Eene Zathe en Lain W11 D AANBESTEDING. ZATHE :r. LAUDEN. Eene Zathe en Landen Eeiie Zathe en Landen genaamd „BIERUM”, onder Waaxens, groot 472440 of 129 ponde- maatverhuurd tot 1896 aan D. J. Offringa en Vrouw, tegen eene jaarlijksche huur van ƒ4150,55. WEILAHO Encre Nouvelle Een Zathe en Landen, IJS De ZATHE en LANDEN c.a. DORPSREINIGERS- E. Mathieu-Plessy te Parijs. rum _iu js>ï I BURGERLIJKE STAND. Officiëele Advertentiën. ^ADVERTENTIËN.^ Donderdag 5 October 1893, ’s middags 2 uur, in het „Hof van Hol'and” te Bolsward, pi'ovisioneele verkoop vau Telegr. Beursberichten. Firma B. CUPERUS Az. het gedeeltelijk vernieuwen van de brug „het Hollan- derzet” over de Bolswar- derWorkumervaart. b. M A 1> A I K IJ 11 S. c. Idsegahuizum van de gedrukte instructie zijn bij 5 .dat voorzien wordt in tnor- 3 k den heer Bos, organist In de 2e helft der maand Augus tus is bij het Hoofdbestuur der Pos terijen als onbekend ingekomen, de navolgende brief: Van Schraard E. POLSTRA, Amsterdam. EXMORRA. d. 2o. 4o. 5o. 6o. f312,verbonden. Exemplaren van voormelde ambtenaren kosteloos verkrijgbaar. onder TERNAARD en WIERUM, groot 454210 of 124 pondm.thans verhuurd aan E. R. Fokkema. t— Onze stadgenoot de heer W. Wierda, is ge slaagd voor het derde gedeelte van het notarieele Staatsexamen en alzoo tot Candidaat-Notaris be vorderd. 20 tot en met 26 Sept, i z. v. Sjoerd Meijer Wiebe Biuinsma en Linze de Groot meenteopzichter aantemeldeo. Aan iedere betrekking is een jaargeld 31% 76% 76 '%6 op „Pankoeken11 onder Witmarsum, groot 3-65-10 of 10 pondm.; thana verhuurd aan Huigens tot 5 Maart 1894 en aladan te aanvaarden. Een stuk vruchtbaar 27 Sept. Heden had ten raadhuize de aan besteding plaats van het gedeeltelijk vernieuwen van de Hichtumer brug over de Harlingervaart. Ingeschreven was door: G. Dijkstra Szn. te Bols ward voor ƒ697,40, H. B. de Jong enL. KlaversmateBolaw. v. - 696,— J. R. Feenatra te Burgwerd voor - 678, G. Anoma te Midlum voor - 676, De beide laatste inschrijvingen werden ter zijde gelegd, als niet voldoende aan de A. V. Gegund aan H. B. de Jong en L. Klaversma. Onze vroegere stadgenoot de heer P. H. Veen, is tot predikant bij de Doopsgez. Gemeente te Bovenknijpe beroepen. Zijn Grootvader, de heer P. H. Veen, wonende thans te Beneden- knijpe, bekleedde dat ambt te Bovenknijpe meer dan 50 jaren. Bolsward. De alhier gehouden algemeene schaakwedstrijd op Maandag en Dinsdag, van wege het Schaakgenootschap Westergoo“, gaf menige mooie partij te zien. Getal deelnemers 20. De prijs, een verguld zilveren medaille, werd gewonnen door den heer J. A. van der Weij te Exmorra, de le premie, een groote zilveren me daille, door den heer T. Westendorp te Exmorra, beide eere-leden van Westergoo“, de 2e premie, een kleine zilveren medaille, door den heer H. Veen Pz. te Bolsward. De heer L. H. Deelman te Groningen viel het laatst af. Notarissen Mr. HORAt. AL- BARDA en W. A. PEERE BOOM zullen Woensdag 4 October, ’s nam. 2 uur, in het Hotel „Lijbe- ring” te Dockum, veilen te FOUDGUM, groot 345330 of 94 pondm.thans in huur bij S. J. Botmaen aldaar, groot 44—09—28 of 48 morgen; thans in huur bij W. B. Wassenaar. Geboden ƒ976 per morgen of over het geheel ƒ46848. Gij meet weten, dat zoodra de ballon eenige me ters gestegen is, het gas zich uitzet en daardoo aan vaart wint. Te Rotterdam was mijn