NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Sinn o I ill.!* R !:;:±dj|| u LllULIl Wed. I). H. Brouwei mets voor, OESWARÖENWONSERAÖEEL SPREEKWOORDEN. No. 18. Twee en dertigste Jaargang. 1893. DONDERDAG 4 MEI. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 o; I in itaiulaffeliikscli gebruik. VOOR 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. e De heer Haffmans schrijft in het Venloosch Weekblad: „De burgemeester van Brussel, de heer Buis, verleden Zondag in de nabijheid zijner woning op straat wandelende, kreeg onverhoeds een slag op het hoofd, waardoor hij in zwijm viel. Waren niet terstond gendarmes toegesneld, men had hem wellicht om het leven gebracht. Wie waren de aanranders? Natuurlijk menschen, wien hij den voet dwars $XXXXXXXXX ^XXXXXXXXX^ Goed zoo Hoe meer ondank hoe beter. Daardoor wordt men wijs." Als een der oorzaken van de hedendaagsche ontaarding noemt Max Nordau het het samen pakken der menschen in groote steden. Deze kwaal schijnt haar eigen middel met zich te brengen de groote kostbaarheid van het leven, het gevolg van dien voortdurenden toevoer van bewoners, moet er toe leiden, dat zij, die er kans toe zien, zich elders gaan vestigen. Zoo deelen nu de Amsterdamsche bladen mede, dat nog altijd tal van gezinnen de hoofdstad verlaten, en eene firma aldaar meer dan tachtig verhuizingen heeft aangenomen van personen, die zich voor goed te Hilversum en Baarn gaan vestigen. Door Mutua confidentia is de volgende cir culaire verspreid „De vele gevallen van oplichting, die ondanks onze herhaalde waarschuwingen helaas nog al te dikwijls kunnen geconstateerd worden, hebben ons doen besluiten om het middel, door ons in het buitenland, voornamelijk Engeland, met goed gevolg toegepast, ook hier te lande aan te wen den en voor den reëelen handel kosteloos ver krijgbaar te stellen een volledige lijst der wijd vertakte bende van het gdde „Koopen en niet- betalen11. Elke aanvrage moet vergezeld zijn van eene gefrankeerde enveloppe. Bij de tegenwoordige aanhoudende droogte nemen de treinen der Noord-Hollandsche Tram- maatschappij dagelijks vier a vijf waggons Vecht water uit Amsterdam mede, om de dorpen en gehuchten tusschen Buiksloot en Edam van het noodige drinkwater te voorzien. Aan de stations betaalt men 4 centen per gang (twee emmers) en men verzekert, dat dieper het land in tot 15 centen per gang wordt besteed. schouwen. Hij weet dat er geschreven staat: „laat u niet bedriegen, schuim is geen bier." Hij loopt niet uit den regen in den drop en al weet en on dervindt hij, dat het niet altijd voor den wind gaat, hij troost zich met de gedachte„een ooie vaar kan lang op één been staan" en zijn tobbe uitzettende als 't regent, vangt hij wat er te van gen is en zeker, ‘t zal zijn schuld niet wezen als zijne schapen de bot krijgen. Ondervinden wij het dagelijks dat we niet alles naar onzen zin kunnen krijgenlaat ons dan maar denken„’t is beter een half ei dan een leege dop. Er is geen goud zonder schuim. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Voor alles is tijd noolig. Wien het hoofd te beurt valt, heeft ook den baard voor zijne rekening. Geen schip zoo groot of er kan een lek in komen. Die geen paard kan koopen neemt een ezel en zijn graan komt toch aan den molen." Toch zijn er van die dingen die anders zijn dan ze behooren denkt ge wellicht en wie zal dat tegenspreken Rijkelui’s ziekte en armelui’s pannekoeken ruiken ’t verste. Met groote lui is t kwaad kersen eten. Die hond is moet beenen kluiven. Die Ezel ge boren is, zal geen paard sterven. Een kalf kan tegen geen koe buizen. Groote visschen eten de kleine, en zoo al meer. Dan ook hier late men zich niet tot dwaasheden verleiden, maar ga zijn eigen weg. Men denke, een vergeten burger heeft een gerust leven en ’t is ook niet alles goud wat er blinkt. Men moet er in komen, zei Paljas, dan kan men ’t zien. Die