NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD OimWH WeïME&AÖSSI, Gemeente-Bepotingen. I I I 1 i 1892. Een en dertigste Jaargang. No. 45. DONDERDAG 3 NOVEMBER. BINNENLAND. VOOR INGEZONDEN. S T A I» S A I E U W S. 4 OC XXXXX^ XXX XXXXXX kA ‘'Al .9 S Bolswardsche Courant a. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 550 J 3 500 - 400 D c. d. e. f- 9- b. c. d. e. Harlingen, loopen dagelijks 10 trammen, Nos. 51—30. JTN^X Xi „X-~x _1 11- 11. regeling afgelegd worden door tram in 70 minuten, 75 80 85 95 350 Maakt 2950 meter. Daarmede gaat een tijdsverloop van 32 mi nuten gepaard. De tram stopt geregeld tot het in- of uitlaten van passagiers en tot het laden of lossen van goederen a. bij het logement „de Wijnberg” te Bolsward; b. bij de herberg „het Wapen van Wonseradeel” buiten de Blauwpoort te Bolsward bij den weg naar Schettens op Harkezijl in den kom van Witmarsum idem van Arum Kimswerd en voorts onderscheidene malen op verschillende punten aan de lijn. Een tijdsverlies van 10 minuten gaat daarmede ten minste gemoeid. Westergoo. ’t Water is in de polders schrik barend hoog, de bouwlanden plassen van !t water en de koeien zijn op stal gezet, omdat de bees- I van 5j kilometer per o van het tramstation te Bolsward tot aan het ein de der buurt buiten de Blauwpoort 1 door de kom van Witmarsum Arum Kims werd door de wisselplaats bij het Schettenser- hof, de overgangen ten zuiden en noorden van Witmarsum en over de Marnezijl, de Harkezijl en de Katsbrug, samen meer dan Mijnheer de Redacteur liet was mij waarlijk een verrassing, in het laatste nummer Uwer courant wel twee ingezon den stukken aan te treffen, over de jongste raads vergadering. In gezelschappen hoort men „zoo onder ons” wel at en toe eens over de handelingen van den raad discussieeren, en met de breede bijl wordt er dan soms op ingehakt, ja daaraan te hooren, dan begaan onze vroede mannen wat misstappen, edoch.... de beste stuurlui staan aan wal. In de krant echter zag ik hoogst zelden in onze plaats de daden onzer raadsleden besproken, ’t Was daarom mij een verrassing van Saus Souci en van T. M. iets daaromtrent te lezen. Ook ik had, in mijn donkere binnenkamer, over het jong ste raadsverslag zitten mijmeren en mopperen. ’t Meest ergerde ik mij, dat de restauratie van het raadhuis en de demping van de vaart bij de Blauwpoort slechts „pro memorie” op de begroe ting staan. Het eerste is in mijn oog meer dan noodig, het tweede van groot belang, zoodat ik daaromtrent meer beslist de behandeling had ver wacht. Om mijne meening publiek te maken, is mij echter niet in de gedachte gekomen, doch toen ik Woensdagavond uw blad ontving, en het stuk Saus Souci gelezen had, begonnen mij de vingers te jeuken. Omtrent badinrichting en schietbaan kan ik zijn gevoelen niet deelen, ik greep de pen en vraag nu voor mijn epistel als nummer drie een plaatsje in uw volgend nummer. Ik moet gulweg bekennen, dat het ook mijn aandacht had getrokken, dat men in dit gure na jaar het adres over de bad- en zweminrichting behandelde. Het wekte bij mij een glimlach om het contrast, sneeuwjacht en koude tegenover een bad. Om echter te denken, dat op een warmen zomerdag een ander besluit zou zijn genomen, zie, dat wil er bij mij niet in. De raadsleden toch zien wel verder, dan hun neus lang is, en ze weten, dat er op den winter weder een zomer volgt. Het mag waar zijn, dat op een warmen Julidag velen, en dus ook wel raadsleden, naar een frisch bad verlangen, doch, foeimen mag niet veronderstel len, dat die heeren zoo