NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAB DEN WOKSERABEEL Uit de Raadszaal. 1893. No. 15. IN MEMORIAM. BINNENLAND. ^xxxxxxxxx^xxxxxx x xx g DONDERDAG 13 APRIL. VOOR DINSDAG, 11 April 1893. het De vergadering werd nu geschorst om het kohier S T A l> S A I K U WW’ S. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. -14,514,76 ƒ103,031,485 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. volbracht en gaan ook van mede te nemen, dat Rust in vrede De Burgemeester der gemeente Wonse- radeel, de heer C. W. C. T. Visser, bracht hulde aan den grooten ijver en de werk kracht, die de overledene had getoond in ’t belang dier gemeente, betreurde het, dat hij zoo kort heeft mogen genieten van den meer rustigen werkkring, om zich meer aan het huiselijk leven te kunnen wijden, en gaf de verzekering, dat ook in Wonseradeel zijne nagedachtenis hoog in eere zal blijven. Na deze treffende toespraken bedankte de heer R. J. Vos namens de diep bedroefde weduwe voor de groote belangstelling, die haar zoo algemeen werd betoond. Nog eens, een nuttig, edel mensch is heengegaan. Genoot hij gedurende zijn leven aller ach ting en veler vriendschap, zijne nage dachtenis zal bij allen, die hem gekend heb ben, tot in lengte van jaren in gezegend aandenken blijven. Ook wij leggen een lauwer op zijn graf! Door een noodlottig toeval overleed op den 7den dezer de heer J. van REENEN, gem.- architect alhier. Innig medelijden gevoelen i we voor de diep beklagenswaardige weduwe, die zoo plotseling, zoo onverwacht gescheiden werd van een liefhebbend echtgenoot; innig mededoogen gevoelen we voor haar te meer, omdat ze in sombere eenzaamheid achter blijft. Moge het haren trouwen vriendinnen en vrienden gelukken, haar zoo goed moge lijk te troosten, en op te beuren, opdat ze ten minste met eenige gelatenheid beruste in de ontzettende beproeving, die ze moest door staan. Is het verlies voor de zwaar beproefde vrouw onherstelbaar, de stad onzer inwoning heeft ook veel, zeer veel verloren in dezen uit- j stekenden man. Allen, die met hem in aan- raking kwamen, roemen als om strijd niet alleen zijne flinkheid, zijne voortvarendheid, zijn helderen blik en practischen zin, maar ook den tact, de gemakkelijkheid en de on- j verstoorbare gulhartige vriendelijkheid, waar- I mee hij omging zoowel met zijne onderge schikten als met zijne meerderen. We zagen een werkman tranen storten, toen hij het noodlottige bericht vernam, dat zijn hoogge- I waardeerde chef, die ’s morgens nog op zijne gewone humane en vriendelijke wijze zijne orders had gegeven, op zoo noodlottige wijze om het leven was gekomen. Heeft de gemeente Bolsward een zwaar j verlies geleden, ook de Hervormde Gemeente alhier verliest veel in haren uitstekenden op- zichter, wiens adviezen steeds zoo hoog ge- waardeerd werden, omdat ze steeds blijk gaven van een helder inzicht en altijd ge- richt waren op degelijken arbeid gepaard j aan de grootst mogelijke spaarzaamheid. I Een nuttig, werkzaam en beminnenswaardig mensch, een man van karakter is heenge- gaan; hij laat in verschillende betrekkingen i leemten achter, die of in ’t geheel niet of I zeer moeielijk zullen worden aangevuld. Toen Maandag j.l. het stoffelijk overschot van den algemeen beminden man grafwaarts werd gebracht, bleek het op roerende wijze, hoe algemeen de deelneming was. Eene groote j schare volgde het lijk en in menig oog blonk een traan als een welsprekend bewijs, dat rouw in ’t hart woonde zelfs van hen, die in geenerlei betrekking stonden met den ont slapene. Aan de groeve sprak de Burgemeester van Bolsward, de heer P. Peereboom, diep aan gedaan, de volgende treffende rede uit: „Toen ik bij het verlaten van de jongste vergadering van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente U groette en de hand drukte, Van Reenen, toen kon ik niet denken, dat Vrijdag werd in den Haag een paar in on dertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud is. Mr. P. C. Klaasesz Jzn. geeft in het Hbl. een kort overzicht van de rechterlijke vonnissen over de deelnemers aan de ongeregeldheden in het Noorden gewezen. Een meer afdoend antwoord op de beschuldigingen der vieren twintig