aan den weg bouwt heelt veel bekijks en bovendien, de wisselvalligheid der dingen is allen bij ervaring bekend. Bergen worden wel eens da len. Waarom zal men wind zaaien om storm te oogsten en wie zal de kat de bel aanbinden als knuppel troef wordt Effen is kwaad passen. Neen, ’t is beter dat het geen katjesspel wordt. Wacht u daarom voor den eersten stap, want als er één schaap over den dam is dan volgen er meer, en wat zal ’t baten? Wat men brokt moet men zelf eten en die kaatst moet den bal ver wachten. Dan zijn de hekken van den dam, maar verandering van baas, is nog geen beter werk en onkruid vergaat niet, t Is beter geen slapen de kinderen wakker te maken en geen oude koeien uit de sloot te halen, want de tijd baart rozen het licht kan men niet opsluiten en boven dien, als het in de kajuit regent, zal het in de hut wel druppelen. Is het boek dat wij opsloegen nu geheel door- bladerd Neen, maar de plaats, mij in dit blad gegund, laat geen uitgebreider behandeling toe. ’t Behoeft ook niet. Eiken dag komen ze ons voor, die spreuken, uit het leven gegrepen en voor het leven bestemd en al geef ik u hier niet alles van A tot Zge kunt aanvullen wat hier ontbreekt. Goede wijn behoeft geen krans, en al was het slechts eene bloemlezing uit een groot werk, een vluchtig kijkje in een groot Museum, laat ik u mogen zeggen ten besluite als de boer „kip" roept, dan meent hij al de hoenders. Kolommen vol telegrammen vindt men in de groote bladen over de Meibetoogingen, die in de meeste landen van Europa zekere agitatie teweegbrachten vóór men kennis had genomen van de tijdingen van den vooravond, die nogal geruststellend waren. De verwachting, dat over het algemeen de Meibetoogingen tot geen ernstige ongeregeldheden aanleiding zouden geven, heeft zich bewaarheid. Wij zullen daarom niet al de berichten daaromtrent overnemen, maar slechts in een kort overzicht het voornaamste nieuws samentrekken. In België is nergens de orde verstoord. In sommige streken, zooals Bergen, Antwerpen en Luik, waar bet vroeger rumoerig toeging, was het op den len Mei volkomen rustig. Te Ant werpen onthielden de werklieden zich van alle betooging, als teeken van rouw over de slacht offers der jongste ongeregeldheden. In het kolen bekken van Charleroi hebben de „ridders van den arbeid" een algemeeno werkstaking georga niseerd, maar er werden geen monster-betoogingen gehouden, zooals in vorige jaren. Te Luik werd in de fabrieken gewerkt. Te Charleroi bleven 30,000 mijnwerkers thuis j plaat; In Frankrijk hadden alleen te Marseille eenige I seltsc oproerigheden plaats, terwijl te Parijs de politie I gravt eenige scbreeo'»' die „Leve de Commune a lieten hoo J O T H T vrijaf gen itk do^/terkende drank, meester e hunner B BB In het b( stil. Er had werden 5 zette, die zich over hem te beklagen hadden. Mis! het waren ’s mans troetelkinderen, be- toogers, aan welke hij steeds alle vrijheid heeft gelaten om met roode vlaggen door de stad te trekken en gruwelijk misbaar te maken. Wat be woog deze lieden, thans hunnen beschermer aan te randen Er is geen andere reden denkbaar dan de proclamatie van den burgemeester, waarbij de rustige burgers verzocht werden, thuis te blijven, om de onruststokers te beter te kunnen treffen. Dat was te erg. Iemand, die de onruststokers altijd had laten begaan, mocht nu niet tegen hen optreden. Buis was niet meer Buis, niet meer de man des volks, maar een reactionnair. Slaat hem dood Zal de heer Buis nu tot inkeer komen en be grijpen dat hij altijd met vuur heeft gespeeld? Het is te hopen. Ook dat de volksvleiers in andere landen vooral in Nederland, zich deze les zullen ten nutte maken. Deze hoeren zien nu voor hun oogen wat hun te wachten staat, als zij de menigte baas hebben gemaakt. Zou het er eenmaal op aan komen, de orde te handhaven, het koningschap en den particulieren eigendom te verdedigen, dan zal onze