r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Eene Prijsuitdeeling 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 4. BUITENLAND. PRAATJES OVER ALLERLEI. BINNENLAND. r1 TOEKOMST. DONDERDAG 26 JANUARI. DONDERDAG 26 JANUARI. J VOOR En zeker, er is oorzaak van blijdschap ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I „sport, over Volgens een telegram uit Guatemala heeft het volk het Britsche gezantschap aangevallen en den oudsten zoon van den gezant zwaar mishandeld, zoodat men vreest dat hij sterven zal. De jongste zoon van den gezant schoot een man uit de me nigte dood. Oorlogsschepen blokkeeren de haven tot voldoening zal zijn gegeven. President Barri os verklaarde echter die voldoening nog niet te durven geven, uithoofde van de algemeene op winding. Zoowel de Daily-News als de Times achten den toestand in Egypte niet zoo als zij wel wen- schen. Het laatste blad schrijft zelf: „het wordt dringend noodzakelijk, dat er in het belang van den tegenwoordigen vooruitgang van het land, eens en vooral een einde worde gemaakt aan de uitbarstingen van anti-Engelsche gevoelens.14 Het Hongaarsche ministerie heeft herhaaldelijk de meest woedende aanvallen te verduren. Een veldtocht moet onder de leuze van „liberaal14 worden voorbereid, in aansluiting van den groep van Apponyi, baron Atczel en Szel, de hoofden der coalitie, hebben reeds 32 leden van de libe rale partij voor hun gedachten gewonnen. Moderne predikanten en openbare onderwijzers zijn toch zeer gevaarlijke lui! Als men het te eeniger tijd nog eens zoo ver kon brengen, dat het: „sluit de openbare school!14 tot een feit gemaakt werd, en als alle moderne predikanten eindelijk eens konden en wilden be seffen, dat zij niet anders dan „den geest, die uit den afgrond komt, voeden,44 en daarom hunne hoogst verderfelijke prediking staakten, dan zou er meer geluk over ons land en volk komen, dan ooit door het: „sluit Schiedam kon worden aan gebracht en dan zou er een staat van gelukzalig heid worden voorbereid, die alle verstand en alle verbeelding zelfs te boven gaat Franeker, 20 Jan. Het is den socialistischen I drijvers gelukt een troep arbeiders bij elkander I te trommelen en een tot niets leidende tocht door I noordwestelijk Friesland te maken. De troep werd I vau af den uitgang door eene afdeeling cavalerie I in ’t oog gehouden. Franeker is nog in staat vau I „klein beleg;14 derhalve mocht men het stadje I niet op de gebruikelijke wijze doormarcheeren. I ’t Grootst aantal aanwezigen bestond dus weer I uit nieuwsgierigen. Toch is het opmerkelijk dat I de „domme volksmenners,44 gelijk de Amster- I damsche Gerhard ze noemt, nog zooveel menschen I voor zich uit kunnen drijven. Maar er zijn I er, die onder en na zulk een vermoeienden tocht I elkander afvragen: „Wat geeft dat nou?*4 Zeker I een bewijs dat ze de zaken eens van een anderen I kant beginnen te bekijken en minder vlug op ’t I kommando der menners gereed staan om ’t werk I te doen door dezen uitgedacht. Friso zegt er van: „Hoe jammer dat ons eer- I lijk en goed Friesch volk nog door enkele op- I ruiers, die zich achterbaks houden, kan worden I opgewonden, misleid en bedrogen. Indien het volk I eens heenging en bij het een of ander standje I die gluiperige opruiers vóórop schoven, zoude men eens zien hoe spoedig die helden afdropen, en de lust zou hun wel vergaan om hun onderhands wroeten en ontevredenheid zaaien voort te zetten. Het noorden des lands begint te worden een schandvlek voor Nederland, dank zij het lawaai van de schreeuwers.44 Men schrijft uit Deventer, dat de improvi satie door den heer Gerhard van Amsterdam in het Café Bellevue aldaar gehouden, velen heeft bevredigd ook al waren ze niet met de beginselen van den socialist Gerhard toegedaan. Wel is deze redenaar voor afschaffing van het privaatbezit, maar niet voor revolutie, doch langs den geleide lijken weg. De redevoeringen van den heer Ger hard zullen er toe bjdragen om volksoploopjes en kwajongens-baldadigheden, als het inwerpen van glasruiten, het