NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARnENt WQNSERAOEEL 't Km verkeeren. Twee e n dertigste Jaargang. No. 12. 1893. DONDERDAG 23 MAART. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. ^xxxxxkxxXhXXx ^xxczrcxxxxcxcx kxxxxxxxx f 3193 - 2868 - 2840 - 2825 - 2742 - 2625 het kan verkeeren. Maar ook laat de vrees ons niet flauwhartig maken, want het kan verkeeren. In voor- en tegenspoed blijve men zichzelf, dan zal ’t lot ons niet ongewapend vinden als het ons bestrijdt. Het Vaandel schrijft hierover: Frist) meldt het volgende Ziet als we zoo een kijkje nemen op wat onze eeuw te aanschouwen geeft dan is de spreuk die wij boven dit artikel stelden, waarlijk nog niet verouderd. Dan geeft het leven en zijn van Vorsten en Staten ons een levende schilderij van het ver anderlijke en onbestendige van al het onder- maansche en het ten, wat hun, die geneigd zijn tot de klacht, dat die advocaten overal in zitten, tot gematigdheid kan stemmen. Ook hen, die het altijd over onze jonkheeren en baronnen hebben, gelijk b. v. de Standaard zuilen kalmer gestemd worden door de mededee- ling, dat er van de 1100 burgemeesters slechts 62 het praedicaat van jonkheer, 48 dat van baron en 3 dat van graaf voeren en dat zijn nog meestal burgemeesters van zeer kleine plaatsen, waar de familie van den burgemeester reeds sinds vele geslachten woonachtig is. 29 burgemeesters zijn versierd met den Nederlandschen Leeuw, 13 met de Eikenkroon en slechts drie met de Militaire Willemsorde. Twee hunner bezitten gelijktijdig den Nederlandschen Leeuw en de Militaire Wil lemsorde. Onder de wonderlijke gebruiken is er een, waar onze jonge dames weinig mee op zouden hebben. Bij de Javaansche huizen namelijk ziet men dikwerf een ledigen bloempot horizontaal op het afdak boven de deur liggen. Dat kan niet door toeval geschied zijn, want daarvoor ziet men haar te vaak en op dezelfde wijze liggen. Het is ook niet waarschijnlijk dat het een godsdienstig symbool zou wezen, want dan zou men zou een bloempot bij ieder huis aantreffen. Het is niet meer of minder dan een „huwelijks-aanvraag", die, overgezet zijnde, beteekent„In dit huis woont eene jonge dame. Men verlangt een echt genoot/ Recept voor huwelijksgeluk De vrouw moet altijd doen wat de man wenscht en de man moet slechts wenschee wat de vrouw wil. Probatum est. Wommels, 18 Maart. Bij de heden ajhier gehouden aanbesteding van vier arbeiderswonin gen was ingeschreven als volgt P. du Bois te Franeker P. Veilenga te Spannum S. Timmenga te Oosterend M. Sitenga te Wommels Jac. Timmenga te Oosterend Vos en Jorritsma te Bolsward Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Bij Iron, besluit van 18 Maart is, met ingang van 16 April, benoemd tot directeur van bet post en telegraafkantoor te IJzendijke cie heer J. H. Bödeker, thans in gelijke betrekking te Makkum. Uit den Haag wordt bericht, dat een nieuw ontwerp der leerplicht gereed ligt. Iemand te Zwaluwe kreeg van een jager een heel jong haasje present, dat in een kooi werd gezet, om vet te mesten. De haas groeide uitstekend. De eigenaar gaat verhuizen en neemt zijn haas mede, doch wat gebeurt? Na reeds vier dagen in de woning vertoeft te hebben breekt de haas op zekeren nacht los, hetgeen eerst den volgenden morgen werd opgemerkt. Er werd overal gezocht, doch de haas was en bleef weg, doch ziet, denzelfden middag wordt de haas, zit tende voor zijn oude woning teruggevonden, liet zich zeer gemakkelijk vangen en weder opsluiten, tot groot pleizier van den eigenaar. De nieuwe woning ligt ongeveer 500 meter van de oude verwijderd en de haas kon deze slechts bereiken over verschillende erven en een gedeelte straatweg. Er is weer een geval van nona (slaapziekte) voorgekomen, nu bij een grijsaard van zeventig jaar, te Papendrecht, die al sedert acht dagen niet is wakker te krijgen. Men had de opmerking gemaakt, zoo ver haalt de Haagsche corresponlent der N. Gr. Ct., dat het optreden van de huzaren-muziek in het Paleis en vroeger van die der jagers en der schutterijen vreemd was, daar men hier toch de Kon. militaire kapel