NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BO1SWAR» BK WONSERAÖgEI. F No. 35. Een en dertigste Jaargang. 1892. DONDERDAG 25 AUGUSTUS. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Ots. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Figaro houdt eene beschouwing over de verklaring van keizer Wilhelm tegen den twee jarigen diensttijd. „Is het niet opmerkelijk”, zegt de Figaro, dat de natie, die den verplichten militairen dienst uitbreidde tot het grootst moge lijke getal soldaten en haar succes gedeeltelijk daaraan te danken heeft, thans door den mond van den bevelhebber zegt: „Het is genoeg! ’t Zou gevaarlijk zijn verder te gaanEuropa, dat thans denkt aan groote legers, zal bepaald ge troffen zijn door die verandering van denkbeel den bij de Duitsche bevelhebbers. Toen na 1870 Frankrijk de reden zocht van zijn nederlagen, schreef het die voornamelijk toe dat zijn legers, hoe dapper ook, steeds stonden over een tienmaal sterkeren vijand. Was dat de eenige oorzaak van onze nederlaag De slechte admini stratie, de onbekwaamheid der bevelhebbers, van hen die het plan der campagne maakten, der in der haast ingedeelde soldaten, dat alles heeft den bekenden uitslag gegeven. Dit alles moet men onthoudenallereerst is noodig dat gewa pende mannen soldaten zijn dat dacht Thiers, dat denken thans ook Wilhelm II en zijn gene raals. Een bekend legerbevelhebber zeide„In den volgenden oorlog, zal de zege misschien zijn voor hem, die een klein leger heeft van honderddui zend man, goed gedisciplineerd, dat hij geheel in zijn handen heeft, dat zich vlug zal weten te bewegen in de groote opeenhoopingen, waar voor het staat.” Die redeneering verklaart thans Wilhelm II, een onomstootelijke waarheid voor zijn volk. Het kan niet kwaad dit te zeggen op een oogenblik, dat men bij ons soldaten bij sol daten aanwerft. Onverwacht bezochten Zaterdagmorgen HH. MM. de Koningin-Regentes en de Koningin de stad Utrecht. Hare komst had ten doel de be klimming van den Domtoren. Hoe ook geheim gehouden, was weldra om den Domtoren eene groote menigte te zamen gekomen, die telkens Hare Majesteiten, wanneer zij zich over de leuning van een der omloopen bogen en het volk toewuifden, met luid gejuich begroetten. De bestijging begon te 11 uren en een uur later reden HH. MM. reeds weder naar Soestdijk. De toren werd beklommen tot den tweeden In de fraaie Schouwburg-tent werd tot opening van het Jooneel opgevoerd „De vogeltjes van Blandinet” gevolgd door „Uit liefde voor de kunst”. Woensdag had de jaarlijksche biljartpartij plaats in 't Hof van Holland, en was onder het afdruk ken dezes, nog in vollen gang. Blijkens advertentie’ en strooibilletten opent de Sociëteit „Amicitia,” hare reeks gezellige soirées op Donderdag den 25ste. Het gunstig bekende gezelschap van den heer Nieuwenhuizen uit Rot terdam, zal daar, naar wij vertrouwen weder met genoegen gezien en gehoord worden. In de Sociëteit „de Doele” wordt dien dag eene groote kegelpartij gehouden onder leden en ge- introduceerden. Vrijdag 26 Aug. zal de groote kaatspartij plaats hebben, bij gunstig weder een van de belang rijkste kermisdagen. Bij de feestelijke prijsuit- deeling ’s avonds in de Sociëteit „de Doele,” zil voor het eerst optreden Coppées volledig operetten- gezelschap benevens het Rotterdamsche variété en specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer Hub. Kievits. De goede naam ook van dit gezelschap zal dien avond en volgende dagen zeker veel bezoek trekken. Naar wij vernemen, heeft het operetten-gezelschap in de afgeloopen kermis te Sneek schitterend succes gehad. Zaterdag 27 Aug. groote schutjaspartij in het Hotel Tuininga, Zondag bijgenaamd „de beste” wordt er algemeen Kermis gehouden, en zijn alle gelegenheden tot uitspanning door den regel be zet. Maandagavond vuurwerk, en Dinsdag tot een waardig besluit der kermis harddraverij. Nemen we nu in aanmerking, alle gelegenheden, waarin buiten het kermisterrein om, dat alles te zien en te hooren is, dan is het maar goed, dat er zoo weinig vreemds op onze kermis is te zien. De groote schouwburgtent, het theatre main- tinantal onder