NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAR» EN W0NSE8ADEEE SEB No. 35. DONDERDAG 31 AUGUSTUS. BINNENLAND. Cj;l VOOR 1J w I lokalen is 6 maal zoo gro Bon Marché in Parijs. VL ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Columbus-Wereldtentoonstelling en Chicago. Z xxxxxxxxx I I veel er toe bij, dat ze ’s Zondags bij eenigermate gunstige weersgesteldheid zwart van menschen zijn. Voor sportliefhebbers zijn renbanen en open velden genoeg voorhanden, om hunne lusten vol komen te bevredigen. Door de vlugge uitbreiding der stad zijn de publieke gebouwen, als postkantoor en stadhuis, voor hun doel veel te klein en zullen binnenkort nieuwe gebouwd worden. In het stadhuis vinden we op de zesde verdieping eene biblioteek, waar van kosteloos gebruik kan worden gemaaktover de 700 couranten en tijdschriften aller naties liggen er, wachtende op de slechts matig in aantal op komende lezers. Zeer vele ziekenhuizen verleenen arm en rijk hulp, terwijl doodenhuizen de vele op onnatuur lijke manier omgekomene personen een plaatsje gunnen, tot ze door den dokter zijn geschouwd en op een der prachtig versierde kerkhoven voor goed rust vinden. Ml Vervolg. Zooals reeds is aangeduid, is Chicago eenezeer jonge en toch reeds zoo groote en bevolkte stad, dat ze waarschijnlijk bij de aanstaande telling de bevolktste uit geheel Amerika blijkt te zijn. In ’t noordwesten van den staat Illinois gelegen op 41 graad noorderbreedte en 87 westerlengte, bevindt, ze zich bijna twee duizend kilometer van Amerika’s metropool New-York. Chicago, den 4 Maart 1837 als stad gecorpo- reerd, was in 1831 een dorpje van 12 huizen, in 1841 een stad met bijna 6000 zielen, om tien jaren later reeds tot 35000 te zijn aangegroeid. Op een stormachtigen Octobernacht van het jaar 1871 echter ontstond brand in het toen nog uit houten huizen bestaande Chicago met dat gevolg, dat de geheele hoofd- en noordelijke stadsdeelen binnen eenige etmalen in asch waren veranderd ofschoon deze schade 475 millioen gulden beliep, waarvan slechts het vierde deel door verzekering gedekt was, wordt toch deze vernieling vaak als een zegen beschouwd, daar in de plaats van de houten hutten, steenen paleizen verrezen, die met elkaar wedijveren in grootte, hoogte en pracht. Reeds spoedig herstelde het zich van het groote verlies, om in 1892 reeds het grootste spoorweg- middelpunt, de eerste vee- en graanmarkt der aarde te zijn met eene bevolking van 1,428,318 zielen. De stad bezit eene lengte van 43 en eene breedte van 18 kilometer; deze oppervlakte is niet geheel en al met hooge huizen bedekt, er bevinden zich integendeel buiten het drukste deel nog zeer vele slechts uit een of twee verdiepingen bestaande huizen, waarvan de oudste nog van hout zijn. De bouwwet schrijft nu echter gezonde en ruime, uit steen gebouwde woningen voor, terwijl de overal breede straten, boulevards en parken voor toe gang van versche lucht zorgendoor de vele plantsoenen en parken heeft Chicago de namen „tuinstad", „de Phoenixstad van ’t Westen11 of de Winstad" verkregen. We vinden niet minder dan 28 parken, die door zeer breede en beschaduwde boulevards aan el kaar verbonden zijn, zoodat we van 't eene park naar ’t andere kunnen komen, zonder ooit de schoone natuur uit het oog te verliezen alle deze plantsoenen en bosschen te zamen beslaan eene oppervlakte van 1330 hectare. Nemen we eens een kijkje in de stad. Met hare wijde en rechte straten maakt het koopmansdeel der stad, bezaaid met eenvoudige maar