NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWA89 EN WtMïSBBAÖML Wat de radicalen willen. g DONDERDAG 1 FEBRUARI. Drie en dertigste Jaargang. No. 5. 1894. Fll BINNENLAND. BUITENLAND. VOOR I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. eene ten. I Krupp, de kanonnenkoning uit Essen, heeft naar aanleiding der verzoening met Bismarck, die eereburger van Essen is, een gift van 100,000 mark ten behoeve van de armen der stad ge schonken; hij heeft over de wjjze, waarop die gift te besteden is, eenige aanwijzingen gegeven en het fonds met den naam Wilhelm-Bismarck- fonds bestempeld. Zou Krupp voorzien, dat er nu weder een tijd perk van ruime bestellingen zal aanbreken zich voor het examen voor te bereiden Er wordt zoo ontzaglijk veel gevraagd door de speciali teiten die in de commission zitting hebben, en waarvan elk lid natuurlijk er re in zijn vak is, dat bet bijna als een toe val moet worden be schouwd, zoo de examinandus juist geheel tehuis is in die onderdeelen van de verschillende vak ken, die elk der examinatoren tot het bepaalde onderwerp van zijne vragen kiest. Men kan zeer ijverig de geschiedenis, aard rijkskunde, of letterkunde beoefend hebben, zon der juist de details te kennen, die de examina tor wenscht uit den mond van den examinandus te hooren. Als deze dit treft bij verscheidene examinatoren, is de som der behaalde cijfers on voldoende. In een woord, de vermindering van het getal adspiranten kan aan deze te wijten zijnmaar kan de schuld ook niet voor een gedeelte bij de examen-commissiën worden gezocht Door een350tal gemeente-secretarissen is een adres gericht aan H. M. de Koningin Regentes met het verzoek om in het ontwerp tot her ziening der Gemeentewet bepalingen te doen op nemen, die tot verbetering der positie van den gemeente-secretaris zullen leiden. Als zoodanig geven zij aan lo. dat aan de gemeente-secretarissen een bij de wet of bij koninklijk besluit geregelde jaar wedde worde toegekend, hetzij ten laste der ge meente, hetzij gedeeltelijk ten laste van het Rijk, waarbij rekening wordt gehouden met hunne ten behoeve van den Staat bewezen diensten, den omvang hunner werkzaamheden en verantwoor delijkheid en de maatschappelijke positie, die zij innemen 2o. dat aan de gemeente-secretarissen, hunne weduwen en weezen van Rijks-of gemeentewege pensioen worde verleend, krachtens bij de wet vast te stellen regeling, en 3o. dat aan de gemeente-secretarissen geen ontslag uit hun ambt, anders dan op eigen ver zoek en voor zoover zij niet tevens het ambt van burgemeester bekleeden, kan worden verleend dan met goedkeuring van hooger gezag. gen geboorteakte. De directeur, de beide klerken en twee bestellers van het postkantoor op Texel hadden met elkander een twintigje genomen in de Staats loterij. Fortuna was hen zoo gunstig, dat in de afgeloopen week de f 50300 viel op het nommer door hen gekocht. Ieder der vijf deelhebbers ontving een bedrag van f 425. Toen de debiteur der loten het bedrag had uitbetaald, werd hem f 25 voor fooi gegeven. Eerst nam de man dit aan, doch kwam een poos later op het kantoor terug en zei: „Hier is het fooitje terug, ’t is te min, ik moet daarvoor bedanken„Nu,44 werd hem heel leuk geantwoord, „als jij’t niet gebrui ken kunt, wij welHet geld werd weer opge streken, en onze ontevreden koopman had „na kijk In het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens voor hen, die akten van bekwaamheid verlangen voor middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde, de geschiedenis, de aardrijkskunde enz. komt de opmerking voor, dat er thans zooveel minder adspiranten zijn dan vroeger. Het was nu maar de helft van het getal der adspiranten in 1887. De oorzaak van het steeds verminderend getal der adspiranten, als van het betrekkelijk geringe getal der geslaagden, meent de commissie te moeten zoeken in het gemis aan gelegenheid tot opleiding. Kan het misschien voor een zeker deel ook daarin gelegen zijn, dat velen op grond van den uitslag der vroegere examens, het opgeven om Komt een of ander schandaal in het werkelijke leven voor, zegt de schrijver der brieven uit de residentie in de Zw. Cl. dan wordt het in de eeuw, waarin wij leven, niet voegzaam geacht er over te spreken of het te verbreiden. Gebeurt er iets dat de meest sprekende getuigenis aflegt dat de wereld vol boosheid is, dat we ons moeten wape nen tegen valschen uiterlijken schijn en dat onze zonen en dochteren omringd zijn van gevaren, zoo zedelijk als lichamelijk, dan heet het dadelijk: „Stt! stt!