NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 In en om Berlijn. Gastoestellen te Bolswarl. OtSWARO EN WOXSERAOEEl I B Aan onze geachte Abonné’s! Het Heideprinsesje 1892. No. 42. e if Een en dertigste Jaargang. DONDERDAG 13 OCTOBER. VIJFTIG CENTEN BINNENLAND. 1 VOOR s* 5 DE UITGEVER. k 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE- $XXXXXXXXXhXXKXXXXXX$ 54 Ingevolge onze toezegging stellen wij thans de gelegenheid open, het Tweede Deel van MAR- LITT’S Romans en Novellen voor den geringen prijs van in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustratiën en uitvoering waard om in ruimen kring te worden verspreidwij zijn dus overtuigd, dat onze abon né’s de gelegenheid op prijs zullen stellen, die wij hun thans bjeden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aan geboden Roman verwijzen wij naar de in dit num mer voorkomende advertentie met intee- kenbiljet. onwillig vallen enkele druppels in het water, ieder kringelend zich met de zusters vereenigend. Uit de enkele worden vele, worden tallooze en een doorzichtig floers doet de zooeven nog sterk uit komende boschpartijen in een nevelige verte terug treden, tot een plotseling opkomende windstoot het watergordijn doet scheuren en weldra nog slechts de van de bladeren klik-klakkende drup pels van de kortstondige heerschappij van den regengod spreken. Ieder dezer merenreeks heeft zijne eigene beko ring terwijl de Slachtensee met zijn gordel van landhuizen prijkt, kenmerkt zich de Grunewaldsee door een eigenaardig vlakke omgeving, die de gedachte aan alle groote emoties terugdringt, ter wijl de korte, gedrongen Hundekehlesee in de rij der zusters wel de woelwater is, nu eens naïf met iet groote heldere oog in de lucht kijkende, om dan weer plotseling vinnig het gladde voorhoofd te rimpelen zonder eenige aanleiding of ’t moest wezen uit ergernis over het groote aantal bordjes prijkend met het opschrift„Het is verboden want deze exemplaren van de soortSta-in-den- wegzijn legioen voldoende, om een recht geaard Neêrlandsch mopperaar dol te maken. Maar dat schijnt hier nu eenmaal bij het opvoedings-systeem in de groote nationale kinderkamer te hooren en de roede is nog niet afgeschaft. VeniVidi. Hebben we in ons nummer van de vorige week, bij ’t afdrukken waarvan deze zeer merkwaardige tentoonstelling nog in vollen gang was, slechts in ’t algemeen iets gezegd omtrent de firma’s, die moeite noch kosten hebben ontzien, om ons zoo goed mogelijk te laten zien, wat men tegenwoor dig door gas kan verrichten, nu wenschen we meer in bijzonderheden na te gaan, wat tentoon gesteld werd, opdat allen, die verhinderd waren de tentoonstelling te bezoeken, mogen, weten wat zeer zeker hoogst wetens waardig is. Was het bezoek op den eersten avond niet bijzonder druk, op de volgende avonden kwamen betrekkelijk zeer velen hunne belangstelling toonen. En algemeen was het„’t is niet alleen eene sier lijke, maar ook eene hoogst belangrijke tentoon stelling.” Als men de zaal binnen kwam, ontmoette men allereerst de keurige inzending van de firma William Sugg Co. te Amsterdam. Hoogst ver rassend was de aanblik op die groote verscheiden heid van de toestellen, die allen op verlichting en verwarming betrekking hadden. Zelfwerkende regulateursbranders, die een schitterend licht ver spreiden; zeer vernuftig uitgedachte toestellen, die onmiddellijk het gasverbruik van een brander bepaaldengasornamenten van de meest uiteen loopendedessins, maar allen wedijverende in schoon heid; gashaarden, die aan eenvoudige inrichting solide bewerking en eene zeer groote mate van verwarming paarden; gaskooktoestellen en kook- fornuizen, kookplaten en gaskomforen, alle hoogst eenvoudig van constructie, cn eene zoo groote mate van warmte ontwikkelende (bij betrekkelijk zeer gering gasverbruik,) dat het dè verwondering van alle bezoekers gaande maakte en zeker menig een zal doen besluiten, één of meer van die