heeft. Ik vernam nu, dat de Koningiu-Regentes order had gegeven beuitelings alle muziekkorpsen ten Hove te laten optreden, omdat zij het personeel van al die kapellen op zijn beurt wilde bevoordeelen met een goed be taalde uitvoering, al was die dan ook muzikaal niet zoo schitterend, de gasten zouden in ’t Pa leis alles wel voor lief nemen meende H. M., die daardoor toonde het hoffahige publiek zeer goed te kennen. Ook de artisten, die bij de ver schillende soirées als solisten optraden, hebben allen reden gehad tevreden te zijn. De Koningiu- Regentes liet elk hunner eene enveloppe met f 303 aanbieden ter vergoeding van hun onkosten. Laat mij omtrent deze Hofsoirée’s er nog bij voegen, dat de jonge Koningin ze geen van allen bij woon de, maar steeds met haar Moeder bij de repeti- tiën tegenwoordig was. Bij kon. besluit is de organisatie vastge steld van een korps militaire wielrijders, hetwelk eene sterkte van 75 niet mag te boven gaan. De Standaard weet te melden, dat 1500 repeteergeweren uit Shangai verzonden zijn naar de Chineesche troepen in het Westen van het Chineesche rijk. De Koning en de Koningin van Portugal zijn aan een ernstig gevaar ontsnapt. De trein, waarmede zij zouden gaan naar Calda, ont spoorde. De koninklijke salonwagen is bescha digd, doch de hooge reizigers kregen geen letsel. De toestand in Dahomey schijnt niet erg gunstig voor de Franschen. Zelfs wordt er be weerd dat er tusschen generaal Dodds en minis ter Ribot oneeuigheden zijn ontstaan, omdat Ribot den Duitschen wapenhandelaars het ver blijf in Dahomey heeft toegestaan, terwijl de generaal hun winkels had doen sluiten. Volgens een telegram moeten twintig Fransche deserteurs in handen zijn gevallen van Koning Behanzin. Ter eere van een bezoek van het Duitsche Keizerpaar aan Italië, zal er een groot feest worden gehouden in de Golf van Napels, waarbij zal uitblinken een groote parade der vloot. In het Quirinaal is men druk in de weer om de vertrekken voor het keizerlijk echtpaar in gereedheid te brengen. In werkelijkheid is dit het oude paleis des Pausen, hetwelk voorname lijk werd gebouwd voor het houden van conclaven en zeer weinig geschikt is om in onzen tijd vorstelijke personen te herbergen. Reeds bij het eerste bezoek van Willem II moest de hulp van architecten en werkbazen worden ingeroepen en zoo is het ook nu. Te Sofia is thans het rechtsgeding begon nen tegen Uiia Gheorgoff, wegens deelneming aan den moordaanslag tegen den Ministerpresi dent Stambuloff in 1891, waarvan de toenmalige Minister van Financiën Beltscheff het slachtoffer werd. De beschuldigde is een jurist van 34 jaren, die te München studeerde. De eisch van het Openbaar Ministerie is, dat Gheorgoff streng zal gestraft worden, d. w. z. met den dood, gelijk tot dusver geschiedde met allen, die zich tegen de Rageering van Prins Ferdinand en den heer Stambuloff hebben verzet. Leden van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, die daartoe in aanmerking wen- schen te komen, worden bij een der korpsen van het leger hiertoe opgeleid. Gedurende den tijd dat zij onder de wapenen zijn, genieten zij f 5 per dag en vergoeding van reiskosten voor zich en hun rijwiel, benevens f50 ’sjaars als tege moetkoming in de kosten van aanschaffing en van onderhoud van dat rijwiel. De militaire wiel rijder heeft den graad van adjudant-onderofficier, terwijl zijn uniform bestaat uit pet en attila als die der adjudanten-onderofificier der ca valerie voorts een horse, wijde pantalon van donkerblauw laken met lichtblauwe bieson der de knie gesloten met een 4 centimeter breeden band met gesp, wollen kousen als de kleur van het laken, rijgschoenen tot boven de enkels reikende, een regenmantel van donker blauw laken inpermeable stof; een overjas van donkerblauw laken, wit zeemlederen handschoe nen, terwijl deze uniform door het rijk wordt verstrekt. Donderdag ji. is eene vrouw uit de gevan genis te Gorinchem vertrokken, die 21 jaren ge leden tot levenslange gevangenisstraf was ver oordeeld, wegens medeplichtigheid aan moord op haren echtgenoot. Zij heeft thans