NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD r In Artis te Amsterdam. De aanstaande tentoonstelling I jRtSWARB SR WRMSBRAOBEX I I 1892. Een en dertigste Jaargang. No. 39. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. g DONDERDAG 22 SEPTEMBER. VOOR 5 I f I ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. BOLSWARD- ll «l Zoo’n heerlijke nazomerdag als het Don derdag was is een meevaller voor velen. Zoo’n vrije dag immers moet vooruit vastge steld. De familieleden spreken onderling af wanneer zij naar Artis zullen gaande vader van het gezin vraagt voor een bepaalden dag vrijaf aan zijn patroonmoeder de vrouw rekent er in ’t gezin met de wasch en met de kleeren van de kinders op; de dienstbare zuster van man of vrouw vraagt mevrouw of juffer vrij voor dien zelfden dag en zoo trekt men in gezelschap naar Artis, Vader koopt voor een dubbeltje extra sigaren, moeder zorgt dat het spoormandje voorzien is van de noodige broodjes, appels en peren en vooral noten voor de beestjes. Dat vinden de kinderen zoo aardig. „Laten wij hopen, dat de nieuwe zitting een gelukkige zitting mag zijn.” Deze verzuchting wijdt de Indépendance Beige aan den toestand van ons land. De ware Hollander zal diep ge troffen zijn door de opmerkzaamheid van zulk een groot blad; doch menigeen zal het ook wij zen op eigen tehuis. België zelf verdient niet minder de verzuchting: „moge het volgende jaar een gelukkig jaar zijn!” Er is in den laatsten tijd in België niet minder gesukkeld dan in elk ander land. Kwesties kent een Belg niet alleen bij name, maar heeft hij zoo dikwijls onder de oogen gehad, dat hij nauwelijks de een van de ander kan on derscheiden. Hij is kwestie-blind geworden. Na lang zoeken is ’t hem eindelijk gelukt één uit de velen te voorschijn te halen en in ’t licht te plaatsen, dat door een en twintig hoog-wij ze heeren zal worden ontstoken. Men is bezig de grondwet van alle kanten nauwkeurig te bezien, om dan na algemeen onderzoek te komen tot de vraag wat er dient veranderd. Het is vooral de kwestie van ’t kiesrecht, waarover de een en twintig het niet eens zijn, evenmin als de Tweede Kamer in dat opzicht homogeen was. De groote vraag is: Wie moet kiezer zijn En als die vraag voldoende is beantwoord, dan deze andereHoe moet dat antwoord in de Grondwet worden gezet Einde lijk zijn van verschillende zijden voorstellen in gekomen, die volgens ’t denkbeeld der voorstel lers de eenige ware oplossing vormen. De heer de Smet de Naeyer heeft, mede uit naam van vijf andere leden, de volgende voor stellen ingediendDe kamer van vertegenwoor digers bestaat uit afgevaardigden, die direct wor den gekozen door burgers, die den leeftijd van 25 jaar hebben voleindigd en aan wie de wet het kiesrecht toekent. Lid van het kiezerscorps kunnen alleen zijn lo. De eigenaars van woningen, die in ’t ka daster zijn aangegeven voor een opbrengst van minstens 100 francs. 2°. Zij die gedurende minstens een jaar in hoe danigheid van hoofdbewoner een huis of een ge deelte van een huis bewonen, waarvan de waarde wordt bepaald door de kieswet, naar het cijfer der bevolking van de gemeente. Deze waarde mag niet minder zijn dan 1050 francs. Voor gemeenten met meer dan 20,000 inwoners moet zij tweemaal zoo hoog zijn gesteld dan voor gemeenten met minstens 5000 inwoners. De wet schrijft de regelen voor, volgens welke de waarde der huizen of gedeelten van huizen moet worden berekendde kadastrale opbrengst van het gebouwde eigendom dient bij deze rege len tot basis. Dat dit voorstel de deugd van kortheid bezit, zal niemand zeker beweren. In dit opzicht staat het verre achter bij dat der heeren Janson en zijn vijf licht bleekroode vrienden; deze eischen direct algemeen kiesrecht; niemand dient uitge sloten; bepalingen omtrent ouderdom, domicilie, definitieve of tijdelijke ontneming van het kies recht in de gewone wet. Niet in de Grondwet. Korter nog is het