NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Oe nieuwe Schutteeij-regeling. L Uit de Raadszaal. 01 SWARD ENWONSERADEE1 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 36. i BUITENLAND.’ BINNENLAND. X X X X k DONDERDAG 7 SEPTEMBER. VOOR den beperkt, rui- 1 der schutterij, danken. I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. SxXXXXXXXXhXXKKXXKXX $XXXXXXXXXhXXXXXXXXX$ Dinsdag 5 September 1893. Arum, 2 Sept. Het voorstel Appingadam heeft bij het nutsdepartement alhier bijval gevonden en zal derhalve ondersteund worden. De buiten gewone vergaderingen, die in den winter gehouden worden, zullen plaats hebben in December te Kimswerd, Januari te Arum en Februari te Achlum. Voor een dier vergaderingen is vanwege het hoofdbestuur een spreker verzocht, die ditmaal evenals vorige jaren weer met een vooraf opge geven onderwerp ter vergadering komt. In de Januari-vergadering is uitgenoodigd de heer Ph. de Block vaif Franeker. Werd deze gevierde de clamator tot nu toe bijgestaan door den heer J. Vlietstra, dezen winter zal zulks wel niet meer 7 Het schijnt thans, dat men wat al te veel beweging heeft gemaakt over de spionnage-ge- schiedenis te Kiel. De bewijzen tegen de beide gearresteerde Fransche „spionnen" zijn van vrij wat minder gewicht, dan door de Duitsche bla den eerst werd medegedeeld. Er werden volstrekt geen photografische opne mingen bij hen gevonden. Alleen waren zjj in het bezit van een kaart, zooals ieder zich kan aan schaffen, waarop de vestingen zijn aangeteekend, en van kleine strooken papier met potloodlijnen, die wellicht de vestingliniën moeten voorstellen. Het is dan ook nog zeer te betwijfelen of een aanklacht tegen beide Franschen zal worden in gediend. Een veroordeeling wordt overigens voor onwaarschijnlijk gehouden. Ook in Italië zijn inmiddeis weder Fransche spionnen gevat. Zoo heet het althans. Drie als herders gekleede personen zijn aan de grens gear resteerd, bij wie een aantal plannen van de Itali- aansche grensversterkingen werden gevonden. Het zou gebleken zijn, dat het Fransche officieren zijn de overheid heeft hen te Turijn doen interneeren. Bij de jongste volkstelling in België waren daar onder de 6,069,321 inwoners 171,438 van vreemde nationaliteit, en onder deze waren de Ne- deilanders het sterkst vertegenwoordigd, name lijk door niet minder dan 56,3)6 personen. Duit- schers waren er 47,388 en Franschen 45,430. De meeste vreemdelingen waren in de provincie Luik 47,000 op de 756,667 inwoners. Bismark moet te Kissingen ernstiger onge steld zijn dan hij zelf beseft. kelijk en de keuze, nu dikwijls zeer mer gemaakt zullen worden. Aangezien herhaaldelijk aan officieren der schut terij op hun verlangen vergunning verleend is, op eigen kosten deel te nemen aan practische oefeningen van het leger en hierbij tijdelijk dienst te doende verslagen omtrent hunne dienstver richtingen. en toewijding zeer gunstig luidden, acht de regeering het wenschelijk den lust, om zich op deze wijze in den krijgsdienst verder te bekwamen, door eene wettelijke bepaling aan te moedigen. Ook aan de onderofficieren en manschappen zou het ontwerp in het belang van de schutterij ge legenheid geven, hunne militaire kennis door tijde- hjken dienst bij het leger of aan boord te ver meerderen, evenals aan de schutterij van de zeemacht. De wapenschouwingen der schutterij acht de regeering nuttig, ook omdat zij de gelegenheid openen tot inspectie over de kleeding en uitrus ting van alle ingedeelden bij de schutterij van de landmacht die ingeval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandigheden in werkelijken dienst kunnen worden opgeroepen. Twee wapenschouwingen in het jaar worden voldoende geacht. De tijdstippen, waarop de wapenschouwingen zullen plaats hebben, moeten door den inspecteur der schutterij, na ingewonnen gevoelen van den commandant van het schutterijkorps, worden bepaald. In deze wetsvoordracht zijn wijders bepalingen