NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OÏ.SWARD EN WONSEBADEEL 1 THEE merk ^Eureka.” No. 46. Twee en dertigste Jaargang. 1893. DONDERDAG 16 NOVEMBER. BEKNOPT VERSLAG _A._ J"_ ZFisclier, ySouchoiii BINNENLAND. ft MEÜ BELMAGAZIJP voor alle standen, sinds 16 jaar gevestigd op hf NIEUWE MARKTPLEIN. VOOR ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. in de grootste verscheidenheid steeds voorhandet Grootst, Soliedst en meest Concurreerend Men vergete niet een bezoek te brengen, o: prijzen en afwerking te vergelijken. MEUBEI jEN,eigen fabrikaat, 2jar garantie. 1 de circulaires, successievelijk pijpen van de motoren naar buiten worden aangelegd. Tot het doen van deze wer ken zond de firma Peck te Amsterdam den fitter Spaarman naar hier, welke gedurende ongeveer zeven weken alhier steeds tot groote tevredenheid der Commissie is werkzaam geweest. De Commissie benoemde tot haren Eere-Voor- zitter den Heer P. Peereboom, Burgemeester van Bolsward, die de benoeming ook aannam, alhoe wel hij bij de opening der Tentoonstelling en ge durende de eerste helft der Tentoonstelling door vprMiif buitenlands niet tegenwoordig kon ziin Tie Commissie voor de gehouden Petroleum- -L’ tentoonstelling is ontbonden. Gisteren (Dinsdag) avond hield zij hare laatste bijeenkomst, waarin het volgend Verslag werd uit gebracht, ’t welk ons welwillend ter plaatsing werd afgestaan. Internationale Ten toonstelling Petroleum en Petroleumgebruik VERLICHTING, VERWARMING EN DRIJFKRACHT, gehouden te Bolsward, van 19 Juli tot 11 Augustus 1893. van aangifte in de maand Juni reeds verstreken was, kwamen nog steeds aanvra gen om plaatsruimte in. Zoo mogelijk werd daaraan,om de Tentoonstel ling zoo luisterlijk mogelijk te maken, alsnog vol daan, vooral de afdeeling drijfkracht beloofde uit gebreid te worden. Ten behoeve der in te zenden motoren werd in het laatst der maand Juni reeds een begin ge maakt met het maken van een geleiding van de stadsgracht naar het terrein in een daartoe expres selijk ingericht reservoir, en van dit reservoir door het gebouw tot aanvoer van water tot af koeling. Ook tot af voer van water en gassen moesten ingevolge art. 10 der voorwaarden, bekend, en werd daarvan bij de sluiting officiéél mededeeling gedaan. Het diploma aan de bekroonden uit te reiken is gelithografeerd bij den Heer Thieme te Arnhem naar een ontwerp vervaardigd door den Heer N. van Kleef te Bolsward. De invulling der diploma’s is geschied door den Heer Boosman te Leeuwarden, en wel op eene wijze, die aller goedkeuring en bewondering weg draagt. Na teekening door den Voorzitter en Secretaris der Jury en der Commissie zijn ze in het begin der maand October aan de bekroonden toegezonden. Zooals bij eene tentoonstelling van zoo langen duur verwacht kon worden, was het bezoek op geen der dagen overstelpend groot, doch niettemin steeds belangrijk. Festiviteiten als concerten, bals champêtres, zoowel op het terrein als vanwege de Commissie in eenig lokaal gegeven, vielen zeer in den smaak, en waren steeds druk bezocht. Gedurende de tentoonstelling stelde de Com missie de gelegenheid daar, een stalen jacht, ge dreven door een motor, door het water te zien gaan, tevens was voor een geringen prijs met die motorboot een aangenaam tochtje in den omtrek te maken. Nog dient vermeld te worden, dat de Commis sie, toen zij overtuigd was dat de Tentoonstelling kon doorgaan, daaraan eene verloting van aan te koopen voorwerpen meende te moeten verbinden. De Ministriëele goedkeuring werd verkregen, en volgens instructiën van den lieer Commissaris der Koningin verder gehandeld. De prijs per lot werd vastgesteld op 50 ct. In het geheel werden circa 800 loten verkocht, en kon voor de netto opbrengst daarvan 82 voor werpen worden aangekocht. De verloting heeft plaats gehad Woensdag 16 Augustus, ten