NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARDEH WOKSEBAOBSI. 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 16. DONDERDAG 20 APRIL. BINNENLAND. $xxxxxy3oct ”kxxxxx.xxx$ BUITENLA N D. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. JPrsACtische wenken uit het rijk der Reklame. gloeiend liefdevuur voor gedreigd hebben dat zij de deur zouden hangen opvouwen, schen politie en algemeen kiesrechters het ge volg geweest; aan beide zijden werden herhaal- deijjk revolverschoten gelost. De letterzetters dreigen ook met werkstaking, zoodat men gister reeds vreesde, heden geen bladen te kunnen uit geven. Het personeel van een drietal groote bla den heeft echter te kennen gegeven, dat het kiesrecht weinig met bun werk te maken had, en dat zij aan de staking niet zouden mede werken. Daar staat echter tegenover dat ook de kelners plotseling blaken van algemeen kiesrecht, en hun kellners-jasje aan en hun helder voorschoot zouden wanneer ook zij niet in het bezit werden gesteld van het hoogste goed op aarde een stembriefje. In Luik heeft men pogingen gedaan om dyna miet te stelen; in Grammont hebben degendar mes een aanval met fiesschen en luciferspotjes moeten doorstaan, die beantwoord werd met een uitval met den blanken sabelvijftig personen liepen blauwe plekken op twintig personen zit ten achter slot en grendel. En zooals altijd zijn de mijnwerkers het drukst in de weer om een kiesbriefje machtig te worden! Het schijnt den Belgen ernst te zijn met hun bedreiging, dat zij het algemeen kiesrecht zouden halen, wanneer het hun niet goedschiks werd ge geven. Van alle kanten komen berichten omtrent meetings, manifestaties, botsingen. Men hoort van deuren, die ingetrapt; ruiten, die verbrijzeld zijn, en het verslag van de gebeurtenissen der eene stad is bijna gelijkluidend aan dat van de andere. Overal de arbeidersbevolking, roepende om alge meen kiesrecht, aangevoerd door iemand, die hoog opgeeft van de rechten der arbeiders die zijn hoorders weet te prikkelen, dat hun gebeele lichaam een stuk haat is tegen hen, die hun geen kiesbiljet toevertrouwen; optochten door de stad; botsingen met de politie en militairen; bebloede koppen; woede aan alle zijden. Naast de manifestatiën, en gedeeltelijk een ge volg daarvan, de werkstakingen. Het Belgische volk is zoo verzot op een kiesbriefje, dat zij den arbeid staken, als hun dat papieren bewijs van volledige burgerschap onthouden wordt. Volgens Le Peuple hebben reeds 250.000 arbeiders het werk neergelegd, alleen in Henegouwen moeten 60,000 stakers zijn. Te Gent trokken 300 man naar de gemeente Wetteren, waar de kruitfabriek gelegen is. Het is echter de overheid gelukt den zeker niet veel goeds beteekenden toeleg te ver ijdelen, en een bataljon linietroepen te plaatsen op den weg, die de wandelaars zich uitgezocht hadden. In Bergen heeft de burgerwacht tot tweemaal toe een charge moeten maken op de naar kies recht hongerenden. Op twee verschillende punten werd de wacht aangevallen het regende steenen; er werd vuur gecommandeerd en vier personen hebben hun verlangen naar kiesrecht moeten boe ten met hun leven. De stakers droegen onmid- dellijk hun dooden en gewonden weg de burger wacht telt niet minder dan 14 gewonden. In Antwerpen dreef de zucht naar kiesrecht de stakende arbeiders naar de haven, waar zij loopplanken wegtrokkentouwen der schepen doorsneden, goederea over boord wierpen en hun goed recht op kiesrecht wilden toonen, door de petroleum-tanks te doen springen. Dit laatste werd belet; militairen bewaken de tanks. In Brussel is de ijver voor kiesrecht niet min der groot en ook daar uit hij zich op een wijze, die met kiesrecht bitter weinig te maken heeft. Bij Woeste, een leider der clericalen, is de deur ingetrapt; ruiten zijn ingeslagen; burgemees ter Buis door een laaggezonken Brusselaar, die ook kiesrecht vraagt, verraderlijk aangevallen. Van dien aanslag is een heftige worsteling tus- Onder hen, die Woensdag te Amsterdam op audiëntie gingen bij H. M. de Koningin-regentes, behoorde de heer W. C. J. Pastoors, voorzitter van den Ned. Roomsch-kath. Volksbond. Hij vestigde de aandacht van H. M. op de heer- schende