NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAR D EN WONSER ADEEE 2- De Vermogensbelasting. Twee e n dertigste Jaargang. 1893. No. 20. DONDERDAG 18 MEI. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR Slot volgt. INGEZONDEN. f 4000 A. Li. C. Uw getrouwe lezer. 2e. 3e. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I). E. E. f 6000 - 5000 maar ning 19en dezer moeder te ver- ru- laste XXXXXXXXX XXXXXXX X aan eene leveraandoening, die hem zijne kamer te houden. De Koning van Servië zal den eene ontmoeting hebben met zijne Kladowa. De Times zegt, dat het aanhoudende droge weder der laatste elf weken den volslagen onder gang van vele boeren in Engeland tengevolge zal hebben. De gemeenteraad van Rome heeft een cre- diet van een half millioen lire voor de Nationale Tentoonstelling van 1895 bewilligd. Volgens de Gaulois loopt te Parijs het ge rucht, dat de koningin van Engeland afstand zou willen doen van den troon. Alleen de naaste om geving der koningin moet dit plan bekend zijn. Het besluit moet genomen zijn, omdat de ge zondheid der koningin niet is, zooals zij wenscbe- lijk kon zijn, terwijl ook de ernstige toestand van Europa van invloed is geweest. De Duitsche Regeering heeft reeds de natio- naal-liberalen gerustgesteld omtrent de legerwet door de verklaring, dat de Regeering niet voor nemens is eene reactionaire politiek te volgen; nu heeft Kanselier Caprivi eene mededeeling ge zonden aan de Kreuz-Zeitung, waarin op hun beurt de conservatieven worden gerustgesteld. Blijkbaar is het doel der Regeering voor de verkiezingen geen ander wachtwoord uit te geven dan de legerwet en wil zij in geen geval haar toekomstige politiek nu reeds zoo omschrijven, dat de oppositie daardoor gelegenheid zou ver krijgen tot nieuwe aanvallen. Door deze taktiek hoopt Caprivi steun te vinden bij alle elementen, die een mogelijken terugkeer van Bismarck tot eiken prijs willen vermijden. De President der Fransche Republiek lijdt aan eene leveraandoening, die hem noodzaakt Het gemeentebestuur van Oost-Stellingwerf heeft, wegens de droogte, de vergunning tot veenbranden ingetrokken. Zou het niet mogelijk zijn, dat die vergunning nooit meer verleend werd Eiken zomer wordt een groot deel van ons land „onder rook44 gezet. Voor hen, die zwakke ademhalingswerktuigen hebben, is dit nadeelig, voor ieder ander hoogst onaangenaam. Moet het, dan zal men zich behoo- reu te onderwerpen, maar is die bewerking zon der schade te vermijden, dan ware het wel wen- schelijk dat zij verboden werd. De candidatuur van jhr. Hartsen te Bever wijk zal, als het gezag van de Standaard invloed uitoefent, niet op den steun der anti-revolutio- nairen kunnen rekenen. De Standaard gaat zelfs zóóver om hare partij aan te raden, bij even- tueele herstemming, liever hunne stem uit te brengen op een lioeraal dan op dezeu versteen den conservatief. Behalve de reeds genoemde candidaten is thans te Beverwijk ook opgetreden mr. G. J. Grashuis, lector aan de Leidsche universiteit in de Soen- daneesche taal. Hij noemt zich een voorstander van het verjongd Thorbeckianisme. Het oude slot Tjessens te Holwerd (Fr.), dat honderden jaron werd bewoond door de aanzien lijke friesche familie van Harinxma thoe Slooten, zal nu afgebroken worden, zoodat een der laat ste oul-adelijke buitenplaatsen in Friesland spoe dig tot het verledene zal belmoren. tige, sedert het tijdstip der balans aan de onder neming zijn toegevoegd of onttrokken. De laatste balans, waarnaar het vermogen wordt opgegeven, moet den staat van zaken aanwijzen of een tijdstip ten vroegste uit het afgeloopen belastingjaar. moeten worden aangegeven op het 20 voud van het bedrag of de geldwaarde der jaarlijksche ont vangsten. I). Effecten, daaronder begrepen inschrijvingen in grootboeken van Nationale en Buitenlandsche Staatschuld, aandeelbewijzen, en obligatiën ook die welke in den vorm van certificaten of rece- pissen zijn opgemaakt. Deze moeten door