regeering zich zeer zeker niet onbetuigd laten. Maar daar mede zal zij, evenals de burgemeester Buis, het bij radicalen en sociaal-democraten verbruid heb ben. Weinig zal het haar dan baten, dezen lieden toe te voegen„Zijn wij u niet steeds ter wille geweest? Hebben wij door de invoering van het algemeen stemrecht u niet in de gelegenheid ge steld, wetgeving en bestuur in handen te krijgen? Hoe kunt gij uw weldoeners zoo hard vallen „Wat weldoeners? (zal het heeten.) Spreek ons niet van bewezen diensten. Op dit oogenblik staat gij ons in den weg, en dus huppelt maar op." Inderdaad, dankbaarheid moet men van den grooten hoop niet verwachten. Dat wist reeds Vondel, toen hij zong: En toch hopen de hooggeleerde en de hoog edelgestrenge heeren, die thans zoo vurig voor het verleenen van kiesrecht aan die „onedele gemeente" ijveren, dat deze hen op het kussen zal plaatsen zoodra hare vertegenwoordigers de meerderheid in de Kamer verkrijgen. Dat kunt gij begrijpen! Weggeworpen zullen zij worden, als oud ijzer in den hoek gesmeten, en er zal van hen geen heugenis meer wezen. In dit opzicht bestaat er geen verschil tusschen België en Nederland. Ziet hoe fiet met den heer van Houten gaat. Al wat hij zijn leven lang in het belang van den kleinen man geschreven en gedaan heeft, viel in het niet, toen hij in de Vragen des Tijds een artikel schreef tegen overmatige uitbreiding der staatsvoogdij. De man heet thans een satisfait, heeft „zijn grooten naam verspeeld" en behoort tot de droogstoppels, tot de welvol dane oud liberale heeren" (Roornsche Courant 9 April). Wilt ge iets hooren van Hollandsche zuinig heid, luister„een stuiver gespaard is een stuiver gewonnen. Die rijk wil worden of rijk wil blij ven, splijt een zwavelstok in vieren of in vijven. Fatsoen is een dure thuislegger en Duren is een schoone stad. Vaart men over een sloot, men laat er een broodvaart men over een veer, men laat er nog meer. Smeer niet al de boter op één koek. Past op uw tellen. Gooi geen oude schoe nen weg voor ge nieuwe hebt. Waar gehakt wordt vliegen spaanders en wat baat het of de koe veel melk geeft als zij den emmer omgooit Kwakschulden worden pakschulden. Denk, het kan verkeeren. Die achteruitraakt moet inhalen, en hoe gauw liggen dan de muizen dood voor de kast. Men moet op de kleintjes letten, anders kan er spoedig geen blind paard schade bij u doen. Reken uw eigen haard in, want vrienden in den nood, duizend in een lood en daarom is ’t beter benijd dan beklaagd." Dat we hier niet te doen hebben met de gie righeid, die wortel van alle kwaad, maar met wel overlegde zuinigheid die geen schrielheid gedoogt, kan men gemakkelijk ontwaren, want die in ’t veen zit ziet op geen turfje en die uit Uost-lndië komt op geen aap. De winnende hand maakt mildterwijl er van den gierigaard met verach ting wordt gesproken als van een varken, dat goed is na zijn dood. Men zegt: „er kan bij hem niets af dan de rook. Hij is zoo gierig dat hij brandt. Hij blijft dood op een cent. Hij kan niet zien dan de zon in ’t water schijnt," en ’t wordt hem hartelijk gegund dat hij ’t lid op den neus krijgt als hij het onderste uit de kan wil hebben. Spilzucht is een ander uiterste, evenzeer van schrielheid als van zuinigheid. Dat weet het volk ook zeer goed. Zoo gewonnen zoo geronnen, en die zich daar aan bezondigt en violen laat zorgen, heeft al gauw witte gordijnen en geen beddegoed. Die de boel in 't honderd laat loopen, lacht al spoedig als een boer die kiespijn heeft, zit al gauw met de han den in 't haar en als hij niet meer kan visschen met den zilveren hengel omdat hij een gat in de hand heeft, is hij in zijn wiek geschoten en zucht „’t Berouw komt te laat, ’t Vet is van den ketel en goede raad is duur." Maar er zijn ook Nationale ondeugden waar men op wijst en waartegen men waarschuwt. We denken hier aan Schiedam en het misbruik van het vocht dat