PAKHUIS. BBffi AARDAPPELEN tegen billijken prijs ARBEIDSRAAD. S. FIKSMA bericht de ontvangst van een groote collectie een houten Hok, I een stukje Weiland, Wed. Steensma, Kijland. IS® STELPHUIZLVG, waarin Stalling voor 6 koeijen en 2 paarden, be nevens ruim ERF, in de buren te Oudega. w F een flink PAKHUIS I W"Z1E VERDER CATALOGUS. BURGERLIJKE STAND. M Officicele Advertentie. BEKENDMAKING. TE HUUR: J i Telegr. Beursberichten. Het bouwen van een Kosterswoning en Ver- x■—•gaderkanier, op een ter rein nevens het locaal aan de Broerestraat. STADSNIEUWS. voor den toestellen IJ 8 Douwe de Witte 6 jr. te 2] 5 Natu ii rwolien Ondergoederen. De VEREENIGING II III IV V op 12 MEI as. zeer geschikt voor Kaaspakhuis, Te bevragen Bureau Bolsw. Courant. 4 4 4 4 3 5 4 4 6 41 4 te verkrijgen bij de 94% 93’/, 97 V4 70%c 100% 60 22% 84% 81% 81%u 22’/le Petroleum als grondstof. Petroleumverlichting. Petroleum-ver warming. Petroleum-drijf kracht. Onderdeelen van t hulpmiddelen, ZITTING Donderdag f> Haart a. s. ’s avonds van 8 9 uur, in het VIN- CENTIUS-GEBOUW, Kerkstraat. „Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen (houdt eren op.) Wat is uw dochtertje groot geworden juffrouw, ik zag ze daar ginder loopen om den hoek doet ze al iets voor den kost «Nu, van herberg van verkoopen Grietje d. v. te Arum. Jan Bakker te Wons. Overleden: Makkum. Jan Roode 26 jr. te Makkutn. Gedurende de 1ste helft der maand Febr. zijn bij het Hoofdbestuur der Posterijen als onbekend ingekomeü de navolgende brieven Mej. A. BOUMA Waaxens. van Parrega U. van der ZEE, Sneek. J mijn tegen de op het kohier voorkomende aan slagen bij hun college bezwaren kunnen worden ingediend. Witmarsum, den 25 Februari 1893. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER. De Secretaris, E. JANSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen ter kennis van de inge zetenen, dat het door hen opgemaakt primitief kohier van belasting op het hou len van honden <>vor 1893 in de secretarie van de gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen van 27 Februari tot en met 6 Maart ieieren werkdag van ’s voorm. 9 tot ’s nam. 1 uur en dat gedurende dien ter. Met 12 MEI 1893 TE HUUR een Bovenkamer met Kamertje, te bevragen bij G. IJ PM A in ’t „Hof van Holland.” benevens bij het Ketting onder 4bbegaeigen aan Gerrit Walta. Geboden: op het Huis f801,en op het Hok, om af te breken, f 80, systeem Dr. J. Jaeger van JAN8EN&TIL ANUS te Friezenveen, tot welke levering hij zich beleefd houdt aanbevolen. voor den kost juist niet, maar ’t kan er van komen. Ze is op een winkel en leert voor modiste. Ze is nu al zestien jaar moet je denken „Zoo, zoo, al zestien jaar? Ja ’t is al een heele meid, 16 jaar... (telt verder) zeventien, achttien, negentien, twintig, een-en-twlntig, twee-en-twin- tig (houdt even op) en hoe maakte het uw zuster in Utrecht, is dat altijd nog dezelfde grappen- maakster? Ik heb haar nog zoo goed gekend, toen ’t nog zoo’n klein meisje was, wat kon ze toen met mij sollen „Ja dat geloof ik wel. Maar nu is ’t geen kindje meer hoor, ze is nu al over de 35.” „Wat zegt u daar?... al over de 55? (telt verder) zes-en-dertig, zeven-en-dertig, acht-en- dertig, negen-en-dertig, veertig, (houdt even op.) Ja, juffrouw, als ik alles zoo eens naga, dan moet ik toch ook bij me zelf zeggenwe worden oud. Wij zullen tenminste niet veel jaren verschillen, ik ben bijna de zestig gepasseerd