NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IÖOWAB» EN WONSERADEEL St. Uicolaas. Uit ds Raadszaal. I 1893. Twee en dertigste Jaargang. No. 48. BINNENLAND. BUITENLAND. VOOR I’ z. g. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. #:xxxxxxxkxüxxxxxxxkk DONDERDAG 30 NOVEMBER. $XXXXXXXXX XXXXXXXX X DINSDAG 28 NOVEMBER 1893. *1 De vergadering werd nu sloten zitting bet supp). kohier omslag te behandelen. L** i 1 Eene poging is gedaan om Caprivi van het leven te berooven. Zoo moet men althans de be richten uit Berlijn opvatten. De Rijkskanselier ontving Zondag uit Orleans een pakje, met een in het Fransch geschreven geleibiljet, waarin werd gezegd, dat het pakje radijs-zaad bevatte. Het pakje had den vorm van een doosje, dat gewoonlijk ge bruikt wordt voor de verzending van visitekaartjes. Majoor Ebmayer, Caprivi’s adjudant, wilde het deksel van het doosje open maten met zijn penne- mes. Toen hij echtereen paar korreltjes zag, welke er uit vielen en die niets van zaad hadden, kreeg de adjudant achterdocht en verwittigde terstond de politie, die het pakje naar het laboratorium der universiteit bracht. Bij onderzoek bleek, dat het pakje een hoeveelheid nitroglycerine bevatte. Het deksel was door een elastiek verbonden met de patroon, zoodat deze zonder twijfel zou ontploft zijn, indien het deksel met geweld ware geopend. Gisteren werd in de lersche hoofdstad in een der kazernes een blikken bus gevonden, waar aan een uitgedoofde lont bevestigd was. Het bleek, dat de bus dynamiet bevatte. Op denzelfden dag had in eene andere wijk der stad eene ontploffing plaats, die wel is-waar niet veel te beteekenen had, maar waarbij ook gevaar lijke stoffen gebruikt waren. De politie nam ter stond den dader in hechtenis, een letterzetter Sheridan genaamd. In zijn bezit werden ontplof bare stoffen gevonden. Spoorwegongeluk bij Amsterdam. Zondagmorgen viel aan de spoorwegbrug over de Oude Keulsche Vaart bij den Omval bij Am sterdam een ongeluk voor, dat uit een materieel oogpunt ernstig mag worden genoemd, maar toch gelukkig is afgeloopen, zonder dat persoonlijke ongelukken van ernstigen aard voorvielen. Het was tegen kwartier voor zessen (spoor- tijd), dat de goederentrein no. 648 komende uit Utrecht voor die brug aankwam, welke brug niet gesloten was. Aan wie de schuld ligt, moet nog worden uit gemaakt, maar men weet het volgende te ver tellen „Van Eek, de wachter, die bij de brug behoort, had zijn vrijen dag, de bruggeknecht behoefde eerst om negen uur op te staan en lag nog te bed. De dienst aan de brug kwam dus dien morgen toe aan den aflosser Wagensveld, die naar men zegt, zich verslapen had, en juist uit zijne woning kwam om de brug te sluiten, toen de trein daar reeds vlak bij was. Wel wenkte en riep hij den machinist nog toe om te stoppen, maar het was daarvoor te laat. Echter moet ook nog worden uitgemaakt, of de machinist geene fout heeft begaan, daar het sein van het blok- systeem bij de brug op onveilig stond. In elk geval was de brug bij de nadering van den trein geheel open. De locomotief no. 194 een gevaarte onge veer wegende 35,000 KG. vloog uit het spoor over de ruimte tusschen de spoorbaan en de ge opende brug heen en over die brug in het water, waar hij met het voorste deel geheel in ligt. Ook de tender was over de ledige ruimte heengescho- ven en is op de brug komen te staan. Men kan zich, als men het met eigen oogen niet heeft ge zien, bijkans niet verbeelden dat zoo iets moge lijk is. De op den tender volgende bagagewagen, ge merkt D 120, is tusschen de spoorbaan en de brug in de ledige ruimte gestort en natuurlijk geheel ontredderd. De daarop volgende goede renwagen No. 8302 is met de voorwielen buiten de rails geraaktdo dan volgende wagen No. 11504 is geheel over zij gevallen en de dan vol gende No. 10178 onder den voorgaande gescho ven, met het gevolg dat hij totaal versplinterd is en al het ijzerwerk als een veertje verbogen. Dat dit mogelijk was, is