NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DI. SWARD EN WHSïRASHl I Twee en dertigste Jaargang. 1893. No. 47. DONDERDAG 23 NOVEMBER. DONDERDAG 23 NOVEMBER. INGEZONDEN. BINNENLAND. Sl. Jac $xxxxxxxxx;jxxxxxxxxx:$ ECHTE SINGER it c h t i g St. JN 29, BEKNOPT VERSLAG der VERGADERING van den Alg. Nederl. Timmert. Bond, Afdeeling SNEEK, op VRIJDAG 17 November 1893, in ’t Hotel „Tuininga” alhier. it VOOR M. L. HOEKSTRA. Eenig Eenig U op het goede I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. EEEE1V S.1EEK genoegen gelezen en 40% 80% 90% 40% Men zal uit deze schijnverkiezing niet mogen opmaken, dat de daarbij plaats gehad hebbende benoemingen een zuiver beeld van de Brusselsche burgerij zouden afspiegelen. Daartoe was het aan tal stembus-onthoudingen veel te aanzienlijk. ^XXXXX MEER DAN 10 MIL1 Meer dan 300 diplor Depót te Depót te ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Sprekers de heeren J. van Veen en P. Verdorst van Amsterdam. De Voorzitter van de afd. Sneek, na op de verkregen voordeelen in zijne woonplaats te heb ben gewezen en den aanwezigen voor hunne be langstelling te hebben bedankt, opent de verga dering, en geeft het woord aan den eersten spreker. De heer van Veen wijst de aanwezigen er op, dat zij niet moeten meenen een rede van een geleerd man te zullen hooren, doch van een een voudig werkman. Hij zegt o. a. dat er velen zullen zijn, die zeggen, maar wat is dan toch de reden, waarom wij hier -vergaderen Omdat, op eene vergadering, gehouden te Amsterdam op eene der Pinksterdagen eene stem uit het Noor den opging om ook daar het nut van eene ver- eeniging te doen uitkomen. De eerste roep tot oprichting van eenen bond van timmerlieden ging uit van Amsterdam, een 20 tal jaren geleden, toen alles in prijs steeg, doch het loon niet voldoende was om in ons onderhoud te voorzien. Den 4den September 1871 kwamen een 11 tal werklieden bij elkaar, om te trachten aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. Eenigen tijd later werd eene algemeene vergadering belegd, waarin de statuten werden behandeld en vastgesteld, onder een toeloop van belangstellenden. Sedert dien tijd is veel verbeterd. Ik zal u eenige dier verbeteringen mededeelen om U het goede, dat deze bond heeft tot stand gebracht, onder het oog te brengen. Het loon dat in 1872 slechts 125per uur bedroeg, werd verhoogd tot 18 cent en is later nogmaals verhoogd. Vroeger had men vaak zulke ellendige steigers, dat den werkman, die deze moest bestijgen eene rilling door de leden ging. Ons bestuur maakte het gemeentebestuur er op merkzaam op, en zie, het duurde niet lang, of aan dezen ellendigen toestand werd een einde ge maakt. De ellendige timmerwinkels, waarin men gedeelte van den dag kunstlicht moest gebruiken en zoodoende op betrekkelijk jeugdigen leeftijd gedoemd werd een bril te dragen, moesten wor den opgeruimd, er moest voor gezond drinkwater gezorgd worden, bij gemeentewerken is het voor schrift gekomen, dat de werklieden worden ver zekerd tegen ongelukken en invaliditeit, ook par ticulieren volgen dit goede voorbeeld niet zelden en dit alles is verkregen door vereeniging en met ordelijke en wettelijke middelen. Door tusschen- komst van zoo’n vereeniging is ’t verschil tusschen patroon en werkman als ’t ware vergaan. Wanneer ge allen aaneensluit, eene flinke neutrale ver eeniging sticht, dus zonder onderscheid van religie of kleur, kan men veel doen. Nu vraag ik U, kunt ge voor 12 a 13 cent uw gezin goed voeden Kunt ge daarvoor uw kinderen goed kleeden Ik geloof, dat er nog veel aan ontbreekt. Een patroon kan, wanneer hij in de gelegenheid is, het hoogste loon bedingen. Waarom gij niet? Wanneer men zich vereenigt, en men gaat naai den werkgever, om het belang te bespreken, dan zal zoo iemand je helpen. Ge zoudt u, per adres tot het gemeentebestuur