a NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8G&SWAB0 EN WONSERADEEL Kene belangrijke zaak. Uit de Raadszaal. 1894. Drie en dertigste Jaargang. No. 4. INGEZONDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ;£xxxxxxxxx^xxxxxxxxx*: DONDERDAG 25 JANUARI. X XX XX XXXX XXX XXXXX X^ VOOR plaatsje in Uw 250 f 265 ploegen en zaai- 355 ploegen en zaai- 355 ploegen en zaai- 355 f 1580 I f 2250 f 670 Plus den verkregen bouwgrond, die thans VERGADERING 23 JANUARI 1894. p ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 250 400 80 200 100 100 70 f40 en eenige door betrekkelijk Uw lezer, N. f 750 - 750 - 750 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Harlingen. De gezondheidstoestand laat ook hier nog al te wenschen over. Vooral het aantal aan influenza lijdende personen is zeer groot, zoodat de heeren geneeskundigen handen vol werk heb ben. Toch vertoont de ziekte gelukkig geen kwaadaardig karakter, ofschoon reeds enkele ge vallen met doodelijken afloop het meest bij bejaarde lieden hebben plaats gehad. De Amersfoortsche Beiersch Bierbrouwerij „de Phoenix", met bijbehoorend terrein, is dezer dagen publiek verkocht voor f82,000. Vox populi. Het „volk1 te De Wilp oefende Zaterdagavond weer eens recht tegenover een gehuwden baas-schoenmaker, daar woonachtig, die reeds geruimen tijd het 7de gebod overtrad. Toen bij des avonds zijne vriendin, eene weduwe, weer een bezoek bracht, werd hij door eenige jonge mannen naar buiten getroond, waar men hem onder de armen greep en voor zich uit door het dorp liet gaan. Honderden waren op de been, muziek ging voorop, en toen men het ge- Maandag zijn te Berlijn in vijf deelen der stad meetingen van werkeioozen gehouden. Te zamen werden die vergaderingen door 9 a 10009 personen bijgewoond. Er werden de bekende theorieën verkondigd, maar ongeregeldheden kwa men niet voor. Alleen in één lokaal in het noor den der werklieden wijken moest zekere dr. Sum- plowitsch worden gearresteerd en dit gaf tot ru moer aanleiding die tegen Liebknecht opkwam, omdat deze nog heil durfde verwachten van den Staat. Te Pisa is werkstaking van de bakkers en koetsiers ontstaan. Volksoploopen worden door de cavalerie uiteengejaagd, maar deze wordt op hare beurt met steenen ontvangen. Uit Florence is hulp gezonden. Nabij Gelsenkirchen in het kolenbekken van de Ruhr, is in een spleet een dynamietdepót gevonden. De chef van het parket uit Essen heeft het onderzoek geleid, er werden 38 dyna- mietpatronen ontdekt. Een mijnwerker, wiens bedoelingen ontdekt en verdacht werden, is in hechtenis genomen. Te Atrecht was een kolonel der genie, Lallemant, sedert Vrijdag verdwenen. Hij was als gewoonlijk gaan wandelen en niet terugge komen. Men duchtte reeds een misdaad, maar Zondag is zijn lijk te Mouchy, bij Atrecht, in een greppel gevonden. De kolonel bleek door een beroerte te zijn getroffen. 5 H.A. heidegr. hoogste prijs f 100 p. H. A. is f 500 Boerderij en put Aan kunstmest en zaaizaden 2 Melkkoeien (pas gekalfd) 4 Varkentjes 6 Maanden voedsel voor 2 koeien 6 4 varkentjes Gereedschappen Voorschot voor verhuizen enz. De welbekende heer Bertels van het landgoed „De Biezen" bij Barneveld, bespreekt in de Utr. Cour, een niet zeer nieuw middel tegen werkeloos heid, maar hij doet het met becijferingen, die, zoo ze opgaan, inderdaad wijzen op eene blijvende uitkomst. Hij begint met te zeggen, dat het ver ouderde begrip, dat er 30 a 50 jaren noodig zijn om van heidegrond goeden bouwgrond te maken, gelukkig tot het verleden behoort. Thans is in 1 of 2 jaar van den meesten heide grond goede bouwgrond te maken, niet echter wanneer men dierlijke mest gebruikt. De heer Bertels beweert verder een meer doel matige en minder kostbare grondbewerking, met gebruikmaking van kunstmest te hebben toegepast. Achtereenvolgens heeft