NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O L S W A B DENW O fts E HA O E E L Sraaltlijit fclfncWfuij. 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 3. BUITENLAND. BINNENLAAD. VOOR het ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXXXXXXKXhKXXXXXKXX$ DONDERDAG 19 JANUARI. ^XCDCXCXCXC jCKXXh ncdxxcdocxcxidxx ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het belang eener zaak hangt geheel af van iemands persoonlijke opvattingen. Daarom is het de Freisinnige Zeitung niet euvel te duiden, dat zij kolommen wydt aan een rede, welke Richter heeft gehouden in de commissie tot onderzoek van de oorlogsweten een heel klein stukje slechts wordt ingenomen door het antwoord van Caprivi; Want in der radicalen oogen is Richter een God en Caprivi hoogstens zijn profeet, beter profeetje. Het staat dan ook vast als het standbeeld van Herman op den Grothenberg in het Teutoburger- woud, dat gansch de politieke wereld zich zal verbazen over het heldere doorzicht van den lei der der radicalen in de oogen der vrijzinni gen. Men meldt uit Harlingen De monster-propaganda-optocht der socialisten is Zondag tamelijk we) mislukt. Inplaats van de 2000 personen, welke verwacht werden, waren er maar 150 aanwezig, en blijkbaar liet de de monstratie de bevolking vrij koud, waartoe het weder en de tegenwoordigheid van politie, mare- chausées en militairen op alle hoofdpunten van den tocht ongetwijfeld aanleiding gaven. De tocht ging door de Bierumen naar Franeker, maar werd door soldaten uit elkaar gejaagd, en daarop ging het meest op schaatsen naar Harlingen terug, waar alweder op verschillende punten de vertegenwoordigers van het openbaar gezag de manifestanten in het oog hielden. Hierna sprak de onderwijzer Harts in het Volksgebouw zijne geestverwanten toe. Uit Franeker meldt men voorts De propaganda-tocht der socialisten, waarvan we de vorige week melding maakten, heelt heden plaats gehad. Die tocht geschiedde op schaatsen van uit Harlingen over verschillende dorpen en langs Franeker terug. De verschillende afdee- lingen, die er aan deelnamen, hadden hare vaan dels meegenomen, terwijl eenige der propagan disten met brochures en couranten gevulde tas- schen bij zich droegen. Te 3 uur arriveerden ze alhierdoch de infanterie stond bij den ingang Volgens de nieuwsbladen is aan den Gemeente raad van Franeker het volgende adres ingediend, dat van meer dan 200 handteekeningen moet zijn voorzien „Aan den Raad der gemeente Franeker geven te kennen de ondergeteekenden, allen werkelooze arbei ders in die gemeente dat zij allen zijn zonder werk, dat is zonder brood; dat zij allen werk, dat is brood willen hebben dat zij geen werk kunnen en willen ontvangen bij wijze van aalmoes van particulieren en liefdadigheids- commissiën, daar zij geene bedelaars, maar vrije wer kende mannen zijn dat zij van U, geroepen om de gemeenschappelijke belangen der burgers in deze gemeente te behartigen, verlangen, dat gij van gemeentewege werk verschaft, niet aan enkele hunner, maar aan allen, tegen een loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 uren dat zij U, indien gij aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van U eischen, in het belang der gemeente uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan”. De raad van Franeker heeft aan dezen eisch, want een verzoek is het niet niet kunnen en ook niet willen voldoen, zonder nochtans hun zetels voor anderen in te ruimen. Dit zoogenaamde adres kenschetst echter de be weging die in de Noordelijke provinciën onder de werkloozen bestaat. Ofschoon dit alles niet zoo duidelijk blijkt als te Franeker, lezen we toch in de dagbladen dat bijna overal waar werkloozen vergaderingen en optochten houden of onordelijkheden plegen een. of ander socialistische spreker optreedt. De tijd van het jaar, waarin steeds velen tijde lijk zonder werk zijn, wordt aangegrepen om op stootjes te verwekken, met het doel om daardoor de autoriteiten en de burgerij vrees aan te jagen en propaganda te maken voor de sociaal-demo- cratische beginselen. Gepredikt wordt recht op arbeid, een recht dat geëischt kan worden terwijl de gemeente voor ar beid moet zorgen. Een