NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IGOWAB» EN WONSERAOEEL Een nieuw Evangelie. Mantels. Uit de Raadszaal. k Kinderportrettenen Groepen Heeren- en Kinderkleedw. GEKLEEDE COS'! UMES, 1893. BINNENLAND. VOOR uitvoerige discus- ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dinsdag 10 October 1893. ^XXXXXXXXX^XXXXXXXXX DONDERDAG 12 OCTOBER. XXXXXXXXX XXXXXXXXX deugd der minderbedeelden willen toerusten. Waar goed vertrouwen moet heerschen, wordt wantrouwen gekweekt, een wantrouwen, hetwelk de maatschappelijke standen van elkander ver wijdert, die door samenwerking en goede harmonie, alleen de belangen van het groote geheel moesten bevorderen. ƒ15,071,655 ƒ4293,26 - 4287,36 5,90 Specialiteit in Fraaiste afwerking. Vergrootingen van OUDE PORTRETJES in onveranderlijke phctographie, hoogst Artistique '“‘'DTT'grsteren te Sheffield gehouden conferentie, waaraan ook de burgemeesters van de groote steden in de mijnstreek deelnamen, heeft aan de vertegenwoordigers van de mijnwerkers en de patroons een voorstel aangeboden, waardoor aan de werkstaking een einde kan worden gemaakt. Volgens dit voorstel zouden de mijnwerkers den arbeid op het oude loon hervatten, onder voor waarde van eene vermindering van 7 pet. zes weken nadat de arbeid volkomen zal zijn hervat. De mijnwerkers toonden zich bereid dit voorstel aan een stemming te onderwerpen. De patroons zullen er morgen over beraadslagen. Uit Friedrichsruh wordt medegedeeld, dat de toestand van Bismarck niet alleen betrekkelijk gunstig is, maar in alle opzichten reden geeft zich er over te verheugen. De vorst heeft zijn inge nomenheid te kennen gegeven, dat hij weer in zjjn gewone omgeving is. Dr. Schweninger verklaarde dat een lichaamsgestel, dat aan zulke stoeten weer stand heeft kunnen bieden, zonder noodlottige gevolgen te ondervinden, reden geeft tot de ge gronde verwachting van een krachtigen levens duur van nog minstens 10 jaren. Alleen door zedelijke en verstandelijke middelen kan de zedelijke en redelijke wereldorde beter worden. Tegen de alarmisten van onze dagen zeggen wij met allen aandrangontwikkelt, kweekt kennis bij onzen derden en vierden stand. Want in de onkunde, in grove, tastbare onkunde ligt de wortel van alle kwaad. Welk werkman heeft geen brood, geen heden, geen toekomst? De onkundige, de onhandige en onbekwame, die zijn vak niet verstaat, die niet heeft geleerd, den kend te werken. Als ze door onderwijs en lectuur tot denken geprikkeld waren geworden, zouden zij het leven en den strijd des levens niet met halfgesloten oogen tegemoet getreden zijn. Aan dezulken een verlokkelijk communisme te prediken, is dubbel gevaarlijk voor hen zelven en voor de maatschappij. Langs verstandelijken, maar ook langs zedelijken weg moet de wereld vooruitgebracht, het lot van den werkman verbeterd worden. Een onderwijs, dat tot kennis en deugd opleidt, dat practischen godsdienstzin aankweekt, kan o. i. alleen den grondslag leggen tot het geluk, ’t welk een ge- cn/nalun'o nn nnrnmnniomn vrunbf-njnno Ontvangen: een schoons collectie der NIEUWSTE modellen NAJAARS- WINTER- REGEN- KINDER- FANTASIE COSTUMES. Demi-Saisons en Winterjassen. Kinder-overjassen met en zonder pelerien enz. enz. enz. enz. Zeer lage doch vaste prijzen. Minzaam aanbevelend. Aldus de profeten. En de arbeider, die in druk kende tijden mede den druk moet dragen, gaat met ontstemd, wrevelig gemoed naar zijne woning. Hij merkt de poëzie in de bloemen niet meer op, die zijn levenspad vervroolijkten. Predikers! Gij hebt hem alles ontnomen, en wat geeft gij hem weer terug Gij maakt u aan ’t euvel schuldig, waarvan gij de pers beticht. Want niet op de armen alleen drukken de lasten,- maar op allen. Niet dom liever onwetend houden is de leus hier te lande, maar verlichten, opbeuren. Wordt ook niet