NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0I.SWAR» W WONSEHAÖEKI. Het Huwelijk door een tert jiiMi No, 40. Twee en dertigste Jaargang. 1893. i DONDERDAG 5 OCTOBER, M BINNENLAND. VOOR -- I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. e Bijdrage tot de geschiedenis der eerste huwelijks-advertenties. XXXXXXXXX XDX AC3CXCDC3CDC X ld|et denkbeeld, om door middel van een ad- vertentie een huwelijk te sluiten, is waar schijnlijk, naar uit verschillende bescheiden blijkt, afkomstig uit het laatst der achttiende eeuw. In het theatre Italien in Parijs werd in 1787 een klucht opgevoerd, getiteld Be mariage sin gulier. Ook in Duitschland werd omstreeks dien tijd op alle tooneelen een stukje vertoondPie Heirath durch ein Wochenblatt. Werkelijke huwe lijks-advertenties van zoo ouden datum zijn echter tot nog toe niet gevogden. De eerste heeft men gevonden in de Londensche Observer van 22 Mei 1797. De geschiedenis van deze advertentie is zoo interessant, dat zij wel waard is verhaald te wor den. De Hollandsche vertaling der advertentie is ongeveer „Aan allen die er acht op willen slaan. „Wegens de verpleging van een bloedverwant heeft een jonge dame zich verscheidene jaren ach tereen verwijderd moeten houden van de wereld- sche genoegens, waarvan zij anders volstrekt niet afkeerig was. Nu echter eensklaps onder de menschen gekomen, vindt zij, dat het bezit van een groot vermogen haar de afwezigheid van de eenige persoon, met wie zij gewoon was om te gaan, niet kan vergoeden. Uitgesloten van voor- deelen, waarin anderen zich kunnen verheugen, is zij genoodzaakt een middel aau te grijpen, dat, hoe ongewoon het ook is, haar alleen kans geeft om te verkrijgen hetgeen zij zoekt, een vriend. Zou er een geboren gentleman zijn, die niet oud, goedgezind, aardig, welopgevoed en van een eer biedwaardige familie is, of zou eene dame, die een broer of een zoon van deze soort heeft, meer van de ondergeteekende willen weten, dan kan men in deze courant een paar regels plaatsen, waaraan het adres van den antwoordende is toegevoegd (omdat de kieschheid in het begin geen ander mid del veroorlooft.) E 1i s a.“ Deze advertentie had een sensatie-makend ge volg weken lang verdrongen de antwoorden el kaar als het ware in de kolommen van den Ob server en de spanning, waarmede de geheele be volking de zaak volgde, was zoo groot, dat het blad zeer spoedig zijn oplage moest verdubbelen. Zoo lezen wij bijvoorbeeld in het nummer van den 29sten Mei de volgende aanbieding: „Teederheid en bescheidenheid veroorloven schrijver dezer regelen, een gentleman, slechts om zijn ernstigen wensch te uiten, met Elisa kennis te mogen maken, en er op te wijzen, dat zijn naam en zijn stand bij den uitgever van dit blad be kend zijn. Mocht Elisa genegen zijn, een brief aan schrijver te zenden, dan adresseere zij dien: Wil liam Augustus 11. Café St. James, St. James- street". „Wanneer het Elisa ernst is, zal een gentle man, die zich vleit, alles te bezitten wat zij ver langt, zich gelukkig achten, haar zijn opwachting te komen maken. Zijn adres is, enz.