sociaal-democratisch denkbeeld, dat men reeds in toepassing wil gebracht zien alvorens we de poorten van den sociaal-democratischen heil staat zijn binnen getreden Zeker zullen vele werkloozen in armoede ver- keeren, maar daarbij wordt niet gevraagdhoe lang of kort zijt ge buiten verdienstezijt ge ook in de gelegenheid geweest in den goeden tijd iets te kunnen sparen voor den wintermaakt ge al of niet misbruik van sterken drank neen, op de oorzaken van veler armoede wordt niet gelet. Het feittijdelijk buiten werk te zijn is voldoende. Het schijnt zelfs te gebeuren dat personen, die tijdelijk werk gevonden hebben, toch op de lijst der werkloozen worden geplaatst, om den nood maar zeer algemeen te doen schijnen. Van zelf dat op die lijsten ook voorkomen mannen die nim mer vast werk hebben, doch vaak in een paar dagen evenveel verdienen als iemand met vast werk in de geheele week. In dit licht moet de tegenwoordige beweging worden beschouwd, en de autoriteiten zullen wèl doen met dit in het oog te houden. Immers, men moet zich niet voorstellen dat aan de eischen der sociaal-democratische leiders zal zijn voldaan, indien het al mogelijk ware aan alle werkloozen van wege de gemeente een tijd lang werk te verschaffen. De ontevredenheid zou even goed levendig wor den gehouden, want dit geschiedt ook daar waar weinig of geen werkloosheid voorkomt. Het loon zou allicht te laag worden geacht en de werk uren te langof men zou klagen dat men vele personen te zwaren of voor hen ongeschikten arbeid liet verrichten. Wij houden ons overtuigd, dat de socialistische leiders zeer goed inzien, dat de Gemeentebesturen in de onmogelijkheid zijn om ieder, die korteren of langeren tijd zonder werk is, aan arbeid te helpen. Het doel zal dan ook wel zijn om te kun nen aantoonen, dat bij de tegenwoordige inrichting der maatschappij werkloosheid en armoede niet kunnen worden opgeheven dat althans Staat en Gemeente dit niet kunnen doen en die behooren naar hun stelsel toch te zorgen, dat ieder een menschwaardig bestaan heeft. Op den onwil of de onbekwaamheid van de Gemeentebesturen moet voorts kunnen worden gewezen, opdat de „arbeiderspartij" bijde uitbrei ding van het kiesrecht weet dat zij hare belangen niet aan de mannen, die thans de zetels in ver schillende takken der Volksvertegenwoordiging innemen, kan toevertrouwen. Het behoeft niet te worden aangetoond dat de gemeente aan ieder, die tijdelijk buiten werk is, geen werk verschaffen kanslechts enkele per sonen zou zij nu en dan eens eenig werk kunnen laten verrichten, dat in den wintertijd kan wor den uitgevoerd. Dat geeft echter al zeer weinig en wat ’s winters wordt verricht kan des zomers niet gedaan worden. Vooral in de steden is ^werkverschaffing op breede schaal eene onmogelijkheid. De werkloos heid verdeelt zich over tal van verschillende ambachten en ook de losse werklieden kunnen niet allen hetzelfde werk verrichten. Indien de gemeente nu wilde treden op het gebied der par ticuliere nijverheid, wat noodwendig het gevolg zou worden indien zij ieder werkman werk wenschte te geven dat hij verstond gesteld dat dit mogelijk ware dan zou zij in concurrentie I treden met de personen, die de belastingen mede moeten betalenen dat er slecht werk bij groote onkosten geleverd zou worden is zeker, want bekwame en ijverige werklieden hebben slechts zelden over gebrek aan werk te klagen. Voorts zou de trek naar de steden nog groo- ter wordende gemeenteuitgaven en daarmede de belastingen zouden verbazend stijgen en het einde zou zijnde ondergang der gemeente. Ons dunkt dit is zóó klaar en duidelijk, dat men opzettelijk de oogen moet sluiten om dit einde niet te willen zien. Op het platteland, waar de meeste werkloozen met graaf- of veldarbeid bekend zijn, kan, onder buitengewone omstandigheden, nog eens produc- tieven arbeid worden verschaft zonder de overige ingezetenen daardoor te benadeelen, maar in de steden is dit een onbegonnen werk. Daar moet het particulier initiatief tusschen beide komen, hetzij door tijdelijke werkverschaffing, voor zoo ver dit mogelijk is, hetzij door eene doelmatige armenzorg. Intusschen meene men niet, dat wij blind zijn voor het