NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Uit de Raadszaal. 4 BOLSWARD M WWS1RAD1 BL ise Veel Heil en Zegen! ng. 1893. 1893 Extra-Nummer Twee en STADSNIEUWS. Sxxxxx xx:xX xxx xxxx xx ZONDAG 1 JANUARI. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX^ VOOR 3 het Algemeen Stadsar- 32,25 - 35,— De ongeregeldheden in het Noorden. r intocht in - ieren luiden DONDERDAG 29 DECEMBER 1892. van den grooten nood. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. regels. Ver- isruimte. 3 vastgezet, .s een open 3eft zich het e Merwede rwede vóór dve breedte acht dat de astzetten. ijs zich op de Kil tot leinenoord. ;ht per roei- louden. d, heeft het de Gemeente-eigendommen. Ingeschreven als volgt vroeger, f 131 - 128 - 299 289 - 252 keling dien ien kruide- welwillend zensgeesten m er in hem .ar werd hij waarin hij al die ver in medege- jaar. i de Veend. Iers nog al n den loop iog al bont g men ver- mmigen in niet weinig ing hebben nseld één a verkocht lerom naar anzelf. De liet geringe een uur of i de leeren a ging hun i kikvorsch ider paard eeds weder- tgavond ge- elschap van zaren bijge- Gerard van lie gelegen- cwade weet is het ijs tusschen Gouda en Amsterdam open gebroken. van School- ats bij eene aden avond Bolsward. De Zondagschool „Samuel” hield Maandag 26 December Kerstfeest in de Christ. Nat. School alhier. Menig ernstig woord werd gesproken, de kinderen zongen toepasselijke liederen en werden onthaald op verschillende versnaperingen. Een zelfde feest werd Woensdagavond 28 December gevierd in „de Doele” door de kinderen van de Zondagschool opge richt van wege de afdeeling Bolsward van den Protestantenbond alhier. Ook daar waren honderde kinderen, en vele ouderen aanwezig. Dank zij den steun van velen was de Commissie in staat alle kinderen rijkelijk te onthalen, en ieder bij het heen gaan een geschenk mede te geven. 29 Dec. 1892. Heden had in ’t logement „’t Rood Hert” de verpachting plaats van aboot-maat- n beproefde ereiken. Zij ie gemeente erugkeerde. Blauwe Ster retireerden van Oper- icht (30 bu rn den bur in raam en de militaire jaf zich met Zij arres- .n, Bonman daarop ge- ebracht. etachement an luitenant ■oort te Sap- stede, eene s, die schier 3ne ernstige ïhaussés en omtrent het mgewapend menthoudar in Scholten door eenige ir door hen >en en mis apporteerde in Wijk en idelden hu- k gezonden, i. Er wer- ie zaak een m van stee- verdediging ur te geven, n8 perso- ivaarlijk 6 ningen ver lichting daar ter plaatse onvoldoende is te noemen. De heer Eisma merkt op, dat ook bij „De Lange brug” de weg slecht verlicht is. De Voorzitter antwoordt, dat de gaslei ding zoover nog niet is doorgetrokken, maar dat de zaak zal worden onderzocht. Het voorstel werd met alg. stemmen goed gekeurd. De heer v. d. Weij komt wederom ter vergadering. 7. Behandeling van het adres van den heer E. van Gils om vergunning tot ijsza- melen uit de wateren der gemeente, met ad vies van Burg, en Weth. Hierbij komt ook het ingekomen adres van de Zuivelschool in behandeling. Burg en Weth. adviseereo dat nu en in het vervolg de adressen van dezen aard zullen worden gesteld in handen van het D. B. ten fine van afdoening, omdat hierbij vooral rekening is te houden met tijd en tijdsom standigheden. Eerlang zullen bij politieveror dening tevens bepalingen worden gemaakt, ten opzichte het verbrijzelen van het ijs. De heer Eisma hoopt dat B. en W. dan in het belang der industrie toegevend zul len zijn met het verleenen der toestemming. De Voorzitter antwoordt, dat het juist in het belang van de industrieelen is, en om tijd te winnen dat B. en Weth. dit voorstel doen. Men zal misschien opgemerkt heb ben, dat het D. B. reeds op dit voorstel is vooruitgeloopen, en dezer dagen permissie heeft gegeven tot yszameling. Het D. B. zal zeer gaarne de industrie ter wille zijn, doch dient tevens rekening te houden met de veiligheid. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Sluiting der vergadering. en ter gele- 'onken. Za te Bierhalle werden zij ;en feit, dat e revolvers, irzet en zijn en werden ing tot het Ons land zuchtte onder een slecht belas tingstelsel, door opvolgende ministeries steeds gehandhaafd. 1892 zag stormgeloopen op de voorrechten in dezen der meestgegoeden, zag een deel dier voorrechten verdwijnen en een meer gelijkmatigen toestand geboren worden, die, naar wij hopen mogen, het voorspel zal zijn van algeheele gelijkheid, niet in naam en op papier, maar in werkelijkheid. Het bewustzijn dat het kiesrecht, zooals het ten onzeflt bestaat, niet meer voldoet aan de eischen van dezen tijd, neemt meer en meer toe, aan 1892 was het alweder voorbehouden te zien, dat het van woorden tot daden kwam, een voorstel toch tot uit breiding van het kiesrecht bereikte reeds onze volksvertegenwoordiging. En wat zal 1893 ons geven Daar ligt dan nu het pasgeboren wicht, dat nog in windselen, reeds zoovele ver wachtingen opwekt, verwachtingen, waarvan wie weet hoe weinigen zullen worden ver- Weder is een jaarkring voorbij gegaan, weder staan wij aan het begin van een nieu wen. De dichter zong eenmaal De tijd rolt als deez' bergstroom voort, en waarlijk, moeielijk zoude het zijn een beter beeld te kiezen. De tijd snelt voort inderdaad. Het kind zucht dat het nog niet jongeling is, en nauwelijks staat dat kind aan den ingang van den mannelijken leef- tyd of hij klaagt, dat hij reeds oud is, dat zijn hoofd ten grave bukt, dat hij grijsaard geworden is, zonder dat hij zich rekenschap kan geven, waar de tijd bleef, die hem thans scheidt van zijn wieg. Met onverbiddelijke snelheid spoedt de gevleugelde zich voort, wel hem die kan zeggen, dat hij zijn tijd goed heeft besteed. Wanneer het geluid is weggestorven van de klokken wier metalen stem der wereld de blijde boodschap bracht, dat er- vrede zoude zijn op aarde, dan is St. Sylvester daar, St. Sylvester, de laatste dag van _het jaar en onwillekeurig blikt men dan, meer dan an ders, terug op wat achter ons ligt; dan is men meer geneigd Jan anders, om de balans op te maken voor zich zelven. Daar zijn er wier leven was een aaneen schakeling van vreugde en voorspoed, wier pad effen en glad was als de kalme zee, wier leven daarheen vlood zonder schokken, - wier balans een batig saldo aanwijst van levensvreugde en geluk. Daar zijn er ook, en zij vormen de meer derheid, wier pad was bezaaid met doornen. Hier buigt eene treurende weduwe het moede hoofd over de wieg van haar kindje, zoo pas een weeze geworden en klaagt in de bit terheid van haar gemoed, dat haar, juist haar zoo iets treffen moest. Ginds staart een som bere man met droeven blik naar de ledige plaats aan tafel, de plaats van haar, die lie Ide en leed met hem deelde, met wie hij gehoopt had oud te zullen worden, maar die meedoo- genloos van hem is weggerukt, hem alleen latend in de liefdelooze wereld. Daar weder zit een huisgezin bijeen, dat in den loop van het jaar zich zag weggedrongen van de tot nu ingenomen plaats, dat alles verloren heeft en zich nu wanhopend blind staart op de puinhoopen van vroegere weelde en welvaart zonder eenig vooruitzicht, zonder de minste hoop. En weer anderenmaar waarom u hier het lijden en den jammer geschilderd, waaraan onze wereld zoo rijk is, rijker dan aan vreugde of onvergald genot Waarom 1892 er een verwijt van gemaakt dat zij geen uitzondering maakt op hare oudere zusteren, dat ook zij hare roeping vervulde zonder omzien Men begraaft zijn dooden en... vergeet ze. Maar toch, men spreekt geen kwaad van hen, integendeel, aan het graf verkondigt men den lof van die daar wegging .en doet men der menschheid konde van al de nobele gaven van hart en geest, zoo onherroepelijk te loor gegaan onder de ijskoude aanraking van den dood, en waarom zouden wij