malaise, en in ’t bijzonder op den achter uitgang van den werkmansstand en van de geheele kleine burgerij. Hij herinnerde tevens, volgens een bericht aan de Ainst. (D. v. N.) de Koningin-Re- gentes aan de meening, door den Minister Tak het voorgaand jaar geuit, dat na de regeling der kieswet de pensioenregeling der werklieden het eerst aan de orde moet komen. De heer Pastoors drukte tegenover H. M. de hoop uit, datdeRe- geering, mocht eenmaal de kieswet afgebandeld zijn, aan de sociale nooden en in de eerste plaats aan eene pensioenwet voor werklieden mocht den ken. „Zoudtumij ook eens een brief willenschrijven?” vroeg II. M. op deze mededeeling, en toen de heer Pastoors antwoordde „Wel zeker, mevrouw14, liet H. M. er op volgen: „Ik stel ten zeerste belang in dergelijke zaken, als waarvoor u optreedt.44 De Centrale Raad van den Ned. R. K. Volks bond zal zeer waarschijnlijk een adres aan de Ko- ningin-Regentes opstellen, waarin de wenschen van den Volksbond, de verbetering van de positie der werklieden betreffende, worden uitgedrukt. Welke onbekookte dingen op vergaderingen worden verkondigd, waar debat is toegelaten, bleek weder bij de voordracht door den heer Borgesius te Zutphen gehouden. De heer Vallin- ga, die vele aanmerkingen maakte op het politieke gedrag van den spreker en hetgeen deze gezegd had, eindigde met te verklaren, dat er maar één goede strijd kon worden gestreden en deze maar door één middel was te voerenvernietiging van het kapitaal. De heer Borgesius antwoordde hem, dat hij een slecht leerling van zijne eigen partij was, want dat men met gezond verstand er niet aan kon denken het kapitaal te vernietigen. De heer van Emmenes verbeterde dan ook dat onzinnige woord en gaf als doel der sociaal democraten op: annexeeren van het kapitaal. Deze spreker verklaarde voorts, dat hij nooit revolutie of geweld had gepredikt en tot de werke- loozen steeds gezegd had: „Weet het wel, die jelui aanspoort om ruiten in te gooien of schan daal te maken, dat is een mouchard of een ver rader in ieder geval een vijand van de arbeiders. Naar wij vernemen is er ernstig sprake ge weest, dat de jonge Utrechtsche wielrijder Deumer Cramer geen deel zou nemen aan het groote wie- lerfeest 15 dezer in de Gewerbehalle te Dresden te houden. De heer Cramer, die tegen de vermoei ende reis en het schoolverzuim van zijn zoontje opzag en aan den voorzitter van den Saksischen Wielrijdersbond zijn bezwaren meedeelde, ontving kort daarop van hem het volgend telegram „Erwarten sie bestimmt, wann kommen Ko- nigliches Hof zugesagt. Drahtantwort Papsdorf Eliastrasze.44 Tengevolge van dit bericht zal de jonge Cra mer nu toch aan de feesten deelnemen en is Don derdagavond 13 dezer naar Dresden vertrokken. Onze Nederlandsche sport wordt dus door den veelbelovenden 9jarigen knaap vertegenwoordigd op onze sportfeesten, die door het Saksische Hof zullen worden bijgewoond. Wij voorspellen den jongen Cramer een groot succes en verwachten, dat hij zich in Duitschlanl veel vrienden en bewonderaars zal verwerven. (Wielersport.) Door den Bond van Nederlandsche onder wijzers is het volgende geamendeerde voorstel aangenomen Het hoofdbestuur wordt opgedragen zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om van overheidswege voeding, kleeding en schoeisel te verkrijgen voor de schoolgaande kinderen, wier ouders geacht worden dit noodig te hebben. Over het voorstel werden uitgebracht 1086 stemmen. Vóór 714, tegen 298, blanco 34 stemmen. De algemeene vergadering meent, dal zonder genoemde kindervoeding eene wet. op den leer plicht alle zedelijke gronden mist. Men schrijft uit ’s Hertogenbosch Naar luid van de verhalen zou de broer van den voorloopig gedétineerde, A. van Berkum, Osch metterwoon hebben verlaten. Mocht dit gerucht blijken waar te zijn, zoo zouden daaruit gevolgtrekkingen zijn te maken, voor den gedéti neerde en diens onmiddellijke familieomgeving nog al bezwarend. Hoe het echter ook zij, de meening wint meer en meer veld, dat de justitie alle redenen had om meergenoemden A. v. B. verdacht te houden van óf zelf schuldig óf mede plichtig te zijn aan de misdaad 26 Maart j.l. op den