aan den armste het onderwijs als 't ware opgedrongen in gezonde, goed verwarmde en ver lichte lokalen En waar ’t leven, lijden, honger lijden wordt, dikwerf door eigen schuld, wordt daar niet getroost, gegeven, geholpen 't Is onwaar, dat het kapitaal vermoordt; ’t schept nieuwe mid delen van bestaan, nieuwen arbeid, nieuwe ver- keermiddelen't maakt ettelijke dingen goedkooper, door u in de eerste plaats gevraagd, die het kapi taal vloekt als uw ondergang, als uw vijand. Wat zou u gelegenheid geven tot arbeiden, tot leven en levensgenot, zoo dat kapitaal in ’t niet verzonk naar uw vurigsten wensch Gij leeft er van, gij en uw gezin en duizenden met u. De pers kan dwalen, maar liegt niet, willens en wetens, om het volk in slaap te wiegen. Zij zegt naar haar beste weten de waarheid, die mis schien de uwe niet ismaar hebt gij, predikers van dat nieuwe Evangelie, dan de waarheid alleen Bestaat in onze dagen de slavernij van het loon- stelselIs er een ander, een meer gezond stelsel mogelijk dan ditzelfde loonstelsel De maatschappij geeft naar waarde, voor arbeidsloon, voor t moeie- lijkste werk het meest. Dat gaat volgens vaste wetten, door geen willekeur gemaakt, maar door den natuurlijken loop der dingen vastgesteld. Dat het onderhoud van een gevangene (70 cent per dag,) zijne huisvesting (f4, - per week) meer bedraagt dan wel soms een arbeidersgezin heeft te verteeren, is dat een reden om den veroordeelde te benijden Aan wien de schuld, dat er op som mige tijden niets verdiend wordt Ligt dit altijd aan een verkeerde wereldorde, aan een onrecht vaardige maatschappij, nooit aan den arbeider zelven of aan gebiedende tijdsomstandigheden Aan allen den bodemOns lust t niet derge lijke uitspraken en zooveel soortgelijke te bestrij den. De wereldgeschiedenis, die zich voortzet in de geschiedenis van het heden, is hier ook het beste wereldgericht. Alleen één ding willen wij niet onbestreden latenDe revolutie, die door bloed en tranen tot het gewenschte doel zal leiden komt niet, de vreeselijke, de bloedige, op het marktgeschreeuw van dezen of genen heethoofd, ze komt als de tijden er rijp voor zijn, als men sa hen en burgerrechten met voeten getreden wor den. Toch doet ontijdig reppen en roeren veel kwaad. Behalve ’t reeds genoemde, verhinderde het de edele pogingen van de vredestichters, die met het wapen der kennis en bekwaamheid en De Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik, heeft zich met een adres gericht tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van het onlangs door de Regeering aan de Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der drankwet. Hij be spreekt daarin verscheidene punten. Aan het slot wijst adressant er op, dat bij de aanstaande invoering der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten de lappers minder belasting zullen te betalen hebben dan onder de patentwet het geval was. Daar er geen reden kan bestaan den houders van vergunningen aldus te bevoor- deelen, geeft adressant in overweging art. 6 der drankwet in dien zin te wijzigen, dat het mini mum en zoo mogelijk ook het maximum van het vergunningsrecht worde verhoogd. In verscheidene dagbladen komen beschou wingen van de redactie of van inzenders voor, waarin een oordeel wordt geuit over het al of niet geoorloofde eener eventueele hypnotiseering van verdachten. Daar de justitie niet voornemens blijkt dit middel, door eene dame aangegeven, tie. te passen, kan men veilig de gedachtenwis- i aan de gezel- zich daarmede den tijd Er wordt in ons rustig Nederland tegenwoordig een nieuw Evangelie verkondigd, ’t welk volstrekt geen blijde boodschap mag heeten. Dat Evangelie is een oproerkreet, onrustbarend voor elk land, ’t welk prijs stelt op orde en veiligheid. De aposte len van dat Evangelie durven veel zeggen en nemen veel op hunne verantwoording. Ze beweren, „dat menschen, die niets doen, eenvoudig volop genieten dat zij, die heeten iets te doen, iets min der genieten. Zoo komen zij in afdalende linie op de groote massa, die alles doet en aan alles gebrek heeft. Een finantiëel en zedelijk bankroet staat aldus voor de deur!