ballot doornat, op het cogenblik evenwel, dat ik zoi stijgen, breekt er een zonnestraaltje doorhet ga zette zich uit en snel gingen wij de hoogte it Dus, gij zijt overtuigd, dat uw materieel goe is, de ballon zoowel als de mand? En thans ec onbescheiden vraag, zijt gij, behalve practise ook wetenschappelijk ontwikkeld Op beide vragen moet ik toestemmend an woorden. Niet alleen dat vele kapiteins ter ze en anderen herhaalde reizen met denzelfden ba Ion medemaakten, ook mijne vrouw gaat nu e dan met mij. Nog nimmer had ik een ongeluk van eenig beteekenis. -En te Amsterdam dan, toen gij op een da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van' Bolsward brengen ter openbare kennis, dat, ten gevolge van de werkzaamheden aan het Raadhuis het uurwerk M fa Raadhuistoren tijdelijk huilen werking moet worden gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PEEREBOOM. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Aan den heer Jac. Persijn, directeur der Zuivelschool alhier, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, ingaande 1 December a.s. Donderdag j.l. geraakte alhier aan den Dij- lakker een paard voor een chais gespannen, te water. De eigenaar sprong nog intijds uit het rijtuig. Met veel moeite werd het paard, dat een poot bezeerd had, aan wal gebracht. In den laatsten tijd ziet men haast ieder, die de straten nabij het stadhuis passeert, met groote nieuwsgierigheid naar boven staren om te weten wat daar op dien hoogen steiger wordt uitge voerd. Met angstige spanning zag menigeen dat men het muurwerk beneden den eersten om gang rondom den toren wegbrak, ja enkelen vreesden zelfs, dat het gevaarte, van zijn steun beroofd, naar beneden zou tuimelen. Geen ge vaar is hieromtrent te duchten, daar het muur werk wel den toren wat steviger maakt, doch overigens slechts een bekleeding is, gelijk de leibedekking tusschen de beide omgangen. De toren staat op stevige gebinten, zulks pleit wel voor een solide constructie, en het levert heden een eigenaardig gezicht op, zulk een gevaarte slechts op wat paalwerk daar op zijn verheven standpunt gade te slaan. Elk ziet dan ook met belangstelling op naar de werkzaamheden. Het gedeelte metselwerk dat reeds gereed is, doet zien, welk een verfraaiing het zal zijn, als een maal alles op die manier gerestaureerd ie. Groot ongerief voor velen veroorzaakt het in- tusschen dat het torenuurwerk buiten dienst moest gesteld worden. Voor werkplaatsen, scholen en kerken, ja ook in menig huishouding is het on- gemakkelijk, want, de ondervinding leert het voor al nu, velen zijn in het bezit van een best hor loge, maar toch haast geen twee dezer gaan ge lijk. Nu de raadhuisklok staat, is als het ware het kompas over boord, en men gevoelt nu eerst hare waarde. Vooral op de scholen moet men het ongerief gevoelenmet het onschuldigst gezicht durven enkelen bijna een half uur te laat te ko men, want „wij weten niet hoe laat het is.“ Velen zal het daarom wellicht welkom zijn te vernemen, dat de annonceklok, die het laatste jaar buiten werking was gesteld, nu wederom in gereedheid wordt gebracht. Hiervan kan nu eens met recht gezegd worden „dat voorzien wordt in eene bestaande behoefte."' 