NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABBEN WONSERABEEL Twee en dertigste Jaargang. No. 32. 1893. 1 VOOR F ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Columbus-Wereldtentoonstelling te Chicago. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. F/ SLOT. Zijne concurrent van Houten, die ook hier overal verkondigt, dat zijn fabrikaat het best en goed koopst is, heeft een proeflokaal ingericht, dat wer kelijk alle aandacht waard is; een aan het meer Michigan gelegen, uit twee verdiepingen bestaande en in oud Hollandschen stijl opgebouwd huis maakt den indruk van het stadhuis te Bolsward en is evenals dit van een torentje voorzien. Van binnen ziet het er keurig netjes uit, aan de wanden han gen van tichelsteentjes gemaakte schilderijen, terwijl de eikenhouten tafels en stoelen alsook de overdreven pijnlijke zindelijkheid het geheel een echt en waardig Hollandsch karakter verleenen. Keeren we echter tot het aan landbouw gewijde gedeelte terug. Benevens vele maai-, zaai- en dorschmachines, die meer voor den specialist van belang zijn, ontdekken we vele interressanre voor werpen, bijv, een kaas van het voorzeker aanzien lijke gewicht van 9980 kilo, waarvoor tien duizend koeien, die door 1666 meisjes gemolken werden, de benoodigde hoeveelheid melk (91,000 liter) geleverd hebben. De groote Duitsche chocoladefabrikant Stollwerck heeft een paviljoen van chocolade laten bouwen, waarvoor niet minder dan 13% duizend kilo noodig is geweestook Menier is vertegen woordigd en heeft een zuil laten maken, zijne dagelijksche productie voorstellende, een gewicht representeerende van 25,000 kilo met eene waarde van 100 duizend gulden. Vele standbeelden, Columbus, President Cleveland of andere beroemde personen zijn veelvuldig in chocolade zoowel als in suiker voorbandenvoor de Chicagoër lekker- bekjes ware het voorzeker wel aardig, indien al deze lekkernijen na afloop werden verdeeld. Amerika toont zijn rijkdom aan graan, Duitsch- land zijn mout, hop, selterswater, enz., China en Java hunne thee en koffie, weer anderen brengen vleesch, katoen, suiker, olie, wol of andere met landbouw in verbinding staande artikelen. De Zuid-Afrikaansche republiek brengt vele struis- veeren en eieren. Ten zuiden van laatstbezocht gebouw vinden we tallooze windmolens, pompen en huizen, waar de gebouwen voor lederindustrie, zuivelbereiding, boschkultuur en volkenkunde de voornaamste zijn. Oostelijk, de zijde op naar het meer, heeft Krupp uit Essen een eigen paleis opgericht, waarin buiten vele pantserplaten en kleine kanonnen het grootste tot nog toe gebouwde vuurwapen is opengesteld. Dit kanon is een 42 centimeter kaliber en heeft kogeltjes noodig van ongeveer duizend kilogram; om het af te'schieten zijn 350 kilo buskruit noo dig, waardoor de kogel 'J kilometer ver geschoten wordt. Sedert het gereed is, zijn 16 schoten afge vuurd en is op een afstand van 2 kilometer door dikke ijzeren pantserplaten gladweg heengescho ten. Een kleiner kanon kan nog, op ruim 18 kilometer zijn doel treffen. Westelijk ligt de machine-galerij, eene lengte bezittende van ruim 250 en eene breedte van 147 meter; ook deze ruimte bleek veel te klein en moest nog meer dan de helft vergroot worden hiervoor een ijzeren kap te maken, zou en te veel geld en te veel tijd kosten, waarom dan deze aanbouw ook geheel uit hout is vervaardigd, ’t Is aardig te zien, hoe menigeen verwonderd op kijkt tegen de producties der verschillende machi nes een uur lang staan ze te zien naar het weven van souvenirs, waarin of Columbus’ beeld of wel ’t een of ander gebouw is gefabriceerd, uit veel