“ Mannen van de beurs, van het kantoor, van de kunst, van de wetenschap, van de nijverheid, van de neringambtenaren met jarenlange voorbereiding, met drukke, dik werf hoofdbrekende bezigheden, zij hebben hun vonnis gehoord zij doen niets of heeten op zijn best iets te doen. Een verstandig man zal over zulke orakeltaal de schouders ophalen, ’t Phlegma- tieke Nederlandsche volk zal zich over zooveel on zin koud noch warm make i, zoolang het, als van ouds, zijn gezond verstand bij elkaar houdt Maar zal ,,’t lichtgeloovig volk, dat het ergste liefst ge looft,ook de klus vasthouden, wanneer het tel kens weer hoort beweren: „Op u, armen! drukt de schuldenlast, de millioenen voor oorlog en marine, op u de directe belasting, op u in één woord alles. Men belooft u onderwijs, maar men houdt u dom. Uw leven is lijden, hongerlijden van de wieg tot aan het graf; gij vermeerdert het kapitaal en dat zelfde kapitaal vermoordt u „De pers licht u niet voor, maar liegt u voor.“ Zou men niet zeggen, dat wij ons in ‘t Vader land van Rousseau bevonden vóór de Fransche revolutie? En op dezen trant gaat het verder! „Voor de persoonlijke slavernij en lijfeigenschap van vroeger dagen hebben we thans de slavernij van t loonstelsel. Gevangenen hebben een benij- denswaardig lot in vergelijking met onzen arbei denden stand, wat onderhoud en woning betreft Wat hebben wij hier van de drie rechten, die 't volk moet bezitten? Van den bodem, die voedt, van ’t stemrecht, dat beslist, van ’t wapen, 't welk verdedigt Geen enkel. Maar door vereeniging, die macht geeft, zullen wij trachten te veroveren, wat ons werd onthouden. De aarde behoort aan I niemand, haar opbrengst aan allen. Dat wettig eigendom zullen we, trots allen tegenstand, be machtigen. Door revolutie, door bloed en tranen wadende, zullen we komen tot ons doel seling omtrent dit punt overlaten lige kringen, waarin men wil korten. Ook te Zaandam is nu een staal waterbron ontdekt, die volgens de heeren dr. van Hamel Roos en Hermans alle staalwaterbronnen behalve de Pouhoubron te Spa overtreft. Zij zal onder voortdurende conti óle van genoemde heeren wor den geëxploiteerd onder de benaming van Czaar Peterbron. Een wielrijder schrijft aan De Kampioen Een uiterst vreemd verschijnsel deed zich on langs voor op mijn nachtelijken tocht van ’s-Hertogenbosch naar Hedel. Toen ik ongeveer het midden van het dorp Orthen bereikt had, zag ik een helder lichtende streep op den band van mijn voorwiel verschij nen, hetwelk naar ik meende, veroorzaakt werd door het schijnsel van een licht uit een nabijstaand huis. Het had reeds flink geregend, en te midden van een onweer steeds harder rijdende, werd die streep (naarmate zijn snelheid tjenam) steeds breeder en werd spoedig de band geheel licht gevend. De schrik deed mij ophouden met rijden en ik waagde het voorloopig niet mijn wiel te bestijgen, totdat ik op een grindweg kwam, waar ik mijn weg weer, zonder verder iets van het verschijn sel te merken, vervolgde. Een vreeselijk ongeval heeft Zondagmiddag te Haarlem plaats gehad. Zekere mevr. F., wo nende aan de Ruijchavestraat daar, had het onge luk om loopend met een brandend petroleumstel te haken aan een tafeltje, waarop evenzeer een brandend toestel stond, en hetwelk juist tegen over de trap stond, ten gevolge waarvan zij van de trap viel, onmiddellijk gevolgd door de petroleumstellen. De dienstbode, die op haar ge gil kwam toeschieten, geraakte zoozeer buiten zich zelve dat zij de straat opliep en de voordeur