NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BMSWianEKTOBSBBiBEBl Maatschappij van Weldadigheid. 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 17. DONDERDAG 27 APRIL. Z BUITENLAND. BINNENLAND. TE. VOOR van nooit te dom, 9 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. $XXX ycjcyc XXX /XXX xxxxxx^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Met 1 Mei e. k. treedt de vermogensbelas ting in werking. Het formulier van aangifte is deze week door de Regeering openbaar gemaakt. Daaruit bljjkt, dat de fiscus tal van vragen ter beantwoording stelt voor den stand van het ver mogen der belastingschuldigen op 1 Mei. De antwoorden blijven echter geheim, want het in gevuld biljet kan öf in een da irtoe bestem ie bus worden gestoken, of kosteloos aangeteekend per post worden gezonden aan den ontvanger der successierechten of aan den inspecteur Jer regis tratie. Een handleiding voor de berekening der ver schillende bestanddeelen van het vermogen, volgens de regelen der wet, onder den titel Hoe geef ik mijn vermogen, aan door een notaris samengesteld is bij R. v. d. Velde te Leeuwarden verschenen. De vorstelling en berekening van 60 vermogensbestanddeelen en 15 nadeelige posten (aftrek) vindt men daar nauwkeurig be schreven. Voor rekening van het departement van finan ciën is bij Mart. Nijhoff te ’s-Gravenhage tege lijkertijd verschenen een leiddraad voor hen, die VEREDELING van het AMBACHT. In ’t vorige jaar werd door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Nijverheid eene commissie tot veredeling van het Ambacht benoemd, die pogingen in ’t werk stelde, een wedstrijd te organiseeren tusschen werklieden ter bekoming van een diploma van meester of gezel in de eene of andere tak van nijverheid. Door een onver wachte samenloop van omstandigheden zijn de plannen, die gemaakt werden, niet tot uitvoering gebracht. Dat was des te meer te betreuren, om dat zich reeds in vele plaatsen van ons land commissiën hebben gevormd, die poogden, met het oog op dezen wedstrijd, het vakonderwijs te verbeteren en aan te vullen. Genoemde Commissie wil echter niet, dat hier bewaarheid zou worden „van uitstel komt afstel-1. De wedstrijd is voor een jaar uitgesteld, en zal nu worden gehouden in December 1893. Er is dus nog tijd en gelegenheid, om zich de bekwaamheden eigen te maken, die voor meester of gezel gevorderd worden. Kandidaten worden uitgenoodigd, zich schrif telijk aan te melden vóór 1 September 1893 aan den Secretaris der Commissie, Elandstraat 48 te ’s-Gravenhage. De tijden volgt voor het timmeren meubelmaken smeden koperwerken schilderen onderzoek zijn vastgesteld als op hoogstens 12 werkdagen, r Y) y v 4 weken. 12 werkdagen, 8 6 De Duitsche Keizer beantwoordt de harte lijke ontvangst, welke hem van de zijde der Italianen is bereid, met beleefdheden, die er op berekend zijn, den nationalen trots te streelen. Op den verjaardag der stichting van Rome zond de Keizer een adjudant in groot tenue naar den burgemeester, om hem te verzoeken ’s Keizers hulde aan Rome en Romeinen te aanvaarden. Dan heeft de Keizer zijn gastheer aangeboden een zilveren beeld, 60 centimeter hoog, de rech ter hand steunende op een wapenschild met de wapens van Savoye, in de linkerhand een lauwer krans omhoog houdende. In de diadeem, die de vrouwenfiguur kroont, fonkelt een schoone bril lont, de ster van Italië voorstellend. Zondagmiddag na het dejeuner bij den gezant v. Bülow heeft het Keizerpaar het bezoek aan Paus Leo XIII ten Vaticane gebracht. De Paus droeg het groote kruis in brillanten, dat Keizer Wilhelm I hem vroeger ten aandenken heeft aangeboden. Natuurlijk zijn er gala-diners gegeven en werden daarbij de gebruikelijke dronken der Souvereinen op de wederztjdsche goede verstandhouding en op het geluk en den voorspoed der beide natiën ingesteld. Bij het onderhoul tusschen den Keizer en den Paus liep het gesprek over den toestand van den Katholieken godsdienst in Duitschland en de centrum-partij. De ontmoeting was zeer hartelijk; de Paus ging den Keizer tegemoet en geleidde hem zelf naar zijne plaats bij den troon. Meer bijzonierheden omtrent het onderhout zijn nog niet te vermelden, daar het besprokene stipt geheim gehouden wordt. Eene officieele mededeeling zal misschien later ge laan worden. Het jaar 1893 zal voor de Maatschappij van Weldadigheid een gewichtig jaar zijn le. Zij zal haar 75-jarig bestaan herdenken. 