NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOÏ.SWA.RD EK WONSERABEEÏ. r l BUITENGEWONE AANBIEDING Het geheim ra ie OiiWfta zal o. a. een maand later het HEIDEPRIV SESJE, eveneens tegen betaling van slechts vijftig cent, worden aangeboden daarna rijks- (JRIVI.V GISELW enz. enz.; elke maand een nieuw werk tegen betaling van slechts vijftig cent, totdat alle Romans en Novellen van MAR- 'LITT COMPLEET zijnen desverkie- tzende in twee prachtbanden, mede voor lagen prijs verkrijgbaar, kunnen worden inge bonden. Het geheim van de oude Juffrouw g I j? Ik Aan onze geachte Abonnés! Een en dertigste Jaargang. No. 36. 1892. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. SL 31 ii BUITENLAND. BINNENLAND. Vijftig Centen VOOR k DE UITGEVER. op, kermis eens op te gaan. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. volgens 10 Ct. per regel. Overigens $XXXXX XXXXjjXXXXXXXXX DONDERDAG 1 SEPTEMBER. ^XXXXXXXXXh xxxxxxxxx^ van 17 regels. Ver- naar plaatsruimte. De groote bladen hebben, den een voor den ander na, een rubriek „Cholera” geopend. De ruimte, welke deze rubriek beslaat; wordt bij den dag grooter. Eerst een kwart kolom, toen een halve, daarna een heele. Er zijn zelfs bladen, die een gansche bladzijde en nog meer wijden aan de gevreesde ziekte. De berichten welke men leest, bevatten meest alle mededeeling van voor zorgsmaatregelen, welke in verschillende plaatsen zijn genomen. Uitzonderingen maken Hamburg, Altona, Berlijn en Havre. Tot geruststelling aan velen moge dienen de verklaring van professor Koch, dat de cholera een ziekte is die ras stijgt, doch ook spoedig weer afneemt, in ’t algemeen evenwel wekt dit rasse stijgen, zulk een schrik, dat ’t niemand zal verwonderen, wanneer in de aangetaste steden de gemoederen tamelijk opgewonden zijn. Dikwijls, dit dient er bij gezegd, geheel ten onrechte. In Frankrijk moet de toestand niet zoo ernstig zijn als in Hamburg. „In ’t algemeen is de toe stand hier lang zoo ernstig niet als in Hamburg. De bevolking van Havre laat zich geen schrik aanjagen. De uitapanningsplaatsen, de casino’s, de cafés, de concerten zijn nog altijd door een talrijk publiek bezocht. De hospitaal-dienst is uitstekend geregeld. De geneeskundigen geven bewijs van groote opoffering; van den laatste der oppassers tot den directeur van den geneeskun- gen dienst, ieder doet zijn plicht met moed en zelfverloochening*. Volgens dit bericht uit de Figaro is in Havre alles uitstekend ingericht. Van de Duitschers mag men gelukkig hetzelfde zeggen. Ook daar doet ieder zijn plicht „met moed en zelfver loochening.” Doch die zelfverloochening zal niet kunnen beletten, dat de aangetaste steden een enorme schade lijden. Want naast’t verlies van menschenlevens is te betreuren het groote ver lies, dat vooral in steden als Altona en Hamburg door den handel geleden wordt. Geen telegraaf- office, of het doet mededeeling van maatregelen, welke in deze steden genomen worden. De Donald Currie-Maatschappij o. a. heeft be sloten den dienst van Hamburg en Vlissingen op Zuid-Afrika tijdelijk te staken. De Wilson-lijn en de stoomschepen te Man chester, Sheffield en Lincoln weigeren het ver voer van landverhuizers, die uit Hamburg komen. Alle Atlantische havens zijn gesloten voor schepen uit besmette havens. Maatschappijen, die in Hamburg hun zetel hebben, moeten hun schepen ergens anders binnen laten loopen. Welk een stremming dit zal geven, zal ieder bewoner van een koopstad kunnen begrijpen. door de Bruine Merrie van den heer S. Bangma, Pingjumde 4e prijs f 10 door de Bruine Merrie „Het Haasje* van den heer A. Witteveen, Rauwerd, pikeur S. Witteveen. De kermis behoort weer tot het verleden. Velen heeft zij oogenblikken, ja, uren van ontspanning en genot verschaft. We hopen voor hen, dat een en ander geen bitteren nasmaak zal hebben Voor velen, in ’t bijzonder onder de kinderen, was 't