conservatieve lid Nothomb, die door zijn conservatieve collega’s bijna den woestijn der liberalen is ingejaagd om zijn vrijzinnigheid! zijn voorstel luidt eenvoudig: Direct algemeen kiesrecht; leeftijd 25 jaar, drie jaar vaste woonplaats. Uit deze voorstellen mag een keuze worden gedaan, tenzij iemand een beter kent, dat de goedkeuring weg kan dragen van alle partijen. Maar zoo lang Belgen Belgen zijn?! daar bijeen te zien met hun kroost, waar mede vele zeer talrijk gezegend zijn de ouders stralend van geluk in de vreugde van hun kinderen, die met glundere oogen rondkijken, opgewonden van het reeds geziene en vol verwachting en spanning voor wat hen nog te zien wacht. Buurtjes, die elkaar in langen tijd niet zagen, ontmoeten elkaar en informeeren met gewichtige gezichten naar den ouderdom van de verschillende telgen en of de jongste al tandjes heeft. Goede kennissen vormen clubjes, de mannen en vrouwen spoedig in gesprek over hun wel varen, terwijl de wedetzijdsche telgen daaromheen rondtuimelen of aan ’t vechten raken. Hier zit een dienstmeisje, dat van den vrijen dag gebruik maakte om een oude moeder ook nog eens een dagje te laten genieten, met blij gezicht naar de bewondering van moeder luiste rend, die nog nooit in Artis was geweest. Ginds zit een jong paartje te keuvelen en met schuinschen blik te kijken naar de rijk gezegende ouders, waarop ze toespelingen voor de toekomst maken. Daar hangt een groepje matrozen gemakkelijk op hun stoelen, onder het genot van een oorlam herinneringen uit het Oosten ophalende, waartoe de wilde dieren aanleiding gaven. Overal heerscht de blijheid en vroolijkheid van Zondagsmenschen, die het voorrecht smaken van een heerlijken dag buiten, die onder het lommer der hoornen zich gevoelen als kwam hen ieder voor zich de Artis toe, gelukkiger dan menig villabewoner, die zich eigenaar weet van de fraai ste aangelegde tuinen, doch aan het genot van het bezit gewoon geraakt is. Het is het zeldzame van het genot, wat hier het genot verhoogt. A. Crt. „We leven in een tijd van vooruitgang Dat wordt vooral tegenwoordig zoo dikwijls herhaald, dat ook de meest ongeloovige er meer of minder geloof aan moet hechten. En inderdaad, op velerlei gebied doen zich verschijnselen voor, die het tegenwoordige geslacht recht geven, met eenigen trots te wijzen op zoo veel, dat in velerlei opzicht beter, doeltreffender en ook schooner is dan vele zaken, die in vroe- geren tijd toch reeds meer of minder de bewon dering der menschen gaande maakte en verdiende ook. Op ’t gebied der werktuigkunde heeft men in den laatsten tijd verrassende vorderingen gemaakt. Onlangs is een werkje verschenen, dat getiteld is „De natuurkunde in den tegenwoordigen tijd.” En inderdaad, ofschoon het nog altijd de zelfde natuur is, te midden waarvan wij menschen ons bewegen, al zijn de natuurkrachten van den tegenwoordigen tijd nog altijd dezelfde als die van lang vervlogen eeuwen, - waar het aan komt op de toepassing dier krachten, is schier alles van gedaante veranderd. ’t Is overbekend, dat vooral door de stalen vol harding en de bewonderenswaardige genialiteit van den Amerikaan Edison thans in vele plaatsen werktuigen worden gebruikt, wier uitvinding het vorige geslacht totaal onmogelijk zou zijn voor gekomen. En op ’t gebied van bet licht en op dat van ’t geluid en op dat van de electriciteit ziet men de meest verrassende toepassingen. Gedurig worden er tentoonstellingen gehouden, om het publiek de gelegenheid te geven, van nabij kennis te maken met de werktuigen, die in meer dan één opzicht aanbeveling verdienen. En dat is goed gezien. Door middel van allerlei toestellen kan men zich tegenwoordig genot en voordeel verschaffen meer dan tot dusver mogelijk was. Dat zal eene tentoonstelling bewijzen, die van 3- tot en met 6 October a.s. gehouden zal worden in „de Doele” alhier. Er zullen gastoestellen voor verlichting worden tentoongesteld, die