“ „Een gentleman in respectable omstandighe den verkeerend, die een voldoend vermogen bezit, maar door bijzondere omstandigheden van Elisa’s aankondiging notitie neemt, wenscht in een paar regels, gericht aan G. V. en afgegeven aan de expeditie van dit blad, iets naders omtrent haar te weten. „Aan de persoon, die in het volgende belang stelt. Iemand die alle eigenschappen van een vriend bezit, is bereid, zich te laten spreken, wanneer men zich onder het adres G. B. no. 33, Wigmorestreet, tot hem wil wenden. Men kan ook met een dame, die den vriend goed kent, over de aangelegenheid spreken. Op eer en stil zwijgendheid kan men zich verlaten". De met Elisa onderteekende aankondiging in dit blad is iemand onder de oogen gekomen, die een met de gevorderde eigenschappen bedeelde bloedverwant heeft. Daar echter deze niet alleen op vermogen ziet, verzoekt hij Elisa hem aan het adres G. M. in de Portlandstreet, schriftelijk op te geven, of zjj onder de dertig jaar is, een aan genaam uiterlijk heeft en behoorlijk ontwikkeld is, in welk geval men er moeite voor zal doen met elkaar in kennis' te komen en alle beschei denheid in acht zal nemen." „Aan Elisa. Naar aanleiding van uw aankondiging verzoek ik om de toestemming, u mij te mogen aanbieden. Wanneer u er niets te gen hebt, dat ik koopman ben, mag ik zonder ijdelheid hopen, niet voor niets te vragen. Ik ver dien in een nette zaak vier honderd pond per jaar. Ik ben reeds eenmaal gehuwd geweest en leerde mijn geliefde echtgenoote op dezelfde wijze ken nen, maar het behaagde den Hemel, onzen band te verbreken. Ik ben 32 jaar oud en groot, zie er niet slecht uit, schik mij gaarne in alles en heb een opgewekt humeur; ik haak naar huiselijk ge luk, zoek mijn omgang te vergrooten en wensch een vrouw, die met mij sympathiseert, gelukkig te maken. Wanneer Elisa deze persoons-beschrij ving bevalt, dan zal op een paar woorden, afge geven aan de expeditie dezer courant en waarin een uur bepaald of een tusschenpersoon aange wezen wordt, dadelijk tot haar komen enz," „Een net gentleman, die jong is, een voor treffelijke opvoeding genoten heeft en zich minstens durft vleien^ alle andere eigenschappen te bezitten, Als bewijs, dat niet onder het vee, in de Maat schappij verzekerd, de sterfte het grootst was, kan dienen, dat in een paar dorpen in eene nabjj gelegen gemeente, waar de maatschappij vele verzekerden heeft, in één kwartaal 24 runderen zijn gestorven, waarvan slechts 7 aan de Maat schappij behoorden. Voorzeker een afdoend be wijs, dat de sterfte buitengewoon en algemeen was. Een onvermijdelijk gevolg hiervan was, dat de omslag in het vorige boekjaar minder zwaar drukte dan in het nu afgeloopen jaar. Dat de Maatschappij echter eene zware verplich ting aan de verzekerden had na te komen in opzicht van de vergoeding van verliezen, maar daardoor zeer zeker ook velen aan zich verplicht heeft, blijkt wel het beste hieruit, dat voor 332 verliezen van runderen de belangrijke som van ƒ35,549 is vergoed en voor 90 paarden ƒ12,909, samen ƒ48,458. Het verslag eindigt met de verklaring dat 1892/93 voor de Maatschappij een moeielijk jaar is geweestzij heeft echter voldaan aan hare ver plichtingen en kan met voldoening terugzien op het vele goede dat zij heeft gedaan, waardoor vele kleine veehouders voorfinantieelen ondergang zijn behoed en zij anderen tot steun is geweest. Nog steeds neemt het aantal verzekerden toe, en zeer zeker zou bet in het algemeen belang van den landbouwerstand zijn, wanneer de ver zekering èn van rundvee èn van paarden „alge meen" werd; de moeilijkheden, zooals in ditjaar tengevolge de buitengewone sterfte, zouden ge makkelijker te overwinnen zijn, want hoe meer deelneming hoe minder premie. De Maatschappij zou haar nu reeds verkregen goeden naam des te beter bevestigd zien en