hij dit systeem toegepast op 5 H.A. en geeft daarbij de volgende becijfe ringen als uitkomst 5 H.A. heidegrond, waarde geschat op ƒ50 per H.A. 1ste jaar ontginniogskosten en zaai zaad ƒ53 per H.A. 2de jaar kunstmest, zaad ƒ71 per H.A. 3de jaar kunstmest, zaad 4de jaar kunstmest, zaad Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik U een geacht blad. In den laatsten tijd is er zeer veel gesproken en geschreven over stoomboot-verbinding van onze stad met Amsterdam. Alhoewel wij twee beurt schepen hebben op Amsterdam, waarmeê men zijn goed kan verzenden en waar men eene goede behandeling zijner goederen ondervindt, heeft men nog dagelijks gelegenheid tot verzenden over de Lemmer. Het is evenwel een feit, dat men tegen woordig daarmeê niet meer tevreden is, daar elk plan, bet zij uitvoerbaar of niet, dat ontworpen wordt, om eene vlugge stoomboot-verbinding te hebben, met alle kracht wordt toegejuicht. Wil men hier in Bolsward echter zelf eene eigene en vlugge verbinding hebben met de hoofd stad, wat voornamelijk vrachtgoed betreft (want voor passagiers, is bij open water reeds vier maal per dag reisgelegenheid naar Amsterdam) dan kan men, als men wil, die best op eene goede manier verkrijgen. Wanneer Bolsward's handelaars er geld voor zouden willen beschikbaar stellen, zou met een kapitaal van omstreeks 50,000 gulden een flink zeebouwende en snelvarende stoomboot kunnen varen van Amsterdam naar Stavoren, waar eene daarvoor ingerichte binnenboot de goederen naar hier zou kunnen overladen. Of daaraan werkelijk behoefte bestaat, laat ik ter overweging aan de lezers, daar met de beurt schippers en over Lemmer, Sneek en Harlingen reeds veel gelegenheid bestaat, maar wil men, nu er nog geen flinke zeeboot regelrecht van hier mag varen, toch zelf eene vlugge verbinding hebben, dan was dit plan, met financieële hulp van onze ingezetenen, zeer wel uitvoerbaar. Wat andere plannen betreft, er zijn er, die op Harlingen en Hindeloopen een geregelden dienst willen openen. Deze heeft echter, naast de reeds bestaande verbindingen, zoowel wat passagiers als vracht goederen betreft, dit tegen, dat er niet alleen een groot kapitaal toe noodig is, maar hoe kan zoo’n boot zulke snelle diensten onderhouden, wanneer by v. met harden Noord-Westen wind de groote boot niet kan aanleggen te Hindeloopen, tenminste de binnenboot niet langs zijde kan komen om goederen over te laden. Daar zou dan althans veel tijd voor noodig zijn. Dankend voor plaatsing pères, aldus deelde het programma mee en dat dit waar was, daaraan konden wij na hetgeen wij zagen, niet twijfelen. Spreken doen zij in het geheel niet. De drie jonge Hicks worden ge blinddoekt en papa stapt van het tooneel in de zaal. Hij vraagt aan de aanwezigen hem een opera, een operette of een lied op te geven en wijst daarna naar een zijner zoons, die daarna onmiddellijk, zonder dat het mogelijk is dat hij gehoord heeft wat de bezoeker zijn papa ver telde, op een guitaar het gewenschte lied te spelen. De tweede Hick fils teekende in 5 a 10 secon den het portret van dengeen wiens naam men fluisterend aan papa had medegedeeldde doch ter deed alles wat de bezoekers wenschten, zonder dat haar die wensch was kenbaar gemaakt anders dan door een handbeweging van papa, die zij niet zien kon, Hun werkzaamheden, hoewel verschillend van die van Kreps en zijn dochter, wat die deden verklaarde de Hick-papa niet te kunnen zijn echter niet minder belangwekkend, ieder kan zich daarvan gemakkeljjk overtuigen, daar de vier Hicks voortaan alle avonden in de Vereeniging optreden. In Moskou, waar de Hicks optraden, verdienden zij 6000 frc. per maand, en in Parijs 9000 frcs. Amst. Grt. Toen er voor een paar jaar sprake was van de oprichting eener nieuwe papierfabriek in Indië, merkte een oud Indisch ambtenaar op: Nu, die zal wel floreerenIndië hangt van papier aan elkander. Gelijke opmerking geldt voor ons leger. Daar over leest men in het maandschrift de Landsver dediging, dus van bevoegde band, de volgende opmerking, naar aanleiding van de verhooging der bureaukosten. „’t Is al jaren geleden dat in een officieel ge schrift, door het Ministerie van Oorlog verspreid, de voordeelen werden opgesomd van een zooge naamde veldpers. Herhaalde malen is er ver volgens op gewezen dat honderden brieven, die nu door de verschillende bureau’s worden ver zonden en die door lagere autoriteiten verveelvul- digd worden tot duizenden, niet langer dienden geschreven, doch gedrukt te worden, teneinde daardoor de schrgverij bij de korpsen te vermin deren. Maar jawel! De hoogeren, die dan de lageren zouden ontlasten, vroegen „en wie betaalt zoo’n pers De zaak bleef zooals ze was. Er wordt in het leger te veel, veel te veel geschreven heel ge woon schrijfwerk verricht, gekopiëerd, gelijk de monniken dit deden vijf a zes eeuwen geleden, toen niemand nog aan een drukpers dacht." Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter brengt daarop in deze eerste vergadering des jaars zijne beste wenschen voor de gemeente. Hij hoopt dat het voor de gemeen tenaren een gezegend jaar zal zijn, dat handel en industrie zullen bloeien en het den heeren raadsleden in hun huiselijken en maatschappe- lijken kring wel moge gaan. (Applaus.) Ingekomen zijn: a. Een resolutie van Ged. Staten behelzende dat, aangezien de gemeentebegrooting nog niet is vastgesteld, zij deze voorloopig goedkeuren tot de helft der geraamde sommen, om geen stagnatie in de loopeude zaken te hebben, en de beslissing over de begrooting te verdagen tot de onderhandelingen daaromtrent zijn afgeloopen. c. Een schrijven van heeren Gasthuisvoogden dat in hun college de heer G. Schoonhof? tot Voorzitter, en de heer R. Smits tot Secretaris is benoemd. b. Een missive van P. Brandenburg, dank zeggende voor de hem verleende gratificatie. Een en ander voor notificatie aangenomen. d. Een adres van den heer H. Vrijburg,gemeen- te-architect, verzoekende toestemming dat hij de functie van architect bij de Hervormde kerk etc. zal mogen waarnemen. e. Een adres van B. Veltman, waarin hij mededeelt dat hij het plan heeft in den tuin van D. Veltman, belendende aan den Stadswal, een huis te bouwen. Hjj verzoekt toestemming om het front in de richting der bestaande schutting op te trekken en daarin ramen te plaatsen, een riool naar de vaart en een stalt op den wal te hebben. Deze adressen worden ter inzage gelegd om met advies in een volgende vergadering te be handelen. De Voorzitter deelt mede dat door het D. B. de rekening der Gymnastiekschool is nagegaan, en zij van heeren Weeshuisvoogden het verslag over die school hebben ontvangen, wat nu voor de leden ter inzage ligt. g. Een voorstel van het D. B. omtrent de demping der vaart van af het Kruiswater bij de v.m. Blauwpoort tot aan de Gasthuishaven. Burg, en Weths. stellen voor tot demping van die vaart over te gaan, aldaar een gemetseld riool aan te brengen voor waterafvoer, doch tevens langs den Dijk een tweede riool in verbinding met een tweetal brandputten en twee ijzeren pompen. Verder om een gemetselden duiker door den stadswal aan te brengen om de water* pl.m. -1590 dus totaal pl. m. ƒ3200 Een doodvreter van een paard mag hij volstrekt niet bezitten het ploegen enz. moet met de koeien geschieden de dagen, wanneer deze werken, moe ten ze daarvoor extra nog een lijnkoek per dag ontvangen. Dit alles te zamen worde ieder gezin verstrekt in erfpacht tegen bijv. 3 pCt. en wel daarom in erfpacht, opdat hij of zijne erven de vruchten plukken van den grond, door zijn arbeid produc tief gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat hij deze koeien niet mag