feit, dat er in sommige streken onzer provincie inderdaad een vrij algemeene en lang durige werkloosheid bestaat, terwijl de arbeiders die daarvan het slachtoffer zijn, in tijden dat zij werk hebben niet zooveel verdienen, dat zij daar van iets van beteekenis kunnen afzonderen voor den kwaden dag. Vrij algemeen wordt de meening gedeeld, dat in de bouw- en veenstreken, waar werkeloosheid het meest voorkomt, veel ter bestrijding daarvan zou kunnen worden gedaan, daar er nog altijd zeer veel productieven arbeid te doen valt. Blijk baar wordt daaraan reeds meer en meer de aan dacht geschonken en te wenschen zou het zijn dat grondeigenaar en pachter overal de handen inéén sloegen om zooveel mogelijk geregelden arbeid aan de werklieden te verschaffen. Dit zou den algemeenen toestand merkbaar doen verbeteren en ook den toevloed tot de steden tegengaan. F. C. Doch ongelukkig houdt de buitenwereld zich het meest aan den man, die de poppetjes van het marionettenspel laat dansen. En nu mag Richter, voor het kastje staande, schreeuwen zoo hard als hy wil, dat er niet goed aan de touwtjes wordt getrokken, de andere toeschouwers letten meer op het dansen dan op het schreeuwen. Richter dan beweert: de Rijkskanselier heeft den toestand van Frankrijk te donker geschil derd; in Frankrijk heeft het gegist voor 1870 en na 1870, even goed als het thans gist. Het Drievoudig Verbond is geen kunstproduct, ontstaan door het samengaan van toevallige stroo- mingen. Duitschland heeft er belang bij dat Rusland zich niet nestelt in Konstantinopel of een stelling inneemt aan de Middellandsche Zee. „Wij,” d. z. de Duitschers, „hebben er belang bij dat de Duitsche stam in Oostenrijk tegen den stam der Slaven wordt beschermdmaar ons Duitsch belang is in dit opzicht een ondergeschikt belang tegenover het belang dat Oostenrijk zelf heeft. Voor Oostentijk-Hongarije komen hier levens vragen in het spel, voor Duitschland echter niet." der stad in het gelid geschaard om de alhier I uitgevaardigde proclamatie te handhaven, terwijl I mede de cavalarie was uitgerukt en op het bol- werk had post gevat. Toen aan het bevel om I uiteen te gaan niet onmiddellijk werd voldaan, I werden de propagandisten door de infanterie I uiteengedreven. In kleine troepjes trokken zij I daarop naar het Volksgebouw, waar infanterie I en cavalarie eenigen tijd patrouilleerden. Te I ongeveer 4 uur vertrokken zij, insgelijks bij kleine I troepjes en met opgerolde vaandels, per schaats I naar Harlingen terug. Ongeregeldheden hadden I er niet plaats. H. M. de Koningin bevond zich Zondag- I namiddag tusschen 2 en 3 uur wederom op I schaatsen op het ijs van het gereserveerd ter- I rein achter het Huis ten Bosch, alwaar ook I onderscheidene dames en heeren der hofhouding I met hunne kinderen reden. De Koningin maakte nu en dan aan de hand I van de Regentes, die in een lichte ijsslede was I gezeten, een tochtje langs de baan. De wandelpaden langs en de brug tegenover I den vijver waren bezaaid met toeschouwers. De ijsbaan van Monnikendam naar Marken I is door den hevigen wind van Zaterdag op Zon- I dag in treurigen toestand geraakt. Voor de I helft, en wel aan de Marker zijde, moest giste- I ren de afstand te voet afge.legd worden. In de drie gestichten te Veenhuizen waren I op 1 Januari 2923 verpleegden aanwezig, of 131 I personen meer dan bij den aanvang van 1892. I De bevolking bestaat thans, naar men weet, al- I leen uit mannen. De vrouwen worden verpleegd I in de voormalige militaire strafgevangenis te I üegstgeest bij Leiden. Over de zoutsmokkelaars schrijft men uit I Noord-Brabant aan de Tijd, dat naar de getui- I genis van een bij het wapen der marechaussée I zeer gezien brigade-kommandant, het er tegen I Mei a.s., wanneer de verlaging der rechten het I „zoutdragen" niet meer loont, zeer ongelukkig I voor de zoutsmokkelaars zal uitzien. De tabak- I smokkelaars naar België zullen hun weg wel weten te vinden, doch zij, die dat niet kunnen of niet willen en geen werk weten te krijgen, zullen zich aan een nieuwen stiel, moeten gaan gewennen. i Ofschoon het smokkelen geen heerenbaantje, veel minder een eerebaantje raag heeten, wijdt de smokkelaar