kunnen wenden om in bestekken het loon van den werkman te bepalen. Ge zoudt u, tot de regeering kunnen wenden, opdat elke aannemer verplicht zal zijn, zijne werk lieden tegen invaliditeit en ongelukken te ver zekeren. Nog veel, heel veel meer kunt ge eischen. De werkeloosheid doemt den werkman en zijn gezin tot armoede. Wanneer de werkman geen spaarpotje heeft voor den winter en dan buiten werk geraakt, waar moeten ze dan van leven Deze toestand moet ophouden 1 Door minder uren te werken, zal een patroon genoodzaakt zijn, meer man aan ’t werk te zetten. Wanneer gij werkeloos zijt, moet somtijds de vrouw het huis uit; die vrouw zal blij wezen, wanneer ze bij een ander aan de waschtobbe kan gaan staan, waar ze dan toch iets verdient, t Is voor haar ook volstrekt geen schande, doch een schande voor de maatschappij, wanneer die vrouw hare kinderen moet thuis laten, meestal zonder toezicht. ’t Is geen opruiing tot oproer, volstrekt niet, maar wij gevoelen de roeping, om U op het goede spoor te brengen. Ik zal nu eindigen, maar toch zou ik wel wil len vragen, heb ik onwaarheid gesproken, iemand beleedigd? Zegt het dan. Nog eens, sluit U aan, richt een flinke neutrale vakvereeniging op en sluit U dan bij den Alg. Ned. Timmerlieden bond aan. Bij deze bedank ik mijne broeders van Sneek, voor hunne pogingen, tot oprichting van eene afdeeling, welke zij tot een goeden uitkomst hopen te brengen. De beer Verdorst bekwam daarop het woord, en sprak ongeveer het volgende Waarom vereeniging? Weer staat ons de winter te wachten met zijne chronische ziekte „de werkeloosheid,” die het familieleven verwoest en niets ontziet. Wij moe ten alle middelen aanwenden om hierin, in deze vrije referendum, dat den 26en Februari voor het eerst te Brussel en daarna nagenoeg over geheel België beproefd is geworden. De deelneming was evenwel ditmaal veel ge ringer dan toen. Te 5 uur werden de verschillende stembussen gesloten en ving men met het opnemen der stem briefjes aan. Dit ging evenwel zeer langzaam in zijn werk, waarschijnlijk uit hoofde van de geringe bekendheid der kiezers met deze wijze van stem ming, waardoor vele onduidelijkheden veroorzaakt waren. Tegen negen uur ongeveer kon de einduitslag bekend gemaakt worden. Er hadden in ’t geheel 12,154 personen hunne stem uitgebracht. De candidaten der socialisten hadden luim 105000 stemmen bekomen, hetgeen hun recht op 10 der 18 Kamerzetels voor Brussel zou geven de radicalen hadden 39000 stemmen en alzoo recht op 4 zetels, de Vlamingen 21000 stemmen en recht op 2 zetels, de Katholieken en de liberalen 19000 en 12000 stemmen en ieder recht op één zetel. Het op de independenten uitgebrachte stemmen cijfer van 8600 stemmen was te gering om hen aan een zetel te helpen. Men was tot de hier opge geven cijfers gekomen door het werkelijk uitge brachte stemmen-aantal met 18 te vermenigvul digen. Franeker, 18 November 1893. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij in Uw eerstvolgend blad een kleine ruimte, naar aanleiding van een vorig bericht omtrent een Raadsverslag der Gemeente Frane ker, waarin oök mijn naam voorkwam. ’t Is niet om iets af te dingen op den meerderen ijver der tegenwoordige recruten voor de schut terij te Bolsward, ofschoon ik meen voor schutters- ijverin’t algemeen niet bizonder veel aanleiding be st iat en men gewoon beter doet daarvan te zwijgen. Toch meen ik het door Uwen berichtgever aan gehaalde even te moeten toelichten. In onzen Gemeenteraad was in behandeling de schutterij-begrooting en wel de post 100,zaal- huur voor de winteroefeningen. Deze bestreed ik, en wel dat in de eerste plaats de wet die oefening niet eischt, dus geen Gemeente verplicht om voor een lokaal te zorgen. Dat bovendien de Gemeente een lokaal in eigendom heeft waar de recruten voor het leger, sinds een paar jaar, worden