daar gefabriceerd wordt. En dat dit misbruik nog al eens plaats heeft, blijkt uit de figuurlijke spreekwijzen voor iemand die boven zijn bier is, b. v. b. „Hij heeft een stuk in zijn kraag. Hij heeft natte voeten. Hij heeft den Prins gesproken en de wagens van den Koning zien rollen. Hij kan zijn roer niet recht houden. Hij heeft te diep in ’t glas gekeken. Hij ziet de lucht voor groene kaas aan. Hij draait als een priktol. Hij heeft een nat zeil" enz.en „Als de wijn is in den man, dan is de wijsheid in de kan. Wat men dronken doet, moet men nuchteren betalen, want loon tje komt om zijn boontje." Ge ziet, bet kwaad wordt niet vergoelijkt maar het kind bij zijn naam genoemd. Geld is de ziel van de negotie, geen wonder dat men er ook van spreekt in de volkstaal, want voor geld koopt men de boter en zonder geld is men een tobber in de wereld, ’t Is daarom geen wonder dat men den man gezegend en gelukkig acht, die zijn schaapjes op 't drooge heeft. Houdt u niet of ge er onverschillig voor zijt, want dat zou ons doen denken aan een vos, die de druiven zuur noemde, waar hij niet bij kon. Beter waar- deering is het als wij de middelen aanwenden, die, al leiden zij niet direct tot overvloed, ons toch behoeden voor „gebrek." „De morgenstond heeft goud in den mond en God voedt de vogelen des hemels, maar ze moeten er om vliegen," zijn spreuken die alle traagheid verbieden. Die er slag van heeft een spiering uit te gooien om een kabeljauw te vangen en altijd de pan bij den steel houdtdie geen wind door de hekken laat waaiendie overtuigd is dat men om noten te smaken, ze eerst moet kraken en weet dat een goede hond geen modderige sloot ontzietdie een oog in ’t zeil houdt en als elk visschertje, visebt op zijn getijdie alzoo steeds waak- en werkzaam is en er naar streeft om zijn zaken in ’t reine te houden, hij zal meestal goed slagen. Aan ijver en volharding paart hij voorzichtigheid, en de hoop fluistert hem in„komt men over den hond, men komt ook over den staart." Hij weet zee manschap te gebruiken en daarom zeilt hij bij ’t walletje heen, want tegen stroom is ’t kwaad roeien. Langzaam gaat zeker, denkt hij. Hij weet wel: „te voet is goed, maar te paard is beter," maar men wordt wel eens over 't paard getild en ’t is een knap man die zijn tijd weet. Als rechtschapen man, is hij vijand van vleierij, kruiperij en laagheid in het algemeen. Neen, hij is geen man die met alle winden draait; hij denkt niet, met stroop vangt men meer vliegen dan met azijn. Hij heeft geen vreemde streeken op zijn kompas of onder zijn staart. Hij heeft ze niet m zyne ellebogen. Hij laat geen ander de kastanjes uit het vuur halen en is niet als do kat die visch wil eten, zonder de pooten nat te maken. Hij is slechts bedachtzaam bij al wat hij doet en handelt zonder lichtvaardigheid. Men moet» denkt hij» het goed op de keper be- Achlum, 28 April. Heden had onder be gunstiging van het fraaiste weder hier het ver- eenigd schoolfeest plaats van de leerlingen der openbare school alhier en van die te Hitzum, welke met rijtuigen werden aangevoerd. Na een optocht met vlaggen en vaandels te hebben ge daan en den Burgemeester een groet te hebben gebracht, werd de tijd verder aangenaam in het versierde schoolgebouw gesleten. De heer F. Mulder uit Leeuwarden gaf eenige voorstellingen op zijn marionettentheater en toonde als altijd daarvoor ten volle berekend te zijn. Ook de Burgemeester en zijn Echtgenoot verschenen in het feestlokaal en bedankten ten slotte voor de eer hun aangedaan, waarna allen wel voldaan en in de prettigste stemming huiswaarts keerden. Vooraf had de oudste der leerlingen, IJ. Berg- sma, uit aller naam den Burgemeester voor het onthaal bedankt. De Standaard bevat de volgende insinuatie Wat lang vermoed is, begint zich almeer te bevestigen De kieswet mag niet harder loopen, omdat de Kamer liefst haar tijd zoo goed als