te wijten aan het opdringen der achtervolgende wagens, een 35 in getal. De bruggeknecht Esseveld, en anderen uit den omtrek, door den schok gewekt, snelden toe, en toen zij het ongeluk zagen, was hun eerste werk naar den stoker en den machinist te zoeken. De eerste, Chr. Filippi, was van de machine gespron gen, de laatste A. Visser zat bekneld op zijne staanplaats, en bleek, daaruit verlost, gewond te zijn aan het hoofd. Het overige treinpersoneel was er zonder kwetsuren van eenigzins ernstigen aard afgekomen. De spoorwegautoriteiten waren spoedig ter plaatse en de verwonde stoker en machinist wer den allereerst met een wagen naar het station Weesperpoort gebracht, door dr. Schillemans verbonden en toen naar het Militair Hospitaal vervoerd hun toestand is gelukkig niet van ern stigen aard; zij keerden in den namiddag naar Utrecht terug. Van het station Weesperpoort werden de auto riteiten van het Staatsspoor te Utrecht dadelijk gewaarschuwd en alras waren met den stations chef van de Weesperpoort, den heer Breederode, op het terrein aanwezig de heeren Achenbach, ingenieur van tractie Luien van Liliensterne ter Meulen, chef der atdeeling mouvement, en de werkmeester Verloop, terwijl de directeur van de Staatsspoorwegen, de heer Cluysenaar, werd ver wacht. Natuurlijk ondervond het spoorwegverkeer ver traging. De treinen uit Amsterdam konden niet vertrekken, die uit Utrecht moesten aan gene zijde der brug stoppen, de personen moesten over stappen in roeischuitjes om daarna in den trein aan de overzijde te stappen. Maandagmiddag was alles hersteld en de dienst hervat. Naar men aan de Haarl. Ct. mededeelt, is tusschen mr. P. J. Troelstra, redacteur, en H. Poutsma, drukker-uitgever van De. Nieuwe Tijd, oneenigheid ontstaan, brengt mr. Troelstra zijne woonplaats naar Utrecht over en zal hij eene nieuwe courant DeBaan breker in het licht geven. Een twintigjarige Tilburger, Brok, die te Turnhout in hechtenis was wegens zoutsmokke- larij, is door den schoorsteen der gevangenis al daar ontsnapt en naar zijne geboorteplaats terug gekeerd. Vrijdagmorgen hebben een 4-tal jongelui eene invasie gedaan in een jongedames-kostschool onder Scheveningen. Schrik, ontsteltenis, veront waardiging aan de zijde der directrice en hare secondanten dolle pret natuurlijk bij de meis jes. De directrice, die spoedig krachtige man nelijke hulp had weten te requireeren, liet het viertal het verboden terrein verwijderen, waarop de „heeren", hoewel zij er niet zonder kleerscheu ren waren afgekomen, triomfantelijk met opge stoken parapluie’s in een open rijtuig den aftocht bliezen. Bij den hoogbejaarden, doch steeds nog met ijver werkzamen veearts D. Vinkenborg te Zut- f< n, is nog een tortelduif in leven, die V. als jongeling in 1813 uit het nest haalde. Het beestje is dus 80 jaar. Ook in de Tweede Kamer is bij de behan deling der begrooting van Justitie in de afdee- lingen gewezen op de vele groote misdaden in den laatsten tijd gepleegd, die gevoelen deed dat er iets ontbrak aan de veiligheid van personen en goederen. Twee middelen werden den betrokken Minister aan de hand gedaan. Het eerste middel om in dit opzicht tot een beteren toestand te geraken en de rechtszeker heid te herstellen, het uitloven van flinke premiën, kan wel iets voor zich hebben, maar beeft zeker ook zijne groote bezwaren. Het zou er toe kunnen leiden dat eerst na het uitloven van flinke premiën ernst met het onderzoek gemaakt werd en waar de belooningen niet in uitzicht gesteld werden, het onderzoek al te kalmpjes werd opgenomen. Het tweede middel is bet oprichten van een goed korps detectives, opspoorders van beroep, die tot nu toe in ons land geheel ontbreken. Zoowel de officieren van justitie als hun onder geschikt personeel, rijksveldwachters en maré- chaussées, missen gewoonlijk het speurvermogen, dat een eerste vereischte in een goeden detective is. Een scherp verstand en een hooge mate van lichamelijke en geestelijke