NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD£N WONSERADEEL Herfstgedachten. Tinnenla nd. Twee en dertigste Jaargang. No. 38. 1893. DONDERDAG 21 SEPTEMBER. 4 BUITENLAND. VOOR X. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $XXXXXXXXX^XXXXXXXXX DONDERDAG 21 SEPTEMBER. $xxxkxxxxtCx:xxxxxxx X In de Figaro wordt betoogd, dat de Wereld- tentoonstelling van 1900 nergens anders verrijzen moet dan op het van ouds geijkte en zoo uitste kend gelegen Champ de Mars. Men trekke niet naar Boulogne, Courbevoie of Vincennes, maar neme het tetrein in het hart der wereldstad, zoodat de ontelbare belangstellenden de Tentoon stelling niet veraf hebben te zoeken. Wordt van het Trocadero dan wat meer partij getrokken en bovendien de open ruimte nabij de Ecole Militaire in beslag genomen, dan kan dit met de Esplanade des Invalides ruimschoots voldoende plaats op leveren. Natuurlijk moet dan de reusachtige machine- galerij, die men na 1889 heeft laten staan, wor den opgeruimd, opdat men weder iets geheel nieuws te aanschouwen geve. Waarom Zal men den Eiffeltoren dan ook niet moeten afbreken Tusschen Frankrijk en Engeland is een ge schil gerezen wegens naar het heet onrechtmatige handelingen van den aanvoerder eener weten schappelijke expeditie in de Nigerstreken. Die aanvoerder, luitenant Mizon, heeft een traktaat gesloten met den Sultan van Mouri, die volgens Engelsche opvatting een vazal van Engeland is. De Engelsche bewindvoerder in het Britsche ge bied heeft nu de geheele expeditie het verblijf in die streken ontzegd, hetgeen eene schending ge acht wordt van het Berlijnsche tractaat van 1885, waarbij vrije scheepvaart op den Niger is toe gestaan. Gaasterland, 18 Sept. J.l. Zaterdag zijn in onze gemeente wederom ruim 500 vergunningen uitgegeven voor het a. s. lijstervangen. Voor de lijsters wordt door de poeliers 10 cent per stuk beloofd. Burgwerd Aan de alhier vanwege den kastelein J. de Vries gehouden keuring van tuigpaarden, welke met geen eersten prijs waren bekroond, namen 14 schoone dieren deel. De prijs van ƒ25 werd toegekend aan de zwarte merrie „Friezin11 van den heer K. Galema te Scharne- goutum de premie ƒ7,50 viel ten deel aan de vierjarig zwarte merrie van den heer P. IJetsenga te Arum, terwijl een cadeau werd vereerd aan den heer F. G. Kramer te Kubaard met zijne zwarte merrie „Piet." De uitslag van het hard- loopen was, dat van de 30 deelnemers de prijs van /20 behaalde H. Greben te Baijum, terwijl het cadeau van ƒ5 ten deel viel aan IJ. IJntema te Witmarsum. Wonseradeel. De vele werkzaamheden ver bonden aan den richtigen toestand van het nieuw opgerichte waterschap in den Arumer-Achlumer- Kimswerderpolder worden met kracht voortgezet, opdat als het weer eens mocht omslaan en de regentijd invalt, het stoomgemaal aan zijn be stemming beantwoorden kan. De kunstweg naar Achlum is op één plaats reeds doorgegraven en moet op een andere plaats ook nog doorgegraven worden, evenals de weg naar Kimswerd, waarin dit op drie onderscheiden plaatsen moet geschie den. De droogte bevordert zeer het vele slattings- werk. Arum. Op gedaan verzoek heeft het Hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen als spreker op een der winter-vergaderin- gen van het Departement alhier aangewezen den heer J. S. Sinnige Damstéte Wirduro. De onder werpen, waaruit een keuze gedaan kan worden, zijn 1. waardeering van lichamelijken en gees telijken aibeid; 2. werkstakingen; 3. volksver maken; 4. uit en thuis. Te Amsterdam worden thans biljetjes ver kocht, die op het eerste gezicht tramkaartjes schijnen, maar waardelooze papiertjes zijn, eene reclame van een photograaf bevattende. Deze in dustrie zal waarschijnlijk een gevoeligen knak geven aan de ambulaute tramkaartjes-verkoopers. Als de photograaf dit bedoeld heeft, is zijn toe leg gelukt. Den uitslag der stemming tot verkiezing van een wethouder van Amsterdam besprekende, is het Handelsblad van oordeel, dat de heer Treub, na dat blijkens de stemmingen, de meerderheid van den Raad tot tweemaal toe zijne richting had af gekeurd, bezwaarlijk eene eventueele benoeming aanvaarden