NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WO NSE NADEEL I Uit de Raadszaal. 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 22. BUITENLAND. VOOR -1500.00 Samen f 7500.00 INGEZONDEN. f 1000.— B. de VRIES. f 2500 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 960.— 200 200.— 200.— 7675,— 6800 1150 450 1650 440,— 1500.— een f 5000.00 - 1000.00 DINSDAG 30 Mei 1893. $&X XKXX XDOOCJ XDX XC3OC XC XC XX s DONDERDAG 1 JUNI. g xxxxxxxxx 1800.— 800.— 500.— Bolsward, Mei 1893. - 500 - 400. - - 500.— - 500.— f 7500.— Voor jaarwedde van bankwerker drukwerken en bureaukosten verlies op exploitatiekosten onvoorziene uitgaven Samen De Fransche Senaat heeft het wetsontwerp tot liquidatie van de Panama-maatschappij aan genomen, alsmede dat tot verlenging van den termijn der petroleumbelasting. De Parijsche politie heeft bij de Porte Maillot te Parijs drie en twintig mannen en vrouwen van zeer verdacht allooi in hechtenis genomen. Een der vrouwen, 42 jaar oud, bleek de gescheiden echtgenoote te zijn van een voormalig voornaam koopman te Parijs. Zij had vroeger een inkomen van 25,000 tres., maar alles met wedden op de renbanen verspeeld. Om deze kosten te bestrijden is het Bestuur van oordeel, dat men zich moet wenden tot de Besturen van het Rijk en van de Provincie, met het verzoek, dat zij de oprichtingskosten voor hun ne rekening nemen, en wel zoodanig dat men van de Provincie vraagt f5000 en van het Rijk de rest dat de jaarlijksche exploitatiekosten moeten worden bestreden op dezelfde wijze als tot nu toe het geval geweest is, nl.door subsidiën van het Rijk, de Provincie, Gemeenten en Stichtingen, door contributiën van Leden en Begunstigers, en door de bijdragen der leerlingen in de kosten van het onderwijs. Men zou dan moeten trachten van het Rijk jaarlijksche subsidie te verkrijgen van ',’AA Van de Provincie een van terwijl de bijdragen van stichtingen en particulieren en het leergeld worden begroot op Een zanguitvoering van oud Nederlandsche meesterwerken, door het Amsterdamsch a Cap- pella Koor onder leiding van den Heer Dan. de Lange, den hoogst bekwamen toonkunstenaar j.l. Donderdag in de Groote Kerk te Sneek ge geven, had ook vele ingezetenen van Bolsward uitgelokt hiervan te profiteeren. De groote ver wachting van dit alom gevierde Koor is niet beschaamd geworden. Negen Heeren en een gelijk aantal Dames, te zamen een kleine, maar uitgelezen schare musici van erkende bekwaam heden uitmakende, droegen een vrij uitgebreid programma voor van uitsluitend compositiën van vroegere eeuwen. De vertolking dezer alzoo overoude toonzettingen, mag als niet te over treffen beschouwd worden en vooral wat opvat ting aangaat als geheel in denzelfden geest teruggegeven, als waarin zij zoo hoogst voor treffelijk gedacht zijn. Wonderschoon klankge- halte, fraaie stemmen, fijne nuanceering, onbe rispelijke zuiverheid, kenmerken in hooge mate het Koor van den Heer de Lange. Het in de grootste aandacht aangehoorde, liet dan ook niet na op het vooral ontvankelijk gemoed, een indruk te weeg te brengen 'die overweldigend was, een indruk zoo zichtbaar op veler ge laat, als hoorbaar in uitingen Oogenblikken van verheven genot heeft het a Cappella Koor de talrijke aanwezigen te genieten gegeven en daar voor niet alleen hulde en lof maar ook innigen dank. Bestuur te moeten begrooten op f 7500.ver deeld als volgt Voor grondpacht verzekering van gebouwen en inboedel herstelling en onderhoud der gebouwen gereedschappen brandstoffen jaarwedde van den Directeur - n Adsistent - van een Taalleeraar - een Machinist- Verslag Vergadering Zuivelschool. De Vereeniging voor Vakonderwijs in de Zui velbereiding in Friesland gevestigd te Bolsward, vergaderde Maandag j.l. in „de Doele“ alhier. Tegenwoordig waren 15 leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter werden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd, waarna mededeeling werd gedaan van de goedkeuring door den Minister der be- grooting over 1893. Het jaarlijksch verslag over den toestand en werking der Zuivelschool (in een extra nummer van ons blad d.d. 20 Mei j.l. op genomen) werd algemeen goedgekeurd. De com missie van onderzoek der rekening en verant woording over 1892, bracht hierover rapport uit en concludeerde tot goedkeuring. Ieder lid is reeds in ’t bezit van een exemplaar der rekening en deze werd voor bekend gehouden, en onveran derd goedgekeurd. De ontvangsten hebben bedragen f 31874.285 uitgaven - 31926,675 Nadeelig saldo f 52,39 Daarna werd het Rapport van het Bestuur over de voorgenomen reorganisatie van de Zuivelschool voorgelezen, luidende als volgt: Nadat men reeds geruimen tijd bij herhaling naar middelen had gezocht om verbetering ie brengen in de zuivelbereiding in Friesland, ten eiude deze belangrijke tak van industrie in staat te stellen de concurrentie te kunnen volhouden met de verbeterde producten van elders op de Engelsche en andere buitenlandsche markten aan gevoerd, kwam men eindelijk tot de overtuiging, dat de oprichting van een leerschool voor de zuivelbereiding een van de belangrijkste middelen zou zijn ter verbetering van de behandeling van de melk en van de boter- en kaasbereiding. Men zag terecht in dat de boerenzoons en dochters, de toekomstige zuivelbereiders, practisch en theo retisch onderwezen moeten worden in het ge bruik van de verbeterde toestellen en de nieuwe methoden van zuivelbereiding door wier toepas sing in het buitenland de van ouds beroemde Friesche boter werd op zij gestreefd en gedeel telijk zelfs overvleugeld. Als resultaat van deze overdenkingen kwam de Zuivelschool te Bolsward tot stand, die in November 1889 werd geopend. Het oorspronkelijk doel der oprichting is geweest om boerenzoons en dochters in staat te stellen later in eigen bedrijf de hoogst mogelijke opbrengst te verkrijgen van de zuivelproducten. Aan deze verwachting heeft de school slechts ten deele vol daan. Sedert hare oprichting is het aantal zuivel fabrieken zeer sterk toegenomen en in verband daarmee de vraag naar personen, geschikt om zich met de leiding van de werkzaamheden in die fa brieken te belasten. Het aantal leerlingen dat de school kwam bezoeken met het doel waarvoor ze oor spronkelijk is gesticht, is steeds kleiner geworden, het aantal van hen die de school beschouwen als een middel om zich te bekwamen voor een betrekking in eene fabriek, heeft de overhand verkregen. Niettegenstaande de meerderheid van de bezoe kers dus uit den aard der zaak kan geacht wor den aan de school niet te vinden wat ze er zoekt, is toch de aanvraag in den laatsten tijd steeds grooter dan de gelegenheid tot plaatsing. Om aan de bestaande bezwaren te gemoet te komen, heeft het bestuur de wenschelijkheid overwogen om de school uit te breiden, maar vooral naar aanlei ding van het gesprokene in de algemeene leden vergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw, gehouden te Beetsterzwaag, in Aug. van het voorgaande jaar, werd in de Bestuurs vergadering van 19 November besloten, dat men zou trachten eene reorganisatie tot stand te bren gen, waarbij rekening werd gehouden met de ge bleken behoefte aan eene opleidingsinrichting ten dienste van de fabriekmatige zuivelbereiding. In de bestuursvergaderingen van 19 November 1892 en 15 April 1893 vormde de wijze van re organisatie het voornaamste onderwerp van de agenda. Als resultaat van de gehouden bespre kingen werd besloten het volgende plan aan het oordeel van de leden te onderwerpen Het doel der school zal zijn om aan toekom stige zuivelbereiders een helder inzicht te geven van de practische werkzaamheden in eene zuivel- inrichting, en ze in staat te stellen later als be stuurders van fabrieken op te treden. Men zal