taaiheid en volharding mogen in hem al evenmin gemist worden. Voor eenigen tijd maakten wij melding van het voorschrift, dat op de reispassen de gods dienstige belijdenis van den houder moest wor den vermeld. Wij achtten dit een inbreuk op de grondwettige bepaling, dat ieder Nederlander gelijke rechten had op bescherming van Staats wege. Het Dagblad denzelfden maatregel be sprekende, zegt „Thans zijn naar het schijnt de Nederlandsche Israëlieten eigenmachtig door de Russische Re- geering beroofd van de vrijheid van beweging, die ook hun door dat tractaat verzekerd werd. „Zij echter niet alleen. Het schijnt, dat sinds eenige jaren ook ten opzichte van alle overige Nederlanders, voor zoover zij geestelijken zijn, dit tractaat (in 1846 gesloten) geschonden wordt. Het blad haalt hier het feit aan, dat aan een Roomsch-katholiek zendeling uit China, over Rusland willende terugkeeren, op de grenzen de doortocht geweigerd werd. „Indertijd heeft onze Tweede Kamer geweigerd een tractaat met Zwitserland goed te keuren, omdat uit godsdienstige onverdraagzaamheid aan de Israëlieten minder rechten werden toegekend dan aan anderen, men mag dus verwachten dat ook thans uit de Kamer stemmen zullen opgaan om aan den Minister van Buitenlandsche Zaken in lichting te vragen aangaande de behandeling, die van Ruslands zijde aan de Nederlandsche Israëlie ten en aan de geestelijken van andere gezindten te beurt valt," zegt het Dagblad. Te Rotterdam is naar het Ziekenhuis over gebracht een 9-jaiig meisje, welk kind in het laatste jaar ergerlijke mishandelingen in de ouder lijke woning ondergaan heeft, zoodat het met wonden en plekken overdekt is. De buren, die het kind in geen drie weken gezien hadden, wer den door het verhaal van kinderen, dat het meisje tehuis ziek onder een bedstede lag, opmerkzaam ge maakt en waarschuwden de politie. Een pakket diamanten ter waarde van f 13000 ter verzending aan het hoofdpostkantoor te Am sterdam aangeboden, bestemd voor Parijs, is daar niet aangekomen. In den Haag heeft het aangekondigde kin derbal plaats gehad, waarop jongens en meisjes in historische kleederdracht verschenen. Er waren echter maar een vijftigtal die op deze wijze waren gekleed. Honderden waren in hun gewoon toilet. Men mag het plan dus vrijwel als mislukt be schouwen. Er werden een twaalftal prijzen toe gekend en de bladen vermelden de namen der bekroonden. Dit is, naar ons oordeel, eer een mid del om ook voor het vervolg zulke gecostumeerde bals tegen te gaan dan ze te bevorderen: ver standige ouders kunnen niet verlangen dat op die wijze de ijdelheid hunner kinderen wordt geprik keld, en terwijl enkele ouders misschien jaloersch van die publiciteit zullen zijn, vindt men er zeker niet weinigen die niet verlangen „in de courant te komen. ’t Was een aardig idee dat de ontwerpers had den, maar dat blijkbaar niet den vereischten bijval heeft gevonden en dat nu, door deze publieke be kroningen, waarschijnlijk den nekslag heeft ge kregen. We hebben dus duidelijk onze ingenomenheid met het St. Nicolaasfeest te kennen gegeven, dat, mits goed gevierd, zeer veel kan bijdragen, om de verschillende standen nader tot elkander te bren gen, waaraan, ondanks de vele goede verschijn selen in onze dagen, nog zoo veel ontbreekt, en eindigen met te wijzen op een andere goede zijde van het feest, namelijk de bevordering van den bloei van kunst, nijverheid en industrie. Ook in ’t belang van onze winkeliers hopen we, dat de goede, milde geest van St. Nicolaas over onze stadgenooten vaardig wordedat zij niet in den vreemde zullen zoeken, wat eigen ingezetenen even goed, zoo niet beter kunnen leveren, en dat onze nijvere medeburgers een voordeelig St. 