NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0LSWA8D EN W0KSE8ABBEL No. 30. 1893. BE TENTOONSTELLING. VOOR STADSNIEUW S. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ha ^xcxzxcxcdxxldxdxdxlJxxcxcdxdx xcxcxzxc DONDERDAG 27 JULI. g $xxxxxxxxx;?xxxxxkxxx$ IBolsward, Door de afleeling Bolsward van den Nederlandschen Brkkersboad werd een wedstrijd uit^eschreven tusscien bikkersgezellen. Die we Istrijd bepaalt zich tot het bakken van tarwebrood en beschuit en werd gehouden op Dinsdag, 25 Juli. Er hadden zich ééa en dertig gezellen aangegeven, allen uit Friesland, behalve één, die uit Hoorn overkwam. Als propaganda voor genoemden bond waren de leden van het Hoofdbestuur uitgenoodigd, den wedstrijd te komen bjjwonen. Vijf leden hebben aan die uit- noodiging gehoor gegeven, onder wie ook de voorzitter, de heer Simons en de secretaris de heer van Etten. Dinsdag namiddag één uur werden de heeren bakkers van het tramstation afgehaall door de leden van onze afdeeling en daarop trok een op tocht, voorafgegaan door het muziekkorps der schutterij, door de stad en begaf zich naar „de Doele.“ Daarop werd de wedstrijd aangevangen op het terrein der Tentoonstelling. De resultaten der bakkuust werden daarna in de zaal van „deDoele" haar door alle weldenkenden hulde en dank wordt gebracht voor de langdurige, ernstige inspanning, die ze zich hebben getroost ter wille van de goede zaak. Dat deze zaak in alle opzichten wél moge slagen, we vertrouwen het, we hopen het ten minstewant zij, die er zooveel voor hebben gedaan, verdienen ten volle satisfactie oude vrouwtjes, rare mekaar „Weet je wel, waarom ze dat zoo hebben ge maakt „Neen, weet jij ’t?“ „Ja, ze hebben me verteld, dat het anders zoo eentonig zou wezen, als ze altijd alleen maar versierden met rood, wit en blauw, en dat zal wel zoo wezenzie maar, daar hangt er een vlag net anders om.“ Midden op het terrein heeft men een groot perk aangelegd van bloemen en planten en te midden daarvan verheft zich een bassin met een fontein, die van tijd tot tijd tal van waterstralen en straaltjes uit werpt en zoo aan het tooneel nog meer afwisseling geeft. Langs de kanten vindt men nog verschillende perken met schoone bloemen en frissche heesters. Voor een goed deel is deze ver siering te danken aan den heer J. Haitsma Mu- lier, die eene schoone verzameling bloemen en planten inzond ter opluistering. Het ziet er op dat terrein recht gezellig uit. Links van den uitgang staat eene muziektent, waarop Zondagmiddag het muziekkorps onzer schutterij zich heeft laten hopten en vanwaar nog meermalen lustige muziek zal klinkendaarnaast zien we eene kiosk, die er keurig uitziet en waarin voornamelijk sigaren worden te koop aangeboden. Verder komt men aan eene ruime, keurige res- tauratie-tent, waarvan de koffie-huishouder A. de Wit pachter is; hij zal zijn best doen, de bezoe kers in de gelegenheid te stellen, den inwendigen mensch wat te versterken en op te frisschen. Daar naast staat eene tent, waarin de bezoekers gele genheid hebben, zich te vergasten aan de heerlijke chocolade van Veen te Sneek. En eindelijk de bakkerij, die door een petroleum-motor werkt, ’t Is inderdaad een alleraardigst gezicht, die lui in hunne witte pakjes zoo druk aan ’t werk te zien. We twijfelen er niet aan, of ze zullen steeds grage afnemers trekken, want na het vermoeiende rond slenteren is eene versnapering uit zoo’n bakkerij altijd nog al welkom. En nu ’t