den aangever worden geschat op hunne geldswaarde naar de laatst bekende gegevens. E. Hypothecaire en andere schuldvorderingen ten bate van den belastingplichtige moeten alle onder het vermogen worden begrepen. Het is onverschillig welke hun aard ot oorsprong zij. De uit eenig beroep of bedrjjf voortgesproten pretentiën die iemand volgens zijne boeken heeft, evenzeer als die, welke uit geldleening zijn ontstaan. De opeischbare zoowel als de nog niet-opeischbare. Nog niet verdiende loonen, nog loopende renten, huren en pachten behooren nog niet tot reeds be staande vorderingen zij behoeven alzoo niet onder het vermogen te worden begrepen. I )e reeds vor derbare loonen en de reeds verschenen renten, huren en pachten moeten echter worden aangege ven. De vorderingen, die dadelijk opeischbaar zijn, benevens die, welke nog niet vorderbaar zijn, doch waarvan rente moet worden betaald, worden aangegeven op het bedrag van het kapitaal, dat is, de verschuldigde som zonder de loopende ren te. Indien echter de vordering niet volkomen so lide is, dan kan de aangever de waarde der vor dering begrooten. B. v. Een winkelier of fabri kant heeft in zijn boek op 1 Mei vorderingen staan tot een bedrag van f 20.000. Hij rekent die volle som niet tot zijn vermogen. In de eerste plaats vraagt hij hoeveel door wanbetaling niet zal binnenkomen. Stel f 1.000. Blijft f 19.000. Daarna vraagt hij zich af omstreeks welken tijd de verschillende goede posten zullen worden be taald. Voor het uitstel, dat de debiteuren nemen, al hebben zij er ook geen recht op, trekt hij ren te af, zoodat ten slotte de ƒ20.000 gereduceerd wordt tot b. v. ƒ18.200. F. Alle overige zaken worden door den aan gever geschat naar hare geldswaarde in verband met hare bestemming of het doel, waarvoor zij dienen. De som waarvoor men ze zou verzeke ren, indien zij op dit oogenblik verzekerd moes ten worden, wijst gewoonlijk deze waarde aan. Hieronder vallen o. a. Schepen, vaartuigen en schuiten met toebehoo- ren. Vaste en losse werktuigen en gereedschappen in fabrieken en werkplaatsen. Hunne waarde is niet in aanmerking genomen bij het vaststellen van de belastbare opbrengst, waarnaar de waarde der gebouwsn kan worden aangegeven en daar om moeten zij afzonderlijk in rekening worden gebracht. Paarden en voertuigen, tot welke doeleinden ook gebezigd. Vee en voorwerpen van het land bouwbedrijf. De te velde staande gewassen be hoeven niet onder het vermogen te worden be grepen. Mijnheer de Redacteur! Mag ik voor onderstaande een klein plaatsje in Uw blad vragen Bij het tegenwoordig gebrek aan regenwater, dat bij langdurige droogte steeds schaarscher wordt, zie ik telkens voorbij mijne ramen heele bezendingen tonnen en vaten, gevuld met vijver water, in pramen of wagens enz. de stad ten verkoop invoeren. Dit water wordt niet alleen tot wasschen euz. gebruikt, neen, een massa menschen bereiden er hun eten in, ja drinken ’t zelfs ongefiltreerd. Mij dunkt dat dit schadelijk moet zijn voor de gezondheid. Telken jare bij wat droge zomers staan wij hier in onze goede stad Bolsward voor dit feit, bij gebrek aan regenwater wordt vijverwater bij een massa menschen drinkwater. Zou ’t nu niet wenschelijk zijn, dat, wie dan ook hiervoor moet zorgen, de vijver altijd in zoo’n staat wordt gehouden dat ’t water er uit niet schadelijk is voor de gezond heid Dat er bijv, geen vleesch voor honden bestemd, in wordt gewasschen, of andere dingen in gebeuren wat ’t water bederft. Zou er bijv, van gemeentewege geen eenvoudige filtreer bij geplaatst kunnen worden U M. de R. dankzeggende voor de plaatsing, blijf ik gaarne Vervolg. III. Hoe moet men zijn vermogen schatten? Men onderscheide het vermogen, hetwelk men in eigendom heeft, van dat, waarvan men alleen het vruchtgenot heeft. Gesteld iemand bezit zelf 6000, zijne vrouw ƒ5000, en de minderjarige kinderen onder 20 jaar bezitten te zamen t 4000. Bovendien heeft die persoon (bijv, door een