'Ni colaasfeest mogen hebben, want, waarlijk, aan een buitenkansje is in dezen tijd van malaise, voor de meeste onzer magazijnen en winkels wel behoefte. van den Oever bekwam 2 Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Ban ning en Lunter waren afwezig; de eerste met kennisgeving. Ingekomen zijn a. Van heeren Voogden van het Armhuis een aanbeveling wegens period, aftred., bestaande uit de heerenH. Veen Pz. aftr. lid en J. Hommes. b. Idem van de stadswerkinrichting, bestaande uit de heerenD. J. Brouwer aftr. lid en II. Schievink. c. Missive van Mej. Buisman, dankende voor hare benoeming tot onderwijzeres. Tevens bericht zij hierbij, dat zij deze benoeming aanneemt en 1 Jan a.s. hoopt in functie te treden. d. Missive van den beer G. Bakker, dankende voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de stadsteekenschool. Spoedig breekt de langverwachte dag weder aande dag van illusiën en ontgoochelingen, van hoop en van teleurstelling, van de gift en van de gard Gij zijt ons welkom, Sinterklaas, goed, heilig man omdat gij als een goeden, ouden grootvader met u laat spelen en cmsollen, tot het maskeradepak u van de schouders en het masker van het aan gezicht valt, en gij dan een mensch blijkt te zijn van gelijke beweging als wij, een mensch van vleesch en been, maar met een hart vol van de edelste, reinste menschenliefde. Wat is er al veel goeds en schoons in uw naam verrichtWat al bedroefde oogen hebt ge doen tintelen van dankbare vreugdeHoe dikwijls hebt ge al niet de waarheid bewezen van de heerlijkste uitboezemingder menschenliefde „Het is zaliger te geven dan te ontvangen En wat hebben onze kleine dreumesen al niet weken vooraf gedaan, om zich uwe geschenken waardig te maken. Wat hebben ze dagen in hoop en vrees geleefd, onzeker, of Sinterklaas zulke ondeugende bengels wel de eer van een bezoek zou gunnenof de zwarte knecht hen ook zou meenemen naar Spanje. Spoedig is de beslissing daarlaat uw uitspraak toonen, dat gij genadig recht spreekt, maar toch recht koek of gard Maar, vergeet ook bij uw aanstaande rondreis op uwen schimmel de meer bejaarden niet. Ook zij zien met verlangen uwe komst te gemoet. Reeds geruimen tijd zijn ze bezig met het maken van pakketten en voorwerpen van allerlei aard, waarmede zij familieleden of kennissen willen ver rassen en daartoe uwe tusschenkomst zoo gaarne gebruiken. Zorgt er voor, eerwaarde Sint, dat zooveel mogelijk ieder bevredigd wordtdoch, mocht soms de een den ander tevens eene nut tige waarschuwing voor zijn volgend leven ten beste geven, belast u ook daarmede, want voor de ouderen geldt in de eerste plaats koek of gard 1 Nog iets, edele weldoenerEr zijn zoovele kinderen, die, zonder tusschenkomst van gefortu neerde kindervrienden, niets van het heerlijke, het jolige St. Nicolaasfeest zouden genieten. Bèzorgt die kleinen een recht aangenamen dag, maar ver geet daarbij tevens niet de ouders dier kinderen te gedenken, die zoo gaarne voor hun kroost een kleinigheid zouden afzonderen, doch daartoe niet bij machte zijn, laat staan voor zich zelf het be- noodigde kunnen verkrijgen. Beste St. Nicolaas stort in de harten van onze meergegoeden een milden geestzorgt er vooral voor, dat de werke lijk behoeftigen niet vergeten worden, en ge kunt er van verzekerd zijn, dat de juichtoon dier kin deren, de tranen van dankbaarheid en blijdschap dier ouders de grootste en schoonste belooning zijn, die iemand zich denken kan. De Voorzitter deelt mede dat de heer Bakker reeds in functie is getreden. Een en ander voor notificatie aangenomen. e. Een adres van P. W. v. d. Weij, verzoekende dat de Stadsstreng, waaraan hij nog al onkosten heeft gehad, wederom 5 jaren onderhands aan hem zal worden verhuurd. Het komt het D. B. wenschelijk voor, met het oog op de a.s. verpachtingen, dat dit adres ter stond wordt behandeld. Na bekomen urgentie adviseeren B. en W. dit verzoek niet in te wil ligen. Zij achten het niet raadzaam, in deze van de gewoonte af te wijken, en daardoor een pre cedent te stellen voor andere pachters. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo be sloten. PUNTEN VAN BEHANDELING. bestuursleden in verschil- 1. Benoeming van lende college's als a. Voogd van het St. Anthony Gasthuis. De heer G. H. Schoonhof! werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer H. J. stemmen. b. Voogd van het Weeshuis. De heer Y. L. Hettema werd met algemeene (10) stemmen herbenoemd. De heer P. J. de Boer hield zich buiten stemming. c. Voogd van het Algemeen Stads Armenhuis, De heer H. Veen Pz. werd herbenoemd met 10 stemmen, 1 stem was uitgebracht op den heer J. E. van der Werf. d. Bestuurslid van de Stadsspaarkas. De heer A. Faber werd benoemd met 10 stem men, de heer W. v.d. Meulen Rz. bekwam 1 stem. e. Bestuurslid van de Stadswerkinrichting. De heer D. J. Brouwer werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer Schievink bekwam 1 stem. f. Lid der dames-commissie van schooltoezicht op de handwerken. Mejuffrouw M. E. VosBokma werd herbe noemd met 8 stemmen, Mejuffrouw Hommes Bok bekwam 1 stem en 2 brietjes waren blanco. g. Lid der plaatselijke schoolcommissie. De heer P. de Jong werd met algemeene stemmen herbenoemd. Hiervan zal aan de verschillende colleges en aan de benoemden kennis worden gegeven. 2. Voorstel van Burg, en Weth. tot het plaat sen van een gaslantaarn bij „de StadsstrengA Burg, en Weth. stellen voor, bij den toegang tot „de Stadsstreng" een gaslantaarn te plaatsen, wijl de verlichting daar zoo slecht is, dat hierin dient voorzien te worden. De heer d. Weü. ’t Spijt mij dat ik mij niet kan vereenigen met dit voorstel. De leiding moet hiervoor verlengd worden en zal dan door gron den van particulieren moeten gelegd worden, hier ben ik in beginsel tegen. De heer Eisma. Het was de gascommissie be kend, dat de heer v. d. Wey in dat college hier steeds tegen was, en ’t spijt mij dat hij bij dit gevoelen blijft persisteeren. Men dient hier echter op den toestand te letten. Die buurt wordt door verscheidene menschen bewoond, en ’t is er zoo verschrikkelijk donker, dat het mij verwondert dat er nog geen ongelukken zijn voorgekomen en ook, dat die bewoners zich nog niet met een verzoek tot den raad hebben gewend. Dat de leiding voor een deel op particulier terrein zal komen, is m.i. geen groot bezwaar, en de kosten zul len ook niet zoo groot zijn, daar welligt oude pijp hier weder dienst kan doen. De andere buurten b.v. de Werkmansbloei hebben licht, daarom dient ook hier daarvoor gezorgd te worden. De Voorzitter zegt dat de verlichting van de Stadsstreng geen nieuwe kwestie is, maar bij de Gascommissie reeds meermalen is besproken. Zoolang de heer Eerdmans lid dier commissie was, hield deze zich uit kieschheid hierin terug. Die buurt echter is een publieke buurt. Onlangs is ook bij het Tranendal een lantaarn aangebracht omdat de aanbouw aldaar zulks vorderde. Het plaatsen van lantaarns is iets, wat ik liefst in milden zin wensch toe te passen en in dit ge val behoeft men ook voor de finantieele offers niet af te schrikken. Die zijn begroot op f 70 en de toestand der gasfabriek over dit jaar laat zich alweder zoo goed aanzien, dat deze som, waarop misschien nog bezuinigd kan worden, geen be zwaar is. De heer Vos vraagt of een lantaarn aan den anderen kant der vaart dus in het plantsoen al daar geen verbetering kan aanbrengen De Voorzitter antwoordt, dat voor de z. g. Boerensteeg reeds een lantaarn staat, doch dat die voor die steeg dient te blijven. De heer Vos zegt daarop, dat hij bedoelt, dat daar dicht bij nog een wordt geplaatst, waarop de Voorzitter antwoordt, dat die wel niet aan het doel zou beantwoorden, en dat het nu de vraag is, die donkere en gevaarlijke hoek van het Streng te verlichten. De heer Schievink hoorde met genoegen, dat dit voorstel kwam. Hoe meer licht hoe beter meent hij, en een lantaarn op het Stadsstreng zal tevens de schipperij ten goede komen, wijl die bocht om de gasfabriek heen, bij donker nog al lastig is. Het voorstel van het D. B. wordt daarop aan genomen met 10 stemmen. De heer v. d. Weij tegen. geschorst om in ge- van hoofdelijken Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1