en uwe?11 „Nu Jan, ik wil er geen geheim van maken, maar de vijf-en-vijftig heb ik al achter den rug.14 „Zoo, vijf-en-vijftig, (telt verder) zes-en-vjjftig, zeven-en-vyftig, acht-en-vijftig, negen-en-vijftig, zestig, (houdt weer op.) Och, juffrouw we loopen zoowat op ons laatste gras. Daar heb je bijv, mijn broer, die is veel ouder dan ik en is al een-en-zeventig(telt verder) twee-en-zeventig, drie-en-zeventig, vier-en-zeventig (houdt weer op. Ja juffrouw, nu ben ik toch bang voor hem, want hij begint tegenwoordig zoo raar te doen.14 „Och, Jan, dat moet je niet zeggen. Daar heb je mijn vader, die werd toch drie-en tachtig „Wat zegt u, juffrouw, is uwes vader drie-en tachtig geworden jongens, dat is nog eens oud worden, drie-en-tachtig, (telt verder) vier-en-tach- tig, vijf-en-tachtig, zes-en-tachtig, zeven-en-tach- tig, acht-en- (houdt weer op) en je moeder, is die niet ouder geworden ja ik geloof. „Vier-en-negentig Jan, vier-en-negentig „Juist, vier-en-negentig, ik herinner ’t mij nu heel goed, vier-en-negentig, (telt verder) vijfen negentig, zes-en-negentig, zeven-en-negentig, acht- en-negentig, negen-en-negentig, honderd. Ziezoo daar zijn ze alweer om kooltjes te maken. Ik had er waarachtig nog een paar meer meege bracht, maar enfin, uwes is iedereen niet, die zal ik maar op den koop toegeven „Asjeblieft, Jan, hier is je geld!” „Dank je juffrouw, stook ze met pleizier Jan verlaat de bovenwoning en weinige minu ten later schreeuwt hij weder uit alle macht; „een dubbeltje de 25(VI. BI.) Notaris PEEREBOOM zal Zaterdag 4 Maart 1893, 's namiddags half twee uur, bij Wijbenga te Blaauwhuis, finaal verkoopen:. Een goed onderhouden Werkel. Schuld Papier Mei Nov. 5 Zilver Jan.|Juli Buitenl. 1853 84 3 Gecons. 188J 1889 Goud 1889 1 90 Nicola 1867 69 Leening 1889 Goud 1884 Perp. Buitenl. C./D. Leening 1876 Buitenl. 1888 Leening 1883 1888 33%G Bolsward, 28 Februari. Onder begunstiging van fraai weder en opgeluisterd door de Schut- terijmuziek begon heden namiddag Suurdeaan- gekondigde militaire promenade door de stad van de jongelingen, welke aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben deelgenomen. Reeds aan het marcheeren kon men zien, dat allen flink van de lessen hadden geprofiteerd en hunne kranige houding bewees, dat zij met op gewektheid en volle ambitie aan deze openbare oefening deelnamen. Op het Marktplein werden vervolgens verschil lende manoeuvres met de meeste stiptheid uit gevoerd onder de flinke leiding van den 2en Luiten, de Laet. Het talrijk publiek daarbij tegenwoordig be wonderde de orde en prees de gemakkelijkheid, waarmede de commando’s werden uitgevoerd. Na afloop begaven ze zich naar de Sociëteit „Ami- citia11, waar de troep uiteenging. ’s Avonds 8 uur kwamen allen weder in dat lokaal bijeen, waarbij tegenwoordig waren, be halve de Luitenant-Instructeur en de onder officieren ook nog een belangstellend Luitenant der Infanterie uit Leeuwarden en de Officieren onzer schutterij. Namens alle vrijwilligers werd daarop aan den heer Luitenant de Laet een keurig inktstel aan geboden als blijk van erkentelijkheid, ’t welk welwillend werd aanvaard, terwijl de onder-officie- ren ook een cadeau ontvingen, zeker wel een be wijs van achting en toegenegenheid, waarvan de jongelui trouwens den geheelen avond de meest ondubbelzinnige blijken gaven. Menig woord getuigde dien avond van liefde voor Vorstinnen en Vaderland, waarbij