ge oefend en dus ook voor de schutters-recruten wel voldoende zal zijn. Nog liet ik volgen, dat van die oefeningen niet veel succes volgt, althans in mijn vorige woon plaats daarvan weinig terecht kwam. De Wet- houder-Kommandant, sprak van oefeningen uit de compagnieschool! Met op één na algemeene stemmen, waaronder die van een officier der schut terij, is dan ook die post geroyeerd. Wat verder het gezegde van een ander raads lid betreft; dat het Gasverbruik in de Gemeenten Sneek en Bolsward afnam, deze ontleende dit van een ambtenaar die later erkende, Sneek en Harlingen te hebben bedoeld, ’t Was dus een vergissing en geen opzettelijke krenking van Bolsward’s bloei, die ik als vroeger ingezeten, wensch dat in alle opzichten steeds mag toenemen. Het pikante van Uwen berichtgever, dat het goed is, dat die man in Franeker woont, beaam ik ten volle, want het is een verdienstelijk ambte naar, niettegenstaande deze vergissing. Hoogachtend, De schrijver der brieven uit de Hofstad in Ae'Arnh. Crt., verhaalt, dat een paar maanden ge leden een Duitsch reiziger in gezondheid in Den Haag is geweest, de bekende Kuhne uit Leipzig of Dresden, de wonderdokter van den allerlaatsten tijd, die pastoor Kneipp met zijne waterkuur al voorgoed uit de baan geknikkerd heeft. Deze redder der menschheid heeft een dag of veertien in het hotel Bellevue“ hij deed het niet minder, hetgeen voor ’e mans doorzicht bewijst gelo geerd, en alle zieken en bezochten uit Den Haag, die zich maar om genezing geliefden aan te mel den, a raison van twintig gulden per consult, van onderzoek en raad gediend. Er kwamen 600 zieken op, zoodat de wonderdokter 600 X 20" f 12,000 in de wacht gesleept heeft. En daar de man in vele gevallen den raad heeft gegeven, dat patiënten te zijnent voor eene kuurmatige behandeling (waarvan de prijs in den regel niet „matig“ is) zouden komen, begrijpt men, al heeft men Bartjens nooit bestudeerd, dat deze... won derdokter aan de lijdende Hagenaren geduchte financieele kiezen getrokken heeft. Uit den Raad der gemeente Ouder-Amstel: De heer Heemsbergen beklaagt zich, dat de voorzitter weinig of geen acht slaat op door hem als brandmeester ingediende rapporten. Hij heeft onlangs gewezen op eene hooischelf, die oraud- gevaar opleverde, verwachtende dat de burge meester daarnaar terstond een onderzoek zou instellen. In plaats hiervan laat deze er ruim drie weken over verloopen en gaat toen eens met den veldwachter kijken. Spreker maakt hieruit op, dat de burgemeester hem veracht. De burgemeester, mr. Kruymel: „Hier is vol strekt geen sprake van verachting; eerder van vereering. Ik heb den heer Heemsbergen mans genoeg geacht om zelf maatregelen te nemen; hij is scherpziend genoeg. De heer Heemsbergen: „Dit is geen compliment voor mij. De burgemeester komt altijd op dat scherpziend neer: ook in de vorige vergadering, en dit neem ik op als een grief. Ik geloof, dat de burgemeester mij een priem wil geven. Ik ge loof, dat je denkt, dat een raadslid een honds vot is, maar ik wil mij een dergelijke behande ling niet laten welgevallen, liever bedank ik als raadslid? De burgemeester: „Ik sluit de discussie over dit punt. Heeft iemand der heeren nog iets De heer Heemsbergen: „Ja, ik bedank als lid van de commissie van de ziekenbarak en als lid van de commissie voor de armbedeeling. Als zoo danig is men hier toch maar een wassen neus.