opgenomen betreffende de toelating, het ontslag en de dienstvervulling van hen, die hoezeer tot geen schutterijdienst verplicht, verlangen deel uit te maken of te blijven uitmaken van de schutterij. De toelating is afhankelijk van het bezit van het Nederlanderschap. Deze beperking is noodig wegens de taak in gevaarvolle tijden voor de land- en de zeemacht weggelegd. In vredestijd behoeft men zich voor niet langer dan twee jaren te verbinden. De toelating van vrijwilligers bij de schutterij van de landmacht is aan den commandant van het schutterijkorps overgelaten. De vrijwilligers bij de schutterij zijn zoowel in tijd van vrede als in tijden van gevaar en oorlog verplicht tot alle schuttersdiensten, waartoe de andere ingedeelden bij de schutterij gehouden zijn bijgevolg zijn zij ook, wat tucht, rechtspleging en straffen betreft aan dezelfde bepalingen te onder werpen, welke voor dienstplichtige schutters ge schreven zijn. Aan de tot het kader der schutterij behoorende dienstplichtigen is de gelegenheid opengesteld voor bepaalden tijd in dienst te blijven, zonder daartoe verbintenis aan te gaan. Het ligt in de bedoeling de bestaande schutte rijen eerst later op te heffen, of geleidelijk of ineens, teneinde de nieuwe en de oude schutterijen eenigen tijd naast elkander te doen leven. Bij opening waren 9 leden tegenwoordig. De Voorzitter stelt allereerst aan de orde punt der agenda. 1. Beëediging en installatie van de nieuw be noemde leden van den gemeenteraad. Een resolutie van Ged. Staten wordt gelezen, behelzende dat tegen de toelating der nieuw be noemde raadsleden geen bezwaar bestaat. De Secretaris leidt daarop deze heeren de raadszaal binnen, de heeren van der Weg, Ooster- baan, Banning en Lunter leggen de bij de wet gevorderde eeden af, waarop de Voorzitter hen geluk wenscht met hunne benoeming als raadslid, vertrouwende dat zij naar best weten deze be trekking zullen waarnemen en verzocht hun de voor hen bestemde plaatsen in te nemen. Thans zijn alle 13 leden present. De notulen der vorige vergadering werden nu gelezen en goeagekeurd. Ingekomen zijn: a. Een telegram namens H. M. de Koningin, gezonden als dankbetuiging voor de door den Burgemeester namens den Raad en de Burgerij gezonden gelukwensch op den verjaardag van H. M. b. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gratificatiën aan de Harddraverij en de Kaatsvereeniging en der wijziging van de gemeentebegrooting. c. Een exemplaar der rekening van den weg BolswardHarlingen, goedgekeurd door Ged. Staten. d. Een missive van het Bestuur der Hard- dravery-vereeniging, houdende dankbetuiging voor de haar verleende gratificatie. e. Een missive van de Commissie der Tentoon stelling, houdende dankbetuiging voor het gratis afstaan van het terrein vóór de Broerekerk. Een en ander voor notificatie aangenomen. f. Een voorstel van het D. B. om het onderhoud van een gedeelte trekweg uit de buurt van Wommels tot de zuivelfabriek in onderhoud over te doen aan de gemeente Hennaarderadeel. Met het bestuur dier gemeente is over deze zaak gecorrespondeerd en dit is genegen den weg over een lengte van 113 Meter in onderhoud over te nemen, tegen een vergoeding van f 21)0. Burg, en Weth. vinden deze som billijk vooral met het oog op het druk gebruik dat van dit gedeelte weg gemaakt wordt, en adviseeren den raad hiertoe te besluiten. Ter visie, om in de volgende vergadering te behandelen. Punten van Behandeling. 