een tijd van rusten en pleizier maken. Voor hen hopen we, dat ze na die rust en na dat pleizier met nieuwen lust en verfrischte krachten aan ’t werk zullen gaan. Dan zullen ze toonen, in toepassing te willen brengen de woordenpleizier maken moet de saus, niet de spijs des levens zijn. Ooststellingwerf. Door den gevallen re gen is alles hier zeer verkwikt. Er kwam dan ook groote behoefte aan vocht op onze zandgron den. Maar evenzeer verheugt men er zich in, dat de temperatuur eenige graden is gedaald. De warmte begon haast ondragelijk te worden en het is inderdaad te verwonderen, dat er geen geval len van zonnesteek bij de werkzaamheden in het open veld hebben plaats gehad. Te Appelscha kreeg evenwel bij het turfladen een schipper het te kwaad hij zakte in elkaar en werd voor dood weggedragendoch men smaakte het genoegen hem na eenigen tijd weer bij te brengen. Een bak ker te Smilde scheen het in zijne bakkerij niet langer te kunnen volhouden. Hij liep plotseling naar buiten, sprong met kleeren en al in de vaart en verwekte daardoor een geheelen oploop. Men dacht niet anders of de man wilde zelfmoord plegen, ’t geen natuurlijk niet oogluikend kon worden toegelaten. Gelukkig was hiervan geen sprake en de man had dus ook geen hulp noodig om later behouden weer op het droge te komen. Verscheidene bladen bespreken de houding der sociaal-democraten in zake den moord op den agent van politie te Rotterdam. De Amstd. noemt nb. de N. R. Ct. zelve de hoofdschuldige van al die moorden en kloppar tijen en verwondingen en uitingen van dierlijk heid en dronkenschap, omdat het blad niets deed ter voorkoming van de jaarlijks weder- keerende (kermis)-orgiën. Het blad stelt er nier tegenover de uitwerking van de organen der sociaal-democratische partij op de lieden, door haar opgezweept, ook buiten de kermis-dagen, en schijnt het ageeren met revolvers zoo heel erg niet te vinden. Het spreekt er althans geene af keuring over uit. Met den uitgever van „MARLITT’S Geïllustreerde Werken,” opnieuw in het Nederlandsch vertaald en met oorspronkelijke platen voorzien is een overeenkomst getroffen, waardoor wij in staat zijn aan de abonné’s van ons blad een te doen. De in elk huisgezin zoo nuttige boeken van MARLITT op een hoogst gemakkelijke wijze in eigendom te bekomen, ziedaar het plan, dat wij ons voorstelden uit te voeren en dat, naar wij vertrouwen, door onze lezers met ingenomenheid zal worden begroet. Bij het begin van elke maand zullen wij n.l. onzen lezers de gelegenheid bieden om tegen betaling van slechts een geheel compleet werk van E. MARLITT met oorspronkelijke platen in eigendom te verkrijgen. Beginnende met Hoewel wij verwachten dat al onze lezers gaarne gebruik zullen maken van de gelegen heid, om op goedkoops en gemakkelijke wijze ALLE DE WERKEN van MARLITT in hun bezit te krijgen, stellen wij de inteeke- ning slechts per compleet deel open en behoudt ieder de volkomen vrijheid op één, meer of alle deelen in te teekenen. Voor verdere bijzonderheden omtrent het eerst verkrijgbaar gestelde compleete werk van E. MARLITT: leze men s. v. p. achterstaande advertentie met inteekenbiljet. Donderdagavond werd in „Amicitia” de eerste soireé gegeven door het gunstig bekende gezel schap van den heer Nieuwenhuizen uit Rotterdam. Evenals in vroegere jaren heeft deze heeriederen avond gezorgd voor verscheidenheid van amusement. Hoorden we vóór de kermis iemand zeggen „al weer Nieuwenhuizen dat wordt op den duur ook een beroerd vervelende boel“, als die mop peraar „Amicitia* eens of meermalen heeft be zocht, zal hij wel tot andere gedachten gekomen zijn ’t was wel weer Nieuwenhuizen, maar èn zijn personeel èn zijn coupletten en andere voordrachten waren echt.nieuw, voor ’t grootste deel, ja, bijna geheel, nooit alhier vertoond. Meermalen hebben we de verzekering gehoord „’t gezelschap in Amicitia weet het publiek onop houdelijk zeer aangenaam bezig te houden.