egoïstisch zijn, er dan de gemeente voor te willen spannen. Neen, hoor, dan liever een fraaie badkuip aangeschaft, die tevens een souvenir kan zijn aan de zoo goed geslaagde gastentoonstelling, of de handen ineengeslagen en gemaakt dat men hier of daar in de gracht fat soenlijk kopjen onder kan gaan. Ik ben het met Sans Smid eens, dat een zwem- en badinrichting heel nuttig zou zijn, doch met den raad stem ik in: „niet van gemeentewege.” Even als de oude heer, die door T. M. ten tooneele werd gevoerd, zeg ook ik: dat eerst het noodige^ dan het nuttige aan de beurt komt. En zoo lang er geen geld is, om de défecte urinoirs wat degelijk op te knappen, mogen wij niet van gemeentewege een badinrich ting verlangen. Bedenk het wel, de hoofdelijke omslag is dit jaar wederom verhoogd en geen kleinigheidje ook. f 3000 dat is ruim een vijfde meer. Bolsward moet toch zijn kroon, van alle gemeenten dezer provincie den laagsten hoofde- lijken omslag te heffen, niet prijs geven, en vooral geen opstandjes aan de Kade in de hand werken. Waar het noodig is, wil onze raad wel afschui ven, men moet hem niet van karigheid beschul digen. Verdienstelijke ambtenaren o.a. worden, en terecht, gewaardeerdde laatste vergadering heeft dit weder genoegzaam bewezen. Dat heeren Officieren der Schutterij nog langer moeten wachten op een schietbaan, spijt mij wel voor die heeren, doch om de zaak zelf kan ik er niet om treuren. Toen ik schutter was, heb ik met ambitie de Flobertkogeltjes op de oude kerk gericht en ik vind dat een tamelijk onschuldig vermaak. Om onze schutters met heusche kogels te laten vuren, ik weet niet, of ik het wel durf aan te raden. En dan als onze gemeente met een paar jaren misschien met een naburige gemeente gezamenlijk een schietbaan mag maken, dan komt het gemakkelijk aan. ‘Wellicht zullen onze schutters dan een kleine promenade hebben te maken, maar dat is gezond en nu de muziek er weer is, kunnen zij dan met de schooljeugd lustig aanheffen „Met trommelslag en blij muziek Marcheeren wij recht goed, bom, bom bom, Dan duurt de langste weg niet lang En lustig stroomt het bloed, bom, bom bom!” En hiermede M. d. Rvoor ditmaal, basta. Uw dienaar, Nummer Drie. Een grauwe hemel en gure wind- en regen vlagen zijn de attributen van de maand, die de Bataafsche vrijheidsvrienden Wijnmaand geliefden te noemen. Mocht men de stemming, die in officieele ver gaderingen kan heerschen, met den naam eener kleur benoemen, de naam grauw zou uitstekend passen voor vele, in de maand October verplichte, raadsvergaderingen onzer vaderlandsche gemeen ten, die dan geroepen worden de begroeting voor het jaar, dat in het verschiet ligt, te behandelen. Of het waar is, wat veel ouden van dagen zeggen, dat die geldelijke aangelegenheden vroe ger veel gemakkelijker werden afgebandeld, valt moeielijk te beslissen. Wat men zoo door den nevel van het verledene beschouwt, pleegt gewoon lijk een veel aangenamer beeld te vertoonen dan de scherpe lijnen vermogen, die de begrenzing van het tegenwoordige vormen. Belastingen, cijn zen en accijnzen, tienden en erfpachten, zijn er betaald ook in het grijs verleden, doch van de bereidwilligheid, waarmede de beurzen in den goe den ouden tijd zijn geopend, om den keizer te geven wat des keizers is, gewaagt de geschiedenis veel minder dan van opstootjes en oproeren, die uitbraken, wanneer de fiscus wat veel dorst te vragen. Had de schrijver zoo geheel ongelijk, die beweerde, dat het Nederlandsche volk slechts voor drie zaken warm werdvoor zijn beurs, voor de kerk en