adres santen ten aanzien van de zwaarte der straffen is niet te geven. Het adres heeft dan ook bij ons volk niet veel steun ondervonden. Het comité heeft volgens het Soc. Weekblad, een 50tal verklaringen van adhesie ontvangen, terwijl reeds een niet onaanzienlijk bedrag aan giften is ingekomen, waarbjj er echter worden gevonden, die bepaald gegeven zijn „alleen uit medelijden/ Dezer dagen ontving ook de heer dr. P. J. H. Cuypers, architect van het Rijksmuseum, te Amsterdam een schrijven uit Madrid, waarin werd medegedeeld, dat ergens in de omgeving van het Museum 826,000 frank in den grond verborgen zat. Door twee inspecteurs bij de geheime poli tie, te ’s-Gravenhage, is Vrijdagochtend een man aangehouden, vermoedeljjk behoorende tot het zg. deze groet de laatste zoude zijn, die wij in dit leven zouden wisselen, en dat ik reeds zoo spoedig daarna den droeven plicht zoude hebben te vervullen, om den laatsten groet te brengen bij uw graf. Het kost kracht en smart, om zich in te denken in het feit, dat wij U, nog voor i weinige dagen den gezonden man, vol levens- kracht en levenslust, nu reeds moesten ge leiden naar uwe laatste rustplaats. Treffender dan door uw plotseling en noodlottig over lijden is ons zelden het„gedenk te sterven11 gepredikt en gedrongen in de ziel. Met een gevoel van smart, maar ook van dankbare waardeering sta ik hier, om U, j ook namens het Gemeentebestuur, een laatsten j groet te brengen. Een trouw ambtenaar waart gij, krachtig van lichaam, maar sterk vooral door plichtsbesef en plichtsbetrachting. Als ik mijn gevoel van waardeering moet samenvatten in een enkel eenvoudig woord, dan zeg ikgij waart steeds dezelfde. De- j zelfde in toewijding aan velerlei betrekkingen, dezelfde in blijmoedige welwillendheid jegens ieder; dezelfde vriendelijke persoonlijk heid, die aan iets beters in het leven geloof- det, dan aan haat en bitterheid. Gij zijt, helaas, gesneuveld op uw post, te midden van uwen arbeid, in den dienst der gemeente. Gij waart den avond van het leven nog niet genaderd toch hebt ge uw taak wel uwen tijd wel besteed. Wij dit graf niet heen, zonder iets ons goed is in het leven. flesschentrekkers-gilde. In de laatste dagen maak te hij vrij groote verteringen, schafte zich een rijwiel van hoogen prijs aan, woonde op zeer netten stand en verkeerde in gezelschap van een jong Duitsch meisje. Deze persoon, die voorgaf van den Berg te heeten, maar in werkelijkheid een anderen naam draagt, werd bij zijn aanhou ding in het bezit gevonden van een aanzienlijk bedrag aan effecten enz., vermoedelijk te Am sterdam verkregen door oplichting of op derge lijke wijze, althans nadat hij hier was aangehou den, werd zijn opsporing ook door de politie in de hoofdstad verzocht. De jonge dame, die bij hem woonde, bleek te zijn een Duitsche minderjarige, die als zoodanig over de grenzen gebracht is. Een zeldzame vondst werd Vrijdag door de werklieden der firma Gebr. Sluis te Enkhuizen gedaan. Op een stuk land, toebehoorende aan genoemde firma, werd onder een schelf erwten rijs een nest gevonden, waarin zich bevonden een oude en een jonge otter, een bunzing en een haas, die klaarblijkelijk voer gezamenlijke reke ning daar een huishouding hadden opgericht. De eerste drie zijn gevangen genomen, doch de haas koos bij het vernemen van onraad het hazenpad. De vorige week had in Ambt Vollenhoven (Overijsel) een droevig ongeval plaats. De land bouwer K. van der Linde vervoerde mest naar zijn land. Zijn bijna 4jarig zoontje liep hem na Alle 13 leden waren bij de heden avond ge houden raadszitting tegenwoordig. Ingekomen waren a. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der aangegane tijdelijke geldleening, evenwel met de opmerking, dat zij verwachten, dat de gemeente niet meer dan 4% zal behoe ven te geven. De Voorzitter deelt mede dat f3500 tegen 4% is geleend, wat voor notificatie wordt aangenomen. b. Een missive van J. v. d. Helm, dat zij is ingenomen met en ten hoogste tevreden over het haar toegekend pensioen, waarvoor zij haar dank betuigteveneens voor kennisgeving aangenomen. c. Een kennisgeving van Mej. de Wed. J. van Reenen, meldende het plotseling overlijden van haar echtgenoot, den heer J. van Reenen, ge- meentearchitect. De Voorzitter zegt, dat hij zich vleit, dat de gisteren door hem gesproken woorden aan het geopend graf, ook in naam van den raad zullen zijn gesproken, en het zal onnoodig zijn, die te herhalen. De gemeente toch verliest in hem een waardig en ijverig ambtenaar, die hoewel niet in de gemeente, toch in den dienst der gemeente is bezweken. Bij de woorden van rouw over dit verlies meent hij nog te moeten opmerken, dat de geachte oudste wethouder die mede in het gevaar verkeerde, gelukkig aan dit gevaar is ontsnapt. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de Weduwe een adres van rouwbeklag te zenden. d. Adressen van S. Koopmans en J. Veltman, om herbenoemd te worden respectievelijk als stads tuinman en als doodgraver. Ter visie. e. De rekening van den weg Bolsw.Harlingen over 1892. Deze wordt gesteld in handen eener commissie de heeren Eerdmans, v. d. Weij en Eisma. De rekening met het verslag der gasfabriek over 1892. Deze wordt ter inzage gelegd om in de vol gende vergadering behandeld te worden. Burg, en Weths. doen nog de mededeeling dat tot werkster aan het stadhuis is benoemd Maaike Buma, wed. van H. Klom. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over le kwartaal 1893. Op den vorigen dienst is ontvangen f88,516,72! tegenw. Samen De uitgaven bedroegen op den vorigen dienst ƒ89,321,825 tegenw. - 9,416,08* Samen ƒ98,737,91 Zoodat er in kas moest zijn en was ƒ4,293,575. Aangenomen voor notificatie. 2. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1892. Dit verslag zal, als naar gewoonte, circuleeren bij de raadsleden. 3. Aanbieding van een concept-raadsbesluit tot wijziging van de gemeentebegrooting over 1892. Om de posten der gemeentebegrooting met de werkelijkheid te doen overeenstemmen, worden verschillende wijzigingen en overschrijvingen voor gesteld. Deze wijziging is gesteld in handen eener Com missie, de heerenEerdmans, Eisma en Ooster- baan. 4. Behandeling van het adres van het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van handel en nijverheid om de vrije beschikking over het terrein bij de Broerekerk voor eene tentoonstelling, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren gunstig op het adres te beschikken, onder de gewone bepalingen. De heer Eerdmans zou gaarne zien dat de tentoonstelling op Zondag gesloten werd, en dat de raad dit als zijn wensch kenbaar maakte. De heer IJ. T. de Boer ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter meent te moeten begrijpen, dat de heer Eerdmans als wenschelijkheid aan de Com missie wil mededeelen, dat de tentoonstelling des Zondags gesloten zal zijn, een bepaalde voor waarde bedoelt hij zeker niet. De heer P. J. de Boer vreest dat de commis sie aan dien wensch wel geen gevolg zal geven, aangezien de Zondagen gewoonlijk de drukste zijn. Hij vindt beter te bepalen dat de tentoon stelling op die dagen alleen geopend is na afloop der godsdienstoefeningen, bijv, niet voor twee uur. De Voorzitter merkt op dat herhaaldelijk bij dergelijke verzoeken dit voorstel wordt gedaan, doch hij kan niet inzien wat het doel daarvan is. Hij meent dat men zulks gerust aan de prudentie der commissie en der politie kan over laten. In de kermis bijv, beginnen de feestelijk heden eerst na de voornaamste godsdienstoefe ningen. Zoolang het ideaal om den werkman Het voorstel van het D.B. werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering werd nu geschorst om het kohier van hoofdelijken omslag te behandelen. Na de optieffi ig der schorsing werd het primi tief kohier van hoofdelijken omslag vastgesteld, als in de geheime zitting werd besproken, terwijl de heer K. Tromp, is aangewezen om lijdelijk de functie van gemeentearchitect te vervullen. Sluiting der Vergadering. Bolsward De leden der afdeeling „Bols ward” van de Friesche Maatschappij van Land bouw en Veeteelt vergaderden Maandag 10 April j.l. tan huize van de Wed. P. Heeringa te Oosterend. De afdeeling telt thans 118 leden, waarvan 40 aanwezig waren. Deze, in vergelijking van vroe gere vergaderingen, talrijker opkomst was mede te danken aan punt 5 van de agenda, luidende: Bepaling van de