de Schut tersmuziek hare vroolijke tonen steedsdeed hooren. Eenigen van de jongelui voerden een zeer toe passelijk tooneelstukje op, wat veel bijdroeg tot de gezelligheid eu weer anderen toonden heel goed te kunnen voordragen, in één woord ’t was een prettige avond. Omstreeks 12 uur werd het feest gesloten en kon men aan het hartelijk afscheid dat allen van „hun14 Luitenant en onder officieren namen, zien, dat ’t scheiden zwaar viel. Voor dezen winter zijn hiermede de vrijwillige oefeningen weer afgeloopen. Dit vele jongelie den echter gaarne den volgenden cursus weer daaraan willen deelnemen is zonder twijfel en was hun „tot weerziens14 aan hunne leermeesters dan ook van harte gemeend. Bolsward. Omtrent de Internationale Ten toonstelling voor Petroleum en Petroleumgebruik, welke alhier vau 19 Juli11 Augustus 1893 zal worden gehouden, kunnen wij mededeelen dat deze is verdeeld in 5 klassen als Klasse I terwijl voorwerpen tot opluistering en reclame bij beschikbare ruimte op nader overeen te komen voorwaarden worden toegelaten, doch dat deze buiten bekroning blijven. Dat de tentoonstelling zal slagen, kan men met grond verwachten, daar reeds toezegging van zeer belangrijke inzendingen ziju ontvangen niet alleen, maar ook meerdere toezeggingen van finantieelen steun zijn ingekomen. De grootste firma die in ons land verreweg het leeuwenaandeel in den petroleutnhandel heeft, schreef o. a., behalve hare deelname in tot een bedrag van f 500, welk voorbeeld wellicht door andere firma’s zal worden gevolgd. Met ingang van 11 Maart a. s. wordt de brigadier der rijksveldwacht H. C. Flierman te Franeker verplaatst naar hier. AMSTERDAM, 1 Maart 1893. Nederland. Oostenrijk. Spanje. Turken. Egypte. Mexico. Brazilië. Venezuela. MARKTBERICHTEN. Boter te SNEEK den 28 Febr. Ie keur f 53,00. Aanvoer 143 4, 418. VEREENIGING: le keur f 52,50, a 53,50, 2e keur f51,00, a f52,3e keurföO,—a 4e keur f 48, Nagelkaas fa f 00,00. Kanterkaas f Aanvoer 0000 Kilo. Witmarsum. De alhier bestaande vereeni- ging tot veredeling van het paardenras, welke twee hengsten in bezit heeft, wordt in haar be staan bedreigd. In eene dezer dagen gehouden bijeenkomst van aandeelhouders is goedgevonden, in eene a.s. Vrijdag te houden vergadering, met het oog op den minder gunstigen finantieelen toestand om trent bet opheffen der vereeniging en het van de hand doen der hengsten, te besluiten. Sneek, 28 Febr. Nog weinige weken en onze hervormde kerkgangers zullen op hun horloge ten bedehuis moeten opgaan. Evenals ’t Jonge volkje hebben hh. Kerkvoog den nu ook spijt, dat ze indertijd bedankten voor ’t aanbod van ’t Gemeentebestuur, om klok en dezel ver behuizinge in eigendom over te nemen. Men had gedacht dat de Gemeente bij dat cadeau nog een subsidie voor onderhoud had gevoegd. Maar toen ’t bleek dat wel de klok, maar geen centen konden worden gegeven, vonden hh. kerkvoogden geen termen, ’t presentje te aan vaarden. HH. Raadsleden waren door die tijding na tuurlijk allerminst uit ’t veld geslagen en besloten eenvoudig den ouden colossus te amoveeren. Toen was Leiden in last. Alle zeilen werden geheschen om dien verschrikkelijken ramp af te wenden, en zoo besloot men omtrent dat raads besluit in hooger beroep te gaan bij de Regeering. In den Haag heeft men over dat request vrijzeker gelachen, tenminste thans circuleert hier weer een adres aan den Raad om op ’t eenmaal ge nomen