voor het huis van Oranje In elk geval zijn het drie loffelijke motieven voor wakker en warm worden het op prijs stel len van het geld, dikwijls door moeitevollen arbeid verkregen het hechten aan de kerk der vaderen, wier vrome zin de zonen insgelijks tot gezonde vroomheid stemthet vereeren van een stamhuis, waarmede men drie eeuwen in voor- en tegen spoed is vereenigd gebleven Doch de liefde voor de beurs werd door be doelden schrijver in eenigszins anderen zin opge vat. Hij meent er mee, dat de Nederlander met moeite tot het openen van zijn beurs te bewegen is en daardoor deed hij een groot gedeelte zijner landgenooten toch bepaald onrecht. Vraag voor goede, voor weldadige doeleinden ge bereikt uw doel, dat is bijna zeker. Maar zeker is het ook, dat op het stuk van belastingbetalen ons volk vasthoudend is. Wil men bewijzen, de laatste helft dezer eeuw levert zevan 1848, het jaar der grondwetsherziening, scheiden ons 44 jaren, bijna een halve eeuw. Belastinghervorming zou die herziening in haar gevolg medebrengen, doch de eerste ingrijpende stap op dit terrein werd in dit jaar gezet, door de aanneming der vermogens belasting, die juist dezer dagen haar plaats in het Staatsblad kreeg. En wie het buitenleven kent, weet, hoe sedert jaren hier ten plattelande gedo leerd wordt, bij gelegenheid van de vaststelling van den hoofdelijkeu omslag. Men leze tot illustra tie het hierop betrekking hebbende tafereel in de pastorie van Mastland. De groote huishouding kost veel geld en de behoeften van de groote huishouding zijn in de laatste jaren verbazend toegenomen, t Gaat daar mede als met de gezinnen. In een onzer provincie steden rekende men een veertigtal jaren geleden iemand gelukkig, als zijn jaarlijks inkomen met vier cijfers werd geschreven, dat wil zeggenals het duizend gulden bedroegdat overkwam niet velen, vooral als ze tot den stand der ambtenaren behoorden. Wel zijn de tijden veranderd, zoo voor de gezinnen, als voor de gemeenten en de rijken. Nemen we de gemeente Amsterdam. Ook haren ■gemeenteraad wacht de behandeling der begroe ting. Te kort is sedert jaren het resultaat van elk dienstjaar. De opcenten op de rijksbelastingen zijn gestadig verhoogdde inkomstenbelasting tot een hooger percent opgevoerdde toestand der ge meente-financiën is wezenlijk ernstig een schrijver over dien staat van zaken schroomde zelfs niet den naam van debacle, verwarring, te gebruiken, toen hij over de financiën der stad Amsterdam sprak. Welk een verschil bij vroeger! Maar ook welk een aanwas van bevolking! De tijd is niet zoover verwijderd, dat Amsterdam te onderhouden had een twaalftal scholen voor niet-betalende leerlin gen. Dat was bepaald te weinig, en het heeft later niet ontbroken aan verwijten over het feit, dat in Amsterdam voor tal van onvermogenden geen plaatsje op de schoolbank was te bekomen. En thans? Nieuwe gebouwen worden gesticht, waar ’t noodig is, hulpscholen opgericht het aantal openbare scholen, waar kosteloos onderwijs wordt gegeven, heeft in de hoofdstad des rijks thans het kolossale cijfer van twee-en-zeventig bereikt. Met de groote uitgaven, hieraan verbon den, heeft de verhooging van het budget voor armverzorging gelijken tred gehouden. Een enorme aanwas van bevolking, waarvan een groot ge deelte niet in staat is, de gemeente-financiën te versterkenZoo is het in Amsterdam, zoo is het in menige andere gemeente van het rijk. Geen wonder, dat de behandeling der gemeente-be- grootingen dikwijls plaats heeft in een grauwe atmosfeer, dat de belastingbetalenden