verkoopen noch eenig gereedschap dan met bijzondere vergunning van de Maatschappij, of wel zonder vergunning, nadat hij de kosten der roe rende goederen zal hebben afbetaald. Zijn bestaan vindt hij nu direct in de opbrengst van de melk, die hij dagelijks aan een coöperatief fabriekje levert en waarvan hij de ontroomde melk voor krachtvoedsel voor varkens enz. terug ontvangt. Verder worde hem de verplichting op gelegd, vee aan te fokken en daarvoor het groen- voeder voortaan zelf te verbouwen, opdat zijne dagelijksche inkomsten voor de melk vermeerde ren en de grootere veestapel gelijktijdig den grond verbetert. Binnen 5 a 6 maanden heeft hij nu zijn eersten oogst voor zichzelf en voor zijn vee en komt dan steeds in beteren doenbuitendien verkoopt hij dan 3 vette varkens en slacht één voor zichzelf hiervan betaalt hij de halfjaarlijksche pacht en koopt wederom 4 varkentjes om te rpesten. Zoo kan op onze woeste gronden aan duizenden menschen blijvend werk verschaft worden, en op productieve wijze. Daarvoor zou echter geld noodig zijn, veel geld, en wenschelijk ware het wel, dat de Staat hier voor eene leening zou willen sluiten. De heer Bertels vreest dat het daartoe niet zal komen en hij roept daarom de kapitalisten in Nederland op voor dit goede werk. Gaarne wil hij er het ini tiatief voor nemen en verzoekt om bewijzen van adhaesie, ten einde spoedig een eerste vergadering over deze belangrijke zaak te kunnen uitschrijven. heele dorp door was, ging het tegen 10 uur naar Marum, waar men den baas voor het huis van den burgemeester saluut liet maken en deed be loven voortaan zijn vrouw beter in eere te houden. In de Amst. Ct. komt eene vergelijking voor tusschen onze twee grootste koopsteden, eene vergelijking, die ook wel door het publiek gemaakt werd en in de volgende woorden wordt geformuleerd Het onderscheid tusschen Amsterdam en Rotter dam karakteriseert zich merkwaardig in hetgeen een onzer Rotterdamsche vrienden ons dezer dagen schreef, toen wij hem om een geregelde corres pondentie uit Rotterdam voor ons Zondagsblad vroegen „Er gebeurt in Rotterdam niets. Rot terdam is een sterk vooruitgaande stad, waar steeds gehandeld wordt en bijna nooit gepraat, waar men zich om niets dan om zijne zaken be kommert, waar niets bijzonders de aandacht trekt. Zie eens een zitting van den gemeenteraad. De grootste qusestie is in een half uur opgelost met weinig of geen discussie. Dewerkeloozen kunnen geen tien nieuwsgierigen achter zich krijgen als zij gaan wandelen. Tweemaal deden zij het en toen was ’t zoo’n klein getal, dat zij er zich belachelijk mee maakten. De comedies hebben moeite om te bestaan, ook nu er geen opera meer is, en Rotterdamsche theater-schandaaltjes trekken te Amsterdam meer de aandacht dan daar. Men beeft het wel eens geprobeerd om aan bladen buiten Rotterdam geregeld brieven te schrijven over Rotterdam, doch weldra bleven zij weg bij gebrek aan stof. Gij zult in geen enkel blad Rotterdamsche brieven vinden." En Amsterdam? Men ga Zaterdagsavonds de provinciale bladen maar eens na. Er is er bijna geen of Amsterdam neemt er een paar kolommen van in beslag. Dat is teekenend, maar beteekenend ook. Het beteekent, dat Amsterdam het in het praten ver van Rotterdam wint, en voor journa listen em eldorado is. Of Amsterdam zich over deze reclame heeft te verheugen De schrijver der Haagsche Sprokkelingen aan het U. D. zegt „Er werd dezer dagen eene statistieke opgave publiek gemaakt, die een eigenaardig licht werpt op de quaestie, in hoeverre tentoonstellingen wel vaart aanbrengen. In het jaar 1892, toen men te Scheveningen de sporttentoonstelling had, ver voerde de Ëxploitatie-Maatschappij met hare stoomtram van hier naar de badplaats ruim 126,000 personen meer dan in den mooien zomer van 1893. Dat surplus vertegenwoordigt