dan kon zij in ruimen kring voor velen een hulp en steun zijn. Met de vervulling van dit doel bezield, gaat de Maatschappij in vertrouwen de toekomst tegen. Arum. De commissie van de oprichting van een hulpbank alhier heeft een conceptreglement opgemaakt, hetwelk eerstdaags in een gecombi neerde vergadering in behandeling zal worden gebracht. Volgens dit concept zullen de bestuur ders der spaarbank tevens die van de hulpbank zijn. Barradeel. Kort geleden hoorden we zeg gen „nu om water verlegen en misschien binnen kort met het water verlegen.1* En dit laatste is thans reeds het gevalbijna alle dagen overvloed van regen. Het aardappelrooier: wordt er zeer door belemmerd. Bij het toebereiden der landen voor de nieuwe zaaiïng wordt veel oponthoud ondervonden. Reeds gisteren en heden alweer zijn sommige poldermolens druk aan ’t draaien, om het overtollige water uit te malen. Er wordt alzoo zeer verlangend uitgezieu naar droogte. Herbaijum. Aan de op Donderdag jl. alhier gehouden kaatspartij door parturen van 3 per sonen werd deelgenomen door 8 parturen. Door de bepaling, dat in elk partuur slechts één stads prijswinnaar mocht voorkomen, kreeg de kaats partij een eigenaardig karakter, tengevolge waar van het aantal kaatsers minder groot was dan we hier gewoon zijn, maar waardoor tevens de kwaliteit vergoedde, wat er aan kwantiteit tekort mocht schieten. De prijs (36 gld.) werd behaald door Jobs. Anema van Schingen, Dirk Sijbesma van Schalsum en Daam Bakker van Beetgum, terwijl de premie (12 gld.) gewonnen werd door Johs. D. Bierma van St. Jacob, Klaas Lieuwen van St. Jacob en Arjen L. de Vries van Berlikum. De plechtige opening der cadettenschool te Alkmaar heeft den 30en plaats gehad. Te elf uren verscheen de Minister met eenige hoofdofficieren. Toen de cadetten in de groote zaal vereenigd wa ren, hield de majoor Vlaming eene rede, waarin hij de wordingsgeschiedenis dezer instelling be handelde, die reeds in 1874 een aanvang neemt, toen het plan echter niet doorging wegens den tegenstand dien het ondervond. Na hem sprak de burgemeester en vervolgens Minister Seijffardt, wiens geestdriftvolle rede zeer werd toegejuicht. Des middags was er een feestmaal. De jonge lieden voelen er zich recht naar hun genoegen de rantsoenen zijn uitstekend. Te Tiel kreeg de zoon van een stalhouder bij het inspannen van een paard voor een omni bus, een slag van het dier tegen de borst, waar door deze geheel verbrijzeld werd en de dood terstond intrad. De ongelukkige, 23 jaar oud, laat eene weduwe met een kind na. Een paar maanden geleden werd in het krankzinnigengesticht te ’s-Gravenhage een 14- jarige knaap opgenomen, die volslagen zinneloos was geworden door het feit dat zijn vader de duiven, waaraan het kind zeer gehecht was, had gelood en ze daarna gebraden aan den jongen had voorgezet, zeggende: „Nu zul je zeopvr..." Liefderijke verpleging heeft, voor ’t oogenblik althans, de noodlottige gevolgen van dien zenuw schok overwonnenbet kind is hersteld huis waarts gekeerd, ’t Is te hopen, dat zijn bar- baarsche vader er door geleerd heeft. Uit Udenhout bij Tilburg meldt men ons, dat daar zekere W. jaagde, vergezeld van zijn negenjarig zoontje. Hij schoot op een haas, dien hij miste, waarop hij weder vuurde, maar zijn zoontje was den haas nageloopen en werd nu door het tweede schot van zijn vader doodelijk getroffen» Hoogstwaarschijnlijk wilde de schrijver zich daarbij echter wat onbeholpen