mooie hui zen, een indruk van oudheid en stabiliteit, dat de kortheid van zijn geschiedenis bijna een fabel schijnt. Tusschen het meer Michigan en een arm der Chicago-rivier vinden we huizen van toren hoogte, bijv, bezit de magonstempel, het hoogste kantoorgebouw ter wereld, 21 verdiepingen, waar van de 17 ondersten voor kantoorlokalen, de drie volgenden voor de magons en de laatste voor ob servatorium dienst doen. De ingang tot het ge bouw is een uit graniet gemaakte boog, 12 meter hoog en 10,5 breedde deuren van dik spiegel glas, gevat in geel koperen lijsten, geven toegang tot een groot portaal, dat de wolken schijnt te willen bereikenvan den rijken mosaïcvloer dwaalt ons oog op de gepolijst marmeren muren, versierd met kunstig bewerkt ijzerwerk en koperen leu ningen. Ten einde een kantoor op een der hooge verdiepingen een bezoek te brengen, nemen we plaats op een der vele stoomliften, die ons in eenige seconden op de hoogte brengendaar het spreekwoord „tijd is geld" hier vooral sterk in toepassing wordt gebracht, moet een vreemdeling duizelig worden bij het voorbijsnellen der vele étages. Van uit de bovenste verdieping gelijken straten op voetpaden, trammen op koffers, de kri oelende menschenmassa op een nest ijverige mie ren; wanneer de rook der talrijke fabrieken het uitzicht een oogenblik niet verhindert, schijnen de rijen huizen naar het westen toe tot in ’t onein dige door te loopen, de straten schijnen den he mel aan den horizon te kussen, boomen gelijken plantjes. Beplant met heesters en een briesje ont vangend van het groote meer is er op zomerdagen wel geen aangenamer plaats te bedenken dan op ’t dak van den magonstempel. Buiten dit gebouw vinden we nog vele kastee- len, die voor kantoorlokalen dienst doen, bijv, het elf verdiepingen hooge Rookerij-gebouw, welks onderste drie étages uit graniet, de anderen uit baksteenen en terra-cotta bestaan. Het Unity- gebouw telt 16 verdiepingen, is vuurvast en kostte ongeveer twee en een half millioen gulden het gestel is van ijzer en staalde buitenmuren zijn beneden van rood graniet, voor ’t overige van de beste kwaliteit geperste steen gemaaktde gangen zijn met wit marmer bezoomd en voor diet- en brandzekere geldkasten is zorg gedragen. Alle gebouwen op te noemen, zou te ver voe ren, we willen nog slechts de zaak van Sie gel Cooper Co. eens bezien. Het gebouw is een kolossaal paleis, waarin de grootste winkel voor detailverkoop ter wereldzijne lengte is 120 me ter, breedte 43 en hoogte 40, verdeeld in 8 ver diepingen, dakétage en sousterrain. In deze zaak is alles te koop, wat in een huishouding maar noodig kan zijnhet geheel is verdeeld in 61 af- deelingen. Een klein leger bedienden, 1800 in ge tal, is noodig in de behoeften der koopers te voor zien de geheele grondoppervlakte der verkoop- lokalen is 6 maal zoo groot als die der bekende Bon Marché in Parijs. We vinden hier kleding magazijn, modewaren, linnens, bakkerij, restaurant, schoenen en laarzen, verfwaren, hoeden, hand schoenen, tandarts, photografisch atelier, boekwin kel, stoffers, kachels, dokter, barbier, juweelen, wijnhandel, klokken, horloges, kruidenier waren, galanteriën, sigarenhandel, kortom alles, wat tot den verkoop in ’t klein zich eigent. Te bemerken is hierbij, dat de heer Copper een landgenoot en wel een Fries is. Talrijke spoorwegstations liggen door de ge heele stad verspreid, waar dagelijks 175,000 per sonen aankomen en vertrekkenze vormen het middelpunt van 138,500 kilometer spoorwegen. De