“dan wordt gepreveld van „geachte namen door het slijk gescheurd 1“ van de grond slagen der maatschappij aangetast!14 „oordeel met, opdat ge, enz.“ en van alle kanten wordt getracht asch over de opflikkerende verontwaardiging te gooien. Dit nu acht ik een dwaasheid en een fout. Valt er een schandaal voor, dan aan ’t licht er mee! en zijn er „geachte namen44 mee gemoeid, des te erger voor die geachte namen. Wij willen we ten wat er te doen is in de wereld, ook in de slechte en onze kennis daarvan liever uit het werkelijke leven putten dan uit de verdichtselen van Zula en consortenhet eerste is in den regel minder aanstoot gevend; wij willen weten voor wie en voor welke soort wij ons hebben te wach ten. Dat mag niet pleizierig zijn voor de betrok kenen en hun vrienden, maar het bevestigt de grondslagen van eene goede maatschappij. Het pubiek, waaronder gij en ik s. v. p., is zoo belust op schandaal en vol ongezonde nieuws gierigheid toegegeven, maar van den anderen kant is er dikwijls een ongezonde neiging om een zaakje in den doofpot te smoren, of na een „volkomen onpartijdig onderzoek44 over te gaan tot de orde van den dag. Dat gelukt dikwijls, maar niet zelden gebeurt het ook, dat het onbevredigde publiek het wach ten op de waarheid moede publiek heeft zoo veel te doen gaat fantaseeren, overdrijven, en dan wordt de doofpot een bom, die bij haar ont ploffing schuldigen en onschuldigen treft. In aansluiting aan hetgeen de heerPijtter- sen zegt omtrent de middelen tot opbeuring van Suriname maakt de Standaard de voorwaarde, dat vooral het Nederlandsch element in de ko lonie moet worden versterkt. Zij zegt: De vermeerdering van arbeidskracht zal Suri name niet uit zijn diep verval opbeuren, indien Nederland aarzelt zijn kapitaal en zijn zonen voor Suriname beschikoaar te stellen. Beantwoordde nu het leven in Nederland onder alle rangen en standen aan aller wensch, dan zeer zeker zou het bezwaar, aau klimaat en omgeving ontleend, kunnen afschrikken. Maar nu hier zoo bitter geklaagd wordt en de ellende zich langs onze straten vertoont, mag toch gevraagd, of de druk van het klimaat in Suriname niet nog verkieslijk zijn zou boven den druk on zer maatschappelijke ellende in Nederland. En dan ja, als het Nederlandsche element in Suriname de vereischte versterking verkreeg, en het Gouvernement door behoorlijk onderzoek van land en bodem, en door het beschikbaar stellen van voorschotten, èn kundige jonge mannen, èn degelijke landbouwers derwaarts w.st te lokken, dan zou ongetwijfeld vollediger zelfbestuur en krachtiger decentralisatie de aangewezen weg zjjn, om nieuw leven te scheppen in deze Kolonie. De terechtstelling van Vaillant wacht op den terugkeer van den beul Deibler uit Lyon, waar een zekere Busseuil, die zijn vrouw had vermoord, werd onthoofd. Tijdens zijn verblijf te Lyon werd Deibler met de grootste zorgvuldig heid door de politie bewaakt, want men was beducht dat de anarchisten een aanslag tegen hem zouden beproeven, teneinde zijn terugkeer naar Parijs te beletten. Volgens de Eclair waren bij de terechtstelling te Lyon, ter handhaving van de orde opgeroepen een bataillon infanterie, twee escadrons kurassiers, een peloton bereden gendarmes, twee pelotons gendarmes te voet en 400 politieagenten. Toen President Carnot een bezoek bracht aan de landbouw-tentoonstelling in het „Palais de l’Industrie44 te Parijs, riep een man, die naast den ingang stondLeve de CommuneDe om standers hielden hem terstond staande en gaven hem in handen der politie-agenten over. De verjaardag