NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I OLSWAHD EK WOHSEBA EEL i g33 f/ Praatjes over allerlei. No. 26. Twee en dertigste Jaargang. 1893. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR 7 T 1 U» ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 D >K' $XXXXXXXXXhXXXXXXXXX DONDERDAG 29 JUNI. Eene zonderlinge poging tot diefstal had dezer dagen te Klimmen in Limburg plaats. Eene poging tot diefstal van water niet van schaarsch, kostbaar drinkwater, maar van gewoon, alle- daagsch slootwaterOp een laten avond keerde de pachter van den huize „Klimmen*1 daar naar zijne woning terug, toen hij een drietal mannen bemerkte, die in stilte aan het werk waren bij den oever van den vijver, die het landgoed „huis Klimmen*1 omgeeft. Wèl vermoedende, dat deze niets goeds voor hadden, verwittigt hij eerst de bewoners van het goed en dan gaan ze samen op de nachtelijke arbeiders af, die zich echter ijlings verwijderen. En wat bleek nu echter hun inzicht te zijn ge weest Zij waren bezig met houweel en spade een der oevers van den vijver door te steken om zoo doende bet zich daarin bevindende water te bemachtigen en het door eene sloot naar de lager gelegen Riddersbeek te laten afvloeien. Niet onwaarschijnlijk zijn de vreemdsoortige dieven drie al te vindingrijke koppen geweest, die in hunne bezorgdheid, om hun dorstend vee te laven, de gevolgen, welke hunne daad hebben zou, vergaten. Wanneer die ongelukkige droogte nog wat had aangehouden, zou men bij de veld wachters die het veld, en de boschwachters, die het bosch bewaken, ook nog waterwachters moéten aanstellen, om sloot en vijver tegen wa- In do onlangs gehouden algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen ver telde een der afgevaardigden, dat in ’t Noorden van Groningen verscheiden departementen op het punt staan, zich te ontbinden, omdat ze niet ge noeg krijgen voor hetgeen zij aan de algemeene kas moeten afstaan. Terecht werd opgemerkt, dat die ontbinding geen groote ramp zou zijn voor de Maatschappijimmers van departementen, die het in de eerste plaats te doen is, om wat te krijgen, zal niet veel werk kracht en bezieling uitgaan. Zooals door bedoelde departementen wordt ge dacht, zoo denken, ook in Bols ward, velen, tot wie de uitnoodiging komt, lid der Maatschappij te worden. De een zegt: „wat krijg ik daarvoorIn plaats van deze vraag te stellen, zou ’t beter zijn, te bedenken„wat doe ik er door En als men dan eens naging, hoe groot het getal nuttige in stellingen is, die door de Maatschappij worden in stand gehouden, dan zou men zeker tot het besluit komen, het loffelijke pogen van de oude, maar nog niet verouderde, te steunen, als men daartoe in staat is. Een tweede zegt: ,,’k Heb geen tijd, om op de winteravond-vergaderingen te komen Om rede nen, boven genoemd, meenen we, dat dit volstrekt geen reden is, om geen lid te willen worden. Een derde eindelijk beweert„het begroot me, weet je? de contributie is ook zoo hoog: vijf gulden en een kwartje per jaar! Men kan niet overal lid van zijn" (de bedoeling ismen kan niet van alle vereenigingen lid zijn, omdat dit te veel in de papieren zou loopen.) ’t Is te begrijpen, dat velen geen dubbeltje in de week kunnen afzonderen, al geldt het ook het lidmaatschap van eene zoo nuttig mogelijke ver- eeniging. Dit is echter zeker, er zijn, ook in Bolsward, velen, die dat dubbeltje wel kunnen missen en zich toch, zoo ’t heet, door de hooge contributie laten afschrikken. Dat allen, die instemmen met de beginselen der oude Maatschappij, en die een dubbeltje per week kunnen geven voor ’t lidmaatschap, zonder zich voor verkwisters of zorgeloozen te moeten houden en die het„wat krijg ik voorbij kunnen zien voor het „wat geef ik zich mogen aansluiten, is onze wensch. Het departement Bolsward zal in 1896 honderd jaar hebben bestaanmoge het tegen dien tijd zóó in ledental zijn toegenomen, dat van eene verjongingskuur kan worden gewaagd op het feest, dat dan zeker gevierd zal worden In verschillende