NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSER ADEEL N 1 Een en dertigste Jaargang. 1892. No. 41. 3 BUITENLAND. BINNENLAND. feet ^w^erst weges. VOOR - den Mi- r ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen? De cursus 1892’93 der Herhalingsschool te credietinstellingen te openen, waar tegen lage rente geld kunnen opne- W&t Bet ïf, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. SxXXXXXXXX^XKXXXXAXAt DONDERDAG 6 OCTOBER. NI „Alzoo Wij in genomen hebben, dat wetgevende regelende de kiesbevoegdheid voor Kamer der Staten-Generaal en der Staten, door de grondwet worden Ooststellingwerf. Over ’t geheel is er onder den boerenstand in den zuidoosthoek van Friesland eene langzame achteruitgang merkbaar. Hiervoor bestaan verschillende reden. Grooten- deels worden de plaatsen te duur ingehuurd en hebben de boeren te weinig bedrijfskapitaal, werken en zwoegen is dus hun lot, terwijl het geld in de zakken der landheeren vloeit. Buiten dien ontbreekt het nog al te veel aan weten schappelijke ontwikkeling, waardoor men blijft in den ouden slendergangmen kent niet de waarde van kunstmeststoffen en voor de stalmest draagt men niet de noodige zorg. Aan de bouw landen wordt we] behoorlijk moeite besteed, maar de weilanden zien er al te vaak treurig uit. Hierbij komt nog, dat de lasten in verscheidene l_ de plaatsen niet zoo hoog in te Eenige jaren geleden werd door den Raad der gemeente Aduard in de provincie Groningen een besluit genomen, dat tot veel geschrijf aanleiding heeft gegeven. Bij dat besluit werd bepaald, dat voortaan leerlingen der openbare school, wanneer ze den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt, bui ten de deur kunnen worden gezet, zoodat tegen wil en dank hun bezoek der dagschool, al wen- schen de ouders het langer te doen duren, een einde nemen moet. Dat besluit werd niet vernietigd, omdat de toenmalige regeering van oordeel was, dat eene verordening, waarbij bepaald werd, dat alleen kinderen van 6 tot 12 jaren op de openbare school zouden worden toegelaten, niet belet, dat overeenkomstig de wet voldoend onderwijs wordt gegeven. Door het Sociaal Weekblad werd naar aanlei ding hiervan gezegd „Gemeentebesturen, die op deze wijze de volks ontwikkeling moedwillig tegenhouden. De regee ring bij machte, om dien moedwil te breken, maar weigerend, van haar macht gebruik te maken. Aldus in Nederland in het jaar des Heeren 1887 En wat is sedert dien tijd geschied Op den llden Juni 1887 werd door den Raad van Wymbritseradeel met 12 tegen 2 stemmen een soortgelijk voorstel aangenomen, met het erkende doel, dat de gemeente eenige onderwij zers zou uitsparen. Door Gedeputeerde Staten werd dat besluit ter vernietiging aan den Koning voorgedragen. Het werd niet vernietigd en ’t gevolg was, dat een-en- zeventig leerlingen van de openbare scholen der gemeente werden gejaagdZoo iets was volgens het oordeel des ministers niet in strijd met de wet en ook niet met het algemeen belang In andere gemeenten, waar de waarde van een handvol rijksdaalders hooger werd geschat dan voldoend onderwijs, en waar men er op uit was, het openbaar onderwijs zooveel mogelijk te be lemmeren, werden later ook verbanningsbesluiten genomen. Zoo heeft ook de Raad van Wonseradeel ge daan. En waarom Er zijn hier eenige scholen, waar ’t getal leer lingen het aanstellen van een onderwijzer weldra noodzakelijk zou makenworden de 12-jarige leerlingen weggezonden, dan kan het Hoofd der school het alleen wel af. En dan heeft men al weer wat voor de gemeente-kas verdiend Als dit het motief is, dan zouden we willen vragenbedriegt de zuinigheid hier niet de wijs heid We nemen aan, dat zij, die tot het aannemen van dat besluit hebben medegewerkt, er van over tuigd zijn, dat het onderwijs tot ongeveer den 12-jarigen leeftijd slechts voorbereiding kan zijn, en dat eerst daarna kan worden begonnen met het aanbrengen van die kundigheden, welke vruchten kunnen afwerpen voor het volgend, maat schappelijk leven. Nu is