van den Duitschen Keizer is onder den indruk der „verzoening44 in het geheele Rijk met veel meer vreugde en opgewektheid gevierd dan anders. Ook hebben verscheidene der diplomatieke vertegenwoordigers van Duitsch- land in den vreemde bij hunne ter eere van den verjaardag aangerichte feestmaaltijden voor hunne Duitsche gasten luide en openlijk hunne vreugde over de verzoening te kennen geven. Te Dresden ging de generaal-majoor von Küsserow zelfs zoo ver, van aan de officierentafel te zeggen„Heden heeft de Keizer zijn eerste overwinning behaald; de grootste die een mensch ooit behalen kan; de zegepraal over zichzelven.44 En te Berlijn ving de als hofprediker bij de keizerlijke familie bijzonder geliefde superintendant-generaal Dryander zijn preek aan met een openlijke dankbetuiging aan den edelen en hooggestemden geest des Keizers. De Keizer van Oostenrijk moet in zijnen geluk- wensch eveneens zijne vreugde over de verzoening met Bismarck hebben uitgesproken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, erkennende de gegrondheid van het in den laat- sten tijd der Regeering kenbaar gemaakt ver langen, dat voorschriften worden gegeven tot verzekering van een billijke regeling der jaar wedden van de onderwijzers bij het lager onder wijs, heeft de tusschenkomst en medewerking van Ged. Staten in de onderscheiden provinciën ingeroepen ter bekoming van opgaven omtrent die jaarwedden: wat betreft de onderwijzers, zoo wel bij het openbaar lager, als bij het bijzonder lager onderwijs, ten einde daardoor een maatstaf te bekomen, om in dezen algemeene regelen vast te stellen. Daartoe heeft de Minister eene reeks van vra gen vastgesteld, die de gemeentebesturen vóór 1 Mei aan Gedep. Staten hebben te beantwoorden, waarna de Minister van die colleges algemeene staten, volgens een vast gesteld formulier, vóór 1 Augustus inwacht. Die staten zijn bestemd voor: 1°. mannelijke hoofden van scholen; 2°. vrouwelijke hoofden van scholen3°. onderwij zers en onderwijzeressen tot bijstand van het hoofd der school. De gemeenten worden daarbij verdeeld naar eene bevolking van: 1°. 59,000 zielen en meer2°. 20,000 tot en met 49,999 3°. 10,000 tot en met 19,999; 4°. beneden 10,000. In eene plattelandsgemeente van de provin cie Noord-Holland heeft zich voor de nationale militie aangegeven een persoon, wiens geboorte nimmer is ingeschreven. Zijn vader heeft indertijd voor het verzuim van aangifte terechtgestaan en weigert alsnog aan de rechtbank te verzoeken inschrijving in de geboorte-registers te gelas- Het betrokken gemeentebestuur staat nu voor de vraag, hoe te voldoen aan het administra tieve voorschrift, om zich van het juiste tijdstip der geboorte te overtuigen uit eene over te leg- De ontevredenheid, waarover veel geschreven wordt, is niet bij ieder van een zoo onbepaalden landerigen aard, die alleen zou kunnen worden genezen indien het lot of de mensehen hun, wat zij konden begeeren, toewierpen. Neen, er zijn ook anderen die willen trachten den algemeenen toe stand te verbeteren, die zich aan de opsporing van de middelen daarvoor wijden en die den blik het allereerst richten op de wetgeving. Zoo ontstond in den lande een politieke partij, die zich de radicale noemt. Ieder moet erkennen, dat het die partij even min ontbreekt aan bekwaamheid als aan geestdrift en ijver, althans wat hare voornaamste woord voerders betreft. De radicalen zeggen niet, dat er een democra tische strooming door het land gaat; neen, zij weten zoo goed als ieder ander dat er van demo cratie in den eigenlijken zin van het woord nog geen sprake zijn kan. Zeker, de radicalen zullen dit weten, maar zij willen zulk een strooming wekken, vooreerst door algemeen kiesrecht en ten anderen door betere verhoudingente scheppen tusschen het kapitaal en den arbeid. Ziedaar eenige hoofdtrekken. Maar omdat velen onzer lezers, die de radica len als politieke p a r t ij dikwijls hooren noemen en sommigen, zonder haar te kennen, zelfs meenen er toe te behooren, zullen wij, aan de hand van het radicale dagblad