5 groot 208—80 (57/to pondm.), aan den Lemster- straatweg, bij het Tolhuis te Sneekte aan vaarden 1 November 1893. Geboden per 36% are ƒ517 of in totaal ƒ2946,90. B. Een stuk op Exmorrazijl onder EXMORRA, groot 28 Heet. 90 are 90 centiare, in gebruik bij den mede-eigenaar T. T. WESTENDORP. Notaris BRUINSMA. Tjerkwerd. Aan de Dinsdag alhier ge houden Ringrijderij werd door 12 paren deelge nomen. De prijs groot f20,werd behaald door Sijbr. Tolsma en Marijke Hoekstra van Witmarsum, de premie f7,50 door Kooistra van Witmarsum en J. Zijsling van Tjerkwerd. Bij de prijsuitdeeling heerschte eene opgewekte stemming. De voordrachten van den Heer H. Kijlstra van Drachten vielen ten zeerste in den smaak. KiI11Swerd- Op voorstel van den heer Heidstra, H. d. S. te Exmorra, is in onze ge meente eene afdeeling van ’t N. O. G. opgericht. Zij telt aanvankelijk 21 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de H.H. Gerbranda en Brouwer te Makkum en Heidstra te Exmorra. Ook is er eene afdeeling gekomen van den Bond voor Neder- landsche Onderwijzers, die reeds een genoegzaam aantal leden en eenige voorstanders telt, ’t Be stuur dezer afdeeling bestaat uit J. Pustma Lz. te Kimswerd, R. v. d. Tol te Zurich en Berger te Makkum. I”arrega. BOLSWARD, van Geboren: Lolke Haitse en Afke Nolle. Hinke d. v. Dieuwke de Geele. Hessel z. v. en Antje Borger. Sjoerd z. v. Kornelis Tuinsma en Trijntje Ligthart. Catharina d. v. Johannes Hooiring en Elsje Poelman. Helena d. v. Ber nardus de Haan en Baukje Thibaudier. Overleden: Wijbren 4 j. z. v. Sijtse Jel- mersma en Jitske Bruinsma. (overl. te Oosthem). Maria Wilhelmina 16 dagen d. v. Petrus de Jong en Elisabeth Kramer. Yke 7 maanden Ruurd Ykema en Trijntje Noordbruis. WONSERADEEL, van 20 tot en met 26 Sept. Geboren: Treke z. v. Albert Dek en Grietje de Boer te Makkum. Otto z. v. Hein Postma en Jeltje Aukema te Pingjum. Jourika d. v. Yp- ke Huisman en Dieuwke Brattinga te Witmarsum. Anna d. v. Otto Adema en Atke Riemersma te Makkum. Overleden: Dieuwke Jorritsma 27 jr. echt genoot van Alle Wiersma te Parrega. Petrus Tolsma 58 jr te Witmarsum. Roelof Huisman 20 jr. te Witmarsum. Jacob Breimer 1 mnd. te Schraard. Zilver Jan.Juli Buitenl. 1853 84 3 Gecons. 1880 1889 Goud 1889 90 Nicola 1867 69 Leening 1889 Goud 1884 Perp. Buitenl. C./D. Leening 1876 Buitenl. 1888 Leening 1883 1888 MARKTBERICHTEN. Boter te SNEEK den 26 Sept, le keur f51,— Aanvoer 538 4, 18 8. VEREENIGING: le keur f51,00 a 51,50. 2e keur f50,00 a f3e keur f49,a 4e keur f 4H él f Nieuwe Nagelkais f28,00 a f35,— a f-, Kanterkaas fa fAanv. 15463 kilo. AMSTERDAM, 27 Sept. 1893. Nederland. Werkel. Schuld Oostenrijk. Papier Mei|Nov. 5 Portugal. Rusland. Gegadigden voor de betrekking van dorpsrei- nigir in de volgende ressorten: Lollum, Burgwerd, Hichtum en Haitwerd Deze inkt wordt gefabriceerd op een geheel nieuwe manier waardoor zij veel beter is, dan de tot dusverre verkochte soorten. De goede eigen schappen zijn o. a. Deze inkt is oogenblikkeljjk zwart. Zij bezinkt niet. De kleur verandert nooit. Zij droogt zeer snel. Er ontwikkelt zich nooit schimmel in. Zij koekt nooit aan de pon en heeft daarop ook geen oxydeerenden of bij tenden invloed. De copiëcrinkt geeft zelfs na eenige dagen nog een drietal flinke copieën. Ieder die deze inktsoorten gebruikt heeft, wil nooit andere gaan gebruiken. Verkrijgbaar te Bolsward bij Generaal-Agenten voor Nederland en Koloniën Luxemburg, Zweden, Noorwegen en Denemarken Van EDEN Co., Krommenie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zullen Woensdag 11 October 1893, ’s middags 12 uur, ten raadhuize aanbesteden Het bestek ligt, te rekenen van Dinsdag 3 October 1893, ter lezing ter Secretarie. Aanwijzing op Vrijdag 6 October 1893,’s gens 10 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PEEREBOOM. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. tibnaal tramwegcongres, Michelet, aan het Wes ter station te Buda-Pest overkomen is en vee gelijkenis vertoont met dat van Pieter Spa bij het kroningsfeest van Willem II te Amsterdam. I i’arrega. Ds. G. J. Antink beroepen Predikant bij Ned. Herv. Gem. alhier, zal Zondag 1 October a.s. ’s middags half twee uur zijn intree rede houden, na ’s morgens 9 uur door Ds. J. van der Weide van Workum bevestigd te zijn. l^aast en Femoude. Beroepen tot Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de heer N. de Jong, Cand. te Dokkum. Exmorra. Beroepen te Haastrecht de heer Nieborg, Predikant bij de Chr. Ger. Gem. alhier. Burgwerd. Vrijdag j.l. sloeg bij hevig onweder in twee woningen alhier de bliksem in, zonder echter brand te veroorzaken. Pingjum. Tot molenaar bij het waterschap „Pingjum41 is benoemd D. de Vries alhier. Er waren vele sollicitanten en uit verschillende oorden van Fiiesland. Arum. Alhier is eene Muziekvereeniging opgericht, onder leiding van den heer Bos, organist en muziekonderwijzer. Bij Kon. besluit is aan den heer A. Draisma de Vries te Achlum, eervol ontslag verleend ah Kapitein van het le. bat. der rustende schutterij in Friesland. Aijland, 23 Sept. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontlastte zich hoven ons dorp en in den omtrek een hevig onweder. ’s Morgens bleek het dat een in de nabijheid van de buren staande watermolen, toebehooreude aan den heer Ger- brandij, door den bliksem getroffen was en tot aan den grond toe is afgebrand. Ook zijn hier en daar boomen getroffen en Getrouwd W. van RANT WIJK AMARENS van der LAAN, die tevens hun iinr<el(jken Blank betui gen voor de vele blijken van belangstelling dezer dagen ondervonden. Epe, 22 September 1893. Notarissen Mr. HORAt. AL- BARDAenW A PEERE- BOOM zullen Zaterdag 30 September, ’s namiddags 5 uur, bij Kolk te St. Jacobi Parochie, finaal verkoopen f 23 Sept. J.l. Donderdag nad de tram, Huur van Bolsward gaande, in de nabijheid dezer plaats een nieuw ongeluk. Niet door eenig beest, die door de droge slooten wel eens op den wegzjjn, maar zeker door een gebrek aan de machine werd de locomotief uit de rails geworpen. Ge lukkig dat de verbinding met de andere wagens brak. De locomotief kwam in de sloot terecht. Eerst ’s nachts had men haar weer op den weg. Tramongeval. Het tramongeval, onlangs in de nabijheid van Nijland door het overrijden van een kalf voorgekomen, doet bij vernieuwing de aandacht op de gemeentelijke verordening op het rijden der tram vestigen. Krachtens die veror dening moeten de pasagierswagens achter de lo comotief rijden en bij niet opvolging kan er geverbaliseerd worden. De directeur heeft te vergeefs getracht daarin verandering te krijgen. Bij het laatste ongeval was de pasagierswagen achter de zwaar geladen vrachtwagens. Dit was tegen de verordening en toch in dit geval een geluk, want ware de pasagierswagen achter de locomotief geweest, dan hadden de vrachtwagens op den passagierswagen