2. Benoeming van een Wethouder door periodieke aftreding als zoodanig van den heer R. F. Feenstra. De heer Feenstra wordt met 11 stemmen her benoemd. De heeren Lunter en Vos verkregen ieder een stem. De heer Feenstra neemt de benoeming weder aan. 3. Benoem ing van een ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van den heer B. D. Eerdmans. De heer Lunter wordt benoemd met 7 stemmen. De heer Vos bekwam 3 en de heeren IJ.T. de Boer, Eisma en Schievink elk 1 stem. De heer Lunter geeft te kennen dat hij bezwaar maakt deze betrekking te aanvaarden omdat alles voor hem weer nieuw is en hij eerst zich liever wat bekend wil maken met de gemeente zaken. De Voorzitter informeert dat deze betrekking met de gemeentezaken weinig heeft uit te staan en niet veel bezwaren oplevert. De heer Lunter antwoordt dat hoe vereerend de benoeming zij, hij toch meent te moeten be danken. Bij de nu gehouden nieuwe verkiezing wordt benoemd de heer Vos met 7 stemmen. De heeren IJ. T. de Boer en Oosterbaan bekwamen ieder 2 stemmen, de heeren Banning en Eismaelk 1 stem. De heer Vos verklaart zich bereid, de betrek king te aanvaarden. 4. Benoeming van twee leden van de Gascom missie door aftreding van den heer T. van der Weij als raadslid en in plaats van den heer B. D. Eerdmans. De heer van der Weij wordt herbenoemd met 11 stemmen. De heer Eisma bekwam 1 stem. De heer van der Weij geeft te kennen dat hij deze benoeming heel gaarne weder aanneemt. Voor de vacature Eerdmans bekomen bij de eerste stemming de heer P. J. de Boer 6, en de heeren Eisma en Oosterbaan elk 3 stemmen. Bij de 2e vrije stemming de heeren P. J. do Boer en Eisma elk 4 stemmen, de heer Ooster baan 3, de heeren Vos en Banning elk 1 stem. Herstemming tusschen de heeren P. J. de Boer en Eisma. De heer Eisma wordt nu benoemd met 6 stemmen, de heer P. J. de Boer bekwam 5 stemmen. De heer Eisma verklaart geen bezwaar te heb ben, deze benoeming aan te nemen. 5. Benoeming van een lid der commissie voor de strafverordeningen, door aftreding van den heer T. van der Weij als raadslid. De heer van der Weij herbenoemd met 11 stemmen. De heeren Oosterbaan en Eisma elk 1 stem. 6. Benoeming van een bestuurslid van het Houckamaleen door aftreding van den heer T, van der Weij als raadslid* Aan de onderdeelen van het ingediend wetsont werp ontleenen wij het volgende Naar de bepalingen van het ontwerp zullen de oefeningen van de ingedeelden bij de schutterij van de landmacht plaatselijk kunnen worden ge houden, en zullen alleen de schutters van de land macht die deze oefeningen niet of niet genoegzaam hebben bijgewoond, tot oefening in werkelijken dienst kunnen worden geroepen, hetzij bij een der korpsen van het leger, hetzij bij daartoe tijdelijk op te richten schutterij-oefeningsdepóts. Die oefeningen hebben het doel, in de eerste plaats, den schutter binnen eenige maanden na zijne inlijving een zoodanigen graad van bedre venheid in den wapenhandel te doen erlangen als door ongeveer acht weken recruten-onderricht in de gelederen van het leger kan worden verkregen. De verdere oefeningen strekken om de door den schutter bij het recruten-onderricht verkregen geoefendheid en opgedane begrippen van krijgs tucht te onderhouden en zijne geoefendheid als schutter nog te doen toenemen. De minister zet uiteen dat bedrevenheid in het schieten, waarop het voor de schutterij van de landmacht naast goede aanvoering in de eerste plaats aankomt, zeer goed kan worden verkregen by de plaatselijke oefeningen voor de schutte rij plichtigen, woonachtig in gemeenten waar geen terreinen zijn tot het houden van oefeningen in het gevechtschieten, aan te vullen met enkele van deze oefeningen op verder afgelegen terreinen. De lust tot oefening in den wapenhandel, in zonderheid in het schieten, is in het algemeen zeer groot bij ons volk, zoodat men zich verze kerd mag houden, dat bij een goed doorgevoerde regeling en goede leiding van de oefeningen, deze op den duur gunstige uitkomsten zullen opleveren voor onze volksweerbaarheid. De druk door de recruten-oefeningen aan de ingedeelden bij de schutterij van de landmacht opgelegd, zal niet zeer zwaar zijn, vermits voor hen in den regel gelegenheid bestaat dien druk te verdeelen op de wijze die het meest met hun bijzondere belangen strookt. De 120 oefeningen bijvoorbeeld zullen kunnen worden volbracht door gedurende 28 weken 5 a 6 werkdagen één oefe ning bij te wonen of wel 2 3 dagen per