bij een groot deel van ’t pu bliek of nog niet óf nog niet genoeg bekend zijn en die uitmunten, wat betreft het grootst moge lijke lichteffekt, gepaard met de minst mogelijke kosten. Maar ook zullen door de voornaamste firma’s van ons land de meest doelmatige gaskook- en verwarmings-toestellen en gasmotoren worden ge ëxposeerd, om het publiek de gelegenheid te geven, duidelijk te zien, welke voordeelen door die toestellen te verkrijgen zijn. We juichen het zeer toe, dat de mannen, die zich vereenigd hebben tot eene Commissie dier tentoonstelling, zich de groote moeite hebben ge troost, om zoo iets verrassends, zoo iets schoons, maar ook zoo iets nuttigs tot stand te brengen. ’t Is waar, velen zullen op hunne uitstapjes en pleizierreisjes wel eens kennis hebben gemaakt met vele van de hier bedoelde toestellen, maar in den regel zal die kennismaking toch zeer opper vlakkig zijn geweest, omdat er niet of zelden ge legenheid werd gegeven, de werking en de resul taten daarvan te zien. Hier zal men „vele zaken in een klein bestek” bijeen zien, die men anders hier en daar verspreid vinden kan en hier zal men bovendien het groote voorrecht hebben, ze niet alleen in werking te zien, maar ook na te kunnen gaan, op welke wijze men ze op de voordeeligste wijze kan aan wenden. Het verblijdt ons, dat de bovenbedoelde Com missie reeds veel bewijzen van sympathie en be loften van medewerking heeft ontvangen. Dat verblijdt ons, omdat we hier te doen hebben met eene onderneming, die niet alleen veel genoegen, maar ook veel nut zal kunnen geven. We durven de voorspelling wagen, dat het publiek van Bolsward en omstreken niet alleen, maar ook dat van meer verwijderde deelen van ons land zich opgewekt zal gevoelen, de interes sante expositie te bezoeken. Wordt deze profetie vervuld, dan zal de Com missie ontvangen, wat ze ontegenzeggelijk ten volle verdientsatisfactie De beste plunje wordt op den vrijen dag aan getrokken en zoo gaat het in optocht, als ging men met een pleiziertrein, naar Artis. De kinderen hebben al dagen te voren pret gehad over het vooruitzicht en vader heeft hun nieuwsgierigheid geprikkeld door hen van de beesten te vertellen voor zoover zijn wetenschap en zijn herinnering aan een vorig bezoek gaat. Zijn de noten en het fruit vergeten, dan worden de noodige inkoopen gedaan bij de vrouwen die om het hek van Artis zwerven met boezelaars vol oude en nieuwe noten, of aan de talrijke fruit- wagens, die zich in de nabijheid van den ingang hebben geposteerd. Behalve tijdens het bezoek der Koninginnen aan den Dierentuin is het er op den dag zelden zoo druk als gedurende de Septembermaand, de eenige maand, waarop de Amsterdammers eigen lijk toegang tot Artis hebben. De groote laan voor den ingang wordt druk bewandeld, de krassende en kriewende papegaaien trekken al dadelijk de aandacht. Zij ontvangen de eerste nootjes en lekkere stukjes en laten zich daarvoor de kopjes krauwen. Hun etensbakjes zijn overladen met fruit <en lekkernij, alsof ze anders niet te eten krijgen. Een der oppassers heeft druk werk om toe te zien dat de familja- riteit tusschen de bezoekers en de lorretjes niet al te familjaar wordt. Van de papegaaienlaan verspreidt de menigte zich door de verschillende fraaie lanen. Aan groep jes bezoekt men de roofdierengalerij, de apenkooi, de zeehonden, het nijlpaard enz. Vooral de apenkooi trekt de belangstelling. De speelzieke miniatuurmenschjes trekken de aan dacht van het jonge volkje, dat er het grootste genot in vindt „Keesie” een noot ofeen appel te geven, en zich te vermeien in de menschelijke bewegingen dezer dieren. Het „Keesie”, waarmee de kleinen de wijsneu zen voortdurend tot zich trachten te lokken, weerklinkt van alle kanten en een vroolijk gelach stijgt telkens op, wanneer de Keesjes handgemeen worden om den hun toegeworpen buit, of hun capriolen vertoonen in den kalen boom in de kooi, de gymnastische