gratie gekregen. Zij was 35 jaren oud, toen zij in de gevangenis kwam en is alzoo nu 56 jaren. Haar dochter kwam haar afhalen. De laatste hardrijderijen op schaatsen te Paterswolde mogen voor den kampioen J. Eden en voor onderscheidene sport-liefhebbers de aan genaamste herinneringen hebben, van de aan deelhouders in het waarborgfonds kan dit niet gezegd worden, omdat de geldelijke uitslag dier wedstrijden slecht te noemen is. Meer dan 50 pct. van het waarborgfonds zal moeten bijgepast worden. De Nieuwe Amsterdamsche Courant komt op tegen het hooren van verslaggevers als getuigen, vooral bij politieke overtredingen, zooals dezer dagen te Amsterdam geschiedde. Zij acht dit tegen den geest van onze Grondwet en meent dat de justitie het moreele recht niet heeft verslaggevers als getuigen te roepen, en schrijft o.a. „Ons komt het althans voor, dat dit vrijwel gelijkstaat met het plegen van een sluipmoord. De verslaggevers komen toch alleen ambtshalve in die kringen en hiervan maakt de overheid ge bruik of misbruik om hun verklaringen te laten afleggen. Men zal dan voortaan de journalisten gebruiken als openbire spionnen. Men zal dan in’t vervolg angstvallig moeten omzien of er geen dienaar der pers tegenwoordig is, om later tegen u te getui gen. Men zal in het openbaar leven geen woord meer kunnen spreken, zonder hiervoor grootelijks gevaar te loopen. Tegen dit in zwang komend gebruik moeten zich de verslaggevers als één man verzetten; zij hebben recht dat hun eigenaardige positie onaan getast blijft, dat zij zich vrij en ongehinderd over al kunnen vertooneo.” Het weekblad De Nederlander deelt mede, dat het plan bestaat ta Maassluis een coöperatieve kuiperij te stichten, ten einde aan de werklieden, die ontslagen zijn en nog ontslagen mochten wor den, geregeld werk te verschaffen. Omdat echter met het nemen van de voorbereidende maatregelen wellicht geruime tijd zal verloopen, houdt de redactie van genoemd weekblad zich voor toezending van giften nog steeds aanbevolen. Tot de nieuw opgerichte Kuipersgezellen-ver- eeniging te Maassluis waren 21 werklieden toe getreden. Uit vrees voor ontslag trokken zieb, volgens de mededeeling van De Nederlander, 15 terug of verloochenden hun lidmaatschap. De overige zes weigerden en blijven halsstarrig wei geren hun vrijheid prijs te geven. Drie van hen zijn ontslagen en twee anderen staat dit lot ook te wachten althans hun is aangekondigd, dat zij binnen drie weken naar een anderen patroon of' baas hebben uit te zien. Zaterdag vergaderde de „Bond van Orde door hervorming14 te Winschoten, tot vaststelling der statuten. Eenige heeren uit Utrecht, die ook statuten van een aldaar te stichten Bond van Orde hadden ontworpen, verspreiden deze onder de aanwezigen en wenschten ook die in discussie te brengen. Dit gaf aanleiding tot vrij uitvoerige beraad slagingen men wenschte den Bond in het noor den niet in den Utrechtschen op te lossen, daar eerstgenoemde op meer democratischen grondslag staat. Hiertegenover werd echter aangevoerd, dat hetgeen op initiatief van mr. Koning tot stand is gekomen, voor het geheele vaderland bestemd is. Het resultaat dezer besprekingen was de aan neming bij acclamatie der ontwerp-statuten, zooals die door de Winschoter commissie waren voor gesteld. O.a. kwam daarin voor een besluit tot het oprichten van een eigen orgaan. De gele genheid daartoe werd kosteloos door den heer Jacobs te Groningen aangeboden, welk aanbod werd aangenomen. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen de heer mr. Koning te Finsterwolde, terwijl hem de vrijheid werd gegeven leden in het hoofdbestuur te assumeeren. Van de meer dan 1100 burgemeesters, die er in Nederland zijn, vervullen er 426 tevens het ambt van secretaris. Van de Nederlandsche bur gemeesters zijn er slechts 88 meester in de rech- Niets is bestendiger dan de onbestendigheid. Een Millionair kan bedelaar, een bedelaar kan rijk worden. Bergen kunnen dalen en dalen kun nen bergen worden, door ontzaggelijke omwen telingen in den schoot der aarde. Vorsten ziet men van hunne tronen stooten en