kleurige zijde gemaakt. Spijkers, gespen, oogjes, enz. kunnen we er zien maken, kurketrekkers in alle genres, glas wordt er geslepen, uw naam wordt in weinig seconden op een doek gestikt of wel geschreven, meel wordt er gemalen, vleesch tot worst verwerkt, doperwten gepeld, couranten gedrukt, enz. enz. Het gebouw zelf bestaat uit 3 naast elkander staande ijzeren kappen, in ’t midden elk met koepels voorzienofschoon tegen het binnendringen der zon voldoende gezorgd is, wordt hierdoor toch niet vermeden, dat we bij warme dagen over de honderd graden hebben. Talrijke stoommachines, waaronder een van 2000 en eenige van 1200 paardekracht, worden door 50 stoomketels gevoed en dienen ter opwekking van electriciteit of tot in beweging brengen der vele drijfassenin ’t geheel worden voor electrische doeleinden 17 duizend paardekrachten verbruikt; de electrische aanleg heeft f2,500,000 gekost. Noordelijk van de machinezaal bevinden zich de gebouwen voor mijnwezen en voor electriciteit laatstgenoemd is ’s avonds heerlijk verlicht en tal rijke aardigheden worden door de onzichtbare kracht uitgevoerd. Een groote pen schrijft bijv, een naam, zoodra de aangesloten gloeilampen begin nen te ontbrandenheeft ze den naam voluit ge schreven, dan wordt denzelfden weg weer terug af gelegd en dooft ze de lampen uit. Vele soorten speelgoed onderwijzen er de kinderen spelende in de wetten der electriciteit, die nog niet lang ge leden het uitsluitend geestelijk eigendom waren van geleerden. In machinezaal, electriciteits- en mijnwezen- gebouw is Nederland niet anders aanwezig dan in ’t laatstgenoemd voor eene inzending Banka- tin, die echter niet de moeite waard is genoemd te worden, vergeleken bij de vele prachtige ertsen, metalen, steen- en bruin koolsoortenwe zien er, hoe goud gewonnen en gezuiverd, diamanten ge- wasschen en geslepen, ertsen geboord en gespleten worden, terwijl door teekeningen getoond wordt, te lijden hebben, zoodat dit ons in den zomerwei iets te onnatuurlijk voorkomt. Daaropvolgend vinden we een Hongaarsch café, van waar uit het kamp der soldaten zeer aardig is te overzien en gaan nu langs de rechterzijde terug, waar we ’t eerst een café chantant, dan een concertzaal en vervolgens de tent, waar de reeds geknapte ballon captif opsteeg, krijgen, om dan het Chineesche theater en verkoophuis te bereiken. Ook hier is weer de oorverdoovende muziek, zoodat ons trommelvlies lang na het bewonderen der Chi neesche handigheid nog niet tot rust gekomen is. De Roodhuiden hebben hun verblijf naast laatst genoemd theater opgeslagen en een dof getrom en geschreeuw maakt ons nieuwsgierig; rondom hun terrein zijn de hutten opgeslagen, terwijl in ’t midden een tribune dient voor het toonen hunner kunsten. Het gezicht is getatouëerd, de een de wangen rood, de ander geel geverfd, en met vede ren in ’t haar verschijnen de mannen; waarvan eenige zich scharen om een soort trom, beenderen als trommelstokken gebruikende; verdere instru menten ontdekken we hier niet. Als de vorst het teeken geeft, begint een dans, maar ho! weh! van dansen kan geen sprake zijn, ’t is slechts een op de teenen gaan staan, een slaan met bijlen en nu en dan een geschreeuw of krijgsgehuil. De vrouwen schijnen bij hen niet erg in tel te zijn; maar moeten hunne zorgen wijden aan de opvoeding der kinderen, tot deze geschikt zijn, mede op jacht te worden genomen. Hunne woningen zien er netjes uit en zijn versierd met pijlen, bogen en alle mogelijke beenderen. Hiernaast is een prachtig panorama gebouw, de vulkaan Kilauea in volle werking voorstellende, waaraan weer het Algiersche dorp grenst; dit