erfenis) het vruchtgebruik van 1000 in landerijen, effecten, inschrijving op het Grootboek of andere zaken. Dan is hij be lastingplichtig wegens zijn eigen vermogen wegens dat zijner vrouw wegens dit der kinderen en dat, waarvan hij boven dien vruchtgebruik heeft hiervan Een bijna ongeloofelijke mededeeling komt ons ter ooren, maar van eene zijde die alle ver trouwen verdient. In een onzer garnizoenen zou den namelijk door den overste, optredende bij ontstentenis van den kommandant, aan de tweede luitenants de vragen zijn gericht, die zij op hun woord van eer naar waarheid moesten beant woordenlo of hunne ouders nog leefden 2o of zij de officieren een vermogen van meer dan dertien duizend gulden bezaten. Dit cijfer zou doen vermoeden, dat de vragen in verband stonden met de vermogensbelasting, maar eenige opheldering ontvingen de officieren daaromtrent niet. Ook wij zouden vruchteloos daarnaar zoeken, daar de vermogensbelasting eene zaak is tusschen den fiscus en den belastingplich tige, waar de militaire hiërarchie geheel buiten staat, terwijl eene opgave omtrent het fortuin dat men bezit, op die wijze verkregen, voor de betrokken ambtenaren met den aanslag belast, geenerlei waarde heeft. Arnh. Crt. In het Nbl. v. Ned. wordt met zekere ver ontwaardiging gewag gemaakt van de hand- en spandiensten, die nog op de Veluwe, met name onder Putten bestaan. Cornelia die er over klaagt, hangt een roerend tafereel op van brave, eerlijke, maar arme daglooners, vaders en echtgenooten, die de „dupe van de historie14 zijn, en in plaats van ’s avonds 80 cents thuis te brengen, een schade hadden van f 1.60, omdat er zelfs geen kommetje koffie was om hen te verkwikken. Neemt men in aanmerking dat iedereen ge bruik maakt en dus voordeel heeft van de wegen, die op deze wijze worden onderhouden, dan is het toch zoo erg niet dat allen aan dat onder houd bijdragen, de een door geld, de ander door arbeid en schijnt het wat middelseuwsch, dat nog heerendiensten werden verstrekt. Zoo vreeselijk is het toch niet, dat iedereen wat geeft voor eene zaak, waarvan iedereen gelijk nut heeft. Dat zij, die de hand- en spandiensten verrichten, niet te veel geven, blijkt uit hetgeen Cornells opmerkt omtrent de traagheid waarmede wordt gearbeid. Als eene zeldzaamheid wordt aan het Nieuws medegedeeld, dat in eene plattelandsgemeente in het hartje van Noord-Holland de burgemeester dier gemeente tevens het ambt vervult van voor zanger bij de Nederl. Herv. gemeente. Mevrouw T., te Balk, die oogenschijnlijk gezond aan tafel ging, zakte plotseling ineen en was een lijk. Omtrent ongeregeldheden, te Oranjedorp in Drenthe voorgevallen, kan het volgende worden medegedeeldDaar er veel overjarige turf te velde staat, hebben de verveners voor de arbei ders dit jaar veel minder werk dan anders. Toch kwamen als alle jaren, weder arbeiders van elders, bijv, van Smilde, Hoogeveen enz., om een deel van het werk voor zich te vragen. Ofschoon het wel te voorzien was, dat de vaste, in de kolo niën wonende werklieden wel af konden wat er te doen viel, werden toch door sommige verve ners eenige van deze hier niet thuisbehoorende arbeiders in het werk genomen. Door eenige verveners nu werd aan deze vreemde werklieden reeds gedaan gegeven. Zoo geschiedde zulks Zaterdag j.l. door de heeren van der Tuuk en Jorissen. De afgedankte gravers waren deels van andere, oudere koloniën, deels van het aangrenzende Nieuw-Dordrecht. Voor een groot deel legden zij zich niet rustig bij de zaak neer. Maandag toch trokken velen in optocht, met een hoorn bij zich, waarop geblazen werd, de veenderij door, om de vaste, nog werkende mannnen den arbeid te doen staken. Aan de op andere veenderijen werkenden stoorde men zich niet. Inmiddels brand de circa 30 dagwerk turf af. Van verschillende zijden daagde politie en maréchaussée op. Zoo doende ging alles tamelijk rustig toe, on toen, aan het eind van den dag, de vreemde arbeiders vertrokken, was