gebouw in. Voor de kerk is een donkere gang aangebracht, waaruit men als door een tooverslag komt in een tempel, waarvan zonder overdrijving is gezegd het zal er als een tooverpaleis uitzien. Want inderdaad, de aanblik is overweldigend. Het dag licht is aan alle zijden afgesloten, zoodat alleen het kunstlicht het groote gebouw schitterend moet verlichten. Bij den ingang staande, doet het eer biedwaardige oude gebouw zich nog veel langer voor dan ’t werkelijk isdat is een gevolg van het aanbrengen van eene kolossale portière van vlaggedoek, die is aangebracht tusschen het mid denschip en het vroegere koor. Ondanks de reus achtige afmeting zijn toch de bochten en vouwen in dat doek zeer bekoorlijk voor ’t gezicht. De eenige versiering, die aangebracht is, be staat in de omkleeding der pilaren met hetzelfde nationaal vlaggedoek; zou men dus die versiering al sober kunnen noemen, juist die soberheid is hier eene groote deugd immers we hebben hier niet zoo zeer eene kunst-tentoonstelling als wel eene technische-en nijverheidstentoonstelling. Vlak bij den ingang wordt al dadelijk onze aandacht getrokken door een boogvormigen stand aard met een groot aantal groote en kleine lam pen, alle zonder glazen. Deze verlichtings-toestel werd ingezonden door de firma J. J. van Oor de van Arnhem. De dampkringslucht wordt in de zen toestel aangevoerd dooreen petroleum-motor, waardoor de lucht eerst wordt gevoerd in eene wijde buis, die weer met de verschillende lampen in verbinding staat. Wanneer die lampen branden, staat men ten hoogste verbaasd over het effect; zonder over drijving mag men hier spreken van een zee van Petroleum Company te Rotterdam, die een model zond van een tankstoomschip, de „Ame rican" en verder op die van de firma Mannhei- mer Petroleum Import Philipp Poth te Mann heim, die een model zond van een dergelijke Tank- stoomboot, die geregeld vaart tusschen N.-Amerika en RotterdamVlissingen. Zeer bezienswaardig zijn daarbij de platte gron den en teekeningen van de inrichtingen der firma te Rotterdam, Vlissingen, Mülheim, Mainz, Mann heim, Straatsburg en Bazel. Van die te Vlissingen en te Mannheim ziet men bovendien prachtige photografien. De Hannoversch-Galizische Naphta-Gewerk- schafft te Krosno (Galicië) geeft keurige grafische voorstellingen van ruwe oliën, teekeningen en kaarten van de terreinen der maatschappij, en photografien van de mijnwerken te Potok. Door den heer J. P. Westerbaan alhier is geëtaleerd een demonstratie-tableau van electrische schellen enz., door den heer Arioni te Amster dam glasjalouziën, die aangeduid worden als de goedkoopste kamerventilatie, (agent hiervan is de heer P. J. de Boer alhier.) Ook de heer D. P. A. Hasselman te Amster dam zond zeer doelmatige veutilatie-toestellen. Hebben we nu gewezen op de wijze, waarop de petroleum naar hier wordt gebracht en hoe die petroleum op onderscheiden wijzen in toepas sing wordt gebracht op de nijverheid en op de verlichting, nu rest ons nog, te wijzen op de vraagwaaruit ontspringt ze En als antwoord zien we onder klasse I (petroleum als grondstof) onze weetgierigheid ten volle bevredigd. The American Petroleum-Company te Rotterdam zond monsters ruwe petroleum en producten daarvandoor de firma Mannheimer Petroleum-Import „Philipp Poth te Mannheim werden monsters extra fijne salon-petroleum ge zonden, die verkregen wordt van de beste uitge- zochtste Pensylvanische ruwe petroleum, die dub bel geraffineerd