NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD J O-CSWARÖ EN WONSERAÖEEI. Bé ’lla J Twee en dertigste Jaargang. 1893. No. 31. 'ij Sxxxxx xxxx”xxxxycycyc ycjc DONDERDAG 3 AUGUSTUS. XXXXXXXX X MOTOREN VOOR reeds voor 1 en Hakselmachines. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. A B 1000 1300 80 80 280 200 A B 500 675 60 35 350 215 1225 1550 100 95 260 200 575 40 300 3 4 800 1050 80 65 280 215 Toen we de vorige week schrevenhet is aan geen twijfel onderhevig, of ze zal in de volgende dagen en weken door velen, door zeer velen be zocht worden, duurde ’t niet lang, of we zagen deze woorden ten deele bewaarheid immers Don derdag 27 Juli was er niet alleen veel volk in de stad, maar bewoog zich ook van ’s morgens tot ’s avonds eene aanzienlijke schare op het terrein der tentoonstelling. Meer dan eens hoorden we de verzekering, dat men niet verwacht had, zooveel merkwaardigs, zooveel nuttigs en zooveel schoons bijeen te zullen zien, als hier is samengebracht. Hebben we in de vorige week een overzicht gegeven van hetgeen is tentoongesteld, we zijn toch nog niet volledig geweest in onze mededee- lingen. We haasten ons daarom, dat onwillekeurig verzuim te herstellen. We noemen dan in de eerste plaats de inzen ding van de heeren Joh.. Volkers Zoon te Sneek. Zij zijn de eenigste Friezen, die als fa brikanten vertegenwoordigd zijn. Zij hebben ge zonden een transportwagen voor petroleum-venters, van geheel nieuwe vindingdie wagen is zeer practisch ingericht en zal ook wegens zijn geringen prijs (f 18.) zeer zeker door velen worden aange- sehaft. Verder wijzen we op de door hen inge zonden schenk- of tapkannen voor winkeliers, op een oliepomp en op de keurige oliematen. De heeren Keiler Bakker te Nieuwediep zonden een kistje „Lindsay’s pakking11, waarvan als voordeelen genoemd wordenlang weerstands vermogen, vlugheid en gemakkelijkheid van plaat sing en zuinigheid in gebruik, gelijkmatige en volkomen afsluiting, mogelijkheid van gedeeltelijke verpakking, maximum van afsluiting bij een mi nimum van wrijving en volstrekte onschadelijkheid voor elk metaal. De heer Karl. Schröter te Trachenberg in Silezië zond het nieuwste petroleum-meet-apparaat, een instrument, waarmede men petroleum kan onderzoeken. Verder noemen we de groote verscheidenheid petroleumbranders, ingezonden door de heeren G. W. Reye Zonen te Hamburg, en de door hen gezonden kiezelaarde, die op eenvoudige wijs kan worden aangewend tot blussching van petro- leumbrandeu. De heer Th. H. v. d. Meulen te Bolsward zond nog in: Eberhardt’s brandbluschmiddel, dat herhaaldelijk gebleken moet zijn, het beste blusch- middel te zün bij petroleumbrand. Ook zien we van denzelfden eene keurige inzending van allerlei hulpmiddelen, toesteldeelen enz. We noemen alleen de geëmailleerde walmschalen, reinigingswerktui- gen, transportkannen van solied gegalvaniseerd plaatijzer, geëmailleerde kannen voor huishoudelijk gebruik, pompen, trechters, maten enz. Ook moe ten we nog wijzen op de ijzeren petroleumvaten, ingezonden door de heeren Lasonder Ha- gervorst te Amsterdam. The American Petroleum Company te Rotterdam zond een standvat met perspomp; een dito met kraan (staand en liggend) waarin de petroleum bij de winkeliers wordt overgepompt, en hen zoodoende in staat stelt, van de voordee- ligste wijze van betrekken gebruik te maken een ijzeren vat met houten bekleeding (hiervan wordt verzekerd, dat het is het aangewezen middel van vervoer voor de toekomst)petroleumwagentjes ten dienste van venters en pompen, waarmede in 3 a 4 minuten een geheel vat van 200 liter kan worden ledig gepompt. Een apparaat ter bepaling van het specifiek ge wicht van de petroleum, verder een petroleum- onderzoeker (ter bepaling van het vlampunt) en een photometer (.lichtkrachtmeter) werden inge zonden door de heeren M. R. de Monchy te Rotterdam. De heer P. J. Schipper te Amsterdam zond 625 880 60 50 300 215 op de ylinder-Motoren in verhouding. zonden door de heeren M. Oosterbaan Co. Haar, Balata, Leer (en lederen Schakelricmen leien, gegoten, gesmeed en met veranderlijke