het gevaar voor verdere onge regeldheden geweken. Het vuur is gebluscht. Nog steeds d>et het watergebrek zich in Noord-Holland gevoelen. Het bestuur van Groo- tebroek c. a. heeft bij de directie der Hollandsche Spoorweg-maatschappij een waggon duinwater aaugevraagd om in de behoefte aan goed drink water te voorzien. In de Streek doen zich hier en daar eenige gevallen voor van hevigen buik loop, zeer waarschijnlijk een gevolg van het ge bruik van schadelijk drinkwater, waarvoor thans slootwater zeer dikwijls dienst doet. Te Sneek heerscht eveneens nijpend gebrek. Men schrijft vandaar„Den onhoudbaren toestand te schetsen, waarin we hier verkeeren, nu de regenbakken bijna alle hun vocht kwijt zijn nu het grachtwater voor het wasschen ook onge schikt wordt, daartoe is bijna geene pen in staat. Wie nog regenwater hebben te missen, kunnen 5 a 6 cts. per emmer bedingen, een som, die hier nooit voor zoo’n bagatel water is botaald. Zelfs ons putwater, dat anders alleen dienst doet bij het schrobben, is reeds geld waard voor de beste qualiteit, niet helder natuurlijk, maar licht geel, besteedt men gaarne 2 cts. per gang. Vrijdagnamiddag verdronk te lerseke een 2*/2-jarig knaapje van den schipper J. de R. Het ventje was, zonder medeweten zijner moeder, naar de haven gegaan, om zijn vader, die werk zaam op de lerseke oesterbank was, op te wach ten, en was ongemerkt te water geraakt. Toen de R. zijn schuit in de haven voerde, ontdekte hij een drijvend kind; weldra bleek het, dat het zyu zoontje was. Ha n dels voorraden. Grondstoffen voor fabrieken enz. Hebben zij reeds eenige bewerking ondergaan, dan zal bij de schatting daarmede rekening moet worden gehou den. Heerlijke jachtrechten en al wat verder hiervoor niet is opgenoemd. De verkoopwaarde zal in den regel de beste maatstaf bij de schatting zijn. Echter vrage de handelaar zich af, hoeveel een handelaar als hij, contant kan besteden voor een voorraad als de zijne. Voor den winkelier, evenmin als voor den fabrikant of handelaar, is het de vraag, welk bedrag hij in den loop des tijds voor zijn voorraad zou kunnen verkrijgen door verkoop bij gedeelten. Want dat bedrag, al trekt men er eene som af om rente, verlies en voor kosten, wordt niet verkregen enkel als équivalent van het goed tevens als loon van den arbeid, de inspan- om afnemers te vinden. Het bedrag van het vermogen naar de aangegevene regelen berekend, kan vermin derd worden met het bedrag van alle schuldvorderingen ten van den belastingplichtige, onverschillig welke hun aard of oorsprong is, of zij al dan niet opeischbaar zijn. b. het twintigvoud van het jaarlijksch bedrag der verschuldigde lijfrenten, pensioenen en geves tigde of altijddurende renten. Verschuldigde uitkeeringen waartoe men ver plicht is jegens bloedverwanten, tot welker vol doening men zou kunnen worden gedwongen, staan hier mede gelijk, doch niet de op ouders rusten de verplichting om hunne minderjarige kinderen te onderhouden of de vrijwillige uitkeeringen aan gehuwde kinderen. Niets mag worden afgetrokken wegens de te betalen premiën of bijdragen voor levensverzekering of voor verzekering van pensioen of lijfrente. Daarentegen gelden polissen van levensverzekering niet als vermogen. Het belastingjaar begint op den Isten Mei. Het vermogen moet daarom door hen, die op dat tijd stip hier te lande metterwoon gevestigd zijn, wor den aangegeven naar den toestand, waarin het zich op dien dag bevindt. Kooplieden en indus- trieëlen die gewoon zijn om hunne balans op een ander tijdstip dan den Isten Mei op te maken, kunnen hun vermogen schatten naar de laatste door of namens hun goedgekeurle balans. Het door die balans aangewezen kapitaal saldo moet echter worden vermeerderd of verminderd I met de kapitalen, welke door deu belastingplich- - 1000 - 4000 4/5 gedeelte 5000 totaal 15000 De regelen, waarnaar de waarde van het mogen wordt bepaald, zijn verdeeld over 6 brieken Onroerende goederen, die