kan. Zal men nu, na het bedanken van den heer Heemskerk, zich wenden tot de heeren Hovy en Wormser en dan eindelijk, als ook deze bedanken, tot de pas gekozen heeren Schut en Kuipers? Ot zal de heer Schölvink zich met de financiën be lasten en zal men dan een anderen wethouder zoeken voor burgelijke stand en handelsinrich- tingen? Het Hbl. eindigt met deze opmerking: Het is te hopen, dat de Raad zich weldra zal weten te redden uit deze moeilijkheden, die allicht reden geven van „radeloosheid" te spreken. De schuld ligt natuurlijk aan de kiezers, die zich bij de herstemming van 1 Aug. jl. verklaard hebben voor de vereenigde minderheden, zonder te beden ken dat die minderheden, niet dezelfde denkbeel den van gemeentelijk beleid voorslaan, te zamen een anders beleid af keuren is gevaarlijk, als men het niet eens is over hetgeen er voor in de plaats moet komen en dan geroepen wordt gezamenlijk te handelen." Geldt dit voor eene stad, het bleek reeds vroe ger, dat het ook geldt voor het land. woning teruggekeerd. Na eerst naar het krank zinnigengesticht te Dordrecht vervoerd te zijn, bracht men haar terug, daar er geen plaats was, Daarop heeft men haar in een kamer van het Raadhuis onder bewaking gesteld, tot men zeker heid had plaats voor haar in een gesticht te vin den. Van alle gestichten, waar men informeerde was ’t antwoordGeen plaats. Daarom is de ongelukkige in baar woning teruggebracht en haar echtgenoot als bewaker aangesteld. De heer Gerrit de Jong te Aalsmeer hoopt den 25sten dezer zijn 102den verjaardag te vieren. In het jaar 1881 herdacht hij zijne 70-jarige echt- vereeniging. Zijne vrouw, die toen 92 jaar oud was, stierf kort daarna, eveneens een zoon van 76 jaar. Thans heeft de Jong nog zeven kinderen in levenbij een van hen woont hij sedert ge- ruimen tijd. Een persoon, die te Zutfen met eenen an deren veroordeelde van de gevangenis bij het gerechtsgebouw naar de cellulaire gevangenis zou worden overgebracht om zijne straf te onder gaan, wist zijnen geleider te ontsnappen en de stad in te vluchten. Tot nog toe heeft men zijn spoor nog niet weten te ontdekken. Aan de Zw. Ct. wordt uit Rotterdam naar aanleiding van de invoering der inkomstenbelas ting aldaar o. a. geschreven: De heer mr. J. van Gennep, die ik schreef er destijds over zeer gekant was tegen deze belasting en er in den raad menig woordje over zeide, gaat de stad verlaten en zich elders ves tigen, men zegt in den Haag. Ik noem dezen naam, omdat de heer van Gennep een bekende persoonlijkheid is, maar nog verscheidene gegoede familiën, wier namen ten uwent wellicht toch niet bekend zijn, vertrekken evenzeer binnenkort. Of dat nu de uitkomst is van de inkomsten-be- lasting? Misschien heeft zij den doorslag gegeven Rotterdam heeft niet veel „attractions", geen fraaie omstreken, weinig wandelingen, veel gerij en weinig welwillende voetgangers.... en dan nu weer die inkomstenbelasting.... Intusschen gaat ’t gehalte van de bevolking er niet op vooruit; de bemiddelden, die hun kans schoon zien, gaan er uiten telkens als een uitgaat, wordt op de lijsten van contribuanten aan welda- digheids-genootschappen, aan vereenigingen voor kunst of wetenschap, aan nuttige instellingen van allerlei aard weder een naam geschrapt. Een naam, die niet zoo gemakkelijk vervangen wordt; want wel neemt het cijfer der bevolking toe, maar de drommen werkeloozen en onbemiddelde hand werkslieden, waarvan er ieder jaar een paar duizend meer komen dan gaan, brengen de stad geen welvaart aan. Vrijdagavond is te Groningen eene druk bezochte vergadering gehouden van winkeliers, om hunne winkels inplaats van te 10 te 9 uur te sluiten, met uitzondering van den Zaterdag avond, de avonden vóór ’t St. Nicolaasfeest en den avond vóór het Kerstfeest. De vergadering benoemde eene commissie van tien leden als bestuur, die een volgende verga dering bijeen zullen roepen. Het plan is de be paling van het sluitingsuur zoo algemeen moge lijk te maken. Hoogstwaarschijnlijk zal 1 Januari met de sluiting te 9 uur door een groot getal ne ringdoenden begonnen worden. Uit Grolloo wordt aan de Ass. Ct. geschre