“ In eene in het Fransch geschreven brochure beveelt de heer P. G. Linckens, commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, eene verlaging aan van het telegramtarief. Hij beroept zich op Engeland, waar tengevolge eener vermin dering van het tarief met 40 pet. het aantal te legrammen met 118 pet. steeg. Ten einde overstelping van werk te voorkomen, geeft hij aan drie klassen van telegrammen in te stellen, dringende, gewone, en minder spoed eischende, die verschillen in prijs. Uit Oosterbeek meldt men: Dat.varkens wel eens vechten is niets ongewoons, maar dat een der strijdende partijen op het slagveld het leven laat, komt zeker weinig voor. Deze week vochten twee van deze dieren in den boomgaard bij den huize „Valkenburg11 zoo verwoed, dat een der varkens door het andere nagenoeg verscheurd werd. De verwoede dieren te scheiden was ondoenlijk. De strijd eindigde met den dood van een der dieren, terwijl de overwinnaar deerlijk gehavend was. De wet tot beveiliging van werklieden tegen ziekte of ongevallen regelt slechts het toezicht op fabrieken en werkplaatsenuit den aard der zaak bevat zij geene voorschriften de zaak zelve be treffende. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat in 1892 voorkwamen 1509 ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, waarvan 41 met doodelijken afliop en in 1891 kwamen er voor 1920, waarvan 54 met doodelijken afloop. Dit stemt, zegt de memorie, tot nadenken. Hoeveel ziekten, leest men verder, zoo acute als chronische, ontstaan door schadelijke invloeden, eigen aan den arbeid of de omstandigheden, waar onder die verricht wordt, grootendeels aan de waarneming der inspecteurs zyn onttrokken, werd in hun rapporten toch reeds op velerlei gewezen, wat klaarblijkelijk het ontstaan van die ziekten in de hand kan werken en op onderscheidene middelen tot voorkoming ook van ziekten, de aandacht gevestigd. Dat er onder de Bosschenaren ook wel ge vonden worden, die met de rechterlijke macht meer dan gewoon en zeker ook meer dan gewenscht is vertrouwd zijn, blijkt uit het feit, dat Donderdag jl. iemand voor de rechtbank daar wegens mis handeling terecht stond, die er Dinsdag ook op de bank der beschuldigden zat en uitnoodiging ontving, om er op 21, 23 en 28 dezer ook weer te zijn. Op 21 en 23 dezer heeft hij er telkens twee zaakjes. Als men nagaat, dat de bedoelde ruim 20 jaar is en reeds tal van vonnissen opknapte, rijst de vraag of men met een bezetene te doen heeft. akelige ziekte, te voorzien. Laat ons eens een 20 of' 30 tal jaren teruggaan, dan zien wij kleine patroons met een paar werklieden, doch werke loosheid kwam toen nimmer voor. Door het invoeren van machines, werd den werkman het werk uit de handen genomen. Om een voorbeeld te noemen, tegen 20 spelden, die één werkman maakte, fabriceeren 15 man met een machine 72000 per dag. Zulke cijfers geven ons een blik in de overproductie. In een rapport dat op ondervinding berust, ’t welk mij onder de oogen is gekomen, staat dat werkeloos zijn van de grondwerkers ’s zomers 40% ’s winters 75% 20% 30% 20% 10% Wij hebben onzen berichtgever met bovenstaand schrijven in kennis gesteld en plaatsen zijn ant* woord hierbij. Redactie. Ik heb de opheldering van den heer H. met hoewel ik in mijn schrijven Fetroleum- en Gas- 1 (volkomen r VAAS- en na NUMMER- Uül Haardstelle S oogen is gekomen, staat dat werkeloos zijn metaalwerkers metselaars schilders timmerlieden Deze statistieken toonen toch duidelijk aan, hoe ver dit kwaad reeds wortel heeft geschoten. Spreker geeft hier een schets wat een timmerman, die uit Friesland naar de hoofdstad kwam, ondervonden geeft daarna aan hoe door de exploitatie-maat- schappij als mede door makelaars wordt geknoeid, waardoor kleine bouwmeesters haast altoos hun kapitaaltje verspelen, en waardoor heel dikwijls het werkloon niet op tijd kan worden uitbetaald. Om deze toestanden te verbeteren, moeten vak- vereenigingen worden opgericht. Deze moeten echter niet op een politieken basis berusten, doch geheel neutraal zijn, zonder te letten op godsdienst of kleur. Wat er gedaan kan worden door zoo’n vereeniging vraagt men Veel, zeer veel. De arbeidsdag moet verkort wordenzij moet geregeld worden naar ’t aantal werkeloozen en ’t te verrichten werk. Hiertoe is