het dus de vraagwat is het zwaarst, penig geld of deugdelijk onderwijs? Neemt men in aanmerking, dat leerlingen der bijzondere scho len het uitdrijvingsvonnis niet behoeven te vree- zen, dan ligt het voor de hand, dat deugdelijk onderwijs ook in ’t oog van de tegenstanders van het openbaar onderwijs van meer belang is dan het besparen van eenig geld. Waarom dan toch besloten tot verbanning? We willen niet gaarne veronderstellen, dat hier onedele bedoelingen in het spel zijn, maar er is wel aanleiding toe, dat er gedacht wordt’t is er om te doen, om het openbaar onderwijs te knoeien. Dit moge niet in de bedoeling liggen, zeer zeker zullen vele ouders, die gaarne hunne kin deren langer dan tot hun twaalfde jaar op school zouden houden, in de onmogelijkheid zullen komen, hun het zoo noodige onderwijs te laten geven, öf, omdat er geene school voor meer uitgebreid lager onderwijs is, öf omdat ze dat onderwijs niet kun nen betalen öf omdat ze uit beginsel geen gebruik willen maken van het onderwijs op eene bijzondere school. „Dwingt ze, om in te gaan Zoo hoort men aan den eenen kant. „Dwingt ze, om heen te gaan Zoo spreekt men aan de andere zijde. We vragen weer: wat is het zwaarst? Zeer terecht werd in ’t Volksblad gezegd Waarom wordt van de zijde der kerkelijke par tijen toch altijd bij voorkeur van \eerdivang ge sproken, waar nu reeds sedert ettelijke jaren de term leerplicht gebezigd wordt en ieder weet wat daarmede bedoeld wordt Is het misschien, om tegenover hunne lezers aan den wettelijken leerplicht vooral zeker hatelijk karakter te geven, omdat ze weten, dat het woord „dwang’’ nu een maal bij het Nederlandsche publiek in kwaden reuk staat? Waarom spreken ze dan ook niet van belastingdwang in plaats van belastingplicht, niet van dienstdwang in plaats van dienstplicht Maar als men dan zoo bang is voor dwang, dan is het toch onverklaarbaar, dat men zelf dwang gaat uitoefenen. gemeenten hoog zijn, terwijl de graanprijzen beneden het middelmatige blijven. Op den duur wordt dus de toestand voor velen onhoudbaar en vandaar, dat men zijne toevlucht moet nemen tot verkooping van ’t geen men bezit. Verbete ring zou men door de volgende middelen kunnen verkrijgen. 1. Door huren. 2. Door de boeren men, om hunne zaak naar behooren te drijven. 3. Door het aanbrengen van practische en theoretische kennis onder den boerenstand, door het oprichten van landbouwvereenigingen, of af- deelingen van landbouwmaatschappijen en het houden van landbouwlezingen. 4. Door de landbouwers op de hoogte te brengen met eene behoorlijke administratie. Leeuwarderadeel. Nu de vlasbewerking in de laatste jaren niet zoo heel voordeelig is voor den landbouwer, werd er hoe langer hoe minder van dit product verbouwd. Een gevolg hiervan is, dat er ’s winters minder voor den arbeider is te verdienen. Ook voor dezen winter is er weinig vlas ter bewerking voorhanden. De tegenwoordige werkzaamheden loopen ook al naar ’t einde. Wel zijn er hier en daar nog aardappelen te rooien, doch bij eenigen tijd mooi weer is dit gauw gebeurd. Er is weinig cichorei verbouwd, zoodat ook dit product niet veel ban den eischt. Koolzaadplanten zijn er ook betrekke lijk weinig. Dit alles te zamen genomen laat het zich aanzien, dat, is de winter niet wat gun stig, het vooruitzicht voor velen niet rooskleurig is. Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, aan iedere Werklieden-vereeniging en aan iedere leesinrich- ting in Nederland. Aan dit verlangen van den overledene is door zijn eenigen zoon, den heer J. E. Scholten te Groningen in den uitgebreid- sten zin voldaan. Het boek is gerangschikt en bewerkt door den heer A. Winkler Prins en be vat, behalve de inleiding, 39 hoofdstukken, ter wijl de eerste reispas en een welgelijkend portret van den overledene aan het boek zijn toegevoegd. Dat de zorg voor den gezondheidstoestand nog veel, te wenschen overlaat, blijkt uit het feit, dat in den Haag thans alle openbare pom pen zijn gesloten. Als er zich geen gevallen