groote bladen wordt tegen woordig nog al eens gesproken over „blanke slavinnen**. En omdat de meisjes, die in gevaar kunnen komen, het getal dier ongelukkiger! te vermeerderen, óf in ’t geheel niet óf slechts zelden die groote bladen in handen krijgen, willen wij er ook met een enkel woord melding van maken. Wie in een onzer groote steden rondziet en goed opmerkt, zal menigmaal dienstmeisjes van „buiten" zien wandelen in gezelschap van sujetten, wier tronies zelfs op z’n Zondags den menschen- kenner veel te denken geven. Dikwijls zijn die meisjes eenvoudige buitenmen- schen, die door zoogenaamde Bureaux" verlokt, een dienst hebben gevonden, maar die plotseling tot de droeve ervaring zijn gekomen, dat onder die „Bureaux" heel wat kaf schuilt, en dat ze niet zelden dienst doen als valstrikken. Soms ook zijn die ongelukkigen plotseling uit haren dienst weggejaagd als gevolg van eene afspraak tusschen gewetenlooze slechtaards, die het op den ondergang van die argeloozen toe legden. Met allen nadruk moet men dus allen% die een In meer dan één opzicht mag van Bolsward gezegd worden, dat er, ook en vooral in ’t belang van de on- en minvermogenden, veel goeds wordt gedaan en dat er door het Bestuur der stad op voorbeeldige wijze wordt gezorgd voor het welzijn der burgerij. Ten bewijze van het laatste kan strekken de „Algemeene politieverordening voor de gemeente Bolsward", waarvan in het vorige nummer van dit blad reeds met een enkel woord melding werd gemaakt. We hebben die verordening doorgelezen en overdacht en zijn tot de overtuiging gekomen, dat er aan dit werk is gearbeid door mannen, die niet alleen kennis van zaken, maar ook een open oog hebben voor de belangen en het welzijn der ge- heele burgerij. De verordening is bevat in een boek van vijf tig bladzijden en is verdeeld in de volgtende zeven hoofdstukken: I. Verdeeling in wijken en numme ring der gebouwen. II. Bouwen. III. Openbare gezondheid en reinheid (onderafdeelingenonge schiktheid van woningen, gemeentereiniging, kin derarbeid, voertuigen bij besmettelijke ziekte, vervoer en begraven van lijken, veeziekte, schade lijke eetwaren). IV. Veiligheid en orde (onder afdeelingen voorkomen van brand, blusschen van brand, jaar- en veemarkt, bediening en veiligheid van bruggen, drijven van vee, schutten van vee, stoomtram, rijden, straatpolitie, politie op de wa teren. V. Openbare vermakelijkheden, (onderaf deelingen toezicht op plaatsen van vereeniging, verloten en spelen.) VI. Algemeene bepalingen. Vil. Straf. Als aan deze Verordening de hand wordt gehouden (en hiervan houden we ons op grond van de meermalen gebleken activiteit van ons Bestuur ten volle verzekerd), dan zal er nog meer dan tot nu geroemd kunnen worden over de netheid onzer stad en over de groote veiligheid, waarin de bewoners zich voor zich zei ven en hunne eigendommen kunnen verheugen. Al kan ’t ook niet krachtens deze verordening die geene terug werkende kracht heeft, een Bestuur, dat zoo’n verordening heeft samengesteld, zal hier zeker zijn recht van onteigening toepassen. Zoo zien we reeds in onze verbeelding tal van krotten verdwijnen, die nu nog als menschenwoningen moeten dienen, o. a. de ellendige huizen aan ’t eind van „de Kampen" vlak bij ’t oude Israëlitische Kerkhof, ’t Zou ons ten minste zeer verwonderen, wanneer niet weldra de eigenaar van die hutten er kennis van kreeg, dat zij moeten worden ontruimd. Velen hebben in den laatsten tijd met meer of minder bezorgdheid uitgezien naar de beraadsla gingen in den gemeenteraad over de noodzakelijk geworden restauratie van ons Raadhuis. Er waren menschen, die reeds vertelden, (ze wisten ’t na tuurlijk uit eene goede bron) dat zoo’n restauratie wel eens zestig duizend gulden zou moeten kosten en dat, wat de gemeentebelasting betreft, de toe komst voor de Bolswarders zeer zeker duister moest genoemd worden. Want van ’t Rijk was geene hulp te wachten. Vroeger werd reeds uit den mond van een onzer eerste staatslieden het woord vernomen „Kunst is geen regeeringszaak 1“ De tegenwoordige minis ter wilde dat woord ten minste eenigszins onwaar maken door eene subsidie van duizend gulden aan te bieden en dan nog wel onder tamelijk bezwa rende voorwaarden. Dit royale aanbod werd op royale wijze van de hand gewezenmen had terecht liever geen hulp dan zoo’n hulp. Maar -nu maakten velen zich bezorgd over de kosten. En zie, daar wordt op eens aan alle bezorgdheid een eindegemaaktdoorheerenVoogden van het St. Anthony-gasthuis alhier, die, prijsstel- lende op ’t behoud van het antieke gebouw, over wegende, dat de gemeentelasten reeds stijgende zijn, enz. enz. beslóten hebben, de restauratie voor hunne rekening te nemen en daarvoor f 30,000 beschikbaar te stellen. Een cadeau van dertig duizend gulden Terecht werd in de gemeenteraads-vergadering van 23 Juni j.l. een woord van dank voor dit milde aanbod met applaus begroet. Het is dus nu te verwachten, dat binnen kort een begin zal gemaakt worden met den belang rijken arbeid. Bolsward zal wellicht reeds na een paar jaren met trots kunnen wijzen op zijn prach tig, antiek raadhuis, op doelmatige en kunstrijke wijze gerestaureerd zonder geldelijke hulp van buiten, enkel door de mildheid van heeren gast huis-voogden Bravo Donderdagavond kwam te Katwijk een vrouw, welke men reeds sedert Maandag in de duinen en langs het strand tusschen Schevenin- gen en Katwijk had zien rondzwerven. In ’t eerst gaf zij op de vragen, die men tot haar richtte, niets dan onzinnige antwoorden, maar ten slotte verklaarde zij van uit Harlingen gevlucht te zijn, omdat haar man haar ontrouw geworden was. Men verschafte der ongelukkige, die slechts met eenige lompen bedekt was, voedsel en kleederen en gaf haar een nachtverblijf in het wachthuis. Men schrijft uit Hoogezand De vorige week had op bevel van den Rijks- ontvanger te iSlochteren, de executoriale ver koop plaats van den inboedel van Jacob Venema te Martenshoek, wegens het niet betalen van zijn personeele belasting, bedragende ongeveer ƒ3 (zegge drie gulden) waarvan trouwens reeds V3 was betaald. De kosten beliepen ongeveer ƒ25. Om 10 uur verschenen de deurwaarder met twee getuigen, de Burgemeester van Slochteren met tien rijks- en gemeente-veldwachters, 9 ma réchaussees te paard en de gemeente-veldwachters van Hoogezand. Al deze voorzorgsmaatregelen waren genomen, omdat de socialisten allen waren opgeroepen, om te voorkomen, dat de inboedel van Venema werd ingepakt. De roode vlag woei boven van het dak. Alle socialisten die maar even konden, waren tegen woordig de zwakke sexe was natuurlijk ook present. De werkelijk nette Inboedel bracht op de som ma van 54 centen, zegge (vierenvijftig cent). Zoo o. a. werd een regulateur verkocht voor drie cent, een linnenkast voor vijf, een kinderwagen, waarin een kind, netjes uitgedost, voor twee en een halve cent. Om eenig begrip te geven van de grootte der heidevelden in Drente, dient, dat sommige velden of marken van 500 tot 1000 hectaren groot zijn. Zij worden verdeeld in „waren" of waar- deelen die weer in „vorrels", vierden, ver deeld zijn en waarvan de eigenaars zoovele vorrels bezitten, dat enkelen 200 a 300 hectaren hun eigendom noemen. Het veld levert schapen weiden, plaggen, zoden (brandstof) en in den winter heide voor veevoeder en als strooiing in de potstallen. Van sommige groote marken begrenzen elkaar soms drie of vier en op één punt het Ellerts- veld zeven de zoogenaamde „zevenmark- scheiding." De passagewegen zijn zeer verbeterd sedert de marken onderling gescheiden worden. De „nationale" meeting ten gunste van „de opheffing van het privaat-bezit" zal 20 Augustus a.s. in het Oranjewoud bij Heerenveen gehouden worden. Een groot stuk weiland is voor de ma nifestatie afgestaan. Goedkoope extra treinen zul len uit Holland worden aangevraagd. Tien spre kers zullen optreden, o. a. van Kol (Rienzi), mr. Troelstra, v. d. Zwaag en Domela Nieuwenhuis. Naar de Tijd verneemt is op verzoek van een ambtenaar, werkzaam op een der