prach tige toestellen aan te schaffen. Door de firma Wilson te ’s Gravenhage waren droge en natte /gasmeters ingezonden van eene zoo prachtige be werking, dat ieder er verbaasd van stond. Vooral ook werd de aandacht getrokken door een gasmeter, door middel waarvan men zeer gemakkelijk bran ders kon verifieeren zoowel wat lichtsterkte als gasverbruik betreft; niet minder was dit het geval met de gaskomforen, die ontvlamden, zoodra de ketel er op werd geplaatst en onmiddellijk met branden ophielden, zoodra de ketel er werd af genomen het vuur brandde hier dus geen oogen- blik onnut. Ook hier zag men de grootst mogelijke ver scheidenheid van gaskomforen. De heer J. Vos alhier had ook eene sierlijke collectie gaskomforen en gaskookplaten ingezonden, als vertegenwoor diger van de firma L. Dake Zoon te Amster dam. Ook hier werd op duidelijke wijze verklaard, hoe men de toestellen dient te gebruiken en welke voordeelen door dat gebruik worden verkregen. Door de firma van den Berg Co. te Amsterdam was eveneens eene zeer belangrijke inzending ge daan. In de eerste plaats noemen we de gunstig bekende Wenham eclipse-patent-gaslampen, die in zeer verschillende vormen en grootte waren tentoongesteld, en die een prachtig licht gaven; ook hier was eene overgroote verscheidenheid van de sierlijkste gaskronen en hangers te zien verder zag men automatische waterkokers, waarvan de vlam uitdooft, zoodra het water kookt. Niet minder werd de aandacht der bezoekers getrokken door de „Lightning Geyser” met geëmailleerd ijzeren badkuip; op zeer eenvoudige wijze kon men door gas verwarmd water op elke tempe ratuur laten stroomen in die kuip, door zeer dui delijke gebruiksaanwijzingen werd men dadelijk op de hoogte gebracht van de werking dezer prachtige en practische toestellen. De firma Peck Co. te Amsterdam, van wien de heer Th. H. van der Meulen te Bols ward de vertegenwoordiger is, had ook eene groote ver scheidenheid van zeer belangwekkende voorwerpen ingezonden. Vooreerst de gas-badketels (snelver- warmers,) waaronder werden aangetrpffen met een gaskachel als voetstuk, toestellen, die terecht de bijzondere aandacht van alle bezoekers trokken. VI. Misschien niet velen, in ieder geval te weinigen zullen bij de beslommeringen van het dagelijksch leven een deel hunner opmerkzaamheid in grootte correspondeerend met de belangrijkheid van het feit, gewijd hebben aan den uittocht van een kleine keurbende, die dezer dagen uittrok uit den lande, om in den vreemde de banier der oud-vader- landsche kunst te ontrollen en hoog te houden. Was de Hollandsche schilderschool reeds van oudsher ook in het buitenland met roem bekend aan het energieke optreden van den heer Daniël de Lange, den bekenden Amsterdamschen musicus, hebben wij het te danken, dat ook de muzikale werken der oud-Nederlandsche school in Duitsch- land werden ten gehoore gebracht en groote waar- deering vonden. Vrijdagavond 1.1. trok een talrijk publiek op, naar de concertzaal Philharmonic, om de eerste uitvoering van verschillende werken van oud-Ne- derlandsche grootmeesters der muziek bij te wonen, ten beste gegeven door het Amsterdamsch a Capella-koor onder leiding van den heer Dan. de Lange. Het al oude „Wilhelmus van Nassouwe“ opende een rij van liederen, ontleend aan werken vanaf Willem Dufay (14e eeuw) tot aan die van meesters in de 17e eeuw en wel van Johan Ockeghem, Jac. Obrecht, Josquin des Prés, Or- landus Lassus, Clemens non Papa, Pierre Certon en J. P. Sweelinck. Een wonderbaar overwinnen der technische moeilijkheden mèt de hooge inner lijke waarde der stukken gaven een grootsch idee van de macht der tonen ook reeds in de dagen, toen men instrumenten nog slechts zeer weinig kende en de menschelijke stem aan iederen muzi- kalen aandrang uiting moest geven. In het ver slag in een der Berlijnsche bladen lees ik als tonen uit een andere etherische wereld zweef den de klanken door de zaal en met zwijgende