plaats enz. alwaar de voorge nomen Afdeelings-tentoonstelling in dezen zomer gehouden zmde worden. Nadat de President de vergadering had ge opend, werden eerst de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd, waarop werd medegedeeld, dat een schrijven was gericht aan het Hoofdbestuur ter verkrijging van kostelooze inenting van varkens io de afdeeling, doch waar op nog geen antwoord was ingekomen. De Penningmeester deed hierna rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat de ontvangst bedroeg f377,54 uitgaaf - 309,39 batig saldo f 68,15 terwijl eene som van f400 soliede is belegd. Na door eene daartoe benoemde commissie te zijn onderzocht, werd de rekening goedgekeurd en de Penningmeester bedankt voor zijne accurate administratie. Omtrent de vroeger vastgestelde stierenkeu ringen werd bepaald, dat deze gehouden zullen worden op Zaterdag 29 April a.s. te Wommels ’s voormiddags 10 uur en te Bolsward ’s namid dags 2 uur. Voor beide zullen als prijzen uit geloofd worden le prijs Verguld Zilveren Medaille, 2e Zilveren Medaille, 3e Bronzen Medaille. De aangeboden stieren moeten na Januari 1892 geboren en vanaf Januari 1893 eigendom van de leden-inzenders zijn. De bekroonde stieren moe ten tot 1 Juli 1893 beschikbaar gesteld worden tegen een springgeld van f2,50. Bij eventueele verkoop vóór dien tijd is de eigenaar verplicht en is al spelende en bloempjes plukkende in de sloot voor de woning terecht gekomen. De onge lukkige vader vond, toen hij van het land terug kwam, zijn kind voorover in het water liggen, De levensgeesten waren reeds geweken. in de week een vrijen dag te geven niet is be reikt, kan ik niet aan de zijde staan van hen, die de gelegenheden tot uitspanning ’s Zondags willen sluiten. De heer IJ. T. de Boer zegt dat de Zondag een gewichtige dag is, van God ingesteld, en zijne consciëntie verbiedt hem, dien dag als uit- spanningsdag te gebruiken. Indien de voorwaarde van het sluiten daaraan niet wordt verbonden, moet bij zich tegen het voorstel verklaren. De beer Eerdmans deelt nog mede, dat terecht is opgemerkt, dat de Zondag een der drukste dagen zal zijn wat het bezoek betreft, en dan moeten velen helpen met bedienen enz. Hem dunkt dat de Commissie en anderen, door hun ondergeschikten in de week de tentoonstelling te laten bezoeken, kunnen medewerken ter berei king van het ideaal om buiten den Zondag, het werkvolk eens een vrijen dag te geven. Sprak hij straks van wenschelijkheid, het komt hem nu beter voor de voorwaarde te stellen, des Zondags te sluiten. De Voorzitter wil niet onderdoen in de opvat ting van den Zondag, doch hij merkt den heer IJ. T. de Boer op, dat deze, noch niemand belem merd wordt in het houden van godsdienstoefe ningen, doch dat de conscientievraag niet mag worden opgedrongen, en ieder volkomen vrij moet worden gelaten. De heer IJ. T. de Boer wil niemand iets op dringen, doch de Zondagsviering is een bevel Gods, en dat geldt alle menschen. De heer Mulier kan niet meegaan met het voorstel om des Zondags te sluiten, doch acht het beter dit aan de prudentie van de Commissie en het hoofd der politie over te laten. Het amendement Eerdmans wordt met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Eerdmans, IJ. T. de Boer en Feenstra) verworpen. Het voorstel van het D.B. wordt daarop met 11 stemmen aangenomen (tegen de heeren IJ. T. de Boer en Feenstra). 5. Behandeling van het adres van het Bestuur der Coöperatieve Vereeniging tot Zuivelbereiding te Wommels om een sloot in koop te bekomen, met advies van Burg, en Wethouders. Het D.B. adviseert dit adres aan te houden, tot aan de voorwaarde bij een vroeger besluit ge maakt n.l. het maken van walbeschoeiïng zal, zijn voldaan. De Voorzitter licht nog toe, dat het alle schijn heeft, dat de Commissie der Zuivelfabriek de wal- beschoeimg niet denkt uit te voeren, en hoewel het D.B. hiertegen zal waken, vindt met het toch raadzaam, dit besluit zoolang te verdagen. De heer Eisma vraagt of het ook kan wezen dat daarmede wordt gewacht tot omtrent die sloot beslist is? De Voorzitter merkt op, dat er tusschen die werken geen verband bestaat. 5 [5 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1