met aandacht het jaarlijksche financiedebat volgen. Gelukkig als de senatoren zich dan door geen op- of aanmer kingen laten verleiden tot besnoeiingen van posten en postjes, waardoor de quaestie der financiën toch niet wordt opgelost. Dat heeft de Amsterdamsche gemeenteraad, hoe ongunstig de omstandigheden ook zijn, nimmer gedaan. Wel zijn er uit zijn midden stemmen op gegaan, die een ommekeer wenschen in de huis houding der gemeente-financiën en die het rijk willen doen optreden voor verschillende uitgaven, welke eigenaardig tot de bemoeiingen van het rijk behooren, maar die het langzamerhand op de schouders der gemeenten heeft gelegd. Het zal zeker nog wel eenigen tijd duren, voor de ver wezenlijking van dit denkbeeld plaats vindt, doch de zorgelijke toestand der financiën van vele ge meenten zal van zelf noodzakelijk maken, dat in deze richting gehandeld wordt. S. C. ten niet droog meer liggen kondeu. Dag en nacht heerscht er windstilte, zoodat de molens niet kunnen draaien, of op zijn best even rondgaan. Men kan de waarde van stoomgemalen nu leeren waardeeren. Aardappelhoopen zitten in ’t water en geheele velden met ongerooide aardappelen evenzoo. Het bouwland is zoo drassig, dat men de paarden er uitlichten moet, terwijl de wagen wielen niet meer ronddraaien. En alle dagen nieuw water van bovenhoe is ’t mogelijk dat er tijden zijn, dat men roept: „Ofirmament, geef water Tot bespoediging van den hoogen stand van het water dienen de slooten, die weinig kunnen bergen, daar ze meer dan voor de halve diepte met modder gevuld zijn en voor ’t overige met waterplanten volgegroeid de wallen reiken mekaar bijna, ingetrapt en aangegroeid als ze zijn. Wil men zich het water kwijt maken, dan gaat dat alweer langzaam, daar de dicht gegroeide slooten geen snelle strooming toelaten. Op som mige plaatsen is de waterstand zoo hoog, dat het buitenwater met het polderwater door de molen bakken heen in verbinding staat. Of de boeren nu ook zullen zorgen, dat de slooten op voldoende diepte en breedte worden gebracht en van waterplanten worden gezuiverd Als wij van vorst verschoond blijven, dan is er voor onze arbeiders veel winterwerk, want ook aan de bouwlanden is nog niets gedaan en in geen weken en weken kan men den ploeg er in zetten. Er is dus werk voor de spade van den arbeider, en zulk werk is voor hem beter en gezonder dan de bezigheid in het muffe, stoffige braakhok, waar toch maar een half dagloon wordt verdiend. Friesche Ct. Arum. Het stoomgemaal, hier dezen zomer aan de FranekerBolswardervaart gebouwd, is j.l. Woensdag begonnen te werken. De landerijen, vooral die den kant naar Lollum uitlagen, had den dan ook een verbazenden overlast van ’t water. Terwijl het Woensdag prachtig weer was, maar doodstil, konden de gewone watermolens stil staan en was het dus een aangename ge waarwording voor velen, nu niet langer van den wind afhankelijk te zijn. Men schrijft aan de Zw. Ct. uit den Haag Het jongste nieuws op het gebied der hooge politiek is, dat uit den boezem der Tweede Kamer een voorstel kan worden verwacht om de invoering der onlangs afgekondigde belasting wetten te verdagen. Daarvan wordt nu reeds een balletje opgeworpen in het voorloopig ver slag over de wet op de middelen. „Sommige* leden, die het ondenkbaar achten dat de bedrijfs belasting met 1 Mei 1893 in werking zal kun nen treden, vragen of de Minister van Finan ciën bereid is het initiatief te nemen tot uitstel van de invoering der vermogensbelasting enz. Zoo niet, dan vertrouwen zij dat daartoe van de