uitdrukkend niets anders zeggen, dan dat bij zijn huwelijk met zijn eerste vrouw eveneens meer bet gezond ver stand dan de liefde in het spel was. Het is ook volstrekt niet onbegrijpelijk, dat niet allen die antwoordden, het geval ernstig opnamen, maar het veeleer tot onderwerp van een grap gebruikten. En het Elisa-geval zelf? Welken afloop heeft het gehad Nadat de correspondentie zich nog over eenige nummers van de Observer had voort gezet, verstomde de pers-stem langzamerhand en de Elisa-sensatie werd door een andere opgevolgd. Eerst twee jaar later kwam de naam van de trouwlustige dame weer ter sprake en men wilde in haar een bekende persoonlijkheid der Londen sche samenleving herkennen. Zoo verhaalt ten minste de niet onbetrouwbare medewerker van de Revue Londen en Parijs van Bertach, in het 5e stuk van den jaargang 1799 in een correspon dentie van 6 Juni: Schrijver dezes wees men eens in een zij-loge in de opera een der meest vol maakte schoonheden aan, over wier stoel zich een groote, schoone mannelijke figuur heenboog„let eens goed op dat paar daar; het is de beroemde Elisa, nu mistress C met haar man. Zij bracht hem een vermogen aan van 70,000 pond en het zijne bedroeg 30,000 pond. Zij bezitten alles, wat het leven aangenaam maken kanmaar (welke zeldzaamheid in dezen stand) zij bezitten we- derkeerig in elkaar de grootste rijkdomzij ko men weinig in gezelschap en houden er het meest van, zich met het zoontje, dat hun is geboren, te vermaken. Ik weet uit tamelijk goede bron het volgende van de wijze waarop zij haar vrijer aan nam Zij en haar gewezen gouvernante hadden een eigen huis en huurden nieuwe dienstboden. Beide waren in het zwart gekleed en gemaskerd. Dat verraste gemeenlijk de dingers naar haar hand en de kloeke, vaste wijze waarop zij hen aansprak, hadden zij niet verwacht. Maar zoo- dra Elisa zag, dat de man, die voor haar stond, vertrouwen verdiende, opende zij op de meest innemende wijze haar hart voor hem en vertelde hem alles wat zij kon, zonder zich te verraden. Ten slotte vroeg zij iederen bezoeker zijn op eere- woord gegeven verzekering, haar niet te zullen verraden, ook wanneer haar keuze niet op hem mocht vallen. „U ziet wel,11 vervolgde mijn zegs man, „dat slechts weinig mannen zich in uiterlijk schoon met mr. C. kunnen meten en met het overige (ofschoon ik daarvan niets weet) zal Elisa het, evenals de meeste vrouwen, wel zoo nauw niet hebben genomen.11 Dat is de geschiedenis der ten tijde onzer groot ouders zooveel besproken Elisa-advertentie. In haar is ons, geheel afgezien van haar romantischen afloop, in elk geval een der oudste documenten van een huwelijksaanzoek door de courant gewor den. Zijn wat niet onmogelijk is reeds vroeger dergelijke advertentiën verschenen, dan is toch in elk geval geen direct bewijs van hun bestaan voorhanden. die Elisa bij wie ook kan verwachten, neemt de vrijheid, haar oproeping te beantwoorden Zijn ge zond verstand veroorlooft hem niet, zich nu reeds uit te laten over hetgeen hij graag zou zeggen. Hij heeft echter geen andere bedoelingen, dan haar ware vriend te zijn. Men wendde zich enz.11 „Wenscht Elisa werkelijk een vriend te vin den, zooals zij die in haar advertentie beschreven heeft, dan durft S. Farmer zich vleien, dat haar verwachting niet zal worden bedrogen, wanneer zij hem wil vereeren door er in toe te stemmen, haar zijn opwachting te mogen maken. Adres., enz.” „Een paar regels aan Azile, in het