besluit terug te komen- Intusschen is men van gemeentewege reeds druk bezig met ’t maken van toebereidselen voor de amoveering. Naar men ons meedeelt moeten de klokken veel zilver bevatten en naar gissiog drie- tot vierduizend gulden waard zijn. f Zaterdag jl. was de secretarie onzer ge meente prachtig versierd wegens ’t gouden feest als gemeente-ambtenaar van den commies, den heer B. de Jongh. Namens ’t gemeentebestuur overhandigde de Burgemeester, na een hartelijke toespraak, den jubilaris een prachtige gouden medaille. Van ’t secretarie-personeel werd den heer de J. een keurige gouden pennehouder ver eerd. Niettegenstaande zijn hooge jaren, de jubi- laris haalde in de vorige maand acht kruisjes, is hij nog steeds een toonbeeld van werkkracht en plichtsvervulling. Als majoor onzer schutterij is de Jong nog met recht een model. f De socialist H. Poutsma, die j.l. Zaterdag tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen dat vonnis, naar men ons meedeelt, appèl aangeteekend. Pingjum. De voorbereidende maatregelen voor het graven van een opvaart tusschen Arum en Kimswerd zijn van wege het bestuur van het waterschap „Pingjum14 begonnen. Terecht ver wacht men voor de aflevering van granen en den aanvoer van mest naar de aanliggende landen hiervan een belangrijk succes. Bestek en teekening liggen Dinsdag 7 Maart ter inzage in het Hotel Tuininga. Aanwijzing op het terrein Woensdag Maart ’s namiddags 4 uur. J. VAN REENEN, Architect. N. B. Deze advertentie is enkel voor Bols- warder Bazen. Zurich. Een van onze haringvisschers had dezer dagen het geluk een goeden trek te doen. Niet minder toch dan 1200 stuks haringen, be nevens een zalm van 25 pond in eenen trek. Voor de haringen besomde hij f 18 en voor den zalm p. m. f25. Arum. Met genoegen wordt hier vernomen, dat bij don Secretaris der Afdeeling van de Friesche Maatschappij van landbouw alhier een bericht is ontvangen van den Minister van Bin- nenlandsche zaken, inhoudende eene toezegging van f298 als rijkssubsidie voor den landbouw- cursus, welke dezen winter te Witmarsum ge houden wordt. Uit Friesland schrijft men aan de N. R. Ct. Het is inderdaad, alsof alle omstandigheden samenwerken om het gebrek aan werk in onze provincie zoolang mogelijk te bestendigen. Toen de dooi inviel, ging deze uiterst langzaam, zoo- dat er nog meer dan veertien dagen, ja bijna drie weken verliepen, eer de vaart heropend kon wor den en de kou uit den grond was. En thans is het weder onmogelijk eenigen veldarbeid te ver richten wegens den buitengewoon hoogen stand van het binnenwater, waardoor een groot deel der provincie blank staat. Reist men met den trein van Meppel naar Leeuwarden, dan ziet men tusschen Wolvega en Heerenveen in westelijke richting, zoo ver het oog reikt, niets dan eene onmetelijke watervlakte, en op het tram-traject Joure—Sneek is hetzelfde in noordelijke richting het geval. Des te meer is dit jammer, omdat vele land eigenaars en boeren op het zakken van het water wachten om met het slatten der slooten te be ginnen. Thans zal dat eerst plaats kunnen heb ben, als ook andere werkzaamheden in het veld loskomen. Dan zal er ineens werk te veel zijn, terwijl thans nog honderden arbeiders zonder eeni- ge verdienste rondloopen. Gelukkig hebben we sedert een paar dagen een vrij stevigen oostenwind. Mocht deze nog eenigen tijd aanhouden, dan kan er spoedig eene verandering ten goede