uitzit. Eerst een jaar, om de kieswet op het papier te krijgen. Thans een tweede jaar, om het publiek debat voor te bereiden. En dan nog een derde jaar, om de kieswet er bij de Kamer door te helpen en de kiezerslijsten te doen opmaken Anders zou de Kamer tot 1895 hebben gezeten nu zal ze een goed eind in 1894 halen. Slechts met één klein jaar wordt zoodoende haar leven verkort. En natuurlijk, dat spreekt de Kamer nu niet uit. Ook zeggen het de Kamerleden niet. Maar de Minister, die de Kamer kent, weet, dat alleen op die manier met de Kamer is te handelen. Te Halfweg, Zutphen, Wijhe, Sneek. Gro ningen, Deventer, Winschoten, Nijmegen, Drach ten, Hengelo en Alkmaar werden op de meetings door vele sprekers redevoeringen gehouden aan den acht-urigen arbeid gewijd. Overal ging het ordeljjk en rustig toe behalve te Zutphen, waar de socialisten, niettegenstaande het verboden was, een optocht trachtten te hou den. De politie ontnam de vaandels en was ge noodzaakt van stok en sabel gebruik te maken. Dezer dagen werd te Arnhem door eene commissie van drie controleurs der directe be lastingen een examen afgenomen van sollicitanten naar de betrekking van commies der belastingen, waarvoor zich bij 50 vacatu-es ongeveer 400 sollicitanten opdeden. Bij een keuring bleek dat 48 pet. dier sollicitanten physiek ongeschikt be vonden werden, zoodat een van de vier slechts eene kans ten deel viel. Omtrent de goedkoopte der aardappelen worden curieuse staaltjes vermeld. Op de Bredasche markt werd dezer dagen een mud aardappelen voor 4 eieren verkocht en op den Terheydschen weg nabij die stad betaalde men deze week een scharenslijper voor het slijpen eener schaar eveneens met een mud aardappelen. De concierge van het Czaar Peterhuisje, te Zaandam, de weduwe van Houten-Bertelman, vierde de vorige week den dag, dat zij voor 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. Da gezant en de vice-consul van Rusland vereerden haar dien dag met een bezoek. De heer H. te Nijmegen ging Woensdag jl. per velocipède, die bij voor proef in gebruik had, naar de St. Annalaan en zette het voertuig bij het werk, dat hij ging bezichtigen, tegen een boom. Een net gekleed heerschap, met jockeypet op, ziet zulks en de velocipède ter hand nemende, aanvankelijk om te probeeren, of er onraad kwam, stapt hij er op. snelt heen en is tot heden niet weergekeerd. De heer H., niet weinig ontstemd over het missen van het rijwiel, kon van zijne onderhoorigen slechts vernemen, dat de zaak zich zoo had toegedragen zij meenden, dat een vriend van hun patroon een aardigheid voorhad. De politie is natuurlijk met deze grap in kennis gesteld. Zaterdag had te Apeldoorn een ongeval plaats. Eenige kinderen speelden aan den As- seltschenweg in een gat, waaruit grint was ge graven. Onverwachts stortte het gat dicht en Inn d» kinderen onder het zand bedolven met kkig gevolg, dat een öjarig kind van ligen tijd later levenloos uit het zand aid. N. v. d. D. heeft over het afgeloopen etto-winst gemaakt van f 60,000. lUgdelijkheid van de Belgische methode iten, ondervond de heer P. Sterk te Fer- verkoopen van bundels vlas. Geroot one manier gold hel bundel f 1.60, ge- lelgische manier" gold het f 2.70. e te Leeuwarden gehouden jaarlijkscbe r van aandeelhouders der naamlooze lap „De coöperatieve handelsdrukkerij irden" is het dividend over 1892 be- pCt. Als aandeel in de winsten rente en genieten de werklieden f2710,82. van f663,21, die ten goede moesten i de algemeene winst werd bestemd storting van het te vormen pensioen- 1 de werklieden of om hun in andere me omstandigheden te hulp te komen. Bolswardsche Courant r Bil s STOUT Wat dorperheid is dit? onedele gemeente? Wat bitse nijd verteert het merg in uw gebeente Wat dolheid voert u aan, dat gij uw heeren hoont En met zoo valse h een munt uw trouwste vaders loont?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1