overstaan van het Bestuur der Ver- eeniging van Handel en Nijverheid, enkele op 15 September nog niet afgehaalde prijzen zijn ten bate van de spijscommissie alhier, verkocht. Na de sluiting op 11 Augustus heeft de ont ruiming in de daarop volgende week naar belmo ren en tot genoegen plaats gehad. Het gebouw en terrein konden op den daarvoor gestelden tijd weder opgeleverd worden. Aan het College der Heeren Kerkvoogden en den Raad der gemeente werd door de Commis sie dank betuigd voor het gebruik hetwelk zij van de Kerk en het terrein mocht maken. De Tentoonstelling, welke zelve zoo goed ge slaagd mag genoemd worden, heeft helaas geen gunstige financiëele uitkomsten mogen afwerpen. Vooral mag dit het gevolg geacht worden van de hooge uitgaven, welke de Commissie heeft moe ten doen om de afdeeling drijfkracht tot haar recht te doen komen. Ofschoon, zooals hiervoor gemeld, de uitkomst niet gunstig was, was het nadeelig saldo niet ver ontrustend groot, en heeft dan ook na gehouden vergadering, de Vereeniging tot Bevordering van Handel en Nijverheid, uit welker naam de Com missie deze Tentoonstelling organiseerde, de ver- eischte gelden verschaft om de meerdere uitgaven te vereffenen. Alsnu kon de rekening in ontvang en uitgaaf ruim f 7200 bedragende, worden goed gekeurd. Aanbevelend, MEUBELMAKER, Nieuw Marktplein, Bolsward. tot Penningmeester de Heer Boersma, tot Secre- taris de Heer Th. van der Meulen, aan wien H. van der Meulen als assisten t-secretaris werd toe- gevoegd. Allereerst wenschte men zich verzekerd te zien t van het gebruik van het voor het doel der Com- missie zoo bij uitstek geschikte gebouw de kleine of Broerekerk. j Op een beleefd verzoek van de Commissie aan Heeren Kerkvoogden der Nederduitsch Hervormde Kerk werd haar het gebouw bereidwillig en gra- I tis voor de maanden Juli en Augustus afgestaan. I Door de gemeenteraad van Bolsward werd later ook het terrein vóór het kerkgebouw aan de Com- t missie in gebruik gegeven. De eerste vergaderingen der Commissie waren ge wijd aan het samenstellen van waarin betrokkenen bij de petroleum-industrie wer den opgewekt deze tentoonstelling te ondersteu nen en te doen slagen door inzendingen toe te zeggen. Vastgesteld werd de Tentoonstelling te doen houden van 19 Juli tot 11 Augustus. De bovenbedoelde circulaires in de Hollandsche en Duitsche taal gedrukt, werden in Maart ver spreid aan adressen die de Commissie bekend wa ren, of bekend gemaakt werden door daarvoor speciaal ingerichte adresbureaux te Berlijn, boven dien werden door advertentien in verschillende bladen belanghebbenden uitgenoodigd de circulaire bij den Secretaris der Commissie aan te vragen. Ook door de welwillendheid der Nederlandsche Consuls-Generaal te Antwerpen en Londen wer den adressen in België en Engeland verkregen. In den loop der maand April kwamen reeds eenige voorloopige toezeggingen van inzendingen binnen, welke later door meerdere gevolgd werden. De Commissie mocht bij hare pogingen steeds de grootste sympathie ontmoeten, getuige de be langrijke ondersteuningssommen welke zij zoo be langeloos van de American Petroleum Company te Rotterdam en de Onafhankelijke Petroleum- handel te Amsterdam mocht ontvangen. In het laatst der maand April werden aan de zich voorloopig aangegeven hebbende inzenders in binnen- en buitenland borderellen tot omschrij ving der in te zenden voorwerpen toegezonden. De Vereeniging tot Bevordering van Handel en Nijverheid machtigde de Commissie op haar verzoek om haar ledental nog met drie aan te vullen, daar de werkzaamheden reeds omvangrij- ker werden, en eerlang zou moeten worden over gegaan tot het benoemen van aparte commissies -met afzonderlijke opdrachten. Tot nieuwe leden der Commissie werden be noemd de Heeren Hommes, Miirckelbach en Wes- terbaan, de laatstgenoemde nadat de Heer Donker