2e. De Algemeene Vergadering zal moeten beslissen over een belangrijk voorstel tot wijziging der statuten, door den heer Löhnis ingediend. 3e. „Rustoord* zal wellicht worden ingewijd en daardoor de Maatschappij met eene belang rijke, nieuwe inrichting verrijkt worden. 1. Den 25sten Augustus zal het 75 jaren geleden zijn, dat de heer J. van den Bosch, de stichter van de in ’t voorjaar van 1818 ontstane Maatschappij van Weldadigheid, te Frederiksoord den eersten steen legde der eerste kolonistenwo ning. Na deze, welke nog bestaat, zijn op de gronden der Maatschappij, welke eene uitgestrekt heid hebben gekregen van ongeveer 2009 hecta ren, behalve tal van andere gebouwenkerken, scholen, arabtenaarswoningen, werkplaatsen, enz. een 400 tal meer of min soortgelijke kolonisten woningen gebouwd. In die woningen hebben in al die jaren ongeveer 400 gezinnen geleefd, die, waren ze in de steden gebleven, voor het mee- rendeel ongetwijfeld meer en meer armoede en gebrek zouden hebben geleden, maar die, eenmaal in de Vrije Koloniën gevestigd, zeker waren, daar steeds woning, kleeding, voeding, arbeid en eene uitstekende opleiding voor hunne kinderen te zul len vinden. Vooral sedert de groote weldoener der Maat schappij, de majoor F. H.L. van Swieten, de mid delen schonk tot stichting der drie vakscholen de Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouw-, Boschbouw-, en Landbouwschool, bestaan er voor de jongens in de Koloniën uitstekend ingerichte scholen, die hun, die bij de eindexamens slagen, de zekerheid geven, dat zij bijna immer terstond eene goede plaatsing kunnen krijgen. De Maatschappij, die zoo onberekenbaar veel goed doet, lijdt voortdurend aan geldgebrek, wor stelt jaarlijks met tekorten. Dit zou niet het geval behoeven te zijn, wan neer de natie haar voldoende steundewanneer zij, in plaats van de ongeveer 4009 van de laatste jaren, nog de 24000 leden telde, welke vroeger f 2,60 of meer contributie betaalden en wanneer de M. v. W. meer nog dan reeds geschiedt, door giften en legaten werd verblijd. Moge dit jubeljaar het bewijs leveren, dat velen de M. v. W. met welwillendheid gedenken. 2. Het voorstelLöhnis komt in hoofdzaak hierop neerdat zoolang de ongunstige toestand aanhoudt, een door de Algem. Verg, vast te stellen gedeelte der contributiën worde bestemd voor d i instand houding der Maatschappij en dus niet mag wor den gebruikt voor onderstand van gezinnen en afzonderlijke personen. 3. Wat „Rustoord-1 betreft, de hoop bestaat, dat het nieuw gebouwde „Rustoord-1 dezen zomer door een vijftal bejaarde vrijboeren-ot arbeiders gezinnen zal kunnen worden betrokken. Werden voor dat doel meerdere giften geschonken, dan vaar bewust te zijn, stond hij boven op de ladder met één sprongof liever, hij kwam er van zelf, door het gunstig gesternte waaronder hij geboren was. ’t Gaat meer zoo in de wereld. Die den naam heeft van vroeg ópstaan, kan nooit te lang sla pen die komt nooit te vroeg of te laat, die kan nooit te weinig doen of weten en heeft het voor recht dat hij nooit te trotsch kan zijn. Toch be- hooren zulke geluksvogels gelukkig tot de zeld zaamheden. De meeste menschen worden door te geplaagd. Men gaat naar stad, ontmoet een vriend, praat vijf minuten en, men komt te laat aan ’t station, te laat aan de beurs en moet zijn waar te duur inkoopen. Men denkt te laat aan den ontvanger en de Deurwaarder brengt een waarschuwing. Dat zijn nu nog maar speldeprikken. ’t Kan erger. Ik heb een zeer beschaafd en door en door knap onderwijzer gekend, die op alle examens No. 1 stond, maar