wachtmeester Hoekman gepleegd. Zeker echter heeft de justitie eene moeielijke taak, want de vrees voor de te Osch bestaande bende is daar groot, zoodat het de vraag blijft of zij, die wellicht inlichtingen zouden kunnen verstrekken, daartoe zullen te bewegen zijn. De justitie heeft echter geene gelegenheid laten voorbijgaan, die haar op het spoor van den mis dadiger of misdadigers zou kunnen brengen en is uit den aard der zaak nog steeds op haar „qui vive.44 Reeds bij de begrafenis van den wacht meester wist zij zich gegevens te verschaffen door middel van een brigadier der maréchaussée, die, als burger gekleed en zich te Osch als reiziger voordoende, deze droeve plechtigheid bij woonde en verschillende personen en hunne ge tragingen bij die gelegenheid opnam. De rechtbank te ’s Hertogenbosch heeft dan ook termen gevonden om, op vordering van den officier van justitie daar, bevel tot gevangenhouding van den voorloopig aangehoudene te verleenen en de omstandigheid, dat deze door zekeren J. is gezien op den avond en omstreeks den tijd, waarop de moord gepleegd is, schier buiten adem loopende, komende van den eikenboomgaard, de plaats waar Hoekman viel, en zich spoedende in de richting naar het station, welke verklaring, naar men wil, voor de justitie moet zijn afgelegd, ge voegd bij andere gegevens, maakt het op zijn zachtst genomen allerwaarschijnlijkst dat de ge detineerde althans wat van de misdaad moet we ten. Dat de openbare meening te Osch allesbe halve gunstig is omtrent de familie v. B., is zeker. Te Breda is dezer dagen een Nuts-lezerer allerongelukkigst afgekomen. Zekere heer Jan Van Bergen (pseudoniem voor een heer uitBer- gen-op-Zoomj droeg er in de Nuts-afdeeling een novelle voor van eigen maaksel, enn naar het schijnt nog al onbeduidend ding. Toen kondigde hij aan, na de pauze het publiek te zullen ont halen op „Een witte raaf,” mede een eigen no velle. Het publiek evenwel werd voorden lezer een witte raaf, want na de pauze was de zaal leeg. Te Gouda heeft zich een ernstig geval van bloedvergiftiging met snel doodelgk verloop voor gedaan, na het gebruik van pleisters, tot gene zing van fijt. Men dwaalt, zegt E. in de Zio. Ct., met te mee nen, dat de werkeloosheid uitsluitend een ver schijnsel onzer dagen is. Reeds in November 1686 werd hier ter stede aan zekeren Hekendorp de exploitatie van een spinnerij vergund, waar voor de stad het lokaal verleen ie (een deel der tegenwoordige Broerenkazerne) en hij de ver plichting op zich nam, dien winter minstens hon derd personen aan ’t werk te houden. Ook het verschaffen van warme spijzen werd reeds in 1800 hier ter stede door ’t Zwolsche departement dér Maatschappij tot N. v. ’t A. in praktijk ge bracht driemaal ’s weeks deelde men soep uit in het Fraterhuis (Goudsteeg). Dat het getal werkeloozen sedert toegenomeu is, laat zich voor een deel verklaren uit de meer dan verdubbelde bevolking. Niet alleen te Zwolle hadden dergelijke uit- deelingen plaats. Ook andere steden trachtten op die wjjze in den nood te voorzien. Zoo was to Utrecht de vanouds bekende St. Thomas-kapel voor het koken en uitdeelen van soep ingericht en heette ze om die reden de soepkapel. Te Nieuwkoop brak bij het vee van eenen veehouder mond- en klauwzeer uit. De oorzaak der besmetting was een voor korten tijd aange kocht rund, afkomstig van eenen veehandelaar te Zevenhoven. Bij het deskundig onderzoek van het vee van dezen veehandelaar bleek de ziekte aldaar ook voor te komen. Daar geen aangifte had plaats gehad, werden de runderen in beslag genomen en werd tevens proces-verbaal opgemaakt. Uit Hedel (N.