opensnijden van brandspuit- slangen, enz. tegen te gaan en voor het vervolg te voorkomen. Zoo als deze socialist sprak, zegt een verslaggever, hebben wij zelden of nooit er een hooren spreken. „Het mag den waren socia listen niet te doen zijn om de macht in handen te krijgenwant zij zouden die even zeer mis bruiken als vele andere regeeringspartijen dat doen, om de eenvoudige reden, dat het helaas nog een stalen wet is, dat ieder, die de macht I in handen heeft, die macht misbruikt. Wij so cialisten zijn geen haar beter dan de tegen woor- I dige regeeringspersonendaarom is het kinder achtig, op die personen te schelden. Er zijn er, I die meenen, dat wij van den huidigen, ongun- I stigen, slechten toestand niet anders tot een I beteren kunnen komen dan door het inroepen I eener revolutie. Tot diegenen, onder wier lei- I ders ik den heer Van Emmenes noem, reken I ik mij niet. Eene revolutie is eenvoudig niet te I maken. Komt zij onverhoopt, dan is zij het ge volg der omstandigheden. Een oproer is te maken, I glazen kunnen worden verbrijzeld, met voetzoekers I kan worden geworpen maar tot dat alles verlaagt zich de echte sociaal-demokraat niet. Zoo iets kan I alleen het werk zijn van de allerlaagste verdier- I lijkte lagen der maatschappij, die door honger I worden gedrongen, die niets meer voelen, niets I meer hooren en zonder na te denken handelen. I Dat werk mogen wij niet aanwakkeren. Nimmer I kan de revolutie iets meer doen dan sommige I hinderpalen wegnemen, die den mensch in den I weg staan om zich zelf te verhoogen. Herhaal- I delijk heeft de geschiedenis het zoo overtuigend I mogelijk bewezen dat do revolutie nooit die vruch- I ten heeft afgeworpen, die men er van verwachtte. I De groote Fransche revolutie heeft den heerscher I Napoleon op den troon doen komen en thans, I veertig jaren na de revolutie van ’48, is de toe- I stand wederom zoo bedroevend mogelijk. Neen, I de socialisten prediken geene revolutiedat doen I alleen de domme volksleiders* Het valt niet te ontkennen, dat vele openbare onderwijzers zich scharen in de rijen der socialisten en met het Vaandel roepen we„en dat zijn man nen, die de jeugd moeten opleiden tot christelijke en maatschappelijke deugden Wij ook vinden het verschrikkelijk, dat vele van de bedoelde onderwijzers zich niet ontzien, om „de maatschappij openlijk te ondermijnen en tegen het wettjg gezag op te ruien.44 Maar wij zouden willen vragen mag men de openbare onderwijzers aansprakelijk stellen voor hetgeen sommige van hen zeggen en doen Wij zouden willen vragen„mag er gezegd worden„de tegenwoordige staatsschool is los van God,44 omdat er openbare onderwijzers zijn, die niet meer van God en godsdienst willen hooren? ’t Is niet heel moeilijk, om woorden te vinden, die klinken; maar is 't niet alles goud, wat blinkt, ’t is ook niet alles zuivere logika, wat klinkt. „De jeugd is tegenwoordig zoo bandeloos en tuchteloos.44 Wij vragenis dat de jeugd, die onderwezen wordt op de openbare school? Den schrijver in de Amh. Crt. zou het zwaar vallen, te bewijzen, dat leerlingen van bijzondere scholen zich minder aan die ondeugden schuldig maken dan die der openbare. Wij beweren, dat de kern der openbare onder wijzers bestaat uit mannen, die de jeugd liefde tot God en den medemensch inboezemen, zooveel in hun vermogen is. Wij beweren, dat op de meeste openbare scholen eerbied voor wet en overheid den kinderen wordt ingeprent, omdat het eene burgerdeugd is, die elk mensch sieren moet, zal het een volk werkelijk goed gaan. „harden in ons ijverig en nuttig streven als leden „der Club en beschermers der kunst; laat ons „overgaan, om verder dezen avond te besteden „tot heil der Nederlandsche natie, tot eer van „het Vaderland, Leve de Koningin We kunnen ons voorstellen, dat menigeen zóó zal gedacht hebben na lezing van het artikel „De openbare onderwijzers in Friesland44 in het Vaandel van 11 Januari j.l. W ordt ei gevraagdhoe komt het, dat het so cialisme tegenwoordig zoo heftig optreedt en op vele plaatsen aanleiding