bewondering luisterden de hoorders. En waarlijk wie éénmaal Sweelinck’s „Psalm 122“ en „Obrecht’s Agnus Dei“ zoo hoorde weergegeven, vergeet het nimmermeer. Een nieuwe tempel der kunst verrees Unter den Linden het theater van dien naam, gebouwd door de beroemde Weener architekten Ronacher. Met alle hulpmiddelen der moderne wetenschap pelijke techniek is dit theater geworden tot het „pakkendste”, wat hier op dit gebied bestaat. Of echter de zin tot uitgaan der Berlijners van dien aard is, dat een dergelijk stuk Pariizer leven niet aan een langzame tering te gronde moet gaan, zal nog te bezien staan. In ieder geval zal zelfs de hier ten toon ge spreide luister niet den trouwen gast van zijn „stammtisch“ kunnen lokken en in het bezit van een zulke verheugt zich ieder lokaal, waar aan Cambrinus rijke offers geplengd worden met uitzondering van de „Bierpaleizen". En de laatste benaming is op de hiermee aangeduide in richtingen volkomen van toepassingeven onge kend als de grootschheid dezer heiligdommen van den biergod even ongelooflijk zijn de hoeveel heden bier, die hier en elders worden „hinunter gespuit*. Dat in Duitschland het bierverbruik enorm is, wisten we maar de gevolgtrekking, waartoe men vaak komt, n.l. dat hier het bier zoowat te geef zou zijn, is niet juist. Echter moet gezegd worden, dat men voor zijn 30 Pfenning een ’/2 liter uitstekend bier krijgt, z.g. „achtes". Wanneer de Duitscher de reputatie heeft, enorme kwantiteiten bier te kunnen verorberen, heb ik den indruk gekregen, dat hier sprake is van de lichtere z.g. „helle“ bieren want de donkere „achte“, Beiersche bieren zijn zóó pittig, dat een goede training noodig is, om zelfs maar eenigszins de meesters in deze nationale sport op zij te kun nen streven. Nu ik hier toch over bierdrinken spreek, wat ik, als tijdelijk bewoner der hoofdstad van het bierland bij uitstek, niet achterwege kan laten, moet ik ook vermelden een speciaal Berlijnsch fabrikaat, het „Weissbier", een helder gele soort, van groote mousseerende kracht en eigenaardig aangenaam-zurigen smaak, waaraan men echter eerst moet wennen, om er van te houden. Maar „helles" of „achtes" of „Weissbier" bij het genieten van den volksdrank is men indach tig aan den drankspreuk„Der Weise trinktbe- Leeuwarden, 30 Sept. Heden werd in het logement van den heer C. van Welij door de Onderlinge Noord Nederlandsche Veeverzekering Maatschappij, gevestigd te Witmarsum de eerste gewone algemeene vergadering van verzekerden gehouden, waarin door heeren commissarissen mededeeling word gedaan van de goedgekeurde rekening en verantwoording over het eerste boek jaar. Vele door de Directie en commissarissen in het belang der maatschappij voorgestelde wijzi gingen in statuten en reglement worden bespro ken en goedgekeurd, zoodat deze voor de drie Noordelijke provinciën zoo nuttige instelling thans voor goed is gevestigd. Uit het uitgebrachte verslag van de Directie bleek, dat sedert de oprichting, 12 Mei 1891, waren uitgegeven, 1959 polissen, en dat op heden waren verzekerd 11.880 rund, tot eene verz. waarde van f 1.765.712 2.738 paard. f 716.930 Totaal verzekerd kapitaal f2.482.642. Bovendien is door 247 verzekerden gebruik ge maakt vaö do opengestelde gelegenheid tot ver zekering van hunne kalveren, gedurende de drie maanden 12 Augustus12 November. Ver zekerd zijn 1527 kalveren met een verzekerd kapitaal van f84,560. Naar het Vad. meldt, heeft een zeer bekend Amsterdamsch bankier den eersten prijs der Scheveningsche Sport-loterij getrokken. Te Hilversum had Zaterdagochtend halftien een vreeselijk ongeval plaats bij de boerderij van van Wingen op De Trompenberg. Aldaar wordt een put gegraven, die op genoemd uur eensklaps instortte en den bijna 36 jarigen Antonius Til- burgs, een gehuwd man en vader van vier jonge kinderen, omstreeks 40 voet diep in do aarde begroef. Dadelijk ging men aan het uit graven tot des namiddags drie uur, toen