de Amsterdam mer, op de middelen wijzen, waardoor die partij haar bovengenoemd doel: het tot stand brengen van betere verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid, langs den politieken of beter wetgevenden weg wil trachten te bereiken. Hetgeen de radicalen wenschen af te breken, te veranderen of in het leven te roepen, wordt cursief gedrukt; misschien maken wij een en andermaal een opmerking, die met gewone letters gedrukt wordt. Algemeen kiesrecht, mede ter voorbereiding van algemeen stemrecht. Dat algemeen stemrecht zou inhouden, dat de aanvankelijk door regeering en kamer vastgestelde of ontworpen wetten door de kiezers moeten worden bekrachtigd. Een kiesstelsel, dat de vertegenwoordiging der minderheden waarborgt. Deze eisch behoeft geen toelichtingalleen zou men de vraag kunnen doen, wat en wie men onder minderheden moet ver staan, b. v. politieke, kerkelijke of economische minderheden. Afschaffing der Eerste Kamer. De radicalen hebben jegens de Eerste Kamer eene antipathie, ten deele misschien wegens haar „kapitalistische" samenstelling, ten deele ook mis schien omdat zij overwegend liberaal heet te zijn, maar ook en vooral omdat zij, gelijk uit het vo renstaande blijkt, meer een zoogenaamde volks- regeering op het oog hebben, en het volk door de Tweede, dan de eenigste Kamer, vertegen woordigd wordt. In Frankrijk en Amerika, waar men een repu- blikeinsche regeeringsvorm heeft, bestaat een Eerste Kamer onder den naam van Senaat. Door een eenigste Kamer kan een partijdige, een voor land en volk minder dienstige wet met een geringe meerderheid worden aangenomen, omdat het toeval wilde dat eenige tegenstanders niet ter vergadering konden opkomen. De vraag rijst, of in dat geval een Eerste Kamer of Senaat niet beter waarborgen opleverde dan de stem van de kiezers, die zich voor een overgroot gedeelte van hun stem eigenlijk geen verklaring zullen kunnen geven. De bestrijding van werkeloosheidinstelling van arbeidsbeurzen door de overheid; invoering eener weltelijke regeling voor de verdeeling van de winst uit industrieele ondernemingen tusschen het kapi taal, den arbeid en directie. Bestrijding van werkeloosheid staat op den duur in niemands macht, ook niet in die van de meest geavanceerde radicale regeering. Winstverdeeling kan aanbevolen, niet afgedwongen worden. De jegens den werkmansstand hier uitgesproken wensch is niets meer dan datbeschouwt men het als een theorie, dan zal zij het hoofd tegen de ijzerharde praktijk te pletter stooten. Uitbreiding van het onteigeningsrecht. Is onder geene voorwaarden en controle aan te bevelen. Een nieuwe regeling van het arbeidscontract bescherming tegen exploitatiedeugdelijk fabrieks- en werkplaatsinspectie. O, zeker dit alles is op het zeerst aan te beve len, en mogelijk ook ten deele is die zaak dan ook reeds door de tegenwoordige regeering ter hand genomen, terwijl misschien meer volgen zal. Voorkoming en beperking der armenzorg, door verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom en werkeloosheid. Het zal moeielijk zijn om den plicht daartoe algemeen te maken; misschien dat hy op fabrie ken en groote werkplaatsen zou zijn in te voeren of voor te schrijven althans. He mensehen zijn in den regel minder meegaande en geduldig dan het papier. Concentratie van armenzorgzorg van de over heid voor voldoenden onderstand; ontheffing der gemeenten van overmatigen en ongelijken druk der armenzorg. Werden deze eischen tot wet verheven, dan zou ’t in de eerste plaats wenschelijk zijn, dat de arbeidersstand, in de groote steden vooral, onder of door het algemeen stemrecht werd be schaafd en opgevoed, zoodat hij van deze voor rechten geen misbruik maakte. Het is moeielijk aan te nemen, dat verplichte onderstand van over heidswege gunstig op de bestrijding van het pau perisme werken zoumen houde toch in het oog, dat hier sprake is van voldoenden onderstandde kroegen zijn immers nog niet weg! Maatregelen van overheidswege voor betere huis vesting der niet- of minvermogenden Hit zou wel een