heeft gegeven tot schrome lijke baldadigheden? dan moest volgens genoemd artikel het antwoord zijndat komt, omdat de meeste openbare onderwijzers verdedigers van het socialisme zijn,44 en „omdat door moderne predi king en door de staatsschool wind is gezaaid, waardoor men nu storm oogst.44 Wordt er gevraagd: hoe komt het, dat de jeugd tegenwoordig zoo bandeloos en tuchteloos is dan kan men volgens dat artikel uit de Arnhemsche Courant leerendat komt, omdat de jeugd op de openbare school de socialistische beginselen in zuigt, die zij nog niet kan begrijpen en verkeerd opvat.44 hun weekblad de Nieuwe Tijd onlangs de wereld inzonden, wel schryven, dat „het doel der sociaal democratische arbeiderspartij44 is, „te ontwikkelen en te bezielen, opdat de revolutie, die komende is, zij en blijve de overwinning van het verstand en de liefde over den haat en de domheid Het wrak van het Nederlandsche schoener- schip „Menno,44 in Juli 1892 te Egmond aan Zee gestrand, is tijdens den storm van Vrijdagnacht spoorloos verdwenen. De eigenaars waren dezer dagen nog bezig om het te lichten en op te ruimen. Uit Lunteren (gem. Ede) meldt men van 20 Jan. Gisteren is eene alleenwonende weduwe aan den grintweg naar Geld-Veenendaal in hare wo ning ernstig mishandeld door een landlooper, die eerst met haar het middagmaal had gebruikt. Een ander persoon, z.g. koopman in papier, vond de vrouw in zulk een toestand, dat hij de buren waarschuwde, die terstond geneeskundige hulp gingen inroepen. De weduwe had voor eenige dagen een varken afgeleverd en het nog hiervan aanwezige bedrag is haar door bedoelden land- looper afhandig gemaakt. De politie is den da der reeds op het spoor. Nu de typhus te Urk is geweken, zullen de miliciens van 1892, op dat eiland woonachtig, die nog altijd niet onder de wapenen waren gekomen aan hun militieplicht moeten voldoen. We leven tegenwoordig ook in een tijd van t.44 En zeker, er is oorzaak van blijdschap dit feit. Immers, er wordt tegenwoordig ont zettend veel van den jeugdigen mensch geëischt wat het leeren betreft, zóóveel zelfs, dat er wel eens den spot mee gedreven wordt. ’t Is daarom zeker goed, dat er ook eens iets wordt gedaan tot ontwikkeling van de krachten des lichaams. Maar ook hier kan men wijzen op schromelijke overdrijving. Zoo hoert men van jongelieden, die dagen en weken aaneen van de eene naar de andere plaats reizen, om deel te nemen aan of getuige te zijn van een wedstrijd, zonder er ook maar in de verte aan te denken, dat meer ernstige bezigheden zoodoende worden verwaarloosd. En moet men niet glimlachen, als men een Haarlemsch correspondent hoort zeggen „nog nooit heb ik de Haarlemmers zóó in ver voering gezien als toen de wereld-kampioen Eden hier aankwam?44 Werkelijk, we gaan zoo zachtjes aan weer naar den tijd, waarin als in ’t aloude Griekenland een worstelaar of hardlooper en hard- roeier of wagenmenner, die als overwinnaar uit het strijdperk komt, wordt gelauwerd als de „roem zijns lands Gaat men hier de verdienste van den overwin naar niet o verschatten grooten verzoendag44 gepredikt, op welken het zal gaan „oog om oog, tand om tand44 en op welken „niets mag worden ontzien, noch vrouw noch kind.44 Dat scheen wel zoo wat het ergste, waartoe wilde en booze hartstocht komen kan. Intusschen heeft de voorzitter eener openbare vergadering, die laatstleden Zondag vanwege de Amster- damsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond in het gebouw „Constantia44 gehouden werd, willen toonen, dat er altijd nog baas boven baas is. Hoewel spreker44 aldus die voorzitter luidens het verslag in de Amsterdammer „den partij- genooten niet aanraadde hetzelfde te doen (als hun vrienden in de provincie Groningen),raadde hij hun toch af om te gelooven, dat er onder de bezitters nog goede menschen zijn. Haat moet tegen dezen gepredikt worden. En aan de moe ders in de vergadering raadt hij aan om, wan neer zij haar kinderen te bed leggen, in plaats van bet vroeger gebruikelijk gebed, hun voor te zeggen Kind, denk er om, dat