zich met hart en ziel aan zijn „beroep", daar hij immers moet eten met vrouw en kinderen, en er in dezen tijd van het jaar byna nergens werk te vinden is. t Is zelfs, alsof hij I met veldheerstalent begaafd is, als hij aan het smokkelen is. Een voorpost, een achterhoede en I daarbij nog de flanken door éclaireurs gedekt, I aldus zet hij zijne tochten voort, bij het minste I gevaar werpt hij zijn vracht weg en zonder om I te zien, onttrekt hij zich aan de vervolging, daar I omzien gelijkstaat met zich bekendmaken, wijl I de meeste smokkelaars bij al wat politie heet I bekend staan. Doch geen enkele ambtenaar kan I proces-verbaal opmaken, als hij den smokkelaar I alleen op den rug ziet. Hiervan is de laatste I dan ook zoo overtuigd, dat hij, welk gevaar hem I ook dreigt, „nooit" zal omkijken. Wat nu van deze smokkelaars moet worden, I leert ons het verhaal van een hunner hoofdman- I nen. Immers, zoo verzekerde deze aan een bekend I en gevreesd politieman „Ja, zie je, wachtmeester, I werken willen we wel, want we zijn dezen zomer I naar Holland geweest om te hooien, en we zijn I er armer van tsruggekomen dan we er heengin- I gen, en als nu met Mei de zoutaccijns vermin- I derd wordt, dan moeten we gaan stelen om te I vreten. Kregen we tot nu toe, als men ons beet I kreeg, 45 dagen, en was „de Bredasche paraplu" I zoo al niet te groot, dan toch ook niet te klein om ons van tijd tot tijd te herbergen, na Mei I zal men ons van een tot twee jaar en meer I moeten geven, en men zal er dus gerust nog een „dubbele paraplu" bij mogen maken." „Men ziet dus, dat de verlaging van den zout- I accijns een heelen ommekeer in de toestanden I aan onze zuidelijke grenzen kan teweegbrengen, I welks slechte gevolgen de Regeering gedeeltelijk I kan voorkomen door van Rijks-, provincie- of I gemeentewege de talryke heideachtige gronden, I die wij in onze provincie aantreffen, door be- I mesting en omwerking in vruchtbaar land te I doen herscheppen. Kan men hiertoe tijdig besluiten, dan zal men I den smokkelaar, die werken wil, „niet" zich tot I een dief zien verlagen, maar hem een oppassend I en werkzaam arbeider zien worden." Terwijl de commissie voor de droogmaking I der Zuiderzee met ernst en ijver deze gewichtige I zaak behandelt en, naar men zegt, met baar ar- I beid reeds ver gevorderd is, blijft zij ook een I onderwerp van studie voor andere deskundigen. I De ingenieur Bloys van Treslong bestrijdt het I ontwerp der commissie. Hij voert verscheidene I bezwaren er tegen aan. Hij voorziet verlaging I van den waterstand op het binnenmeer, gevaar I van verzanding van de IJsselmonden en het IJ I nadeelen voor de gezondheidaanzienlijke ver- I hooging der kosten van defensie. Hij wijst op I de moeilijkheden der afsluiting van een kom van I 360,000 H.A. Ook de kosten van het werk zullen I volgens hem, veel hooger zijn dan geraamd I werd enz. I Hij wil een ander plan alleen den afsluitdam I tusschen Wieringen en Noordholland leggen als I grondslag voor de droogmaking van het Wierin- I germeer. Eveneens zou in aanmerking kunnen komen de droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee, het Hoornsche Hop en het ge deelte Muiden-Ketel. „Van welk ontwerp men uitgaat zegt de schrijver in zijn slotbeschouwing zoodra men voldoende rekening houdt met oecouomische en financieele overwegingen, wordt men steeds ge voerd naar dezelfde conclusie stelselmatige par- tieele indijkingen kunnen thans alleen in aan merking komen, en de eerste stap tot droogma king der Zuiderzee kan geen andere zijn dan de indijking van Hoornsche Hop of Wieringermeer. Deze conclusie stemt overeen met hetgeen de ervaring by andere zee-inhammen geleerd heeft steeds begint men met de inspringende hoeken, die het gemakkelijkst ingedijkt kunnen worden en het vruchtbaarst zijn nooit worden kolossale vlakten ineens aangewonnen en omdijkt. Het gewaagde en avontuurlijke moet hier op den duur altijd plaats maken voor het eenvou dige het voorzichtige, het uitvoerbare". De minister van Waterstaat heeft, naarde Telegraaf mededeelt een maatregel genomen, waardoor ongetwijfeld tal van jongelieden in ernstige ongelegenheid zijn geraakt. Tot dusverre