zeven hoofdstations worden gebruikt door 35 ver schillende maatschappijen en over de 100 kleine stations vergemakkelijken den reiziger het verkeer. De hoofdstations zijn practisch ingericht en wel in den vorm van zakstations, waarin we niet trap op, trap af en door onderaardsche gangen behoe ven te loopen. Ook voor de maatschappijen maakt het niet meer drukte, daar toch op alle hoofdstations een andere locomotief voor den trein moet gespannen worden. Van binnen zijn de hoofdstations ware pracht stukken, die getuigen van weelde en architecto- nischen smaak. Voor het vervoer in de stad zorgen spoorwegen, luchtspoorwegen, kabel-, electrische en paarde- trammen, benevens vele booten en rijtuigen. Met spoortreinen wordt zeer familiair omgegaan en hem niet meer aandacht geschonken dan een paardentram in Europamet eene snelheid van 24 kilometer per uur vliegen ze door het drukste deel der stad, straat op straat kruisendezelden worden de aangebrachte sluitboomen uit hunne staande houding gebracht, om aan hun doel, voor bijgangers en rijtuigen tegen overrijden te be schutten, te beantwoordenindien er wachten zijn aangesteld, dan zijn deze meestal kreupel en te oud, om hunne diensten goed te kunnen uit oefenen. Als veiligheidsvoorwerp dient eigenlijk de op eiken locomotief aangebrachte bel, die voortdurend luidt; dat deze maatregel wel niet geheel aan het doel beantwoordt, blijkt uit de veelvuldig voorkomende overrijdingen en botsingen met trammen. x Meer dan ergens anders vindt het spreekwoord bier toepassingIeder voor zich, God voor ons allen. De luchtspoorweg is gelijk een gewone trein met dit onderscheid, dat de rails op hooge viaduc ten liggen, die gewoonlijk vlak achter woonhuizen opgericht zijn, zoodat de bewoners daarvan het zich moeten laten welgevallen, door niet uitge- noodigde gasten te worden aangestaard. Daar paardetrammen bij de groote afstanden passagiers te langzaam kunnen vervoeren, zijn daarvoor in de plaats trammen aangelegd, die of door onder de aarde loopende staaldraadkabels of wel door elektriciteit worden voortbewogenbij eerstgenoemden is het den conducteur mogelijk door eene grijpvoorrichting de locomotief aan den kabel te bevestigen respectievelijk weer van dezen te bevrijden. Elektrische trammen ontvangen de beweegkracht van een aan palen gespannen koperdraad, die van uit stations van een elektrischen stroom wordt voorziendoor onder den wagen aangebrachte electromotors worden de wielen rondgedraaid. Ofschoon zeer vele trammen onophoudelijk langs de straten vliegen, voldoen ze niet altijd geheel aan de opgave, alle personen op hun gemak te vervoeren, al zijn ook de wagens van binnen en van buiten zoo vol alsof het vaten zijn, gevuld met haringen. Maar tijd is geldieder wil mee, desnoods eene plaats vindend op de buffers tus schen de rijtuigen, kabel- en electrische tram men bestaan hier uit drie wagens achter elkaar de loopplanken staan vol en de kap moet, ofschoon niet daarvoor ingericht, als plaats dienen. Door de vele rijtuigen is het gejoel op de stra ten buitengewoon druk, waardoor het op de hoeken der straten in ’t drukste stadsdeel noodig is, dat politieagenten nu de eene rij wagens, dan eene andere laten passeeren, om dan weer een oogen blik aan voorbijgangers gelegenheid te geven, de straat over te steken. Dit gaat alles zonder eenig geschreeuw, de agenten geven slechts een teeken met hunnen korten maar dikken knuppel, die tevens dient, de wel eens wat al te rumoerige jeugd in bedwang te houden. De