bossen. Mannenkoor een concert gegeven in de zaal van ,Q vulcaan asbestoniet, onoveitroffen in duurzaamheid, de sociëteit „de Doele. Er was een tamelijk groot van voordealiger dan alle andere. getal belangstellenden opgekomen de zaal was QuJgff, fabriek in Duitschland, leverancier der Rot- flink bezet. Er werden dertien stukken gezongen. Eén daarvan (Blauer Montag van Otto) werd zóó roor Houtbewerking en Metaaldraaierij. luid en zoo lang gebisseerd (een aardige grap hoortisnjj(jer eu Hakselmachines. Meermalen bekroond, men graag bij herhaling) dat er nog een biscou- plet werd gezongen. loen t programma was af- megr jan jqq prijzen. gezongen, bleek uit het applaus, dat men heeler en staa|. gaarne nog meer wenschte te hooren aan diem^j. me(. ]appen en stroppen. wensch werd welwillend gehoor gegeven. Er klonk eene wals door de zaal; zeer correct werd ze]l)i]ro' Sf 11’11 DRV TT A AC. uitgevoerd en toen de laatste tonen wegstierven. werd de onvermoeide zangerschaar beloond meHand, de Koloniën en Jfrika. een zoo mogeljjk nog luider applaus. jarige ontdekking door Columbus, was reeds voor verscheidene jaren geopperd in den winter echter van 1889 op ’90 kwam de vraag voor het congres, waar dit feest zou worden gehouden en werd het nog zoo jonge, maar bloeiende Chicago, nu op één na de bevolktste stad in Amerika, daarvoor uitgekozen. Deze stad wordt bewoond door een bont mengel moes van tot alle naties behoorende personen; alleen in de maand April van dit jaar brachten 160 treinen het aanzienlijke aantal van 17800 landverhuizers, welke behoorden tot de volgende nationaliteiten Noren, Zweden, Denen, Finnen, Russen, Polen, Bohemers, Engelschen, Ieren, Schotten, Duitscbers, Nederlanders, Franschen, Spanjaarden, Italianen, Belgen, Oostenrijkers, Hongaren, Soendanezen, Coreaners, Algeriërs, Samoa-eilanders, Grieken, Slavoniërs, Zwitsers, Javanen, Turken, Japanezen, Armeniërs, Nubiërs, Arabieren, Zoeloekaffers, Egyptenaren en Bedouïnen, zoodat wel met recht Chicago eene wereldstad te noemen isChineezen worden als landverhuizers niet meer toegelaten, doch er zijn nog zeer vele van vroeger. Voor tentoonstellingsterrein werd het Jackson- park aangewezen, dat door een breede laan „de Midway” met het Washingtonpark in verbinding staateerstgenoemd park was in ’t begin van 1891 nog voor twee derdedeel eene wildernis, waarin slechts een paar eiken- en ahornboschjes afwisseling brachten in de eentonigheid van den moerasgrond. Nu echter zijn Jacksonpark en Midway in een waar wonder herschapen over de vier honderd gebouwen zijn als ’t ware uit den grond verrezen, alle wedijverend in pracht, kunst en grootte. Het terrein ligt zuidelijk van het drukste deel der stad en wordt oostelijk begrensd door het meer Michiganhieronder dient echter geen meertje verstaan te wordenhet zou met recht eene zee kunnen worden genoemd, indien dit alleen van de grootte afhing; het water is echter zoet en wordt voor de waterleiding gebruikt. De lengte van het meer bedraagt 580 Kilometer, zijne breedte 120 en de gemiddelde diepte is 30meter van ebbe en vloed wordt weinig bemerkt, toch is er om de zes uur een verschil van 8 c.M. in den waterspiegel te bemerken. Vele transportmiddelen kunnen duizenden per sonen naar het terrein vervoerener loopen elke vijf minuten extra-sneltreinen van uit het hartje der stad, elke 3 minuten komt een luchtspoorweg aan, talrijke trammen, zoowel elektrische als door onderaardsche kabels gedreven, komen op ver schillende punten aan, terwijl pleizierbooten, waar van één alleen vijf duizend personen kan ver voeren, en wagens het hunne er nog toe bijdragen, zoodat per uur 140 duizend bezoekers gebracht kunnen worden. In de tentoonstelling zelf dienen elektrische luchtspoorwegen en booten, alsook roeibootjes als vervoermiddelen. Voor personen, welke liever rijden dan loopen, zijn rolstoelen aanwezig, die door gidsen worden voortgeduwdvoor vreemde lingen zijn verder tolken te huur, welke in alle moderne talen goed geoefend zijn. De tentoonstelling ook witte stad genoemd, wegens het groote aantal wit gestucadoorde