directie van Frangois Hart, een Slangen- en Apenspel, een draaimolen, en een paar tenten voor werpoefeningen, zie hier alles, wat behalve de bekende kramen aanwezig is. Tal van vreemdelingen mogen wel dezer dagen onze kermis bezoeken. Het uitgaan van de in gezetenen alleen, kan de ondernemers hunne on kosten niet goed maken. Of die vreemdelingen zullen komen, dit hangt veel af van het weder, en ook hoe gespekt de beurzen zijn. Lust tot uitgaan is er bij de meesten wel, er is echter buiten de kermissen reeds veel gelegenheid tot ontspanning geweest dezen zomer, en velen uit onze omgeving zijn naar Leeuwarden en Sneek geweest, om de Koninginnen te zien, en hebben toen in vroolijkheid des harten ook „de Prins gesproken,” een en ander kon niet voor niemendal geschieden. De mogelijkheid bestaat, dat dit van invloed op het bezoek onzer kermis zal zijn, wij hopen echter het beste, en wenschen alle onder nemingen zoo wel van ingezetenen als van vreem delingen eene voordeelige kermis en den bezoekers verder veel genoegen. omloop. Slechts een gevolg van drie personen, twee dames en een heer, vergezelden HH. MM. Het bezoek was geheel incognito, zoodat geen enkele stedelijke autoriteit aanwezig was. De toren was reeds vroegtijdig gesloten en bleef dit tot na het vertrek van Hare Majesteiten. Tijdens het bezoek speelde het carillon het Wilhelmus. De directeur van het post- en rijkstelegraaf- kantoor te Sittard heeft proces-verbaal doen opmaken tegen den uitgever van de Limburgsche Aankondiger, wegens beleediging, hem in de uit oefening van zijn ambt gedaan. Niettegenstaande de betrokken uitgever door den directeur her haaldelijk gewaarschuwd was geworden omtrent het onvoldoende frankeeren van zijn blad, ont dekte hij jl. Zaterdag weer in eene partij cou ranten afzonderlijke bijlagen en werden de cou ranten mitsdien getaxeerd. Tengevolge hiervan werden door den uitgever tegenover den direc teur, in tegenwoordigheid van de andere ambte naren, beleedigende woorden geuit. Vrijdagmiddag heeft een gedeelte van het werkvolk der Kon. Deventer tapijtfabriek het werk gestaakt. Om 6'/2 uur trokken de stakers zingende door de stad. Onder het hoofd: Van de baan, schrijft de radicale Hoornsche Crt. het volgende: „Een zucht van verlichting is daar opgerezen uit het door zooveel en zoo velerlei bezwaard doctrinair gemoed. Mr. Treub, de schrik en vrees der oud-liberalen, die zich nergens in den lande deed hooren, zonder een geduchte bres te schieten in het verlicht behoud, mr. Treub, zulk een tegen stander in het debat, dat zelfs de groote van Houten in zijn roemruchtige staatkundige brieven van Treub-vrees sprak, mr. Treub is in de prac- tische politiek van de baan. De Nieuwe Rotterdammer, die in de toekomst in hem een bekwaam hoogleeraar in de econo mische wetenschap ziet, heeft er een paar aan gename dagen door gehad, toen het bekend werd, dat de hoofdman der radicalen geroepen werd, om den heer Kerdijk op te volgen als redacteur van het Sociaal Weekblad. Den politieken vrienden van den heer Treub heeft die onderscheiding een niet miuder groot genoegen gedaan, overtuigd als ze zijn, dat Kerdijk een opvolger krijgt, die hem evenaart in bekwaamheden en rechtvaardigheids zin, overtreft in zedelijken moed. ’t Staat nu te bezien, wiens vreugde van meer bestendigen duur zal zijn, die van de Nieuwe Rotterdammer, of de onze. Hebben de heeren zich al overtuigd, of mr. Treub wel goed dood is.” Arie van Duinen, de moedige sergeant, die weinige dagen geleden in zjjne geboorteplaats Dordrecht op zoo waardige wijze reeds werd ge- eerd, is door Minister van Dedem ten gehoore ontvangen. De man, die zoodanig in Atjeh is ge wond, dat hij op twee krukken springt, was ver gezeld van een len luitenant, oen oud-kameraad uit vroeger jaren. Ruim anderhalf uur verbleef van Duinen in het Kabinet van den Minister van Koloniën, op wiens verzoek de invalide sergeant een uitvoerig verhaal ten beste gaf van zijn krijgsverrichtin gen in Atjeh, o. a. ook van het gevecht te Lamith, waarbij hij zoo jammerlijk verminkt ge raakte. Met de grootste belangstelling luisterde de Minister, en aan het vroolijk