is. Als nieuwste nieuwigheid wordt door de firma Philipp Po th de aandacht gevestigd op monsters Petroleumzeep uit de raffinaderij en zeepfabriek van Rice ea Robiuson te Titusville in Pensyl- vanié, een nieuw product uit petroleum bereid, dat thans eerst in den handel wordt gebracht en waarvan de invoer en de uitsluitende verkoop in Holland, België en Duitschland aan deze firma is opgedragen. Door de h.h. M en R. Moncliy te Rotter dam zijn ingezonden vier cilinders met Kristal Petroleum, merk „White Star,’ en doordeHan- noversch-, Galizische Naphta- Gewerkschaft te Krosno, ruwe petroleum en distillatieproducten uit de ruwe oliën der Maatschappij. Wanneer we nu alles samenvatten, dan meenen we gerust te kunnen zeggen, dat de tegenwoor dige Tentoonstelling van zeer groote beteekenis mag genoemd worden. Het is aan geen twijfel onderhevig, of ze zal in de volgende dagen en weken door velen, door zeer velen bezocht worden. Men moet van de gelegenheid gebruik maken, die hier wordt aan geboden, om tot in de nauwkeurigste bijzonder heden bekend te worden met de vorderingen, die op ’t gebied der toepassing van petroleum inden laatsten tijd gemaakt zijndit is eene tentoon stelling, die vele vruchten kan en moet afwerpen immers tal van menschen kunnen hun voordeel doen met hetgeen hier wordt tentoongesteld. De Jury komt zeker voor eene schoone, maar even zeker voor eeno moeielijke taak te staan er is zooveel, dat aanspraak zal maken op be kroning. En de mannen van het initiatief, al weten we, dat ze de zaak niet op ’t touw hebben gezet, om lof en dank in te oogsten, al weten we, dat ze het hebben gedaan in t belang der nijverheid en in ’t belang van ’t algemeen, toch geven we èn de vereeniging tot bevordering en j tegenwoordige Tentoonstelling de verzekering, dat bij geeft een prachtig licht. Verder werden nog collecties lampen gezonden door M. Oosterbaan Co. alhier, (de petroleum-gas Regeneratief lamp vooral mag hier genoemd worden), L. Dake Zoon te Amsterdam (vertegenwoordigd door den heer R. J. Vos) met een sierlijke collectie hang-, tafel- en salonlampen. J. S. Faber, J. G. Mobach en O. Moll, allen te Bolsward, met verschillende soorten petroleumlampen en -lantaarns. Op 't gebied van verlichting is dus eene rijke verzameling lampen enz. aanwezigniet minder rijk is de verzameling toestellen van petroleum- verutarming. Hier ontmoeten we in de eerste plaats de in zending van den heer Hubert Merzenicli te Biebrich a/Rijn; zij bestaat uit acht hygiène- petroleumkachels zonder pijp. Als zoo’n kachel brandt, verbruikt men in eene ruimte van 60 M’ per uur voor anderhalf cent aan petroleum, en, zonder dat men eenigszins last heeft van onaan gename petroleum-geurtjes, heeft men eene zeer voldoende warmte. Door gebroeders Van Leer te Amsterdam werd eene rijke sorteering petroleumtoestellen en -kachels gezonden, men ziet hier toestellen van nikkel-, zwart-, wit- en crème geëmailleerd; dus in groote verscheidenheid. Ook deze toestellen zijn hier verkrijgbaar bij den heer Til. H. van der Meulen; wie gesteld is op doelmatige toe stellen van sierlijke vormen kan dus ook hier zijn gading vinden. Verder werd in de afdeeling verwarming nog eene groote en keurige verzameling petroleum kachels en kookmachines en kooktoestellen en kookfornuizen ingezonden door de heeren P. J. Schipper van Amsterdam, M. Oosterbaan Co., O. Moll, J. S. Faber en Th. H. van der Meulen, allen te Bolsward, terwijl