achter zich toe liet vallen. Toen men op het geschreeuw toegeschoten, er in geslaagd was met een moker de deur open te slaan vond men mevr. F. zwaar gekneusd, in een vlammenzee aan de trap liggen, terwijl het vuur zich reeds aan het houten beschot had medegedeeld. De verschillende doctoren, die ter assistentie waren toegeijld, geven weinig hoop om de deerlijk verbrandde onge lukkige in het leven te behouden. Vrijdagnacht hebben dieven zich toegang verschaft tot de kapel op het St. Janskerkhof bij Laren, in welker nabijheid slechts het huis van den tolgaarder staat. Zij hebben eene der be schilderde ruiten uitgesneden en de offerbussen geledigd, waarin zij overigens zeer weinig zullen hebben gevonden. De Leidsche politie, heeft twee oude be kenden der justitie in het pakhuis eener azijn- makerij betrapt en aangehouden. Zij hadden zich door verbreking eener glasruit toegang weten te verschaffen ook werden breek werk tui gen gevon den, terwijl een der daders in het bezit was van een zakje met f21 aan specie, hetwelk uit boven bedoeld pakhuis ontvreemd moet zijn. De aan houding is van te meer gewicht, omdat de aan gehoudenen verdacht worden, in de maand Sep tember 11. braak en diefstal te hebben gepleegd in het kantooitje van eenen bierhandelaar en poging tot braak in een branderij. Naar wij vernemen, is het lijk, dat Maandag uit den Amstel te Amsterdam is opgehaald, niet van Maria Schmitz, doch van een juffrouw uit Arnhem. Een echt Amerikaansche reclame werd Za- derdagmorgen tegen halftwaalf op het Rokin te Amsterdam gemaakt, zoo schrijft men thans aan de Amsterd. Een als heer gekleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm van de brug bij de Langebrugsteeg te water, bleef een minuut onder en kwam daarna boven, met de parapluie opgestoken, waarop met duidelijke letters een leclame voor een cacao-firma te Nieu- wer-Amstel was geschilderd. De reclame-maker bleet zes a zeven minuten rondzwemmen in het vieze Rokinwater, klom daarna op den wal en stapte in een gereedstaand rijtuig, waarmee hij wegreed, door een groot aan tal verbaasde toeschouwers nagekeken. Westergoo. Het inkuilen van gras, wat tot dusverre in een deel van ons kwartier slechts door enkele veehouders werd gedaan, wordt dit najaar vrij algemeen toegepast. Jammer maar, dat er zoo weinig te inkuilen vab: een groeizame nazomer toch, waarop allerwege was gehoopt, is uitgebleven. Tengevolge het regenachtige weder der laatste dagen zijn de weilanden reids begon nen „te trappen* en is de grasvoorraad zóó ver minderd, dat enkele veehouders een begin maken met het vee te stallen. Waren de schuren ruimer voorzien, men zou algemeen hiertoe over gaan. Nu wordt nog vei langend uitgezien naar de schoone zonnige October-dagen, waarop het spinrag door ’t luchtruim waait, opdat het vee althans nog eenigen tijd „op het weer* zal kun nen grazen. Wonseradeel. De laatste poiderrekening over de bemaalde landen in het nieuwe opge richte waterschap in het noorden dezer gemeente en het zuiden van Franekeradeel, bewesten de vaart, beeft hier zeker dezer dagen te Arum plaats gehad. De molen aan de Bolswardorvaart behoeft, behoudens onvoorziene omstandigheden, geen dienst meer te doen. Voorloopig blijft hij echter in wezen, terwijl niet verre van zijn standplaats zijn opvolger met stoomvermogen is verrezen. Tegenwoordig waren 10 leden. De heeren Mulier, P. J. de Boer en Wartna waren absent met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn a. Resoluties van Ged. Staten, houdende goed keuring van de raadsbesluiten tot overdracht van een gedeelte ringsloot te Wommels en het huren der Broerekerk, tevens der gemeente rekening 1892. b. Het procesverbaal van kasverificatie over het derde kwartaal 1893. Hieruit blijkt dat het saldo van het vorig jaar bedraagt 23,24 Op den