gij de rijken haat, want do rijken zijn uw vijanden!44 Waarlijk, de heeren van der Goes en Troelstra mochten in het inleidende woord, waarmee zij Men schrijft aan de Haarl. Ct. Wil men weten hoe de „volkswapening44 in het noorden tot stand komt? Een huismoedertje gaf daaromtrent de volgende opheldering„Mijn man moest, om zoo’n pistool te krijgen, eerst twee kwartjes inleggeld betalen en toen elke week een stuiver. Toen hij alles betaald had, kreeg hij dan ook het ding met de patronen er bij. Maar hij kan niet met dat pistool schieten, en hij is er ook doodsbang voor; wat doen wij nu met zoo’n ding in huis?44 De St. Ct. van 23 Januari behelst het vol gende oordeel omtrent den oogst in Noord-Hol- land over 1892. De tarwe gaf een voldoend gewaszij had hier en daar te veel geleden gedurende den winter, waardoor de stand dun was. Ofschoon de rogge aan hetzelfde euvel mank ging, bleek toch later, dat dit gewas beter gestoeld was, zoodat de uit komst mede viel. Bovendien werd de rogge veel beter dan de tarwe geoogst. De gerst gaf een vrij goed gewas, terwijl de haver, over het ge heel genomen, reden tot tevredenheid heeft ge geven. Late haversoorten werden echter slecht of althans moeielijk geoogst. Het stroo van de halmgewassen was wel zwaar en sterk, maar al gemeen korter dan gewoonlijk. Boonen en erwten werden meest met regen geoogst en waren zoodoende veel te lang te velde, en al was de peulaanslag ook al niet groot te noemen, door den slechten oogsttijd ging er bovendien nog veel verloren en werd van een groot deel de qualiteit bedorven. De aardappelen gaven zelden zulk een ruim beschot, terwijl ook de qualiteit onverbeterijk was. Ook de suikerbieten gaven dooreen goede uit komsten voor boer en fabrikantzij die wat laat gezaaid hebben, verkregen echter niet veel meer dan een middelmatig gewas, omdat de droogte de ontkieming had tegengehouden en een zeer ongelijkmatig gewas ten gevolge had. De groenvoedergewassen gaven alle goed vol doende opbrengsten en waren daarbij van goede kwaliteit; ook de klaver liet in voedzaamheid niet veel te wenschen over. De graslanden leden door droogte, hetgeen zich eerst in het naj lar herstelde; vandaar dat de hooioogst nauwelijks het middelmatige bereikte. De kwaliteit van het hooi was goed. Appels, peren, kersen en pruimen zijngrooten- deels misluktaalbessen waren er niet veel meer dan in middelmatige hoeveelheden voorhanden de aardbeziën daarentegen gaven een goeden pluk. Behalve van appels en peren, gaf de kwa liteit van deze gewassen weinig reden tot klagen. Destijds schrijft de Nederlander, heeft in het Amsterdamsche „Volkspark,* het toenmalige hoofdkwartier der sociaal-democraten in de hoofd stad, van der Stadt, in die dagen een van de kop stukken hunner partij, „de organisatie voor den Door den ingevallen dooi zijn, gelijk bekend is, I nog vele hardrijderijen onuitgevoerd gebleven, al- I thans vooreerst uitgesteld. Verscheidene treffende I aanspraken, reeds ten papiere gesteld en in het I hoofd geprent, komen misschien dezen winter niet I voor den dag. Een er van kunnen wij, daartoe I in staat gesteld door den vervaardiger, mededeelen, I tevens ten gerieve van hen, die in de herhaalde I noodzakelijkheid komen, om prijs en premie op I eene plecht ge wijze uit te reiken „Mijne heeren mede directeuren, keurmees- I „ters en leden dezer Usclub, en gij allen I „die deze bijeenkomst met uwe vereerende I „tegenwoordigheid opluistert „Met een onuitsprekelijk diep gaand winterge- I „voel ga ik thans over tot de verheven taak, die I „als President-Directeur onzer Vereeniging op mij I „rust en die het werk van dezen schoonen dag I „moet bekronen. Ja! een schoonen dag hebben I „wij wederom doorleefdschoon in alle opzichten I „hetzij men die beschouwe uit een menschelijk, I „burgerlijk of nationaal oogpunt, ’t Was een dag I „waarop de edele kunst der schaats op het vurigst I „werd vereerd en beoefendzij, die eerste onder I „alle nuttige en schoone kunsten. Moet ik bet be- I „wijzen dat die kunst aller nuttigst mag