herinnert ons weer aan de Turken en we gaan dus liever in ’t Egyptische deel en wel in de Cairo- straat, waar talrijke personen hunne waar te koop aanbieden, jongens ezels verhuren, mannen ka- meelen, terwijl de dames in theater moeten mede werken, dat nauwelijks dezen naam verdient. Een Egyptische tempel toont vele oudheden, waaronder mummies. Verder gaande, passeeren we het 12 meter hooge model van den Eiffeltoren, die in Parijs zooveel opzien verwekte, een Persisch paleis, om dan het Duitsche dorp te bereiken, waar typische Duitsche boerenwoningen gebouwd en oudheden tentoonge steld zijn. In een beschaduwden tuin worden dagelijks twee dubbelconcerten gegeven door een cavalerie- en infanterie-regimentsmuziekkorps. Het Javaansche dorp ligt hier naast; 125 Ja vanen hebben onder leiding van hunnen prins fraaie tenten opgericht en houden zich onledig met hoeden maken, snijwerk, cigaretten maken en hoofdzakelijk met luieren; lui zijn ze nu weljuist niet, maar hard werken doen ze ook niet graag, ze zien dat liever. Met het verkoopen van roko’s of cigaretten zoeken ze eenig zakgeld te verdienen, wat in bier wordt omgezet. Reeds hebben eenigen hunner verschillende Engelsche woorden geleerd, zoodat ze niet dom schijnen te zijn. Een Japaneesche bazaar, een lersch dorp, een glasblazerij liggen hiernaast, dan komen we aan een elektrisch theater, om dan de Internationale Kleeding- en Kostuum Compagnie een bezoek te brengen, waar 40 dames van verschillende naties in mooie costuums te pronk zijn gesteld. Zooals we dus gezien hebben, draagt deze straat een zeer cosmopolitisch karakter; de daar voort durend heerschende drukte bewijst genoeg, dat het bij de meeste bezoekers in den smaak valt. De Eskimo’s konden geene plaats meer bekomen zij zijn in ’t Noorden van Jacksonpark onderdak gebracht. S T A I» S I l H IBolsw tu*<i. Door de Tentoonstellings commissie was aan heeren fabrikanten, werk bazen en patroons hier ter stede het verzoek gericht, hunne knechten en arbeiders Woensdag, 2 Aug. vroeger dan gewoonlijk vrijaf te geven met behoud van hun gewoon weekgeldOp dezen dag zou hun de toegang tot de Tentoonstelling worden aangeboden tegen verlaagd tarief. Voor man en vrouw was de entreè-prijs gesteld op f 0,25 en voor èèn persoon op f 0,15. Het doet ons genoegen, dat vele werkgevers niet alleen aan het verzoek hebben voldaan, maar boven dien nog kaartjes aan hun personeel hebben gegeven. Door velen werd van de hun aangeboden ge legenheid een dankbaar gebruik gemaaktjammer was ’t, dat op dien dag zoo herhaaldelijk flinke regenbuien neervieleneen goed deel van den namiddag kon men op het terrein niet verkeeren. Men begon zich terecht al eenigszins ongerust te maken over den goeden afloop van ’t vuurwerk, dat ’s avonds zou worden ontstoken. Maar ziet, die ongerustheid week langzamerhand de hemel helderde op en ’t was gedurende dat vuurwerk uitstekend weder. Als er vuurwerk wordt ontstoken, komt in den regel eene groote menschenmassa de Groote Markt en aangrenzende straten bevolken ook nu was dit het geval. En daar de verjaardag onzer Koningin-Regentes ook door dit vuurwerk eene feestelijke wijding zou worden gegeven, was het zeer natuurlijk, dat door het Muziekkorps der Schutterij aller eerst het Volkslied werd aangeheven. Ook was het te begrypen, dat velen zich gedrongen ge voelden, uit volle borst een lied aan te heffen. Jammer vonden we ’t echter, dat het volkslied en andere nationale liederen werden overschreeuwd hoe mijnen er van binnen uitzien, hoe alles ver voerd wordt naar 't daglicht. Beide laatstgenoemde gebouwen zijn 210 bij 105 meteraan