-Br.) meldt men De verpachtingen der wei- en hooilanden zijn hier voor het grootste gedeelte achter den rug. Door elkander verschillen de prijzen weinig met die van het vorig jaar. Enkele landbouwers heb ben hun melkkoeien reeds naar de weide gebracht, en het is te voorzien, dat binnen weinige dagen de beweiding algemeen zal plaats hebben. Bijzonder vroeg in den tijd vertoonen zich dit jaar de meikevers, vooral in Gelderland. Op het jonge groen van heggen en boomen worden zij door de jongens reeds bj dozijnen gevangen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat wij dit jaar eene meikeverplaag zullen hebben, gelijk verleden jaar eano rupsenplaag. In de Rijnprovincie ten minste zijn in den atgeloopen herfst bij het om ploegen van den groni bijzonder veel engerlingen (meikeverlarven) waargenomen. Daar zijn dan ook reeds door vele landbouwvereenigen aan de bevoegde macht aanvragen gericht, om de kinde ren in de meikevertijd vrij te stellen van het bezoeken der schooi, ten einde met man en macht de gevreesde verdelgers van bladeren en knoppen te kunnen vangen. Reeds in de grijze oudheid wist men de macht der reklame op prijs te stellen, ofschoon de han del nog slechts in zijne kindschheid verkeerde. Dat dit woord echter dikwijls misbruikt en aan lagere doeleinden dienstbaar gemaakt werd, be wees ons de bekende Alcibiades, de leerling en vriend van Socrates, die van één zijner prachtige honden den staart afsneed, opdat de menschen slechts over hem spreken zouden. De beruchte Herostratus die in den nacht van de geboorte van Alexander den Groote (een onwillekeurige reklame, waarde lezer) den beroemden tempel van Delphi in vlammen deed opgaan, opdat zijn naam aan de vergetelheid ontrukt zou worden, wat hem dan ook gelukte. In den mond des volks heet reklamehet weg gooien van plaatjes en het pronken met fraaie showcardsdit is nogthans slechts een voornaam onderdeel daarvan. Reklame maakt men op alle mogelijke en onmogelijke manieren. De practische Yankee en de slimme Engelschman kunnen ons daarin menig lesje geven. Ze weten zeer goed dat het nuchtere publiek hunne bombastachtige aankondigingen niet in ernst opneemt, doch dat publiek waardeert hun originaliteit en denkt, voor zeker niet ten onrechte, dat het hun, die van zoo veel geest getuigen, ook niet ontbreken zal aan doorzicht in hunne zaak en dat huu belangen bij hen veilig zijn. Ter illustratie dienen de volgende voorbeelden. Een hoedenfabrikant te Londen die zijn bedrijf uitoefende in een straat door een menigte concur renten bewoond, dacht de aandacht op zijn zaak niet beter te vestigen dan door eenige adverten- tiën met de afgrijselijkste taalfouten. De reus achtige plakaten voor de vensters waren zoo mo- geljjk met nog schreeuwender fouten gedrukt. Hij bereikte hiermede echter zijn doel, want ieder had er den mond vol van en wilde van nabij kennis maken met dien zondaar tegen de Engelsche taal. Een winkelier te Parijs, bijna geruïneerd door de vele dubleuse vorderingen, hing ten einde raad, een massa onbetaalde rekeningen aan een lias in de vitrine met bijschrift: „dit is de reden dat ik voortaan slechts a contant verkoop14. Een Londensche tabakshandelaar in Mile end Road, in het hartje van het drukke Whitechapel, laat voor zijn winkel een heuschen neger finan- ceeren uit een kolossale pijp rookende, terwijl hij door middel van strooibiljetten het publiek ver telt dat de tabak uit de fabriek van Smith Co. de lekkerste der wereld is. Eeu banketbakker te ’s Gravenhage liet op het jongste St. Nicolaasfeest de bestellingen bezorgen door een als de goede Sint uitgedoscht man, ik geloof dat die regelrecht uit Spanje kwam, op zijn mooi zwart paard en gevolgd door den on- ontbeerlijken zwarten knecht. De Haagsche jeugd kwam in verrukking, de slimme banketbanker echter ook, want hij had geen handen genoeg om de talrijke bestellingen uit te voeren. Casanova deelt ons in zijne mémoires het vol gende mede. Hij was verbaasd over de talrijke koopers die zich verdrongen in een tabakswinkel in de nabijheid van het Palais' Royal te Parijs, ofschoon deze zaak zich door niets van anderen onderscheidde. „Waarom maken al die menschen daar queue vroeg hij een voorbijganger. „Ze koopen hier hun tabak,14 was het antwoord. „Dit is duidelijk, daar ze hier toch te krijgen is.44 „Volstrekt niet; tabak is hier te Parijs op duizend andere plaatsen verkrijgbaar maar sedert drie maanden14 (het gebeurde vóór de groote re volutie) „wil iedereen slechts tabak rooken van Civette en geen andere en men heet een arme kerel als men die niet rookt.14 „Ze is derhalve beter dan een andere?44 „Niet beter en niet slechter44. „Waarom is hij dan in de mode „Omdat de hertogin van Chartres dit