NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 DopElegant I te onderscheiden, en Uit de Raadszaal. lMES-BEMDEN, ^stellenden, VOS, i GLSWARD EJÏ ..ONSERAOEEE 1892. Een en dertigste Jaargang. EEN GEWICHTIGE DAG. PANTALONS. ONDERGOEDEREN, I No. 31. O en f 1,50. N OOSTERBAAN. BINNENLAND- LT de Wed. D. H. BROUWER. BOLSWARD. ^EG-E Us aSCHE vorden zijn weder ontvangen. KEUZE bij DONDERDAG 28 JULI. VOOR de zijde van een kV; i het wascllloon engoed. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. GAZIJNEN: m i II Bil V f 4,336,000 - 2,000,000 - 2,500,000 ervaardigd, is DINSDAG 26 JULI 1892. f 8,675,000 - 1,200,000 f 9,875,000 JH ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 3CXCD£XC3CXC WOOCXCXC En de vermindering Mutatierechten Zeepaccijns Zoutaccijns Eindelijk zal alzoo de eerste schrede worden gezet op den weg, die sedert eene halve eeuw bijna door de Kamer erkend werd de goede weg te zijn, maar waarvan partyschap en ook ver deeldheid tusschenpartijgenooten tot dusver terug hield. Aan deze laatste vooral is het toe te schrijven dat de wetsvoorstellen in denzelfden geest strekkende om de meervermogenden evenredig zwaarder te belasten dan zij die weinig bezitten steeds werden verworpen. Dat lot was beschoren aan de voorstellen van van Bosse, Betz, Blussé, Gleischman, Vissering en Grobbée, en aan het voorstel der vijf Kamerleden. Zij gingen uit van liberale Ministers en afgevaardigden, maar niet tegenstaande de meerderheid der Kamer hunne politieke richting deelde, werden zij afgewezen; men wilde wèl het doel, maar omtrent het middel was men het steeds oneens. Ook tegen deze wetten werd van liberale zijde aanvankelijk oppositie gevoerd, maar eindelijk heeft men begrepen, dat men iets moest opone- ren van eigen inzichten en wenschen, wilde men het beginsel in toepassing brengen, en dank zij het uitnemend talent van den heer Pierson, zijn talent ook in het parlementair debat, zal thans, indien de Eerste Kamer medewerkt, het kapitaal in portefeuille niet langer onbelast zijn. De Julimaand van 1892 is daarom eene der belangrijkste in de parlementaire geschiedenis van ons land. Er is heel wat te doen geweest om te zorgen dat toch de radicale partij in de Tweede Kamer zou worden vertegenwoordigd. Daarin meende men geslaagd te zijn door den heer Tijdens af te vaardigen. Ook nu weder heeft de heer Tijdens getoond voor die taak niet berekend te zijn. Door de wijze, waarop hij aan het debat deelneemt, ver liest hij allen invloed op zijne medeleden en hij uit zich tegenover de Regeering zoo, dat de Minis ter hem geen antwoord waardig keurde. Hij maakte den Minister van Financiën uit voor een acteur, waarmede hij wel niets anders kon bedoelen dan dat de heer Pierson eene rol vervulde, in plaats van zijne overtuiging te ver dedigen. Is dit dan de waardeering van den man, die zijn leven aan de wetenschap wijdde en de vruch ten van die jarenlange studie, in wetsvoorstellen belichaamd, aan de wetgevende macht onderwerpt en ze daar bepleit? Het verwijt getuigt nog meer van onkunde en onnadenkendheid dan de uiting van onbeleefdheid om geen ander woord te noemen. - f 8,836,000 Meerdere ontvangst f 1,039,000 Intusschen wenscht de minister de hoofdsom der grondbelasting wegens ongebouwde eigendom men te verminderen met i 900,000, en ook neemt hij in overweging de afschaffing der rijkstollen, waarmede dan dit overschot verdwijnen zal. Tal van jaren is het reeds geleden dat de ge meentelijke accijnzen werden afgeschaft en de be lasting op het gemaal, de brandstoffen en het schapen- en varkensvleesch van de lijst der mid delen werd geschrapt. Tal van jaren is het ge leden, dat de vuur-, ton- en bakengelden, het tonnegeld der zeeschepen, de uit- en door voor rechten en het dagbladzegel uit de rij der belastingen verdwenen, en de lijst der invoerrechten aanmer kelijk werd ingekrompen. Sedert eischte de schatkist versterking, die ge vonden werd door uitbreiding van het successie recht tot de rechte lijn, door verhooging van het successierecht op obligatiën, door verhooging van het zegelrecht en de invoering van het welbekende plakzegel. Doch herhaaldelijk werd tevergeefs beproefd eene