de heer J. P. Westerbaan alhier zeer doel matige soldeerbouten en -lampen zond, zoowel in de open lucht als in werkplaatsen te gebruiken. Onder de afdeelingpetroleumdrijfkracht mer ken we in de eerste plaats op de inzending van het Actien-gesellschaft der Machinen-fabriken van Escher Wijss Cie te Zurich, filiale Ravensburg (Würtemberg), die drie petroleum- motoren zonden van 1 tot 4 P.K., verder die van J. M. Grob Co., Motorfabriek Leipzig-En- tritzsch, vertegenwoordigd door de heeren E. W. Bouwman te Rotterdam, die een 2 P.K. petroleum-motor voor stationair gebruik en een 4 P.K. petroleum-locomobiel voor landbouwwerk tuigen inzonden. De heeren Ant. Fetu-Defize Co te Luik hebben een petroleum-motor van 4 P.K. gezonden en het technisch bureau J. J van Oorde te Arnhem een motor van 2 P.K.het technisch bureau Geveke Co te Amsterdam een pe- troleum-mobiel (systeem Kaselowsky) van 8 P.K. de heer D. P. H. Hasselman te Amsterdam een motor „Gnom" van 4 P.K. en de heer A. S. Fransen van der Putte Jr., petroleummo tor van 1 en een van 5 P.K. Vele van die motoren zijn aan verschillende machines verbonden. Zoo is een centrifugaalpomp uit de fabriek van R Wolf te Buckau-Magdeburg (Geveke Co.) aan een petroleum-locomobiel verbonden, waar door per minuut 670 L. water wordt opgevoerd tot eene hoogte van 5 M. Aan den motor Grob is verbonden een dorschmachine met strooschud- der en een graanmolen. Merkwaardig zijn ook de werkzaamheden van de tabakskerf-machine van H. Moll Lzn. (fir ma W. de Jong) te Bolsward, een metaaldraai- en schaafbank, een boekdruksnelpers van den heer G. M Marckelbach. te Bolsward, de naai machines- Singer en Pfaff (agenten de hh. van der Klei en C. J. Westerbaan alhier), die alle door petroleum-motoren in beweging worden gebracht. Met zeer veel belangstelling moet men vervuld worden bij ’t zien van den kogelmolen uit het technisch bureau van J. J. van Oorde te Arn hem. Deze machine maalt en vermorselt tras en cement en is verbonden met een extraustor, die het stof uit den molen zuigt, dat in een stofver- zamelaar buiten ’t gebouw wordt gevoerd, waar het als ’t ware naar beneden wordt gezogen en in een bak verzameld. Onder de motoren zullen ook bijzonder de aan dacht trekken de jachten, die door petroleum- motoren gedreven worden en die gelegenheid zul len geven, aangename tochtjes te maken gondel- vaarten zullen worden gehouden in vaartuigen, die door deze keurige en daarbij zeer sterke ma chines zullen worden getrokken. Herhaalde malen heeft men deze nette en vlugge vaartuigjes reeds zien vliegen door onze grachten en in de wateren hier in de buurt. Er komen wel drie zulke stoom jachten, nl. één ingezonden door de h.h. E. W. Bouwmann te Rotterdam, vervaardigd in de fabriek van Kratsenstein te Hamburg, ge dreven door een motor van 4 P. K. van de firma Grob Co. te Leipzig, één ingezonden door de heer Teding van Berkhout Co. te Am sterdam, en een ingezonden door den heer A. S. Fransen van der Putte Jr. te Amsterdam. Onder de machinerien, die nog aan motoren zijn verbonden, noemen we nog een metaalschaafbank van de Nederl.Tramweg-Maatschappij, een metaaldraaibank van den heer H. Klooster man te Sneek, een dito van den heer A. Veringa alhier. Behalve hetgeen reels onder de afdeeling Re clame genoemd is, moeten we nog de aandacht vestigen op de inzending van The American ----- --- Er is wel eens meer of miilder den spot gedre ven met de zucht, die in de Hitste