ven Daar in onzen tijd veel aandacht aan heide- ontginoing geschonken wordt, is het niet on belangrijk te vernemen met welke midde len men daartoe in Drenthe het beste komt. Alhier werd voor vijf jaren een slag heide, groot 9.49 H. A., verkocht voor f 70. De kooper bouwde daarop een huis en begon te ontginnen. Thans in het vierde jaar na de ontginning, heeft hij op die grond verbouwdbijna 350 hokken winter- èn zomerrogge, 10J a 120 H. L. aardappelen en 4 a 5 voeren boekweit, welk gewas voldoende is om aan een gezin en eenig vee, bijv, een paard,een paar runderen en 30 a 40 schapen, den kost te geven, met dien verstande, dat er eenige voeren hooi van een ander land worden aangevoerd. Da ontginning begon door het droogleggen en daarna het omgraven of omploegen van den grond. Het voornaamste deel van den mest wordt bekomen door de schapenhouderij. Het aantal heideschapen, dat er in den zomer gehouden wordt, bedroeg eerst 40 a 60 stuks en dit jaar 150, waardoor veel stikstofhoudende mest bekomen wordt. Kunstmest werd tot nog toe niet gebruikt. Het bouwland doet thans in qualiteit voor dat der Grolloër esch niet ,onder, en het winterkoren was veel beter dan dat op de esch. In vorige winters zijn door particulieren op tal van grachten en in straten te Amsterdam par ticuliere nachtwakers aangesteld. De bewoners zelf waren genoodzaakt de controle te voeren over deze mannen. Thans is aldaar opgericht eene onder linge vereeniging onder de benaming „A.mstels Burgerwacht", waarvan men lid kan worden tegen eene betaling van minstens 25 cents per week en die ten doel heeft het beschermen van elkanders eigendom door het daartoe aanstellen van ge schikte, vertrouwbare en behoorlijk beloonde, zooveel mogelyk gehuwde personen, die onder leiding staan en voorzien zijn van instructiën, ten einde toezicht te houden langs de huizen op straat gedurendede nachtelijke uren. De oprichters hopen bjj eene goed geleide organisatie aan ongeveer 560 personen een redelijk weekgeld als loon te kunnen uitbetalen, waardoor deze niet ten laste komen van liefdadige personen of instellingen, Den 22 September gaat de zon te 6 uur op en te 6 uur onder. De liniebewoner heeft haar op den middag van dien dag rechtstandig boven zijn hoofd. Zij, die de zuidelijke helft der aarde be wonen, verheugen zich in het aanbreken der lente, ons wordt reeds den dag te voren herinnerd, dat de herfst voor de deur staat. De herfst doet zijne intrede. Hij doet het vooral ’s avonds met een barsch gelaat, om te doen gevoelen, dat zijn adem koud kan zijn. Hij roept in onze herinnering de woorden van C. H uygens „Haast zal dak en bak staan schreijen „Met een vochten herfstetraan, „Haast zal stof in slijk verkleijen „Haast zal dauw in mist vergaan. „Dan zal ieder blaadje spreken, „Dat het lindenrijs ontzwaait „Meisjes! leert den hoogmoed breken; „Alle schoon voor ’t oog verwaait.” De herfst komt een einde maken aan het schoone in de natuur. Nog onlangs prijkten de velden met den gouden last der aren, thans zijn zij ledig en kaal. Van Flora’s schoone kinderen verdwenen de meeste reeds vóór zijn komst, en wie van haar die komst afwachtten, ze zullen weldra ondervinden, dat hij ze niet in zijn tegenwoordigheid duldt. Den bladerdos van t geboomte geeft hij nog voor een korte poos eene verrukkelijke kleurschakeering maar al te spoedig zal het blijken, dat het de doodskleur is, die aan ’t gebladerte een bedrie- gelijk schoon verleent. En waar hem de mensch niet voorkomt en zich erbarmt over het ooft, waar mee de zomer de boomen deed prijken, daar smakt hij het onbarmhartig naar beneden en slingerthet naar alle kanten. Gij, die u gaarne verlustigt in het schoon der natuur, past op uwe tellenTracht met woeker partij te trekken van iederen nog helderen dag, van eiken koesterenden zonnestraalde herfst geelt ze nog wel, maar ze zijn weinige en ze duren kort! Maar klaagt niet, dat door dien barschen herfst de liefelijke zomer verdwenen werd. Gij weet immers, dat de Meester, die zoo „wijs en goed is,” „door gepaste wisseling „Het zoet nog zoeter maakt”. Gjj weet immers, dat ook de herfst