men schatten mag naar hunne belastbare opbrengst. Onroerende goederen, die men naar hunne verkoopwaarde moet schatten. Tienden, grondrenten, gevestigde of altijd durende renten en uitkeeringen uit pol- derk assen. Effecten. Hypothecaire en andere schuldvorderingen. Alle overige zaken. Zij gelden als volgt: A. De wet geeft den aangever de keuze tus schen tweeërlei bepaling der waarde. Men kan namelijk de waarde berekenen door vermenigvul diging van de belastbare opbrengst, in de aanslag biljetten voor de grondbelasting uitgedrukt, met een straks te noemen cijfer (15 of 20); of wel men kan de goederen schatten naar hunne verkoop waarde. Doch men moet voor al zijne onroerende goederen, met uitzondering van B dezelfde keuze doen uit deze beide wijzen van waardebe paling. Met andere woorden: het is niet geoor loofd eenige dezer goederen naar hunne belastbare opbrengst en van de overige de verkoopwaarde te schatten. Wil men de waarde der onroerende goe deren door vermenigvuldiging van de belastbare opbrengst bepalen dan kan men die opbrengst (voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen afzonderlijk) eerst nog verminderen: met de Rijks-grondbelasting en de daarvan geheven opcenten over het loopende jaar, zooals die uit het aanslagbiljet voor de grondbelasting blijken met de polder- en waterschapslasten, voor zoover deze de som te bqven gaat welke bij de regeling der belastbare op brengst is afgetrokken; met het bedrag of de geldswaarde der jaar lijksche uitkeeringen ter zake van opstal, erfpacht, beklemming of andere vaste huur of pacht, tienden, grondrente of andere op de goederen gevestigde schuld plichtigheid. Nadat men het bedrag dér belastbare opbrengst aldus verminderd heeft, vermenigvuldigt men het restant aldus voor de gebouwde eigendommen met 15, voor de ongebouwde eigendommen met 20 het totaal der beide uitkomsten wordt als de waarde der goederen aangemerkt. Bijv., een huis is pas gekocht voor 50.000. De belastbare opbrengst te zien uit het aanslagbiljet voor de grondbelas ting is 2500. De grondbelasting met provinciale en gemeenteopcenten is ƒ235. Er wordt een grond rente betaald zuiver bedragende 15. Als waarde komt voor de vermogensbelasting niet in aanmer king de betaalde som van ƒ50.000 doch 15X2250 f 33.750. Verkiest de aangever al zijne onroerende goe deren naar hunne verkoopwaarde te schatten, dan houde hij in het oog, dat onder verkoopwaarde wordt verstaan de som, die hij bij verkoop op de gebruikelijke wijze en voorwaarden voor het goed zou kunnen bedingen. De prijs, die voor nabu rige goederen van gelijken of daarmede het meest overeenkomenden aard is bedongen, geeft den maatstaf aan, waarnaar de verkoopwaarde moet worden geschat, wanneer althans met de lasten, uitkeeringen enz. wordt rekening gehouden, zoo als de wet dit toelaat. B. Sommige onroerende goederen, die men naar hunne verkoopwaarde altijd moet schatten, zijn a. bouwterreinen, die gronden, waarvan de ver koopwaarde niet afhangt van het nut, dat zij in hunne tegenwoordige toestand kunnen opleveren, maar van hunne ligging, die het waarschijnlijk maakt, dat zij zullen worden gebruikt om daarop woonhuizen óf andere gebouwen te stichten. b. Gebouwde en ongebouwde eigendommen, waarvan geheele of gedeeltelijke vrijdom van grondbelasting wordt genoten, wegens ontginning, droogmaking, bekading of bedijking. c. Ongebouwde eigendommen in veenpolders. d. Gebouwde eigendommen, waarvoor de be lastbare opbrengst wegens stichting, herbouw of verandering nog moet worden geregeld of op nieuw geregeld. e. Als zoodanig waarde hebbende venen, terpen, steengroeven en groeven van andere delfstoffen. Onroerende goederen buiten het rijk in Europa gelegen en rechten op die goederen ge vestigd. C. Tienden, grondrenten, gevestigde of altijd durende renten en uitkeeringen uit polderkassenx (voor de gebouwde le. Bolswardsclie Courant a.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1