zijde der Kamer een voorstel zal worden ge daan. Voor de oppositie bestaan inderdaad, buiten het opgegeven motief dat de bedrijfsbelasting waarschijnlijk niet zoo spoedig zal tot stand komen, redenen te over om te beproeven een dergelijk uitstel te verkrijgen. De nieuwe belas tingwetten, in verreweg het grootste gedeelte des lands met ingenomenheid ontvangen, zijn bij vele invloedrijke bezitters van groote fortuinen te Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en vooral hier in den Haag alles behalve populair. Voor een voorstel tot uitstel een eerste stap tot afstel is samenwerking niet onmogelijk tus- schen de oppositie en de oud-liberalen, die tot het laatste oogenblik de wenschelijkheid van invoering der vermogensbelasting zonder gelijk tijdige invoering der bedrijfsbelasting betwist hebben. Kon uitstel worden doorgedreven, zoo zou de oppositie bij de algemeene verkiezingen, die vermoedelijk in 1893 of in het begin van 1894 zullen plaats hebben, er op kunnen wijzen dat het liberale Kabinet geen enkele oconomische hervorming van beteekenis had kunnen tot stand brengen. Daardoor zouden hare kansen om de liberalen weder in de minderheid te brengen, ondanks den tegenzin der katholieken om zich opnieuw door de anti-revolutionairen op sleep touw te laten nemen, aanmerkelijk stijgen. De minister van Financiën zal zich ongetwij feld met alle kracht tegen uitstel van de invoe ring zjjner belastingwetten verzetten. Hij heeft daarbij een machtig wapen in de peraequatie der grondbelasting, die in ’t bijzonder voor Limburg en NoordBrabant voordeelig is en in die provin ciën vurig gewenscht wordt, maar bij uitstel der andere belastingwetten eveneens op de lange baan zal moeten worden geschoven. Immers die maat regel kost, volgens het aanhangig wetsontwerp, aan de schatkist een millioen per jaar, en het bedrag kan door wijzigingen in het ontwerp allicht nog grooter worden. Zonder de vermo gensbelasting kan het rijk die vermindering van inkomsten echter moeilijk lijden en bestaat voor verlaging der grondbelasting ook geen reden. Bij de behandeling der Staatsbegrooting in December zullen deze quastiën zeker een voor name plaats innemen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn aan de Commissarissen der Koningin verschillende opgaven gevraagd betreffende het houden van oefeningen door de schutterij op Zondag, waar zij plaats hebben Om welke reden zij geschieden op Zondag Of voor hen, die er bezwaar tegen hebben, ook gelegenheid is om ze op een anderen dag te houden en eenige andere vragen op deze zaak betrekking hebbende. De afdeelingen van den Sociaal-democra- tenbond in het district Schoterland hebben het Kamerlid Pijttersen verzocht, om, evenals de heer Domela Nieuwenhuis vroeger deed, reken schap aan de kiezers te doen omtrent de waar neming van zijn mandaat als volksvertegen woordiger. Het Kamerlid Pijttersen heeft bedankt voor de uitnoodiging der sociaal democratische ver- eenigingen in het district Schoterland, om in eene door haar belegde vergadering rekenschap te geven van zijne houding als volksvertegenwoor diger. Zijne weigering berust, zegt het U. D., op zijne bewering dat hij niet door de Sociaal-democraten, maar door de meerderheid der Schoterlandscho kiezers tot lid der Volksvertegenwoordiging ge kozen werd. I Bolsward. Het in de Leeutvatder courant van 29 October vermeld voorstel van heeren Gedep. Staten tot het maken van eene politie- bepaling tegen het gebruiken van de tramrails door karren, heeft in onze environs vrij wat sen satie