komt als getuige van de onveranderlijke orde, die er heerscht in de scheppingDe gouden last der aren ver dween van de velden, zij werd geborgen in de schuren, want zij had eene andere bestemming dan enkel het oog te verlustigen. De bloemen, „die sterren der aarde”, verdwenen, maar heft nu des avonds uwe oogen eens opwaarts en ver lustigt U in de beschouwing der sterren, „die bloemen des hemels.” De bladerdos van ’t ge boomte zal verbleeken, verflensen en verwaaien, maar zij zal als een zacht kleed de zaden van duizenden planten bedekken en beschutten, om daarna den bodem te voorzien van voedsel voor nieuwe planten. Het ooft werpt hij ter aarde, maar veel wordt hem niet gelaten, om er zoo moedwillig mee te bandelen en zijn moedwil is zijn deugd en zijn handeling is zijn plicht; hij werkt mee tot instandhouding van t geheel. Hij verricht het werk van den zaaier, zonder angstige bezorgdheid op wiens akker het zaad nedervalt en het verder aan de omstandigheden overlatende, of het zal verrotten of tot een nieuwe plant op groeien. En ja, hij predikt u de vergankelijkheid en herinnert u, dat ook gij daaraan zijt onderworpen, ’t Is waar, hij doet het niet alleen, maar hij doet het op zoo krachtigen, overtuigenden, aangrijpen den toon. En ook daar is hij niet minder om. Als ge op zijne prediking goed acht geeft, dan wordt het u duidelijk, dat ge de dagen bij de veeren moet pakken, opdat ze u niet ontkomen. Als hij een weemoedige herinnering in u op wekt aan de schoone dagen van lente en zomer, die voorbij gingen, dan zult ge tot het besef komen, dat ge moet letten op het schoone en goede, ’t welk het leven als mensch voor u heeftdat ge dit op den rechten prijs moet schatten, opdat geen dagen komen, waarin de herinnering aan een verbeuzeld leven u beschuldigt van ondankbaar heid en stemt tot weemoed. Als hij u wijst op gevulde schuren en u uitnoodigt om uwe kelders te voorzien, vraagt dan eens, als van Haren „Heeft de aarde dan geen voedsel voorons allen?" maar doet het in een anderen zin, en beantwoord die vraag aldusJa, overvloed is er, en terwijl wij daarvan overvloedig een deel kregen, zal het ons streven, zijn milddadig te wezen in t klein, gelijk de natuur het is in ’t oneindige, zoodat niemand gebrek lijdt, waar er voor allen genoeg is. Ja, laten „dak en bak staan schreijen," de aarde is daarom nog geen tranendal. Onbestendig, afwisselend en veranderlijk moge alles zijn, toch wijst het op een onveranderlijk streven naar vol making en de wijze doet met alles zijn voordeel. Terwijl het afvallend blaadje hem leert, dat de stof vergaat, is hem de in de aarde verborgen zaadkorrel een bewijs, dat het leven onvergankelijk is. Terwijl de herfst hem predikt, dat alles zijne bepaalde bestemming heeft, wordt in hem de ijver versterkt, om te streven naar het bereiken van zijne bestemming. In het verslag der in Engeland ingestelde commissie omtrent den toestand van den arbeid, ook in het buitenland, komen in de inleiding eenige opmerkingen van den secretaris, den heer Drage, ten opzichte van onze werklieden voor. De Hollandsche werkman is rustig en standvas tig, maar munt niet uit door spoed bij zijn werk, vandaar dat de lange werkuren in de meeste bedrijven niet beschouwd worden als een last, mits de werkman slechts op zijn wijze mag wer ken. Het gering voorkomen van werkstakingen wordt ook meer begrijpelijk, als men denkt aan de matige en zindelijke gewoonten, die de arbei ders in staat stellen voor een gulden daags te leven, hunne huiselijkheid en hunne tevreden stemming. Vindingrijkheid, snelheid in het vinden van hulpmiddellen, smaak en zelfs hooge be kwaamheid zijn geene hoedanigheden, waardoor de natie over het geheel zich onderscheidt, maar in de plaats daarvan treedt het krachtig, gezond verstand, dat maakt, dat de mannen niet worden overgehaald tot onpractische plannen. Dit gebrek aan prikkelbaarheid, zegt de heer Domela Nieu wenhuis, maakt, dat de Hollanders moeilijk op te wekken zijn, maar maakt hen ook sterke voor standers van de zaak, die hunne sympathie heeft. De vrijheidszin die eertijds de Spaanscho heer schappij