rijks-inkomstenbelasting of eene afzonderlijke effectenbelasting in te voeren, als grondslag voor verdere belasting-her vorming. Als één man stem den anti-revolutionairen en katholieken gewoon lijk tegen dergelijke belastingen, en enkele libe ralen hielpen vaak mede om die wetsvoorstellen te begraven. En ofschoon, zooals uit de stemming over de vermogensbelasting blijkt, nog altijd een belang rijk aantal leden van de anti-liberale partij hun tegenstand tegen eene rechtstreeksche vermogens- of inkomstenbelasting niet schijnen te kunnen laten varen, zoo blijkt toch, dat het getal tegen standers is verminderd, dank zij ongetwijfeld de persoonlijke invloed van den Minister Pierson, tegen wiens kennis, overtuiging en warme ver- Van hieruit beginnen de Linden met de Pariser Platz ’n plein met plantsoen en fonteinen, welks gebouwen voornamelijk uit paleizen van verschil lende gezantschappen bestaan, waaronder dat der Fransche legatie door zijn smaakvolle bouworde in ’t oog springt. In de eigenlijke Linden zelf wisselen breede uitstal vensters af met moderne café’s, terwijl zich aan het andere einde o.a. de paleizen van wijlen Keizer Wilhelm I, met het bekende historische hoekvenster en dat van de Keizerin Friedrich verheffen. Een bezoek aan de ook hier gelegen Friedrich Wilhelms Universitat met zijn prachtige vestibule en uitgebreide inrichting is zeer aan te bevelen. Waarschijnlijk ter opvroolijking der Muzenzonen, die in dezen tempel der wetenschap over dorre Pandecten of nog dorder algebraïsche formules zitten suffen, is aan de overzij een tempel aan hun aller moeders, de Muzen, opgericht. Welk een contrast I hier de aan hun vaste plaats in het auditorium gekluisterde studenten, daar de op het tooneel der Koninklijke Opera zwevende, licht voetige dansereshier de leer van een confucius geanalyseerd door een langgestaarten docent, daar de Nibelungensage plastisch vertolkthet verre Oosten en het koele Avondland vreedzaam in eikaars nabijheid. Les extremes se touchent! 1 Evenwel, niet alle uitersten raken elkaar op zulk een wijze; ook neemt soms die aanraking het karakter van een botsing aan. Deze stelling ziet men in metalen letteren gegrift in de hallen van het Zeughaus, waar o.a. Fransche wapenen en Fransche trofeeën van andere, dan van vreedzame ontmoetingen de stomme, maar welsprekende ge tuigen zijn. Zoo nu doen zich de Linden voor, het hart van Berlijn, bij dag beschenen door’n vroolijk zonnetje, bij avond door ’n zee van electrisch licht. Op de banken in de breede Lindenlaan zitten steeds tal van vermoeide wandelaars huismoeders, beladen met inkoopen van de Markthalle komendkin dermeiden, die in strijd met het ontvangen bevel, om de aan hun zorgen toevertrouwde telgen in den Thiergarten frissche lucht te laten happen, 't niet verder hebben kunnen brengen dan de Linden, waar ze door God Amor's pijlen op een bank werden vastgenageld aan de zijde van een fleren landsverdediger; en dan nog velen werke- I loos uit dwang of door keuze. En hierlangs snorren de droschke’s (huurrijtui gen) en klingelt de omnibus en drentelen de wan delaars in eindelooze menigteen al dit gewoel loost zich in de Friedrichsstrasse, want daar, in de langste straat, Berlijn’s slagader, daar pulseert het leven der wereldstad. VeniVidi. Vrijdagavond seinde de telegraaf, dat het ont- werp-vermogensbelasting door de Tweede Kamer was aangenomen met 62 tegen 33 stemmen, dus met een aanzienlijke meerderheid. Tegen hebben gestemd de heeren Reekers, Mut- saers, Michiels, van Velzen, van der Schriek,van Alphen, Travaglino, Havelaar, d' Assembourg, van den Borch, de Bas, Dobbelmann, T. Mackay, van den Berch van Heemstede, A. van Dedem, de freer, van de Velde, Oppedijk, Smits van Oye, Bahlmann, Donner, Buijs, Schimmelpenninck van der Oye, Brantsen, Lambrechts, A. Mackay, Keuchenius, Bevers, G. van Dedem, Walter, Bee- laerts, Seret en Vermeulen. Daar de Kamer 100 leden telt waren er dus 5 absent. Al de aanwezige liberale leden hebben vóór het ontwerp gestemd, want de lijst der te genstemmers bestaat uitsluitend uit katholieken en anti-revolutionairen. Twee Friesche afgevaardigden, de heeren Op pedijk en Brantsen, genieten de