NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSER ABEEL No. 21. Be Vermogensbelasting. 1893. BINNENLAND. BUITENLAND. VOOR het dier te schieten, maar het zoo mogelijk 1c- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. f 237.50 - 200.00 water i een f 31.25 De aanslag wordt nu f 112.50 met 25% van f 31.25 f 120.31. $XXXXXXXXX^KXXXXXXKX DONDERDAG 25 MEI. XXACXDCZrCXXCX I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Volgens de Figaro zal toch de Russische vloot nog dit jaar het bezoek van admiiaalGervais in 1891 aan Kronstadt beantwoorden. Het blad meldt, dat het pantserschip Czaar Nicolaas en de kruisers Pamya-Azovat en Nachi- moff eerlang de Baliische zee zullen verlaten. Uit Nieuw- York wordt het aanstaand vertrek van het Russisch oorlogsschip Admiraal Generaa’, I f 437,50 De belasting door eehtgenooten verschuldigd, wordt behalve in geval van scheiding van tafel en bed steeds naar het gezamenlijk be drag van beider vermogen berekend, al moest ook ieder hunner afzonderlijk aangifte doen. De Raad van Beroep vastgestelde of gehandhaafde inspecteur der registratie regelt den aanslag in de belasting. Acht hij, daartoe nadere toelichting van de aangifte noodig, dan kan hij den aangever daartoe in de gelegenheid stellen. Hij, die geen aangifte heeft gedaan, wordt door den inspecteur ambtshalve aangeslagen. Hij, die aangifte deed, wordt in overeenstemming met die aangifte aan geslagen, indien er bij den inspecteur geene be denking tegen de aangifte bestaat. De inspecteur is echter bevoegd om, indien de aangifte hem te laag voorkomt, den aanslag te bepalen, naar een hooger bedrag van vermogen, dan aangegeven is. De aanslag in de belasting wordt den belasting plichtige medegedeeld bij eene uitnoodiging tot betaling, welke hen gesloten wordt toegezonden door den ontvanger der successierechten. Wanneer en op welke wijze kan men zijne be zwaren tegen den aanslag doen gelden Hij, die aangifte deed, kan, indien zijn aanslag hooger is gesteld dan zijne aangifte, zijne bezwa ren tegen dien aanslag zelf, of door een gemach tigde bij den inspecteur, die den aanslag bepaalde, inleveren. Dit bezwaarschrift wordt binnen 30 dagen na de aanteekening van de uitnoodiging tot betaling aan den inspecteur of den ontvanger Het door den heer van Karnebeek op artikel 1b der bedrijfsbelasting ingediend amendement zal, indien het aangenomen wordt, niet geven water mede beoogd wordt. Beter ware ’t te bepalen, dat coöperatieve en andere vereenigingen belastbaar zijn voor zoover haar werkkring zich niet be paalt tot hare leden, in plaats vanwier werk kring enz. Werd het amendement, zooals het voorge dragen is, aangenomen, dan zou bijvoorbeeld de coöperatieve vereeniging, die ook aan niet-leden verkoopt, voor al hare zoogenaamde „winsten" belastingplichtig worden. De vereeniging, die zich hieraan onttrekken wil, verlaagt nu hare prijzen aldus dat die „winst" zoogoed als ver dwijnt, maar daardoor mist zij voor een deel haar doel, en bovendien wordt de concurrentie met de gewone winkeliers oneindig veel scherper en doo delijker. Laat men haar echter alleen betalen wegens de winsten op het debiet aan niet-leden met gewone winkelprijzen behaald en dat die winsten en als zoodanig belastplichtig zijn, ontkent niemand dan verdwijnt het gegronde bezwaar van de coöperatoren, en kunnen de con- curreerende winkeliers niet beweren, dat deze een onrechtmatig privilegie genieten. Dit is onder de patentwet ook wel het geval niet, maar het wordt beweerd. Een dame in den Haag, die onlangs verhuisde, verkocht, zooals het meer gebruikelijk is, aan de nieuwe bewoonster een en ander, ter waarde van ongeveer f 40. Eenige malen stuurde zij iemand om het geld, maar deze werd door de juffrouw weggezonden met de boodschap, dat de dame zelf moest komen. Deze gaf hieraan eindelijk gehoor. De juffrouw was niet ongenegen te betalen, en vroeg of mevrouw een bankje kon wisselen. Daar dit niet het geval was, ging ze naar boven om ’t geld te halen de dame zou inmiddels