middelste huis in Union-street, Lambeth, zullen met alle vereischte opmerkzaamheid worden behandeld door iemand, die drie van de gevorderde eigenschap pen bezit, namelijk, de opvoeding van een gentle man, jeugd en achtenswaardige familie mis schien meer. Maar dat kan klisa zelf beslissen.11 Uit het nummer van 5 Juni: „Wanneer Elisa zoo goed wil zijn, W. F. Murry te ontmoeten en te spreken op dezelfde plaats en op hetzelfde uur, dat zij laatst bepaalde, of wanneer zij een anderen dag wil bepalen, dan zal men haar bevelen stipt opvolgen, VV. F. M. kwam Dinsdag niet, omdat hij het briefje eerst ’s-avonds laat ontving? „J. C. meldt Elisa, dat hij haar brief eerst Dinsdag vroeg ontving, en dat dit de eenige oor zaak is, dat aan haar uitnoodiging geen gevolg is gegeven. Hij bedient zich van dit eenige, hem ten dienste staande middel, om zich te verontschul digen, daar zij misschien zou kunnen denken aan onverschilligheid of onachtzaamheid. Hij verzoekt haar, zich in een volgend briefje nader te ver klaren." Elisa, ik ben zooeven in Londen aange komen, ben vrijgezel en geleerde; ben nooit ge trouwd geweest; drink en speel niet; ben nie mand iets schuldig; oefen geen bepaald beroep uit, daar ik vermogend ben; heb veel gereisd; mijn familie is zeer respectabel. Ik zal weer een paar dagen weg gaan en wanneer u mij a.s. Woens dag of Vrijdag met eenige regelen wilt vereeren, zult u een gentleman verbinden, die niet uit doel- looze nieuwsgierigheid, maar als een vriend aan u schrijft. J. 8. No. 1, Stanhopestreet, Clare- Market." Uit het nummer van 12 Juni: - „Aan Elisa. Het groote aantal der personen die om uw opmerkzaamheid vragen, schrikt mij niet af, integendeel, het geeft mij veeleer moed, mij tot u te wenden, daar ik nu, ingeval ik een blauwtje loop, onder de menigte afgewezen het gelach van anderen kan ontgaan, of ten minste den troost hebben kan, dat anderen zich in een even belachebjken toestand bevinden als ik zelf. Daar u vermoedelijk een beschrijving van mijn persoon wilt hebben, moet ik u eerst doen opmer ken, dat te allen tijde de groote mannen klein van stuk geweest zijn. Cesar, Alexander, Pelopi- das, Cincinnatus en minstens een vijftigtal andere beroemdheden uit de oudheid hadden, evenmin als eenige der meest uitstekende helden van den te- genwoordigen eeuw, wat hun lengte betreft, on der de Londensche stad-soldaten kunnen worden opgenomen, in het kort, ik ben iets grooter dan de hertog van Bronswijk, prins Heinrich van Pruisen, Dumoriez, de hertog van Coburg en Clairfait; jong, gezond en krachtig, geduldig en goed. Toegevendheid houd ik voor een der eerste vereischten bij een vrouwwat de schoonheid betreft, die is wel wenschelijk, maar volstrekt niet noodzakelijk en wanneer haar ouderdom maar tusschen de dertig en vijftig is, is er niets tegen te zeggen. Mocht Elisa verdere onderhandeling verlangen, dan zullen haar bevelen, wanneer die in een brief, geadresseeerd aan B. I. F., door de expeditie dezer courant mij geworden, met de meeste hoogachting worden ten uitvoer gebracht". Uit het nummer van 19 Juni „Aan Elisa. Madame! Aan alle voorwaarden, die u in uw oproeping stelt, voldoe ik geheel. Onder beding, dat u de goede eigenschappen van verstand en hart bezit, ben ik bereid en in staat, mijn leven geheel en al aan het uwe te verbinden. Ik ben als gentle man opgevoed en ben ruim dertig jaar oud. Ik bezit hoedanigheden genoeg om uw achting te verkrijgen en moed