stad is voortdurend in een sluier gehuld door den rook der vele fabrieken en schoorsteenen dikke stofwolken dwarrelen in de niet zeer rein gehouden straten omhoog. Komen we aan het zuidwestelijk deel der stad, dan maken de reukzenuwen ons reeds opmerk zaam, dat we ons in de nabijheid der veemarkt bevinden. Voor een groot deel heeft Chicago hieraan hare opkomst en bloei te danken. De markt beslaat eene kolossale oppervlakte, waar duizenden stuks vee dagelijks verhandeld worden. In 1865 kwamen daar 757,072 varkens ter markt, in 1890 7,663,828 in eerstgenoemd jaar 575,511 stuks schapen, terwijl deze getallen in 1890 tot 3.484.280 resp. 1.985.700 bedroegen. De toevoer van rundvee en varkens nam dus in 25 jaar meer dan 900 procent toeterwijl in 1865 het drie vierde deel van al het vee weer levend naar andere streken werd vervoerd, was dit in 1890 slechts met een vijfde deel het geval. De totale waarde van het in laatstge noemd jaar geslachte vee bedraagt 398 millioen gulden. Om al dit vee te slachten, zijn groote fabrieken opgericht, waarvan we in de grootste, die van Armour Co., een kijkje willen nemen. Deze ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. firma slachtte verleden jaar 1,750.000 varkens, 850.000 stuks rundvee en 600.000 schapen laten we het slachten van varkens eens nader bezien. Over viaducten worden deze dieren naar een gebouw gedreven, waar hun eenige tijd gelaten wordt, zich af te koelen en op den dood voortebe- reiden. Van hier uit komen ongeveer twee hon derd stuks tegelijkertijd in een bassin, waar jon gens vlug om een achterpoot een ketting vast binden, die dan snel wordt opgewonden, zoodat mijnheer „barg" in de lucht zweeft, terwijl hij gemakkelijk kan worden voortbewogen, daar de ketting aan eene op een rail loopende katrol is bevestigd. Rijgewijze komen de zoo opgehangen dieren bij de slachters, die de „coup de grace" uitdeelen. Het bloed wordt opgevangen in een re servoir, naderhand gedroogd en gemalen, teneinde voor meststof te dienen. Nu komt het dier in een vat kokend water, waar het een oogenblik ver blijft, om dan in eene machine te komen, waar de borstels binnen 10 seconden van de huid ver wijderd worden. Deze borstels worden gereinigd en verkocht. Nadat het nog door een stroom wa ter afgespoelde varken geheel den kop is afge sneden, wordt het dier opengesneden, schoonge maakt en het spek er uit gesnedenzijn deze operaties geschied, dan glijdt het varken minus zijn hoofd naar het ijshuis. Elke minuut worden 16 zwijnen geslacht, zoodat we goed moeten oppas sen, willen we alles volgen. In het ijshuis wordt de romp in helften verdeeld, die gangwijze naast elkaar komen te hangen het afkoelen duurt in den regel 24 uur. Het geheele jaar door heerscht daar dezelfde temperatuur, wat ’s zomers door ijsmachines wordt bewerkstelligd. Zijn de reepen genoeg afgekoeld, dan komen ze weer onder beulshanden, om in eenige stukken verdeeld te worden. Hammen, schouders, ribstuk ken en andere soorten volgen elkaar in bewonde- renswaardige vlugheid op. Deels worden deze stukken ingepekeld, om na dien tijd gerookt te worden. In den kelder, waar het vleesch wordt bewaard, is het eeuwig winterde bezoekers is het te raden, bij bet binnentreden de kleeren dicht te knoopen, daar de lucht er niet alleen koud, maar ook dam pig is. We kunnen er wandelen tusschen mijlen lange vleeschmuren. Daglicht wordt niet anders toegelaten dan voor een oogenblik, wanneer de zware deuren open gaan. In de kelders voor var- kensvleesch