toeren aan de kettingen, die er gespannen zijn. De roofdieren-gallerij trekt niet minder bewon dering, vooral als de oppasser, tuk op een fooitje van het goedgeefsche Septemberpubliek, een ex tra uitdeeling van vleesch houdt en daarmee als lokaas de beesten allerlei toeren laat verrichten. Jumbo lokt voortdurend een even groot aantal kijkers. Zijn oppasser laat hem al zijn kunsten ver toonen, wanneer het aantal toeschouwers in het hok hem voldoende lijkt om een behoorlijke recette te maken. Hij laat hem timmeren met een hamer, koffie malen, een zakdoek opzoeken en een ei appor- teeren, zonder te verzuimen er bij te voegen, dat ’t hem zijn centen kost als ’t breekt. Dat is een zachte uitnoodiging tot het publiek om zijn onkosten te vergoeden, wat dan ook niet vergeten wordt. Het nijlpaard dat het buiten-bassin als ligplaats heeft ingenomen, gaat uit en in ’t water op com mando van den oppasser en vertoont zich buiten het water als een reuzenzwijn om een paar wis sen gras te verslinden en daarna weder in het water zijn muil te openen voor een half roggebrood dat hem met stukjes wordt toegeworpen. De oppasser duwt hem het gras dieper in zjjn keel en treedt daarna buiten het hek om, zijn rechterhand voortdurend aan de klep van zijn pet brengende, de linker op te houden en de centen van de kinderen te ontvangen. Na den rondgang gaat hij het hek weder binnen en als een nieuw publiek daar omheen de plaat sen heeft ingenomen, begint de voorstelling weder van voren af aan. De zeehonden vertoonen zich steeds in het water en geven uit zich zelf een gratis voor stelling in het snel en fraai zwemmen, voortdurend duikend naar het hun toegeworpen aas, de gees tige koppen telkens weder opstekende, met het slanke lijf in sierlijke bewegingen door het groene water schuivende. Wanneer de beesten voor een deel bezien zijn, strijken de bezoekers in groepjes hier en daar op het gras neer en wordt de mondvoorraad uitgepakt. Dan wordt er door het gezin een pic nic gehouden in optima forma en zit de familie vreedzaam neer. De schaduwrijkste plekjes worden opgezocht de banken bezet en weder voor anderen verlaten, terwijl de oude couranten, die als hulzen voor boterhammen hebben dienst gedaan met de tal- looze eierdoppen het gras en de wandelpaden bedekken. Men is op een Septemberdag in Artis sans géne en geniet er volop van het buiten zijn. De verrukkelijke tuin biedt dan ook gelegenheid te over, om daarvan met volle teugen te genieten. Geen wonder, dat de talrijke bezoekers, waar onder er velen, die zelden het voorrecht genieten zooveel frissche lucht, zooveel groen, zooveel bloemen en zooveel dieren bijeen te zien, zich in een aardsch paradijs wanen. Er zijn bezoekers, die met overleg te werk gaan en voor den middag zich ten doel stellen een deel te zien. Is die taak volbracht dan strijken zij op de stoelen om de muziektent in de nabjjheid van de buffetten neer, om daar hun twaalfuurtje te verorberen met een kop koffie of een glas bier. ’t Is een schilderachtig gezicht die familie’s Voor de betrekking van kastelein in de Groote Sociëteit te Leeuwarden hebben zich niet minder dan 256 sollicitanten aangemeld. Besmetting door meel. Aan den Burgemeester van Amsterdam is door houders van meel- en broodfabrieken, het vol gende adres gericht „De ondergeteekenden, vernomen hebbende dat er met het s.s. Amsterdam van Hamburg diverse partjjen meel aangevoerd zjjndat van deze partijen op aanvraag consent van lossing ge geven is, protesteeren ten stelligste tegen de lossing en aflevering in consumptie dezer par tijen, aangezien geen artikel zoo aantrekkelijk is voor besmetting als juist meel in balen ver pakt, en dat ondergeteekenden dus waarschuwen tegen het groote gevaar van besmetting dat een dergelijke handeling ten gevolge kan hebben.