week aan twee oefeningen deel te nemen. Elke oefening duurt ten hoogste twee uren. Wijders kunnen de schutteryplichtigen van de landmacht voor wie het bijwonen van deze oefe ningen toch te groot bezwaar oplevert, hunne re- cruten-oefening volbrengen bij een der korpsen van het leger, gedurende een tijdvak van onge veer acht weken. Het onderwijs zal worden gegeven door een kader voor zijne taak berekend, zoo noodig van het le ger tijdverlies zal tot een minimum worden te ruggebracht, en de schutter zal niet altijd in een voor hem drukken tijd zijn werk moeten verzui men. Hij behoeft slechts zorg te dragen binnen een bepaalden tijd het verplichte aantal oefenin gen te volbrengen, blijvende tijd en plaats voor die oefeningen hem tot zekere hoogte vrijgelaten. Op deze wijze zullen ook personen die veel rei zen en trekken, zooals b. v. beambten bij spoor wegen, handelsreizigers, varensgezellen en schip pers, in de gelegenheid zijn aan de oefeningen in den wapenhandel deel te nemen ter plaatse waar zij zich tijdelijk ophouden. De schutter van de zeemacht bestemd tot dienst aan boord zal voor eerste-oefening ten hoogste 28 dagen en voor elke herhalings-oefening ten hoog ste 15 dagen in werkelijken dienst kunnen worden gehouden. De bepaling dat gewone oefeningen ook door oefeningen van langeren duur kunnen worden vervangen, heeft vooral ten doel de gelegenheid open te houden, om de schutters aan oefeningen in het gevechtsschieten te kunnen doen deelne men, ook dan, wanneer daartoe in hunne woon plaats geen gelegenheid is. De minister van oorlog krijgt de bevoegdheid om b. v. in gevallen van langdurige ziekte of langdurig verblijf in het buitenland en voor hen, die niet door opzet in gebreke zijn, verlenging toe te staan van den termijn binnen welken de verplichte oefeningen moeten worden volbracht. Ter bevordering van vereenigde oefening van schutterij der landmacht en leger, waar zij mo gelijk is bevat de wet eene bepaling strekkende om, wanneer de regeering het noodig acht, voor de leiding der schutterlijke oefeningen officieren van het leger aan de commandanten der schut terij korpsen toe te voegen en officieren, onderoffi cieren en korporaals van het leger aan de oefe ningen te doen deelnemen. Nog vindt men in het ontwerp een artikel, be palende dat in gevallen van brand de schutters bij beurten voor een bepaalden tijd tot brandpiket of tot het doen van dienst in een bepaald gedeelte der gemeente kunnen worden aangewezen, zonder dat dit belet, alle schutters of een grooter aantal dan tot brandpiket is aangewezen, tot dienst te verplichten, wanneer de brand van grooten om vang of langen duur is. Van de gevraagde bevoegdheid tot toekenning eener toelage aan schuttenj-commandanten ver wacht de regeering, dat, al zal die toelage in geen geval eene bezoldiging zijn en geeu hoog cijfer bereiken, het geldelijk bezwaar verminderd, een commando van een schutterijkorps meer aanlok- plaats kunnen hebben, wegens vertrek van heer VI. naar de muziekschool te Amsterdam. Aan de bibliotheken zal weer een kleine uit breiding -worden gegeven. Het gebruik, dat er van gemaakt wordt, is steeds zeer voldoende. In den laatsten tijd vervoegde zich bij ver schillende bierhuishouders te Rotterdam een man, voorgevende politie-agent te zijn, en zulks nadat zich eerst bij hen twee personen vervoegd en een glas jenever besteld hebben. De pseudo politie agent bekeurt alsdan den bierhuishouder wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, doch laat zich daarna de bekeuring voor f 2 of f 2.50 afkoopen. Later bemerkt men, dat men opgelicht is door iemand, die volstrekt niets met de politie te maken heeft. „Sluit Schiedam!" is de huidige leuze,zegt de Middelb. Ct. En wat dan? vraagt hij. Zou men denken dat dan de gansche wereld voor het drankgebruik zou gesloten zijn Van elders komt dan het- of een zelfde vocht; maar bovendien: handelt men dan rechtvaardig? en nog ernstiger