jaren hier ter stede gedurig eene tentoonstelling op touw ging zetten. En al werd van al de vorige getuigd, dat ze slaagden verre boven de stoutste verwachting, van de tentoonstelling, die nu wordt gehouden, was, zoo dacht menigeen, een goed resultaat ten eenen male eene hersenschim. Eene tentoonstelling van petroleum en petroleum-gebruik voor verlichting, verwarming en drijfkracht, en dan nog wel eene internationaleneen, maar, zoo dacht men en zoo zei men ook wel, dat heeft niet de minste kans van slagen. En toch, al zijn we nu pas in ’t begin, al is in het gebouw nog niet eens alles in de volmaaktste orde, en al kunnen we nog niets voorspellen omtrent een gunstig of ongunstig finantieel resultaat dezer onderneming, dit durven we, zonder vrees voor tegenspraak, gerust verkla ren, dat ook deze tentoonstelling aller verwachting overtreft en in de volgende dagen nog meer zal overtreffen. Eerst willen we een kijkje nemen op het ter rein buiten de kerk. Door een stevig piekenhek wordt het van de straat gescheiden. Door dat hek doet het anders zoo naargeestige, doodsche plein zich nu voor als eene bekoorlijke uitspanningstuin. In genoemd hek zijn tal van hooge vlaggestokken geplaatst en daaraan wapperen tal van wimpels en vlaggen. Men ziet er den Bolswardschen wimpel (geel en zwart) en de vlaggen van Nederland, België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Rus land en Amerika. Dat het voor de Bolswarders een vreemde ver- tooniog is, bleek uit een gesprek tusschen twee j „Zie eens, wat hebben ze daar vlaggen en wat hangen ze vreemd door licht. Voor groote fabrieken en andere groote inrichtingen is deze manier van verlichting on getwijfeld die der toekomst. De inzender verdient een woord van dank voor de vele moeite en de groote zorg, die hij heeft willen besteden aan zijne inzending. Trouwens dit mag gelden voor al de overige inzenders. Allen hebben kosten noch moeite ontzien, om hier te laten zien, dat men op ’t ge bied van petroleum-gebruik in den laatsten tijd met reuzenschreden is vooruitgegaan. Door dezelfde firma is er ook voor gezorgd, dat de temperatuur in het gebouw niet tot eene be denkelijke hoogte kan stijgener is n.l. een ven tilator geplaatst, die in ééne minuut niet minder dan 500 kubieke meters versche lucht in ’t ge bouw voert, zoodat men door middel van dezen toestel in nagenoeg tien minuten de geheele ruim te frissche lucht kan bezorgen. Rechts en links ziet men nu eene keurige, rijke verzameling van hanglampen en salon-standaard- lampen. Eene rijke verzameling is vooral ook die van F. J. K100S te Rotterdamhier zien we lam pen voor huiskamer, kantoor, hanglampen voor werkplaatsen, gangen, stallen én koetshuizen, en o. a. een zoogenaamde Vooruit-Lantaarn, die tot een afstand van 30 meter licht verspreidt. De constructie van al deze lampen werd door den in zender uitgevonden, terwijl alles ook door hem zelf werd vervaardigd. Ook de IJlichttoestellen van het technisch Bu reau G. de Voogt te Amsterdam wijzen op den vooruitgang, die op ’t gebied van verlichting heeft plaats gehad. Verder zijn nog belangrijke inzendingen gedaan door Anseln Cohen te Keulen, die eene zeer uitgebreide collectie lampen en lantaarns zond, waarvan vier stormlantaarns. De laatste kan men in alle richtingen schommelen en zelfs in ’t rond slingeren en ook zelfs zeer snel en met schokken naar boven en naar beneden bewegen zonder dat de vlam uitgaat of zelfs maar