twijfelachtige eer van op de lijst der tegenstemmers te paraisseeren. Verder is aangenomen het ontwerp tot verla ging der mutatierechten. De gezamenlijke over- drachtsrechten van onroerende goederen worden hierdoor verlaagd van 6.27 tot 2.15 percent, dus ongeveer met 2/3, en bij overschrijving binnen het jaar van 1.09 op 0.4 percent, welke verlaging de schatkist volgens raming zal kosten f 4,336,000. Vervolgens is aangenomen het wetsontwerp tot afschaffing van den zeepaccijns, die thans 10 cents per kilo bedraagt, en verlaging van het invoer recht op zeep. Thans bedraagt nog dat invoer recht: voor harde en zachte zeep, alsmede pour- berine en ander zeeppoeder f 4.50, en voor gepar fumeerde zeep f 6 per 100 kilo. Dit recht wordt gebracht: voor geparfumeerde zeep en transpa- rentzeep op f 4voor andere harde zeep op f 2, en voor zachte zeep op f 1.— per 100 kilo, ter wijl zeeppoeder gelijk gesteld wordt met harde zeep. Door de afschaffing van den zeepaccijns en de verlaging van het invoerrecht zal de schatkist een verlies lijden van ruim 2 millioen. Ook is aangenomen het wetsontwerp tot ver hooging van den gedistilleerd-accijns van f60 op f 63 per hektoliter ad 50 percent, welke eene ver meerdering van ontvangst zal aanbrengen van ongeveer f 1,200,000. Dit ontwerp werd aange nomen met 52 tegen 44 stemmen. Het wetsontwerp tot vermindering van den zout accijns van f9 op f4 per 100 kilo kwam mede in openbare beraadslaging. Aangenomen werd een amendement, voorgesteld door de heeren Zijp en Ferf, om de accijns te stellen op f3.en daarentegen te doen vervallen de restitutie voor zout voor het maken van boter, surrogaat en kaas, bestemd voor het buitenland. Dit amendement werd met 61 tegen 27 stemmen goedgekeurd. De schatkist zal hierdoor een verlies lijden van ongeveer f2.500,000. De opbrengst der vermogensbelasting wordt ge raamd op f8.675,000. Gaan wij nu aan ’t optellen en aftrekken, dan zal de Vermeerdering zijn Vermogensbelasting Meerdere gedistilleerd-accijns Bij de gehouden raadszitting waren 11 leden tegenwoordig. Afwezig waren de heeren Jel- gersrna en Eisma, de laatste met kennisgeving. De heer Feenstra, oudste Wethouder was Voorzitter. Ingekomen waren a. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der aangenomen geldleening. b. Een resolutie omtrent de herstelling der St. Jansbrug. Ged. Staten berichten dat nu de kosten van verwijding geraamd zijn op f2020, zoodat de provincie f1520 als subsidie zal moe ten geven, zij vao dit plan afzien. De brug kan voor f500 tijdeljjk van gemeentewege hersteld worden, doch binnen enkele jaren, als geheele vernieuwing noodig zal zijn, wenschen Ged. Sta ten op verwijding der doorvaartswijdte andermaal terug te komen. c. Een missive van den heer Banning, houden de dankbetuiging voor zijne herbenoeming tot stadsgeneesheer. Een en ander aangenomen voor notificatie. d. Een adres van het Bestuur der Kaatsver- eeniging verzoekende een gratificatie voor het houden eener kaatspartij in de a. s. kermis. e. Een adres van W. Propstra e. a. die het betreuren dat hier geen geschikte gelegenheid tot baden en zwemmen bestaat, en verzoeken dat van gemeentewege door afgraving van een ge deelte der „Stadsstreng” daartoe gelegenheid wordt gegeven. Deze adressen worden ter visie gelegd om met advies van B. en W. in een volgende vergade ring te behandelen. f. Een adres van A. Lammertsma, logement houder, verzoekende dat door den raad wordt besloten, dat de paardenmarkt op het geschikte terrein ,.Het Hengstepad” wordt gehouden, en dat de kermistenten, gelijk vroeger gebruikelijk was, eerst na dien dag mogen opgebouwd wor den. Dit adres wordt ter beschikking van B. en W. gesteld. g. Een Missive van den heer J. H. Kingma, waarin hij bedankt als lid der PI. Commissie van Schooltoezicht. Dit zal aan de comm. worden gezonden, ten einde zij een voordracht voor een nieuw lid zal inzenden. h. Een adres van R. Deinum, stadsvroedvrouw houdende dankbetuiging voor het haar verleend pensioen, doch verzoekende opheffing van de daaraan verbonden conditie, dat zij zich moet onthouden van de verloskundige practijk. Ter visie gelegd. Vervolgens werd nog mededeeling gedaan, dat