van cholera hadden voorgedaan, zou men de inge zetenen rustig hebben laten voortgaan met dat water te drinken. Of leveren, wanneer zich geen cholera-gevallen voordoen, die pompen plotseling weder goed drinkwater Een heer reisde van Arnhem rechtstreeks naar Frankfort en kwam daar zeer hongerig en dorstig aan. Na zich in het „Frankfurter Hof“ wat te hebben opgeknapt, begaf hij zich, op aanbeve ling, naar het groote „Elemannia8, waar het be roemde Münchener Hofbrau hem heerlijk smaakte. De dorst en vermoeienis deden hem misschien wel een glas meer drinken dan hij zich had voor genomen, zoodat, toen hij den volgenden dag zijne reis voortzette naar de plaats zijner bestem ming, de gevolgen zich daarvan openbaarden. Een der medereizigers waarschijnlijk waarschuwde de conducteurs, want deze verloren nu den rei ziger niet uit het oog. In Heidelberg bereikte de belangstelling het toppunt. Een stoet, bestaande uit den stations chef, een dokter en twee of drie agenten van politie geleidden hem naar een barak, waar hij uitgenoodigd werd zich op te houden. Hem werd gezegd, dat hij met den volgenden trein vertrek ken kon indien hij goed bleef. Op zijn verlangen werd hem na verloop van langen tijd een kop thee met een paar eieren verstrekt, maar hij moest blijven op eene ver van zindelijke plaats. In Brüchsa was het zeer druk aan het station, zoodat de reiziger kon uitstappen zonder dat de conducteurs acht op hem sloegen. Hier vernam hij, dat de sneltrein uit Frankfort over een half uur hier aankwam en een uur vroeger in Stutt gart zou zijn dan de Bommeltrein. Hij besloot daarom een half uur te wachten en in blakenden welstand kwam de choleralijder in laatstgemelde stad aan. Na een dejeuner, dat hem geheel op zijn ver haal bracht, begaf hij zich uit de restauratie naar het station om den bommeltrein te zien aanko men en was nu getuige hoe verscheidene gezond- heidsautoriteiten met een ambulancewagen aan wezig waren en den trein onderzochten. Maar tevergeefsde vogel was gevlogen. Nog menige dépêche werd dien namiddag tusschen Heidelberg en Stuttgart gewisseld. Als eene verbetering in de kieswet wil de Standaard de uitsluiting als kiezers van hen, die van overheidswege bedeeld worden, maar niet van hen, die van diaconiën bedoeling ontvangen. Dit ware een gevaarlijk beginsel. Zou zich onder het stelsel der Regeering het geval kunnen voor doen, dat personen geen bedeeling wilden aan nemen, omdat zij dan hunne stem niet zouden kunnen uitbrengen, onder het Standaard-stelsel zou juist de bedeeling kunnen strekken om aan candidaten stemmen te bezorgen. De Standaard roept tot ondersteuning van zijn denkbeeld de medewerking in van hen „die in de Kamer optraden in den naam van Jezus.” In de Kampioen wordt de rede opgenomen, waarmede de heer E. Bergsma de algemeene vergadering opende van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, die hier te lande thans 4000 leden telt. De heer Bergsma spreekt in de sterkste be woordingen zijne afkeuring en verantwoording uit over wielrijders, die door onbesuisd rijden ongelukken te weeg brengen of gevaar doen ontstaan en zich dan nog ruw gedragen tegenover de slachtoffers. Hij dringt er op aan, dat men zal trachten hen te ontdekken om hen dan te straffen zooals de Bond dit veroorlooft. Men moge het eene kinderachtige zaak noemen, maar er bestaat toch bij ons een stellige gehechtheid aan voorwerpen, die \vij lang gebruikt hebben en waar wij aan gewoon warener is iets onaangenaams in bet verlies daarvan ge legen hoeveel te lastiger is het dan niet, wanneer men door de noodzakelijkheid gedwongen wordt die op te offeren ja te vernietigen. Uit Utrecht wordt bericht dat aldaar een brutale inbraak heeft plaats gehad. De daders hebben zich nl. toegang weten te verschaffen in de woning van prof. Francken in de Maliebaan (welke door de afwezigheid van de bewoners tijdelijk ledig was) door de vensters, waarvan zij de glasruiten met behulp van groene zeep hebben gebroken. Zij schijnen zich