ge bouwen, beslaat eene oppervlakte van 256 Hektare, d. i. bijna 3 maal die der Parijzer in 1889. Alle gebouwen te zamen overdekken 65 Hectare, terwijl alleen de 28 hoofdgebouwen de respek- tabele som van 18 en een kwart millioen gulden gekost hebbendat hier dus veel te zien is, kan wel door niemand in twijfel worden getrokken. Rijden we van uit het drukke deel der stad met een sneltrein naar het terrein na twintig minuten houdt de trein stil en na de entreeprijs, die slechts f 1,25 bedraagt, betaald te hebben, komen we op het hoofdperron van ’t ingerichte station. Reeds dit maakt eenen grootschen in druk, naast elkaar liggen 39 sporen, waarop voort durend treinen aankomen en vertrekken. Gaan we in ’t station, dan zien we ’t eerst een groot informatiebureau, waar ieder vreemdeling ge- wenschte inlichtingen in elke moderne taal kan bekomen; rondom in de zaal zijn aan de wanden 24 klokken aangebracht, de tijd aangevend van de groote hoofdplaatsen der aarde is het te Chicago 6 uur ’s avonds, dan wijst een klok aan, dat het bijv, terzelfder tijd in Parijs 12,08 en in St. Peters burg 2,1 uur is (s nachts.) Voor het station prijkt het administratiegebouw, 78 meter in ’t vierkant, waar de verschillende directies, commissies, dagbladredacteurs, banken, enz. hunne zetels hebben, het is in Fransche re naissance opgebouwd, bezit groote balcons en is voorzien van eenen hoogen vergulden koepel, welke de statige hoogte van 60 meter bereikt. Van uit het administratiegebouw zien we het grootste der tot nog toe verrezen paleizen en wel het gebouw, gewijd aan industrie en vrije kun sten. Zijn gevel is geheel van ijzer opgebouwd, terwijl de stucadoors er voor gezorgd hebben, dat het geheel, niettegenstaande de kolossale afmetingen eenen verheffenden indruk maakt de lengte bedraagt 506, de breedte 236 en de hoogte 73,7 meter, zoodat de groote kerk te Bolsward er mot pleizier een plaatsje in zou kunnen vindentalrijke stoomliften brengen des- verkiezend de bezoekers in weinige seconden op het platte dak, van waar uit een heerlijk verge zicht kan worden genoten zonder eerst doortrap- penklimmen vermoeid te zijnzeer vele personen profiteerden dan ook van deze gelegenheid, zoodat menigmaal meer dan drie duizend personen boven warenom deze allen naar beneden te brengen, was meer dan 1 uur noodig, waarom de directie nu het bestijgen wegens brandgevaar heeft verboden. In het gebouw ziet het er zeer bekoorlijk en aantrekkelijk uit, daar natuurlijk ook ieder inzender al zijne krachten heeft ingespannen, om zijne waar zoo goed en mooi mogelijk te maken en deze zoodoende eenen goeden naam te verschaffen in de Nederlandsche afdeeling vinden we de plateelbakkerij van Joost Thoolt a Labouchère uit Delft, die keurige van tichelsteentjes vervaar digde schilderijen hebben ingezonden. Deze fabriek komt wel de beste plaats toe onder de hier ver tegenwoordigde Nederlandsche groot industrieelen. Alle landen zijn in dit paleis vertegenwoordigd en concurreeren met elkaar in pracht en weelde. Poreeleinartikelen zijn in honderden verschillende soorten, vormen en qualiteiten te vinden van de goedkoopste stukken tot pracht exemplaren toe, meubelen, zoo mooi ze maar te bedenken zijn, vormen met kostbaar bestikte tapijten en andere sieraden ware pronkkamers, zooals deze slechts door vorsten en millionairs betaald kunnen worden. Parfumeriën verbreiden in eene kleine afdeeling eene aangenaam riekende atmospheer, waardoor de dames, getuigen de vele daar aanwezige, zich zeer voelen aangetrokken. De alom bekende firma der VValtham Match Co. heeft benevens vele machines ter vervaardiging van hunne fabrikaten over de twee duizend horloges ingezonden, welke alle loopen en eiken dag worden opgewonden dit laatste zou voorzeker veel tijd vereischen, doch door eene doelmatige mechanisme zijn alle binnen ’t uur opgewonden, zonder dat ook slechts daarbij eenig gevaar voor het springen van de veer ont staat, wat alleen reeds een groot voordeel is te noemen. Duitschland prijkt in t industriege bouw door vele groote inzendingen, toch komt op het gebied