eene voorbereiding noodig. Om U een kleine schets te geven, van hetgeen reeds door onze vereeniging in Amsterdam is tot stand gebracht, diene, dat in ’t voorjaar aldaar eene gecombineerde vergadering werd ge houden van werklieden, patroons en architecten, om aan den gemeenteraad eene vermindering van werkuren en eene loonverhooging in te voeren, den werktijd te stellen op 10 uur, tegen een loon van 25 cts. per uur. Ook moeten de werklieden bij gemeentewerken, door den aannemer worden verzekerd, doch dan moet het niet gaan als te ’s Hage of te ’s Hertogenbosch, waar de patroon aan een verongelukten werkman f150 of f209 uitbetaalde en het overige van def 1000, waarvoor die werkman was verzekerd, in den zak stak, ter wijl deze persoon door de rechtbank nog wel in het gelijk werd gesteld. Het is dus dringend noodig dat de werkman op zijn eigen naam wordt verzekerd. Ook moet een oud werkman, diejaren lang ijverig en trouw den patroon heeft gediend, niet als een uitgeknepen citroen op straat worden geworpen. Kamers van arbeid moeten worden opgericht om volgens de statistiek, werktijd en loon te be palen. Gij aanwezigen helpt mede dezen toestand te bevorderen. Ik hoop dat wij nu geslaagd zijn U het nut van vereeniging onder het oog te hebben gebracht. Vereenigt u derhalve, het is de eenige weg die tot verbetering voert. In vereeniging ligt onze kracht. Spreker eindigt met een gedicht over de con trasten van het leven. De Voorzitter brengt daarop zijn dank aan de sprekers en vraagt of iemand het woord verlangt. Daar geen der aanwezigen debat wenschte te voeren, nam de heer van Veen andermaal het woord om nogmaals op te wekken tot de oprich ting eener vereeniging. Die zwijgt consenteert, zeide Spreker, en door het applaus heeft men bewezen dat men instêmde met het gesprokene. De toe standen zijn ook hier te Bolsward niet zoo roos kleurig dat men geen verbeteringen zal wenschen. Slaat daarom de broederhand ineen. Gisteren spraken wij in SVorkum, het antwoord wat wij daarvan kunnen meebrengen, geeft redenen tot tevredenheid. Morgenavond treden wij te Leeu warden op, en men is daar weer verlangend, wat bericht wij van hier meebrengen. De heer Verdorst zou wel voor willen stel len, dat zij, die genegen zijn zich aan te sluiten, na afloop der vergadering nog even blijven om de zaak nader te bespreken en de voorloopige werkzaamheden te regelen. Tevens maakt hij er op attent dat de werklieden van Sneek, die door den regen naar hier zijn geloopen, nog de on kosten hebben van deze vergadering. Er zal, om hen hierin te gemoet te komen, een propaganda bus bij den uitgang geplaatst worden. Slechts één der aanwezigen gaf zich aan als lid. De heer G. Dijkstra gaf het bestuur daarop in overweging, in den loop van den winter opnieuw een vergadering te beleggen, omdat er heden avond zoo weinig timmerlieden aanwezig zijn. De heer Verdorst vraagt nogmaals het woord, daar hij heeft vernomen dat er patroons in de zaal zijn. Dit doet hem de vraag stellen, of dit wellicht ook invloed heeft dat er zoo weinig gezellen zijn? Mocht dit het geval zijn, dan hoopt hij, dat bij een volgende vergadering de patroon- vrees zal zijn verbannen, en dat de werklieden dan beter opkomen. Hij raadt de gezellen aan, zich met Sneek in verbinding te stellen, opdat een volgende vergadering beter moge slagen. De Voorzitter vindt heel goed, dat er nogmaals een vergadering wordt gehouden, doch daar zijn nog al onkosten aan verbonden. Hij hoopt dat Bolsward die dan zelf zal bestrijden. De heer van Veen is echter bereid, die voor rekening van de Amsterdamsche vereeniging te nemen, waarop de Voorzitter, na de hoop uitgesproken te hebben dat die gunstiger resultaten zal opleveren, deze vergadering sluit. Bolswardsche Courant -I l. i’ n n Y) n r> n w w n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1