komen, daar er uit alle zeesluizen zoo krachtig mogelijk wordt gespuid. Het is gebleken, dat het gebruik van post zegels, die reeds eenmaal gediend hebben, meer voorkomt dan aanvankelijk werd vermoed. Uit den aard der zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op de kleinere kantoren worden vastgesteld doch daar het nu voor de hand ligt, dat het kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der posterijen een scherp toe zicht aan alle kantoren bevolen. In eene rede van een rechter te Fort Smith in Arkansas werd het aantal moorden, sedert 1888 in de Vereenigde Staten gepleegd, op 25.000 geschat, en men houdt het er voor, dat er meer moordenaars gelyncht dan op wettelijke wijze ter dood gebracht werden. Men schrijft uit Winschoten. Gisteren werd hier de benoeming van mr. B. Ort tot officier van justitie te Amsterdam bekend I en heden reeds is onder de burgerij een adres I aan H. M. de Koningin-Regentes in omloop met I verzoek om tot officier van justitie alhier te be- I noemen den substituut-officier mr. A. E. Smidt. I Dit adres, uitgaande uit den boezem der burgerij, I geeft uiting aan een oprecht gekoesterden wensch, I want mr. Smidt is in alle kringen der bevolking I geëerd en bemind om zijne bekwaamheden en I welwillendheid en zijn dikwijls getoonde belang- I stelling in de volksbelangen. Hij kent door en I door de toestanden hier en in de omgeving en I is wat hier zooveel waard is bekend met I de eigenaardigheden van taal en zeden. De vrees I dat de Minister van Justitie bezwaar zal maken I om zijn eigen zoon ter bevordering voor te dra- I gen en de overweging dat tengevolge daarvan I mr. Smidt spoedig een anderen werkkring zal zoeken, heeft tot spoedig handelen gedrongen. I Het leger der werkloozen bestaat, zegt de I Indépendance, uit grondwerkers, metselaars, tim- I merlieden, leidekkers en uit lieden en deze I vormen de meerderheid welke geen enkel am- I bacht uitoefenen. D.iarop laat het blad volgen I Zeer veel andere burgers zouden het recht kun nen eischen, onder de „werkeloozen14 gerekend te I worden, als de lust hen er toe bekroop. Noemen I wij maar eensonderwijzers zonder plaats, I leeraren zonder leerlingen, advocaten zonder pro- I cessen, geneesheeren zonder zieken, schilders en I beeldhouwers zonder koopers voor hunne werken, I schrijvers zonder uitgevers, muzikanten zonder I plaats in de orkesten of elders, lesgevers zonder I klanten, ambtenaren van allerlei aard zonder I ambt en om de vrouwen niet te vergeten, die I willen dat men ook aan haar denkt, de naaisters I modisten, linnennaaisters, bloemmaaksters zonder I werk. Men zou nog een menigte andere personen I van beide seksen kunnen opnoemen, die bekwaam I zijn om beroepen of ambachten uit te oefenen I en die geen bezigheid vinden. Die „werkeloozen14 verdienen zeker niet min- I der belangstelling dan zij die langs de straten loopen, meetings houden en de stem verheffen I om wat zij hunne eischen noemen te doen boo- I renzij lijden niet minderzij lijden meer, want I op straffe van afstand te doen van alle mogelijk- I heid op verbetering in hun lot, moeten zij zeker I uiterlijk bewaren, waarover de „werkloozen11, van I weiko men zooeven spreekt, zich niet te bekom- I meren hebben. Om behoorlijk gekleed te kun- I nen gaan, eten zij niet, en vooral drinken I zij niet. De kroeg wordt nooit door hen bezocht. I Als de Staat werk moet verschaffen aan de I