bijkantoren der posterijen te Amsterdam, proces-verbaal opge maakt en door getuigen geteekend, tegen den heer A. v. S., wegens beleediging van een ambte naar in de uitoefening zijner functie, tegen welk vergrijp vier maanden gevangenisstraf, subsidiair f 400 boete kan worden geëischt. Van de 166 herstemmingen voor den Duitschen rijksdag is de uitslag bekend. Daarvan verkregen de conservatieven 25, de vrij-conservatieven 10, de nationaal-liberalen 35, de vrijzinnige vereeni ging 10, de vrijzinnige volkspartij 21, de Zuid- duitsche volkspartij 7, het centrum 3, de Polen 7, de anti-semieten 14, de sociaal-democraten 20, de protest-partij in den Elzas 1, de Welfen 7 zetels. De ramp van de Victoria blijft het onderwerp van den dag. In het Lagerhuis deelde de secre taris der Admiraliteit mede, dat in het geheel 22 officieren en 238 minderen bij de ramp het leven verloren29 officieren en 287 minderen werden gered. De correspondent der Times seint uit Tripoli, dat het ongeluk plaats had bij kalme zee, op vijf mijlen van de kust, en dat er slechts 11 minuten verliepen tusschen het oogenblik der aanvaring en het zinken der Victoria. Het telegram van admiraal Markham sprak van een tijdsverloop van 15 minuten, maar dit is onjuist gebleken, als de Victoria 4 minuten langer drijvende was gebleven, zouden er zeker een honderdtal men schen meer gered zijn. Behalve de Cainperdoivn, waren de schepen op tamelijk grooten afstand, toen de botsing plaats had, zoodat het verschei dene minuten duurde vóór de sloepen, die tot redding der schipbreukelingen werden uitgezet, de Victoria waren genaderd. Het kantelen der Victoria is de hoofdzaak geweest dat het aantal slachtoffers zoo groot was, want de bemanning die zich tusschendeks bevond, was daardoor op gesloten, en door de vreeselijke woeling van het water moesten van de manschappen, die bijtijds overboord gesprongen waren, zelfs de beste zwem mers verdrinken, terwijl er velen door de nog steeds rondwenteleode schroeven van het omge slagen vaartuig werden gedood. terdieven te beveiligen. In het Schoolblad komt, op het voetspoor van den inspecteur der registratie M. van den Bergh, in eene rede te Amsterdam gehouden, de redactie op tegen den vorm der notarieele ak ten en tevens tegen dien der adressen. Inderdaad is het belachelijk, dat wij nog altijd in dien eenen eindeloozen volzin onze wenschen aan de overheid kenbaar maken of de voorwaarden van menig contract vaststellen. Zal hierin ooit verandering komen Het zou zoo gemakkelijk te doen zijn en den schrijver en den lezer zooveel moeite besparen. Maar de sleur is taai en de kracht der gewoonte sterker dan de stem van het gezond verstand. Zondagmiddag is in het café „De Wetering" aan de Ruysdaelkade te Amsterdam een vergade ring gehouden van oud-weezen van Neerbosch ter bespreking der brochure der heeren Van Houten en Van Deth. Een goede vijftig oud-weezen waren opgekomen uit Amsterdam, Rotterdam, Wageningen en Haarlem. Voorzitter was de heer Varossieau. De inrichting werd door sommigen geprezen, door anderen afgekeurd. Ten slotte verlieten de verdedigers van den heer Van ’t Lindenhout de vergadering en namen de tegenstanders de vol gende motie aan „De vergadering enzeischt in naam der billijkheid en rechtvaardigheid, dat een onderzoek zal ingesteld worden door de justitie; betreurt tevens de voorgekomene getuigenissen van enkele oud-weezen, die door eigenbelang, of andere niet ver te zoeken redenen gedreven, genoemde stich ting van eiken smet trachten te vrijwaren en geeft ten slotte haar diepe verontwaardiging te kennen over de houding, in deze zoo ernstige zaak door het Nieuwsblad voor Nederland aange nomen, dat reeds vroeger toonde met de waar heid op een gespannen voet te verkeeren." Amst. Crt. „Als iemand verre reizen doet, kan hij wat verhalen",-zoo dachten ook drie kleine jon gens uit Giekerk er over. Een van ’t drietal had zijn broeder zooveel van een groote stad, die Leeuwarden heet, hooren vertellen, dat het al te