genoemd I „worden O, neen, wie daaraan nog twijfelen, I eene groote tallooze schare van medeburgers, I „kan hem het bewijs leveren van de oneindige I „voordeelen, die zij aan de maatschappij oplevert I „en van den krachtigen stoot die zij geeft aan I „handel en nijverheid. Tuigt het gij allen, die I „het ijs begroet als een steunsel van uwe wel- I „vaart, tuigt het gij logementhouders en kasteleins I „handelaars in wijnen en geestrijk vocht, bierbrou- I „wers en punchfabrikanten, bakkers en slagers, I „kooplieden in koffie, thee en suiker, in schaat- I „sen en band, in winterhandschoenen en warme I „hoofddekselsTuigt het gij allen, die ook met I „kleine doch altijd welkome winsten u vergenoegt, I „gij baanvegers, ondernemers van disschen en I „eigenaars van allerlei draagbare handels-inrich- I „tingen „En dan welke voordeelen levert onze kunst I „op voor de gezondheid harer beoefenaars, bij de I „vrije beweging in de frissche winterlucht, welk I een heilzame afleiding verschaft zij aan den geest I jn dezen tijd des jaars, waarin de reeds ontvan- I „gen nota’s van gedane diensten en geleverde I „goederen bij menigeen zoo nadeelig werken op I „de opgeruimdheid des gemoeds! Ook schoon I „in de kunst des schaatsrijders. ’t Zou een be- I „leediging van uw schoonheids- en rijdersgevoel I „wezen, indien ik vooronderstelde dat iemand uwer I „hier van niet ten volste overtuigd wareAltijd I „zal zij door ons met hare zuster, de danskunst, I „vereerd worden als nauw verwant aan de beel- I „dende kunsten, als staande onder bescherming „van Apollo en de muzen. „Mijne Heeren. Mijn spraakvermogen schiet te I „kort in dit plechtige oogenblik, waarin de tref- I „fendste gedachten elkander in mijn geest ver- I „dringen. O hoe zoude de gedaante des aardrijks „veranderen, indien overal gelijk in onze gezegende „landstreek, het schaatsrijden zijn heilzamen in- „vloed uitoefende. Wie deel neemt aan het ijs vermaak, denkt aan geen buiten- of binnenland- „sche partijhaat, in het schaatsrijden ligt de „kracht, de voorspoed eens volks. „Met deze overtuiging .vervuld, beschouw ik het „daarom ook als een der gewichtigste oogen- „blikken mijns levens, nu ik u {hier volgen de „namen der prijs- en premiewinnaars) in naam „onzer club, het uitgeloofde zilver overhandig. „Gij, die al uwe mededingers achter hebt gelaten „en gij, die alleen voor den triomfantelijken over winnaar hebt moeten onderdoen, gij verdient onze „hulde en bewondering, welke oneindig meer „waard zijn dan de onbeduidende muntstukken „die geen ware verdiensten kunnen beloonen, en „die door u wij lezen het in uwe oogen „verre beneden de eer wmrden gesteld. Een schoo ier belooning vindt gij in het edele bewustzijn, „dat gij openlijk blijken hebt gegeven van uwe „bedrevenheid en ontwikkeling, dat gij anderen „tot een aanmoedigend voorbeeld verstrekt en al- „zoo behoort tot de schaar der uitgezóchte man- „nen, wier namen prijken in den onvergankelijken „tempel der kunst, en die door alle tijden lieen „zullen genoemd worden als pilaren van hun Va derland, als sieraden hunner eeuw. „Ga zoo voort op de baan des roems en der „eere, en gij allen die gewoon zijt het scherpe, „doch niemand kwetsende wapen aan uwe voeten „te hechten, ga zoo voort in uwen krachtigen doch „onbloedigen strijd- Reeds de oude Grieken beel den Mercurius, den god des handels af met vleu gels aan de voeten, welke natuurlijk schaatsen deteekendenin de grijze oudheid gevoelde men dus reeds iets van den invloed onzer kunst op ”de volkswelvaart. Dat idéé is door ons Friezen ”al meer en meer ontwikkelddoor ons, wier „voorouders hoogst waarschijnlijk op schaatsen in „deze gezegende waterrijke streken zijn aangeko- „men. Al meer en meer breidt zich de kunst uit, "onze Koningin en buitenlandsche Vorsten beoefe nen haar ijverig. Gewis er komt een tijd, dat zij „alle volken rust en vrede, voorspoed en welvaart ^aanbrengt. Daarom mijne heeren, laat ons vol- '•J 6 BolsvarcLsche Courant i ■'r IN DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1