* Geen wonder dan ook, dat o. a. Zondag- en Dinsdagavond de zaal veel te klein was voor de toestroomende schare. Zoo langzamerhand begint de Vrijdag in de kermis te worden, de kermisdag bij uitnemendheid dan toch is het kaatsersdag. Wil men een kijkje ne men in ’t land der echte kaatsers en dus ook in ’t land, waar de meeste liefhebberij in dat spel bestaat, dan moet men naar den bouwhoek. Toch is hier in de laatste jaren de ambitie in dat flinke spel steeds rijzende. Vrijdag 26 Augustus werd dit klaar bewezen. Begunstigd door prachtig weder (als er nog iets op aan te merken was, dan dit: ’t waaide een beetje te hard) werd de groote jaarlijksche kaats- partij gehouden, waaraan door dertien parturen van drie personen werd deelgenomen. De keur bende van onze stoere, vlugge kaatsers was aan wezig. Hard werd er gestredenmeer dan eens werden de ferme mannen en jongelingen door de groote schare van belangstellenden toegejuicht het muziekkorps der dd. schutterij vroolijkte het feest op en wel op eene wijze, die boven onzen lof is verhevennu vooral ook bleek het weer duidelijk, hoe gelukkig het is, dat we dit korps hebben behoudenhet maakt inderdaad flinke muziek en is uiterst zuinig in het nemen van pauze, zoodat het de feestelijke stemming weet op te wekken niet alleen, maar ook gaande te houden. We vernemen tot ons groot genoegen, dat tot de Kaatsvereeniging weer een tamelijk groot ge tal nieuwe leden is toegetreden en dat de entree gelden eene flinke som hebben opgebracht dat geeft moed Na een vinnigen strijd werd de prijs, f 90 en drie zilveren medailjes [waarvan één groote (voor den koning der partij) uitgeloofd door den beschermheer] behaald door J. Osinga van St. Ja- cobi-Parochie, Johs. D. Bierma van St. Jacobi - Parochie en Hemke D. Elzinga van Holwerd, (eerstgenoemde werd door de keurmeesters met algemeene stemmen tot koning verkozen), de pre mie, f 30, door O. B. v. d. Weg van Tzumma- rum, Tj. B v. d. Weg van Firdum en S. S. Westra van Arum. De feestelijke prijsuitdeeling had in „de Doele” plaats. Reeds bij ’t begin van den avond was de zaal stampvol; later stroomden er nog zoo velen toe, dat de ruime localen op verre na niet allen konden bevattenvelen moesten teruggaan, omdat er zelfs geen staanplaats meer beschikbaar was. De eere-voorzitter had voor dezen keer op zich genomen, de prijzen uit te reiken. Ofschoon er vooral achter in de zaaleentame lijk luidruchtig gesprek en gejoel heerschte, kwam er nu toch stiltemet aandacht werd geluisterd naar den welbespraakten eere-voorzitter, die op korte, doch kernachtige wijze de winnaars toe sprak, en daarna een dronk instelde op den bloei van de kaatsvereenigingBolsward.” Zang en toasten wisselden elkaar nu af en laat, zeer laat (’t was reeds lang na middernacht) kre gen de liefhebbers en liefhebsters van dansen gelegenheid, hunne harten eens op te halen. Dat zal wel menig zweetdruppeltje gekost hebben want van ’t zitten in die heerlijk warme zaal kon men reeds zoo kostelijk transpireeren. Maar... dat moet men er voor over hebben. Allen hadden schik en daarvoor waren ze dan ook gekomen. Bij deze gelegenheid deed zich voor de eerste maal hooren Coppée’s operetten-gezelschap en het gezelschap onder directie van den heer Hubertus Kievits van Rotterdam. Het eerste was hier nog nooit gehoord. We kunnen ervan zeggen: het mag zich laten hooren want er zijn uitstekende krachten bij. Het mag zich ook laten zien, want èn de leden en vooral ook de costumes zien er zeer gedistin geerd uitéén ding was jammerde taal (het Duitsch) werd door de meeste aanwezigen niet verstaan, zoodat slechts enkelen in staat waren, de aardige operettes te volgen. De heer Kievits had gezorgd voor zeer aange name afwisseling. ’t Verwondert ons volstrekt niet, dat dit gezel schap vooral in grootere plaatsen, waar het Duitsch