alleen is plaats voor 25 millioen pond en wanneer we bedenken, dat deze voorraad eenige keeren per jaar uitverkocht wordt, dan krijgen we een idee, wat er niet noodig is, eene honge rige wereld te voeden. Maar niet alle stukken van ’t varken vinden rust in de keldersoveral en in alle vormen schijnt vleesch een welkome gast te zijn veel wordt rauw en in vaten gepakt aan slagers ver kocht, zoowel in Chicago als elders wonend. Het naar elders te vervoeren vleesch wordt verpakt in koelwagens en overal heen gezondenhierbij dient ijs als voorbehoedmiddel tegen bederven over den oceaan wordt het door extra daarvoor ingerichte stoombooten vervoerd. Het vet van een varken in den vorm van spek, wordt in groote, met roerwerken voorziene ketels, gesmolten en gereduceerd tot een klare witte vloei stof, bevrijd van alle onreinheden en dan afge koeld, waarna het door met ijs omringde pijpen vloeit, om in daarvoor bestemde bussen of emmer tjes te worden verzonden. De worstafdeeling is een ander belangrijk de partement bier worden dagelijks mijlen boulogne, Frankforter-, Weener-, lever-bloed en boterham- worst gefabriceerd. Het grootste deel wordt versch verstuurd, de overige hoeveelheid wordt in extra daarvoor in gerichte rookkamers gerookt. Door talrijke machinerieën wordt het vleesch fijn gehakt, dan gekneed en vermengd met zout, peper, enz. en in darmen gestopt. Verleden jaar werd door Armour Co. 30 millioen pond worst gemaakt. De afdeeling voor ’t conserveeren of inmaken van vleesch is eene andere groote branche hier wordt het algemeen bekende corned-beef in bussen verpakt, die dan luchtdicht gesloten worden, om alsdan naar alle deelen der aarde te worden ver zonden. Voor het maken van vleesch-extract zijn groote ketels noodig, waarin het vleesch wordt uitge kookt; 45 pond vleesch zijn noodig, om een pond extract te winnen. Het vele afval, dat in zoo’n enorme slagerij wordt verkregen, is beduidend en gaat naar eene fabriek, om in lijm te worden veranderd. Doch keeren we naar de stad terug, waar vele hotels, restaurants en cafés ons tot een bezoek uitnoodigenwe vinden hier overal biljetten, waarop roomijs, mineraalwater of limonade wordt aanbevolen. Deze worden gebruikt als koelmiddel tegen de bijna on verdragelijke hitte, ofschoon algemeen be kend is, dat te koele dranken of spijzen ongezond zijn; misschien is het ook hieraan toe te schrijven, dat zoo velen, door de hitte overmand, op warme dagen neervallen. De temperatuur is eene zeer wisselvalligenu heet dan koud’s zomers eene enorme hitte, ’s winters eene strenge koude. Van water wordt de stad voorzien uit het meer Michigan en laat, wijl het niet goed genoeg ge filtreerd wordt, veel aan kwaliteit te wenschen overechter is men begonnen met eene nieuwe waterleiding, welke in 1896 gereed zal komen, In de talrijke parken dragen fonteinen, origi- neele bloemperken* standbeelden en dierentuinen Het 75 jarig feest van de stichting der Maatschappij van Weldadigheid is Vrjdag op eenvoudige wijze gevierd. Op het smaakvol ver sierd terrein van de Tuinbouwschool hield de vereeniging „Floralia" hare jaarlijksche tentoon stelling van door de bevolking gekweekte planten, terwijl het hoofdmoment van den dag was de inwijding van „Rustoord" een stichting van vijf paar oudjes, die op de gewone wijze niet meer werkzaam kunnen zijn. In de feestrede, door den heer jhr. J. K. W. Quarles van üfford gehouden, werd gewezen op de groote verandering welke het terrein der maatschappij, eens een kale heide, had