nooit werd benoemd, omdat hijte mottig was. Dat zijn wespensteken. Hij ging naar Indië. Voor de blauwtjes was hij niet te leelijk. En zoo worstelen wij vaak tegen wind en stroom en worden in onze verwachtingen teleurgesteld en altijd speelt dat kleine woord een groote rol in ons leven. Hier zien we dus weder de macht van het kleine. Toch is er aan dien donkeren kant een licht zijde want er is een kompas dat ons altijd de richting wijst die wij te volgen hebben. Er zijn dingen waarbij zelfs te zijn kracht verliest. Men kan nooit te braaf, te kloek, te ijverig of te recht schapen zijn. Die naar dat kompas zijn koers richt, zeilt in behouden haven, al is het ook met moeite, last en zorgen. Hij staat veiliger dan de man op de hoogste sport van de ladder. Hij neemt de Apostolische les in acht: „tracht niet naar hooge dingen, maar voegt u tot de nederigen11. Hij valt niet, want hij klom niet te hoog. Hij be zwijkt niet, want hij nam niet te veel hooi op de vork. Zijn naam heeft een goeden klank, want hij handelt te rechtschapen, dan dat een vlek zijn nederig blazoen zou ontsieren. Mogelijk ziet hij nog wel den man van de ladder tuimelen; door dat hij lichthoofdig werd en dus al duizelende naar beneden viel, even onverwacht als hij er bovenop was geraakt. Het zij zoo. We meenen een en ander onder de aandacht te moeten brengen van diegenen onder onze werk lieden, die ernaar streven, om wat meer en wat beters te kunnen en te kennen dan in den regel met vele werklui ’t geval is. „Klaar beneden/ riep de Kapitein op de brug, en dit was voor Machinist en Stoker het sein, dat de Boot gemeerd lag. „’t Hait,“ riep de baas van de vlasserij, en al het volk verstond „de klok heeft yhait) geslagen, ’t is tijd van werken of rusten. En zoo hebben in verschillende beroepen of be drijven zulke technische termen hunne vaste be- teekenis, maar die, voor oningewijden onverstaan baar zijnde, in het dagelijksch verkeer en buiten de werkplaatsen niet worden gebezigd. Maar er zijn ook van die woorden, die, meer dan anderen in gebruik telkens van toepas sing soms zeer lastig en dan weer zeer ge makkelijk zijn, al naar den zin waarin zij voor komen. En de waarde hangt niet af van de veel heid van letters of lettergrepen waaruit een woord bestaat; want dan zouden de langste woorden de meest uitgebreide en gunstigste beteekenis hebben en „kousenwinkelier-1 beter zijn dan „millionair* en ieder weet dat dat niet waar is. Het woord, dat wij boven dit artikel plaatsten, kan op geen groote lengte roemen, ’t Behoort tot de allerkleinste soort; maar ik kan u verzekeren, ‘t is een lastig ding, dat geducht huis kan houden en menige teleurstelling berokkenen kan. t Heeft aan veler hoop den bodem ingeslagen en zal, zoo lang onze taal bestaat een lastig ding blijven; nij dig als een spin; stekend als een wesp; prikkend als een speld en snijdend als een mes. De rijmer Zorgvliet (Cats) wenschte zich: en toont dus hoe moeielijk bet is, om tot een goed huwelijk te geraken. Nu, hij heeft over dat onder werp veel te veel woorden vuil gemaakt en de zaak wel eens te plat, te naakt en zeker te lang dradig voorgesteld en uitgewerkt. Men kan te vroeg trouwen, maar ook te lang wachteu. Een knap man die zijn tijd weet. Maar is men eenmaal in dat schuitje verzeild geraakt, dan kan men nooit te vroeg in de kousen zijn en mag men nooit te vroeg naar bed gaan Dan is men nooit te ijverig en heeft men nooit te veel tijd. Dan moet alle hens op dek wezen zoowel bij man als vrouw, en gelukkig die dan na jaren zeggen kan: „Ik ben niet te vroeg of te laat ge trouwd.