trachten dit doel te bereiken door in de eerste plaats eenige voorwaarden van toela ting te stellen. De adspiranten zullen door een toelatingsexamen het bewijs moeten leveren, dat ze het onderwijs van de lagere school met vrucht hebben genoten. Vooral op flink lezen en schrij ven en op vlug rekenen met geheele getallen, tiendeelige en gewone breuken zal worden gelet. Verder moet het bewijs worden geleverd dat de adspirant minstens een half jaar heeft gewerkt in een zuivelinrichting, waar zoowel boter als kaas wordt gemaakt. Getuigschriften omtrent practische bekwaamheid en goed gedrag moeten worden overgelegd. Bekendheid met de behande ling van vee zal tot aanbeveling kunnen strekken. De jongelui moeten minstens 18 jaren oud zijn en hoogstens 8 leerlingen zullen totiederen cur sus worden toegelaten. Het onderwijs zal gegeven worden in een 6- maandelijkschen cursus, aan het einde waarvan de leerlingen zich kunnen onderwerpen aan een examen ter verkrijging van een getuigschrift, vermeldende hun kennis en practische bekwaam heid, vlijt en gedrag. Geen andere aanbeveling mag door de leeraren der school worden gegeven. Zij, die in het bezit zijn van een dergelijk getuig- Voor uitbreidingen verandering van het fabrieks gebouw Directeurswoning Machinisten woning ijzeren hekwerk ontwerp en toezicht verandering en uitbreiding van bestaande stoom- en waterlei dingen met kranen en hulp stukken, doortrekking van de werkas en vergrooting van het reservoir A. A. Centrifuge met contróle- toestel een tweede karn een derde kaasbak (rond model) - uitbreiding van het smal spoor - melkleidingen, bassins, pas- teuriseertoestel, verplaatsing van centrifuges, afkoeler enz. - Afkoelmachine, „patentSchou“ - Samen f 22225.— De jaarlijksche exploitatiekosten meent het schrift, kunnen worden toegelaten tot een herha- lings- en voortzettingscursus die ook 6 maanden zal duren, aan het einde waarvan ook een exa men zal worden afgenomen. Deze regeling wordt daarom voorgesteld, om dat eenige leden van oordeel waren, dat een cursus van 6 maanden te kort zou blijken te zijn voor de opleiding van fabrieks-directeuren, en daarom een cursus van een jaar meer wenschelijk achtten, terwijl anderen vreesden, dat bij een te langen duur van den cursus velen door de kosten zou den worden afgeschrikt. De tweede cursus zal bestemd zijn om hen, die zich verder willen be kwamen dan in 6 maanden mogelijk is, daartoe de gelegenheid aan te bieden. Het onderwijs zal zoodanig worden ingericht, dat de school een interprovinciaal karakter ver krijgt, dat ze zal kunnen voldoen aan de eischen die in de verschillende provinciën kunnen wor den gesteld. Er zal theoretisch en practisch vak-onderwijs worden gegeven, dat de geheele zuivelbereiding omvat, niet alleen de behandeling van de melk en de bereiding van boter, maar de fabrikage van alle inlandsche en eenige belangrijke kaassoorten zal worden onderwezen. Ook de veehouding en de voedingsleer zullen onderwerpen van bespre king uitmaken. In het laboratorium zal gelegen heid worden gegeven tot het onderzoeken van melk op vetgehalte en de bruikbaarheid voor kaasbereiding. Ook het onderwijs in boekhouden zal nog meer als hoofdvak in het leerplan wor den opgenomen, terwijl het plan bestaat, een paar uur per week les te doen geven in Engelsch en Duitsch. Het leergeld zal f 50 bedragen in de zes maanden. Het onderwijs in de theorie en in het boek houden zal worden opgedragen aan een Directeur, terwjjl een Adsistent met de leiding van het practisch onderwijs zal worden belast. Verder zal de vaste knecht machinist-bankwerker moeten zijn, aan wien zal worden opgedragen de leer lingen voor te lichten bij de werkzaamheden in machinekamer en ketelhuis. In verband met bovenbesproken reorganisatie plannen van het onderwijs, werd ook de inrichting van het tegenwoordige gebouw der zuivelschool