hunne westzijde ligt het gebouw voor transportmiddelen, 286 meter lang en 75 breed, waaraan echter een nog eens zoo groote gevoegd is. De rij wagens, van de oudste af tot de nieuwste en elegantst ingerichte toe, geeft ons een aardigen blik over de langzamerhand doorge drongen beschavinghet oudste voorhandene exemplaar is geheel van ruwe afgeschilde boom takken en stammen gemaakt en bezit wielen met velgen-kransen van zoo goed en kwaad als ’t ging cirkelvormig gebogene dunne boomstammen, die door aangeknutselde takken aan de naafring zjjn verbonden. Zien we de eerst gebouwde locomotief naast de laatstgebouwde prachtstukken, dan is geen verdere overeenkomst te ontdekken, dan dat heide op rails loopencompleete spoortreinen staan er bij massa’s naast elkaar, de eene wagen nog ge makkelijker ingericht dan de andere. De hier in gebruik zijnde spoorwegwagens zien er zeer ver schillend uit tegen de in Nederland in gebruik zijndeook bezit elke trein slechts eene klasse, terwijl de wagens niet in coupés verdeeld zijn, doch slechts eene lange ruimte vormen deze zijn zeer lang, in ’t midden is een doorloop en aan beide zijden zijn korte dwarsstaande sopha’s aan gebracht, althans in de gewone wagens. In den regel bestaat een trein uit locomotief en vier wagens, waarvan de eerste rookwagen, de tweede niet rook- en de daaropvolgende eet- of restauratie- en de laatste slaapwagen is, zoodat op reis hetzelfde gemak kan worden genoten als bij moeder thuis. Van zeebooten zijn tal van groote modellen voorhanden, waaronder we ook een ruim vier meter lange vinden van het laatst gezonken En gelsche oorlogschip „Victoria11ten teeken van rouw is het met een zwart floers behangen. Ranke uit boomschors bestaande booten, ook wel uitge holde boomen geven ons een denkbeeld, hoe de Zuidzee-eilanders hunne watertochten ondernemen. Talrijke kanonnen en andere moordwerktuigen toonen, hoe kogels wel het best en meest doel treffend getransporteerd kunnen wordenveloci- pèdes zijn in honderden exemplaren voorhanden. De hoofdingang van het gebouw is „de Gou den Poort11, met vele rijk met Oostersche kleuren beschilderde, vergulde en verzilverde, naar achte ren steeds kleiner wordende bogen bestaande, die het in romantischen stijl en bont beschilderde ge bouw, vereenigd met de er voor geplaatste stand beelden, het geheel eenen betooverenden aanblik verleenen. De in ’t midden aangebrachte koepel is 50 meter hoog en kan evenals het dak van ’t industriegebouw door stoomliften bereikt worden. De Nederlandsche afdeeling bevindt zich op de galerij en bestaat hoofdzakelijk uit teekeningen van verschillende waterwerken. Verlaten we dit gebouw en gaan verder noor delijk, de feestzaal voorbij, dan staat er weer een paleis voor ons en wel het tuinbouwgebouw, waar vele palmen en planten zich hoog in de lucht, door een glaskoepel overdekt, verheffen, sinaasappelen, abrikozen, aardbeziën, frambozen, tomaten, me loenen, appels, peren, enz. hunne welriekende geuren verspreiden en honderden wijnsoorten de bezoekers doen watertanden. De heesters en bloe men staan zoowel in de vrije lucht als in voor dat doel ingerichte broeikastende bloemisten van Boskoop en Haarlem hebben groote verzamelingen rozen en bloembollen gestuurd, die alle heerlijk bloeien. Het tuinbouwpaleis is 300 meter lang en 86 breed en zijn front is gericht op een vijver, waarin talrijke elektrische booten en Italiaansche gondels rondvaren. Buiten de reeds opgenoemde zijn nog vele hoofd gebouwen aanwezig, waaronder we dat voor fijne kunsten niet mogen vergetendaar alles te zien, is, bijna onuitvoerbaar, doch onwillekeurig voelen