vorigen dienst is ontvangen - 56,253,915 tegen w. - 220,25 Samen ƒ56,497,405 De uitgaven bedroegen -45,808,775 Saldo in kas ƒ10,688,63 Een en ander voor notificatie aangenomen. c. Een schrijven van den heer A. van der Meer, die om gezondheidsredenen eervol ontslag vraagt als teekenonderwijzer. De Voorzitter stelt voor dit ontslag eervol te verleenen en in de vacature op de gewone wijze en tegen het bestaande salaris te voorzien. Alzoo zonder hoofdelijke stemming besloten. cl. Een adres van de gezamenlijke schippers, verzoekende uitdieping van de Turfgracht, aan gezien zij deze met de vracht niet kunnen beva ren en zij daar niet aan den wal kunuen komen. e. Een adres van den heer H. C. Banning, verzoekende vergunning om ten behoeve zijner stoomgrutterij water uit de stadsgracht te mogen trekken, door den filter van den heer de Groot. Een adres van den heer P. Sevensma te Sneek, eigenaar van de woningen gebouwd voor rekening van B. Bos, verzoekende de aan deze verleende vergunning tot het maken van twee trappen op hem over te dragen, doch liefst met wijziging dat de trap aan den binnenkant van het bolwerk ook van hout mag worden gemaakt. Deze drie adressen worden in handen van B. en W. gesteld om advies, om ze in de volgende vergadering te behandelen. g. B. en W. deelen mede, dat in de plaats van den heer H. C. Banning tot opperbrandmeester is benoemd de heer H. J. Boersma. Aangenomen voor notificatie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1- Aanbieding van de gemeente begrooting over 1894. Deze begrooting wijst aan een ontvangst van ƒ86,205,506 een uitgaaf van -86,187,81 en dus een batig saldo van 17,695 De begrooting der schutterij in ontvangst en uitgaaf ƒ2910, De begrooting van den weg Bolsward-Harlingen de ontvangsten uitgaven en dus met een batig saldo van De begrooting van het Algemeen Armenhuis de ontvangsten uitgaven en dus met een batig saldo van Deze begrootingen worden gesteld in handen eener commissie ter fine van onderzoek en rap port: de heeren Wartna, Schievink en Lunter. 2. Behandeling van het voorstel van Burge meester en Wethouders tot het in onderhoud over dragen van een gedeelte trekweg aan Hennaar- deradeel. Omtrent dit punt wordt een sie gevoerd. De heer Vos vei schilt met B. en W. van ge voelen. Bolsward behoeft daar de straat niet te onderhouden, doch alleen den trekweg, en hij vindt dus het geven van vergoeding aan Hen- naarderadeel niet noodig. De heer Eisma, die door den heer Feenstra is ingelicht, dat hier niet de weg voor de boter- fabriek bedoeld wordt, maar die vanaf de fabriek tot de buren, vindt naar een rentestanlaard van 4%, dat als Bolsward 20) geeft voor onder houd, dit per jaar 8 wordt. Rekent men dat een goede verbetering al direct 100 kost, dan is het onderhoud slechts 4 per jaar, wat hem zeer billijk voorkomt. De Voorzitter deelt mede, dat het D. Best, van oordeel is, dat Hennaarderadeel deze zaak liefst in der minne wil schikken en daarom slechts een geringe som vraagt als vergoeding, zoodat z. i. dit voorstel met beide handen dient te wor den aangegrepen. De heer Schievink ziet de zaak anders in. Naar hij vernomen heeft, wenscht de coöpera tieve boterfabriek daar een uitgang, en heeft deze reeds bij Ged. Staten op afdoende verbetering van dat gedeelte weg aangedrongen. Hem komt eeu tegemoetkoming van 200 te hoog voor, en hij wil wel voorstellen dat dit op 100 wordt bepaald. De heer Vos zegt, dat aan het gedeelte trek weg dat daar bebouwd is, de bewoners en de boterfabriek belang hebben bij een goed onder houd van den weg en hij wil daarom dien weg wel afstaan in gebruik, doch om ten behoeve van die bewoners een tegemoetkoming te geven, gaat niet aan. F 0<y tVw - .■r Bolswardsche Courant V - i - 14,382,65 689,U05 fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1