besproken. Algemeen bleek men overtuigd te zijn, dat die inrichting in het geheel niet beant woordt aan ook slechts matig gestelde eischen die aan een goed ingerichte zuivelfabriek moeten worden gesteld. De grootte, het aantal en de verdeeling der lokalen, laat veel te wenschen over, de venti latie is bijzonder slecht ingericht enz. enz. Daarom werd aan de Heeren Pijttersen, werk tuigkundige te Sneek en Tromp, architect te Bolsward, verzocht, een plan en begroeting op te maken van eene meer doelmatige inrichting en vergrooting van het bestaande gebouw. Bij het opmaken dezer plannen hebben die Hee ren zich ten doel gesteld eene inrichting te ont werpen, die aan het doel kan beantwoorden, zooveel mogelijk met behoud van het bestaande, om daardoor de onkosten zoo gering mogelijk te doen zijn. Volgens het oordeel van het bestuur, zijn genoemde Heeren daarin zeer goed geslaagd, het bestuur meent dat door de uitvoering dier plannen eene inrichting zal worden verkregen, die geacht kan worden een goede onderwijsin richting te zijn. De kosten die het gevolg zullen zijn vandeze verbouwing en reorganisatie, worden door de Heeren deskundigen globaalgeraamd op ƒ22,225,00, verdeeld als volgt Het bestuur vleit zich met de hoop, dat het zal blijken dat deze laatste som veel te laag is geraamd. Wanneer men zich rekenschap geeft van het enorm groote nut dat eene goed ingerichte zuivel school kan stichten, niet alleen in Friesland, maar in geheel Nederland waar de zuivelindustrie een van de hoofdbronnen van inkomst uitmaakt, en niettegenstaande de steeds sterker wordende con currentie van het buitenland moet blijven uit maken, dan meent het Bestuur niet al te opti mistisch te zijn in zijne verwachting, dat hun welbegrepen eigenbelang vele particulieren en corporatiën ook buiten onze provincie er toe zal doen besluiten deze inrichting van onderwijs krachtig finantiëel te steunen. Na eenige besprekingen werd de reorganisatie wat het doel der school betreft bij acclamatie goedgekeurd. Het voorstel om tot iederen curcus hoogstens 8 leerlingen toe te laten werd na vele discussiën gewijzigd, en vastgesteld op hoogstens 12 leerlingen. In de specificatie der vermoedelijke kosten, werd de som wel goedgekeurd, maar be sloten, zoo noodig wijzigingen te kunnen brengen, in het aanschaffen van de aangewezen benoodigde werktuigen enz. Een der leden deed daarop een voorstel om inplaats van een Adsistent op een jaarwedde ad f800 te benoemen, een centrifugist en een kaas maker op een jaarwedde ad f 1000 voor beiden aan te stellen, welk voorstel echter met 11 tegen 4 stemmen werd verworpen. Na verklaring van den Voorzitter dat het Be stuur zich nu zal wenden tot de Regeering en de Provincie om de noodige ondersteuning tot bereiking van het doel te verkrijgen, werd de vergadering gesloten. Tegenwoordig waren 11 Leden, afwezig de heeren Wartna en Jelgersma, de eerste met kennisgeving. Ingekomen waren n. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goed keuring van de wijziging der gemeentebegrooting en van de voorgenomen geldleening. b. Missives van dankbetuiging van S. Koop- mans en J. Veltman, voor hunne herbenoeming. c. Dankbetuiging van Mej. de Wed. van Reenen voor de haar toegekende toelage. Een en ander voor notificatie aangenomen. d. Adres van Berend Bos, timmerman te Sneek, verzoekende twee trappen te mogen aan brengen bij het Hooge Bolwerk, teneinde betere toegangen naar zijne nieuw gebouwde woningen te bekomen. e. Adres van een Commissie uit Wonseradeel, verzoekende een toelage van de gemeente Bols ward, voor den aanleg van een kunstweg van Exmorra over Allingawier tot Idsegahuizum. f. Missive van heeren Voogden van het St. Anthonie Gasthuis, verzoekende goedkeuring van eenige wijzigingen, in het reglement op het be stuur en het beheer der gelden van dit gesticht. Al deze adressen worden ter visie gelegd, om met advies van het D. B. in de volgende ver gadering te behandelen. Punten van Behandeling. 