andere nemen hunne macht. En even als in de natuur dag en nacht en licht en donker elkander afwisselen, zien we ook die afwisseling in den voor- en tegenspoed, in de opkomst en den ondergang van personen, steden, staten en volken. ’t Is ten allen tijde zoo geweest en 't zal wel altijd zoo blijven. Alles komt en gaat, rijst en daalt, leeft en sterfthet groote wordt klein en het kleine wordt groot, en geen staat zoo hoog, en geen stand zoo aanzienlijk en geen macht zoo verheven en geen kracht zoo sterk ofze kan laag, vernederd, machteloos en zwak worden. De spreuk van Breêro’ „’t kan verkeeren" wordt ons telkens en telkens weder in herinnering gebracht. Dat wij ’t niet altijd opmerken heeft wellicht zijne oorzaak hierin, dat wij het altijd zien en dat het overal voorkomt en het gewone aan onze aan dacht ontglipt. Elk jaar, elke dag, ja elke minuut brengt verandering. Veranderen en verwisselen, ziedaar de bestendigheid der aardsche dingen. Ontluiken, bloeien, rijpen en vergaan volgen al tijd en overal op elkander en als wij nu en dan getroffen worden door verrassende veranderingen, dan is dat omdat de minder in het oog vallende aan onzen blik ontsnappen. De langzaamheid van den overgang, maakt dat wij er meê vertrouwd zijn eer hij geheel volbracht is, en toch, als we terugzien, wat is die overgang dan groot. A Is een kleed zal ’t al verouden Niets kan hier zijn stand behouden,44 blijkt waarheid die de eeuwen trotseert. En nu de kaart, niet van Europa, (ons artikel zou veel te uitgebreid worden als we de verande ringen daarop wilden aanstippen maar van ons klein landje. Vroeger kon men niet beletten dat de winter vorst onze groote rivieren voor den groothandel afsloot en thans komen bij de felste vorst de handelschepen voor de koopstad aan de Maas. Vroeger kon men visch vangen in de Haarlem mermeer en thans drijft men er den ploeg en oogst men de granen die groeien op den vruchtbaar gemaakten bodem en loeit er het vee in de weide en gefft het woonstede en brood aan duizenden menseben. Wie bad kunnen droomen dat de Amstelstad in rechtstreeksche verbinding zou komen met de Noordzee En thans zijn we ’t haast vergeten dat een vorstenband de eerste spade stak voor het toen te graven thans lang voltooide kanaal. Over drassige gronden, over stroomende rivieren van groote afmeting voert het stoomros de waren aan uit verre landen en reizigers uit alle oorden. En nu spraken wij nog niet van de uitbreiding onzer steden en dorpen, den aanleg van zoovele kanalen, de droogmaking van zooveel plassen en meren, de ontginning van woeste gronden ën zoo meer, die alles een nieuw aanzien gevenen wie nu de kaart van ons land in handen neemt zoo als die .was in het begin van deze eeuw en ver gelijkt met die, zooals ze is op ’t oogenblik, slaat de handen ineen van verbazing over veranderingen, zoo groot dat men in het heden het verledene haast niet herkenten onwillekeurig denkt men aan onze spreuk„’t kan verkeeren." En als we rondzien in de steden, met hunnen nieuwen aanleg van straten, plantsoenen, monu menten, gebouwen, vaarten, wegen, etc. dan den ken wij aan Cats, die schreef: „En binnen Leiden zelf en vond ik Leiden niet," hetgeen wel van toepassing zal wezen op alle steden. En als we zien in onze omgevingals we den ken aan ons eigen levenaan dat van familie en bekenden, wat lotswisseling, wat ongedachte uit komsten, niet waar Ook hier zien we bergen in dalen en dalen in bergen veranderen en uit onzen eigen boezem wellen ze op, of er over sprekende hooren wij van anderen, de uitroepen van verras sing en verwondering: „Wie had dat kunnen denken, wie had zulk een uitkomst verwacht ’t Kan verkeeren." Waarde Lezersals het ons welgaat hebben we moed, als het ons tegenloopt bekruipt ons de vrees. Laat de moed geen overmoed worden, want M "’i Bolswardsche Courant Dinsdag, 4 April is het verkiezing in Harlingen van wijlen den heer Oppedijk. Die strijd zal warm wezen. Gij kunt nu al rekenen op vier kandidaten. De radikalen zijn reeds klaar en hebben mr. Treub gekandideerd, die zijn batterij a.s. Vrijdag avond ope.nt. De