bij de deur wachten en nam de quitantie mee. Het wachten duurde vrij langmaar eindelijk kwam de juffrouw van boven en zei: „Hé, waar wacht u nog op U heeft immers het geld en wij hebben de quitantieHiermede kon de be drogene heengaan, ondanks alle protest. Zij heeft de hulp der politie ingeroepen. Uit Utrecht meldt men aan het N. o. d. D. De gevangenneming van den directeur en van den boekhouder der Bank van Leening heeft hier groote sensatie verwekt, vooral nu moet gebleken zijn, dat van de ruim 30,000 panden niet minder dan ruim 20,000 ontbraken, zoodat vermoedelijk een kapitaal van meer dan f 100,000 verduisterd is. Wij kennen den toestand der gemeentelijke administratie te Utrecht niet, maar waarschijnlijk zal daar toch ook wel op de Bank van Leening van overheidswege toezicht worden gehouden. Dit blijkt trouwens uit de benoeming van een commissaris, die aan de orde gesteld was, maar verdaagd werd. Wanneer nu zulk een bedrag wordt zoek gemaakt en, naar men zegt, zulk een groot aantal panden niet meer voorhanden zijn, dan moet men tot de onderstelling komen, dat dit toezicht niet behoorlijk wordt uitgeoefend. Worden ook te Utrecht niet na zekeren tijd de panden, welke niet zijn ingelost, verkocht? Geschiedt dit ook maar zonder controle Arnh. Ct. De struisvogel, die voor acht dagen te ’s-Graveland ontsnapte en zich eenige dagen in het Baarnsche Bosch ophield, werd daarna in den Eempolder onder Bunschoten gezien. De eigenaar, de heer Blauw, heeft verzocht niet op Door wie, op welke wijze en wanneer moet aan gifte van het vermogen worden gedaan Ieder, die een biljet van aangifte ontvangt, is tot invulling en opzending verplicht, onverschil lig of hij meer of minder dan f 13000 bezit. Zij, die een vermogen van minder dan 13000 hebben, kunnen volstaan met dit op het hun toegezonden biljet te vermelden en te onderteekenen. Het biljet, van die onderteekende verklaring voorzien, zal dan, zonder verdere invulling, als aangifte gelden. Zij, die geen biljet ontvangen en wier vermogen f 13000 of meer bedraagt, moeten een biljet aan vragen op een van de kantoren der registratie of successierechten of op de secretarie der gemeente. De invulling is eenvoudig, wanneer verwezen wordt naar de laatste balansin andere gevallen moeten bijzonderheden worden opgegeven, n 1. zooveel als gevraagd worden in het formulier. Van de onroerende goederen hier te lande be hoeft geene specificatie te worden gegeven. Ook de sommen afgetrokken van de belastbare opbrengst worden niet vermeld, men geve alleen op de totale waarden der goederen. Alle effecten worden, zonder eenige specificatie van soort of iets derge lijks, in ééne som getaxeerd, zonder eenige ver melding naar welke gegevens de taxatie plaats had. Andere schuldvorderingen, niet tot de effec ten behoorende, moeten onder eenige rubrieken vermeld worden. De schulden worden in twee rubrieken verdeeld, n.l. het twintig voud van uit- keeringen en 2e alle andere schulden. Het bedrag wordt voor elke rubriek opgegeven zonder eenige vermelding van den aard, de oorzaak of den oor sprong der schulden of uitkeeringen. De toezending van de ingevulde en ondertee kende aangifte moet geschieden binnen twintig dagen nadat het biljet is uitgereikt, hetzij door het kosteloos aangeteekend per post te adresseeren aan den ontvanger der successierechten of den inspecteur, of het te bezorgen in een der gesloten bussen, die tot ontvangst der biljetten zijn geplaatst in de kantoren der registratie en in de secretarie van een der gemeenten, vermeld in de lijst, die bij het aangiftebiljet is gevoegd. Door bijzondere omstandigheden kan op zijn mondeling of schriftelijk verzoek de termijn van twintig dagen door den inspecteur worden verlengd. Zij, die hoewel belastingplichtig, geen biljet hebben ontvangen, zijn verplicht het aangevraagde biljet, op de gewone wijze ingevuld en onder- teekend in te leveren voor den 15 Juni. Hoeveel bedraagt de belasting en hoe geschiedt de aanslag Indien de waarde van het vermogen minder bedraagt dan 13000, is geen belasting verschuldigd. Is zij 13.000 of meer, doch minder dan 14.000 dan is verschuldigd f 2.00. Is zij f 14.000 doch minder dan ƒ15.000 ƒ4.00. Is zij 15.000 of meer, doch niet meer dan f 200.000, dan begint men met het cijfer terug te brengen tot een ronde som, b.v. f 16.200 wordt 16.000, ƒ20.800 wordt ƒ20.000, daarna trekt men 10.000 af en berekent eindelijk over het restant 1.25 per 1000, dus de belastbare opbrengst van 16.200 is 16.000—10.000) X ƒ1.25 ƒ7.50. van 200.000. 