naar den kelder te hebben begeven en zich aan den wijn te goed gedaan. Pogingen om de brandkast geopend te krijgen hebben zij opgegeven. De sporen, dat zij daar mede zijn bezig geweest, waren aanwezig. In verschillende kasten en laden is gesnuffeld. Uit een kastje van de dienstbode werden eenige kleinigheden ontvreemd. De dieven hebben zich verwijderd met al het tafelzilver, dat zij machtig konden worden en nog een bedrag aan geld van ongeveer f 100. Door de politie is de familie Francken onmid dellijk van een en ander in kennis gesteld eu een zeer nauwkeurig onderzoek aangevangen. „Nu hou-je aan de lucht vast!” Onder dit opschrift kondigt mr. L. Haffmans in het Venl. Weekblad de indiening van het ontwerp der nieuwe kieswet aan. Hij betwijfelt of het voor alle Kamerleden een blijde verrassing was, dat zij verleden Dinsdagavond de nieuwe kieswet bij zich aan huis bezorgd vonden. Immers voor vele leden der Tweede Kamer is de voorgenomen uitbreiding van het kiesrecht zooveel als een „memento mori.” Mr. H. doet opmerken, dat evenals de vorige regeering bij de indiening der leger wet deze re geering het bij de indiening der kieswet doet voorkomen, alsof de grondwet haar gebood, het voorstel te doen dat zij doet. Zeer gemakkelijk Dan behoeft men geen redenen op te geven. Men gehoorzaamt eenvoudig aan het gebod der grondwet. Leest de considerans der wet overweging bepalingen, de Tweede Provinciale gevorderd/ Stat pro ratione voluntas. De wil der grondwet vervult de plaats der rede. Wat al lastige vragen worden hiermee op zijde geschoven Bij voorbeeld Is uitbreiding van het kiesrecht alweer noodzakelijk Is nu reeds gebleken, dat de uitbreiding van ’87 niet voldoende was? Is met de tegenwoordige Tweede Kamer geen land te bezeilen Heeft zij alleen hart voor de bezittende klasse Is het vertrouwen in de volksvertegenwoordiging geschokt Op al deze en dergelijke vragen luidt het ant woord „Wij geven uitvoering aan het grond wetsartikel”. En daarmee is het uit. Na te hebben doen uitkomen, dat wat het ontwerp geeft, algemeen kiesrecht, of zoo goed als algemeen kiesrecht is, „juist wat men vrees de,” gaat mr. H. voort „Zullen de sociaal-democraten met deze con cessie genoegen nemen? In geen geval. Maar in elk geval zullen zij van de gelegenheid pro- fiteeren om hunne geestverwanten in de Kamer te brengen. Daartoe bestaat kans in verscheide ne districten van het noorden en in de groote steden. Waarschijnlijk is dit wel de reden, waar om de groote steden nu gesplitst worden. De minister begrijpt zelf het gevaar, waaraan hij zijn partij bloot stelt. „Hoe weet gij dat Dit blijkt uit zijn voorstel tot splitsing der groote steden. Daartoe zou hij nooit overge gaan zijn, indien hij de groote steden na de uit breiding van het kiesrecht nog vertrouwde. Wil lens en wetens waagt hij dus niet alleen zijn partij, maar ook zijn eigen ministerieel leven er aan. „Hoe zal men dit verklaren Uitbreiding van kiesrecht, waarde vriend, is eene liefhebberij als eene andere. En aan lief hebberij, gij weet wel, offert de mensch alles op. Naar men uit de Betbwe schrijft, neemt het gebrek aan onderwijzers hand over hand toe. Vooral op het platteland gaat het al moeielijker de bestaande vacatures vervuld te krijgen. Menig gemeentebestuur adverteert al weken, zonder dat er sollicitanten komen opdagen. Hier en daar gelukt het tegen al stijgend salaris een onder wijzer meester te worden. Met het oog op den winter, wanneer de scholen weder vol loopen, is dat gebrek aan ’t noodige personeel zeer te be treuren. De jaarwedden van f 475 beginnen reeds te stijgen tot f 550 600. Door wijlen den beer W. A. Scholten, in dustrieel te Groningen, is bij testament bepaald, dat van zijne uit te geven levensbeschrijving een exemplaar gratis zal worden toegezonden aan iedere volksbibliotheek, aan iedere afdeeling der Bols ward is 3 October begonnen met achttien leerlingen Door heeren burgemeester en wethouders waren ouders, leermeesters en werkbazen met nadruk gewezen op deze gelegenheid, om het onderwijs, dat hunne kinderen en leerlingen hebben geno ten, te bevestigen en aan te vullen. En ziet, daar komen achttien leerlingen zich aanmelden, terwijl eenigen moesten worden afgewezen, öf omdat van hen niet verklaard kon worden, dat zij aan het herhalingsonderwijs met vrucht zouden kunnen deelnemen, of omdat ze reeds dadelijk verklaarden, dat zij eens of meer malen per week de lessen niet zouden kunnen bijwonen wegens ambts(?)