liberalen hebDen voor- loopig den heer Bonman geproclameerd en ook deze heeft reeds den kiezers met zijne politieke beginselen bezig gehouden. De anti-revolutionairen zullen deze week met hun kandidaat klaar komen. Van de keuze van onzen kandidaat hangt veel af. Men kieze een man, die van zessen klaar is. Die het district door zijn woord bewerkt en die zijne „zaakjes” weet. De strijd om „al of niet" uitbreiding van’t kies recht. Onze kandidaat moet een besliste voorstan der zijn van kiesrechtuitbreiding; klare wijn moet ge schonken worden. En daarbij iemand, die ook bekend is met de nooden van ons gewest. Kiezen de onzen zulk een man, dan is er kans om Harlingen voor onze partij te behouden; maar anders vreezen wij. Het woord zal ditmaal indruk doen. ’t District Harlingen is bij eerste en later bij tweede stemming gebleken een district te zijn waar de anti liberalen de meerderheid hadden. De heer Oppedijk werd telkens gekozen meteen stemmenverschil van drie A vierhonderd boven zijn tegenstanders, de heerenBuma en Goeman Borgesius. Ongetwijfeld droeg tot deze meerderheid bij de persoonlijkheid van den candidaat en zijn invloed als houthandelaar in het groot, waarbij de gemeente Harlingen nog al eenig belang had. Voor ’t overige echter bleek bij de herhaalde stemmingen, dat Harlingen voor de liberalen een verloren district mocht heeten. Voor de liberalen valt er dan ook niets te verliezen, maar wel alles te winnen. Dit bedenkende, is, naar onze bescheiden meening, de weg aangewezen, hoe te handelen: de handen moeten inéén! Alleen op dien grondslag is de zege te verwachten. En naar het ons voorkomt, zijn daartoe de omstan digheden gunstig. De kerkelijke partijen leven in on derlinge tweedracht. Niet zoozeer Rome en Dordt, maar de fraction van beide in het bijzonder. De Leeu warder verkiezing, die de overwinning door bijeen voeging eener bonte menigte van strijders den „radi calen” schonk, heeft ook, althans in het kamp der antirevolutionairen, stof tot nadere overpeinzing ge leverd. Hier en daar is ronduit afkeuring uitgespro ken over de gevolgde gedragslijn en onomwonden werd verklaard, dat de fiere partij van het isolement van vroeger, thans werd geleid in de richting eener sloo- pings-manie en dat, ter wille van de Vrije Universi- teit, daartoe de Nederlandsch Hervormde Kerk aller eerst onder den moker moet worden gebracht. De vele vrienden van dit kerkgenootschap zien dit alles met leede oogen aan, doch van openlijk verzet is bij ver kiezingen tot heden nog minder gebleken. Intusschen gaat ons zuster-orgaan De Uanier voort met daar tel kens op te wijzen, en wij gelooven, dat na de Leeu warder geschiedenis vele antirevolutionairen dien weg niet meer zullen bewandelen. Hoe kunnen ze bij voortduring samengaan zij, de lieden die hun kerk wil len behouden, mat 'hen, die geheel van geene kerk gediend willen zijn? En de katholieken? ’t Is bekend, dat deze in het Noorden vrijwel behooren tot de fractie Schaepman. En nu is ar. Schaepman in den laatsten tijd tegen over het tegenwoordig Ministerie zoo liberaal moge lijk gezind. Was ’t daarom, dat de katholieken bij de herstemming te Leeuwarden openlijk bekend maakten geene keuze te doen tusschen den liberaal en den ra dicaal Men zegt, de uitkomst in aanmerking genomen, dat de katholieken toch bij menigte met den radikaal zijn meegegaan, ’t Is moeielijk, dit te bevestigen maar daartegenover staat de openlijke onthouding en de pu blieke houding van den leider in de Kamer. Maar alles samen genomen, gesteld de beide frac tion der anti-revolutionairen, doleerenden en synodalen, en de beide der katholieken, Schaepman c. s. en Ver meulen c. s., sloegen bij deze aanstaande verkiezing de handen in een, dan nog zou voor alle vrijzinnigen in het district de plicht blijven bestaan om evenzeer te handelen en zich te vereenigen om den gemeen schappelijk gestelden candidaat. In het tegengestelde geval zal men weder bewaarheid vinden het bekende gezegde Twee honden vechten om een been, De derde loopt er ras mee heen 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1