eenigszins vermin dert met recht mag men hier spreken van storm lantaarns. De heer Th. H. van der Meulen alhier is ver tegenwoordiger van den heer Cohen; naar we vernemen is juist een contract gesloten, tengevolge waarvan al de genoemde lantaarns en lampen hier verkrijgbaar zijn. Door den heer Johann Breitenstein van Emmerich a/R. werden stormlantaarns ingezonden, die vooral uitmunten door hunne practische en eenvoudige constructie. De heer J. Grutte rink te Arnhem zond seinlantarens voor booten en wallantaarns, dieook om hun uitstekend licht vermogen hoogst aanbe velenswaard zijn. Door den heer F. F. van Hulten Lzn. te Veendam werden zoogenaamde Zimmerman’s Vei- ligheids-Petroleumlantaarns voor fabriek, stal, schuur en magazijn gezonden. Zeer wordt de aandacht ook getrokken door de inzending van den heer H. A. Klo O ster huis te Amsterdam, van wien de heer 8. Fennema Bz. alhier de vertegenwoordiger is. Deze inzending bestaat uit eene keurige verzameling lampen, waaronder vooral prachtige standaardlampen voor salons of vestibules. Eene soortgelijke en niet minder rijke verzame ling is die van de heeren Becht Dyserinck te Amsterdam (vertegenwoordigd door den heer Th. H. van der Meulen. Hier zien we behalve de reeds genoemde standaard-lampen ook eene prach tige collectie hanglampen en kronen, die uitmun ten door sierlijke afwerking en doelmatige plaat sing der lichten. De heer Th. H. van der Meulen zond eene verzameling van piano- en bureaulampen, huis- en stallantaars en ovenlampen. We zagen hier o.a. een bureaulamp, keurig bewerkt en met een zeer sterk lichtvermogen, die slechts vijf gulden kost, en een zeer doelmatige pianolamp van f 7,50. De keurige standaardlampen zijn, zooals te be grijpen is, nog al tamelijk duur: met inbe grip met een kanten kap varieert de prijs van f 50 tot 8) gulden. Er zijn zelfs bij van 140gld. Verder noemen we de buitengewoon groote in zending van den heer H. C. Heybroek Co. te Amsterdam. Al de verlichtingstoestellen dezer firma zijn alhier verkrijgbaar bij den heer B. Bijlsma. Hebben we reeds van lampen gespro ken, hier vooral is verscheidenheid in vorm en afwerking en verscheidenheid van branders, die all°n een prachtig licht geven. Zie hier enkel namen Concurrent-, Volks-, Internatio nal-, Triumf-, Monster Intensief-, Riesenmon- ster-, Odin-, Wonder Odin-, Germania-, en Balder brander. W e kunnen met geen mogelijkheid in een kort bestek alles beschrijven daarom bepalen we ons tot het meest in t oog vallende. Zoo werd ons getoond, dat de volksbrander bij ’t uitdraaien volstrekt geen walm geeft. Een niet te versmaden voordeel dus. Zeer schoon is hier ook de verza meling ganglampen, waaronder sierlijke modellen, geheel vervaardigd van geslagen draad. Zeer interessant is ook een petroleumkaarsje, dat zoowel staan als hangen kan. De sterkste lichtontwikkeling wordt teweegge bracht door de Petroleum-Gaslampen, ingezonden door het Technisch Bureau Ludwig Éürr Co. te Bremen. Die lampen ontwikkelen een licht van 1500 tot 3000 normaalkaarsen, terwijl er zelfs eene Reuzenlamp is, die een lichtzee uitwerpt van 12000 kaarsen sterkte. Deze reuzen op ’t gebied van ver lichting zijn alle bevestigd aan sierlijke standaards. Ook de Promotheusbrander, ingezonden door M. R. de Monchy mag genoemd worden Bolswardsche Conran’. j I wv wvvxwuug van „Handel Nijverheid" alhier en de Commissie voor de m .if *1 i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1