grondwerkers, metselaars enz., moet hjj ook schil- I derijen koopen van de behoeftige schilders, pro- I cessen aan de advocaten en zieken aan de dok- I ters bezorgen enz. enz. Waar zouden zijn ver- I plichtingen ophouden Zeker, men moet de arme I lieden, die in nood zijn beklagen, men moet meer I doen dan ze beklagenmen moet ze helpen. Dat I is een plicht van menschlievendheid, maar men I kan niet aannemen, dat er een categorie van I werkelooze burgers is, aan welke de Staat, als I een bijzonder voorrecht, de middelen van bestaan I moet leveren. Alle personen die gebrek aan I werk hebben, hebben dezelfde rechten. BURGERTURF. Geen dag gaat voorbij, of de bekende Jan I Krul trekt met zijn wagen, beladen met burger- I turf langs de straten van Amsterdam, zijn goede I waar aanbiedende onder het schreeuwend ge- I roep van: een dubbeltje de 25 In een der achterbuurten houdt hij stil voor I de woning van een vrouw, die hij reeds van I vroeger kent en roept: „Juffrouw! ik geef er I vandaag weer 25 voor een dubbeltje De juffrouw komt naar buiten en meent dat zij ze wel iets goedkooper zal krijgen wanneer I ze 100 tegelijk neemt. Onze Jan laat zich bepraten, ofschoon hij ver- I klaart, dat ze hem zelf 9 centen de 25 bij inkoop kosten, en zal de juffrouw 100 turven voor 3 dubbeltjes geven. Bovengekomen met een volgeladen mand, be- I gint Jan in den turfbak te tellen Notaris FEEREBOOM zal Zaterdag 4 Maart 1893, ’s voormiddags elf uur, in de IJdema te Oudega, provisioneel Ten eersten Eene beste en goed onder- 0 houden Ten tweeden „de Schapenpolle14 genaamd, achter het vorige perceel, groot 13 are, 85 centiare. Beide perceelen laatst in eigen gebruik bij nu wijlen den Heer Yke Harinens Ykema. Aanvaarding: dadelijk na de toewijzing. BOLSWARD, van 22 tot en met 28 Februari. Geboren: Like z.v. Ruurd IJkema en Trijntje Noordbruis. Elisabeth Margaretha Wilhelmina d. v.Cornelia Christiaan Dickman en Aaltje Slot. Age z. v. Jacob Postema en Lijkeltje Algera. Fokke Jan z. v. Gerben Mulder en Marijke Mulder. Maria Johanna d. v. Jelle Kramer en Lolkje Veldman. WONSERADEEL, van 22 tot en met 28 Fe bruari. Ge hu wd: Harmen Salverda 29 jr. te Mak kum en Gerbrig de Jong 29 jr. te Arum. Jan Folkertsma 25 jr. te Cornwerd en Froukje Werkhoven 22 jr. te Makkum. Sierk Lemstra 27 jr. en Klaaske Hoekstra 24 jr. beide te Wit marsum. Geboren: Magdalena d. v. Gaele Bakker en Cathaiina Visser te Gaast. Lijckle z.v. Gjalt Dorhout en Eelkje Wiersma te Alliugawier. Riemer z. v. Jelle Reidsma en Hinke Rienstra te Parrega. Froukje d. v. Otte Schilstra en Grietje Ritskes te Ferwoude. Grietje d. v. Roelof Reinder Elz-nga en Froukje Bottinga te Arum. Johannes z. v. Sjoerd Bokma en Jeltje Postma te Ferwoude. IJnskje d. v. Gatze Bakker en Afke Boersma te Exmorra. Johannes z. v. Kor- nefis Osinga en Rinske Pieringa te Witmarsum. Jentje Feenstra en Hinke Dijkstra z. v. Harmen de Jong en Fenna De Heer en Mevrouw VAN EIJK BIJLEVELDvan IIoutum, betui gen hiermede hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling bij de geboorte van hun nen Zoon ondervonden. Ki aamvisites worden bij voorkeur afge wacht Donderdag en Vrijdag 2 en 3 Maart as. des namiddags van 24 uur. Bolsward, 1 Maart 1893. 7 en i o o n ii •n •n n n r> w n n v'-ï’Bn ■V/.'Z’Rn FmsR1^ m •n n Portugal. Rusland. w 1» n voor EVANGELISATIE te Bolsward zal aanbesteden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 2