gelaat van Arie van Duinen kon men wel zien, dat do toezeg gingen van den heer van Dedem van den gun- stigsten aard waren geweest. Wel werd, naar men verneemt, nog geen zekere toezegging gedaan hem op de voordracht te plaatsen ter benoeming van ridder der Militaire Willemsorde, doch dat dit eerlang zal geschieden, valt haast niet te be twijfelen. Op het oogenblik ontbraken nog eenige daarvoor noodige stukken, welke evenwel uit Indië zullen worden ontboden. Met groote kameraadschappelijkheid werd Arie ook bejegend door verschillende beambten van Koloniën, onder wie hij vele oud-bekenden van het slagveld aantrof, mannen zelf versierd met het Kruis voor „Moed, Beleid en Trouw Toen in het jaar 1863 de Koning, op voor stel van den Minister van Oorlog Blanken, aan de militairen vergunning verleende, om buiten dienst in het openbaar te rooken, was deze voor dien tijd vrijgevige bepaling niet van toepassing op den militair, die zich, in groot tenue gekleed, op straat vertoonde. Juist als onze soldaten den tijd hadden om zich de zorgen des levens met een sigaartje te ver drijven, was dit genot hun ontzegd en talrijk zijn do kleine straffen in die 30 jaren, wegens over treding van dit verbod op Zon- en feestdagen, opgelegd. ’t Was dan ook wel hard, dat men de sigaren, op ’s Konings verjaardagen b. v. uit de cantines verstrekt, tot den volgenden dag moest bewaren. Thans is aan deze draconische bepaling een einde gemaakt. Op voorstel van den Minister van Oorlog heeft de Koningin-Regentes de toestemming, om in het openbaar te rooken, uitgebreid tot elk tenue, waarin de militairen zich op straat vertoonen, mits zij zich niet in dienst bevinden. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze bepaling met genoegen in het leger vernomen is. De bewoners van wijk H. te Nieuwer-Amstel zijn sedert eenige dagen ia rep en roer. Het is bekend, dat de sloot, loopende tusschen de Jan $XXXXKXXXX” XXXXXXXXX^ Vrijdag den 19 Aug. j.l. zagen we reeds de jeugd in groepjes ter observatie uittrekken. Blijde verwachting en opwekkende vermoedens dreven haar naar buiten, om te zien, of de kermisvloot nog niet kwam, die brengt wat het kinderhart behoort, wat aan het kind zoo zeer behaagt. Die vloot bevat, wat in het kinderleven en in de kinder wereld een gewichtige plaats inneemt en dat kin derleven is zoo kort. Hoor nu de discussiën der verschillende groepjes, wanneer de schepen langs den wal liggen en met nieuwsgierige blikken worden aangestaard. Er zijn bekenden van vroeger onder, waarvan men zegtdie is er ook. Maar er zijn ook vreemdelingen gekomen, en het kinder lijk verlangen hunkert naar het oogenblik, dat de luiken gelicht worden. Wordt met lossen be gonnen, dan is er aan kleine arbeiders geen ge brek. Men wil zoo gaarne de vervulling zijner wenschen bespoedigen. Er zijn onder de knapen en meisjes, die reeds meenen te weten, wat er van die vreemdelingen te wachten is, en ’t is hun aan te zien, dat het hun goed doet, gewich tige mededeelingen te kunnen doen, waarnaar de anderen met open mond en ooren luisteren. Zoo genieten zij reeds den voorsmaak van de kermis en maken zij plannen en afspraken voor de dagen, die komen zullen. En nu die dagen gekomen zijn, nu geniet elk op zijne wijze en ondervindt deze en gene smart, door omstandigheden, die hem verhinderen, nog meer te genieten. Maar die smart duurt niet lang, op de kermis geniet het kind. En de volwassenen dan? Och, zij doen nieteens de moeite, om naar de vloot te gaan zien en dat de kermis geen bloeiend aan zien meer biedt, zij betreuren het niet, want het is een gevolg van vooruitgang in andere opzichten, die hoogere waarde heeft. Den volwassenen geeft de kermis geen recht streeks genot, wel aanleiding, om zich genot te verschaffen door zich eenige uren van het alle- daagsche los te maken, ’t Zij dan, dat zijn oog, zijn gehoor of zijn tong gestreeld wordt, ’t zij zijn lachspieren in beweging worden gebracht door klucht of satire, ’t zij het samenzijn en ’t gezel schap hem vroolij kheid bijzet en zijn geest verrukt en voor dat alles is thans gelegenheid; er is voor elk wat wils. Wij laten hier volgen, wat