aantrekkelijk was de wonderen dier veste ook niet eens te gaan zien. Zon noch warmte noch afstand vreezende, zijn de drie kleuters Zondagnamiddag van daar naar Leeuwarden gestapt. Na in de straten van de stad te hebben rondgedwaald, meenden de kleine Robinsons in den Prinsentuin onder het dak van groene bla deren een veilige rustplaats voor den nacht te vinden. Een van 't drietal stelde echter wijselijk voor, eerst te trachten den weg naar huis weer op te zoeken. Zoo keerden de drie zwervelingen heel laat in den avond weer in ons dorp terug, tot groote blijdschap hunner ouders, die door het vermissen der kleinen het dorp reeds in groote opschudding hadden gebracht. Over het programma sprekende der Sociaal democratische Onderwijzers-vereeniging, zegt de Delftsche Crt. „Alle scholen zijn (volgens het programma) Staatsscholen, van bijzondere scholen is alzoo geen sprake meer. „Die regeling zal nogal tegenstand ondervinden, meenen wjj. Dat gelijk uit het programma blijkt het privaat bezit wordt afgeschaft, zal in de practijk wel moeilijkheden opleveren, vol strekt ondenkbaar is het evenwel niet; maar dat er ook geen private opinies meer mogen of zullen zijn, dat wil er bij ons niet in. Nochthans zouden allen, die nu van oordeel zijn, dat onderwijs zon der kerkelijk karakter noodlottig is voor de jeugd, hunne kinderen naar de Staatsscholen moeten zenden. „Het zou wel-is-waar aan de ouders geoorloofd wezen, volgens art. 1, hunne kinderen in den godsdienst te doen onderwijzen voor hunne reke ning maar er zijn vele ouders, die meenen, dat op die wijze toch niet verkregen wordt wat zij begeeren en die deze regeling vergelijken met het gebruik van spijzen zonder zout, maar met I gelegenheid om na den maaltijd desnoods een I heel zoutvat leeg te eten," dienst in den vreemde zoeken, den raad geven laat eerst door betrouwbare personen, die zich niet door mooi klinkende namen laten begooche len, inlichtingen inwinnen, vóór ge een dienst aanneemt Wendt U ingeval van nood zonder schroom en (in geval van vermissing vooral ook zonder tijd verlies) tot de politie En voor haar, die eensklaps als bedrogenen zonder dak mochten zijn, wijzen we er op, dat in den Haag (Westeinde), te Rotterdam (Óppert) en, naar we meenen, te Amsterdam (Bloemgracht 193) huizen zijn, waar ze een onderkomen kunnen vinden te midden van menschen, die haar liefde rijk zullen opnemen en onverwijld in de gelegen heid zullen stellen, naar hare betrekkingen terug te keeren Een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelfden steen. En toch praat men veel van des ezels domheid. Een mensch stoot zich niet tweemaal, maar heel dikwijls honderden malen aan denzelf den steen, al is hij ook in eigen oog en ook zelfs wel in 't oog van anderen een bijzonder snuggere baas. Zoo lezen we nu al sedert weken en maanden en jaren van de afzetterij, die in eene bekende, beruchte steeg in Amsterdam, de O. Z. Armsteeg, en ook wel in andere steden menigeen eene flinke achterlating van de porte-monnaie heeft bezorgd. Gedurig is het den volke verkondigdhet gaan in die steeg is gevaarlijkde „kwartjesvinders" of „boerenvangers** zijn nog gevaarlijker ’t Helpt niet veel; telkens zijn er weer lui, die zich laten verleiden. En als ze dan eene flinke som kwijt zijn, kunnen ze naar de politie gaan met de boodschap„och, wat een spijt, ik ben m’n duiten kwijt!" Maar de politie kan er dan natuurlijk in den regel niets aan doen. Want de boerenvangers laten zich niet gemakkelijk vangen. En het zijn lang niet altijd „boeren" (dit woord hier te verstaan als onnoozele buitenlui"), die zich zoo beet laten nemen. Kort geleden heeft een student, die dus wel op de hoogte kon zijn, vijftig gulden met kaartspelen verloren, vóór hij begreep, dat zijne medespelers bezig waren, hem financieel uit te kleeden. ’t Blijkt dus wel, dat nog altijd van velen kan worden gezegd „ze dempen den put, als ’t kalf verdronken is Bolswardsche Courant <t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1