van kunst en smaak de eer toe aan Frankrijk, dat onze oostelijke buren hierin iets vooruit isde tentoonstelling der Franschen is dan ook door en door smaakvol te noemen en steekt scherp af bij een deel der Amerikaansche afdeeling, waar leelijke dofzwart geverfde étalage- kasten den indruk maken van eenige rijen dood kisten; evenwel prijken in deze kasten zeer mooie stukken en menig dametje zou gaarne eene der kostbare japons in haar bezit willen hebben. De Italianen overtreffen in fijnheid zelfs de Franschen Rusland, Zwitserland, Spanje en België brengen ook zeer prachtige stukken. Zooals algemeen bekend is, bezit de stad Genève eene groote en beroemde horloge-industrie en ook hier is deze door ware juweelhorloges vertegen woordigd reeds velen mogen deze met een scheef gezicht hebben aangestaard, doch de prijzen zijn hoog en t was hun onmogelijk,zich dezeopeene eerlijke manier te verschaffen en daarom beproefden eenigen hunner, deze ’s nachts te doen verdwijnen. De tentoonstellers, ook niet slapend, dekten ’s avonds de uitstalkasten met ijzeren platen toe; buitendien worden de gebouwen nacht en dag bewaakt en hadden de dieven, na rijp beraad voorzeker, het plan reeds gedeeltelijk ten uit voer gebracht van onderen, dus door den vloer en door den bodem der kast de zoo kostbare stukken te ontvreemden. Gelukkig voor den eigenaar werd de aanslag juist bij tijds ontdekt, doch van de daders was zooals ’t gewoonlijk gaat, geen spoor meer te vin den. Dat vele verduisteringen plaats vinden, blijkt uit de talrijke aanplakbiljetten, waarin de commis sarissen der vreemde naties hunne landslui ver zoeken, alles aan te binden of vast te maken, wat door zijn klein gewicht geschikt is aan lange vingers te blijven kleven. In het industriegebouw zijn, om ’t gehoor te streelen, vele piano s en orgels ingezonden, welke door kunstenaars bespeeld worden. Verder hebben hier mosaic, zijde, diamant, ver steend hout, marmer, coiffures, weegschalen enz. een plaatsje gevonden. Een fornuis, van flinke huishoogte, heeft een Amerikaan ingezonden; het is echter niet van ijzer, doch slechts geïmiteerd. Zuidelijk van dit enorme gebouw vinden we een groot bassin, dat ’s avonds door duizenden gloeilampen elektrisch verlicht is, en waarin eenige prachtige standbeelden, vereemgd met de alleen ’s avonds werkende elektrische fonteinen, een tafe reel aanbieden, dat niet te beschrijven is; om nog tot het grootsche bij te dragen, zijn op het indus triegebouw twee groote reflectoren geplaatst, elk eene lichtkracht bezittende van 195 millioen kaar sen, welke genoeg licht op een afstand van 20 kilometers zenden, om de courant zonder oogen bederven te lezen. Aan de zuidzijde van ’t bassin ligt het land- bouwgebouw, welks hoofddeel 240 bij 150 meter groot isdaar dit echter veel te klein bleek te zijn, werd er nog een nevengebouw van 165 bij 90 meter bijgemaakt, waarin geen plaatsje onbezet bleef. In de Nederlandsche afdeeling vinden we daar de cacao- en chocoladefabrieken van Blooker, Bensdorp en Driessen, de stijfsel-en indigofabriek van W. Buuge Co. uit Rotterdam, terwijl ver schillende firma's jenever, likeuren, etc. tentoon stellen. De firma van Heek uit Delden heefteen hier onbekend artikel ter bekroning gestuurd, een wel smakelijk uitziende Deventer- en sucadekoek. Blooker heeft nog buiten zijne afdeeling in ’t landbouwgebouw een cacaomolentje opgericht, zijn fabriek voorstellend uit het jaar 1805, waar door Nederlandsch sprekende jonge dames met Hol- landsche kappen op, kosteloos chocolade aangeboden wordt. Donderdag 27 Juli was een recht levendige, drukke dag. ’s Voormiddags elf uur had er een optocht door de stad plaats aan ’t hoofd van dien optocht ging het muziekkorps der d.d. schutterij te Leeuwarden, kapelmeester de heer H. de Jong. Daarna matinée op het terrein. Was genoemd korps hier al sedert jaren zeer gunstig bekend, we meenen niet te overdrijven, wanneer we be weren, dat het nu nog meer dan vroeger een uitstekend korps kan beeten. En op het matinée èn op het daarop volgende concert (van 5—8 uur) werden onderscheiden stukken