* Maar al kan men dit zeggen, is dan altijd alles in de puntjes Te vol, te druk, te bedompt, te heet, te koud en soms te vuil, ziedaar eenige ter men uit de kinderkamer. Maar we zijn door de kleinsten heen en de jongste gaat al naar schooldoch nu is Jan te dom en Piet te ondeugend en Jet te snibbig en Jans te onnoozel en Klaas te lui, of zoo iets van dien aard, en men heeft karakters te vormen die öf te dit öf te dat zijn, om ze naar onze wenschen te schikken. En is men ook dat te boven gezeild, dan komen die ongelukkige examens, en hoe vaak wordt men dan te licht bevonden. Of men gaat sollici- teeren en men komt te vroeg of te laat, men is te lang of te kort, te dun of te dik, te jong ofte oud en anderen nemen de plaats in, die wij voor ons begeerden. Dan, eindelijk zien we onze jongens de eerste sport bestijgen van de ladder, langs welke men naar boven komtmaar o wat gaat dat stijgen langzaam. Men heeft te weinig voorkomen, men is van te lage komaf, men is bij vergelijking te weinig gevat, men heelt te weinig protectie en hoeveel te’s meer die hunne promotie in den weg staan. Of wel, ze gaan in handel of bedrijfmaar met te weinig kapitaal, en men staat met gebonden handen of met te veel vertrouwen en men wordt het kind van de rekeningof onder ongunstige tijdsomstandigheden en men merkt dat men te vroeg of te laat begon. Ook hier honderd varia- tién op hetzelfde thema. Hoe komt het dat er oude vrijsters zijn Te arm is een hoofdgebrek enmaar och, ik sta hier op een dorren stoppelgrond, en ben bang dat ik mij wonden zal aan de stoppelen. Goede meisjes, vul zelf de te’s maar in. Eindelijk men is als zelfstandig man opgetreden, en al de teleurstellingen van vader en moeder worden door ons geërfd, en het te hoog of te laag, te lang of te kort, te vroeg of te laat, te licht of te donker slepen wij mede als kluisters aan ’t been, die ons belemmeren in onze vrije beweging, zooals ze dat onze vaders en grootvaders ook hebben gedaan. En toch, ’t kan soms wonderlijk gaan in de wereld. Zinrijk is het prentje, dat ik eens zag. Iemand in Ministerstenue stond op de hoogste sport van een ladder en al de andere sporten waren weggenomen, en daaronder las men„hoe hij er op is gekomen begrijp ik niet, maar hoe hij er at moet komen nog minder, ’t Is mij te geleerd. Och, dat was een man van fortuin en voor zoo iemand bestaan geen te’s. Hij was nooit te dom, te min, te klein, te nietig, te naar. Hij werd in geschoven en op zijn plaats gezet, zooals een bak ker dat doet, als hij brood in den oven schiet, en zonder het zelf te weten of zich van eenig ge zonden een volgend jaar meerdere bejaarde kolo nisten op „Rustoord11 een veilig toevluchtsoord kunnen vinden. Gaarne brengen we een en ander onder de aandacht onzer lezers, hopende, dat dit ten voor- deele moge strekken der 75-jarige, maar nog allerminst verouderde, nog steeds nuttig werkzame Maatschappij van Weldadigheid. onder de vermogensbelasting vallen, opgemaakt door den hoofdinspecteur der registratie en domei nen. Dit werkje kost slechts 5 cent. Vrijdagavond omstreeks 10 uur begon te Lage-Zwaluwe een vreeselgke brand, die tot Za terdagmorgen 5 uur voortwuedde. De brandspuit van de Hooge-Zwaluwe was het eerst op de plaats des onheils en gaf terstond en met kracht water en hield daardoor den brand in een beperkten kring, zoodat het bij 3 huisjes en 2 groote schu ren bleef. In een der schuren bevonden zich 2 paarden en ongeveer 7 koebeesten, die allen in de vlammen omkwamen. Een gedeelte der huizen en inboedels waren verzekerd, doch niet allen. De burgemeester dor gemeente was van het be gin tot het eind by den braud tegenwoordig. Oorzaak van den brand onbekend. Te Tilburg werd een onbekend persoon Donderdag-namiddag omstreeks half vier, door twee politie-agenten in de herberg van v. d. E. op den Bosschenweg gearresteerd en geboeid naar het politiebureau gebracht. Deze persoon had naar men zegt, aan een paar kinderen brokken uitge deeld, die vergiftigd schenen te zyu, daar de kin deren, die van deze snoeperij hadden gegeten, erge braking ondervonden. Zaterdagmorgen, terwijl men op het dak van een in aanbouw zijnd huis op den Wouden- bergsche straatweg bij Zeist aan het pannen «lek ken was, en vyf man boven el Kaar op een ladder stonden, bras den ladder, waardoor alle vyf naar beneden vielen, en zich gelukkig niet erg be zeerden evenwel werden allen per rytuig naar hun huis