200.000—10.000) X 1.25 237.50. Is het vermogen grooter dan 200.000, dan maakt men er eerst weder eene ronde som van, door verwaarloozing van wat minder dan ƒ1000 is, en is een vast bedrag van f 237.50 verschul digd, benevens 2 00 van elke geheele som van 1000, waarmede de waarde van het vermogen het bedrag van 200.000 te boven gaat. Een vermogen ter waarde van 300.000 is dus verschuldigd vast recht 300.000-200.000) X 2 waarvan de vlag van admiraal Kaznakoflf wappert, aangekondigd. Deze schepen zullen op een nader te bepalen punt zich vereenigen, om gezamenlijk eén der Fransche havens aan te doen. Men vermoedt, dat dit Brest wezen zal, waarschijnlijk omstreeks den tijd, dat President Carnot opzijn reis naar Bretagne daar vertoeven zal. De Brusselsche burgemeester Buis wil aan den gemeenteraad de plannen voorleggen voor een ondersteuningsfonds voor werkloozen, in den trant zooals dit in het Zwitsersche kanton Bern bestaat. De kas zal worden beheerd door een bestuur van twee werkgevers, twee arbeiders en drie ge meenteraadsleden. Bijdragen zullen worden ge heven van de ondernemers en van de werklieden (40 centimes per maand), terwijl van gemeentewege een subsidie zal worden verstrekt en ook gerekend wordt op giften van particulieren. De uitkeering zal bestaan in een daggeld van fr. 1 voor onge- huwden en van fr. 1,50 voor gehuwden des winters kunnen die uitkeeringen worden ver hoogd. De vraag of er mogelijkheid zou bestaan om bij de onthulling van het gedenkteeken te Görlitz eene ontmoeting tusschen den Keizer en prins Bismarck te bewerken, blijkt zoo meldt de Zukunft reeds beslist te zijn geweest eer de daarop betrekking hebbende brief van Prins Albrecht van Pruisen werd openbaar gemaakt. De leden van het regeeringscomité te Görlitz maken nu volstrekt geen geheim ervan, dat zij na een duidelijk, maar niet bindend antwoord uit de hofkringen toch prins Bismarck tot het feest hebben uitgenoodigd, en hij toen op hoffe lijke wijze er voor heeft bedankt. Te Huil is de orde nog niet geheel hersteld, al heet het dat de werkstakers en de reeders het nu eens zijn. Welke nadeelen zijn aan het nalaten van aan gifte verbonden Hij die aangifte deed en wiens aanslag hooger is gesteld, kan bezwaren indienen bij den ont vanger of inspecteur. Die geen aangifte doet, wordt door den inspecteur ambtshalve aangeslagen, en kan alleen in beroep komen bij den Raad van Beroep uiterlijk 30 dagen na de uitnoodiging tot betaling. Deze aanslag wordt door den Raad niet verminderd, tenzij de aangeslagene hebbe aan getoond dat deze te hoog is, terwijl de aanslag bij den Baad vastgesteld of gehandhaafd in elk geval wordt verhoogd met 25 van het volle bedrag van den aanslag. In welke bijzondere gevallen kan ontheffing van verschuldigde belasting worden verleend Aan hem, die in den loop van het belastingjaar het Rijk metterwoon verlaat, wordt op zijn ver zoekschrift ontheffing verleend voor zooveel twaalf de gedeelten van zijn aanslag, als het aantal geheele maanden van het jaar beloopt, die tijdens zijn ver trek nog niet verstreken zijn. Het overlijden van den belastingplichtige in den loop van het belas tingjaar levert geen grond op voor ontheffing van belasting. De erfgenamen en legatarissen worden echter voor hetgeen hun ten deel viel, in het loopende jaar niet verhoogd. Aan hem, die aangeslagen is wegens een vruchtgenot, dat in den loop van het belastingjaar eindigt, wordt ontheffing ver leend van zooveel geheele maanden als bij het indienen van het