van de eerste eischen zijn die behooren gesteld te worden. Opheffing van het staatsbelang bij een krachtige bestrijding van het drank- en opiummisbruik. Zeker, dit behoort met het laatst voorgaande in onmiddellijk verband te staanmen zette niet alles tegelijk op, maar beginne hiermee. Regeling van het ambachts- en lager landbouw onderwijs toegang tot alle soorten van scholen, voor onvermogenden kosteloos en verder school- geïdherfing naar draagkracht; maatregelen van armenzorg voor leerlingen, wier ouders niet in hunne materieele behoeften kunnen voorzien; in voering van een uitgebreid beurzenstelsel van staats wegezorg van de overheid voor verwaarloosde kinderen. In de reeks hier opgegeven wenschen of eischen is zeker veel dat sympathie verwerft, men zou de wereld zoo gaarne der volmaaktheid meer zien naderbij komende vraag is maar of de Staat bij machte zijn zou ons dat alles te bezorgen. En wat de verwaarloosde kinderen betreft, waar ligt de grens tusschen verwaarloosden en niet ver waarloosden en waar houdt de ouderlijke macht op om voor die van den Staat plaats te maken Hoe fel worden vaak de tegenwoordig bestaande inrichtingen gecritiseerd zal een staatsmacht, ver tegenwoordigd door radicalen, beter slagen? Een progressieve rijksinkomstenbelasting, waarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de bronnen waaruit het inkomen voortvloeit. Misschien hebben wij hier te denken aan een onderscheid in aanslag tusschen hen, die voor hun inkomen al of niet arbeid, welke dan ook, verrichten. Afschaffing der accijnzen op levensbehoeften. Invoering van progressie in de successiebelasting. Wij vreezen dat de bezittenden slim genoeg zijn zullen om de gevolgen van dit laatste groo- tendeels te ontgaan. Algemeene oefenplicht, met beperking der uit gaven voor leger en vloot tot het onvermijdelijke. Een grens tusschen het vermijdelijke en onver mijdelijke laat zich niet trekkenalgemeene oefen plicht zal, het kan niet anders, aanzienlijke, niet te vermijden kosten veroorzaken. Volledige scheiding van Kerk en Slaat. Die scheiding bestaat alreeds; alleen eenige administratieve en finantiëele banden willen de radicalen ook nog verbroken zienmaar voor verbreken zou men in sommige opzichten afkoopen of kapitaliseering in de plaats moeten stellen. Niet aan ons is het, dit nader uit te werken of te verklaren. Eenvoudige en goedkoope rechtsplegingadmi nistratieve rechtsspraak. Ongetwijfeld wenschen, waar velen mee zullen instemmen. Hulp van overheidswege aan misdadigers bij hun terugkeer in de maatschappij. Zeer gewenscht, maar moeielijk uit te voeren zonder de persoonlijke vrijheid opnieuw aan een band te leggen. Herziening der huwelijkswetgeving. Is noodig voor de handhaving van de rechten der vrouw. Ongeschonden handhaving van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Juist, mits de orde geëerbiedigd worde. Wettelijke regeling van het landbouwcrediet. Verbetering daarvan is noodig. Opheffing van het heerlijk Jachtrecht. Als die opheffing verkregen werd zou een wij ziging der jachtwet minder tegenstand ontmoeten. Verbetering der rechtsverhouding tusschen eige naar en gebruiker van het land; herziening der wetgeving op den grondeigendom en op het nota riaatinstelling van een Ministerie voor arbei dersbelangen en een voor landbouw. Ook in deze punten is veel dat aantrekt; de vraag is maar in welke richting men zich wil bewegen. Men ziet, de radicalen beoogen een belangrijke wijziging en aanvulling van onze wetgeving en een groote uitbreiding van de bemoeiingen van den Staatszorg. Echter is te vreezen, dat de progressieve in komstenbelasting en de verhooging van het suc cessierecht niet in staat zullen zijn om de kosten van het voorgenomene te dekken. Het algemeen kiesrecht zal wel veel kiezers opnemen, maar meer kiezers die ten laste dan ten bate van de schatkist zullen komen. Edoch, bij goeden wil vermag men veel. Bolswardsclie Courant V I tl ^3C3CXC3OX JCJXDXX; ^XXXXXXX X i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1894 | | pagina 1