevoorrechten van ’t eene kerkgenootschap boven ’t ander achtte spreker met die roeping volkomen in strijd en daarom was het z. i. hoog noodig, dat de Staat zich van de Kerk ging los maken. Dat dat losmaken moeielijk direct gaat, betwistte de redenaar niet. Daarom wees ZEd. op Ierland, waar de Staat zijn finantieelen steun aan de Kerk gaandeweg inkrimpt, tot in 1932 die Kerk op haar eigen wieken zal moeten drijven. Te Haarlem is Zondagavond, terwijl de be woners afwezig waren, tusschen 6 en 9 uren in gebroken ten huize van den heer Strumphler in de Wilhelminastraat. Door het verbreken van een ijzeren hekje en een ruit heeft men zich toe gang verschaft tot de mangelkamer, gelegen aan de straat in het sousterrain, en daaruit ontvreemd een handnaaimachine, een portemonnaie met geld en een wollen omslagdoekje, alles het eigendom van de dienstboden. Ook heeft men getracht eene deur van de bovenwoning te openen, maar deze was van binnen te goed gesloten. Maandag is te Leiden op de gewone wijze door een gecostumeerden optocht de dies der universiteit gevierd. Daarin vervulden eene rol Sequah, de Czaar van Rusland, Carnot, Victor Emanuel, de nieuwe Khedive, de Zwaan van Njord, de redacteur van het socialistisch studen- ten-weekblad Stemmen, de Doofpot enz. enz. Een prijs van vijf flesschen champagne was uitgeloofd voor de beste voorstelling. Deze viel ten deel aan „de vrienden en vijanden van het Leidsch studentenkorps”. Deze groep nl. bestond uit vijf vrienden Vittorio Emanuele di Savoia, Prins van Napels, Groothertog van Oeteldonk enz.Minerva met een verjongden wilde Leidsche Toynhee, morgen overleed onze eenige BOLSWARD, van 3 tot en met 9 Febr. 1892. Ondertrouwd: Johannes SiebertsenRe gina Helena Oosterbaan. Geboren: Sijke d. v. Klaas Hoogeveen en Trijntje Bartstra. Catrinus z. v. Harmen Blee- ker en Leentje Wouters. Willem z. v. Jacob Jansen en Lemke de Wit. Julia Agnes d. v. Jitte Feenstra en IJfke van der Meulen. Overleden: Geertje Reinouts 30 jr. (on gehuwd). Levenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk geslacht van Johannes Steenber gen en Anna de Boer. AMSTERDAM, 10 Febr. 1892. Werkel. Schuld Papier Mei Nov. 5 Zilver Jan.|Juli Buitenl. 1853 84 3 Gecons. 1880 1889 Goud 1889 90 Nicola 1867 69 Leening 1889 Goud 1884 Perp. Buitenl. C./D. Leening 1876 Buitenl. 1888 Leening 1883 1188 MARKTBERICHTEN. Boter te SNEEK den 9 Februari. Ie keur f 58, Aanvoer 149 4, 51 8. VEREENIGING: le keur f 58,—. f58,50. 2e keur f 57,a 57,50, 3e keur f 56,4e keur Juli 1850 (Staatsblad no. 37,) zooals die zijn ge wijzigd bij Art. VII van de Additioneele bepa- ber 1887 (Staatsblad De VOORZITTER van den RAAD der ge meente Bolsward, Gelet op de Artt. 1 en 7 der Kieswet van 4 de Additioneele bepa lingen der" Grondwet, vastgesteld den 6 Novem ber 1887 (Staatsblad no. 193.) Noodigt de mannelijke inwoners dezer ge- gemeente uit lo. die in andere gemeenten over het laatst verloopen dienstjaar in de personeele belasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens Art. 1, litt. A en B, van de Wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15,) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting tot een be drag van ten minste tien gulden, zijn aangesla gen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 15 Februari 1892 te doen blijken 2o. die op grond van Art. 1, sub. C, of krachtens het 4de lid van Art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari 1892 aangifte te doen, vol gens het daarvoor vastgesteld, ter Secretarie ver krijgbaar model, met overlegging der bewijsstuk ken waartoe in het geval van het 4de lid van Art. 7 moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Bolsward, den 19 Januari 1892. Do Voorzitter voornoemd, P. PEEREBOOM. r> •n ïJ •n w n n n n n V- f n Portugal. Rusland. •n n Spanje. Turken. Egypte. Mexico. Brazilië. Venezuela.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 2