op meesterlijke wijs uitgevoerd. Van de gondelvaart, die te 9 uur begon, had den zeker zeer velen zich eene andere voorstelling, eene andere illusie gemaakt. Om de stad, zooals de catalogus zegt, kon de vaart niet plaats heb ben daartoe is ’t water te laag. Men ging van 't „Kruiswater1* de Sneeker vaart in, zoodat men slechts uit de verte het gezicht der verlichte vaartuigen kon genieten. In één dezer vaartuigen zat het Leeuwarder muziekkorps, dat zijne opwek kende tonen over ’t water liet klinken, ’t Was wel een aardig gezicht, die lichtjes op ’t water, toch hoorden we uit veler mond dat dit nummer van ’t programma wel wat afviel. Zij, die in de „gondels1* meegaan, hebben er zeker nog wel ’t meeste aan. In elk geval, ook door deze gon delvaart kwamen honderden bij honderden men- schen op de been en heerschte er een opgewekte stemming, die nergens door een wanklank van ernstigen aard werd gestoord. Na afloop van de gondelvaart „Bal Champêtre* op het terrein. Dat bal, begunstigd door het prachtigste weder (niet te koud en doodstil) is uitmuntend geslaagd. Was er eerst sprake van, dat de danslustigen hunne schoenen zouden moeten slijpen op het grint, nog tegen den avond werd bij de muziek tent een flinke dansvloer gelegd, zoodat allen naar hartelust konden rondzwieren als in eene balzaal. Geen wonder, dat zeer velen gebruik maakten van deze eerste gelegenheid; geen wonder ook, dat allen in alle opzichten hoogst voldaan waren. Immers het terrein zag er dien nacht zoo gezellig mogelijk uit. En de nacht was schier in een dag herschapen, dank zij de verlichtingstoestellen der Tentoonstelling, die welwillend door de heeren exposanten beschikbaar werden gesteld. Het ter rein leverde een phantastisch gezichtvan daar dat zich tot laat in den nacht eene dichte massa toeschouwers bewoog voor het hek. Slechts noode scheidden velen om twee uur van het terrein: ’t was er ook zoo prettig! We verheugen er ons in, ook om de Commissie, die zooveel werk er voor doet, dat ook dit nummer van ’t programma zoo uitmuntend geslaagd is. Zaterdag 29 Juli werd de tentoonstelling bezocht door ongeveer vier honderd schoolkinderen van on- en minvermogende ouders. Het waren de leer lingen van school no. II en leerlingen der R. C. School en de school voor C. N. onderwijs. Op het terrein werden ze, nadat de tentoonstelling was bezichtigd, onthaald op chocolade en koek. ’t Moet nog eens gezegd worden nooit wordt hier de minbedeelde vergeten is er wat te hooren, te zien, te genieten voor de gegoeden, dan stelt men ook den minder gegoede in de gelegenheid, in dat genot te deelen. Zondag was de tweede drukke dag. Dreigde de hemel eerst, water in ’t feest te zullen laten vallen, toen de lui van buiten binnen waren, viel er een beetje regen, maar niemand kon zich hierover beklagen’t was goed om het stui ven te beletten. Tegen twee uur, begin van de matinée, was ’t al weer droog. Er bewoog zich al spoedig op het terrein een flinke schaar belang stellenden, het mooie weer had dan ook een 'pmlXiotye verkocnt. emaille walmblokken, de heeren H. C. Heij-l'l^iI*ETHO1jEU.11 Ol*’ 4S. broek Wz. Co., mede te Amsterdam, eene uitgebreide collectie branders, pitten, glazen, bal- 0L 1 L" '00Pe> MB Ions etc., de heer J. Grutterink te Arnhem ootsteiger, incluis fundament en emballage, twee pompen, een bus, twee maten en twee trech-- tere, de heer Anselm Cohen te Keulen een oliekannetje voor naaimachine en vier verschillende it«n. soorten van branders met pitteninderdaad, men- behoeft nu niet meer zich tevreden te stellen met een tamelijk goed brandende lampaan de vraag om meer licht kan nu in alle opzichten worden voldaan. Onze stadgenoot J. G. Mobach zond ver schillende soorten petroleumkannen, pompen, blik ken en bussen. Eindelijk nog wijzen we c~ J" kolossale pyramide van_ petroleumfusten,_inge- te Bolsward. Woensdag 26 Juli werd door „Heerenveen’s •p«- i u. - l -1 de sociëteit „de Doele.Er was een tamelijk groot flink bezet. Er werden dertien stukken gezongen. Bolswardsche Courant voot 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1