verkoos14. „Wat heeft zij daarvoor dan gedaan?44 „Bijna nietstwee of driemaal hield ze met haar rijtuig voor den winkel stil en liet zich zonder haar rijtuig te verlaten haar tabaksdoos vullen en zei daarbij overluid, zoodat iedereen die dit ver koos kon hooren, dat deze tabak de beste van Parijs was en zij geen andere wenschte. Dit was voldoende. Een of twee fatten en nog eenige leêg- loopers hadden de woorden der hertogin opgevan gen, een dag later wist gansch Parijs het en den volgenden dag verdrong zich de menigte in den winkel van Civette en heeft hem niet weer ver laten. Die grap heeft deu winkelier geen wind eieren gelegd.41 „De hertogin weet misschien in het geheel niet dat zij den grondslag tot zijn fortuin gelegd heeft!44 „Integendeel, ze is de beste vrouw der wereld en ze heeft met succes op de ijdelheid der domme menigte gespeculeerd. De vrouw van den winke lier, een vroegere kamenier der vorstin, was juist met hem getrouwd, ze stelde belang in het wel- zjjn van het jonge paar, doch tegelijkertijd wilde zij haar goed werk niet als een weldaad doen voorstellen om hen daardoor tot dankbaarheid te verplichten.14 „En dat was dus het middel, dat gij mij daar juist vertelt?44 „Ja. Is dat geen goddelijk idee?44 Casanova gaf hem volkomen gelijk, zooals ook wij zouden doen. En het is merkwaardig dat de winkel van Civette 110 jaren in de mode bleef, totdat het huis werd afgebroken. Zeer vele vindingrijke lieden hebben door een origineel idee hun fortuin gemaakt. Het komt er slechts op aan in aller mond te komen of de lachers op zijne zijde te krijgen. Is daarbij de waar die men in den handel brengt inderdaad goed, beant woordt zij aan de voorgespiegelde verwachtingen, dan volgt alles van zelve. Een „pakkende14 kleine an- anonce, die door zijne originaliteit besproken wordt, is veel beter dan een groote die veel geld kost, niets nieuws brengt en het publiek koud laat. Laat de kinderkens tot mij komen, opdat ik ze naar de laatste mode goedkoop kleedde. De origineele confectie-handelaar maakt den bijbel met succes dienstig aan zijne stoffelijke belangen deze advertentie verwekt hilariteit doch ook in de oogen der vromen De muren van New-York waren eens met pla katen bedekt waarop in reuzenletters te lezen was: Depresident Cleveland dood, vermoord! Als men echter naderbij trad, las men nog an dere woorden in kleiner schrift, zoodat het geheel luidde„De president Cleveland zou reeds lang dood zijn, vermoord door het vochtige klimaat, als hij zich niet reeds sedert jaren kleedde met natuurwollen ondergoederen, systeem ver krijgbaar bijJonathan Brothers.44 Een maatschappij tot ontginning van marmer groeven te Utah zond hare Amerikaansche mede burgers eene circulaire waarop o. a. het volgende voorkwam„wij bezitten een voldoende voorraad van het fraaiste marmer, om elk lid der Vereenigde Staten van eene grafsteen eerste klasse te voor zien. Wat wij slechts wenschen iseene talrijke cliënteele, wij bevelen ons dus aan in uw gunst.14 Ook een slager schoot een leelijken bok door „het geachte publiek44 bekend te maken dat het door hem verkochte vleesch zoo malsch was als het paard van Troje. Een bierbrouwer in Pennsylvanië gaf een be wijs van waren humor. Met groote, in het oog loopende witte letters plaatste hij op de muren van een kerkhof de vermaning Use Jone’s Lagerbeer If yon would keep out of here, (Drink Jones’ Lagerbier, als gij buiten deze muren wilt blijven.) Evenzoo doet een herbergier die zijn zaak drijft dicht bij het kerkhof Père la Chaise te Parijs en op zijn uithangbord liet schilderen „men is hier beter dan aan de overzijde.14 „Hier rust Madame N. N. echtgenoote van den meester smid N. N. Het ijzeren hek is door den diep bedroefden weduwnaar zelf gemaakt,11 leest men op een der Parijsche kerkhoven. Een Yankee van den echten stempel liet zich reeds bij zijn leven een gedenksteen op zijn toe komstig graf plaatsen met dit opschrift: „Hier zal eens rusten James Bolton. Thans is hij nog spring levend en beheert hij nog zelf zijn kolossale zaak in manufacturen op de 13e Avenue, No. 97.” Bolsvardsche Courant Ul

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1