gedrongen en het onge luk had zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Dit vestigt bij vernieuwing de aandacht op de verordening. Het Vaandel. Sneek 26 Sept. In de raadszitting van heden avond werd met 8 van de 15 stemmen tot directrice der Bewaarschool op een salaris van 800, benoemd mejuffrouw A. van den Hoek te Winschoten. Een som van 100 bestemde de Raad voor ’t aanschaffen van regenmantels voor de politie agenten 2e klasse (nachtdienst.) Een adres van de St. Josephsvereeniging en de afdeeling Patrimonium, om bij aanbesteding van gemeentewerken minimumloon en maxima- Ion arbeid te bedingen, benevens de verplichting van den aannemer, om ’t aangenomen werk niet door middel van berbesteding in andere handen te leveren, lokte een drukke discussie uit. De voorsteller, de heer R. S. H. Visser (Kath.) leverde over dit punt een breede beschouwing. ZEd. oordeelde, dat, zal ’t arbeiders-vraagstuk naar wensch worden opgelost, zullen we in de toekomst gevrijwaard worden voor revolutie, dan dient men den weg in te slaan, die hier is aan gegeven. Burg, en Wethouders hadden geadvi seerd, dat men ten deele bovengenoemden maat regel reeds had toegepast bij ’t maken van een regenbak, maar dat ’t bedingen van minimum loon tot een alles behalve gunstig resultaat had geleid. Toch achtten B. en W. ’t wenschelijk dat er uit den Raad een commissie werd benoemd, die zou onderzoeken in hoeverre ’t gevraagde voor uitvoering vatbaar was. De heer Visser was echter van oordeel dat de Raad eerst moest besluiten aan ’t verzoek van adressanten te zullen voldoen waarna men over kon gaan tot ’t benoemen eener commissie, be staande uit 3 leden van den Raad en den Ge- meente-architect. De Voorzitter was van meening, evenals meer andere leden, dat men zoo een ideaal ging najagen, zonder grond onder de voeten te hebben. ’t Voorstel Visser, om dadelijke toewijzing, vond geen ondersteuning; dat van B. en W., om eerst een commissie te benoemen, werd met één stem tegen aangenomen. Een adres van den S. D. Bond alhier, inzake kindervoeding, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Heercnveen. Maandagochtend is voor den rechter van instructie alhier gebracht, eene een-en-twintigjarige vrouw, moeder van drie kin deren, van welke zij het jongste, elf maanden oud, bij zich had, woonachtig te Munnekeburen, ver dacht van brandstichting. Na gehoord te zijn, is zij weder vertrokken. Appelscha, 25 Sept. Zaterdagnacht is te Oud-Appelscha een 17-jarig jongeling onder ver schijnselen van diarrhee en braking overleden. Volgens het gevoelen van den geneesheer mag echter niet aan cholera gedacht worden. Toch is gisteren de woning ontsmet. Micliotci'laad, 25 Sept. In deze gemeente hebben sommige boeren reeds een gedeelte van hun vee gestald. Dit is ongewoon vroeg het heeft echter wel degelijk zijne gegronde redenen. In de weiden, die gehooid zijn, is nog veel gras, wordt het vee daarin gelaten, dan vertrapt het meer voedsel dan het verorbert. De boeren zet ten nu het vee op stal, maaien de weiden en voederen het gras op stal. Deze wijze van voe deren geeft aan den boer veel drukte, doch is zeer voordeelig en vooral ge wenscht, als hot hooi vak niet geheel gevuld is, zooals thins bij menig boer het geval is. Tjerkwerd, Dedgum, Greonterp en Schet- tens Exmorra, Allingawier, Longerhouw en Schraad