zoo ondragelijk maakte, toont zich thans nog in het wantrouwen, waarmede men neerziet op Staatsinmenging in maatschappelijke aangele genheden. Het is waarschijnlijk voor een deel daaraan toe te schrijven, dat de arbeidswetgeving nog van zoo recenten datum is. Maar zij is thans toegelaten en de invloed van moderne denkbeel den is in menig opzicht te bespeuren. De kieswet. De Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. schrijft Als de Tweede Kamer den 19en Sept, terug komt zal zij weer werk in overvloed vinden. Vóór alles echter zal zij den 20en September de ingekomen amendementen op de kieswet in de afdeelingen behandelen. Er is bjj dealgemeene beschouwingen bijna geen denkbeeld ontwikkeld, of het is in een amendement geformuleerd. De minister heeft zich tot nog toe volkomen neutraal gehoudenalleen heeft hij even voor het uiteengaan der Kamer nog eens waarschuwend gezegdtot overleg ben ik gaarne bereid, maar aan de kern van mijn ontwerp moogt gij niet raken. Wat echter door den minister als de kern van zijn ontwerp wordt beschouwd, daar naar moet men voorloopig nog blijven raden. Wel weet men, dat hij niet zou toestaan van zjjne finale kiesrechtuitbreiding een regeling te maken, waarop de qualificatie van „fiuale" niet meer toepasselijk zyn; wel heeft hy uitdruk kelijk verklaard, dat thans alle verband tusschen kiesrecht en belastingheffing moet worden opge heven, maar overigens is nog niet gebleken op welke punten de minister wel tot concessiën be reid zou zyn. Neen toch, ik vergis mijop twee ondergeschikte punten heeft de minister reeds laten doorschemeren, dat hij wel tot concessiën bereid is, namelijk met betrekking tot bedelaars en landloopers en met betrekking tot den tijd van vestiging in een gemeente. Tegen de formeele uitsluiting van notoire landloopers en bedelaars heeft hy verklaard geen bezwaar te hebben, en tevens heeft hij verklaard dat het beginsel zijner voordrachtniemand wordt kiezer, die niet op het bevolkingsregister voorkomt, voor nadere uitwer king vatbaar is in dien zin, dat men om kiezer te worden in een gemeente gedurende een zekeren tijd een vast domicilie moet hebben gehad. Zal men nu met die concessiën tevreden zijn of nog meerdere verlangen Eigenlijk is concessie het ware woord niet, want bovengenoemde wijzi gingen zijn eigenlijk slechts aanvullingen, geaeel in den geest van het ontwerp. Trouwens wijzi gingen in stryd met het beginsel van het ontwerp al worden zij blijkens de amendementen door sommigen gewild, kunnen door den minister niet aanvaard worden en zullen, naar ik verwacht, ook door de meerderheid niet worden verlangd. Wanneer de heer Tak zoo schreef De Amsterdammer zijn wet in stemming brengt zonder eenige principieele wijziging te hebben geduld, dat wil in dit geval zeggen met verwer ping van elk amendement, waardoor belasting plicht of belastingbetaling aan kiesrecht tot voor waaide wordt gesteld, dan zal zij naar onze mee- ning aangenomen worden. In denzelfden geest schreef ook de heer Poelman in de Prov. Gron. Ct. Maar hij voegde er bij, dat het nu wel 1895 zal worden voordat de kieswet zal worden ingevoerd. Ook hier in de politieke kringen wordt de aan neming der kiesrechthervorming, zij het ook met eenige wijziging, vrij zeker geacht. Vrijdagnacht is bijna een vierde gedeelte van het dorp Noordgouwe door brand verwoest. Te halftwee uur ’s nachts werd door terugkee- rende kermisgangers ontdekt, dat twee schuren met den daarin geborgen oogst, een wagenhuis, zes stapels stroo, een stapel haver, schilderswin kel met inhoud, een loods met een grooten voor raad hout en drie huizen bijna totaal verbrandden. Van den eenen inboedel was bijna niets, van den anderen werd meer gered. De schuur was sedert Donderdagmorgen niet door de rechtheb benden bezocht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Er was gelukkig geen wind, want dan was het gansche dorp een prooi der vlammen gewor den. Water om te blusschen was er bijna niet. De krankzinnige vrouw te Hardingsveld, die haar 3-jarig kind dood trapte, is weer in haar Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1