door meer bezoekers wordt verstaan, een schitte rend succes heeft gehad. Dat de tevredenheid van het publiek over de opvoering der. operettes groot was, bleek bij de laatste opvoering van „de Glocken von Corne- ville,”, toen namens eenige kunstvrienden een paar bouqetten aan de dames» foppee en Derlett werden aangeboden. Zaterdag was een stille dag. Toch niet geheel. ’s Namiddags toch kwamen ongeveer 350 kin deren van on- en minvermogende ingezetenen (leerlingen van school No. II en van de R.K. school) op het kermisplein bijeen. Ze waren evenals vorige jaren door den heer Burgemeester dezer gemeente uitgenoodigd, om kermis te vieren. Ze maakten gebruik van den draaimolen, aten heerlijke poffertjes, smulden van een lekkeren oranjekoek en bezochten het spel van den heer Hart. Een welgemeend woord van hulde aan den man, die op zoo onbekrompen wijze een passend genot verschafte aan zoo velen, die anders van veel verstoken moesten blijven Een hartelijk woord van dank brengen we hem, zeer zeker ook namens de kinderen en hunne ouders toe De „beste” Zondag begon bestimmers het regende flink en daarnaar was reeds geruimen tijd verlangd. Die dag eindigde voor de kermisgangers ook best, want ’s namiddags hield de regen op, juist toen de kermis weer begon. Eene breede schaar van ouden en jongen vulde de straten en pleinen en overal heerschte tot in den laten avond eene opgewekte stemming. In de ruime schouwburgtent werd Dinsdag, 23 Aug. eene rij voorstellingen geopend door een too- neelgezelschap onder directie van de heeren Blaaser en Verhagen (Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-Maatschappij Die tent bleek voor Bolsward wel wat heel groot, want ofschoon het spel door velen, die er wel eenigszins over kunnen oordeelen, zeer werd geroemd, ofschoon de inrichting der tent en van het tooneel zoo goed als niets te wenschen overliet en ofschoon grootendeels succes-stukken werden opgevoerd, bleven meestal al te veel plaat sen onbezet. De heeren directeuren zullen wel weten, waar om in eene kermis vooral stukken moeten worden opgevoerd, waarin misdaad, moord, dubbele moord, naar ’t schavot en dergelijke akeligheden schering en inslag zijn wij zouden echter willen vragen, of stukken als „Dokter Klaus” niet veel hooger staan èn om den inhoud èn om den vorm èn van wege den invloed, die het hooren en zien ervan op het publiek uitoefent. Men houdt bij de keuze van kermis-stukken zeker rekening met den smaak (of wansmaak van het volk. We zouden het beter vinden, dat het tooneel als eene kracht werd aangewend, om het volk van dien wansmaak te verlossen. Maandagavond, 29 Augustus, werd als naar gewoonte bij het stadhuis een vuurwerk ontstoken. Bij die gelegenheid stroomt altijd, ten minste als het weder zoo prachtig is, als dezen avond, na genoeg de geheele bevolking naar de Markt, de .Jongemastraat en de Rijksstraat. Het terrein leverde bij Bengaalsche verlichting inderdaad een prachtig gezicht op. En nu ’t vuurwerk Werd er verleden jaar terecht gezegd „’t was een beetje van avond,” nu zal iedereen moeten zeggen, dat er verscheiden zeer aardige, enkele zeer schoone stukken werden ontstoken. Vooral het slotstuk wekte geestdrift onder de schare. En geen won der: te midden van eene reusachtige ster prijkte een transparant met het portret van onze jeug dige Koningin met het omschriftLeve de Ko ningin Dit middenstuk werd door twee prach tige piramide’s geflankeerd. Het geheel maakte werkelijk eene prachtige vertooning. Begeleid door de daverende kanonnades van ’t vuurwerk liet het muziekkorps der schutterij volks liederen hooren, een groot deel van het volk be gon die liederen aan te heffen in één woord het was een waardig slot van, deze feestelijkheid en eene waardige hulde aan de jonge Vorstin, wier verjaardag heden op vele plaatsen in ons land op feestelijke wijze wordt herdacht. Onmiddellijk