gebracht en werd een geneesheer ont boden. Door den heer Schillemans te Utrecht, wordt op Rotsoord buiten de Felsteegbarrière, eene fabriek gebouwd, tot het vervaardigen van aardewerk en porselein, evenals die van de hoeren Regoüt te Maastricht. Half Juli a. s. zal deze fabriek voltooid zijn. In de Graafschap-bode komt de advertentie voor dat, te beginnen met 1 Mei a. s. zeker wegens de verhoogmg van den accijns op het gedistilleerd de „borrel11 te Silvoide niet 5, maar 6 centen zal kosten. De advertentie is on- derteekend namens de gezamenlijke vergunning houders. Den 23sten Mei zal Volksonderwijs te Am sterdam vergaderen. Behalve de voorstellen welke ten vorigen jare niet zijn behandeld, waaronder het verstrekken van voedsel en schoeisel van ge meentewege en het waken voor volksonderwijs, vooral ten plattenlande, zijn nog een achttal andere punten op de agenda gebracht. Daaronder is oen voorstel van Zwolle: Het hoofdbestuur wende bij de Regeering pogingen aan om aan den halfslachtigen toestand, waarin het vak f (vrije- en orde-oefeningen) door het uitstel der invoering tot 1897 gebracht is, een einde tema ken. Het trachten te verkrijgen, dat de regeering, ten einde tot een geleidelgke invoering van vak j te geraken, aan de gemeenten, die op het punt waren dit vak in te voeren, door het schenken eener buitengewone subsidie den weg gemakkelij- ker make, of voorkome dat deze gemeenten van haar voornemen terugkomen. Haarlem stelt voor de wenschelijkheid uit te spreken van eene betere regeling der onderwijzers- tractementen en het verleenen van pensioen aan onder wijzers-we Ju wen. ’s Gravenhage heeft het volgende in overwe ging gegeven De algemeene vergadering protes teert tegen de bekende circulaire der Leeuwarder schoolautoriteiten en is van ooideel, dat eene regeering, die de onderwijzers belemmeren wil in hun grondwettig recht, om in vergaderingen vrij hunne meening over de politiek te mogen zeg gen, die onderwijzers ontslaat, omdat deze eene andere politieke meening voorstaan en propa- geeren dan die der regeerende klasse, zich schul dig maakt aan eene daad van willekeur en tirannie. Vrijdag kreeg door het vallen van een groot stuk afgehouwen steen de toren van Burmerland weder veertig centimeter grooter overhelling. Bo ven de deur aan de voorzijde is een scheur ont staan, die verwacnten doet dat de toren in tweeën zal vallen. Nog 50 centimeter en het evenwicht is verbroken. Ondanks het gevaar gaat men nog altijd voort met sliepen. Is men, dit doende, verantwoord In een kort woord, dat de Portefeuille aan de ontworpen nieuwe spelling wydt, wordt de volgende vernuftige en juiste opmerking gemaakt. „Nu is de spelling een raar ding, het is als een dameshoedmooi ais hg iu de mode is en leelijk als hjj niet in de mode is.“ Na een vluchtige bespreking van de spelling, zegt de schrijver: ,We wenschen echter van harte, dat de com missie op deze of op andore wijze er in slage, uit te werken, dat er minder tij 1 aan het onderwijs in het spellen besteed behoeft te worden, dan gaan de leerlingen wellicht weer wat meer en wat beter aan het lezen.11 Men meldt aan de Tijd uit Rotterdam: Zaterdagavon 1 is alnier een geheime vergade ring van socialistische partijleiders genouden. Er moeten op deze vergadering zeer boiangryke be sluiten zijn genomen. Daza besluiten worden door verschillende daartoe uitgekozen personen overgebracht. Dit persoonlijk overbrangen ge schiedt omdat de socialisten vreezen, dat het brievengeheim bij de po^targ te hunnen opzichte uiet meer wordt geëerbiedigd. Bolswardsche Courant •n n n •n Y) Y) Y „Een vrouw van middelmaat, „Van hoogen noch van lagen staat. „Niet al te groot, niet al te klein, „Niet al te grof, niet al te fijn, „Niet al te goed, niet al te boos, „Niet al te laf, niet al te loos, „Niet al te jong, niet al te oud, „Niet al te heet, niet al te koud;” Kortom: Niet al te dit, niet al te dat, Niet al te ik en weet niet wat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1