® Voor ongeveer vjjf weken wist een verpleeg de in het krankzinnigengesticht Voorburg, te Vucht aan de waakzaamheid der verplegers te ontsnappen. Al dien tijd heeft de man in de bosch- rijke omgeving van Bokstel rondgezworven, zich voedende met knollen en boonen, die hij van de velden wegnam. De nachten bracht hij door óf op het vrjje veld of onder een of ander afdak of schuur. De politie heeft hem gevonden en naar het gesticht teruggebracht. Dezer dagen ontving de Minister van Bin- nenlandscbe Zaken een niet alledaagsch bezoek. Een heer, wiens reisgoed aan onze grenzen het ontsmettingsproces had ondergaan, kwam bij ZExc. klagen over de schade die door eene onoor deelkundige wijze vandesinfectiedoordebeambten aan zijne kleedingstukken was toegebracht, en bracht als overtuigingsstuk een flanellen borstrok mede, welken hij den Minister toonde in den bevlekten toestand, waarin het kleedingstuk door de desinfectie-maatregelen gebracht was. De Mi nister verzocht reclamant het stuk lijfgoed weer in te pakken, en deed hem opmerken, dat het beter ware geweest, een Minister met dergelijke kleinigheden niet lastig te vallen. Wij stemmen gaarne toe, dat het voor den Minister een kleinigheid is, maar, wem es just passiret, die is er slecht aan toe. En nu moge het heel onfatsoenlijk zijn een Minister des Konings een borstrok te laten zien, die vernielde borstrok is krachtiger argument dan het meest welsprekend verhaal. De vrouwen willen zich in de staatszaken gaa.n mengen en verlangen het stemrecht om op politiek terrein eene rol te vervullen. Er is op dat terrein waarlijk geen gebrek aan strijders, terwijl er voor de vrouwen nog heel wat te doen overblijft in den kring, waarin zij op zoo uit nemende wjjze werkzaam zijn of kunnen zijn. Willen zij zich echter volstrekt in bet open bare leven doen gelden, laten zij dan eens met ijver zich wijden aan de bestrijding van een kwaad, dat juist door vrouwen gepleegd wordt: het dragen van vogeltjes op hare hoeden. Honderdduizenden diertjes worden aan die mode ten offer gebracht en zoo dit te betreu ren is omdat men de bosschen van hun schoonste sieraad berooft, zeer noodlottig is het ook voor den landbouw, omdat vogels millioenen en mil- lioenen insecten verslinden, die den oogst ver woesten. Laten de vrouwen daartoe medewerken, mis schien hebben ze in dit opzicht meer invloed dan de mannen en laat deze de zaken van de stembus maar behandelen. In het Vondelpark te Amsterdam is door een wielrijder een kind overreden en daarop de moeder beleedigd. De dader is onbekend. De Kampioen, orgaan van den Wielrijdersbond, raadt aan, het Vondelpark voor wielrijders te sluiten. Door anderen wordt bij deze gelegenheid weder het denkbeeld aangeprezen om het wielrijden in de straten te verbieden. Ook wordt in overweging gegeven om eene belasting van rijwielen te heffen. Door dit laatste zullen allerminst de balda digheden van wielrijders voorkomen worden, tenzij men de belasting zoo hoog stelde, dat niemand meer van een rijwiel gebruik maakte. Wij voor zien echter dat geen van de drie maatregelen zal worden toegepast en dat de verontwaar diging over deze treurige gebeurteuis wel dood zal bloeden, totdat er weer eens een mensch het slachtoffer wordt van de onbesuisdheid van een wielrijder. Zeer vele Vereenigingen voor algemeen stemrecht hebben hare deelneming aan de samen komst in den Haag op Zondag onthouden. Zij voerden daarvoor verschillende redenen aan. Die te Dordrecht verklaarde aan de betooging geen deel te willen nemen, omdat de sociaal-demo- craten daarvan de regeling hadden op zich ge nomen en zij dus een sociaal-democratisch ka rakter zou hebben. Maar de Dordsche Vereeniging nam ook in hare overwegingen op „Meenende. dat het gansche kiesrecht geen druppel arbeidersbloed in de bestaande maat schappij waard is.® Dit is een verstandig woord van de Dordsche Vereeniging: er zijn heel wat dingen, waaraan een arbeider meer heeft dan aan kiesrecht. Bolswardsche Courant I a k r. TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1