na ’t vuurwerk trok een zeer groot deel der schare, begeleid door de muziek van Hart’s acrobatenspel langs de Jongemastraat naar het Hengstepad. Nu vooral was het te zien, dat er veel volk op de been was, en ook, dat allen in eene feestelijke stemming verkeerden. En...eere, wien eere toekomtDe vroolijkheid verleidde niemand tot'ongebondenheid. De joelende, zingen de, juichende schare leverde een opwekkend ge zicht op. Wie matigt zich het recht aan, om zoo’n feestvreugde te veroordeelen En nu de laatste dag, Dinsdag. Reeds vroeg in den morgen helderde het weder op, nadat het een poosje flink had geregend. Moeder natuur is dezen keer ten opzichte der Bolswardsche kermis zeer goedgunstig gestemd geweest. Het echt Friesche volksvermaak, de hard draverij, had eene zeer groote schare van buiten lui naar Bolsward gelokt. Het Bestuur der Hard- draverij-vereeniging had verscheiden eigenaars van flinke dravers uitgenoodigd, deel te nemen aan deze draverij. Aan dezen maatregel had men het te danken, dat men 11 flinke dravers elkander de zege zag betwisten. Zelden zag men hier zoo’n interessanten wedstrijd. We brengen dan ook gaarne hulde aan het Bestuur der ge noemde vereeniging voor de moeite en de zorg, die zij heeft besteed, om dit deel van de kermis- feestelijkheden zoo goed te doen slagen. Ook hier was het weer het bovengenoemd muziekkorps, dat door zijne opwekkende tonen er veel toe bijdroeg, om de overgroote schare in eene feestelijke stemming te houden. Na een moeielijken strijd werden de prijzen behaald, le prijs f 100 door de Bruine Ruin „Floris* van den heer J. van Loon Ez., St. Anna Paro chie, pikeur A. Siderius de 2e prijs f 40 door de Bruine Merrie „Prinses* van den heer H. Oneïdes, Bolsward, pikeur S. Hettingade 3e prijs f 20 U De Bolswardsche kermis van 1892 behoort weer tot de geschiedenis. Wanneer men nagaat, wat er in vroeger jaren op zoo’n kermis te zien en te hooren was; als men hoort vertellen, dat de Bols wardsche kermis de voornaamste en de drukst be zochte van de geheele provincie was, dan meenen we te kunnen opmerken, dat de kermis lijdt aan de tering, al is ’t dan ook geen vliegende tering. ’t Is, dunkt ons, volstrekt niet noodig, de ker missen af te schaffen dat zou dan ook hier en daar, zooals ook het verleden leert, weer heel wat gemopper en verzet zelfs te weeg brengenen er is al gemopper en ontevredenheid en verzet ge noeg, neen te veel. Het kan voor hen, die de kermis haten met een innigen haat, een troost zijn, dat zij zich zelf lang zamerhand afschaft; de kermissen sterven alle voor en na haren natuurlijken dood. Dat is niet zoo’n groot ongelukwant er kunnen en zullen buiten haar gelegenheden genoeg gezocht en gevonden worden, om het volk in ’t algemeen in staat te stellen, zich nu en dan eens te ont spannen na inspannenden arbeid. De kermis, die nu juist geëindigd is, heeft toch nog velen recht veel genoegen verschaft. Met een enkel woord willen we het voornaamste nog even vermelden. Aan de biljartpartij, die Woensdag 24 Aug. in „het Hof van Holland” plaats had, werd door een aantal liefhebbers deelgenomen. Een vrij groot getal toekijkers volgde met aan dacht, soms zelfs in spanning het spel van de kam pioenen. Na een vrij hardnekkigen strijd werden de prijzen, f 30 en f 10, gewonnen door J. Zijlstra en S. Hoekstra. Donderdagmorgen was het eerst lekker, zonnig weer, maar ’t wou niet goed droog blijveneene teleurstelling vooral ook voor de kooplui van de Brol; één van hen hoorden we zeggen: ,,’k had voor deze buitengewone gelegenheid juist eens heel mooi goed meegebracht; ik dacht vandaag een goeie daghuur te verdienen maar ik zal maar niet uitpakken wat zal ik nou doen uit te pakken. Later op den dag knapte het weder wat cp, zoodat de buitenlui de gelegenheid hadden, de ftj Bolswardsche Courant ij i 1 J‘<

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1