dit van dezen afgestorvene niet evenzeer doen? doch een helper uit het publiek die de dreg vast hield, liet ze weer los. Een tweede pikte hem toegewezen. Harlingerbrug, J. Gerritsma f lil St. Jansbrug, G. Tuinstra - 130 Hollanderzet, D. v. d. Meulen - 242 Ymswoldertille, M. Slippens - 217 Brug te Parrega, W. Eekhof - 281 MARKTGELDEN. toegewezen, vroeger. Veemarkt, F. R. Feenstra f 299,f 339, Staanplaatsen, J. C. Kui pers - 135,— f 120,— Erf bij de Stadswerkplaats, S. v. d. Meer Land bij de Hartwerder- vaart, (1 heet., 16 are 80 cent.) Th. de Jong - 141,50 - 124,25 -- Deze wenscb vloeit heden en morgen en nog dagen lang van de lippen van duizen den bij duizenden, ja van millioenen men- schen! En inderdaad, het moet ons goed doen, zoo van alle zijden te hooren, dat de men- schen jegens elkander steeds een goeden wensch in de ziel koesteren! Want ziet, we willen eens voor een oogenblik aannemen, dat de woorden, die den mond verlaten, hun oorsprong vonden in ’t hart. We willen op den eersten dag van een nieuwen jaarkring zelfs niet denken aan de mogelijkheid, dat de groote Fransche staats man Talleyrand recht had, te zeggen: „de taal is den mensch gegeven als een middel, om zijne gedachten te verbergen”. We laten ons nu eens voor een oogenblik de illusie niet benemen, dat de daden der menschen in overeenstemming zijn, (of ten minste zullen komen) met hunne woorden. We willen aannemen, dat elk zich dade lijk bereid zal toonen, om ieder, wien hij het zoo schoon klinkende, „veel heil en zegen!” heeft toegeroepen, ook metterdaad te toonen, dat hij dat heil en dien zegen zooveel moge lijk wil bevorderen Ook wij roepen in ’t koor mee: „Veel Heil en Zegen!” Dat het ons land, onze Vorstinnen en onze Regeering, dat het onze stad, hare omgeving en hare besturen, dat het ons volk, dat het onze lezers en lezeressen in alle opzichten wèl moge gaan Heeft het vorige jaar in velerlei opzicht veel goeds gegeven, het nieuwe gaan we niet zonder bezorgdheid in, als we denken aan de onheilspellende woorden en de oproe rige daden, waarvan men in de .laatste dagen in verschillende deelen van ons vaderland getuige was. We hopen, dat de geest van ontevredenheid, van haat, van nijd, van opruiing en oproer zullen worden bezworen. En dat zullen ze zeker, wanneer allen, die van daag, wie weet hoevele malen, hunne verwanten, vrienden en bekenden het: „veel heil en zegen?’ toeroepen, daarbij bedenken, dat ieder mensch iets kan doen, om dien wensch tot vervulling te brengen! Heil kome er over ons land door den goe den wil en het ernstig streven van rijken en armen, van ontwikkelden en eenvoudi- gen, een streven om elkanders geluk zooveel mogelijk te bevorderen! Zegen zal dan zeker hoe langer hoe meer het deel worden van allen, ook van hen, die zich, dikwijls ten onrechte, zoo zeer be klagen, omdat ze zoo erg verongelijkt wor den Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! b. Een resolutie, omtrent het adres van den Schuttersraad aangaande de schietbaan, waarop afwijzend is beschikt. c. Een resolutie, houdende goedkeuring van het contract dezer gemeente met het bestuur van de coöperatieve zuivelfabriek te Wommels, omtrent het gebruik vaneen gedeelte trekweg bij die fabriek. d. Een resolutie, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van hoofdelijken om slag over 1892. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. e. Een adres van het bestuur der Zui velschool, verzoekende ijs te mogen inzame len uit de gemeentewateren. Zal worden behandeld bij het laatste punt van de agenda. f. Een adres van den heer P. J. de Boer verzoekende ongeveer 8 c. A. grond, die na de verbouwing van zijn huis, abusive- lijk bij de straat zijn gemeten, ten zijnen name te stellen en een onderzoek te doen. Ter visie, om in de volgende vergadering te behandelen. g. Een missive van den heer H. van den Berg te Zwolle, dat hij de benoeming als onderwijzer aanneemt. De Voorzitter deelt nog mede, dat de be noemde denkelijk 1 Februari in functie kan treden. vuld. Begroeten wij het met opgewektheid, met blijde hoop. Voor allen, wien 1892 slechts lijden bracht, schenke 1893 geluk voor allen, wien het lot gunstig was, besten diging daarvan, maar voor allen zonder onderscheid het besef van de verantwoorde lijkheid, drukkend op ieder lid der gemeen schap, de plicht om werkzaam te zijn voor het. geluk van de maatschappij, het geluk 6 van allen, de bevordering van gezonde maatschappelijke toestanden, ieder naar eigen kracht. Streeft ieder onzer daar naar, dan zeker zal 1893 voor ieder onzer een gezegend jaar zijn, een jaar waarop wij met zelfvoldoening zul len mogen terug zien. Dat dit Uw aller deel moge zijn, wenscht U van ganscher harte De Redactie. Alle 13 leden waren tegenwoordig. Ingekomen zijn a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der gemeente- en schut- terijbegrooting. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van bestuursleden in ver schillende colleges. a. Voogd van menhuis De heer A. Bouma Hz. werd met 11 stemmen herbenoemd. De heer B. Bölger bekwam 1 stem. b. Bestuurder der Stadsspaarkas De heer H. Schoonhoff werd met alge meene stemmen herbenoemd. c. Lid der damescommissie toezicht Mej. O. B. HettemaTombeijl werd her benoemd met 11 stemmen terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op Mevr. J. P. Bruln- smavan Eyndhoven. d. Lid der plaatselijke Commissie van Schooltoezicht De heer J. R. A. Donker werd herbe noemd met 12 stemmen. Op Mr. P. Peere- boom was 1 stem uitgebracht. e. Bestuurslid der Stadswerkinrichting De heer R. F. Feenstra, die zich buiten stemming hield, werd met alg. stemmen benoemd. 2. Benoeming van een Bestuurslid van de Stadswerkinrichting (buitengewone vaca ture.) De heer H. van der Schel werd met 8 stemmen benoemd. Op den heer S. Fran kena werden 5 stemmen uitgebracht. De heeren Mulier en v. d. Weij verlaten de vergadering. 3. Benoeming van twee leden der com missie voor de gasfabriek. De heer B. D. Eerdmans, wordt herbe noemd met 10 stemmen, de heer T. v. d. Weij bekwam 1 stem. De heer T. v. d. Weij werd herbenoemd met algemeene stemmen. 4. Benoeming van twee leden der Com missie tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. De heer Eisma werd herbenoemd met 10 stemmen terwijl de heer T. v. d. Weij een stem bekwam. De heer T. v. d. Weij werd herbenoemd met 10 stemmen, terwijl de heer R. J. Vos 1 stem bekwam. 5. Benoeming van een lid der Commissie voor de Gymnastiekschool. De heer P J. de Boer werd herbenoemd, met 10 stemmen, 1 stem was op den heer Oosterbaan uitgebracht. Al de benoemden, voor zoover zij aan wezig waren, namen de betrekkingen we derom aan. 6. Behandeling van het adres van de in gezetenen aan de Franekerstraat tot plaat sing van een gaslantaarn, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weths. adviseeren gunstig op dit adres te beschikken, aangezien de ver- Het schijnt, dat de geest van verzet uit Groningen naar onze provincie is overge waaid. In het begin dezer week hadden te Dokkum en Franeker opstootjes plaats, zoodat naar beide plaatsen een detachement infanterie uit Leeuwarden werd ontboden. In eerstgenoemde plaats was men vooral ontevreden over het loon dat aan de opge richte inrichting voor werkverschaffing werd uitbetaald, waarvan herhaalde samenscho lingen het gevolg waren. Te Franeker, waar men om in de be hoefte aan werk tegemoet te komen, van „J jaren. Er werden ruim 19.000 lammeren verkocht, waarvan de prijs gemiddeld Bolsvardsche Courant i'. umuuvu UVLU t»c*u uuu vurwaumiuguii. aww-.i uuu zijn piium. Èmanu i besta de eendracht, de samenwerking tot leniging der beide vorige VUn lliin rri’A/.tnn v»zxz\/1 VVVU X» V uxzaïv V-MU -"«M-v» I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1