voor eene op hem uitgebrachte benoeming had bedankt. Daar reeds spoedig plannen voor de inrichting van het gebouw moesten worden ontworpen en vastgesteld, werden door de Commissie tot leden der daarmee belaste Sub-Commissie, Terrein-Com- missie genoemd, uit haar midden benoemd de Hee ren Vos, Westerbaan, Boersma en Th. van der Meulen. Na vaststelling der te maken werken werden deze gegund aan de Gebrs. Tuinstra alhier, welke deze tot geheele voldoening van de Commissie vol brachten, zoodat ook later bijkomende werkzaam heden, zoowel vóór als in de Tentoonstelling aan hen werden opgedragen. Aan den tuinier Koopmans werd de aanleg van het terrein en het onderhoud gedurende de Ten toonstelling tegen een door hem genoemde som opgedragen. Ofschoon de tijd ’t Bildt. Door Ged. Staten dezer provin cie is het door eenige lotelingen aangeteekende protest tegen de voor de lichting 1894 in deze gemeente gehouden loting voor de nationale mi litie, ongegrond verklaard, uit overweging dat bij deze loting in elk opzicht is gehandeld in over eenstemming met de wet. Zooals men zich zal herinneren, was de aanleiding tot dit protest de omstandigheid dat de dwerg G. Keizer, vroeger in Oudebildtzijl maar thans in Amerika, niet op de lijst der lotelingen was geplaatst. Het is nu gebleken dat het gemeentebestuur hem terecht niet op de lijst aangebracht heeft. Kiniswerd. Door ’t bestuur der Nuts-spaar- bank is thans gepubliceerd, dat ’t een 16-tal per- ceelen bouwland, groot ieder pondra., voor de arbeiders alhier beschikbaar stelt. De huurtijd bedraagt 5 jaren, terwijl als huursom zal betaald moeten worden: ’t 1 ste jaar f29, ’t 2de f27, ’t 3de f25, ’t 4de f23 en ’t laatste f21, en wel in December (voor ’t eerst in Dec. 1894.) ’t Land is bemest en met lasten hebben de huurders niets te maken. Zij, die meer dan de huursom bij do „bank“ te goed hebben, behoeven geene borgstelling. De heer J. A. Op de Macks ontwikkelt in een vlugschrift zijne denkbeelden om Amsterdam tot welvaart te brengen. Hij meent dat daartoe noodig is de verheffing van den middenstand, die terecht door hem geacht wordt in verval te zijn. Hij gaat in het eerste gedeelte van zijn geschrift na wat daarvan de oorzaak is en ziet die vooral in het roekeloos bouwen en maar voortdurend voortbouwen, waarvan vermindering der waarde van huizen het gevolg is, en dat al lerlei nadeelen met zich sleept. Hij meent dat, zoo dit tegengegaan werd, de toestand verbete ren zou. De hoofdtrekken van het denkbeeld van den heer Op de Macks zijn in de volgende regelen vervat „Wanneer het schrijver dezes zou zijn vergund met despotische macht te mogen optreden voor het spoedvereischende van het geval, om de thans algemeen heerschende malaise in directe welvaart Thee-lmport Merk w (k 1 Ons Pr. 25 Cis. I Nog dient vermeld dat de heer Westerbaan het terrein versierde met zijn sigarenkiosk, terwijl in het midden voor het gebouw eene fontein, in ver binding met het waterreservoir, hare stralen ver spreidde. Wat het gebouw betreftdoor getimmerten vóór de hoofddeur was eene duistere gang vervaardigd, en daar de vensters in het gebouw waren dicht gemaakt, was alle daglicht afgesloten en werd de groote ruimte alleen, doch voldoende, verlicht door lampen van velerlei soort en afmetingen. De indruk bij het binnentreden van het gebouw was dan ook verrassend, en bepaald gunstig. De lichtbogen van het Technisch Bureau Van Oorde te Arnhem, verdienen allen lof. Jammer was het voor waar, dat bij de opening der Toonstelling alle inzendingen nog niet waren aangekomen en vooral wat drijfkracht betreft, alles nog niet in verbinding gebracht en geregeld was. In de week vóór de opening was druk gewerkt, dit duurde de eerste week der Tentoonstelling nog voort, doch daarna kon zij ook volledig genoemd worden en alleszins waard om bezocht en bezien