vraag: maakt men de menschen dan beter? Zou men rechtvaardig handelen? En op die vraag aarzelen wij niet beslist ont kennend te antwoorden. Waarom jenever verbannen en niet wijn, cham pagne, tabak, cognac, koffie en thee, waarvan het gebruik eveneens, in meer of mindere mate, na- deelig werkt? Over hun invloed verschillen de gevoelens evenzeer als over het gebruik van jene ver. Maar zelfs al weert men die allen, niet lang zal het duren of een nieuw middel tot prikkeling, tot opwekking, tot genot zal gevonden zijn. Het doel, dat men beoogt, wordt gemist en niets zal verkregen zijn dan een wedstrijd in het uitdenken van andere middelen. Dit zullen de practische gevolgen wezen van een onpractischen strijd. Men vergete bovendien niet hoevelen een eer lijk stuk brood verdienen juist in Schiedam en elders, waar een uitgebreide handel gedreven wordt in sterken drank. Niet aan die velen de schuld dat tal van zwak kelingen in de wereld misbruik van den jenever maken; tal van levensomstandigheden velen op den weg van het verderf voeren. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat in de maand October een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie, om, naar mate van de behoefte, als zoodanig voor den post- en telegraaf dienst te worden benoemd. De aandacht van vrouwelijke candidaten wordt in het bijzonder gevestigd op de voor taan gel dende bepaling, dat zij niet minder dan de man nelijke ambtenaren aan den dienst in zijn vollen omvang moeten deelnemen. Men klaagt er over dat de examens in de gymnastiek, dit jaar te Utrecht afgenomen, zulke bedroevende resultaten opleveren. De meeste examinandi werden afgewezen. Men wijdt dit aan de commissie, dat die te hooge eischen stelt, ’t Is mogelyk dat deze commissie het wat zwaar opneemt, omdat de termijn dat het gymnastiek onderwijs verplichtend is gesteld, verlengd werd en de onderwijzers dus nog wat tijd hebben om zich voor te bereiden. Maar mogelijk is het even eens, dat de ware ambitie voor de zaak bij deze ontbreekt en ze het examen maar voor een vorm houden, zoodat het er zooveel niet op aankomt. Misschien wordt de wet wel nooit ingevoerd, denken sommigen. Hoe dit zij, dat bij vele onderwijzers zoo groote lust voor het vak niet bestaat, laat zich licht verklarenin de groote gemeenten zijn gymnas- tiekvereenigingen, waardoor de jongelui opge wekt worden om zich te oefenenmaar op bet platteland doet men niet aan gymnastiek en zal men er vooreerst wel niet aan doen, al wordt er op school onderricht in gegeven. En nu is het niet te verwonderen dat de onderwijzers meer lust hebben voor de studie, die rechtstreeks tot hun vak behoort eu voor velen noodig is voor de hoofdakte, dan dat zij zich bezig houden met hetgeen tot dusver builen hun kring lag en, naar wij vermoeden, wel altijd er buiten zal blijven liggen. In theorie klinkt het zoo mooi, maar in de practijk zal het zoo weinig geven. Ten vorigen jare werden met het oog op de cholera te Utrecht en den Haag adressen gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij ver zocht weid het initiatief te nemen tot een wet houdende verbod om faecaliën in de rivieren, kanalen enz. te werpen, omdat daarin de smet stoffen zich het meest ontwikkelen. De Kamer deponeerde de adressen ter griffie enniemand hoorde er meer iets van. Het U. D. dringt thans opnieuw op zoodanige wet aan, daar ook nu weder gebleken is dat de cholera vooral door middel van de waterwegen zien verspreidt. Met adressen naar de griffie te zenden wordt de gewenschto uitkomst niet verkregen, maar zal de wet kunnen gehandhaafd worden Zal eene doeltreffende controle mogelijk zijn In elk geval zal een verbod toch meer uitwerken dan de zaak over te laten aan het welbehagen van het publiek. Desnoods behoeft het verbod niet bestendig te zijn en alleen geldend gedurende den tijd dat epidemiëu heerschea of dreigen. Bolswardsche Courant 1 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1