er zooal te genieten is geweest, en nog in het vooruitzicht is. Toen Maandagmorgen 8 uur, ouder gewoonte de kermis ingeluid was, zag men reeds moedig tal van oude en jonge paarden onder geleide de stad doortrekken, om op de aangewezen plaats voor de paardenmarkt te worden aangebonden, ten getale van p. m. 180. De handel was vrij levendig. ’s Morgens 10 uur had het vergelijkend examen plaats van de orgels, welker eigenaars gedurende negen dagen tot veler ergernis, misschien ook tot veler genoegen de stad minstens tweemaal ’s daags zullen doordraaien. Direct na het examen nam het concert een aanvang, waaruit spoedig bleek, dat de instrumenten voor liefhebbers, van goed fabrikaat zijn. Terwijl een levendige drukte op en bij de paarden markt heerschte, was men op het kermisterrein druk bezig, den opbouw der kramen en tenten te voltooien. In enkele kramen werd reeds de zoo zeer begeerde „Bolswarder oliekoek* gebakken, verkocht en met smaak door de jeugd verorberd. Te midden van al die drukte, zag men zoo nu en dan een man, gewapend met een biljartqueu zich begeven naar „het Rood Hert," (alwaar zoo als sedert jaren eene groote Biljartpartij plaats had) ten einde zijn wapen eens te probeeren, om zeker te zijn, of hij bij verlies van de partij de queu de schuld kan geven. Ruim 20 spelers namen aan de partij deel, waaronder eenigen, die zich ook hadden laten inschrijven tot deelname aan de Groote schutjaspartij, welke dienzelfden avond ge houden werd in het café „de Vereeniging.” De kermis is dus reeds den eersten dag goed ingezet. De paardenmarkt, begunstigd door fraai weder, zonder regen, volgens sommigen „nooit alhier vertoond”, liep kalm af, even als de Bil jartpartij, waarvan, dank zij de uitsluiting van de heer Terpstra te Ferwerd wegens meerdere be kwaamheid, de prijzen behaald werden door Lucas Talsma, den prijs, Joh. Kijl de premie en M. Adema de 2e premie. Van de schutjaspartij, wel ke met afwisselend geluk in goede orde afgespeeld werd, waren L. de Roos, M. Bosma, S. van der Meer en N. Jorritsma de winnaars. Dinsdag hield de vereeniging „Keuring van tuigpaarden” alhier een feestelijke herdenking van haar tienjarig bestaan. Uitgeschreven was eene keuring onder alle tuigpaarden, zonder uitzonde ring. Een 18-tal waren aanwezig en maakten een optocht door de stad, voorafgegaan door mu ziek, voor velen een interessant schouwspel. De prijzen werden toegekend als volgt: le prijs f 50 en een Zilveren Medaille, Bruine Merrie, eigenaar R. Boonstra, Leeuwarden, 2e prijs f 20, Zwarte Merrie, eigenaar T. Popma, Burgwerd, cadeau f 5, Zwarte Merrie, eigenaar F. Galema, Workum. 's Avonds had in de „Amicitia” een kegelpar tij plaats, waarvan we den uitslag niet vermelden, omdat deze partij onder de leden gespeeld werd. Gelijktijdig werd in het Café „de Vereeniging” eene Biljartpartij gehouden onder 34 deelnemers, waarvan D. Adema den prijs en J. Couperus de premie behaalden. Hanzen- en van Speijkstraat, door de gemeente op kosten der aangrenzende eigenaren gedempt en gerioleerd zou worden. Eenige voorbarige eige naren zijn zelve begonnen, met die sloot gedeel telijk te dempen, met dat gevolg, dat het nog aan wezige water en alles wat door de huisriolen er bij wordt aangevoerd, blijft opgestopt. De toestand is thans zoo, dat de tuintjes achter de huizen blank staan, de kool, erwten en boonen wegrotten en het water de huizen binnendringt, zoodat de bewoners door daar op den vloer planken te leggen, zich vrijwaren moeten dat het water hunne voeten niet bereikt. De gemeente is begonnen met de gedeeltelijk gedempte sloot alvast leeg te doen pompen met een brandspuit in afwachting der verdere maat regelen, die spoedig getroffen moeten worden. Men meldt uit Rotterdam „Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur werd de hulp der politie ingeroepen door den houder van een bierhuis in de Delftsche straat, waar gewoon lijk de socialisten bijeenkomen, omdat er tusschen eenige bezoekers van dat bierhuis een ernstige twist was ontstaan, waarbij gedreigd werd van vuurwapenen gebruik te zullen maken. Twee agenten van politie, in de nabijheid van dat lokaal