een geldswaarde van circa f 15,000. Natuurlijk is een gedeelte daarvan opgebracht door vreemde lingen, die voor de tentoonstelling herwaarts kwa men, maar vermoedelijk slechts een klein gedeelte; stel dit echter op ’/3 dan is dus ter wille van dat sportfeest in 1892 door de Hagenaars f 10,009 meer dan anders aan die tram uitgegeven, waarbij dan nog minstens het dubbele komt voor de drie andere tramlijnen. Maar ook dit onderschattende, kan men toch gerust zeggen, dat er f 25,000 sa men voor is uitgegeven door de Hagenaars alleen. En dat vormt dividend voor de aandeelhouders die meerendeels niet in onze stad wonen. Saldo dus: f25,000 uitgevoerd uit den Haag, d. w. z. (zij 't bij dubbeltjes) onttrokken aan de koop kracht onzer burgerij. Als men zoo eens in ’t algemeen de rekening van al dergelijke zaken kon opmaken, die vertier en voordeel voor de stad heeten op te leveren, dan zou men misschien tot bevreemdende en te leurstellende uitkomsten geraken. En terwijl den Haag in den zomer van 1892 meer vertramde door de sporttentoonstelling, ont ving de commissie, die geld vroeg om arme school kinderen van kousen en klompen te voorzien, nog niet 1 pct. van die som f 203. Is daarin niet een scherpe tegenstelling: de gemakkelijkheid, waarmede men heenstapt over uitgaven voor ver maak, en het weinige „gemeenschapsgevoel" dat zelfs in dit geval maar met moeite van zijn geld afstand doetwant men wete er bij, dat onder die f203 nog eene gift van f40 en eenige van f 10 zijn, zoodat het totaal weinigen is bijeengebracht." Ter voorbereiding van de heffing der be drijfsbelasting moeten dezer dagen door de rij ks- ontvangers opgaven worden verstrekt o. a. betrek kelijk de personen, die een beroep, bedrijf, ambt, waardigheid, bediening of betrekking uitoefenen of bekleeden, vrij voor het patentrecht, maar onderworpen aan de bepalingen der wet op de bedrijfs- en andere inkomsten, alsmede de per sonen die wachtgeld of pensioenen genieten. Tevens zijn gegevens ingezameld nopens com manditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe ratieve of andere vereenigingen en onderlinge verzekeringsmaatschappijen, als bedoeld in art. 1, letter b, van gemelde wet. Te Rotterdam hebben zich in de afgeloopen week 48 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. De vier Hicks. Op het tooneel drie blauw- gerokte heeren en een dame in een aardig fan tasie kostuum, dat kregen Zaterdagmiddag de ongeveer twintig genoodigden, bijna allen cou rantenmannen, in de Vereeniging te zien. Het waren de vier Hicks, vader, twee zoons en een dochter. Zij doen dingen, waarvoor ieder gewoon ster veling verbaasd staat te kijken. Alle werk zaamheden geschieden zonder contact of com- Dus in 4 jaar een winst van jriusuou veri^regeu uui< wgiuuu, u minstens ƒ500 per H.A. waard is - 2500 Dus totale winst van 3170 Niettegenstaande den drogen zomer waren de uitkomsten het vorige jaar zeer goed, men zag op den ontgonnen grond prachtige rogge van ruim 2 meter en haver van ruim P/2 meter lengte. De heer Bertels waarschuwt echter tegen den hoofd verbouw tan rogge en boekweit, die weinig voordeel opleveren, men vervange liever den korenbouw door den groenvoederbouw en bebouwe vooral niet meer dan 4 a 5 H.A. ineens. Op deze wijze zou men door ontginning der heide in den nood van duizenden werkeioozen kunnen voorzien, maar er moet naar gestreefd worden met weinig werk en met de minste kosten de hoogst mogelijke opbrengsten te verkrijgen. Om dit te bereiken moet één gezin niet meer dan 5 H.A. heidegrond bebouwen zoo langer beste heidegrond is, neme men den slechtsten niet de kostenberekening zou dan, ruim berekend ongeveer zijn als volgt Opbrengst 2de jaar geschat op ruim 3de 4de Bolswardsche Courant [I n T) n T) n n n n n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1