we ons naar de Hollandsche afdeeling aangetrok ken en vinden daar 334 schilderijen onzer jongste meesters, waaronder een sprekend gelijkend por tret van H. M. Koningin Wilhelmina, geschilderd door den heer Hubert Vos, die tevens nog eenige karakteristieke groepeeringen van armhuisvrouw tjes heeft ingezonden verder zijn te noemen Jozef Israëls met zijne „Zandvoortsche vischvrouwen11, H. W. Mesdag met zeegezichten, zooals bijv, „een schip in nood14, J. H. L. de Haas, Blommers, Valkenburg en Taco Mesdag met hunne voor treffelijk weergegevene landschappen, Albert Neuhuys door zijne typen en E. J. Boks door zijn schilderij „Verrast door mijnheer en mevrouw", waar het feestvierend dienstpersoneel onverwacht door de komst hunner meerderen verhinderd wordt. In ’t visscherijgebouw bevinden zich alle op vischvangst of vischbereiding betrekking hebbende werktuigen, benevens een uitgebreid aquarium Nederland heeft er een haringboot en verschillende bij de haringvangst gebruikelijke gereedschappen. Het gouvernementsgebouw, waarin een post kantoor is ingericht, het vrouwen-, Illinois-, Cali- fornie- en andere staatsgebouwen bevinden zich alle in ’t noorden van Jacksonpark, waar tevens de huizen van Frankrijk, Duitschland, Engeland, Noorwegen, en andere vreemde naties liggen. In ’t meer Michigan is een oorlogschip, echter niet van ijzer of staal geconstrueerd, maar van steen, hout en gips gemaakt en op palen een rustplaatsje vindend. Het is met alle noodige kanonnen enz. voorzien en is een juiste imitatie van het oorlogschip Illinois, zoo juist zelfs, dat een niet opmerkzaam gemaakt persoon niet ont dekken zal, dat het slechts eene nabootsing is. Een chaos van menschenstammen leeft in de Midwaydoor de vele daar aanwezige uitspan- ningsoorden heeft deze laan nu den naam „Midway Plaisance11 verkregen. Treden we van ’t Jacksonpark onder een spoor- wegviaduct door binnen, de linkerzijde vervolgend, dan valt ’t eerst de lersche industrie tentoonstel ling in ’t oog, waarop een tent volgt, welke eene geschiedenis uit het jaar 1776 behelst, het jaar van den vrijheidsoorlog. Iets verder vinden we Hagenbeck’s circus, waar dagelijks drie uitvoe ringen met wilde dieren gegeven worden, die zoo goed gedresseerd zijn, dat ijsberen, leeuwen, tijgers, leoparden en honden gezamenlijk eene pyramide vormendit circus is een bezoek overwaard. Een minder belangrijk gebouw voorbijgaand, komen we aan eene Weener bakkerij en laten ons door het daarin plaats vindende concert ver leiden, een boterham te gebruiken. De trap op gaande, komen we bij een natatorium, waar tegen vergoeding zoowel door heeren als dames in een voor toeschouwers open bassin zwembaden kunnen worden gebruikt. Na het panorama der Berner Alpen, een waar kunststuk, prachtig het alpengloeien weergevend, komen we aan het Turksche dorp, waar neerge hurkte Turken ons reeds door hun eentonig, schel gefluit en slaan op een tamboerijn verkondigen, dat hier een theater in vollen gang is. Na de entrée betaald en een paar dansen gezien te heb ben, kunnen we het al spoedig niet meer uithou den en gaan liever de door hen te koop aange boden waren eens bezien, welke hoofdzakelijk uit bestikte doeken en pijpen bestaan de handelaars zelf schijnen veeleer Joden dan Turken te zijn. Er worden de in Turkije gebruikelijke draag stoelen te huur aangeboden, waarin men plaats kan nemen en alsdan wordt rondgedragendat de dragers bij de heete dagen wel eens transpi- reeren moeten, wanneer een dikke meneer plaats heeft genomen, is licht te begrijpen. Het nu volgende Moorsche paleis bestaat uit eene groote restauratie en uit