surveilleerende, traden daarop het bier huis binnen. Nauwelijks waren deze binnenge treden, of er viel een revolverschot, met het on gelukkig gevolg, dat een der agenten, v. d. Berg geheeten, doodelijk aan de hals werd gekwetst. De gewonde agent zakte ineen en overleed binnen enkele oogenblikken daarna. De andere agent maakte alarm, waarop meerdere agenten toe snelden. Door dezen werd onmiddellijk naar ge neeskundige hulp rondgezien. De toegesnelde ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De vermoedelijke dader werd in hechtenis ge nomen en naar de cellulaire gevangenis overge bracht. Hij is lid van het bestuur van een der socialistische vereenigingen. De vermoorde agent was een uitmuntend politiebeambte en een oppassend huisvader. Hij laat een zwangere weduwe en vier jeugdige kinderen na. Dienzelfden avond had in de Zandstraat nog een moordaanslag plaats. Aldaar werd een meisje door een revolver-kogel getroffen, welke tot in de long doordrong. Da gewonde is naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is, hoewel ernstig, voor het oogenblik niet levensgevaarlijk. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Zondagavond lostte een Duitsoh bakkersgezel, in zijne woning in de Korte Wagenstraat uit een revolver, die hij zich op de borst had gezet, ach tereenvolgens drie schoten, waardoor hij zichzelve doodelijk verwondde. Hij is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, zgn toestand is hopeloos.* Omtrent den diefstal gepleegd ten nadeele der administratie van de nalatenschap van Prins Frederik schrijft de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. „De trouwelooze, die een gezin heeft, is de zoon van een hoogst achtenswaardig man en daags na de ontdekking van zijn misdrijf zou juist een zijner naaste betrekkingen in het huwelijk treden. Hoe smartelijk werd hier de vreugde eener fami lie, de eer van een onbevlekten naam verstoord. Zonder dat ik daarmee een blaam op iemand zou willen werpen, moet ik er bij voegen, dat de aan gehoudene, die zijn misdrijf volledig beaend heeft en die reeds voor den rechter van instructie is verschenen, een onbeperkt misschien al te onbeperkt vertrouwen genoot, wellicht ook ge grond op zijn ijver voor de Christelijk-historische richting, waarvan hij een der werkzaamste hel pers was in ons midden. Bij verkiezingen reed hij per vélocipède de anti-revolutionaire kiezers at, om voor zijn partij stemmen te winnen. Men dacht dat hij in de vreeze des Heeren leefde; maar het is nu gebleken hoe ver zijn vrees ging. Volgens sommigen zou intusschen twijfel zijn ge rezen aan ’s mans toerekenbaarheid en zoudeu sommige omstandigheden er misschien aanleiding toe kunnen geven, dat hij nevens juridisch, ook een geneeskundig onderzoek zou moeten onder gaan, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat hij er zonder veroordeeling afkwam. Voor zijne familie is dat te hopen." De kermissen haar eigen dood te laten sterven werd, toen de an ti-kermisbeweging in vollen gang was, als een beter middel beschouwd dan eene afschaffing bij besluit. De juistheid van die stelling wordt nu door de feiten bewezen: te Rotterdam, een der be roemdste kermissen van voorheen, ziet men geen „groote" spellen meer; de kramen met „kunst- industrie" leveren niets wat de moeite waard is: slechts poffertjes- en koekkramen vormen het hoofdbestanddeel van deze kermis, terwijl er geene vertooningen op straat plaats hebben. De eenige vertooning, die trots het poiitiever- bod gehouden werd, was te zien op het Oostvest- plein in de nabijheid van de rij kramen. Baar sprong een buis der waterleiding of van een hoofd riool van het stoomgemaal, waardoor een gat in de straat werd geslagen van 3 bij 6 meter om vang, terwijl bijna een uur lang het water, ver mengd met zand en modder, zich met geweld in alle richtingen verspreidde, terwijl ook nog een kelderverdieping van een der omliggende huizen totaal onderliep. Door alle afsluitkranen in den omtrek te sluiten, slaagde men er in den stroom tot bedaren te krijgen. Ongelukken hadden daar bij niet plaats. si' Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1