de arbeid noodzakelijk eenige vertraging ondervond, doordien de inmiddels gemaakte nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht voorzichtig doorgewerkt. Herhaaldelijk hoorde men den be- gravene geluid geven. Zondagochtend te halfacht had een nieuwe zandverschuiving plaats, en aar zelden zelfs de moedigsten om door te werken tot zekere van Reenen zich in de diepte liet afzakken, weldra gevolgd door zijn broeder en een zekeren Asvelt. Heden, Maandagmorgen te halfachtkon Tilburgs het daglicht weder zien en heeft hij een weinig melk met brandewijn gebruikt. De boven zijn hoofd dichtgedrongen kuip is blootgemaakt en heeft nu eene opening van 65 centimeter. Men zou nu trachten den ongelukkige zeer voorzichtig op te winden aan het touw, dat hem nog met een gordel om het lichaam zit. Uit Hilversum komt de tijding dat Anto nius Tilburg gisteren avond te vijf uur uit zijn benarden toestand gered en levend bovengebracht is. Onmiddellijk is hij naar het Pension De Trom penberg overgebracht en geneeskundig behan deld. Zijn toestand is bevredigend. De gebroeders Cornelis en Gijs van Reenen en Johannes v. As- veldt hebben een voorbeeld van moed en zelf opofferende liefde gegeven, die niet onbeloond mag blijven. Zaterdag had bij Harlingen eene botsing plaats tusschen eene rangeer-locomotief van de S. S. en de stoomtram, die van Bolsward kwam. De tram-locomotief werd vreeselijk gehavend en de andere uit de rails gelicht. Ook het balkon van den personenwagen is verbrijzeld en had de botsing een deel van eene seconde later plaats gehad, dan waren er dooden en gekwetsten ge komen. Het ongeval is veroorzaakt doordien de wisselwachter op het kruispunt met verlof was en de romplacant vergeten had het hek te slui ten. De machinist van de tram kon op dat oogenblik de rangeer-locomotief niet ziem Per soonlijke ongelukken zjjn niet voorgekomen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dachtsam aber viel“. Vóór het intreden van het ruwe seizoen nog een uitstapje naar het GrünewaldNa ’n half uur sporens bevinden we ons op een heuvelachtig terrein met tallooze hooggaande sparren, waartus- schen vele machtige eiken en ander loofhout. De grootste bekoring echter ontleent het Grüne wald aan een reeks van meren, die het in zijn volle lengte doorsnijden. Voor een deel zijn de oevers hiervan bebouwd met vriendelijke villa’s, die z.g. kolonies vormen, zoo b.v. aan de Slach tensee. Waar deze echter ontbreken, daar heerscht een absolute landelijkheidspiegelend ligt de krumme Lanke in het glinsterend zonlicht, weerkaatsend de grijze wolken, die er over drijven. Trapsge wijze gerijd stijgen aan alle kanten de donkere boomgroepen op met schimmen, afdalend in den schoot van het meer. Straks echter pakken zich de eerst verstrooide wolken samen en traag, als Vermelding verdienen ook Royle’s patent „Pen- dulights”, eenvoudig en toch hoogst smaakvol van bewerking, gemakkelijk verplaatsbaar, volkomen veilig en vrij van reuk; verder noemen we on der de bijzonder smaakvol afgewerkte „Argand” modellen. Bovendien bevatte de inzending dezer firma eene rijke verzameling van gaskachels, conden- satiekachels, verwarmingstoestellen voor serres, waterkook- en badketels, kookfornuizen, gaskom foren, soldeerbouten en boren. Van een der grootste gasfornuizen werd verzekerd, dat het met zijn acht branders nog geen kubieken meter gas in een uur verbruikte. Met veel belangstelling werd ook gekeken naar het smelten van zilver door middel van een gas vlam, die door een eenvoudige blaasbalg werd aangeblazen. Eene rijke verzameling lampen en branders, die een zeer schitterend licht gaven en met al de andere lampen wedijverden in sierlijke bewerking en eindelijk eene groote verscheiden heid van spijskokers, keteltjes enz. completeerden deze aanzienlijke inzending. Door den heer G. M. Marckelbach was eene trapsnelpers opgesteld, die verbonden was aan een zeer doelmatigen