werd van de adspiranteu voor de bstrekking van klerk bij de telegrafie of de posterijen geen ken nis van Engelsch en Duitsch gevraagd thans is, op het onverwachtst, en wel voor het in Februari a. s. te houden onderzoek, die eisch gesteld. Het komt ons voor, dat bij eventueel gebleken be hoefte aan deze kennis bij beambten, wier bezol diging aanvangt met f 40J ’sjaars, eene waar schuwing, behoorlijk bijtijds de wereld ingezonden, volkomen gemotiveerd zou zijn geweest. Tegenover de leus „sluit Schiedam", die te genwoordig in ons land van sommige zy'den ge hoord wordt, gaan er thans in Duitschland stem men op „koop Schiedam", of liever koop de bran- I derijen en stokerijen. Men zegt zelfs, dat de Duitsche Regeering daartoe zal overgaan de fabrikanten zouden al hun brandewijn aan den Staat moeten verkoopen en deze zou met behoorlijke winst ze weder aan het publiek slijten. De Regeering zou op deze wijze het geld be komen dat, wegens het verzet tegen de verhoo- ging van de jeneverbelasting, haar anders ont gaan zou, en de branders zouden ontslagen zijn van de fiscale belemmeringen in hun bedrijf. i Of het publiek er mede gediend zal wezen is een andere vraagals de staatsjenever te duur is, zal de vindingrijke geest daaraan wel tegemoet komen. Smokkelarij en clandestine verkoop zal I in de „behoefte" voorzien. Misschien zou dit I middel ook het heilzaam gevolg hebben, dar er I minder sterke drank werd gebruikt, maar dan I waren zoowel de Staat als de branders daarvan I financieel het slachtoffer. De Haagsche correspondent van de N. Gr. CL I deelt mede, dat daar sedert 14 dagen iemand I kunstmatig slaapt. I De bekende hypnotiseur, dr. de Jong, van I wiens uitnemende genezingen ik u meermalen I sprak, heeft een jonggehuwd man, die sedert lang I aan melancholie lijdende, schijnbaar niet dan I door langdurige absolute rust is te genezen, nu I reeds een paar weken in hypnotischen slaap ge- I houden. Hoe lang hij dit zal voortzetten weetik I niet, doch het staat bij hem vast, dat na de slaap- I kuur de patient volkomen hersteld zal zyn. Hy I wordt slechts nu en dan een oogenblik gewekt I om voedsel te nemen. j Wij zijn geen voorstanders van beschermende I rechten, maar daarom nemen wij niet aan dat I elke bepaling van ons vrijgevig tarief altijd goed I zou zijn. Men zou er aan twyfelen wanneer I men let op hetgeen de heer Bahlman onlangs I in de zitting der Tweede Kamer uitgesproken I heeft. De vraag is echter wat van eene wijzi- I ging het gevolg zou zijn. „Vroeger", zeide de heer Bahlman, „werden in I de wintermaanden, als het slap was, door tim- I merlieden deuren, kozijnen enz. in elkander gezet I en gereed gemaakt voor het voorjaar, om dan I gebruikt te worden. Thans worden deuren, ko- I zijnen enz. geheel in elkander gezet, vrij inge- I voerd, waardoor menigen werkman het brood uit I den mond wordt genomen. Daarbij komt dan I nog, dat voor gezaagd, geploegd of geschaafd I hout minder vracht behoeft te worden betaald I dan voor ruw hout. Ook al weder een soort van I premie voor invoer van bewerkt hout. Zoo gaat het ook met den bewerkten steen. I Men leze eens de verslagen der enquête-commis- I sie. Daarin ontmoet men telkens de klacht over I dien vrijen invoer van bewerkte steen, waardoor I in de wintermaanden ook aan menigen arbeider het brood word ontnomen. Geheel marmeren schoorsteenmantels kunnen vrij worden ingevoerd. „Dat dergelijke voorwerpen, die toch alleen gebruikt worden door menschen, die het kunnen betalen, vrij kunnen worden ingevoerd, vind ik een gruwel in onze tariefwetgeving. Lederwerk is belast, maar zool-, kalfs en gelakt leder is weder vrij. Waarom? Ik kan het niet begrijpen. In geen enkel plaatsje van Groningen is het arbeiders-vraagstuk practischer opgelost dan te Holwierde, waar op voorgaan van den predi kant J. Doorenbos, eene vergadering van land bouwers en burgers is belegd, en waarin beslo ten is alle werkloozen aldaar per dag 12 stuivers te laten verdienen. Van deze 60 cents betaalt de werkgever de helft, terwijl de belastingschul digen in evenredigheid van hun hoofdelijken om slag voor de rest zullen zorgen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1