-bezigheden. Het onderwijs aan genoemde school wordt gra tis gegeven alle onderwijzers der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zijn er aan verbon den en willen gaarne er toe medewerken, om het onderwijs, dat ze de kinderen op de school hebben gegeven, aan te vullen en te bevestigen, en ziet er komen achttien leerlingen De ouders zien er dus het belang niet van in, dat hunne „uitgeleerde” kinderen nog eens weer op de schoolbanken plaats nemen. De werkgevers sporen dus hunne leerjongens niet genoeg aan, om van de aangeboden gelegen heid gebruik te maken. We willen gaarne ge- looven, dat in sommige huisgezinnen reeds van 12-jarige kinderen geëischt moet worden, eene kleinigheid te verdienen, omdat de bekrompen omstandigheden, waarin het gezin verkeert, dat vorderen We willen ook aannemen, dat het wel eens lastig zal zijn voor een baas of fabrikant of koop man, wanneer zijn leer- of loopjongen gedurig een uur vrijaf moet hebben, om naar eene of andere school te gaan. Maar we kunnen niet aannemen, dat de bekrompen omstandigheden zóó algemeen zijn in onze stad, dat er voor slechts achttien kinderen acht uren in de week overschie ten, om nog eens wat te leeren. We kunnen ook niet aannemen, dat jongens die de herhalingsschool zouden moeten bezoeken, daarin verhinderd wor den, omdat hun „baas” hen onmogelijk kan laten gaan. De hoofdoorzaak van den schralen oogst zal wel zijn men ziet het belang van het herhalings- onderwijs niet in. We hoorden onlangs het vol gende gesprek tusschen een paar knapen aan. „Ga je ook naar de herhalingschool „Ik dank je’k moet al lang genoeg werken ,’s avonds wil ’k vrij wezen. Weet je wat? als „ze mij iederen avond een kwartje gaven, dan „kwam ik. Ja, dan zou ’k ook komen, maar wat „heb je er anders aan wat geeft je dat leeren Zulke wijsheid vindt ingang bij velen, en niet alleen bij kinderen. En onder zulke omstandigheden zal het nog lang, zeer lang duren, eer algemeen de waarheid erkend en betracht wordt van de woordenwat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De Commissie voor de Grondwetsherziening uit de Belgische Kamer van Vertegenwoor diging hield in tegenwoordigheid van nister Beernaert haar eerste zitting. De heer Janson ontwikkelde zijn voorstel be treffende herziening van het kiesrecht-artikel. Hij wenschte zich nog niet uit te laten over den leeftijd van kiesbevoegdheid, maar verklaarde zich voorstander van het stelsel om de van het kiesrecht uitgeslotenen in de kieswet op te nemen, en daarvoor dezelfde categorieën aan te nemen als de Fransche wet. De gemeenteraad van Brussel heeft besloten aan de Kamers te verzoeken het algemeen kies recht in de Grondwet op te nemen. Te Berlijn loopt het gerucht, dat de D u i t- s c h e Keizer persoonlijk de zitting van den Rijks dag zal openen, om de politieke belangrijkheid te doen uitkomen. In den laatsten Ministerraad kreeg het Pruisische Ministerie mededeeling van het nieuwe militaire ontwerp, waarbij het vredes- effectief van 1893 tot 1899 wordt vastgesteld. Dit effectief zal voor zoover korporaals en min deren betreft, door een gemiddeld worden aange geven, en niet zooals tot dusver door een maxi mum. Het aantal onderofficieren zal verder, evenals dat der officieren in de begrooting wor den opgenomen. De tweejarige diensttijd zal voor de infanterie worden aangenomen, behalve voor de manschappen, die slecht staan aangeteekend of die zware straffen hebben ondergaan. Bolswardsclie Courant X' I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1