verkooptenten, waarin bijna dezelfde artikelen als bij de Turken gevonden worden. Alsdan komen we bij een ontzaggelijk groot ijzeren rad, dat door stoommachines wordt rondgedraaidhet is het naar het principe van eenen Russischen schommel gebouwde Terris wiel, dat een middellijn bezit van 75 meter, 36 groote wagens draagt, waarin plaats is voor 1364 per sonen. Het bovenste deel is 78 meter boven den grond verheven, zoodat van daaruit een schoon uitzicht kan worden genoten. Van verre ziet het wiel er uit als ware het een velocipèderadhet is een stuk, dat getuigenis aflegt van de vorde ringen der techniek. Verder vinden we nog altijd aan de linkerzijde vertoevend een model van de St. Pieterskerk uit Rome, een appelwijnfabriek,en eenzoogen. Rutsch- bahn, ook ijsspoorweg genoemd. Een tochtje hier mede lijkt ons te aardig toe en we nemen toe vallig in een wagen plaats, waar eenige dames juist te voren zijn ingestapt; nu eenszijn we hoog boven den grond, dan weer beneden, nu eens gaat het langzaam om dan weer met een suisende vaart verder te gaan. Onwillekeurig geven de dames een gil en onderdrukken die slechts door den zak doek voor den mond te houden, om het volgende oogenblik spoedig van hunne angst te bekomen, welke nu in vreugde overgaat. Goed dooreen ge schud, verlaten we dit uitspanningsoord en be reiken „Oud Weenen,” uit een marktplein be staande, dat een deel van Weenen uit de vorige eeuw voorstelt; de nabootsing is eene fijne, terwijl verkooplokalen zijn ingericht, waar aardige meisjes in Oostenrijksche dracht waaiers, zeep, enz. ver koopen. In de restauraties zorgen „Wiener Schat- zerl” er voor, dat de kelen niet uitdrogen en chanteuses en komieken dragen in het hun eigene dialect coupletten voor, die algemeen bijval vin den; zither, guitaar bout- en slaginstrumenten worden ijverig bespeeld en op het marktplein zelf speelt de Hoch- und Deutschmeisterkapelle onder leiding van den beroemden Ziehrer. Hierop volgt eene Fransche kolonie en wel die van Dahomey. De Dahomey negers behoorenin Afrika thuis en zijn ver in de beschaving ten achter; gekleed zijn zoowel mannen als vrouwen voor een klein gedeelte, zoodat hun zwart boven lichaam geheel ontbloot is; ze zijn nauwelijks in staat hunne eigen woningen te bouwen en hun kleermaker, die bezig was met een houten naald een scheur dicht te naaien, schenen allen met veel res- pekt te behandelen. Alles wat ze kunnen toonen is de krijgsdans, waartoe de vrouwen het meest moeten bijdragen, welke trouwens ook net zoo goed ontwikkeld zijn als de echtgenooten, staan echter niettegenstaande onder de pantoffel. Als instrument hebben ze een trom benevens eenige uit bamboes vervaardigde fluiten en een primitief soort tamboerijn. Terwijl gedanst wordt, zingen ze onafgebroken hetzelfde deuntje, dat alleen nu en dan door een helsch geschreeuw wordt afgewis seld. Rooken schijnt bij hen thuis onbekend te zijn, doch hier zijn ze dol op cigaretten’s avonds na sluiting klimmen de heeren op de schutting en vragen de omstanders om een sigaar of een nikkel, een Amerikaansch geldstuk ter waarde van 12'/2 ct. Wil een hunner vrouwen of kinderen ook eens een kijkje nemen, dan slaan of bijten ze haar zoo lang, tot laatstgenoemden het hazenpad kiezen. Dat Chicago goed bier bezit, weten alle vreemde stam men te vertellen; die paar woorden kunnen ze alle in gebroken Engelsch uitspreken. Iets verder gaande, komen we op eens in ’t hooge Noorden verzeild en wel bij de Laplanders, i die met hunne dikke pelzen aan, veel van de warmte $XXXXXKXXXhXXXXXXXXX DONDERDAG 10 AUGUSTUS. J Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1