gas-motor, ingezonden door den heer Peck van Amsterdam. Met zeer veel belangstelling stonden alle be zoekers aandachtig te kijken, zoowel naar de re gelmatige werking der pers als naar den motor, die, ofschoon van zeer kleine afmetingen, toch een vermogen van */2 paardekracht ontwikkelde en zeer geleidelijk de pers in beweging hield. De heer Marckelbach heeft met het opstellen daarvan een goed werk gedaanzeer zeker zul len alle bezoekers hem danken voor de gelegen heid, om een zoo interessant toestel in werking te zien. En wat de gas-motor van den heer Peck aan gaat, allen, die hem zagen werken, zullen over tuigd zijn, dat hij voor tal van werkplaatsen, we durven gerust zeggen, moet worden aangeschaft. Voor Bolsward en omstreken is het zeer ge makkelijk, zich van de door den heer Peck ten toongestelde toestellen te voorzien, daar de heer Th. H. van der Meulen hier de vertegenwoordiger is van genoemden heer. Door de Arnhemsche Verlichtingsfabriek (Reese Co., ingenieurs) was ingezonden eene keurige verzameling van reukelooze gashaarden en eene schoone collectie gaslampen en ornamenten, die ook al weer de bezoekers verbaasd deden staan van wege hunne schoonheid en doelmatigheid. In ’t bijzonder werd hier de aandacht getrokken door de „Lampes Universelles”, waarvan verze kerd werd, dat ze altijddurend schitterend wit licht gaf en toch een constant gering gasverbruik eischte, en door een klein, maar zeer doelmatig nachtlampje. Eindelijk nog zag men hier gewaar borgd echt-Amerikaansche spiraalboren, Doorhal zen en standaard-boorknoppen. De heer de Blauw van ’s Gravenhage zond eene groote verscheidenheid van zeer doelmatige kook- toestellen. Door den heer Adriani van Leeuwarden wer den als vertegenwoordiger van de „Nederl. Gas- Gloeilicht-Maatschappij” een aantal branders ten toongesteld, die vooral de aandacht trokken door het rustige branden en het witte, zachte licht, dat bovendien zeer weinig warmte ontwikkelde. Ook werden in deze afdeeling opgemerkt eene groote hoeveelheid zeer sierlijke gaskachels, komforen en sierlijke hanglampen. Aan ’t eind der zaal werd aan de dames ge toond, hoe flink en eenvoudig strijkijzers kunnen worden verhit op een gastoestel. Uit het bovenstaande blijkt, dat we hier een hoogst belangrijke tentoonstelling hebben gehad, waarvan zeer zeker naar waarheid mag worden getuigd, dat ze uitstekend geslaagd is. Een woord van hulde en dank brengen we aan de heeren R. J. Vos, K. Tromp en M. Logeman, die zich veel moeite en opoffering hebben getroost, om deze zaak zoo goed mogelijk te doen slagen. ’t Was eene goede gedachte van de Commissie, de verpleegden in de verschillende gestichten van liefdadigheid vrij entrée te verleenen op den laatsten avond tusschen 6 en 7 uur. Van dat aanbod werd door velen een dankbaar gebruik gemaakt en het spreekt van zelf, dat allen opgetogen waren over alles, wat ze hadden gezien alles had op hen een indruk gemaakt, alsof ze zich in een tooverwereld bevonden. En bovendien waren ze ook nog ge- tracteerd op een kop chocolade enz. Hoogst vol daan en met een gevoel van dankbaarheid ver lieten ze de zaal. Evenals des Dinsdagsavonds werd ook op den sluitingsavond muziek gemaakt door het strijk orkest van Bolsward, onder directie van den heer A. Örussen. Deze muziek-uitvoering was uitnemend geschikt om de feestelijke stemming der bezoekers op te wekken en gaande te houden. Een talrijk publiek bewoog zich in de zaal en het geheel gaf een gezelligcn indruk. Om 10 uur werd door den Eere-Voorzitter de Tentoonstelling gesloten met een woord van har- telijken dank aan allen, die door hunne zoo ge waardeerde medewerking alles zoo goed hebben doen slagen, waardoor de verwachting zelfs over troffen is. Hierna werd het volkslied, begeleid door de mu ziek, door alle aanwezigen gezongen en kunnen wij gerust zeggen „eind goed alles goed”. Bolswardsche Courant I i VAN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1