te worden. De inzendingen waren ook ter beoordeeling door de Jury verdeeld in 5 klassen, te weten: Klasse 1. Petroleum als grondstof; hierin kwa men belangrijke inzendingen voor van den American Petroleum Company te Rotterdam, de Petroleum Import Philip Both te Mannheim, de firmi U. R. de Monchy te Rotterdam, en den Heer Bokel- berg te Hannover. Klasse II. Petroleumverlichting vond waardige vertegenwoordigers in de Heeren van Oorde te Arnhem, Kloos te Rotterdam, de Heeren Ludwig Dürr Co. te Breinen, Oosterbaan Co. te Bols ward, H. A. Kloosterhuis, L. Dake Zoon, Becht Dyserinck, allen te Amsterdam, en bovenal en om sierlijkheid en om volledigheid in de firma II. C. Heijbroeck Wz. Co. te Amsterdam. In Klasse III, Petroleumverwarming waren de voornaamste inzendingen van de Heeren Gebrs. van Leer en den Heer Schipper van Amsterdam en den Heer Hub. Merzenich van Biebrich a./R. Klasse IV. Drijfkracht, zeker niet de minst be langrijkste en aantrekkelijkste was uitstekend ver tegenwoordigd. Een elftal petroleummotoren van verschillende systemen gaven hier de drijfkracht tot het in werkingstellen van verschillende werktuigen en machineriën, zooals een snelpers, een tabakskerf- machine, een metaal-draaibank, een schaafbank, een steenbreker, een trasmolen, een centrifugaal- pomp en een dorschmachine. De laatste klasse, klasse V, bevatte hulpmid delen, toesteldeelen enz. Ook hierin kwamen een vijftiental belangrijke inzendingen voor. Van hetgeen als reclame was ingezonden, dient vermelding gemaakt te worden van de modellen tankstoomschepen en verschillende photograpbien van de American Petroleum Company te Rotter dam en den Heer Philip Poth te Mannheim. De onvolledigheid bij de opening der Tentoon stelling was tevens oorzaak dat eerst later de Jury hare werkzaamheden kon beginnen, nl. 3 Augustus. Nog voor het einde der expositie was de ge heele lijst der door de Jury bekroonden, zoomede die, welke de Commissie daaraan had toegevoegd I De door de Vereeniging ter Bevordering van i Handel en Nijverheid in hare vergadering van I?*, Januari 1893 benoemde Commissie voor het ont- werpen van plannen voor eene te houden Petro- leumtentoonstelling hield hare eerste vergadering t op Zondag 15 Januari. Leden van die Commissie waren de Heeren Eisma, Vos, Plantinga, Schievink, Th. van der Meulen, Boersma en 8. Fennema. Tot Voorzitter werd benoemd de Heer Eisma, - 1 taris de Heer Th. te doen veranderen, hij gebood onmiddelijk in Nederland. Ten eersteDadelijke staking van vergun ning te verleenen tot het bouwen van woningen aan alle combinaties, naamlooze vennootschap pen, bouwvereenigingen, enz. enz. voor dat doel opgericht. Zoowel nu als later. Ten tweedeAlleen vergunning te verleenen aan hen, die voor hun privé bouwen, mits stor tende 40 pct. van het te bouwen bedrag. Ten derde Een verhuisbelasting te heffen van 15 pet. der jaarlijksche huurwaarde, door den opzegger te betalen. Vrijdom voor den huurder, wanneer deze zich f 100 ’s jaars in huur vermindert. Vrijdom voor den verhuurder, wanneer kenne lijke bewijzen van slechte bewoning of niet-beta- ling der huur daaraan schuld heeft. Ten vierdeEen verhoogd patent te heffen in verhouding het voordeel der ontduiking van hen, die kantoor in de stad houden en buiten gaan wonen. Ten vijfdeGeen restitutie van belasting voor hem, die tijdelijk de stad verlaat. Ten zesdeGeen opname van hen in de ge meente, die geen bestaan hebben of werkeloos zijn en van elders komende zich willende ves tigen, tenzij betalende f 100 entrée. Het bouwen van fabrieken voor een nieuw artikel of van een, waaraan behoefte bestaat, zijn buitengesloten, evenals het bouwen van ar beiderswoningen naar een bepaald systeem, altijd vergund blijft.