verwekt. Tal van lieden vinden thans in het rijden met karren hun kostwinning en dezen hebben dadelijk tegen het hen bedreigend onheil een adres in zee gezonden. Maar ook in andere kringen laat men zich aan de zaak gelegen liggen. In het logement van den heer NOLLE ligt heden het volgend adres ter onderteekening Aan de Staten van Friesland. EdelGrool Achtbare Heeren De ondergeteekenden hebben met eenige bevreem ding vernomen, dat Uwe Gedeputeerden bij U een voorstel aanhangig hebben gemaakt tot het in het leven roepen van eene politiebepaling tegen het ge bruik van de spoorstaven van den tramweg voor het vervoer van niet tot de tramweg-onderneming behoo- rende karren of andere voertuigen. Dat daarmede tal van nijvere lieden van hun bestaan worden beroofd en aan het algemeen in meerdere of mindere mate ongerief wordt veroorzaakt, enkel ten believe van de exploiteerende maatschappij en zonder dat de veilig heid van het reizend publiek het eischt, schijnt aan de aandacht van heeren Gedep. Staten te zijn ontgaan. De ondergeteekenden kunnen U de verzekering geven dat het rijden met karren over de tramrails voor het algemeen verkeer langs den weg geen last veroorzaakt. In ernst kan ook niet beweerd worden, dat in het gebruik der tramrails door karren voor den tramdienst eenig gevaar steekt. De enkele botsingen die voorge komen zijn en naar het schijnt vanwege de tram- directie in de dagbladen op opgeschroefde wijze wor den geëxploiteerd moeten geweten worden aan de wijze waarop de tramdienst uitgeoefend wordt. Wer den de bestaande wettelij ke bepalingen door de tram- directie naar eisch opgevolgd, dan zouden botsingen vrijwel tot de onmogelijkheden behooren. Diedirectie evenwel doet alsof er voor haar geen gebod of ver bod bestond. Met een brutaliteit, die aan het onge looflijke grenst, wordt schier ieder oogenblik met wet telijke verordeningen den spot gedreven. De ondergeteekenden kunnen deze aantijging met feiten staven. Op het traject hunner omgeving, de lijn Bolsward— Harlingen, loopen dagelijks 10 trammen, Nos. 51—30. Dat traject moet blijkens de gepubliceerde dienst- 60 51, 52 en 59 54, 55 57 53 en 58 en 56 D CU 'JUVü De kunstweg Bols,ward—Harlingen, beginnende bij de Blauwpoortsbrug te Bolsward en loopende tot aan de Kerkpoortsbrug te Harlingen heeft eene lengte van 18450 meter. De afstand van het tramstation te Bols ward tot aan de Blauwpoortsbrug is 800 meter. De tram heeft alzoo een afstand van 19250 meter af te leggen. De politieverordening van de gemeente Wonsera deel, op wier gebied ongeveer J gedeelte van den Bols- warder—Harlingerweg ligt, verbiedt in art. 45 met groo ter snelheid te rijden a. buiten de bebouwde kommen dan van 15 kilo meter in het uur b. in de bebouwde kommen dan die, waarmede een volwassen persoon stapvoets gaat. Zij verplicht in art. 47 den machinist de snelheid belangrijk te verminderen bij het passeeren van wis selplaatsen, overgangen of bruggen, bij het naderen van vee of indien de veiligheid dit uit een ander oog punt eischt. Zij gebiedt den machinist voorts te stop pen bij het in- of uitlaten van personen ter plaatse waar deze verkiezen; bij het schrikken van paarden of indien zich op wisselplaatsen, overgangen of brug gen vee bevindt. De verordening van Bolsward schrijft in art. 6 voor, dat de conducteur bij het rijden door de bebouwde kom onmiddelijk naast de locomotief stapvoets moet gaan. Uit deze voorschriften volgt, dat met eene snelheid uur moet worden gereden 1150 g Q s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1