genoeg om uw onervarenheid te beschermen. Ik ben soldaat geweest, wanneer ik echter ooit weer naar de wapens grjjp zal het alleen in den dienst van Elisa zijn. Mijn inkomen bedraagt ongeveer 700 pond per jaar en ik kan u aanstonds aan een kring bloedverwanten voorstellen, zooals u ze voor aangenamen omgang slechts kunt wenschen. Uw vermogen, hoe groot het ook mocht zijn, blijft geheel tot uw beschik king, onder voorwaarde, dat u een voldoende som beschikbaar stelt voor onze gemeenschappelijke uitgaven. Al deze aanbiedingen worden door mij ernstig gemeend en gedaan onder verpanding van mijn eerewoord, indien ten minste, madame, uw naam onbevlekt en uw uiterlijk niet onaangenaam is. Antwoord onder het adres, enz. Philo-Elisa." Onder de hierboven aangehaalde antwoorden zou het bevreemding kunnen wekken, dat de stel ler van de zesde advertentie in het nummer van 29 Mei, zegt dat hij reeds eens getrouwd is ge weest en zijn eerste vrouw „op dezelfde wijze11 leerde kennen. „Op dezelfde wijze" zou men hierbij moeten denken aan een huwelijks-ad ver tentie van nog ouderen datum? Het is mogelijk, doch niet waarschijnlijk, want anders zou het op zien, dat de Elisa-advertentie en niet alleen in Engeland verwekte, moeilijk zijn te verklaren. Leeuwarden, 30 September 1893. De tweede jaarlijksche algemeene vergadering van Verzekerden van de Onderlinge Noord-Neder- landsche Veeverzekering Maatschappij, gevestigd te Witmarsum, had jongstleden Woensdag in het logement van den heer C. van Welij te Leeu warden plaats. Door h h. Commissarissen werd mededeeling gedaan van de door hen goedgekeurde rekening en verantwootding over het boekjaar 12 Mei 189212 Mei 1893, terwijl verslag uitgebracht werd van de werking der Maatschappij gedurende dat boekjaar en omtrent haren toestand. De aftredende leden van den Raad van Com missarissen, de h.h. mr. M. Oldenhuis Gratema te Hoogeveen en J. Sijpkens te Winschoten, werden herbenoemd. Met het oog op de uitvoering van het besluit tot uitbreiding der rubriek „paarden" in Overijssel, werd in de vacature IJ. O. Faber voorzien door de benoeming van een Commissaris in die pro vincie, en wel van den heer mr. W. J. baron van Dedem te Nieuw-Leuzen. Aan het verslag wordt het volgende ontleend De Maatschappij verloor haren zeer gewaar- deerden adviseur, den heer C. D. van der Weg door den dood, welke betrekking vervolgens door den heer W. van Staa, rijksveearts te Sneek, voorloopig werd waargenomen. De algemeene vergadering besloot heden, dien heer definitief als zoodanig aan te stellen. Het getal verzekerden is aanzienlijk vermeer derd. Telde de Maatschappij op het einde van het vorige boekjaar nog maar slechts 1317 deel nemers, thans kan zij zich reeds beroemen op 2425 verzekerden (dus eene vermeerdering van 1108 in een jaar). Verzekerd zijn 14.135 runderen vooreen waarde van 1,817,170 en 3,739 paarden - 952,940 totale verzekerde waarde ƒ2,770,110. Het sterftecijfer was dit jaar minder gunstig dan het voorgaande; in 1891'92 was dat op de runderen 1, in 1892/93 2'/2 per 100. Evenzoo met de paarden; het vorige jaar was dat 1, nu bijna 2t,'i per 100. Wat de oorzaak van dat groote sterftecijfer is, kan slecht met juistheid worden aangegeven wel vermoedt men dat de buiten gewone natte nazomer in 1892 daarop veel in vloed heeft gehad, alsmede tengevolge daarvan het winnen van slecht veevoeder. Bolswardsche Courant, i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1