® Bij deze regeling voegt hij nog enkele maat regelen van ondergeschikten aard, alshet te keer gaan van alle mog’elijke wanverhoudingen, voor die, welke, onredelijk, bestaande zaken van gevestigde benadeelenhet bestrijden van coo peration liever het doel te bereiken door brood, en vleesch enz., prijszettinghet belasten door hooger patent van reizende depothoudershet toepassen van bezuinigingen van weelde en pro tectie uitgaven door het bestuur der gemeente enz. De Zw. Ct. geeft de volgende beschouwing over het lot, dat waarschijnlijk aan de amende menten op de kieswet beschoren is. De Tweede Kamer zal na vervulling der be staande vacatures zijn samengesteld uit 51 of 52 liberalen, 2 of 3 radicalen, 20 anti-revolutionairen en 26 Katholieken. Voor het „groote® anjende- ment-van der Kaay c.s. kan gerekend worden op de fractie-van Houten, die 9 a 10 leden sterk is, op ongeveer 20 Katholieken en misschien 2 a 3 anti-revolutairenin het geheel alzoo op pl. m. 32 stemmen. Van het amendement-Kolkraan c.a. stemmen zoo het niet wordt ingetrokken, ver moedelijk dezelfde leden; bovendien de voorstel lers en hun vrienden in den liberalen en den Katholieken hoek, die echter, voor zoover zij niet tot de voorstanders van het „groote® amendement behooren, in deze zaak gezamenlijk niet meer dau een tiental zullen bedragen. Dit amendement zou. dus pl. ra. 42 stemmen kunnen verkrijgen. Het Katholieke amendement van de heeren Vermeulen c.s. (meervoudig kiesrecht) heeft even min kans van slagen als het anti-revolutionaire amendement van de heeren u®. Mackey en van Alphen (buismanskiesrecht.) Het is te verwachten, dat de Regeering na ontvangst van het verslag van het jongste afdeelingsonderzoek uit de ver schillende amendementen het een en ander zal overnemen, voor zoover dit mogelijk is met be houd van haar beginsel, dat het kiesrecht thans behoort te worden uitgebreid zoover als een eer lijke uitlegging der Grondwet toelaat, met afsnij ding van eiken band met de belastingen. Daarna zal onder de overige, minder ingrijpende amendementen een groote slachting worden aan gericht. Bij de eindstemming over het eerste wets ontwerp is een dergelijke stemmen-verhouding waarschijnlijk, als voor het amendement-Kolk- man c.s. becijferd werd, natuurlijk in omgekeer- den zin. Wellicht kan de meerderheid voor het ontwerp nog eenigszins grooter worden dan die tegen dat amendement, wanneer namelijk de voorstellers daarvan zich ten slotte bij het ont werp mochten nederleggen. Weinige dagen geleden werden niet ver van Leer, in Oost-Friesland, drie runderen uit de weide gestolen en op de veemarkt aldaar ver kocht. De oorspronkelijke eigenaar schijnteenig spoor te hebben gekregen, in verband waarmede hij jl. Donderdagnamiddag te Winschoten arri veerde en de politie met den diefstal, te zijnen nadeele gepleegd, en met de gerezen vermoedens bekend maakte. De gemeente-veldwachter R. Bakker vertrok met eenen brigadier der mare- chaussée tegen zes uur naar Groningen. Bij den trein, die kort na hunne aankomst aldaar naar Leeuwarden zou vertrekken, arresteerde B. den hem niet onbekenden L. de L., pl.m. twintig jaar oud en wonende te Beerta en, zooals uit een onmidlellijk ingesteld onderzoek bleek, in bezit o. a. van een fraai fonkelnieuw dolkmes en ruim 400 mark, de eene helft in goud, de andere in papier, benevens eenige Hollandsche guldens. Het jonge mensch werd te middernacht naar Winschoten overgebracht als verdacht van bo venvermelden diefstal. De opbrengst der vermogensbelasting is, naar men aan de Telegraaf schrijft, niet mede- gevallen. De raming was 8'/a millioen gulden en overtreft de opbrengst met een bedrag van niet minder dan 13 tonnen goud. De opbrengst is f 7,200,000. Voor Amsterdam bedraagt de op brengst 12 ton, voor ’s Gravenhage één millioen en voor Rotterdam 6 ton. Bolswardsche Courant V I XXX XDCXCXCXCX^ 1 U o J. Al A VAN DE VAN VOOR

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1