verzoekschrift nog niet verstre ken zijn. Herstel van vergissingen ten nadeele van be lastingplichtigen, hetzij die begaan mochten zijn dooi den aangever of door den inspecteur, kan in den loop van het belastingjaar plaats hebben, door eene ontheffing van belasting te verleenen door den inspecteur, na de daartoe benoodigde admini stratieve machtiging. Niet voor hen, die geene aangifte hebben gedaan. In bijzondere gevallen van dwaling of onwillig verzuim kan door de Koningin, kwijtschelding, vermindering of teruggave van de hoofdsom der belasting en van de verhooging der door den der successierechten opgezonden, terwijl het ver langen kan worden te kennen gegeven door den inspecteur of den ontvanger in persoon nopens zijne bezwaren te worden gehoord. De inspecteur doet uitspraak op het bezwaar schrift en zendt deze aan den aangeslagene, die hiertegen in beroep kan komen bij den Raad van beroep wiens standplaats op de uitnoodiging tot betaling is vermeld. Dit bezwaarschrift moet wor den ingediend 30 dagen, na de aanteekening of de uitreiking van des inspecteurs uitspraak, welke moet worden overgelegd. Het wordt gezonden aan den Voorzitter van den Raad of den ontvanger. De aangeslagene en de inspecteur worden door den Voorzitter van den Raad opgeroepen ten minste vijf dagen vóór de vergadering, waarin de zaak zal worden behandeld, ook kan hij schriftelijke toelichting van zijn bezwaarschrift aan den Raad overleggen. Indien de Raad twijfelt aan de juist heid der aangifte en de aangeslagene bij deze vol hardt, kan de Raad deze bij eene verklaring verzoeken te bevestigen. Van deze hande ling wordt proces-verbaal opgemaakt en door den aangever onderteekend. Indien hij weigert de verklaring af te leggen, wordt de aanslag gehand haafd. Op het persoonlijk of door een bizonder daar toe gemachtigde opzettelijk afleggen eener valsche verklaring is de straf bepaald bij Art. 207 eerste en laatste lid, Wetboek van Strafrecht, van toe passing. De uitspraak van den Raad wordt aan den belanghebbende toegezonden, en geene kosten voor de behandeling van zijne bezwaarschriften in rekening gebracht, doch indien de aangifte te laag is gedaan, de door den Raad vastgestelde of gehandhaafde aanslag met 25 van het ver hoogde vermeerderd. B.v. Aangegeven is een vermogen van 75.000 de Raad van Beroep bepaaldt het cijfer op 100.000 Van 100.000 is verschuldigd 112.50 Van 75.000 - 81.25 bedragen verleend worden. Wanneer en waar moet de belasting worden betaald? De aanslag in de belasting moet worden betaald ten kantore van den ontvanger der successierechten, door wien de uitnoodiging tot betaling is ver zonden, en wel de helft voor den eersten Novem ber, de tweede helft voor den eersten April van het belastingjaar. De betaling kan ook geschieden door middel van bijzondere daarvoor bestemde postwissels. Deze worden kosteloos verzonden voor aangeslagenen, wonende buiten de gemeente waar het ontvang kantoor is gevestigd. vend te vangen, iets wat zeer zeker gemakkelijker gezegd, dan gedaan is. Twee boeren, die Woensdag den vogel in den polder zagen, zijn aan den haal gegaan, niet wetende met welk „monster11 zij te doen hadden. Een vrouw te Laren vond, tot haar niet geringe verbazing, een ei van dezen struis, wat des te meer verbazing moet wekken, daar het rond wan delende exemplaar een mannetje is Tengevolge der gehechtheid aan de vormen, die in het Engelsche staatsrecht zulk een over wegende rol vervult, kan een tot pair benoemde Biitsche generaal vooreerst geen zitting krijgen in bet Hoogerhuis. Generaal Roberts, door de Koningin tot pair verheven terwijl hij in Indië was, kon het be wijs van die onderscheiding niet overleggen, omdat hij het in Indië had achtergelaten. Het schijnt dat er van dit document geen duplicaat mocht worden gemaakt, want de gene raal wordt niet toegelaten vóór dat hij het uit Indië heeft ontvangen. Ware het anders niet eenvoudiger als de Gracieus Queen nogmaals onder het formulier der benoeming haar naam zette? Het geval, waarin