1. Aanbieding van de lijst met stukken der sollicitanten voor ge meente-architect. Het getal sollicitanten bedraagt 51 benevens een, die zijne sollicitatie op ongezegeld papier indiende. Aan B. en W. wordt opgedragen een aanbeveling van drie personen op te maken. 2. Aanbieding van een ontiverp-politieveror- dening. De Commissie voor de straf-verordeningen heeft een geheel nieuw ontwerp-politieverordening ge reed gemaakt, waardoor al de verschillende ver ordeningen, met de gewenschte wijzigingen tot een geheel zijn gebracht. Dit ontwerp zal in afdruk aan de raadsleden worden gezonden en in de volgende vergadering behandeld worden. 3. Aanbieding van de rekening van de Bank van Leening over 1892. Deze rekening wordt met de bijlagen ter in zage gelegd om ze in de volgende vergadering te behandelen. 4. Aanbieding van de staten tot oninbaar-ver- klaring van hoofdelijken omslag en belasting op het houden van honden over 1892. Ter inzage tot de volgende vergadering. 5. Aanbieding van de staten tot af- en over schrijving van en op posten der gemeentebegroo ting over 1892. Ter inzage tot de volgende vergadering. 6. Behandeling van het adres van het Bestuur der coöperatieve Vereeniging tot Zuivelbereiding te Wommels om een sloot in koop te bekomen, met advies van Burg, en Weth. Burg, en Weth. adviseeren, dat de bezwaren omtrent deze zaak, bij een vroegere behandeling geopperd, zijn vervallen. Uit het kadaster blijkt dat de sloot over de geheele breedte aan de ge meente behoort. Omdat het dempen der sloot daar in het belang der reinheid geacht kan worden, stollen zij voor 85 meter der sloot aan het be stuur der Zuivelfabriek af te staan voor f 17, onder conditie dat de demping en afrastering zal moeten geschieden ten genoegen van het D. B. De heer Eerdinans vraagt of het de bedoeling is, dat de fabriek over die lengte voor een wal- beschoeiïng moet zorgen, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is, daar de trekweg het eigendom der gemeente blijft. Aan vankelijk vroeg het bestuur der fabriek, om de sloot te mogen dempen, doch het kwam ons, om later mogelijke geschillen over den eigendom te voorkomen beter voor, dat de sloot in eigendom werd overgenomen. De heer Schievink vraagt of door B. en Weth, De gemeenteraad van Antwerpen heeft, in eene vergadering met gesloten deuren, een ongun stig advies gegeven in zake den bouw van de hangende brug over de Schelde volgens het plan van baron Sadoina. Aldus meldt de Flandre Libérale. In de kazerne der „gardes du corps“ te Potsdam het voornaamste regiment waaruit de keizerlijke lijfwacht meestentijds genomen wordt ontplofte Zaterdag op geheimzinnige wijze eene dynamietpatroon, tengevolge waarvan verscheidene manschappen werden gewond. Het onderzoek bracht aan het licht dat er een opzet telijk ongeluk plaats had. Een dynamietpatroon, die bij de oefeningen in het doen springen van versperringen ongebruikt gebleven was, ontplofte door de onvoorzichtigheid van een wachtmeester, die zichzelven daarbij zwaar verwondde. De Berlijnsche politie heeft de opvoering verboden van een stuk „Noodweer/van de hand der bekende schrijfster Elsa von Schabelsky, ornaat in dat stuk tooneelen uit het soldatenleven voorkomen die den onjuisten indruk zouden kun nen geven, dat de Duitsche soldaten zonder be scherming blootstaan aan de ruwste willekeur hunner meerderen. Bolswardsche Courant Y) n n r> •n •n Y) •n n v n Afgezien nog van de plaats waar men zich be vindt, wil het er bij mij toch niet in dat men aan de reinste en edelste gevoelens openbaarheid geeft met handgeklap of voetgetrappeleen ernstig stilzwijgen geeft dunkt me hiervan een betere en luider sprekende getuigenis. B. db V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1