Sexbierum, 22 Juli. De aardappel-ziekte in de vroege soorten is alhier vrij algemeen. De ziekte ontwikkelt zich meerendeeïs langzaam, ofschoon op enkele landen het loof reeds groo- tendeels verdord is. De Wierster zaaiers, die alhier in groote hoeveelheid verbouwd woiden, staan nog prachtig in bloei, maar de ziekte is er genoeg in waar te nemen. Van zieke knol len verneemt men nog niet. Aan het besproeien der aardappelvelden is alhier niet veel gedaan, meerendeeïs slechts bijwijze van proef. Een per soon alhier heeft aardappels doen besproeien toen de ziekte reeds kenbaar aanwezig was, maar dat heeft geen bevredigend resultaat opgeleverd. Vrouwen Parochie. De landbouwer B. alhier zou deze week de musschen, die zijn koren al te veel eer aandeden, verjagen. Tot dat einde nam hij een oud geweer, laadde het en toog daarmede naar den akker. De man dacht wel licht niet, dat hij op deze manier de wet over trad. Toevallig ontmoette hij echter de in deze gemeente gestationneerde marechaussee, die het wapen in beslag nam en onzen boer verbaliseerde, De musschen konden alzoo het veld behouden, de marechaussee kreeg het geweer en de heer B. zal zekerlijk nog boete moeten betalen boven dien. Stiens. De ziekte in de aardappels neemt meer en meer toe, zoodat enkele velden de ziekte al verraden door den onaangenamen reuk dien zij veroorzaakt. Zelfs bleven enkele stukken, besproeid met de Bouillie Bordelaise niet ver schoond. Het vervoer naar de markt was deze week dan ook buitengewoon groot en de prijzen daardoor zoo laag, dat aanzienlijke partijen soms niet verkocht werden. Aan de eene zijde is het de vrees voor de ziekte, aan den anderen kant het zetten van een tweede plant, die tot veel- j vuldig rooien noopt. Ook in de latere soorten j is de ziekte waar te nemen. De erwten staan, over ’t geheel genomen, niet best. De absentie j van veel zonneschijn is oorzaak, dat de peulen I niet gevuld worden. Wel is het aantal peultjes aanzienlijk, doch de inhoud, en daarom is bet I toch te doen, dikwijls nihil. Alleen voldoende warmte kan in dezen heilzame verbetering bren- gen. De aanneming der vermogensbelasting is voor niemand eene verrassing geweest. Wel misschien 1 de aanneming met twee derden van destemmen, 1 waaruit blijkt dat, gelijk de heer Pierson wensch- te, deze aanneming niet kan worden beschouwd als de daad van eene partij. Behalve al de libe ralen stemden nog 12 katholieken en 6 anti-re volutionairen voor. In het geheel 62 leden. dediging der wetsontwerpen, eene stoicijnsche tegenkanting niet bij machte was al de anti-libe rale leden mede te slepen. Vrijdag was alzoo een gewichtige dag. Daar er niet aan getwijfeld behoeft te worden, dat ook de Eerste Kamer deze wetsontwerpen zal goedkeuren, zoo is er, na jaren stilstand, thans eene hoogst belangrijke en groote schrede gedaan op den weg van verdere belastinghervorming, die nog doof anderen gevolgd zal worden. Zoo heeft de Minister het uitzicht geopend, dat binnen wei nige weken een ontwerp-bedrijfsbelasting zal wor den ingediend tot vervanging van de patentwet, terwijl ongetwijfeld ook weldra een ontwerp tot radicale verbetering van de personeel-belasting de Tweede Kamer zal bereiken. Zooals wjj zeiden, wenscht de Minister nog de grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen te verlagen en de rijkstollen af te schaffen, ter wijl, wordt zijn ministeriëel leven nog enkele jaren gerekt, ook van hem te verwachten is eene radi cale herziening der registratiebelasting, althans indien daarvoor een equivalent te vinden is. Wij zijn dus nog niet aan het einde, want ook het gemeentelijk belastingstelsel eischt dringend herziening. Maar de voornaamste grondslag voor alle ver dere herziening is gelegd de vermogensbelasting, waardoor nu ook het roerend vermogen zal ge troffen worden, dat tot dusver zoo weinig in de belastingen bijdroeg, en, bij eene goede toepassing der wet, ongetwijfeld eenige millioenen in de schatkist zal doen vloeien. ,C. FABER, Stationsweg. ON BRANDENBURGH. Bolswardsehe Courant foil’s STOUT nessen. F non rrowrinlnti rrn doo' I i Nogmaals Vriidao- -nma t iu.r71tT rjiv.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1