generaal Roberts verkeerde, herinnert ons aan hetgeen vele jaren geleden, volgens hetgeen destijds verhaald werd, aan een lid onzer Volksvertegenwoordiging overkomen is. Deze was in een verwijderd kiesdistrict geko zen en, in den Haag gekomen, werd van hem de overlegging zijner geloofsbrieven verlangd. Hij had ze thuis laten liggen en zeide, dat hij ze zou gaan halen. Men raadde hem naar huis te schrijven, dat ze hem de stukken zouden toezenden. Daartegen had hij groot bezwaar en ten slotte bekende hij, dat een brief niet zou baten, daar zijne vrouw niet lezen kon. Zondagmiddag ontlastte zich boven Enk- huizen een hevig onweder. De bliksem sloeg in den toren van de Zuiderkerk, zonder brand te veroorzaken. Een gedeelte van een der wijzer platen is zwart gebrand en gescheurd, zoodat de cijfers onzichtbaar geworden zijn. Uit Warmond wordt gemeld, dat uit een het station daar voorbij rijdenden, van Leiden komenden trein een steen werd geworpen, welke terecht kwam tegen het hoofd van den dienst doenden assistentchef, waardoor deze bewuste loos neerviel en gewond werd. De steen toch kwam, zooals te begrijpen is, met groote kracht aan. De geroepen geneesheer kan nog niet zeggen welke gevolgen de verwonding zal hebben, maar dat de gekwetste, die zijn arbeid weer verricht, nu en dan onpasselijk is, acht hij geen hoopvol teeken. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen zou hebben met eene wraakneming en wel van een conducteur. Men wordt daarin versterkt door het feit, dat de steen moet geworpen zijn uit den goederenwagen. Er wordt naar den schuldige gezocht. Zaterdag werd te Tilburg in een i nabij den Baars het lijk opgevischt van jongman, zekere van E., schoenmaker van be roep. Hei lijk werd op eene kar naar de ouder lijke woning gebracht. Morgen zou hij met zijn meisje ondertrouwd zijn. Voorzeker een groote teleurstelling voor haar; j.l. Maandag was zij nog met hem op het bal geweest der gilde „St. Crispijn.” Te Breda is een straatfiguur, eene vrouw, blinde Piet genaamd, overleden, die door niet minder dan 17 personën in een begrafenisfonds was gedaan. Dat zoovelen verlangden naar den dood van de arme vrouw, beeft zij gelukkig niet geweten. Ook Donderdag heeft het onweder op tal van plaatsen vernieling aangericht. Zoo o. a. te Oldenhave (nabij Meppel), waar drie koeien in de weide door den bliksem werden doodgeslagen. Te Heerde sloeg de bliksem in eene schuur be hoorende bij de woning van de wed. A. Van Velde. Ook de woning verbrandde. Een schirur en een hooiberg bij de boerderij van Aalt Frans te Elberg werden in een oogen- blik in de asch gelegd. Te Tubbergen sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer A. Schutte. Met twee daarin staande wagens en verderen inventaris brandde zij tot den grond af. Te Strijp bij Eindhoven sloeg de bliksem in bij den heer Smulders. Het huis werd vernield. Er kwamen 3 geiten in de vlammen om. Bij het onweder dat boven Brummen woedde, is de bliksem geslagen in de groote boerderij van de Wed. J. H. Wijers. Twee groote schuren, twee hooibergen en het geheele achterhuis vijn voor het grootste gedeelte vernield, terwijl het voorhuis en ééne schuur behouden zijn gebleven. Tien kalveren en tien varkens en een groote hoeveelheid hooi, stroo en koren zijn verbrand. Van den inboedel is veel gered. Alles, behalve het vee, was verzekerd. Een treurig ongeval is te Rotterdam gebeurd. Een tweejarig kind van den heer H., op de Glas haven, speelde met het gordijnkoord. Het ver warde zich daarin, met het noodlottig gevolg, dat de strik om den hals geraakte, waardoor het kind zich verworgde. Bij het opmaken van de rekening der Intern. Boekhandeltentoonstelling, het vorig jaar te Am sterdam gehouden, is gebleken, dat van de f 12000 subsidie, door de „Vereeniging t. b. v. d. belan gen des Boekhandels" toegestaan, slechts f 1774 is besteed, zoodat een saldo van f 10226 weer in de kas der Vereeniging is gestort. Bolswardsche Conran; SLOT.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1