onder gaan, waarna werd herinnerd wat ons Vorsten huis heeft gedaan, om de Maatschappij te steunen in haar nuttig streven. Verder werden ook de verdiensten van anderen, deels reeds overleden mede-arbeiders, herdacht. De heer M. E. v. d. Meulen, van wien het denk beeld van de stichting van „Rustoord" was uit gegaan, voerde daarna het woord, o.a. om hulde te brengen aan de Kouingin-Regentes voor haar geuite sympathie en voor haar gift, aan den heer P. W. Jansen, die f 5000 schonk, en aan vele anderen, die het volk voorgingen in het steunen dezer stichting, welke nog veler hulp noodig heeft. In vroolijke stemming werd verder de dag doorgebracht, welke werd besloten met een vuur werk en een illuminatie. ’t Is te begrijpen, dat Neerbosch in den laatsten tijd druk bezoek heeft gehad en de heer J. van ’t Lindenhout acht het noodig hieraan paal en perk te stellen. Honderden personen melden zich dagelijks aan of zij allen komen uit ware belangstelling, wordt door hem betwijfeld en dat de inrichting zelve van dergelijke bezoeken veel vrucht voor de toekomst zal trekken, gelooft hij nog minder. Dit is zeker, dat door het veelvul dig bezoek, vooral op de scholen en op werk plaatsen, het onderwijs schade begint te lijden en men dus in de toekomst genoodzaakt zal zijn andere maatregelen te nemen. Daarbij komt het hem voor, dat vele dier bezoekers, die nooit iets voor de inrichting hebben gedaan of gegeven, de inrichting bezoeken alsof zij er een zeker recht op hebben. Hij vraagtwelke inrichting in geheel Europa is aan te wijzen, die men zoo vrij heeft kunnen bezoeken, als tot nu toe de weesinrich- ting te Neerbosch en hij meent in ieder geval het recht te behouden, om ten minste de uren te bepalen, wanneer de inrichting voor de bezoe kers open staat. Dientengevolge is bepaald, dat de inrichting voortaan open zal zijn van ’s morgens 911 en ’s middags van 2—6 uur, terwijl des Zaterdags en Zondags de inrichting voor alle be zoekers zal gesloten zijn. Sommige bladen hadden medegedeeld dat de opbrengst der vermogensbelasting zoo mee zou vallen; de N. R. C. berichtte dat zij niet zou meevallende Avondp. merkt op, dat al die be richten in hooge mate voorbarig zijn. Al mocht dit in hooge mate niet zoo juist we zen, daar toch de verzending der biljetten een aanvang heeft genomen en dus de lijsten moeten zijn opgemaakt, heeft de Avondpost volkomen ge lijk en wij vatten niet, waarom men zoo’n haast maakt met die mededeelingen. Over enkele we ken zal het publiek zijn, hoeveel, op de later te blijken dwalingen en non valeurs na, die belas ting aan de schatkist zal opleveren. Op de rivier voor Rotterdam bij de Oude Plantage heeft Zaterdagavond een aanvaring plaats gehad tusschen de Haarlemsche goederen boot Stad Rotterdam en het tjalkschip De Hoop, schipper Zwiers van Zwartsluis. De schok was zóó hevig dat de dertienjarige dochter van den schipper tegen het dek geslagen werd; het ongelukkige meisje was onmiddelijk dood. Het schip heeft weinig scha le. Tegen den kapitein der schroef boot is proces-verbaal opge maakt. Te Schiermonnikoog is aan het strand be oosten het badhuis aangedreven het lijk van een persoon van middelbaren leeftijd, in vergevorder- den staat van ontbinding. De overblijfselen der kleeding toonden: blauwe trui, geruit overhemd, flanel, bruin tricot onderbroek, zwarte broek en zeemanslaarzen. Het lijk werd gekist en in de duinen begraven. Bolswardsche Courant •n 1 1 i.®< i®.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1