Ferwoude, Piaam en Idsegahuizum Corn werd-, Wons en Zurich, worden uitgenoodigd zich vóór 14 October bij de ambtenaren der gemeentepolitie of bij den ge- a. 2} 35% i opgedragen aan Albert Dnp.finphom 7j. o n V) w n ■n •n D 7) r> n e. 93% 93% 97% 70% 101% 4 4 4 4 3 5 4 4 6 4j 4 lo. 3o. Verder werden verkocht 37 kruiwagens voor gemid deld f2,30 per stuk en 2 trappen. Aan brandhout werd de niet onbelangrijke som van f 143,60 ingevorderd. Wat de Ontvangsten en Uitgaven betreft, geven wij de navolgende cijfers De Ontvangsten bedroegen f 1782,70 De Uitgaven -1710,32 f 72,38 - 598,13 - 610,— 3 j 8 r - c dend getal huisvaders in de gelegenheid gesteld in de 22% Notaris PEEREBOOM zal Dingsdag 10 October, ’snam. 2 uur, bij Ida Bouma te Sneek, ■finaal verkoopen Notaris PEEREBOOM zal Donderdag 12 October, ’s nam. 2 uur, in de herberg van Ettema te Bolsward, veilen Z. V. Batig saldo Voordeelige staat der Balans bedroeg Nadeelige Zoodat de balans met een nadeelig saldo sloot van Het Bestuur: P. PEEREBOOM, Eere-Voorzitter. B. D. EERDMANS, Voorzitter. G. J. KEILMAN. JOH. KRAMER. Mr. P. PEEREBOOM. K. TROMP, Secretaris. n n r> Spanje. Turken. Egypte. Mexico. Brazilië. Venezuela. VAN f 11,87 Onderstaand Rapport over 18921893 is aan de leden der Vereeniging tot Werkverschaffing verzonden. Het kan Uwer Commissie niet anders dan aange naam zijn wederom in de gelegenheid gesteld te wor den U van hare werkzaamheden verslag te doen. Zij heeft de eer U hieromtrent het volgende mee te deelen. In liet algemeen gelooft de commissie te mogen aannemen, dat onze vereeniging, en vooral gedurende het afgeloopen jaar, volkomen heeft beantwoord aan de bedoeling waarmee zij werd opgericht. Wederom toch heeft onze werkverschaffing een niet onbedui- u eerste levensbehoeften te kunnen voorzien. De werkzaamheden op de klompmakerij zijn aange vangen op den 28 Dec. ’92. Vooraf hadden vier personen gedurende eenigen tijd werk met het rooien en vervoeren van boomen. Van de aangegeven werklieden werden door ons 21 personen aangenomen. Het onderricht en de leiding der werkzaamheden, alsmede het toezicht was o Koekendaal, klompmaker te Doetinchem. Mei den inkoop van het hout slaagde Uwe Com missie dit jaar bijzonder gelukkig, door van de Com missie van beheer van den Mac-Adamweg Sneek Bolsward onderhands de boomen tusschen IJsbrech- tum en Sneek voor een zeer billijken prijs te koopen, waarvan ruim de helft dit jaar werd gerooid en verwerkt. Het ledental onzer vereeniging daalde dit jaar ten gevolge overlijden, vertrek als anderszins met 8 en vermeerderde met 42. Wezen wij in ons vorig verslag op het cijfer van f 232,50, waarmede de contributie dat jaar daalde, aangenaam is het ons nu te kunnen wijzen op eene ruime toetreding van leden, waaronder de Spaarbank te Bolsward, die ons verblijdde door als donatrice toe te treden. Er werd geregeld doorgewerkt tot 13 Mrt. ’93, ter wijl er daarna nog drie personen gedurende een week in dienst bleven voor het opruimen en schoonmaken der lokalen en het geheel afwerken der klompen enz. Gedurende het afgeloopen seizoen werden 1550 voor vol gerekende paar klompen vervaardigd. Er werden verkocht 1962 paar klompen tegen een gemiddelden prijs van f32,— per 104 paar en voorts eenige minder goed afgewerkte klompen voor laeeren EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 2